Cabaret, Oker en Loverboy Rob &Emiel Agenda Cabaret in Gryphus Dansproductie Over de Tweede Wereldoorlog (3) De box PEEL EN MAAS Donderdag 15 oktober 2009 - Pagina 15 Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray presen teert de komende week vier voorstellingen: de musical Amandla! Mandela, cabaret met Rob Emiel, Oker bekent kleur en Loverboy. Op donderdag 15 oktober is vanaf 20.00 uur de musical Amandla! Mandela te zien in Schouwburg Venray. Het is een Nederlands gesproken en gezon gen musical met feestelijke en dynamische muziek en dans. De cast bestaat uit Nederlandse en Zuid-Afrikaanse muzikanten en dansers. Amandla!Mandela ver haalt over de levensgeschiedenis van Nelson Mandela en bovenal over zijn gedachtegoed. Ieder indi vidu heeft het vermogen op zijn eigen manier de wereld te veran- Cabaret met Rob Emiel (foto: Fokke de Boer). deren. Vrijdag 16 oktober vanaf 20.00 uur is er cabaret met Rob Emiel. Eerder werden nietsvermoedende bezoekers verrast met de unieke mix van cabaret, stand-up comedy, mentalisme en vingervlugheid. Interactie staat centraal in deze voorstelling, waarbij het publiek niet alleen kan lachen, maar ook ademloos kan genieten van visu eel poëtisch cabaret, verbazing en verwondering. Een enorme Feel Good show vol humor en interac tie in een magisch jasje. Op zaterdag 17 oktober bekent Oker kleur in de schouwburg. Aanvang 20.00 uur. Alweer de vijf de productie van deze uit Over- loon afkomstige zang- en theater- groep. Met nummers uit de hele wereld neemt Oker de bezoeker mee in een verhaal waarin een grijze muis, rode dame en een paradijsvogel centraal staan. Na een start met Afrikaanse nummers reizen zij de hele wereld af die uit verschillende kleuren, emoties en muziek blijkt te bestaan. Het enthousiasme van de leden van de groep, de solo's, het toneelspel en de aankleding zorgen voor een prachtige schouwburgavond. Loverboy is een educatieve musical die te zien is op dinsdag 20 oktober, aanvang 20.00 uur. Je bent zeventien. Je leven bruist van verwachting. Alles is mogelijk. Alleen niet bij jou. Je hoort er niet bij. Je valt overal buiten. En dan ineens... gebeurt er een wonder. Hij is verliefd op jou. 'Loverboy' lijkt een verhaal uit een film, maar is helaas bittere realiteit. In deze voorstelling gaan pubers de confrontatie aan met hun eigen onzekerheden, angs ten en dromen, verliefdheid en seksualiteit. En dat alles rond het indringende verhaal van één van hen. In confronterende scènes proberen ze de waarheid te zoe ken en met muziek beschrijven ze hun diepste gevoelens. Een zeer schokkende, maar leerzame voor stelling voor jongeren. Voor dege nen die niet bekend zijn met het fenomeen loverboy een eyeope- ner. Voor anderen een realistische vertolking van de harde werkelijk heid. Cocktailshakerzz in 't Podium 't Podium in Venray staat op vrijdag 16 oktober helemaal in het teken van cocktails. Er is voor deze dag een speciale cocktailbar gebouwd waar een professionele cocktailshaker zijn kunsten gaat vertonen en de fijne kneepjes van het cocktail shaken laat zien. De beste cocktailshaker van het land komen naar 't Podium. Verder is er deze avond een optreden door dj Sway Will. Sway Will weet met zijn opzwepende hete beats en onuit putbare cd-koffers ieder feest tot een knalfeest te maken. Metalavond In Poppodium Venray wordt op zaterdag 17 oktober een café avond gehouden die helemaal in het teken van metal staat. Lokale metalheads brengen deze avond zelf hun favoriete nummers ten gehore. De zaal is geopend vanaf 22.00. Champignondag in De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 18 oktober de jaarlijkse Cham pignondag gehouden. Speciale aandacht wordt dit jaar besteed aan de milieuaspecten van de champignonteelt. Net als bij pad denstoelen in de natuur is ook bij de teelt van champignons sprake van een natuurlijke kringloop. Het geheel wordt muzikaal omlijst door een optreden van de groep Parelmoer. De dag duurt van 11.00 tot 17.00 uur. Expositie Irok Bij Galerie Lijstenmakerij Kunst uitleen Irok in Horst wordt op zondag 18 oktober van 13.00 tot 16.00 uur een duo-expositie geopend met werken van Stefanie Visscher en Floor de Bruyn Kops. Naast de schilderijen vindt tevens de presentatie plaats van Mono grafie Floor de Bruyn Kops door Charlotte Wiethoff, een prachtig vormgegeven boek door atelier Roosje Klap. De kunstenaars zijn deze middag aanwezig om hun werk toe te lichten. Bluegrass in Cambrinus De Amerikaan Gregg Weiss staat op zondag 18 oktober op het podium van Cambrinus in Horst. Hij wordt begeleid door con trabassist Stephen Morel. Weiss, afkomstig uit de band Lonesome Wally, speelt Amerikaanse coun- tryblues en onvervalste bluegrass boogie. Zijn optredens voelen intiem en dynamisch aan. Dit optreden begint om 16.00 uur. Winterserie wandeltocht WSV De Natuurvrienden in Merselo houdt op zondag 18 okto ber de eerste winterserie wan deltocht. De wandelaars kunnen kiezen uit de afstanden 5, 10, 15, 20 en 30 kilometer. De starttijden zijn tussen 8.00 tot 14.00 uur voor de afstanden 5 en 10 kilometer en tussen 8.00 tot 12.00uur voor de afstanden 15 en 20 kilometer en tussen 8.00 tot 10.00 uur voor de afstand van 30 kilometer. Speciaal voor de kinderen is er een puz zelwandeltocht. Deze start tus sen 13.00 tot 14.00 uur bij café Den Tommes aan het Grootdorp in Merselo. Inlichtingen over de tocht zijn verkrijgbaar via telefoon (0478)584951 of (0478)586806. Barry McCabe Muziekpodium Cambrinus in Horst ontvangt op woensdag 21 oktober de Ier Barry Mccabe. Alhoewel vooral Rory Gallaghar tot zijn voorbeelden hoort, heeft deze in de county Cavan in Ier land geboren bluesgitarist nooit klakkeloos de muzikale weg van anderen gevolgd en een eigen unieke stijl ontwikkeld. Bevan gen door de rootsmuziek van zijn eigen land kregen Keltische klan ken uit de Ierse folk een plaats in zijn benadering van de blues. Het concert begint om 20.30 uur. In Gryphus in Vierlingsbeek vindt op vrijdag 23 oktober een cabaretvoorstelling plaats van Ronald Smink. Hij brengt een try-out van zijn eerste avondvullende voorstel ling Bor Knok. Bor Knok gaat over Ronald. Roland ligt urenlang op bed. Dat zit zo. Hij komt uit Joure De leerlingen van basisschool Maria in Oirlo doen op donderdag 15 oktober mee aan een uniek project. Die dag komt name lijk Stichting Dans in School op bezoek om samen met de leer lingen een dansvoorstelling in te studeren. Dans in School is een organisa tie die op scholen in heel Neder land dansprojecten voor kinderen en jongeren verzorgt. De pro jecten vinden plaats tijdens een schooldag en worden uitgevoerd in de school zelf. Het project voor deze dag is Licht uitspot aan. Tijdens deze dag leren de leer lingen wat er allemaal komt kij ken bij het maken van een dans- productie. Wie zorgt er voor de techniek? Wie maakt de kostuums en decors? Wie vervult welke rol? De aandachtspunten zijn talrijk. Als afsluiting van de projectdag laten de leerlingen elkaar, ouders en familie tijdens een heuse dans- productie zien wat ze hebben geleerd. en daar is weinig te beleven. Dus staart hij naar het plafond en laat zijn gedachten de vrije loop. Dit levert koffers vol absurdistisch materiaal op die, in combinatie met fysieke gebaren en Friese tongval, hem tot een karakter op het podium maken. Smink is echt supergrappig en heeft een heel eigen stijl. In Bor Knok bewijst hij dat urenlang op je nest liggen tot iets hilarisch kan leiden! In 2007 won Smink zowel de publieks- als de juryprijs tijdens het Gronin ger Studenten Cabaret Festival. De jury prees zijn enorme gevoel voor taal en timing en beschouw de 'zijn eigenheid als zijn grootste gave'. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur. Het optreden begint om 21.00 uur. Voor deze voorstel ling zijn kaarten te reserveren via telefoon (0478)631802 of via (0478)630508. Reserveren kan ook via www.gryphus.nl. Bezoe kers die jonger zijn dan twintig jaar kunnen op vertoon van een geldig legitimatiebewijs korting krijgen. In oktober 2009 is het 65 jaar geleden dat Venray werd bevrijd. De Tweede Wereld oorlog heeft heel wat teweeg gebracht in Venray. De bom bardementen aan het eind van de oorlog hebben veel van het oude Venray verwoest. Ter gelegenheid hiervan is een dubbeltentoonstelling geor ganiseerd op twee locaties. In Museum 't Freulekeshuus ligt de nadruk op hoe de oorlog beleefd werd in Venray. Hier zijn veel gebruiksvoorwerpen, documenten over de regelge ving van de bezetter, dagboe ken, films en foto's te zien. Het museum van de Psychia trie heeft in het hoofdgebouw van de GGZ-NML een fototen toonstelling ingericht, waarbij de nadruk ligt op de beleving van de oorlog op de psychia trische instituten Sint Anna en Sint Servatius. In een serie artikelen wordt de Tweede Wereldoorlog belicht. Hoe een Venrayse jongen de bombardementen van Nijmegen meemaakte(belevenis van Piet Clephas). Op 22 februari 1944 was de toen 14-jarige Piet Clephas,met nog twee klasgenoten met de trein onderweg van Venray naar zijn school in Vught. Vlak voor Nijmegen kwamen er zwermen vliegtuigen over. Het luchtalarm ging af, de trein werd stil gezet. Na enige tijd werd het sein veilig afgegeven en reed de trein ver der, het station Nijmegen binnen. Koffer, gebruikt door Piet Clephas, 1944, tijdens bombardement in Nijmegen. Omdat ze de aansluiting rich ting Den Bosch hadden gemist, dwaalden ze nog wat rond over de perrons, stationshal en het stationsplein. Daarbij keken ze wat in tijdschriften bij een kiosk waarbij de kioskdame zei: "Kijken mag alleen maar met de ogen, niet met de handjes". Toen ze weer onderweg waren naar hun trein klonk opnieuw het luchtalarm. Meteen daarop vielen er bom men. Er vielen bommen midden op het station en ook kwam een bom tussen het perron en de trein naar Den Bosch terecht. Zelf werd Piet met kracht in de onderdoor gang tussen de perrons geblazen. Na het overweldigend kabaal was het ineens muisstil tot even later er een regen van brokstukken en gruis neerviel. Opkrabbelend zag hij hoe de trein ruim een meter uit de rails was gedrukt en in brand stond. Veel mensen konden de trein niet meer uit. Een afschu welijk gezicht, veel doden en gewonden in en rondom de trein. Hij strompelde over allerlei brokstukken via de goederen loods naar het stationsplein. Wat hij daar zag was afgrijselijk. Alles was stuk. Er lagen veel doden rondom een net aangekomen tram. De kiosk met de aardige mevrouw, waar hij even te voren nog was geweest, was volledig verdwenen. Hij doolde met zijn klasgenoten wat rond tot zij door de Duitsers gedwongen werden in een schuilkelder te gaan. Het leek wel of de hele stad in brand stond. Van het station was weinig meer over. Vandaar verder reizen met de trein was onmogelijk. Daarom zocht hij, samen met zijn klasge noten, naar de mogelijkheid om naar huis terug te keren. Later op de dag vertrok er een stoomtram richting Venlo. Daar gingen ze mee. Deze ging echter niet verder dan Gennep. Er woonde een tante van hem in Sambeek. Daar ging hij lopend naar toe. Om 22.00 uur in de avond kwam hij daar aan. Thuis wisten ze niet waar hij was, de school had met een tele gram laten weten dat hij daar niet aangekomen was. Telefoon had den ze thuis niet. De volgende dag stuurde hij een telegram naar zijn ouders. Zijn vader was, samen met een oom echter al afgereisd naar Nijmegen om hem te zoeken. Ook de school stuurde mensen naar Nijmegen om hen te zoeken. De hele dag heeft zijn vader tussen doden en gewonden gezocht naar hem. Piet zelf was inmiddels met de trein naar Venray gereisd. Toen zijn vader in de avond, zonder zijn zoon Piet te hebben gevonden, terugkeerde op het station Venray stond deze hem op te wachten. Het weerzien was een van meest emotionele momenten uit Piets hele leven. Het koffer dat hij tijdens dit bombardement bij zich had maakt deel uit van de expositie. BiblioPlus verdubbelt uw geld! De bibliotheek heeft een nieu we service geintroduceerd: het is voortaan mogelijk om op de bibliotheekpas een tegoedbedrag te zetten om betalingen van leen geld en telaatgeld te verrekenen. Met de invoering van zelfbedie ning kunnen bibliotheekbezoe kers steeds meer zelf regelen. Door een tegoedbedrag op de bibliotheekpas te zetten, hebben bibliotheekbezoekers straks nog meer gebruikersgemak met hun bibliotheekpas. Klanten hoeven niet meer apart naar de balie om bijvoorbeeld leengeld of telaat- geld te betalen. Zij kunnen dit zelf afhandelen met de bibliotheek pas. Voordeel is daarnaast dat niet voor iedere (kleine) betaling de portemonnee nodig is. Opwaar deren van het tegoed kan aan de balie en online via iDeal op www. biblioplus.nl. Om deze nieuwe betaalwijze te introduceren orga niseert BiblioPlus een actie. Wanneer leden tot 15 novem ber een tegoedsaldo op hun pas zetten, verdubbelt de bibliotheek het beginsaldo dat op de pas gezet wordt (tot maximaal 10 euro). Zo kan een boete voor te laat terugbrengen van materialen ineens een leuk meevallertje wor den! BiblioPlus houdt deze bonus actie om klanten te laten kennis maken met deze nieuwe service. In de bibliotheekvestigingen kan het tegoed bij de balie op de pas gezet worden. Het gestorte bedrag wordt aan het eind van de maand verdubbeld met het bonusbedrag. De bibliotheekpas is zo nog meer waard. Natuurlijk zijn er wat voor waarden bij deze actie. Iedereen kan tot 15 november eenmalig profiteren van de actie. Bij beëin diging van het lidmaatschap van de bibliotheek vervalt het reste rende bonusbedrag. Het bedrag kan dus niet in contant geld wor den uitgekeerd. Alle (bestaande en nieuwe) bibliotheekleden kunnen van de actie profiteren. Borstbeelden Het Toon Hermans Huis in Venlo legt de roze loper uit. De roze loper is de Limburgse vari ant van de Toon Hermans Huizen op het Pink Ribbon project. In het kader van dit project exposeert Franca Schapendonck een aantal borstbeelden in het Toon Her mans Huis Venlo. Schapendonk is een 62-jarige kunstenares geboren in Brabant. Het viel haar steeds meer op dat de beelden en afbeeldingen die zij daar bekeek, bijna altijd per fecte vrouwelijke vormen hadden. En dat terwijl er veel vrouwen, getroffen door borstkanker, min of meer zichtbaar beschadigd zijn. Door haar vormgeving aan de torso's wil zij laten zien dat het lichaam weliswaar beschadigd kan zijn, maar dat de vrouw des ondanks kracht en trots kan uit stralen. Belangrijke factor in haar werk is fantasie en humor. Het is belangrijk dat er hulp en steun wordt geboden aan al diegenen die met borstkanker te maken krijgen. Daarom schenkt de kunstenares vijftig procent van de opbrengst uit verkoop van de torso's aan het Toon Her mans Huis Venlo, zodat zij hun werk kunnen blijven doen. Verder schenkt ze een torso aan het Toon Hermans Huis Venlo. De torso's zijn te bezichtigen gedurende de hele maand okto ber. Workshop bij Crescendo Toneelvereniging Crescendo in Ysselsteyn is op zoek naar jongeren tussen de twaalf en de achttien jaar oud. Zij kunnen zich opgeven voor de workshop toneel die wordt gehouden op zondag 25 oktober vanaf 13.00 uur in het Smelehof. Deze middag krijgt men les van regisseur Frans v.d. Pas. die een leuk programma in petto heeft. Opgeven kan bij Peggy Franssen via e-mail peggy. franssen@crescendoysselsteyn.nl of bij Noël Michels via e-mail noel. michels@crescendoysselsteyn.nl. Fluiters en harp in Koningskerkje De Fluyterije, het blokfluiten semble van het CKV Uden, bestaat 21 jaar en is samengesteld uit der tien leden. Zij bespelen diverse blokflui ten van heel klein tot heel groot en diverse genres zoals barok, kerstliederen, Ierse muziek, Hol landse liedjes en ook muziek van hedendaagse componisten. Dit keer worden zij versterkt door het blokfluitkwintet De Blockfluyt en twee leerlingen van de muziek school. Het geheel staat onder lei ding van Rosalyn de Groot. Het concert is op zaterdag avond 17 oktober aanvang 20.00 uur en de entree bedraagt 6 euro euro. Reserveren via e-mail koningskerkje@home.nl, telefoon 0478-632172. Expositie Bernadette Bij Synthese in Venray is tot februari een expositie te zien van Bernadette van Beekum. Van Beekum laat tekeningen met pot lood, inkt, pen en waterverf zien. Het zijn onder andere portretten, vakantietekeningen, modelteke ningen, landschappen, telefoonte keningen en televisieportretten. De oudste tekening is uit 1955 en de jongste is van dit jaar. Het is een selectie uit alle schetsboeken, vakantieboeken, van cursussen modeltekenen en losse portretten. Van Beekum is medewerker van Synthese, afdeling maatschappe lijk werk. Tekenen en beeldhou wen zijn een vrijetijdsbesteding. Zij heeft in de afgelopen jaren exposities in het gebouw van Syn these aan de Leunseweg gehou den. Deze expositie is de laatste die ze ingericht heeft voordat zij met pensioen gaat. Het kantoor van Synthese ligt aan de Leunse- weg in Venray. De expositie is te zien tijdens de openingstijden van maandag tot en met donder dag van 9.00 tot 12.30 en van 13.00 tot 17.00 uur. Op vrijdag is het kantoor geopend van 9.00 tot 12.30 uur. Het werk in de kan toorruimtes is alleen te zien na het maken van een afspraak via telefoon (0478)517317. Zie ook www.synthese.nl. Jonge Jury De Jonge Jury daagt kinderen vanaf twaalf jaar uit om jeugd boeken uit het jaar 2008 te lezen en daaruit het mooiste boek te kiezen. Iedereen die op een boek stemt zit in de Jonge Jury. De vijf boeken die de meeste stemmen krijgen worden genomineerd voor de Prijs van Jonge Jury. Die prijs wordt tijdens de feestelijke Dag van de Jonge Jury in april uit gereikt aan de winnende schrijver. Voor de prijs van de Jonge Jury komen alle boeken in aanmerking die in 2008 voor het eerst zijn ver schenen. Een overzicht van deze boeken is te vinden op www.jon- gejury.nl. Om het iets gemakkelij ker te maken, heeft een speciale jury vijftien boeken uitgekozen die hun het meest opvielen uit die lijst. Dat zijn de kerntitels. Op www.jongejury.nl zijn alle boe ken gesorteerd op moeilijkheid en onderwerp. In de vestigingen van BiblioNu zijn de Jonge Jury boeken herkenbaar aan de sticker Jonge Jury op de rug van de boe ken. In Horst en Venray staan de boeken zelfs apart, zodat ze niet te missen zijn. In de bibliotheken is ook het Jonge Jurymagazine verkrijgbaar. Dit magazine staat boordevol boekentips en er wordt uitgelegd hoe het stemmen werkt. Excursie Vanuit Venray vertrekt op dins dag 27 oktober een bus naar het dit voorjaar geopende Magritte Museum in Brussel. Voor kunst liefhebbers is dit museum een bijzondere aanwinst en een mooie aanvulling op de ernaast gelegen Koninklijke Musea voor Schone Kunsten. René Magritte (1868-1967) schilder, tekenaar, etser, beeldhouwer, fotograaf en cineast, is een van de belangrijk ste kunstenaars van de surrealis tische beweging. Hij wordt als de grootste Belgische schilder van de vorige eeuw beschouwd. Daarom ook werd in Brussel pal naast de Koninklijke Musea het vroegere hotel Altenloh in een jaar tijd omgebouwd tot een modern museum met daarin de grootse collectie werken van deze beroemde Belg. Na het bezoek aan het Magritte Museum staat het ieder vrij de dag zelf in te delen. Kunstliefhebbers die mee willen kunnen zich melden bij Jan Brou wers via tel 06-23166620 of via e-mail jhm.brouwers@home.nl. Boekrecensie in Peel en Maas In De Box schrijft Nobel prijswinnaar Günther Grass verder aan zijn autobiografie. Maar anders dan in De rokken van de ui, waarin zijn leven tot 1959 aan bod kwam, inclu sief zijn oorlogservaringen, zien we nu een lichtere, bijna sprookjesachtige toon. Grass laat zijn acht kinderen over hem vertellen - maar dan wel in zijn eigen woorden. "Het zou best kunnen dat ook wij gewoon maar bedacht zijn", verzucht een van hen. Grass' boeken, zijn huwe lijken, zijn eigenaardigheden, de gezamenlijke huizen - alles komt in de beproefde mengeling van feit en fictie aan de orde. De ver halen krijgen een extra dimensie door de aanwezigheid van foto grafe Marie, die met haar speci ale fototoestel, een Agfa-Box, niet alleen vooruit maar ook achteruit kan kijken. Günther Gras (Dan zig, 1927) is kunstenaar, dichter, schrijver van romans, novellen en toneelstukken. In 1999 ontving hij de Nobelprijs voor literatuur. De box is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Günter Grass Mculcnhofr

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15