Het is een kwestie van signaleren en ingrijpen' Opknapbeurt kruisen Opening Venrayse Sportcarrousel 'Venray vecht niet mee om laatste inwoners' Dorpen ageren tegen Wonen Venray Culturele rondgang GPV Prothesen M0NDZ0RG 2* Niets! PEEL EN MAAS CENTRUM Patersstraat 16 Venray Tel. 514468 www.centrum-mondzorg.nl PEEL EN MAAS Donderdag 8 oktober 2009 - Pagina 7 Veiligheid bezoekers Zenith staat voorop Elk weekeinde bezoeken duizenden mensen disco theek Zenith in Oostrum. De directie van de discotheek is er alles aan gelegen de bezoe kers een veilig gevoel te geven. Het team van Zenith Security, onder leiding van Walter van Hoek en Yahya Hlimi, moet daar elk weekeinde voor zor gen. Een avondje achter de schermen van de Zenith leert dat het bedrijf de zaken goed voor elkaar heeft. De 'security' heeft alles goed onder controle en het wordt een avond zonder incidenten. Het is zaterdag 3 oktober, een doorsnee avond. De discotheek draait een eigen programma met resident-dj 's die optreden en Marga van Dijck verwacht een dis- cobezoek tussen 2.000 en 2.500 mensen. Om alles in goede banen te leiden, bestaat het security team die avond uit dertien mensen. Allen gediplomeerde horecaportiers en door de politie gescreend. 'We zetten een portier in op ongeveer 175 bezoekers in", legt Walter van Hoek uit. "Daarnaast zijn er buiten parkeerbegeleiders en binnen ook nog toezichthouders." Walter zit de hele avond in de securityroom, waar hij via beeldschermen zicht heeft op wat de camera's in en om de discotheek signaleren. Via portofoons staan alle portiers met elkaar in verbinding. Terwijl Walter het totale overzicht heeft, staat collega Yahya bij de voordeur. Daar worden alle bezoekers gecontro leerd. "We fouilleren op wapenbe zit. Op drugs fouilleren is een stuk moeilijker omdat dat makkelijker te verbergen is." Van Hoek spreekt over portiers, niet over beveiligers. "Bij beveili gers moet je denken aan mensen die panden bewaken. Horecapor- tier is een vak apart. Onze werk wijze in de Zenith is erop gericht zoveel mogelijk incidenten te voorkomen zodat de bezoekers een prima avond hebben. De con trole bij de ingang is dan ook zeer belangrijk. Daar wordt ook geke ken wie er binnenkomt. Mensen die bij ons problemen hebben veroorzaakt, worden bij ons gere gistreerd. We kunnen vrij snel zien of iemand wel of niet welkom is. Personen die overlast veroorza ken, krijgen een toegangsverbod. Dat kan variëren van een maand tot meer dan een jaar." De portiers steken allemaal netjes in het pak. "Security is noodzakelijk, maar mag de bezoekers niet het idee geven dat ze niet gastvrij ontvan- gen worden", legt Marga van Dijck uit. Van Hoek en Hlimi beschikken over een team van mensen met verschillende achtergronden.Hlimi is zelf van Marokkaanse afkomst. "Daarnaast hebben wij ook men sen in dienst met een Turkse, Antil liaanse of Surinaamse achtergrond. Wanneer we problemen hebben met personen van een bepaalde afkomst worden die ingezet. Daar mee kunnen we al een hoop pro blemen, zoals taal en mogelijke beschuldiging van discriminatie, voorkomen", aldus Yahya. Tot een uur of twaalf blijft het rustig. Dan meldt de eerste 'persona non grata' zich aan de voordeur. Een jonge man uit Roermond is een week eerder uit de Zenith gezet en wil opnieuw binnen. Hem wordt de toegang geweigerd. Even later hetzelfde verhaal met een man uit Venlo. Uit de administratie blijkt dat deze betrokken is geweest bij een incident. "Hij heeft van ons een brief ontvangen waarin staat dat hij tot oktober 2010 niet wel kom is", legt Walter van Hoek uit. De man zegt van niets te weten. Er wordt een kopie van de brief gemaakt en ook hij kan zijn heil elders gaan zoeken. Dan krijgt Walter een melding dat een bezoeker op verdachte wijze iets in zijn jas verstopt. "Breng hem maar hierheen." De jongeman wordt verzocht zijn zakken leeg te maken. Naast een jointje komen er twee messen tevoorschijn."Souveniers uit Frank rijk", zegt de jongeman. De messen worden in beslag genomen, even als een flesje met een onbekende vloeistof met daarin bladgoud. Het flesje kan de jongeman als hij naar huis gaat weer op komen halen. De messen gaan in een envelop en komen uiteindelijk op het politie bureau terecht. Rond kwart over een meldt zich een groep Turkse jongens zich bij de ingang. Ook in deze groep bevindt zich iemand die niet wel kom is. Er ontstaat een discussie bij de ingang en de groep wordt gevraagd te vertrekken. Als dat niet meteen gebeurt, roept Yahya de hulp in van Walter en van een Turkse collega. De positie van Walter in de securityroom wordt door een collega overgenomen. De groep vertrekt uiteindelijk. "Elk incident leggen we vast. Tijdstip, betrokkene, betrokken portier, alles leggen we vast en rapporteren we uiteindelijk aan de politie. Daar hebben we zeer regel matig overleg mee. De samenwer king is goed. De politie is, indien mogelijk, ook nadrukkelijk buiten de discotheek aanwezig. Ook dat werkt preventief. Daarnaast wor den alle beelden die de cameras opnemen, vastgelegd op de com puter. Zo zijn ook de beelden van de schietpartij buiten in juli vast gelegd. Mede op basis daarvan hebben ze vier personen kunnen aanhouden." De rest van de avond blijft het rustig en doet het team zijn werk. Er zijn geen incidenten, er zijn geen ruzies en er is geen agressie. "En dat betekent voor onze gasten een gezellige uitgaans avond. En dat is waar we het met zijn allen voor doen", onderstreept Marga van Dijck. Ook de politie is tevreden over de wijze waarop de Zenith de veiligheid heeft gere geld. John Geraedts, politiechef van Venray, laat weten dat er een goede samenwerking is met duide lijke afspraken. "Dat onze mensen 's avonds in de buurt zijn, heeft puur te maken met dat we meteen handhavend kunnen optreden als er strafbare feiten zijn gepleegd", legt John Geraedts uit. "De Zenith is een discotheek met euregionale uitstraling. Er komen duizenden mensen uit alle windstreken op af. Omdat de veiligheid goed geregeld is, kunnen wij met relatief weinig politie-inzet alles in goede banen leiden. Er zijn plaatsen waar dat anders is." 'jyz:j bongerdstraat De Stichting Kruisen en Kapel len in de gemeente Venray heeft het kruis aan het begin van de Bongerdstraat op de vertrouwde plek teruggezet. Een grondige opknapbeurt was noodzakelijk omdat onverlaten in het carnavals weekend het beeld van het hout hebben gerukt en meegenomen. De vrijwilligers van de stichting hebben in hun atelier een nieuw beeld gegoten en het beschadigde kruishout onder handen genomen. In dezelfde carnavalsnacht werd ook het beeld van het kruis aan het einde van de Kruisstraat vernield. Het werd, in stukken gebroken, later teruggevonden. Ook hiervoor werd een nieuw beeld gemaakt en het kruis is voorzien van een verse verflaag en een nieuw zin ken dakje. Het wordt een dezer dagen weer teruggezet. Nadat het kruis aan de Bongerdstraat op zijn plaats teruggezet was, zijn de vrij willigers doorgereden naar Heide. Aan het begin van Volen is weer het kruis geplaatst, dat in het ate lier een grote opknapbeurt heeft gekregen. Direct na schooltijd samen sporten met leeftijdsgenoten die op andere Venrayse basis scholen zitten, maar met wie je nauwelijks contact hebt. Dat is de Sportcarrousel Brukske. Leerlingen van vier basisscho len in en om de wijk Brukske krijgen de kans om een jaar lang te sporten. De Stichting Sportcarrousel Venray heeft een innovatief sport- project opgezet. Kinderen uit minder draagkrachtige gezinnen mogen gebruikmaken van het Jeugdsportfonds Venray. Op deze manier komen zij op een leuke manier in aanraking met verschil- lende zaalsporten. En kinderen die gebruikmaken van buitenschoolse opvang worden door de kinderop vangorganisatie naar de sportzaal gebracht. De Sportcarrousel Brukske, zoals het Venrayse project heet, wil meer kinderen vaker laten sporten en met meer verschil lende sporten laten kennisma ken. Het project is mede mogelijk gemaakt vanuit het Sociaal Active ringsprogramma Brukske, gefinan cierd door de gemeente Venray en Wonen Venray. Op maandag 12 oktober maakt de eerste groep van vijftien kinderen ken nis met badminton. Een dag later start een tweede groep met een handbalcursus. Een maand later draaien deze groepen door naar een cursus volleybal en basketbal. De officiële opening van de Sport- carrousel Brukske is maandag 12 oktober om 16.30 uur in de sport zaal Brukske. De Stichting Sport- carrousel Venray onderkent in haar project de meerwaarde voor de wijk Brukske. Juist in deze wijk wonen veel kinderen die minder kans maken om kennis te maken met sport. Door de sporten in de wijk zelf aan te bieden en ook leerlingen van enkele basisscho len net buiten de wijk uit te nodi gen, komen kinderen van verschil lende culturen op een positieve manier met elkaar in contact. De deelnemende scholen zijn samen werkingsschool Estafette, De Bon gerd, De Hommel en de Petrus' Bandenschool. De samenwerken de Venrayse zaalsportverenigin gen zijn Badmintonclub Venray, Basketbalvereniging Jumpers 76, handbalvereniging Manual en vol leybalvereniging ActiveRooy. De sportactiviteiten lopen door tot eind juni 2010. Er is ruimte voor meer deelnemers. Leerlingen van de vier basisscholen melden zich via school aan. Kinderboeken Aan tafel; eten en snoepen in kinderboeken is dit jaar het thema van de Kinderboekenweek. Een mooie aanleiding voor BiblioNu en Mooiland om samen te werken. BiblioNu heeft de schrijvers Stefan Boonen en Erik van Os weten te strikken om te komen vertellen en voor te lezen uit hun kinderboeken. Bijna zeshonderd kinderen van de groepen 5 en 6 van de basisscho len uit Horst aan de Maas, Meerlo- Wanssum en Venray hebben zich hiervoor in geschreven. De schrij vers vertellen op donderdag 8 en vrijdag 9 oktober niet op school of in de bibliotheek, maar bij ver schillende boeren en tuinders, per slot van rekening zorgen zij voor ons eten. Mooiland, het centrum voor landbouw-, natuur- en milieu educatie, heeft voor maar liefst zeven locaties gezorgd. Samen met kinderboekenschrijver Erik van Os zitten de kinderen tussen de radijsjes bij Cornelissen/Freshfood in Melderslo, proeven ze de pruim- tomaten van Sjraar Hoeijmakers in Horst en doen ze zich tegoed aan de aardbeien van Jan van de Werf uit America. Ze gaan aan de slag met de gedichten van Eric van Os en krijgen nog een rondleiding op de bedrijven. Stefan Boonen leest voor uit zijn nieuwe boek Elvis de Draak bij zorgboerderij De Haam in 't Veulen en tikt daar samen met de kinderen een eitje. Beide schrijvers zijn heel veelzijdig en gaan geen onderwerp uit de weg, dus het beloven twee spannende dagen te worden. Dauwtrappen Kiwanisclub De Rooyse Ladies houdt voor de zesde keer op zondag 25 oktober de Wandeling voor het goede doel en steunt daarmee het St. Nicolaasgilde in Venray. Na het succes van voorgaan de jaren, waarbij de opbrengst geschonken werd aan verschil lende goede doelen in de regio, is dit keer gekozen voor het St. Nicolaasgilde in Venray. Dit gilde verzorgt jaarlijks de intocht van Sinterklaas in Venray. Onder lei ding van een tiental gidsen vanuit de Venrayse groengroeperingen start de ongeveer vijf kilometer lange wandeling om 8.00 uur bij de parkeerplaats van het voetbal veld in Geijsteren. Iedereen is wel kom. De dames zorgen tijdens de wandeling voor een goede verzor ging van de inwendige mens. Ook ligt er een presentje voor ieder een klaar en wordt er voor de kinderen een wedstrijd gehouden. Inschrijven kan via tot uiterlijk 21 oktober via www.kiwanisderooy- seladies.nl. Wat gebeurt er als U niet adverteert Waals: "Dorpscultuur moet veranderen om jongeren te binden' Venray legt zich erbij neer dat de gemeente de komende jaren niet verder groeit. "Groei is geen doel meer", zei bur gemeester Waals donderdag in De Witte Hoeve bij een bij eenkomst over de strategische visie 2020 van Venray. "Het gevecht om de laatste inwo ners gaan wij niet meer aan. Dat doen de andere gemeen ten maar. We blijven toch de tweede grootste in Noord-Lim burg." Volgens Waals moet Venray zich vooral inzetten op het overeind houden van alle voorzieningen, die behoren bij een centrumge meente. De dorpen en wijken zul len meer zelf moeten gaan doen. Waals voorziet dat de gemeente zich steeds verder terugtrekt. "De inwoners zijn steeds hoger opge leid, worden slimmer, zijn meer betrokken en weten overal goed de weg. Terwijl wij als gemeente niet slimmer worden dan we al zijn. Daarom krijgen de dorpen en wijken straks een zak geld mee, die ze zelf kunnen besteden. Ze worden meer zelf verantwoor delijk." De avond werd gepresen teerd door oud-wethouder Joos Truijen ('jullie hebben een kei van een nieuwe burgemeester binnen gehaald') en tv-presentatrice Raja Moussaoui van TV Limburg. Zij is ook raadslid van de VVD in haar woonplaats Roermond. Theo Zegers, voorzitter van het dorpsradenoverleg, pleitte voor het instandhouden van de voor zieningen en de sociale samen hang in de dorpen. "Voorzienin gen lijden een kwijnend bestaan en de sociale samenhang dreigt te verdwijnen", waarschuwde Zegers, die maar één oplossing ziet. "We hebben meer mensen nodig die ook allemaal een dak boven hun hoofd willen hebben." Woningbouw lijkt dus het tover woord. Wethouder Hans Teunis- sen meldde dat er vanaf volgend jaar in negen van de tien Venrayse kerkdorpen gebouwd kan wor- 'Applaus ambtenaren misplaatst' De dorpsraad van Heide heeft zich donderdag geërgerd aan Waals. Na afloop van de bijeenkomst in De Witte Hoeve roemde de burgemeester de zes ambtenaren, die hadden meegewerkt aan de strategi sche visie. Stuk voor stuk kregen ze een applaus uit de zaal. "Dit heeft ons gestoord", zegt Martin Peeters, dorpsraadvoorzitter van Heide. "Waarom moesten al die ambtena ren apart een applaus krijgen? Het is toch gewoon hun werk. Terwijl wij alles in onze vrije tijd moe ten doen." Voorzitter Theo Zegers had er minder moeite mee. "Als een buschauffeur de reis tot een goede einde brengt, krijgt hij toch ook applaus..." Dorpsraadleden verrast door opnames Donderdag vond in De Witte Hoeve een bijeenkomst plaats over de strategische visie 2020 van de gemeente Venray. Op een groot scherm werden eerder opgeno men interviews vertoond. Enkele dorpsraadleden in de zaal waren verbaasd dat ze zichzelf terugza gen. "Dit klopt niet. Ik ben verrast", reageerde Theo Zegers, voorzitter van het dorpsradenoverleg. "Er is ons verzekerd dat de opnamen alleen bestemd waren voor intern gebruik in het gemeentehuis." Bij de openbare bijeenkomst waren ruim honderd aanwezigen. Na afloop kregen de dorpsraadleden te horen dat er sprake was van een misverstand. Het zou om twee ver sies gaan. Een voor intern gebruik en met de andere versie zou de boer op worden gegaan. Daarmee is voor Zegers de kous af. "We wis ten niet dat het hiervoor gebruikt zou worden. Vandaar de verbazing. Als we het wel hadden geweten, dan hadden we het wellicht iets anders gezegd." 'Kut-Marokkaan toch nuttig' Hassan Najja, directeur van Wonen Venray, kreeg donderdag in De Witte Hoeve de lachers op zijn hand. Tijdens de bijeenkomst over de strategische visie werd hem gevraagd naar de inbreng van de woningcorporatie. "Dat ik als kut- Marokkaan toch nuttig kan zijn", reageerde Najja. Zelfs Waals kon erom lachen. De burgemeester veroorzaakte onlangs veel com motie door een groep criminele jongeren af te doen als kut-Marok- kanen. den. Smakt vormt de uitzonde ring. Volgens Teunissen gaat het in totaal om 350 woningen. "We hebben in de meeste dorpen zelf grondposities. Daardoor kunnen we beter inspelen op de behoef ten van de dorpsbewoners." Has san Najja, directeur van Wonen Venray, kondigde aan dat in de meeste dorpen geen woningen voor ouderen meer gebouwd worden. "Daar wil ik heel duide lijk in zijn. We moeten nu eenmaal keuzes maken." Waals denkt dat er meer nodig is dan alleen maar huizen om te voorkomen dat jon geren de dorpen de rug toekeren. "Je houdt de jeugd niet vast met een dorpscultuur die de sfeer uit ademt van vijftig jaar geleden. We moeten accepteren dat ook de jongeren in de dorpen zich ste delijk gedragen. Daarvoor moeten we ze de ruimte bieden." Jeanne Hendrix nam het op voor de ouderen. Ze wijst op de slechte huisvesting in zorgcen tra zoals Beukenrode en Schut tersveld. Nieuw initiatieven gaan of niet door (circusterrein Land- weert) of het komt onvoldoende uit de verf (Ambachtkwartier). Wethouder Twan Jansen gaf Hen- drix volkomen gelijk. "Je krijgt het schaamrood op de kaken als je ziet hoe onze ouderen gehuis vest zijn in Beukenrode en Schut tersveld. Beide gebouwen zijn zeer gedateerd. Gelukkig werken de instellingen aan plannen voor nieuwbouw. Er zit perspectief in, het wordt beter", beloofde Jansen. Hendrix haalde ook de veel te dure Regiotaxi aan. "Ik vind 2,85 euro per zone niet kunnen. Dit is echt een probleem voor ouderen en gehandicapten." Volgens Twan Jansen komt daar binnenkort ver andering in. "Er komt een voorstel voor een goedkoper tarief." Op het gebied van recreatie en toerisme heeft de gemeente hoge verwachtingen van de komst van de nieuwe dorpen Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck. Theo Zegers vindt dat de huidige tien dorpen daarbij zeker niet verge ten mogen worden. "Want ook die hebben veel te bieden." Raja Moussaoui wilde van de aanwezigen weten of ze genoeg betrokken waren bij de toekomst visie. "We zijn wel betrokken geweest", reageerde Theo Kooter, secretaris van de dorpsraad Vre- depeel. "Maar onze inbreng is ver weggeschreven in het rapport. We vinden er te weinig van de dor pen in terug." Loek de Veen, direc teur van het Raayland College, had dezelfde klacht. "Het onderwijs wordt slechts één keer genoemd. En daarna komt het niet meer terug. Terwijl onderwijs toch ook hoort bij thema's als vrije tijd, wonen en leven." Dinsdag 13 oktober 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur (herhaling om het uur) Items: Opening Venrayse Sportcarrousel Gemeentepraat Uitzending gemist? Kijk op www.peelenmaastv.nl De dorpsraden vinden dat Wonen Venray de dorpen niet mag laten zitten. Directeur Has san Najja meldde donderdag tij dens een bijeenkomst in De Witte Hoeve dat de woningstichting in de meeste dorpen geen huurwo ningen meer zal bouwen. Volgens Najja is in Merselo gebleken dat er nauwelijks vraag naar is. "We hebben voer gestrooid, maar de duiven kwamen er niet op af." Het dorpsradenoverleg komt in het geweer. "Deze opmerkingen van Najja kunnen we niet accep teren", reageert voorzitter Theo Zegers. "Wonen Venray moet er ook voor zorgen dat er in de dor pen voldoende betaalbare wonin gen zijn." Wonen Venray voert als argument aan dat er vooral in de kleine dorpen nauwelijks voor zieningen zijn, waardoor het voor ouderen niet aantrekkelijk is om er te wonen. Bovendien voorziet de woningstichting dat de voor zieningen alleen maar minder zul len worden. Het negatieve gevolg is dat de huizen daardoor in waar de dalen. Zegers meent dat Wonen Venray het verkeerde moment kiest. "Het lijkt op paniekvoetbal. Ze gebruiken de economische crisis om ons mee om de oren te slaan. Het is wel een erg ongeluk kig moment om zo'n uitspraken te doen. Want over de hele linie worden de huizen moeizaam ver kocht." De dorpsraden van Heide en Veulen meldden dat er in hun dorpen juist wel behoefte is aan huurwoningen, ook voor senioren. Het GehandicaptenPlatform (GPV) Venray maakt op woensdag 14 oktober tijdens de Landelijke Week van Toegankelijkheid een rondgang door Venray om een bezoek te brengen aan instellin gen die in meerdere of mindere mate actief zijn op het gebied van kunst en cultuur. Naast leden van bestuur en werkgroep van het GPV gaan ook mensen met een beperking hieraan deelnemen. Hierbij denkt men aan mensen met een visuele beperking, blind en/of slechtziend, en mensen met een lichamelijke beperking die gebruik maken van hulpmiddelen zoals rolstoel of scootmobiel. De wethouders Twan Jansen (Wel zijn) en Patrick van der Broeck (Cultuur en Openbare Ruimte) zijn uitgenodigd om ook hieraan deel te nemen om samen met het GPV te ervaren wat de mogelijk heden en onmogelijkheden zijn om toegang te krijgen tot cultu rele instellingen en deel te nemen aan activiteiten. De wandeling start om 13.45 uur bij Kunsten centrum Jerusalem, Heuvelstraat 4 in Venray. Daarna wordt een bezoek gebracht aan museum het Freulekeshuus, Seniorenservice Venray en de bioscoop, waarna rond 16.30 uur de middag wordt afgesloten in Schouwburg Venray. OFFER VOOR DE ZIELEN DES VAGEVUURS

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7