Winkeliers stellen gevelverfraaiing uit Onenigheid over nieuw centrum Brukske SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN DREIGEND ONTSLAG? PEEL EN MAAS Donderdag 8 oktober 2009 - Pagina 3 Renovatie 900 woningen van Wonen Venray in Brukske Tegelijkertijd met de bouw van een nieuw centrum, gaat Wonen Venray al zijn wonin gen in Brukske grondig opknappen. De woningstich ting bezit 168 appartementen in de grote flats aan de Bach- straat en Mozartstraat plus nog 720 andere woningen in de wijk, voornamelijk in de binnenring. In 2018 moet de gigantische klus zijn geklaard. In januari 2010 wordt begon nen met de renovatie van de twee flats. Eerst werd nog sloop over wogen. De flats zijn gebouwd mid den jaren zeventig en inmiddels behoorlijk gedateerd. Toch koos Wonen Venray voor een opknap- beurt."Er huist in deze flats een bij zondere doelgroep, die we elders moeilijk kunnen onderbrengen", zei René de Weijer, procescoördi nator van Wonen Venray, dinsdag in de commissie Stedelijk Beheer. "Deze woningen zijn schaars en gewild. De huur zit tussen 300 en 400 euro. Er staat momenteel slechts één appartement leeg. Dat gaan we inrichten als modelwo ning." Op 7 en 14 november zijn er inloopdagen voor de bewoners. Dan is ook bekend wat de nieuwe huurprijs wordt. Tiny Greben jak (Lokaal Aktief) vreest dat de huren flink omhoog zullen gaan. Volgens De Weijer hoeft dat hele maal niet. "De flats hebben enkel glas. Dat is niet meer van deze tijd. Er komt overal HR++-beglazing, een nieuwe collectieve HR -ketel plus nieuwe radiatoren. Ook de kopgevels worden geïsoleerd. Dat gaan de bewoners flink mer ken in hun portemonnee", aldus René de Weijer, die meldde dat er nog met de huurdersvereni- ging overleg plaatsvindt over de nieuwe huurprijzen. De renovatie van de twee flats duurt in totaal vijftien maanden. Het is nog niet bekend welke flat in januari het eerst onder handen wordt geno men. De bewoners krijgen zeven, acht maanden met flink wat stof- en geluidsoverlast te maken. Toch kan iedereen gewoon in zijn appartement blijven wonen. "We moeten twee of drie dagen in de woning zelf zijn", aldus De Weijer. De gehele buitenkant van het complex wordt vernieuwd. Het resultaat mag er straks zijn. "Er komt meer wooncomfort, de flats worden veel energiezuiniger en de leefbaarheid en veiligheid nemen toe. Alles gebeurt in over leg met de bewonerscommissies." Er komt een grotere, afgesloten entree met nieuwe postvakken, beter verlicht en veiliger. Ook de entree en de liften worden ver nieuwd. Er komen twee nieuwe liften voor in de plaats. Het groen wordt gesnoeid zodat de flats beter zichtbaar zijn. Er komen plantenbakken en de bestrating wordt vervangen. De dichte ach terkant van de flats wordt 'open' gemaakt. Niet als toegang maar voor het zicht. Ook dit moet de veiligheid ten goede komen. De uitstraling van de flats zal heel anders worden, want de voor- en achterkanten worden compleet vernieuwd. "Nu zijn het nog betonnen kolossen, straks niet meer", zegt De Weijer. "We gaan andere materialen en andere kleu ren gebruiken. Ook de balkons en de galerijen worden compleet vervangen. Op het dak komt een grote antenne zodat we ook van al die schotels af zijn." De garageboxen op de bene- denverdieping worden ver nieuwd. Wonen Venray wil hier ondernemers de kans bieden een kleinschalig bedrijf op te zetten. Brukske blijkt ongeveer honderd ondernemers te tellen die veelal vanuit huis werken. De 720 grondgebonden wonin gen krijgen per straat of hofje een grote opknapbeurt. Dit gebeurt van 2011 tot 2018. De bedoeling is de bewoners zoveel mogelijk bij de plannen te betrekken. Het plan om veel woningen te draaien, zodat er meer openheid ontstaat, gaat vanwege de kosten niet door. "Het omdraaien zou een ton per woning kosten. Dat is niet realis tisch", aldus De Weijer. "De men sen hebben nu de keuze om de garage of de berging van de voor naar de achterkant te verplaatsen. Ook dan ontstaat er een opener straatbeeld." Sportconsulenten aan de slag in Venray In zalencentrum De Witte Hoeve werd woensdagavond het nieuwe Sportplatform in Venray officieel gepresen teerd. Tegelijk met de intro ductie van dit nieuwe plat form werden ook de drie nieuwe sportconsulenten in de gemeente Venray aan de aanwezige sportvertegenwoor- digers voorgesteld. In het Sportplatform kunnen sportverenigingen elkaar treffen, informatie delen en van elkaars ervaringen profiteren. Het plat form fungeert tevens als gespreks partner voor de gemeente namens de sportwereld en neemt een aan tal taken van de gemeente over. Zo gaat het Sportplatform voort aan twee keer per jaar het sport- café organiseren. Het platform moet ook een bijdrage leveren aan de professionalisering van de (sport)verenigingen en het beheer ervan. Tot slot denkt de gemeente dat het Sportplatform ook een impuls kan geven aan een ander doel uit de sportnota: meer bewegende en sportende Venray- se burgers. Door de bundeling van de sportverenigingen in het Sport- platform kan relatief snel en een voudig worden samengewerkt en kunnen signalen vanuit de sport naar de gemeente komen, maar ook omgekeerd. Een belangrijke rol binnen die nieuwe ontwikke lingen is weggelegd voor de drie nieuwe sportconsulenten: Jules Wijers, Esther Timmermans en Marloes Faesen. Jules Wijers (22 jaar) is gebo ren en getogen in Venray en een van de drie sportconsulenten die medio september aan het werk zijn gegaan. Wijers gaat zich vooral bezighouden met het naschoolse sportaanbod in de gemeente Ven- ray. "Sportende jongeren haken steeds weer af. De vraag is waar zit dat in. We gaan dan ook onderzoe ken wat de behoeftes zijn van de jeugd, zodat het sporten voor hen leuk blijft. En zij uiteindelijk ook blijven sporten." Wijers wordt dan ook het aanspreekpunt voor de jongeren. "Zij kunnen hun sportbe- hoeften bij mij neerleggen. Samen met de sectie gym van het Raay- land College gaan we meewerken aan projecten om de jeugd weer meer aan het sporten te krijgen. Maar we zullen daarnaast ook innovatief bezig zijn. Als er plan nen zijn voor de introductie van een nieuwe sport, fungeren wij als aanspreekpunt en zullen we de initiatiefnemers mee op weg helpen." De drie nieuwe sportcon- sulenten willen er voor waken dat ze geen papieren tijgers worden. Jules Wijers: "Nee, dat willen we absoluut niet. Je bent een deel van de tijd kwijt met het ontwik kelen en uitwerken van plannen, maar ik wil vooral ook op het veld staan. En in de zaal. Direct contact met de sportende jeugd. We willen de jongeren raken. Met als credo boeien, binden en betrekken wil len we de jeugd stimuleren om te gaan sporten. De eerste concrete stappen zijn een presentatie op het Raayland College, het uitdelen van flyers en het ophangen van posters en het ontwikkelen van een actieve website." Esther Timmermans (23) uit Venlo gaat zich vooral bezig houden met het vergroten van de kwaliteit van gymlessen op de basisscholen in de gemeente Venray. Timmermans: "De meeste basisscholen hebben geen vakdo centen als het gaat om het geven van gymles. De lessen worden meestal verzorgd door de groeps- docenten. Die zijn daar op z'n zachtst gezegd niet altijd even blij mee. Ze zijn blij als ze door iemand gecoacht gaan worden. Het is leuk om in een les bijvoor beeld de trampoline te gebruiken, maar als je niet weet hoe je hem moet gebruiken schiet het niet op. Mijn taak is er dan ook op gericht om met name de groepsdocenten op weg te helpen hoe ze op een verantwoorde en veilige manier een gymles kunnen geven op de basisschool." Een andere belangrijke taak van Timmermans is de naschoolse sport voor kinderen in het basis onderwijs. "We willen het basis onderwijs linken met de sportver enigingen, zodat er een ruim en gevarieerd aanbod van naschoolse sportactiviteiten wordt gereali seerd. Dat kan door scholen, kin deren en verenigingen met elkaar te verbinden." Een belangrijke spin in het web is Marloes Faesen (25), eveneens uit Venlo. Haar voornaamste taken zijn de ondersteuning van vereni gingen en de mensen structureel meer aan het sporten te krijgen. "Een belangrijk doel is om vereni- gingen samen sterker te maken. Dat ze van elkaar kunnen leren, samen sta je immers sterker. Nu wordt nog vaak door verschil lende verenigingen hetzelfde wiel uitgevonden. Voor de vrijwilligers binnen de club betekent dat vaak een extra belasting, terwijl dat onnodig is. Verenigingen kunnen ontzettend veel van elkaar leren. Wat leeft er, wat zijn de knelpun ten. Door verenigingen en ook scholen met elkaar te matchen willen wij die krachten bundelen." Faesen gaat sportverenigingen ondersteunen, maar ook individu ele trajecten uitzetten. "Mensen die binnen een sportvereniging ondersteuning nodig hebben, kunnen bij ons terecht. Daarnaast De drie nieuwe sportconsulen ten: Esther Timmermans, Marloes Faesen en Jules Wijers. kunnen we clubs ook helpen bij het schrijven van een beleidsplan. De steun is heel breed." Medio september zijn de drie sportconsulenten in Venray begon nen. Voor hen ligt een traject tot en met 2012. "We zijn in opdracht van de gemeente Venray in dienst van Synthese. Samen met het Rijk neemt de gemeente de kosten voor haar rekening. Afhankelijk van het succes van dit project wordt bekeken hoe de invulling van sportconsulenten verder in de toekomst gestalte gaat krijgen", aldus Faesen. Gemeente krijgt geld gevelkwaliteitsfonds niet op Niet alleen de renovatie van de straten en pleinen zorgt voor een opwaardering van het Venrayse winkelcentrum. De gemeente vindt dat de win keliers niet achter kunnen blijven. Ook opgeknapte pan den dragen bij aan een mooier centrum. Om de gevels te verfraaien is dit jaar eenmalig 30.000 euro uit getrokken. Zoals het er nu naar uitziet raakt de pot van het gevel- kwaliteitsfonds niet leeg. Van drie winkelpanden in de Grotestraat zijn dit jaar de gevels al verfraaid met subsidie van de gemeente. Het gaat om D Company (huis nummer 5), The Phone House (7) en Jac Nooijen (29). In totaal kostten de drie gevelverbeterin- gen 13.700 euro. Het resterende bedrag van 16.300 euro zal ver moedelijk in 2009 niet meer kun nen worden ingezet. Waardoor het geld na 31 december normaal gesproken weer terugvloeit naar de gemeentekas. Maar dit wil het college voorkomen. Vorige week hebben B en W besloten dat het restant van 16.300 euro in het gevelkwali teitsfonds blijft zitten. "Het zou te betreuren zijn als er nu een abrupt einde komt aan dit initiatief, dat zichtbaar zijn vruchten afwerpt", aldus B en W. Mede door de ver slechterde economische situatie stellen ondernemers investerin gen uit. Daarbij heeft een verbe tering van de gevel meestal niet de hoogste prioriteit. Er lopen momenteel nog gesprekken met Martin Cuijpers, kapsalon Leo Nooijen en cafetaria Anytyme aan de Paterslaan. Deze drie onderne mers hebben ook in 2010 nog de kans een beroep te doen op een bijdrage uit het fonds. Asociaal gedrag Donderdag heeft een 21-jarige man uit Maashees zich moeten verantwoorden op het politiebu reau voor het feit dat hij die och tend asociaal gedrag vertoonde in het verkeer. De man reed die och tend met zeer hoge snelheid over de vluchtstrook van de A73 in de richting van Venlo. Hierbij haalde hij meerdere auto's rechts in, waardoor er gevaarlijke verkeers situaties ontstonden. inVENtief-lijsttrekker Zandbergen: "CDA en PvdA uitgeregeerd' inVENtief heeft met Tino Zandbergen opnieuw een kleurrijke lijsttrekker in huis gehaald. Net als zijn voorgan ger en huidig raadslid Gerard Thijssen. Alhoewel Zandber gen (64) pas sinds 2006 poli tiek actief is, weet hij als geen ander hoe de hazen lopen in gemeenteland. Als zelfstandig adviseur ondersteunt hij lagere overheden door het hele land. Daarvoor werkte hij bijna 25 jaar bij de gemeente Venray. Vanaf komend jaar gaat hij zijn bedrijf afbouwen. Vandaar dat hij na enige bedenktijd 'ja' antwoordde op de vraag om lijsttrekker te worden. Tino Zandbergen, geboren in Overijssel, heeft zijn sporen ruim schoots verdiend in de sport. Begin jaren zeventig was hij, als ambtenaar sport- en jeugdzaken, de grote animator én coach van de zo succesvolle zeskampploeg. Het was zaterdagavond in Ven- ray stil op straat als de NCRV de legendarische stedenwedstrijden uitzond. Het sprookje eindigde in september 1972 in Lausanne, waar Venray met een fraaie twee de plaats afscheid nam. Het is wel licht de beste Venray-promotie ooit geweest. Niet alleen landelijk, maar ook internationaal maakte Venray sportieve furore. Vooral na de verrassende zege in het Itali aanse Passariano. Midden jaren negentig ontstond er plotseling een breuk met de gemeente Venray. Zandbergen werd beticht van malversaties. Het is een donkere periode waar aan hij liever niet meer herin nerd wordt. "Voor mij is het een gesloten boek. Ik had het kunnen aanvechten en mijn gelijk probe ren te krijgen. Dan had die kwes tie nog jaren voortgesleept. Dat wilde ik niet. Ik ben er overheen gestapt." Als hij op 18 november als raadslid wordt gekozen, dan keert hij via een zijdeur terug in het gemeentehuis. De terugkeer van een wreker? "Nee, absoluut niet. Ik heb nu ook al bijna vier jaar commissiewerk gedaan. Nie mand heeft ooit gezegd 'wat moet die Zandbergen daar'. Ik ben niet uit rancune in de politiek gegaan. Daarvoor zou ik nooit een partij gebruiken. Na mijn vertrek bij de gemeente heb ik jarenlang fantas- Plannen voor hotel langs A73 René Rongen, eigenaar van Eurotel aan de Julianasingel, onderzoekt de mogelijkheid om een hotel langs de A73 op bedrijventerrein De Hulst te realiseren. Rongen laat desgevraagd weten in gesprek te zijn met de gemeen te. Veel wil de ondernemer hier over niet loslaten. "Plannen voor een hotel op die locatie zijn niet nieuw. We willen voor ons bekij ken of dat interessant is." Volgens Rongen is nu ook nog niet dui delijk hoe groot het hotel gaat worden. tische werkkringen gehad. Ik ben nu 64 jaar en vanaf januari ga ik mijn werk voor de helft afbou wen." Tino Zandbergen is goed inge voerd en heeft een uitgesproken mening, die hij niet onder stoelen of banken steekt. Na de mislukte fusiegesprekken met andere loka le partijen, besloot inVENtief op volle kracht door te gaan. De ver kiezingsslogan luidt 'lokaal prikke lend brutaal'. "Prikkelend zijn we al vier jaar. We leggen de vinger op de zere plek. De burgers van Ven- ray worden door dit college niet gehoord", vindt Zandbergen. Het pluche waarop CDA en PvdA al 27 jaar regeren, is volgens hem tot op de draad versleten. "De houd baarheidsdatum van deze coalitie is inderdaad al lang verstreken. Er heerst arrogantie, er wordt niet naar de burgers geluisterd. We moeten weer terug naar de basis. Het is de hoogste tijd voor iets nieuws." Hij vindt het ook onbegrijpelijk dat het CDA mee werkte aan de val PvdA-wethou- der Emonts. "Zo laat je een coali tiepartner toch niet vallen? Een totaal gebrek aan collegialiteit." Zandbergen ('een lijsttrekker hoeft geen populist te zijn') zegt ook dat de oppositie in de afgelo pen periode tekort is geschoten. "Het hing als los zand aan elkaar. Daarom is het ook zo jammer dat de lokale partijen niet samen één sterk front hebben gevormd. De oppositie is te lauw. Samenwer king schurkte tegen het CDA aan, want die partij is eropuit de PvdA uit de coalitie te wippen." De lijsttrekker wil geen voor spelling doen over het aantal zetels. "Dat laat ik graag aan ande ren over. Maar ik reken op een goede uitslag. We hebben kwalita tief goede mensen op de lijst. We hoeven ook niet de laatste weken voor de verkiezingen massaal de straat op te gaan. We hebben vanaf onze start in 2006 altijd geluisterd naar de geluiden uit de samenle ving." Zandbergen meent dat een lokale fractie geen binding moet hebben met een landelijke partij. Zoals PP2, dat zich afficheert met D66 en GroenLinks. "Den Haag is heel ver weg. Lokaal hebben we in Venray heel andere zaken aan ons hoofd. inVENtief is een goed alternatief voor kiezers van PVV tot SGP. En alles wat er tus senin zit." Het woordje 'brutaal' uit de slogan moet niet al te serieus genomen worden. "Het is brutaal met een knipoog. Om de zaak scherp te houden. Daarom gaan we ook oranje fluitjes uitdelen op straat. Om ervoor te zorgen dat Venray wakker blijft." Het ver zet tegen de renovatie van het gemeentehuis, die bijna 30 mil joen euro kost, staat bij inVENtief hoog in het vaandel. "Toch zijn we geen protestpartij of een 'one issue'-partij. We hebben in Venray geen behoefte aan de uitstraling van een paleis uit de periode van Lodewijk de veertiende. Zonder goede doorrekening komt er ineens 30 miljoen euro uit de hoge hoed. Dat is omgerekend 100.000 Vervolg voorpagina Zodat de flats aan de Kiosk straks in het groen komen te lig gen. Het laatste project is woning bouw op de locatie van De Fliere- fluit. Bij ieder deelproject wordt tevens de openbare ruimte opge knapt. In 2018 is het masterplan Brukske helemaal afgerond. Of de plannen allemaal uitvoer baar zijn, is nog maar de vraag. Zo zijn er twijfels over de financiële haalbaarheid van de parkeerkel der onder het winkelcentrum. De positie van het wijkcentrum is nog omstreden. Er worden op een relatief klein gebied grote ingre pen gedaan. Zo moet het huidige winkelcentrum tijdens alle bouw werkzaamheden goed bereikbaar blijven. Er is nog geen oplossing voor de gebruikers van de beide gymzalen en voor Red Stars. Het totale masterplan kost circa 50 miljoen euro. De financiering is ook nog niet rond. Meijboom meldde dat de provincie begin deze week alvast een startsubsidie van 1,5 miljoen euro heeft toege zegd. De provincie wil met meer geld over de burg komen, maar dan wil het ook een stevige vinger in de pap. Daarvoor moet er een convenant met de gemeente en Wonen Venray worden opgesteld. De bedoeling is dat de huidige winkels straks mee over verhui zen naar het nieuwe centrum. John Michels (CDA) en Ingeborg de Barbanson (VVD) vrezen te hoge huurprijzen, zodat onderne mers zullen afhaken. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching euro per ambtenaar. Een absurd hoog bedrag. Geen enkel bedrijf of gemeente in Nederland krijgt dit voor elkaar. We zeggen niet dat de verbouwing niet nodig is. Maar het kan voor heel wat minder. Het moet voor de Venrayse burgers wel betaalbaar blijven." Verkiezingslijst inVENtief 1.Tino Zandbergen 2. Cees de Vocht 3. Mieke Beerkens 4. Kees van de Molengraft 5.Tineke Brecheisen 6. Hub Kroon 7. Anne Heideman 8. Harry van Dorrestein 9. Henk de Visser 10. Christien Roelofs 11. Cor Koopman 12. Karel Beerkens 13. Gerard Thijssen Waals: "Geen enquête ingevuld" Voorzitter Ben Roelofs ont hulde vrijdag tijdens de pre sentatie van het verkiezings programma van inVENtief een nieuwtje. Roelofs wist de aanwezigen te melden dat ook burgemeester Waals tegen de (te) dure verbouwing van het gemeentehuis is. "Ik kan een primeur onthullen. Waals heeft namelijk via internet aan onze enquête deelgenomen. Ook hij stemde tegen de renova tie die 30 miljoen euro gaat kos ten. Hij staat niet alleen, want 96 procent van de Venraynaren is erop tegen." inVENtief is een fervent tegen stander van de verbouwing, die volgens de lokale partij veel goed koper kan. Twee jaar geleden werd daarom een enquête gehouden. Ben Roelofs komt nu pas met de e-mail van Waals naar buiten. "Het is nu het juiste moment om het openbaar te maken. We hebben de bewijzen in handen", aldus de partijvoorzitter. Zo vlak voor de verkiezingen denkt inVENtief goede sier te maken met de steun van de bur gemeester. Waals haalt inVENtief echter snel uit de droom. "Ik weet niet hoe ze hieraan komen. Want ik heb helemaal geen enquête ingevuld. Ik sta ook niet achter inVENtief. Ik zal nooit zelf deel nemen aan enquêtes. Zelfs niet aan die van mijn eigen partij, het CDA." Waals meldt dat zijn computer op het gemeentehuis makkelijk door derden te gebruiken is. "Hij staat gewoon open. Er zijn men sen die in mijn computer kunnen. Maar nogmaals, ik weet niets van die enquête af. En als ik iets over het gemeentehuis heb te zeggen, dan doe ik dat wel in de gemeen teraad of binnen het college." Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) Flats Bach- en Mozartstraat als eerste aan de beurt Spin in het web van sportverenigingen 'Niet uit rancune in de politiek' PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3