Geweldige trekpaardpromotie Fantasticz in het teken van house en trance Koester uw Monument Jeuken beste klompenmaker -V :)v mjhjL Peter Nellen <r m WHt* UJ Wrff In m&vfa&nc&n'tYv Boerderijstijl if] Honderddertigste jaargang - week 41 - donderdag 8 oktober 2009 "Wat een warm onthaal heb ben we hier in Castenray gekre gen en wat een fantastische middag hebben we gehad!" Dit was afgelopen zaterdag vele malen te horen na afloop van de eerste dag van het trekpaar denevenement in Castenray. Blijkbaar is de Limburgse gast vrijheid, met onder meer kof fie en vlaai, minder gewoon en minder algemeen dan we zouden mogen verwachten. En dat burgemeester Waals in al zijn enthousiasme ook nog voor iedereen in een bomvol gemeenschapshuis twee con sumpties van de gemeente aanbood, lokte bij de talrijke aanwezigen een hartelijk en dankbaar applaus uit. Castenray werd afgelopen week end overspoeld door bezoekers uit alle delen van Nederland. Van Zeeuws-Vlaanderen tot Zuid-Lim burg en van Zuid-Holland tot de Achterhoek waren ze naar het Venrayse kerkdorp getogen. Ook uit België kwamen verschillende bezoekers, onder wie zelfs een enkeling uit het Franstalige gedeel te. En dat allemaal als eerbetoon aan de legendarische trekpaard- hengst Nico van Melo, die van 1939-1953 bij de stalhouderij van de familie Rambags aan de Casten- rayse Straat was ondergebracht. Het gemeenschapshuis, waar de ontvangst van alle gasten plaats vond, puilde uit. En het waren niet de minsten die door de Stich ting Heemkundig Genootschap Castenray verwelkomd mochten worden: drie burgemeesters, een locoburgemeester, een wethou der, de voorzitter van de Konink lijke Vereniging Het Trekpaard De Haflinger, de voorzitter van de KVTH afd. Limburg en tal van andere bekende namen uit de trek paardenwereld. En het mooiste van alles was dat ze allemaal geweldig genoten. Alleen maar lovende reac ties over de puike organisatie, over het schitterende beeld, over het prachtige boek en over de gewel dige expositie viel de Castenrayse heemkundegroep ten deel. Velen van ver weg lieten weten zeker nog eens terug te komen naar de regio Venray-Horst en dat bezoek te combineren met een bezoek aan Museum De Peelstreek in Ysselsteyn, waar het hoofd van Nico van Melo hangt. Het was Cas- tenray-promotie ten top! "Castenray is weer eens nadruk kelijk op de kaart gezet", zoals de voorzitter van de dorpsraad, Ben van der Sterren, het uitdrukte. Hij loofde al hetgeen in Castenray tot stand is gekomen met behulp van vele vrijwilligers. Burgemeester Waals zei in zijn toespraak: "Dit is leefbaarheid, wat je hier ziet! De betrokkenheid en de samenwer king in een dorp, die maken het zo leefbaar." Het belang van het bouwen van woningen werd door hem onderkend, maar hij raadde de jongeren die de nieuwe wonin gen zouden betrekken, wel aan een voorbeeld te nemen aan Nico van Melo en net zo'n productivi teit aan de dag te leggen als deze beroemde trekpaardhengst. Dan zouden de woningen zeker ook -* alle bewoond gaan worden. De middag begon na de ont vangst met koffie en vlaai met de tocht naar de locatie, waar het beeld van Nico van Melo onthuld zou worden. Voorafgegaan door de Fanfare Dorpsklank uit Castenray trok de stoet met een trekpaard- hengst en een antieke koets met de herrezen Hannes en Hanna Rambags-Kuijpers en vier van hun kinderen, op ludieke wijze uitge beeld door de Castenrayse toneel vereniging Vondel, door het dorp. Een grote koets met een tiental eregasten ging de lange rij van belangstellenden vooraf. Na het openingswoord door de heemkun- devoorzitter vond de onthulling van het monument plaats door Ria Daelman-Verstraaten uit het Zeeuwse Westdorpe en Toon Ram- bags uit Meterik. Veel lof was er voor beeldhouwer Martin Ooink van de Kunstwerkplaats Venray, die met hamer en beitel uit een blok hardsteen het prachtige beeld creëerde. Herman Verstraaten uit Graauw in de Melo-polder in de gemeente Hulst vertelde onder meer dat hij het beeld mede zag als een eerbetoon aan zijn vader, Emiel Verstraaten, de fokker van de legendarische Nico van Melo. Henk van der Pols, landelijk voor zitter van de Koninklijke Vereni ging Het Trekpaard De Haflinger, ging in een lange toespraak in op het leven en de verdiensten van Nico van Melo. Vervolgens was het woord aan cultuurwethouder Patrick van der Broeck. "Toen jullie voor de eerste keer bij mij kwa men om te vertellen dat jullie een beeld van een paard wilden, dacht ik: 'Het moet niet gekker worden in Venray!', maar nu ik alle achter gronden ken, vind ik dit prachtige beeld hier perfect op zijn plaats", was zijn reactie op het initiatief van de Castenrayse heemkunde- stichting. Nadat de fanfare nog de 'Trekpaardmars' ten gehore had gebracht, begaf het hele gezel schap zich weer naar het gemeen schapshuis. Zanggroep De Balkers uit Sevenum bracht enkele leuke dialectliederen ten gehore, waar onder een lied over Nico van Melo. Vervolgens vond de presentatie van het boek 'Trekpaardfokkerij in het land van Nico van Melo' plaats. De eerste exemplaren werden aan geboden aan burgemeester Waals van de gemeente Venray, burge meester Kees van Rooij van Horst aan de Maas, burgemeester Joep Hahn van Meerlo-Wanssum en locoburgemeester Huub Dinghs van Sevenum. Burgemeester Waals hield vervolgens een mooie en met veel humor gebrachte toespraak, die door de aanwezi gen zeer op prijs gesteld werd. Heemkundevoorzitter Jan Strijbos dankte de vier burgemeesters, van wie er drie binnenkort hun ambt neerleggen, voor hun inzet voor de regio. "Alle positieve zaken die u hebt weten te realiseren blijven meestal sterk onderbelicht, terwijl de wat minder positieve dingen of een wat ongelukkige uitspraak breed worden uitgemeten", hield hij de burgemeesters voor. Met een toespraak van de voorzitter van de dorpsraad en een dankwoord van de heemkundevoorzitter werd het officiële gedeelte afgesloten, waarna nog een optreden volgde van De Balkers. In de twee zalen en op de bühne van het gemeen schapshuis kon vervolgens een uitgebreide expositie over de his torie van de hengstenassociatie Vooruitgang', de totstandkoming van het beeld en het schoolproject bezichtigd worden. In de avondmis werden in een bijzondere intentie de overleden leden van de associatie en fokker Emiel Verstraaten en zijn echtge note nog eens extra herdacht en na afloop, bij het aansteken van een kaarsje bij Maria van Altijd durende Bijstand, rolden zowel bij Herman Verstraaten als bij zijn zus Ria de tranen over de wangen. Ze waren diep getroffen door het hele gebeuren in Castenray, waar bij blijdschap en emotie bij hen vochten om voorrang. "Volgend jaar komen we zeker terug en dan willen we wat uitgebreider ken nis nemen van deze streek. Wat een gastvrijheid straalt het hier uit en wat is het hier prachtig!" De Zeeuwse gasten bleven trouwens in het Noord-Limburgse overnach ten en hadden ook op zondag nog maals de dag van hun leven. Geze ten in een prachtige koets maakten ze de toertocht van liefst twintig aanspanningen met trekpaarden en Haflingers mee. Het was een fantastisch gezicht deze lange stoet van paarden en koetsen tijdens de 23 km lange tocht door Castenray en omgeving te zien trekken. De eerste pauzeplaats was bij de his torische boerderij 'De Gortmeule' in Horst, waar het gezelschap van zo'n 85 personen door Ton en Fien Hoeijmakers met koffie en vlaai onthaald werd. Met bij tijd en wijle een weldadig zonnetje trok de lange stoet vervolgens langs het beeld van Nico van Melo naar het Castenrayse gemeenschaps huis, waar onder grote publieke belangstelling een hengstenmon- stering plaatsvond. Fier draafden de hengsten voor de keurig naast elkaar opgestelde paarden en koet sen langs en het publiek genoot met volle teugen van de machtige trekpaardhengsten. Nadat de paar den, de koetsiers en de passagiers de inwendige mens versterkt had den, ging de stoet op weg voor het laatste deel van de tocht, die onder meer langs de voormalige stalhou derij voerde. In het gemeenschaps huis werd ondertussen door tal van belangstellenden genoten van de uitgebreide expositie. Enige smet Ron van den Beuken topper in zaal Forest in Ysselsteyn Ron van den Beuken is een van de top-dj's die optreden op het muziekspektakel Fan tasticz, dat op zaterdag 17 oktober wordt gehouden in partycentrum Forest in Yssel- steyn. Van 21.00 tot 03.30 uur kunnen de liefhebbers van house en trance hun hart ophalen in het partycentrum. "Met Fantasticz willen we een aanvulling zijn op het huidige uitgaansleven in Venray", zegt medeorganisator Izzy Meusen. De uit Venray afkomstige Meu sen heeft Fantasticz samen met Pim Rongen en Niels van Osch uit Ysselsteyn bedacht en op touw gezet. En dat ging niet zonder slag of stoot, zo blijkt. Het regelen van de kaartverkooppunten, het boe ken van de verschillende artiesten en het binnenhalen van sponso ren: het heeft ze bloed, zweet en tranen gekost. "Maar dat is het ons zeker waard, want we willen alle liefhebbers van house en trance een mooi avondje uit bieden met optredens van tal van bekende dj's. In de dancing is een house- en een trancegedeelte ingericht. De liefhebbers van trance kunnen dus in de ene 'area' terecht, de lief hebbers van house in de andere 'area'. Maar het is natuurlijk ook mogelijk om in beide zalen te genieten van de optredens." En als je het dan toch hebt over house, dan weten de kenners wel wat dj's als Skitzofrenix, Ralvero en Izi-o-phonic, Lucky Jay en Jop uit Venray in hun mars hebben. In de trance-area staat Ron van der De populaire dj Ron van den Beuken. Beuken op de planken. Deze uit Meterik afkomstige en erg suc cesvolle dj reist anno 2009 de hele wereld over. "Hij is net terug uit Turkije als hij naar Ysselsteyn komt en staat in november op een festival geboekt samen met Ferry Corsten", weet Izzy Meusen. "We zijn erg blij dat we Ron hebben weten te contracteren. Hij is toch een echte publiekstrekker en had net als Skitzofrenix in het verleden een notering in de top-40." Naast Van den Beuken treden in dit deel van de dancing ook de trance-dj's Maarten de Jong en Izzy Meusen zelf op. "Er zijn enorm veel lief hebbers van house en ook de tran cemuziek is de laatste tijd weer enorm in opkomst. We hopen dat Fantasticz een succes wordt. Bij een geslaagde avond krijgt het spektakel zeker een vervolg", aldus Izzy Meusen. Ook zal er veel promotie voor het feest worden gemaakt tijdens de radioshow die Izzy Meusen vanaf 1 oktober gaat presenteren op het Dance-station Radio Hitec. Kaarten voor Fantasticz kosten in de voorverkoop 13,50 euro en aan de kassa 16 euro. De voorver koopadressen zijn in Ysselsteyn cafetaria Forest en zalencentrum Roelanzia en in Venray Sport 2000 en Wolff Jeans Mode. Voor meer informatie over Fantasticz en de prijsvraag, waarmee vijf x twee gratis kaarten zijn te winnen, kijk op: fantasticzevents.hyves.nl. Meld je aan en maak kans op deze kaarten. Toon Rambags en Ria Dael- man poseren bij het beeld. op het gebeuren was het feit dat een tweetal oude krantenartike len, een paar oude catalogussen en een tijdschrift van Toon van Dijck uit Venray ontvreemd werden. Zeer betreurenswaardig, te meer daar het kopiëren van bepaalde gegevens geen probleem zou zijn geweest. Voor het overige liep in Castenray alles op rolletjes. Na afloop van de toertocht pre zen de koetsiers vooral de voor treffelijke organisatie. "Geweldig, zo hebben we het nog niet eerder meegemaakt", was verschillende keren te horen. Een groot compli ment voor de Stichting Heemkun dig Genootschap Castenray, die met veel voldoening terugkijkt op het afgelopen weekend. Veel gasten hebben aangegeven zeker terug te komen om onze regio met al haar moois nader te leren ken nen. De Castenrayse heemkunde- stichting is van plan om volgend jaar een fiets- en/of autotocht te organiseren die onder meer voert langs de stalhouderij en het beeld in Castenray, langs het Poelshuis in Venray, langs de Rosmolen in Geijs- teren en eindigt met een bezoek aan Museum De Peelstreek waar het geprepareerde hoofd van Nico van Melo hangt. Uiteindelijk moet dit leiden tot een permanente 'Nico van Melo-fietsroute'. Twee rondjes van de burgemeester Tijdens het trekpaardenweek end in Castenray werden op zater dag alle gasten in het Castenrayse gemeenschapshuis ontvangen met koffie en vlaai. Vervolgens vond op de buitenlocatie de onthulling van het beeld van Nico van Melo plaats. Toen iedereen daarna weer terug was in het gemeenschaps huis, ontvingen de eregasten een paar gratis consumptiemunten. Heemkundevoorzitter Jan Strijbos deelde bij een paar huishoudelijke mededelingen mee dat de volgen de consumpties voor eigen reke ning van het publiek zouden zijn. "We zijn een stichting met grote ambities, maar met een kleine por temonnee", zo gaf hij aan de bom volle zaal te kennen. Onmiddellijk kwam er vanuit de eerste rij een spontane reactie van burgemees ter Jos Waals: "Jan, de eerste twee rondjes zijn van de gemeente". Hij keek daarbij met een schalkse blik naar wethouder Patrick van der Broeck, die behalve cultuur ook financiën in zijn portefeuille heeft. "En ik wil dat je de rekening naar mij persoonlijk stuurt", voegde hij er prompt aan toe. Hilariteit in de zaal en een dankbaar applaus vielen Venrays burgemeester ver volgens ten deel. Er werd door de vele aanwezigen nog lang nagepraat over dit sympathieke gebaar van Jos Waals. Met name de mensen uit België, Zeeland, Zuid Holland, Gelderland, Overijssel en andere provincies waren zeer te spreken over deze Venray-pro- motie. Zij roemden uitvoerig de geweldige gastvrijheid die ze in Noord-Limburg ervaren hadden. Ook op zondag werd door de vele bezoekers bij de koetsentocht en de hengstenmonstering de leuke geste van burgemeester Waals nog eens uitgebreid besproken. "Ven- rays burgemeester heeft zeker ook een heleboel goede kanten", zo werd algemeen geoordeeld. "Een prima reclame voor de gemeente en de regio", merkte een enthousi aste trekpaardliefhebber op. l&gg Het terrein van Servaas aan de Stationsweg in Venray telt zes rijksmonumenten. Dat zijn het voormalige hoofdgebouw, Pavil joen A, met onderaardse gang; drie behandelpaviljoens: Paviljoen G, I met tuin en J met tuin, een volière annex duiventil (in de tuin achter I) en een tuinhuis (in de tuin achter J). Voor de duidelijk heid: de kapel maakt deel uit van Paviljoen A. Verder is in Paviljoen A het Museum van de Psychiatrie gevestigd. Alle zes Rijksmonumen ten oorspronkelijk behorend tot het krankzinnigengesticht voor mannen St. Servatius. Dit artikel handelt over Paviljoen J. Vanaf de entree aan de Stationsweg ligt Paviljoen J verderop, oostelijk van de noord-zuid middenas. Het gebouw werd als onderdeel van het gehele complex in 1905-1907 in opdracht van de Broeders van Liefde van Gent gebouwd naar het ontwerp van de Turnhoutse archi tect Henri van der Plas. Het pavil joen was oorspronkelijk bestemd voor vijftig lijders aan vallende ziekte. Het gebouw telt slechts één bouwlaag. De voorgevel, zie links op de foto linksboven, is op het noorden gericht en bezit aan de uiteinden een vooruitsprin gend gedeelte, een hoekrisaliet. Die hoekrisalieten zijn ook aanwe zig in de achtergevel en begren zen daar de oorspronkelijk open veranda, die later geheel is dicht- gezet, zie de foto rechtsboven. Toe gepaste gevelmaterialen en details zijn karakteristiek voor meerdere gebouwen van het oorspronkelij ke complex, zoals rode gevelsteen in kruisverband en sierbanden in gele en zwarte verblendsteen, zie de foto midden boven. Opvallend aan het gebouw is de enorme kap, zie ook de foto rechtsonder genomen vanuit zuidwestelijke richting. Die kolos sale kap heeft mede een decora tieve functie. Het samengestelde schilddak heeft gesmoorde Tuile du Nord-pannen en is op de nok- uiteinden bekroond met zinken pironnen. Voor de afwatering dient een eenvoudige houten geprofileerde bakgoot op kleine, geprofileerde gootconsoles, zie de foto midden onder. Het monu- mentale houten tuinhuis, zie de foto linksonder, staat in de zuid oostelijke hoek van de achtertuin. Het is een goed voorbeeld van vroege twintigste eeuw hout bouw en bezit een voor die tijd kenmerkende ornamentiek. Op dit ogenblik wordt het Servaas ter rein ontwikkeld om het plan Ser- vaashof te realiseren. In dat plan wordt Paviljoen J gerenoveerd en de functie van het gebouw gewij zigd van een zorgfunctie in een kantoorfunctie. Maar Paviljoen J met bijbehorende tuin en tuinhuis blijft van algemeen, cultuurhisto risch en architectuurhistorisch belang als essentieel onderdeel van de psychiatrische inrichting St. Servatius die aan het begin van de twintigste eeuw volgens het paviljoenstelsel werd gebouwd. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: GGZ voor Noord- en Midden Limburg, Monumentenre- gister, Nederland en de Broeders van Liefde. Stichting Venray Monu mentaal (SVM): secretariaat Vlie- zenweg 1 5801 JC Venray, e-mail venraymonumentaal@live .nl. De 61-jarige Carel Jeuken uit Leunen is in Sint Oede- rode tot beste klompenmaker van Nederland gekroond. De inwoner van Leunen nam het in Brabant op tegen veertien concurrenten, van wie hij uit eindelijk de beste klompen vervaardigde. Jeuken is inmiddels de vijfde generatie in zijn familie die zich bezighoudt met het vervaardigen van de houten klompen. Hij maakt in de kelder onder zijn woning zo'n 200 paar klompen per jaar. De klompen van Jeuken kenmerken zich door het 'Venrayse mode'. Ze hebben een ronde in plaats van de gebruikelijke spitse neus. Klompenmaker Carel Jeuken. wm mmi i Een zorgvuldig keukenassortiment tegen aangename prijzen. Streekgerechten kookboek 'UIT DE KEUKEN VAN VENRAY" komt uit in november! L EN MAAS www.peternellenkeukens.nl De Hulst 9a Oostrum-Venray Tel. 0478-569328

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17