Genieten in Schouwburg Venray i i i Agenda Venrayse bands in halve finale Vivat te gast in Venray Over de Tweede Wereldoorlog (2) Muziek voor volwassenen Emigranten naar de USA Een weerwolf in de Leeuwenkuil Laf en flink tijdens Hinkepink PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 8 oktober 2009 - Pagina 11 Dansspektakel, opera, theaterconcert en musical over Mandela Schouwburg Venray presenteert ook deze week weer een gevari eerd programma met het dans spektakel Spirit of the Dance, de opera Madame Butterfly, het thea terconcert Sensual en de musical Amandla! Mandela. DANS Spirit of the Dance, show/dans, vrijdag 9 oktober om 20.00 uur. Dit adembenemende dansspek takel is ongetwijfeld één van de beste dansshows ooit. Niet voor niets is de productie al bekroond met negen Global Awards, waar onder die voor 'Best Choreo graphy' en 'Best International Production'. In de vijftien landen, die inmiddels werden aangedaan, werden alle kaartverkooprecords verbroken. 'Spirit Of The Dance' combineert de flitsende, overdon derende, Ierse dans met sensuele en gepassioneerde ritmes vanuit de hele wereld, waaronder: tango, flamenco, en red- hotsalsa. Elk sei zoen brengt 'Spirit Of The Dance' nieuwe onderdelen in de show en nieuwe choreografie die de laatste trends op dansgebied verweven in de voorstelling. BUTTERFLY Madame Butterfly, opera, maan dag 12 oktober 20.00 uur. Ruim honderd jaar geleden voltooide, de inmiddels door zijn opera's Tosca en La Boheme wereldberoemde componist, Giacomo Puccini zijn nieuwe werk. Het werd een flop! Puccini trok het terug, werkte er opnieuw aan en twee jaar later was een wereldhit geboren. Het verhaal over onvoorwaardelijke liefde van de Japanse geisha Cio- Cio-San (Butterfly) voor de Ame rikaanse marineofficier Pinkerton en de dramatische afloop, is dan ook zo emotioneel en invoelbaar dat menigeen de zaal niet met droge ogen verlaat. Voeg daarbij de ongelooflijke, krachtige muziek van Puccini en je hebt een bewo gen theaterbelevenis. In de nieu we productie van de Staatsopera van Tatarstan zullen internationaal gerenommeerde solisten in een simpele, krachtige vormgeving, het drama vertolken. THEATERCONCERT Sensual, theaterconcert, dinsdag 13 oktober 20.00 uur. Sensual heeft tijdens zijn zesja rig bestaan de reputatie van een geweldige live-act opgebouwd. Naast optredens op befaamde jazzpodia laat de formatie ook haar sporen na in de theaters. Zo stond zij in 2006 met Wouter Hamel op de planken en speelde zij haar eigen 'Salve Tour', die in het teken stond van het ontstaan van Sensual tot aan de in 2008 gereleaste cd 'Salve'. Als bekro- Amandla! Mandela is een Nederlands gesproken en gezongen musical met feestelijke en dynamische muziek en dans. ning op deze cd ontving Sensual in november 2008 een Edison Jaz- zism Award. Momenteel werkt de formatie aan haar derde cd, waar van de release eind 2009/begin 2010 gepland staat. Tijdens de theatertour van 2009-2010 zal de band veel nieuw repertoire laten horen. MUSICAL Amandla! Mandela, musical, woensdag 14 oktober 20.00 uur In Amandla! Mandela blikken we terug op het leven en gedach tegoed van Mandela. Van een negenjarig jongetje, diep onder de indruk van de Xhosa-chiefs die regeren vanuit begrip in plaats van strijd, tot aan zijn vrijlating na 27 jaar gevangenschap op Robbenei land, de afschaffing van apartheid en het begin van zijn regeerperi ode als eerste zwarte president van Zuid-Afrika. Tegenover haat en vijandschap stelt hij vergevings gezindheid en begrip, zelfs voor diegenen die hem zijn vrijheid hebben ontnomen; zo zorgt Man dela voor een beslissende omwen teling in zijn land én in de rest van de wereld. De musical gaat over de geschiedenis die Mandela heeft geschreven, maar bovenal over zijn gedachtegoed. Over Mandela als inspirator voor miljoenen men sen over de hele wereld, Mandela die laat zien dat ieder individueel mens het vermogen heeft om, op zijn eigen manier, de wereld te veranderen. Amandla! Mandela is een Nederlands gesproken en gezongen musical met feestelijke en dynamische muziek en dans, waarin meer dan dertig Neder landse zangers/acteurs en Zuid- Afrikaanse muzikanten en dansers samen te zien zijn. De Kantfabriek De creahandjes komen op vrij dag 9 oktober een demonstratie geven aan een breigroep. Mee doen is gratis, men hoeft alleen maar een breiwerk mee te nemen. De activiteit begint om 14.00 uur in het museum aan de Americaan- seweg 8 in Horst. Oktoberfest PopPodium Venray houdt op zaterdag 10 oktober een Okto- berfest in 't Podium. De gehele avond zal er Duitse (feest)muziek gedraaid worden. Net zoals in Duitsland zal het bier rijkelijk vloeien. Het wordt geschonken in halve literpullen door vrouwen in Tirolerpakjes. Het Podium is vanaf 20.00 uur open. De entree is gra tis. Accordeonfestival Het Trio Buddiger houdt op zondag 11 oktober een accorde on/harmonica festival met open podium in café/zaal Pilot aan de Jan Poelsweg in Ysselsteyn. Aan vang 13.00 uur. De Wereldband Op zondag 11 oktober is het muziek/cabaretgezelschap de Wereldband te gast bij Kukeleku in Horst. Dit keer met een try-out van de nieuwe voorstelling Kop mannen. De Wereldband maakt virtuoos muziekcabaret met een vette knipoog. Zes mannen die meer dan 50 instrumenten bespe len. Herkenbaar en toch onnavolg baar, aanstekelijk humoristisch en opeens ontroerend mooi. De voorstelling begint om 20.00 uur. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 11 oktober met tractoren uit de vijftiger jaren een demonstratie grondbewerken op het akkerland gegeven. Op de binnenplaats van het museum zijn oogstverwer- kingsmachines aangedreven door stationaire motoren te zien. Ook zijn de smeden druk bezig in de smederij en geeft de klompenma ker geeft een demonstratie. Het museum is open van 11.00 tot 17.00 uur. Hillock De Noord Limburgse country folkformatie Hillock staat op zon dag 11 oktober op de planken van het Cambrinus Muziekpodium in Horst. Hillock treedt nog maar sporadisch voor het daglicht en dit concert is waarschijnlijk een van de allerlaatste met Sue van Rens in hun midden. Het concert begint om 16.00 uur. Adelbertvereniging Venray De tweede lezing van het sei zoen van de Adelbertvereniging Venray wordt gehouden op maan dag 12 oktober in het Theehuis van het Odapark. Aanvang 19.30 uur. De lezing wordt gegeven door professor dr. Jan Kremer en gaat over nieuwe ontwikkelingen binnen IVF. Kremer, geboren in Venray, is hoogleraar voortplan- tingsgeneeskunde aan de Rad boud Universiteit in Nijmegen. Hij is onder andere voorzitter van de landelijke IVF-werkgroep, direc teur van de innovatieve zorgorga nisatie MijnZorgNet en coördina tor van de Special Interest Group Safety en Quality van de Europese Society of Human Reproduction. Tijdens de lezing behandelt hij een actueel onderwerp in aan merking genomen dat in Neder land momenteel een op de veer tig baby's via IVF geboren wordt. Na afloop van de lezing wordt de jaarvergadering van Adelbert gehouden. Vanaf zaterdag 17 oktober gaan de halve finales van The Clash of the Cover Bands 2009 voor Lim burg van start. Het coverband talent uit deze regio neemt het tegen elkaar op in hét muziek centrum van Limburg: De Bosuil in Weert. Op zondag 8 november en zaterdag 14 november vinden de tweede en derde halve finales plaats voor deze regio. Het Lim burgse coverbandtalent strijdt om een plaats in regiofinale die in december ook wordt gehou den in MC De Bosuil. Met de acht tien beste bands uit deze voor rondes starten de finalerondes en worden de bands beoordeeld door een vakjury, bestaande uit vertegenwoordigers van onder meer platenmaatschappijen, boe kingskantoren en vakmedia. Maar natuurlijk heeft het publiek ook nu weer een belangrijke stem. Elk toegangsbewijs is tevens een stembiljet en daarmee kan het publiek stemmen op zijn favoriete band voor de public's favourite, die daarmee een plaats in de vol gende ronde verdient. Vanaf de halve finales worden van alle deel nemers audioregistraties gemaakt, waarvan het beste nummer van de winnaars wordt geproduceerd tot single. Deze singles komen op www.theclashofthecoverbands. com te staan, waar elke dag gratis gestemd en gedownload kan wor den. Aan de hand van het aantal stemmen wordt er een interac tieve chart opgesteld: The Clash Hitlijst. Deze zal met ingang van 15 oktober wekelijks op een flink aantal radiostations te beluiste ren zijn. In de eerste halve finale op 17 oktober is de zesmans top 100-coverband Cash Hill uit Ven- ray een van de zes deelnemers. In de tweede halve finale op zondag 8 november is het de beurt aan de vijfmans top 100- coverband Voltage uit Venray, terwijl in de laatste halve finale, op zaterdag 14 november, het de beurt is aan Deen Gray, de Green Day-tribute- band uit Venray. Meesterlijke en briljante stemmen, met betoverende helderheid en klank. Vocaal ensemble Vivat is op maan dag 12 oktober te gast in Ven- ray en verzorgt een optreden in de St. Petrus' Bandenkerk. Aanvang: 20.00 uur. Het kwartet Vivat begon in 1991Doel van het ensemble is de traditie van de geestelijke muziek en de volksmuziek van Rusland opnieuw onder de aandacht te brengen bij veel mensen. Daar naast willen ze het publiek laten kennismaken met kerkmuziek van componisten die in West-Europa minder bekend zijn. Het ensem ble is een vereniging van vier man- nelijke solisten die in St. Peters burg wonen. Als docent zijn ze werkzaam op het beroemde con servatorium en als artiest betrok ken bij het theater van St. Peters burg. Grondlegger en artistiek leider van Vivat is Victor Stupnew (bariton) Hun repertoire omvat geestelijke orthodoxe liederen, wereldlijke muziek van barok tot jazz en volksliederen. In Ven- ray laten ze onder meer liederen horen van Beresowsky, Duben- scky, Rachmaninow en Tsche- snokow. Het concert is gratis te bezoeken, er is een deurcollecte voor de intensive care-neonatolo- gie van het kinderziekenhuis in St. Petersburg. T' «1slu. In oktober 2009 is het 65 jaar geleden dat Venray werd bevrijd. De Tweede Wereld oorlog heeft heel wat teweeg gebracht in Venray. De bom bardementen aan het eind van de oorlog hebben veel van het oude Venray verwoest. Ter gelegenheid hiervan is een dubbeltentoonstelling geor ganiseerd op twee locaties. In Museum 't Freulekeshuus ligt de nadruk op hoe de oorlog beleefd werd in Venray. Hier zijn veel gebruiksvoorwerpen, documenten over de regelge ving van de bezetter, dagboe ken, films en foto's te zien. Het museum van de Psychia trie heeft in het hoofdgebouw van de GGZ-NML een fototen toonstelling ingericht, waarbij de nadruk ligt op de beleving van de oorlog op de psychia trische instituten Sint Anna en Sint Servatius. In een serie artikelen wordt de Tweede Wereldoorlog belicht. Bevrijdingsspel Laf en Flink tij dens Hinkepink, 1945 In en vlak na de oorlog werden diverse spellen gespeeld. Opval lend is dat het er in de huiska mer heel wat ruiger aan toeging dan aan het front waar soldaten onschuldige spelletjes speelden als kaarten, dobbelen en vraag- en antwoordquizjes. De werke lijkheid was voor hun al bloedig genoeg. Natuurlijk waren er wel gecamoufleerde kaarten en kaar ten waarin geheime ontsnappings routes waren verstopt. Nederland speelde vooral brave spelletjes. In 1935 zaten we nog te kwar tetten met kaarten waarop Hitler gebroederlijk stond naast Stalin, Mussolini en koningin Wilhelmina. Toen dacht Nederland nog dat het neutraal kon blijven. Tijdens de oorlog speelden we ganzenbord met instructieve waarde. (nr. 49: 'Heeft slecht verduisterd, moet boete betalen.'). In 1945 konden we via spelletjes ons hart luchten. In het bordspel Laf en flink tijdens Hinkepink (dat stond voor Seyss- Inquart) betaalt de speler die op het vakje 'heult met de moffen' komt drie fiches, de pechvogel op nummer 61 'brengt onderduiker aan', moet zelfs opnieuw begin nen. Maar dat was na de bevrij ding. Seyss-Inquart had een mank been, vandaar de bijnaam Hinke pink. Het spel is een bruikleen uit de collectie van het Liberty Park te Overloon. In een van de tentoonstellingszalen kan men op een kopie het spel zelf uitprobe ren. De bombardementen aan het eind van de oorlog hebben veel van het oude Venray verwoest. Ter gelegenheid hiervan is een dub beltentoonstelling georganiseerd op twee locaties. In Museum 't Freulekeshuus ligt de nadruk op hoe de oorlog beleefd werd in Venray. Hier zijn veel gebruiks voorwerpen, documenten over de regelgeving van de bezetter, dag boeken, films en foto's te zien. Het museum van de Psychiatrie heeft in het hoofdgebouw van de GGZ-NML een fototentoonstelling ingericht, waarbij de nadruk ligt op de beleving van de oorlog op de psychiatrische instituten Sint Anna en Sint Servatius. Museum 't Freulekeshuus, Eindstraat 8, Venray. Hoofdgebouw GGZ-NML, Stationsweg 46, Venray. Op beide locaties geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. De nieuwe basiscursus muziek voor volwassenen gaat van start bij Kunstencentrum Jerusalem in Venray. Deze cursus vormt een afgerond geheel en kan daarnaast gezien worden als de ideale voor bereiding op een instrumentale vervolgcursus. De basiscursus staat al jarenlang garant voor een inspirerende ken nismaking met muziek. Tijdens de cursus maakt men kennis met het notenschrift en men ontwikkelt het muzikale gehoor en het ritme gevoel. Ook samenspel en instru- mentenleer komen aan bod. Deze praktische en leerzame cursus wordt in groepsverband aange boden. Bij voldoende deelnemers starten de lessen op donderdag 5 november om 19.30 uur in het hoofdgebouw van Kunstencen- trum Jerusalem aan de Heuvel straat in Venray. Voor inschrijving en meer infor matie kan men terecht op www. kunstencentrumjerusalem.nl. Crescendo Toneelvereniging Crescendo in Ysselsteyn houdt op maandag 30 november vanaf 20.00 uur een spelcursus voor leden en aspirant leden. De cursus wordt gegeven in Het Smelehof. Verder is er op zondag 25 oktober een jeugdto neelmiddag. Regisseur Frans van de Pas maakt de kinderen deze middag wegwijs. Meer informatie is verkrijgbaar bij Ans Philipsen via telefoon (0478)541890 of via e-mail ans.philipsen@crescen- doysselsteyn.nl. Workshop voorlezen Als kinderen vaak worden voor gelezen, leren ze nieuwe woorden en gaan ze beter praten. Door voor te lezen maakt men goed contact met een kind. Een verhaal kan een aanleiding zijn om te pra ten over dingen die een peuter of kleuter meemaakt. Maar soms is het moeilijk om een boek te kie zen dat bij je kind past. Op woensdag 21 oktober ver zorgt Marij Saes van BiblioNu van 10.00 tot 11.00 uur de workshop voorlezen voor kinderen. Aan de hand van de boeken die zij mee brengt wordt besproken waarom voorlezen leuk is voor alle kinde ren. Uitgelegd wordt hoe men het beste een boek kan kiezen en de mogelijkheden van het lenen van boeken bij de bibliotheek. Alle aanwezige ouders krijgen een voorleescadeautje. De workshop vindt plaats bij moedercentrum EVA aan de Pater- slaan in Venray. Filmkring Venray Het nieuwe 46e seizoen van Filmkring Venray gaat van start. Zoals ieder jaar worden de beste films met zorg geselecteerd om tot een evenwichtig en voor iedereen toegankelijk filmseizoen te komen. Het succes van de Ven- rayse filmkring heeft zich inmid dels bewezen want met meer dan achthonderd vaste leden behoort de filmkring van Venray tot de grootste van Nederland. Niet ver wonderlijk want met een lage toegangsprijs voor zes films en de wetenschap dat ieder jaar weer topfilms worden geselecteerd, staat de Filmkring Venray garant voor een meer dan uitstekend filmseizoen. Met een abonne ment heeft men de keuze van zes uit acht films die op vaste dagen vertoond worden. Dit jaar is er gekozen voor een betere sprei ding zodat de abonnementhouder nog meer keuze heeft de films te bezoeken. In plaats van de norma le een week van vertoning, wor den de films nu twee weken ach ter elkaar vertoond. Mocht men een film missen, dan is er niks aan de hand, want het seizoen wordt aangevuld met nog twee actu ele films die later bekend worden gemaakt. Meer informatie staat op www.luxorvenray.nl onder Film kring. Rowwen Hèze Op zondag 8 november houdt Rowwen Hèze een Koperen Cover Competitie voor joekskapellen en zaate hermeniekes, een van de vele extra activiteiten tijdens de Limburgse Pleinfeesten op de zondag van jaarlijkse slotconcert in America. Opvallend veel van deze vrolijke muziekgezelschap pen hebben nummers van Row- wen Hèze in hun repertoire en voorzien van originele arrange menten. "Een mooi gegeven voor een bijzondere competitie", aldus Jack Poels van Rowwen Hèze. Zo ontstond het idee voor het orga niseren van een Koperen Cover Competitie. Een wedstrijd waarin joekskapellen en zaate hermenie- kes hun Rowwen Hèze-cover pre senteren en hiermee kans maken op een heuse Rowwen Hèze- sponsordeal. Tijdens de Limburgse Pleinfeesten 'Zondag in t zuiden' vindt de finale plaats. Hierin strij den de vijf overgebleven finalisten om de ultieme hoofdprijs. Stuur je inzending voor 1 november in. Kijk op www.slot- concertamerica.nl voor meer informatie. Vrije schilders Van 10 oktober tot en met 25 oktober exposeert de groep de Vrije Schilders in d' Etalage in Vierlingsbeek. De vijf kun stenaars hebben elk een heel eigen stijl. d' Etalage begon in 2008 als ruimte voor het werk van Kristi- anne Tummers, maar ook andere kunstenaars kunnen daar hun werk laten zien. De komende drie weekeinden is er plaats voor Mar- got Niekus-Dormans, Lies Melssen- Dorigo, Annie Rieken, Annemiek Zink en Maria Nuchelmans. Schil deren is voor hen verdieping, poë zie en zelfontplooiing. In d'Etalage aan de Spoorstraat 21 in Vierlings beek krijgen ze de gelegenheid om hun werk aan het publiek te laten zien. e-mail: De Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray e.o. houdt op maandag 19 oktober in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beuken rode aan de Beukenlaan de lezing Emigranten naar de USA uit Oost Brabant en Noord-Limburg 1848 1920. Aanvang 19.30 uur. Deze lezing wordt verzorgd door Wil lem Rovers en Willem Keeris. De eerste driehonderd emigran ten uit Oost-Brabant vertrokken in 1848 met drie zeilschepen vanuit Rotterdam naar Wisconsin in Ame rika onder begeleiding van een priester. De hele reis ging over water en duurde soms wel zes weken. Het waren allemaal brave katholieke boeren die nauwelijks wisten waar ze naartoe gingen. Ze vestigden zich in de dorpjes Lit tle Chute en De Pere, een bosrijk gebied met een landklimaat, in de staat Wisconsin, tegen de Canade se grens. Ronds 1857 vertrekken de eerste Limburgers en zij gaan relaties aan met die van 1848. Er gaan dan ook schilders, smeden, timmerlieden, schoenmakers, kleermakers, die zijn hard nodig om alles op te kunnen bouwen. Veel tradities uit het vaderland worden daar voortgezet, het Hol land Schut (Schuttersgilde) in Hol- landtown is nog steeds actief. In 1870 heremigreren groepen naar Nebraska en Oregon. Amerika ligt open omdat er gereisd kan wor den met de trein. Begin 1900 ver trekken jongelui naar Amerika om te gaan werken in de papierindu strie, dat verdient beter dan in de landbouw. De Kimberly Clark in Wisconsin is de grootste papierfa briek van Amerika. Naast de presentatie worden er ook overzichtsvellen tentoon gesteld met trouwakten, scheeps- lijsten, bidprentjes, townmaps (kadasterkaarten), familiefoto's e.d. Dit jaar hebben Rovers en Keeris een maand onderzoek in Amerika gedaan en deze bevin dingen zijn in de lezing verwerkt. Zoals gebruikelijk zijn ook voor belangstellende niet-leden wel kom. Boekrecensie in Peel en Maas Als Dolfje zijn ogen open doet, is het al licht. De volle maan is verdwenen. Om hem heen zijn allemaal wilde die ren. Wat is er gebeurd? 's Ochtends vinden Daniël en Suzina in de Zoo een jongen met wit haar en een brilletje. Hij weet niets meer, zegt hij. Alleen dat nie mand hem mag zien! Ze verstop pen hem in de Leeuwenkuil, hun geheime boomhut. Maar hoe lang kunnen ze hem geheim houden? En waarom doet hij zo raar als de volle maan opkomt? Paul van Loon schrijft voor kinderen vanaf 7 jaar en is vooral bekend gewor den door de Griezelbus-reeks en de Dolfje's. Paul van Loon is al meer dan 25 jaar schrijver en heeft maar liefst tien keer de prijs van de Kinderjury gewonnen. Een weer Munckhof. lf in de Leeuwenkuil is <p bij boekhandel Van den Kunst Cultuur redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl

Peel en Maas | 2009 | | pagina 11