Bladkorven komen niet terug Toyota Celica centraal... r Innovatief talent Kinderboeken Grondprijs Vredepeel tijdelijk lager Skelet Tesco vernield voorjong en oud! Nieuw in verkoop: patiowoning 175.000,-v.o.n.* PEEL EN MAAS Donderdag 1 oktober 2009 - Pagina 7 PvdA krijgt alleen steun van inVENtief Schilderworkshop Strategische visie Raadskaravaan bezoekt Vierlingsbeek 20.000 euro voor kankerbestrijding Rijvaardigheid voor Venrayse senioren Cd-presentatie The Imagineers Legerkamp in Venray Donderdag 1 oktober 19.00 uur SV Venray TV Dinsdag 6 oktober 19.00 uur Het laatste nieuws (herhaling om het uur) Uitzending gemist? Kijk op www.peelenmaastv.nl Makelaars Kijk ook eens op www.plandouven.nl Douven* ïarjan Egge r mor De bladkorven komen deze herfst niet terug in de gemeente Venray. De PvdA ondernam dins dag in de gemeenteraad een ver geefse poging. De partij kreeg alleen steun van inVENtief. De andere vijf partijen willen de nieuwe methode eerst een kans geven. Straten en stoepen worden vaker schoongeveegd en burgers kunnen gratis hun blad- en tuinafval inleveren bij het milieustation. Dat is de tegen prestatie van de gemeente. Burgers die veel last hebben van bladafval van (gemeentelijke) bomen en geen mogelijkheid zien de bladeren zelf te verwijderen of te composteren, kunnen contact opnemen met het gemeentehuis. "Dan zullen we zoeken naar een maatwerkoplossing", zegde wethouder Van der Broeck (CDA) toe. Het niet meer plaatsen van de bladkorven heeft tot veel negatieve reacties en verwarring geleid. CDA en PvdA vonden dat de communicatie niet goed was verlopen. "Het is niet duidelijk overgekomen bij de bur gers", vindt Gerda van Stelten (CDA). De PvdA verweet Van der Broeck dat hij verzuimd heeft voldoende infor- matie te geven in de commissieverga dering. "Dat vinden we echt niet kun nen. We zijn het beter gewend van de wethouder", aldus Bert Linskens. Van der Broeck gaf de misser vol mondig toe. "De korven waren vaak te vol. Er werd ook ander afval ingewor pen. En er werden vuilniszakken en zelfs autobanden en diepvriezers bij gezet." De korven kostten 75.000 euro per jaar. Een bezwaar van de PvdA is dat het vallende blad zorgt voor gladheid op straat en verstoppingen van het riool. Volgens Van der Broeck wordt dit voorkomen door vaker de straten schoon te vegen. "Tevens nemen we een proef met het gratis aanbieden van tuinafval." De ophaal- route voor de groene containers blijft gewoon intact. Ook na de uitleg bleef de PvdA een faliekante tegenstander. "Als mensen in de problemen komen, dan moeten ze zich zelf melden. Onbeschrijflijk. Dit is niet klantgericht", aldus Linskens. Tineke Lamers (Samenwerking) haalde uit naar de PvdA. "Ik ben ver baasd, want in de commissie steunde de PvdA de wethouder nog." Henk Bisschops reageerde dat dit niet zo was. "We hebben gezegd dat we erop terug zouden komen. Maar we heb ben zeker geen steun aan de wethou der gegeven." Lamers zei zich mateloos te ergeren. "De PvdA heeft blijkbaar een verkie zingswaas voor de ogen." Lokaal Aktief was aanvankelijk ook een voorstander van het handhaven van de bladkor ven. Tiny Grebenjak: "Want ook wij zijn door veel burgers benaderd. Maar na een gesprek met de wethouder zijn we geswitcht. We gaan de proef uitvoeren en als het niet goed werkt, dan draaien we het terug. Dat begrij pen de mensen wel." In Merselo vond afgelopen zater dag het jaarlijkse Toyota Celica-tref- fen plaats dat deze keer in het teken stond van Back to The 70's. Het weer was prachtig en al vroeg kwamen de eerst Celica's binnen vanuit Neder land, Zwitserland, Duitsland en Belgie, waaronder enkele mooie en bijzonde re exemplaren. Het was echt genieten voor de autoliefhebbers en zeker die een zwak hebben voor deze prachtige sportcoupé van Japanse makelij. Ook aan de kinderen was gedacht, want zij konden zich uitleven op een groot springkussen. Rond de middag waren de meeste Celica's aanwezig en enkele uurtjes later stond er een mooie toertocht via Griendtsveen naar de forellenvijver in Horst op het programma. Vanaf daar ging het weer terug naar kampeer boerderij Hermkeshof in Merselo. In totaal zeventig Toyota Celica's gin gen voor een van de bekers, waarbij de jury onderscheid maakte in types, bouwjaar en de hobby. De meeste bekers gingen naar Duitsland en Zwit serland. Verrassend was de uitslag in de klasse T16 met drie Venraynaren op het erepodium. Jeroen Basten eindigde op de derde plaats, Danny Neuvel met zijn nieuwe aanwinst op de tweede plaats en Ed Neuvel werd winnaar. Een prachtig resultaat in deze klasse van Celica's die steeds zeldzamer worden. In de klasse TA 28, bouwjaar 1977, eindigde de zwarte Celica van Ine Juffermans, ook uit Ven- ray, op de tweede plaats. In september 2010 vindt het Toy ota Celica-treffen opnieuw plaats bij kampeerboerderij de Hermkeshof in Merselo. Inwoners van de provincie Lim burg hebben innovatieve oplossingen voor milieu- en sociale uitdagingen. In totaal schreven 92 organisaties zich al in voor het Ei van Columbus, de nationale prijsvraag voor duurzame innovaties. De wedstrijd staat nog open tot 1 november 2009. Enkele honderden organisaties zijn bezig met de wedstrijd. Van de 92 organisaties die hun innovatie al compleet heb ben ingezonden, komen er vier uit de provincie Limburg. Zo doet Holzprof B.V. uit Venray bijvoorbeeld mee in de categorie duurzaam product met hun Ecologische Brandvertrager. Deze brandvertrager is ecologisch vervaar digd en beschermt hout gedurende 15 jaar tegen onder meer schimmel en rotting. Om mee te doen aan de prijsvraag hoef je geen ingewikkelde ideeën te hebben; wel goede. Of zoals burgemeester Job Cohen, al jaren lid van het Comité van Aanbeveling, zegt: "De beste uitvindingen zijn natuurlijk de simpelste. Je denkt vaak: dat daar nog nooit iemand op gekomen is." In 2008 reikte minister Cramer van het ministerie van VROM het Ei van Columbus uit aan Titan Woods voor Accoya, een productietechnologie die gewoon hout bewerkt tot volwaardige vervanger van tropische houtsoorten. De prijs leverde Titan Wood 12.500 euro en veel bekendheid op. Dit voor jaar opende Cramer de jachthaven in het Amsterdamse IJburg, gemaakt van Accoya hout. Het Ei van Columbus, de stimuleringsprijzen voor duurza me innovaties, wordt georganiseerd door vijf ministeries: VROM, BZ/OS, EZ, LNV en OCW Deelnemers kun nen zich inschrijven via www.ei-van- columbus.nl. Winnende initiatieven worden beloond met een totaal aan prijzengeld van 62.500 euro. De Kinderboekenweek wordt dit jaar gehouden van woensdag 7 tot maandag 19 oktober. Het motto dit jaar is Aan tafel! Eten en snoepen in kinderboeken staat centraal, zoals bijvoorbeeld: De grote vriendelijke reus van Roald Dahl die noskommers eet, Harry Potter snoept van smekkies in alle smaken en volwassenen wor den weer kind in Schmidt's Pluk van de Petteflet door het eten van hasselbramenjam. In elke vestiging van BiblioNu wordt de tafel feestelijk gedekt door leerlingen van verschillende basis scholen. De scholen zijn uitgenodigd om de tafel te vullen met gerechten die betrekking hebben op deze lan den. Alle culturen zijn vertegenwoor digd, van Frankrijk tot Marokko en van Suriname tot Italië. Zo kan ieder een genieten van de kleuren, geuren en smaken die we elkaar te bieden hebben. Natuurlijk worden er geen echte gerechten opgediend. Maar met brooddeeg, papier en karton kun je de lekkerste dingen maken. Tijdens de openingstijden kunnen de kin deren aan tafel allerlei opdrachten uitvoeren. Zoals het maken van een menukaart, waarin alle gerechten een naam krijgen die passen bij het lieve lingsboek en het verzinnen van lekker snoepgoed. Voor de basisscholen is in samenwerking met Mooiland een leuke activiteit georganiseerd. Tijdens de Kinderboekenweek komen de kin derboekenschrijvers Stefan Boonen en Erik van Os voorlezen en vertellen over hun boeken. De groepen 5 en 6 van de basisscholen uit Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Venray heb ben zich hiervoor in kunnen schrijven. De schrijvers vertellen niet op school of in de bibliotheek, maar bij verschil lende tuinders. Per slot van rekening zorgen die bedrijven voor ons eten. Mooiland, het centrum voor Land bouw, Natuur en Milieu educatie voor de gemeente Venray, Horst aan de Maas, Sevenum en Meerlo-Wanssum heeft voor maar liefst zeven locaties gezorgd. Erik van Os zit met de kinde ren onder andere tussen de radijs bij Sophie Cornelissen/Freshood in Mel- derslo waar ze aan de slag gaan met gedichten. Stefan Boonen zit bij Huub Geuijen op 9 oktober tussen de aard- beiplanten waar hij voor zal lezen uit zijn nieuwe boek Elvis de Draak. Het Toon Hermans Huis Venlo, open centrum voor iedereen die met kanker te maken heeft, houdt op dins dag 13 oktober van 10.00 tot 12.00 uur de workshop Levendige Vrouwen onder begeleiding van kunstschilder Sjak Linssen. Ervaring is niet nodig, beginners zijn welkom. Voorop staan ontspannen, plezierig bezig zijn en het eigen verhaal op het doek vertel len. Aanmelden kan via telefoonnum mer (077)3211433 of via e-mail info@ toonhermanshuisvenlo.nl. Op donderdag 1 oktober presen teert het college van B en W de con cept strategische visie Venray 2020. Dit vindt plaats tijdens een open bare raadsinformatiebijeenkomst. De gemeente nodigt de inwoners van Venray uit om deze bijeenkomst bij te wonen. De bijeenkomst in De Witte Hoeve duurt van 1930 tot 21.00 uur. De centrum rol van Venray, de ver sterking van de samenwerking in de regio, en wonen en recreatie. Dit zijn belangrijke thema's uit de strategische visie 2020 die deze zomer door het college in concept werd vrijgegeven. Op deze avond wordt de gelegenheid gegeven om samen met raadsleden en het college in debat te gaan over de 'koers' die in de visie is uitgezet. De strategische visie is het richting gevend document voor het Venrayse beleid van de komende jaren. Vijf jaar geleden heeft de gemeente Venray al eens een strategische visie geschre ven voor de toekomst van Venray. Deze visie gaf richting geven aan het te ontwikkelen beleid in de toekomst. Door een aantal ontwikkelingen op het gebied van economie en decentra lisatie van overheidstaken was nu de tijd rijp om deze visie te herijken. Ook door de uitbreiding van Venray met de dorpen Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum ontstond de noodzaak om de visie aan te passen. Samen mét de dorpen, met de belangenorganisaties én de (agrarische) ondernemers is de gemeente de afgelopen tijd in overleg gegaan om zich een beeld te vormen van het toekomstige Venray, inclusief het landelijke gebied. Op de internet site kunt u de concept strategische visie Venray 2020 downloaden. www. venray.nl/visie2020 De leden van de gemeenteraad van Boxmeer gaan op bezoek bij een aan tal dorpsraden in de gemeente. Bin nenkort is Vierlingsbeek aan de beurt. Het is de bedoeling dat in het kader van deze raadskaravaan alle wijk- en dorpsraden die zich daarvoor heb ben aangemeld dit of volgend jaar worden bezocht. De raadsleden laten zich informeren over de verschil lende zaken die spelen in het dorp, de communicatie met de gemeente, knelpunten, nieuwe ontwikkelingen en wensen. Op de agenda in Vierlings beek staan onder meer de visie op wat belangrijk is voor Vierlingsbeek, welke ontwikkelingen voor het dorp gewenst worden geacht, de plaats van de dorpsraad binnen de politiek, communicatie en leefbaarheidbudget ten. Deze openbare bijeenkomst vindt plaats op 8 oktober vanaf 20.00 uur in zaal De Vier Linden aan het Soeten- daal in Vierlingsbeek. De in de eerste week van septem ber gehouden collecte voor KWF kan kerbestrijding heeft dit jaar in Venray dankzij de inzet van vele vrijwilligers die langs de deuren gaan, 10.642,29 euro opgebracht. Daarnaast heeft KWF Kankerbestrijding 10.419,34 euro ontvangen als opbrengst van col lectes bij begrafenissen en crematies. Dat is te danken aan de medewerking van de begrafenisondernemers in Venray en omgeving. Maar ook aan de wens die overledenen en nabestaan den uiten om een bijdrage te leveren aan de bestrijding van kanker. Naast de opbrengst van de collecte, lande lijk ruim tien miljoen euro, ontvangt KWF kankerbestrijding jaarlijks circa veertig miljoen euro aan legaten. KWF Kankerbestrijding gebruikt de ontvangen gelden voor voorlichting en onderzoek naar het ontstaan van kanker en naar genezingsmethoden. KWF Kankerbestrijding doet zelf geen onderzoek maar financiert onderzoek dat aan universiteiten en onderzoekin stituten gedaan wordt. Dit jaar bestaat KWF Kankerbestrijding zestig jaar. In die tijd zijn dankzij onderzoek grote vorderingen in de behandelingsme thoden waardoor de overlevingskans en de kwaliteit van leven van kan kerpatiënten is toegenomen. Maar de strijd tegen deze ziekte is nog steeds hard nodig. Een strijd die verder gaat mede dankzij alle gulle gevers en allen die vrijwillig meewerken aan het inza melen van middelen. Meer informatie over KWF Kanker bestrijding is te vin den op www.kwfkankerbestrijding.nl. Voor informatie over de afdeling Ven- ray kan men contact opnemen met mevrouw E. Stok-Steijvers via telefoon (0478)586659. Daar kan men zich ook opgegeven om als collectant. De afdeling Venray van Veilig Ver keer Nederland houdt samen met KBO Limburg Broem-rijvaardigheids- ritten voor automobilisten. Op woens dag 14 oktober vanaf 9.00 uur vindt er weer zo'n rijvaardigheidsrit voor seni oren in de gemeente Venray plaats. Deze dag worden zestig senioren in de gelegenheid worden gesteld om drie uur lang diverse verkeersactivitei- ten onder deskundige leiding te laten testen. Deelnemers kunnen samen met een Broem- rijschoolhouder met hun eigen auto in Venray de rijvaardig heid testen. Daarna kunnen zij hun verkeerskennis opfrissen en nemen ze deel aan een les Meer Bewegen Voor Ouderen. Ook de ogen en oren wor den door deskundigen getest. De mor gen duurt tot 12.00 uur en om 13.00 uur start een tweede groep senioren. Opgeven kan bij mevrouw Peters, Hoeveweg 7, 5802 AL in Venray. In Poppodium Venray presenteert op zaterdag 3 oktober de formatie The Imagineers haar debuut-cd King dom Come. De band is op deze cd te horen als een gitaarrockband met dui delijke Britse invloeden. Swingende basloopjes, stevig drumwerk, heldere gitaarpartijen en warme vocalen zor gen voor een geheel eigen geluid. Ook het singer/songwriter Etan Huijs heeft duidelijk zijn sporen achtergelaten. De band The Imagineers richt zich vooral op het componeren en schrijven van eigen werk, waarbij invloeden te ontdekken zijn van bands als Buffalo Tom, REM en Kings of Leon. De band bestaat verder uit Ivo Koenen (basgi taar) en Jop Janssen (drums). Onlangs hebben de bandleden getekend bij management- en artiestenburo Rising Damp Agency. Hierdoor hebben ze de handen volledig vrij om te blijven werken aan nieuw materiaal. De cd Kingdom Come is dan ook opgeno men en gemasterd in de Rising Damp Studio. De cd-presentatie in het Pop podium aan de Kruisstraat in Venray begint om 20.00 uur. Supportact is Early Adopters. Deze band is geselecteerd voor de Popron de en de Grote Prijs van Nederland. Als openingsact van de avond staan de meiden Imke en Shinta geboekt. In 1944 was de psychiatrische instelling St. Anna overbevolkt. Naast de daar verblijvende patiënten vonden in de instelling ook evacués van een psychiatrische instelling uit Noordwij- kerhout een dak boven hun hoofd. De mensen zaten opeengepakt in de kel ders. In de oorlog vonden 44 mensen de dood door zware beschietingen en bombardementen op St. Anna. In het kader van de Week van de Geschiede nis wordt op het grasveld bij de kiosk van het St. Annaterrein (GGZ) een legerkamp ingericht met originele spullen uit WO II. Dit gebeurt door leden van Lucky Seventh. Dit kamp bevat onder meer een veldhospitaal en een radiopost. Mensen van Lucky Seventh geven diverse demonstraties. Bezoekers kunnen zien en ervaren hoe het was om met legerspullen uit die tijd te werken. Ook is er een demo- en informatietent opgezet waarin op een spannende manier het opruimen van explosieven wordt uitgelegd. Dit in samenwerking met Anne Beuving. Op zaterdag 17 en zondag 18 okto ber 2009 tussen 11.00 en 17.00 uur kunnen belangstellenden het kamp bezoeken. Alleen op zaterdag 17 okto ber kunnen bezoekers zich laten ver voeren vanuit het centrum naar onder meer het St. Annaterrein en weer terug in een legervoertuig uit WO II. Onder grote druk van de poli tiek en de dorpsraad heeft het college besloten de grondprijs voor zeven beschikbare kavels in Vredepeel tijdelijk te verlagen. Dinsdag nam de gemeenteraad het besluit dat tot 1 juli 2010 bou wers de kans krijgen een kavel te kopen voor een prijs van 190 euro per vierkante meter. Dit is 40 euro lager dan de reguliere prijs van 230 euro, die voor de gehele gemeente Venray geldt. In de com missie Middelen tekende zich twee weken geleden al een ruime meerder heid af om in kleine dorpen, zoals Vre- depeel, een lagere grondprijs te han teren. Er blijkt weinig belangstelling voor de kavels te zijn, terwijl nieuwe inwoners juist van levensbelang zijn voor het dorp. De dorpsraad vindt het onredelijk dat bouwers in Venray, met alle voorzieningen in de nabijheid, net zoveel betalen voor de grond dan bouwers in kleine dorpen waar nau welijks voorzieningen zijn. Samenwerking en PvdA kondigden al aan met voorstellen te komen in de gemeenteraad. Toon Loonen (CDA) raadde wethouder Heldens aan snel te handelen en zelf met een plan te komen. Vorige week stemde het colle ge in met de pilot in Vredepeel, waar de politiek ook om had gevraagd. Maar de gemeenteraad vond de proef periode (tot 1 februari) te kort en wilde het graag uitgebreid zien met een of meerdere dorpen. Dat was ook de wens van het dorpsradenoverleg, zo liet voorzitter Theo Zegers dinsdag avond als inspreker weten. Heldens reageerde dat uitbreiding niet moge lijk is omdat er in Heide, Smakt en Veulen momenteel geen kavels kun nen worden uitgegeven. Wel stemde de wethouder in met een verlengde proefperiode tot 1 juli. Momenteel worden de gevolgen van lagere grondprijzen in enkele dor pen onderzocht. Het heeft niet alleen financiële, maar ook juridische conse quenties. Om een gelijke opbrengst te krijgen zou een lagere prijs in de dorpen betekenen, dat de grondprijs in Venray juist omhoog moet. Dit kan indruisen tegen de gemaakte afspra ken en samenwerkingsverbanden met projectontwikkelaars. De resultaten van het onderzoek zijn in november bekend. In Vredepeel draait het momenteel om zeven kavels die al langer beschik baar zijn: drie particuliere kavels en vier kavels waarop bouwbedrijf Teu- nissen projectmatige bouw realiseert. Met een gemiddelde kavelgrootte van driehonderd vierkante meter betekent het een financieel voordeel van 12.000 euro voor de koper. De gemeente Venray loopt door de prijs verlaging 85.000 euro mis. Maar de exploitatie van het bouwplan in Vre- depeel valt desondanks nog positief uit. In juli 2010 wordt bekeken of de pilot succes heeft gehad. Tot die tijd blijven de grondprijzen over de hele linie onveranderd. Tesco, het 3,5 meter grote nage bouwde skelet van de moderne mens dat tijdelijk op de hoek Wilhelminastraat-Julianasingel stond, is vernield. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbe kenden het beeld van de Engelse kunstenaars Doyle en Mallisson gevloerd. Vermoedelijk zijn de daders in het beeld geklommen of eraan gaan han- gen. Hierdoor begaf de constructie het op meerdere plaatsen. Theo Len ders, curator van het beeld, is teleur gesteld en verdrietig. "Dit is zo'n mooi kunstwerk. Het zou na de plaatsing ook nog aan het Odapark geschonken worden." Theo Lenders vraagt zich af wat de toekomst is voor kunst in de openbare ruimte. Medewerkers van de gemeente hebben in de loop van zaterdag de restanten van het kunst werk overgebracht naar het Odapark. Het kunstwerk Tesco ligt in stuk- Daar zal bekeken worden hoe groot de schade is en of het beeld gerepa reerd kan worden. Het beeld stond sinds eind augustus in de Wilhelmi- natraat in het kader van het Duits Nederlandse kunstproject Different Places - Different Stories. Het Odapark heeft deze week bij de politie aangifte gedaan van de vernieling. lllll in verkoop. inhoud ca. 325 m ca. 130 m slaapkamer en badkamer op de begane prijs 175.000,- V.O.N. starterslening van toepassing *Zie website voor de voorwaarden Heeft u interesse in een levensloopbestendige tussen woning op loopafstand van het centrum van Horst, neem dan contact met ons op. kaveloppervlakte van ca. 110 tot De tussen woningen in Plan Douven aan de Americaanseweg te Horst zijn vanaf heden 35 Koop huurwoningen Tel 040-281 1711 1 H Makelaardij

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7