Gevarieerd programma in Schouwburg Venray Agenda Concerten in Venray Expositie in Mariakapel Over de Tweede Wereldoorlog (1) Battle in Oirlo Jong muzikaal talent Kleine Bij üeir Bif ie ?,S y v Ir PEEL EN MAAS rv* PEEL EN MAAS Donderdag 1 oktober 2009 - Pagina 21 «1 i 1 3» t i, >•-* v V i# - rr 1 f Jl W «Vtt HKT^ fc "S Carillonconcert Accordeonfestival Muzikale zondag Polderpolka 't Zoemhukske Dierendag Jennie Stearns Bewerken van drijfhout In debat met Jonas Staal een abonnement waard 'JrakJ illh hbtwtmm U l| Wandelen langs Vlakwaterverhalen Beeldende cursussen weer van start Boekrecensie in Peel en Maas iV Chris Cleave - i i.'v.ff 1*- rf Schouwburg Venray presenteert de komende week een gevarieerd programma met show, visueel theater, acrobatiek en cabaret. Mummenschanz 3 x 11, vrijdag 2 oktober 20.00 uur, show/visueel the- ater.In 3 x 11 wordt door Mummen- schanz een keuze uit het repertoire van meer dan 100 sketches een spec taculaire, fantastische en echt magi sche theatrale gebeurtenis gegeven. Zonder het gebruik van enig gespro ken woord, muziek of decor, maar met behulp van maskers, lichaamsbewe ging, ritme, vorm, licht en schaduwen toont Mummenschanz zijn unieke en onderhoudende theatrale taal. Deze voorstelling kenmerkt zich met name door de welsprekende choreografie van beweging. CABARET Cabaretmarathon, zaterdag 3 okto- Vier ondeugende, maar lieftallige topchicks uit Australië vormen samen de groep La la Parlour. ber 20.00 uur. Een avondvullend programma, waarin u kunt genieten van acht cabaretvoorstellingen voor de prijs van één. Elk optreden duurt ongeveer 25 minuten. Na elke twee optredens is er een pauze om even de benen te strekken en na te praten. Deze cabaretmarathon is een cabare teske achtbaan waar u vele uithoeken, geuren, kleuren en smaken van het cabaret zult leren kennen. Geniet van afwisselende voorstellingen in diverse genres: mannen, vrouwen, Nederlan ders, Vlamingen, cabaretiers en stand- upcomedians, groepen en solisten. U kunt kijken naar optredens van: Iwein Segers (publieksprijs Leids Cabaret Festival 2008), Olaf en Jasper (Utrechtse Cabaretprijs 2006), Jeroen Leenders (juryprijs Festival Cabare tesk 2008), Erris van Ginkel (finalist Cabaretesk 2008), Poolvogel (juryprijs Amsterdams Studenten Festival 2008), Jasper van Kuijk (finale Griffioen Fes tival 2007), Robbert Jan Proos (jury prijs Amsterdams Studenten Cabaret festival 2006) en Veerle Malschaert (finalist Comedy Casino Cup 2008). SHOW La La Parlour (Australië), show/ variété, dinsdag 6 oktober 20.00 uur. Vier ondeugende, maar lieftallige top- chicks uit Australië vormen samen de groep La la Parlour. Zij brengen een gewaagde, spec taculaire, zwepenknallende, acroba tische show die zich het best laat omschrijven als een spannend trio tussen circus, revue en burleske. La La Parlour is de sensatie vanuit het Ade laide Fringe Festival en nu dan ein- delijk in Nederland. Een sexy show, doorspekt met traditioneel circus, verbazingwekkende acrobatiek, spier- pijnoproepende lenigheid en bovenal veel fysieke humor. Tegelijkertijd gun nen de dames u een blik achter de schermen van het beroep 'Showgirl'. COLA Leon van der Zanden, cabaret, woensdag 7 oktober 20.00 uur. Na vier succesvolle theaterprogramma's speelt Leon nu Cola. Cola gaat over vrijheid. Over emotioneel zijn als het niet kan, pas liefde voelen als het uit is en de verantwoordelijkheid nemen voor je ouders. Leon zoekt in dit pro gramma naar datgene waar een vrij mens voor moet blijven vechten. Leon deinst nergens voor terug. Puur, ori gineel en expressief staat Cola met Leons veelzijdige mimiek en flexibele fysiek garant voor een bruisende bele venis. Vrijdag 2 oktober wordt van 19.00 tot 20.00 uur het carillon in de Sint Petrus' Banden toren bespeeld. Beiaar dier Rosemarie Seuntiëns zal dan een programma ten gehore brengen met herkenbare en goed in het gehoor liggende melodieën. Dit is de eerste van een reeks tweemaandelijkse vrij dagavondbespelingen. Het doel is om met sfeervolle muziek een bijdrage te leveren aan een prettige winkelavond. De bespelingen worden bekostigd uit donaties aan de Stichting Carillon Venray. Het Trio Buddiger houdt op zondag 4 oktober vanaf 13.00 uur een accor deon/harmonica festival met open podium in parochiehuis De Beije aan de Pastoor Beijestraat in Hegelsom. De zaal gaat open om 12.00 uur. Op Servaashof vindt zondag 4 oktober van 14.30 tot 16.30 uur een muziekmiddag plaats in restaurant Le Tambourin (Stastionsweg) met een optreden van band Nostalgie. Nostal gie bestaat uit drie personen. Onder begeleiding van een keyboard en een gitaar spelen ze de gezelligste muziek van artiesten uit de jaren 60 en 70. Maar ook muziek van deze tijd staat op hun repertoire. De band Straf maakt op zondag 4 oktober haar opwachting op het podium van Cambrinus in Horst. Straf bestaat uit zeven ervaren Brabantse muzikanten (op accordeons, har monica, trompet, trombone, bas- en altsaxofoon, elektrische en akoesti sche gitaren, banjo, bas, drums en de legendarische voetpomptoeter) die hun muziek het liefst omschrijven als 'pompende polderpolka'. Dit concert begint om 16.00 uur. Tijdens de openstelling op zondag 4 oktober van 11.00 tot 13.00 uur in het praktijkcentrum voor bijenteelt 't Zoemhukske in Horst wordt het kaar sen maken gedemonstreerd. Verder zijn er enkele imkers zijn aanwezig om uitleg te geven over wetenswaar digheden van de honingbij en haar leven. Kijk ook eens op www.zoem- hukske.nl. Dierendag staat op zondag 4 okto ber centraal in museum De Locht in Melderslo. Deze verwendag voor die ren wordt in De Locht gevierd met een hele reeks van activiteiten en demonstraties. Bezoekende kinde ren mogen hun eigen huisdier mee brengen en door de dierenarts laten onderzoeken. Museum De Locht is open van 11.00 tot 17.00 uur. De spe ciale demonstraties op zondag begin nen om 14.00 uur. Woensdag 7 oktober staat de Ame rikaanse zangeres Jennie Stearns op het podium van Cambrinus in Horst. geleken met Lucinda Williams en Emmylou Harris, maar Jennie Stearns heeft genoeg in huis om op haar eigen meritis beoordeeld te worden. Jennie Stearns heeft een smachtende rustgevende stem die prachtig kleurt bij de weemoedige sfeer van haar melancholieke countryfolk. Haar cd Sing Desire is met talloze toprecen- sies overladen en zou wel een terech te doorbraak kunnen zijn voor deze uitzonderlijke laatbloeier. Het concert begint om 20.30 uur. In het kader van de expositie Hout spaanders en steenstapelingen in het Koningskerkje in Vierlingsbeek wordt op donderdag 8 oktober door Frans Drummen de workshop Bewerken van drijfhout gegeven. Gevonden drijfhout prikkelt de fantasie door zijn kleur en zijn vormentaal. Het inspireert om er iets mee te doen, het nodigt uit om er een verbintenis mee aan te gaan. Drummen heeft in het recente verleden heel wat van dat hout in zijn atelier verder 'versierd' en gedecoreerd via simpele arcerin gen en kleurpatronen. De workshop begint om 20.00 uur. Aanmelden kan via telefoon (0478)631401. In het kader van de kunstmanifes tatie Different Places Different Stories toont Jonas Staal (1981) zijn project Vandalizations II. Op het plein voor het Limburgs Museum in Venlo zijn twee ambulances te zien: gekanteld, vernield en beschadigd. Met het werk confronteert de Rotterdamse kunste naar achteloze voorbijgangers met het toenemende geweld tegen onder meer ambulancepersoneel, politie en brandweer. Op 4 oktober gaat Staal in debat met politici, hulpverleners en burgers over deze problematiek. Om 14.00 geeft hij een introductie op zijn werk om vervolgens de discussie met de aanwezigen aan te gaan. Het debat is een initiatief van Jonas Staal en wordt georganiseerd in samenwer king met Odapark Venray. Ook hulp diensten en politici zijn uitgenodigd om in deze discussie te participeren. Jonas Staal (1981) verkreeg bekend heid door zijn serie 'bermmonumen ten' met afbeeldingen van Geert Wil- ders (De Geert Wilders werken, 2005) en de hierop volgende rechtszaken, die hij aankondigde als een reeks 'publieke debatten' van zijn hand (De Geert Wilders werken - Een rechts zaak I-II, 2007-2008). Tevens is hij actief in het lezingen en debatcircuit, en realiseert hij werken in publieke ruimte en tentoonstellingen in bin nen- en buitenland. In november dit jaar verschijnt zijn eerste theoretische werk Post-propaganda bij het Fonds BKVB, waarin hij de betekenis van propaganda binnen het democrati sche systeem ter discussie stelt. Meer informatie: www.jonasstaal.nl Op 18 oktober om 15.30 uur begint de nieuwe, zestiende serie kamermu ziekconcerten in het Theehuis in het Venrayse Odapark. Opnieuw is een gevarieerde serie gemaakt die muziek uit verschillende periodes van de westerse klassieke muziekgeschiede nis bevat. En die wordt uitgevoerd door musici van internationale allure. Omgeven door spectaculaire beel dende kunst in een al herfstig park opent de serie met een pianorecita van Naum Grubert. De andere con certen worden gegeven door het Goethe Trio waarin Klaas de Vries voorleest uit Goethe's werk over de jonge Werther en Robert Vinne lie deren zingt uit de Duitse Romantiek. In december zingt de indrukwek kende alt Helena Rasker liederen van Mahler en vooral haar vertolking van De Falla zal de aandacht trekken. Hans Eijsackers begeleidt haar daarbij op de piano. Reinbert de Leeuw ont moet weer eens Franz Liszt, Mozart en Haydn komen elkaar tegen in het concert dat het hoofdzakelijk Angel saksische Amsterdam String Quartet geeft in februari. Hummel, Mendels sohn Bartholdy zijn te horen in maart bij het Atlantic Trio dat tevens de minder bekende Rus Tanejev introdu ceert. Dit internationale gezelschap is goeddeels uit Scandinavië afkom stig. De serie wordt in april afgeslo ten met een fluit- altviool- harp trio dat muziek speelt uit de late 19e en begin 20e eeuw. Harpiste Manja Smits (Nederlandse Muziekprijs 1993) en Jeannette Landré, fluitiste bij het Nederlandse Blazersensemble en het ASKO/Schönberg Ensemble) spe len dan samen met altvioliste Julia Dinerstein muziek van Debussy en van Arne Werkman, echtgenoot van de harpiste. Het eerste recital wordt dus gege ven door Naum Grubert die afkomstig is uit Riga, studeerde in Moskou bij de beroemde docent prof. Gutman, het Tsjaikovski concours won en emigreerde in 1983 naar het Westen. Daar speelt hij met prominente orkes ten, doceert aan de conservatoria van Amsterdam en Den Haag en geeft recitals. Op het programma staan werken van Frédéric Chopin, Alexan der Borodin en Modest Mussorgski's Schilderijententoonstelling. Dankzij bijdragen van Venrayse instellingen, bedrijven en onderne mingen, een subsidie van de gemeen te en van het Nederlands Fonds voor de Podiumkunsten te Den Haag is deze serie weer mogelijk geworden. Alle concerten vinden plaats op zondagmiddag om 15.30 uur, entree- kaarten kosten 17 euro (incl. koffie en thee in de pauze) en zijn verkrijgbaar bij concertorganisatie Fred H. Renirie via telefoon 0478 582472, per e-mail fredh.renirie.@home.nl of via de web site www.concerteninvenray.nl maar ook aan de ingang van het Theehuis vlak voor aanvang van het concert. Vrijdag 16 oktober om 20.00 uur wordt de expositie geopend van beel dend kunstenares en keramiste Lies- beth Rutten uit Leunen en Wim Boc- ken, glaskunstenaar uit Nuenen, in de Mariakapel in Holthees. De expositie is geopend op de zaterdag 17, 24 en 31 oktober en de zondagen 18 en 25 oktober en 1 november, telkens van 11.00 tot 17.00 uur. Liesbeth Rutten is in de regio Ven- ray al lang geen onbekende meer, maar is inmiddels uitgegroeid tot een kunstenares met landelijke bekend heid. Liesbeth vindt de inspiratie voor haar bronzen beelden voornamelijk in twee hoofdthema's, die zij zowel figuratief als abstract weergeeft. Zo zijn er de solitaire vrouwfiguren die de gesteldheid van het individu weer geven, en de dubbelfiguren, die de mens-in-relatie laten zien. De solitaire vrouwfiguren zijn op alle mogelijke manieren van door-het-leven-gaan in een dynamische houding neergezet, variërend in uitdrukking van een ijde le vrouw met opgeheven hoofd, tot een vertwijfelde vermoeide vrouwfi guur, die met afgezakte sokken zich door het leven slaat. Allemaal zoeken den in het leven. De dubbelfiguren verbeelden meestal een vorm van verbondenheid. De geabstraheerde figuren vinden hun samenzijn in een liefdevolle ontmoeting van de hoof- den, die in hun strakke vormgeving toch een grote tederheid uitstralen. Haar beelden zijn contrasterend gepa- tineerd, ze variëren van diep donker tot groen, veelal bruin geoxideerd, en in detail is vaak de originele brons- kleur weer wat opgeschuurd om het licht te vangen en te weerkaatsen. Sinds kort heeft Liesbeth Rutten haar oude liefde voor de keramiek weer opgepakt. Zij vervaardigt veelal onge bruikelijke vazen en potten, en het welbekende thema: de dubbelfiguren, maar dan nu wat monumentaler van uitvoering. Voor een goede indruk van haar werk kan men uitstekend terecht op haar website: www.liesbethrut- ten.nl. Wim Bocken heeft zijn oplei ding gevolgd aan de Gemeentelijke Academie voor Schone Kunsten in Arendonk in België. Daarna vervolgde hij zijn opleiding met een tweejarige finaliteitopleiding in de monumen tale en toegepaste kunst. Vormgeving en creatieve uitingen lopen als een rode draad door zijn leven. Vorm en lijnen fascineren hem. Zijn drang naar vernieuwing leidde van zijn eer dere, meer abstract grafische werk naar driedimensionale objecten. Deze ruimtelijke objecten zijn opgebouwd uit diverse soorten en kleuren glas, vaak in een spannend samenspel van materialen als steen, lood, zink, staal en brons. Kunst Cultuur In oktober 2009 is het 65 jaar geleden dat Venray werd bevrijd. De Tweede Wereldoorlog heeft heel wat teweeggebracht in Ven- ray. De bombardementen aan het eind van de oorlog hebben veel van het oude Venray verwoest. Ter gelegenheid hiervan is een dubbeltentoonstelling georgani seerd op twee locaties. In Museum 't Freulekeshuus ligt de nadruk op hoe de oorlog beleefd werd in Venray. Hier zijn veel gebruiks voorwerpen, documenten over de regelgeving van de bezetter, dagboeken, films en foto's te zien. Het museum van de Psychiatrie heeft in het hoofdgebouw van de GGZ-NML een fototentoonstelling ingericht, waarbij de nadruk ligt op de beleving van de oorlog op de psychiatrische instituten Sint Anna en Sint Servatius. In een serie artikelen wordt de Tweede Wereldoorlog belicht. Bevrijdingsrok, 1945. Direct na de Tweede Wereldoor log maakten vrouwen bontgekleurde feestrokken, ook wel bevrijdingsrok ken genoemd. Textiel was een schaars goed en het materiaal werd in gedeel tes bij elkaar gesprokkeld. Maar er zat meer achter dan alleen maar zuinig patchworken. Mies Boissevain-van Lennep was vanwege haar verzet tegen de nazi's in het concentratie kamp Ravensbrück beland. Na de oor log werd ze de initiatiefneemster van een vrouwenbeweging, waarvoor het maken van de bevrijdingsrok grote symbolische waarde had. Aan de ene kant verbeeldde het samenvoegen van de stofresten de wederopbouw en de vernieuwing van Nederland. Anderzijds verwerkten de vrouwen tijdens het handwerken hun oor logservaringen. Ten slotte zou het gezamenlijk dragen van de rok het saamhorigheidsgevoel van vrouwen versterken. Daarbij was het belangrijk dat de rokken ondanks hun grote ver scheidenheid wat de details betreft toch op elkaar leken. Zonder stands verschillen. 'Eén dracht maakt een dracht', luidde de filosofie. De lapjes op de feestrok waren zoveel mogelijk 'echt' een stukje van het hemd dat een vader of een geliefde in het kamp had aangehad, een stukje van de jurk die gedragen werd tijdens de hongertocht. Het dragen van zo'n rok kostte sommige vrouwen daarom wel moeite, want het was toch slecht om te feestvieren in zulke beladen lapjes. Als het aan Mies Boissevain had gelegen, hadden alle vrouwen en meisjes vanaf 5 mei op nationale feestdagen een kleding stuk gedragen dat was samengesteld uit oude lapjes. Die moesten op zo'n manier op bijvoorbeeld een oude rok worden genaaid dat de ondergrond verdween en er een nieuw kleur rijk geheel ontstond. Alleen de zoom moest altijd uit effen punten bestaan. Daarop moest men allereerst, mid denvoor 5 mei 1945 borduren, en vervolgens op de punten de data van de nationale vieringen waarop de rok zou worden gedragen. Ook konden er persoonlijke data van persoonlijke herinneringen worden aangebracht. Zoals de datum van een bombarde ment of van het gevangennemen van een familielid. In totaal zijn er onge veer een 4000 rokken gemaakt. De rok op de tentoonstelling is een bruik leen van het Liberty Park te Overloon. Museum 't Freulekeshuus, Eind- straat 8, Venray. Hoofdgebouw GGZ- NML, Stationsweg 46, Venray. Op beide locaties geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 3 oktober vanaf 20.00 uur vindt bij OJC Watjang?!? in Oirlo de jaarlijkse bandwedstrijd Battle of the Watjang plaats. Een avond vol met muziek, gezellig heid, maar vooral ook met veel strijd. Dit omdat er slechts twee plekken te verdienen zijn voor een optreden op het tweedaags festival Zomaarpop, dat dit jaar plaatsvindt op 24 en 25 oktober. De winnaar van de battle mag het festival op de tweede festivaldag ope nen op de hoofdstage. De band die als tweede eindigt, mag het festival ope nen op de soosstage, ook op de twee de festivaldag. De bands die dit jaar voor deze zeer felbegeerde plekken gaan strijden, zijn All Seasons Remain, Profuna Ocean, Derelict Dandies en True Citizen. Meer informatie over de Battle ofthe Watjang kun je vinden op www. watjang.nl en meer informatie over het festival Zomaarpop kun je vinden op www.zomaarpop.nl. De nieuwe kunstmanifestatie in het Odapark, Vlakwaterverhalen, biedt vanaf nu elke zondagmiddag rondleidingen aan. Bezoekers maken onder leiding van een gids een rond gang langs de 15 tentoongestelde kunstwerken in het Vlakwatergebied en luisteren al wandelend naar 'het verhaal achter het werk'. Odapark liet zich voor deze bijzondere bui tenmanifestatie inspireren door het aangrenzende Vlakwater, een - in tegenstelling tot wat de naam doet vermoeden - ruwe en onontgonnen vlakte. Tien kunstenaars, waaronder Doyle Mallinson (GB), Tanja Ritter- bex (NL), Captain Boomer Collective (B) en Haidée Henry (F), gingen de uitdaging aan om speciaal voor deze spannende locatie een kunstwerk te maken. De rondleidingen starten tel kens om 14.00 vanaf het Theehuis. Kosten 2 euro. Wat doet een aangespoelde potvis in Venray? Het Captain Boomer Col lective weet het antwoord wel, maar laat u liever zelf raden... Dit Belgi sche kunstenaarscollectief met zijn hyperrealistische, vijftien meter lange potvis is slechts een van de hoogte punten van Vlakwaterverhalen. Het ruwe, onontgonnen, maar vooral lege landschap van het Vlakwatergebied is uitermate geschikt voor het schep pen van nieuwe beelden en het ver tellen van nieuwe verhalen. Kunst roept emoties op. Dat kunnen posi tieve emoties zijn, maar soms lokt een werk ook boze reacties uit. Terecht of niethet maakt een kunstwerk in ieder geval interessant. Het werk Adri- nadome an Snodevormgevers is zo'n werk. Al voor de officiële opening van Vlakwaterverhalen werd dit grote bill board omvergeworpen en met een mes bewerkt. Boze voorbijgangers? Wie zal het zeggen. Deze week zijn de cursussen van de afdeling Beeldend op Kunsten centrum Jerusalem weer begonnen. Hoewel de meeste cursussen zijn volgeboekt, zijn er toch nog plaatsen beschikbaar; dus vrijblijvend bin nenlopen in de eerste les kost niets en wellicht wordt het enthousiasme gewekt. Het komend seizoen weer tentoonstellingen van werk van kin deren voor kinderen, schilderij van de week, projecten, excursies naar spraakmakende exposities, vakman schap en kwaliteit en dat alles bege leid door beroepskunstenaars in professionele ateliers. Dus antwoor den op de creatieve vragen. Ook een gevarieerd aanbod voor volwassenen, jongeren en kinderen. Voor volwas senen zijn dat cursussen tekenen en schilderen, keramiek, beeldhouwen, edelsmeden en digitale fotografie. Als u nog geen keuze kunt maken, is de introductiecursus, waarin u een heel seizoen kunt kennismaken met alle disciplines, een aantrekkelijke cur sus. In blokken van vijf lessen komen tekenen en schilderen, beeldhouwen, keramiek en edelsmeden aan bod. Interessant zijn zeker ook onze korte cursussen, model tekenen en Portret tekenen. In de loop van het nieuwe seizoen wordt het programma voor workshops aangekondigd, onder meer dansend model schilderen (in samenwerking met de afdeling dans). Vanaf 16 jaar kan men zich oriënteren op een studie aan de kunstacademie of aanverwante opleiding d.m.v. de cursus ABK, die in samenwerking met de kunstacademie Maastricht wordt gegeven. Nieuw is de 'Comic class' voor jongeren, onder leiding van Ted Lenssen, bekend van zijn cartoons in de Peel en Maas. De fantasie van uw kind kan weer volop ontwikkeld worden op onze kinderkunstwerkplaats en de cursus tekenen en schilderen voor kinderen; deze lessen worden gegeven in ons gezellige kinderatelier!Voor vragen en informatie kan men terecht op de site www.kunstencentrumjerusalem.nl of neem contact op met het hoofd van de afdeling Beeldende Kunst: Jeanny van Lieshout (Jeanny@kun- stencentrumjerusalem.nl). De website geeft informatie over het cursusaan bod en u vindt er ook een fotoboek met werk van cursisten. De eerste les kan altijd als een proefles beschouwd worden. Op zondag 4 oktober biedt de Mariakapel in Holthees aan jonge musici de gelegenheid om zich voor publiek te presenteren en met hun muzikale kwaliteiten het publiek voor zich in te nemen tij dens het jaarlijkse concert voor jong talent. Het vak van musicus moet geleerd worden, en dat doe je niet alleen thuis door te repeteren of tijdens lessen op een muziekschool. Het vak wordt met name geleerd door op te treden, en die bijzondere spanning van zo'n optreden op positieve manier aan te wenden voor de muzikale prestatie. Vanaf 15.30 uur treden drie jonge musici op in een gevarieerd concert. Janneke Steinmann uit Ottersum speelt klarinet en heeft onlangs het D-diploma klarinet behaald met lof aan de muziekschool De Meander. Marjolein Vermeeren uit Sevenum speelt fluit en is dit jaar begonnen aan het conservatorium in Tilburg. Saskia Gerritsen, ook uit Ottersum, speelt op piano en is al vele jaren met haar pianostudie bezig. Janneke, Marjolein en Saskia treden vaker met elkaar op als ensemble en hebben in 2008 in de categorie ensemble de Prix Domini que gewonnen in Venlo. Tijdens hun optreden in de Mariakapel zullen zij opnieuw als ensemble te beluiste ren zijn. Daarnaast brengt zowel Jan- neke op klarinet als Marjolein op fluit solostukken ten gehore. Op het pro gramma staat onder meer de Sinfonia Concertante van F. Danzi, een deel uit de Carmen Suite, en een werk van Caspar Kummer. De kaarten voor dit concert kosten 7 euro per persoon en zijn te reser veren en te bestellen bij de bekende voorverkoopadressen in Holthees: de familie Ermers, Kapelstraat 3, telefoon 0478-636480, en bij de familie Wij- enberg, Gildestraat 6, telefoon 0478 636390. Verder zijn ze te bestellen via de website van de Mariakapel, www. mariakapel.nl, en vanaf een half uur voor aanvang van het concert aan de ingang van de Mariakapel. Op een mooi strand wacht een verhaal op een verteller. Het verhaal maakt je aan het lachen. Het ontroert je, het schokt je en het vervult je met afschuw. Maar steeds weer zul je terugkeren naar dat strand. Keer op keer. We willen je eigenlijk niet vertellen waar dit boek over gaat. Het is een uiterst bijzonder verhaal en wel wil len je het leesplezier niet verpesten. Maar toch moet je genoeg weten om het boek te kunnen kopen, en daarom vertellen we je dit; Dit is een verhaal over twee vrou wen. Ze hebben elkaar ontmoet op een paradijselijk Afrikaans strand, en een van hen heeft een verschrikke lijke keuze moeten maken. Twee jaar later ontmoeten ze elkaar opnieuw, en dat is waar het verhaal begint. Op het moment dat je begint te lezen, wil je je vrienden erover ver tellen. Maar vertel hun alsjeblieft niet waar dit verhaal over gaat. Door de magie van het boek komen ze het vanzelf te weten. Chris Cleave (1947) woont in Lon den en is columnist voor The Guardi- Zvtiiler tvnjfcl hei beste boek Tan lKl]aar.r an. Zijn eerste boek werd vertaald in twintig landen en bekroond met ver schillende internationale prijzen. Klei ne Bij is zijn grote doorbraak. Kleine Bij is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 18.95 euro.

Peel en Maas | 2009 | | pagina 21