u Luc Hermsen uit Oostrum gek van motorcross #§S$P^ m m Vijftig jaar Zangers van Sint Frans Koester uw Monument Duo wint liedjesfestival Huldiging Mientje Flinsenberg a V Honderddertigste jaargang - week 40 - donderdag 1 oktober 2009 Tienjarig talent wil de wereld veroveren A Dirigent en voorzitter blikken terug en vooruit EL EN MAAS De tienjarige motorcrosser Luc Hermsen uit Oostrum is tijdens de laatste EK- wedstrijd van het jaar op de zevende plaats geëindigd in de klasse 65 CC. In het regen achtige Bulgarije finishte hij in de eerste manche knap als zesde. In de tweede manche kwam het jonge talent als zevende over de streep. Luc Hermsen is nog maar net tien jaar oud, maar hij mag zich toch al een ervaren motorcrosser noemen. Hij reed dit jaar liefst zeven EK- wed strijden en in de algemene 'ranking' is hij op plaats tien te vinden. Hij is hier mee de jongste deelnemer in de top tien en tevens de beste Nederlander. Een knappe prestatie in een veld van 83 rijders, van wie de leeftijden tussen de negen en twaalf jaar liggen. In Bulgarije plaatste Luc Hermsen zich tijdens de kwalificatie als 22e van de 38 rijders. Na de kwalificatie volgde er weer een vrije training en een starttraining. De wedstrijd bestaat uit twee manches van twaalf minuten plus twee ronden. Dit betekent gemid deld acht of negen ronden. Door de regen werd het circuit in Bulgarije één grote glijbaan. De jonge Hermsen reed, nadat hij was uitgegleden, van plaats negentien naar een verdienste lijke zesde plaats. Even later volgde de tweede manche. De baan was voor het grootste deel al opgedroogd. Dit zorgde voor een goede start. Hij ging als vierde de bocht in en wist zijn zevende plek vast te houden. In de uitslag van de EK-wedstrijd in Bulga rije werd hij als zevende geklasseerd. In het overall EK- klassement eindigde Luc Hermsen als tiende. "Mijn vader is als hobby met het motorcrossen begonnen. ik zou een quad krijgen als ik zonder zijwieltjes kon fietsen. Maar quadrijden had ik al snel gezien. Ik wilde op de motor rijden, net als mijn vader. Toen ik vier was, heb ik mijn eerste Ktm 50 cc gekregen. Dat was wel vroeg, de mees te kinderen leren pas later om motor te rijden. Tegenwoordig rij ik het Nederlands kampioenschap op een Ktm 65 cc met grote wielen en het Europees kampioenschap op een Ktm 65 cc met kleine wielen. Dit omdat in het buitenland alleen met kleine wie len wordt gereden." Inmiddels reist Luc Hermsen niet alleen door Nederland, maar door heel Europa om wedstrijden te rijden. Hij was al onder meer actief in Bulgarije, Italië, Roemenië, Polen en Litouwen. "Ik vind het rijden van wedstrijden het allerleukste van de sport. Meestal vlieg ik met mijn vader en moeder naar de wedstrijden. EHR Tuning uit Meerlo-Wanssum zorgt er altijd voor dat mijn motor in orde is en zij rijden dan met een bus met de motoren van Luc Hermen: Ik reis voor mijn sport over de hele wereld." Nederland naar het buitenland." Het succes van Luc Hermsen komt niet uit de lucht gevallen. Naast de vele wedstrijden die hij rijdt, stapt hij twee dagen in de week op zijn motor om samen met trainer Bart Nelissen te oefenen. Ook is hij al in Spanje geweest om daar te trainen. In febru ari heeft hij een erg gave trip in het vooruitzicht. "Ik ga dan naar Californië om mijn sprongen op de motor te ver beteren. Ja, ik zit gewoon in groep zes van basisschool de Hommel in Venray maar ik reis voor mijn sport wel over de hele wereld." De Zangers van St. Frans vieren in oktober hun 50-jarig jubileum. Ter gelegenheid hiervan spraken wij met Vincent Las (foto links), dirigent van het koor, en Jos Valks, voorzitter. Hoe kijkt u naar dit jubileum? Valks: "Wat mijzelf betreft met gepaste bescheidenheid aangezien ik pas zo'n anderhalf jaar voorzit ter ben. De Zangers van St. Frans uit Venray hebben een rijk verleden. Dit inmiddels beroemde koor werd in 1959 opgericht door de uit Den Haag afkomstige schoolmeester Wim Buys. Het feit dat wij volgende maand ons 50-jarig jubileum gaan vieren is juist zijn grote verdienste. Door zijn enorm netwerk hebben de zangers concert reizen over de hele wereld onderno men. Helaas hebben wij eind 2007 afscheid moeten nemen van zowel Ria, zijn vrouw, als Wim Buys zelf. Op dit moment worden alle voorberei dingen getroffen voor een pontificale jubileummis op 4 oktober om 11.00 uur, jubileumconcerten op 17 oktober (om 20.00 uur) en 18 oktober (om 15.30 uur). Deze zullen plaatsvinden in de Paterskerk. Op 7 november zal de Heilige Mis worden opgeluisterd in de Petrus Bandenkerk." Wat kunnen we verwachten van de jubileumconcerten? Las:"Voor deze twee concerten, op 17 en 18 oktober, heb ik de muzikale lat zeer hoog gelegd. We doorlopen een groot deel van de muziekgeschie denis. Werken van de bekende compo nisten als Haendel, Haydn, Mendels sohn en Elgar komen aan bod, maar ook minder bekende muzikale groot heden zijn te horen zoals Barvinsky, de Victoria en Perosi. Daarnaast is een aantal geweldige solisten te beluiste ren zoals de sopraan Deirdre Angenent, de Venrayse tenor Dolf Drabbels, de bas Peter van Hoesel en de concert organist Willem Hörmann. Natuurlijk ben ik ook trots dat we enkele vocale solisten uit eigen gelederen kunnen laten horen zoals de sopranen Laura Verbeek en Gera Kruithof, de alt Noor tje Derks en onze vaste repetitor Theis Gootzen. Om het geheel compleet te maken hebben we een strijkorkest uit 's-Hertogenbosch dat ons,een groot deel van deze twee concerten, zal begeleiden. Het wordt dus een muzi kaal feest." Dat kost geld en vergt veel aan voorbereiding? Valks: "Ja, dat klopt. Na het overlij den van Wim Buys heeft Vincent als professionele dirigent deze taak over genomen. Daar zijn we erg blij mee, maar we werden toen ook gecon fronteerd met een andere begroting waardoor aanvullende financiële mid delen worden gezocht. De zangers zijn druk bezig met ophalen van oud papier, verkopen van kalenders, geven van uitvoeringen en de organisatie van een rommelmarkt op 31 oktober. Daarnaast kunnen belangstellenden zich aansluiten als Vriend van de Zan gers, worden subsidiemogelijkheden verkend, vindt ledenwerving via scho len plaats en worden gericht sponso ren benaderd om de continuïteit van het koor veilig te stellen. Gelet op de huidige kredietcrisis heeft deze laatste actie helaas nog onvoldoende resul taat opgeleverd." Hoe ziet u de toekomst van De Zangers van Sint Frans? Las:"Rooskleurig. Nederland is een zingend land. Daarom zijn wij ook voornemens om op zeer korte termijn een koorschool in het leven te roepen. Een koorschool in Venray waarin jonge kinderen vanaf groep 5, 6 ,7 en 8 leren zingen in een koor. Ze krijgen daar, net als op de reguliere muziekschool, onderwijs in het samen zingen". Wilt u nog wat kwijt? Valks: "Jazeker, graag wil ik wijzen op de mogelijkheid op 4 oktober om aansluitend aan de lustrummis, vanaf 13.00 uur, onze receptie te bezoeken. Die vindt plaats in de kapel op het St. Annaterrein aan de Noordsingel. Vanaf 15.30 uur zal het reüniekarak- ter verder worden versterkt door een déjeuner dinatoir met zoveel mogelijk oud-leden als maar mogelijk is. Voor deelname aan deze gezamenlijke maal tijd wordt een bijdrage gevraagd van tien euro per persoon. Inschrijving is mogelijk via de website www.zan- gersvansintfrans.com of telefonisch (0478-586088 of 06-51283976). Kaar ten voor onze jubileumconcerten op 17 en 18 oktober zijn te verkrijgen bij alle leden, via de website, cafetaria Wilfred en telefonisch (06-51283976) voor vijf euro per persoon. Noteert u ook alvast onze rommelmarkt op 31 oktober aanstaande aan de Langeweg 92." De doopkapel van de Grote Kerk in Venray bevindt zich voorin in de kerk aan de zuidelijke kant, dat is rechts van het priesterkoor. Opvallend is dat de doopkapel een buitendeur heeft, die nu overigens zelden wordt gebruikt. Die deur dateert namelijk uit de tijd dat de ruimte gebruikt werd als sacris tie, een periode tot 1944. In dat jaar werd de toenmalige sacristie bestemd als doopkapel. In 1990 werd een entree binnen gerealiseerd door een toegang te maken vanuit de zuidelijke zijbeuk. Uiterst links op de rechterfo- to is die toegang nog juist zichtbaar. In de doopkapel herinnert een koperen lavabo die in een betegelde nis in de muur is aangebracht aan de eerdere functie als sacristie. Zie de bovenste foto in het midden. Een lavabo is een klein wasbekken ten behoeve van de ceremonie?le handwassing van de priester vóór de eucharistieviering. Pronkstuk van de doopkapel is de doopvont. Die bestaat uit een ronde kuip uit het midden van de 16e eeuw, van Naamse steen, met een hoogte van 46 centimeter. De kuip is op een stenen sokkel geplaatst. Als afdekking is de kuip voorzien van een bronzen deksel, die overigens op de foto niet zichtbaar is, en van een houten kap met een hoogte van 130 centimeter. Uit de ronde stenen kuip zijn gesti leerde engelen gehouwen, die door guirlandes met elkaar zijn verbonden. Zie de onderste foto in het midden. Mogelijk symboliseren die engelen de vier rivieren uit het paradijsver- haal, waaraan de vruchtbaarheid van het paradijs te danken was. Misschien verwijzen zij ook naar de vier evan gelisten. De stenen kuip staat met de sokkel half verzonken in de vloer. De achtzijdige houten kap dateert uit de 19e eeuw en is uitgevoerd in renais sancestijl. Hij is voorzien van pilas ters en rondboognissen en loopt uit in een koepelvormig dak met spits. De kap kon oorspronkelijk met een fraaie smeedijzeren draaikraan van de kuip getild worden. Deze kraan, een prachtig stuk laat middeleeuwse smeedkunst met een keur van een gildemeester, is rijkelijk versierd met rozetten en lelies. Zie links op de lin kerfoto. Het wapen van Venray aan het einde van de draagstang is later toegevoegd. Na de verplaatsing van de doopvont van achter in de kerk naar de voorin in de kerk gelegen oude sacristie, kon deze kraan niet meer als zodanig gebruikt worden. De kap wordt nu vanuit het gewelf neergela ten, zie de rechterfoto. Foto en redac tie Frans de Roos. Bron Stichting Behoud en Restau ratie Beeldenschat Grote Kerk Venray. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat: Vliezenweg 1, 5801 JC, Venray, e-mail venraymonumentaal@ live.nl. Het duo Jeuken en de Meid! heeft zaterdagavond in Venray de liedjes avond van de Piëlhaas gewonnen. Het duo zong in de foyer van de schouw burg het nummer ''t Stromt ein meej'. Jeuken en de Meid! werd gevolgd door De Stappers met het liedje 'Wej gaon same op de lappe' op de tweede plaats. Daarachter eindigde David Janssen met 'Vastelaovend dat vierde saame' op de derde plaats. Na een voorronde, waarin acht liedjes afvielen, streden nog elf liedjes om een plek op de cd. De commissie liedje had de avond in een nieuw jasje gestoken. De artiesten kwamen via een rode loper, toegejuicht door het publiek, naar het podium. Mariëlle Pouwels presenteerde de avond. De liedjes werden twee keer gezongen. De nieuwe cd wordt tijdens de Haze- paeper op 15 november in de foyer in de schouwburg gepresenteerd. Mientje Flinsenberg is op de alge mene ledenvergadering van wandel sportvereniging De Natuurvrienden Merselo door KNBLO NL Wandelsport organisatie Regio Limburg gehuldigd voor haar jarenlange inzet en vele verdiensten voor de wandelsport. Zo verzorgde Mientje onder meer jaren lang de rustplaatsen van de Avond vierdaagse Venray, de rustplaatsen van de wandeltochten georganiseerd door De Natuurvrienden, de rustplaatsen van de Aurodax-wandeltochten en de verzorging tijdens de Nijmeegse vierdaagse-rustplaatsen voor de deel nemers van De Natuurvrienden en de vele vrienden die zij daar leerde kennen. Ook was Mientje betrokken bij de organisatie van de inmiddels opgeheven wandelclub Ons Plezier uit Venray. Momenteel verzorgt Mien- tje, gezien haar leeftijd, nog als 'oma' de afstand van drie kilometer voor de jongste deelnemers, die ze met trak- taties voor hun prestaties beloond. Mientje is hiervoor door vicevoorzit- ter Gerard Mooijekind van de KNBLO- NL Regio Limburg gehuldigd met het speldje van verdienste, het Gouden Eikenblaadje.

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17