Speciaal onderwijs komend schooljaar al naar Venray Venray klaar voor Spaanse griep 40 jaar Berden Mode in Venray 2 PvdA de straat op Basisschool bezoekt begraafplaats Boschhuizen r>°° NLW stevent af op half miljoen verlies Vredepeel op termijn energieneutraal Oorlogskerkhoven in Venray Kronen/Bruggen MONDZORG elke dag vrijblijvend implantaten, klikgebit Ml ÓNDZORG PEEL EN MAAS CENTRUM Patersstraat 16 Venray Tel. 514468 www.centrum-mondzorg.nl PEEL EN MAAS Donderdag 17 september 2009 - Pagina 7 Gemeente heeft tijdelijke locatie op het oog Met ingang van september 2010 krijgt Venray al depen dances van speciaal onder wijs. Het gaat om ongeveer zeventig leerlingen van het Poortje, de Vijverhofschool en de Wijnberg. Zij hoeven vanaf komend schooljaar niet meer naar Venlo te reizen. Dat maakte wethouder Twan Jan sen (PvdA) donderdag bekend in de commissie Maatschappe lijke Diensten. Jansen vindt het niet nodig te wachten op de Droom van Ven ray. De opzet is dat het speciaal onderwijs straks onderdak krijgt bij basisschool De Toverbal. De gemeente heeft nu een tijdelijke locatie op het oog, waar het speci aal onderwijs na de zomervakan tie van 2010 terecht kan. Het schoolbestuur SPOV bezint zich momenteel over de ver volgaanpak bij De Toverbal. Veel ouders van de basisschoolleer lingen hebben weerstand tegen de samenvoeging van De Tover- bal met het speciaal onderwijs. Voor de komst van de zogeheten expertisecampus moet de basis school eerst een verbouwing en een flinke uitbreiding ondergaan. Het kan daarom nog wel een paar jaar duren voordat de Droom van Venray werkelijkheid is. Twan Jansen verwacht dat ieder moment de goedkeuring van de minister van OCW binnenkomt. "De eerste winst hebben we alvast geboekt. Venray heeft speci aal onderwijs binnengehaald." Met de goedkeuring krijgt de gemeen te ook geld van het ministerie om het speciaal onderwijs te bekosti gen. Het is niet alleen een vurige wens van de ouders, maar ook de gemeente en schoolbestuur Stich ting Speciaal Onderwijs Noord- en Midden-Limburg (SSONML) staan achter de vestiging in Venray. Jan sen wil nog niet zeggen welke locatie hij op het oog heeft. "Nee, het is niet bij een bestaande basis school. Het is een gebouw dat we na enkele aanpassingen geschikt kunnen maken voor speciaal onderwijs." De volgende stap is de integra tie met het basisonderwijs. "Het SPOV bezint zich momenteel op het concept en de fasering. We moeten afwachten waar het toe leidt", aldus de wethouder. "Er is veel onrust ontstaan bij ouders van de Toverbal. Dat is niet voor niets. We moeten de ruimte bie den om een goede oplossing te vinden." Met de realisatie van een continuïteitsplan voor de gemeentelijke organisatie lijkt Venray klaar te zijn voor de eventuele gevolgen van de Spaanse griep. Dinsdag stelde het college van B en W het plan vast. "Niet alleen voor de Spaanse griep", aldus burge meester Jos, Waals. "Maar ook voor andere noodgevallen." "We moeten zo lang en zo goed mogelijk de dienstverlening voor de burgers kunnen garanderen", legt Jos Waals uit. "De dreiging van de Spaanse griep is de aan- leiding voor het continuïteitsplan geweest. Maar het plan moet niet alleen in dat licht worden beke ken." Venray, maar ook de andere Nederlandse gemeenten, hebben tot op heden nooit echt stilge staan bij de mogelijke gevolgen wanneer, zoals bij de Spaanse griep wordt voorspeld, bijna een derde van het ambtelijk apparaat zou kunnen uitvallen. "Ook in het gemeentelijk rampenplan is daar niet in voorzien", aldus Waals. "Het continuïteitsplan kan ook in gevallen van natuurrampen of ter rorisme worden ingezet." Waals vindt het belangrijk dat overheidsinstellingen, maar ook aanpalende diensten zoals UWV en NLW, een dergelijk plan heb ben. Het is ook de bedoeling dat de continuïteitsplannen van Ven- ray en andere gemeenten in deze regio met elkaar vergeleken wor den. "Als we die langs elkaar leg gen, kunnen we samen werken aan verbeteringen", stelt Jos Waals. "De maatschappij verandert en de gemeente moet daarin mee ver anderen. Het plan zal ook jaarlijks geactualiseerd moeten worden en we zullen er ook mee gaan oefe nen." Afgelopen zondag werd bij Berden Mode het 40-jarig bestaan gevierd. Tijdens een kort en informeel samen zijn werd teruggeblikt op 40 jaar Berden Mode in Venray. Monique Stevens, mede-eige naar van Berden Mode, dankte haar ouders voor hun inzet en betrokkenheid in de voorbije jaren. Tevens werden de medewer kers nadrukkelijk in het zonnetje gezet en werd vastgesteld dat zij gedurende al die jaren dé succes factor van het bedrijf vormden. Last but not least dankte Monique de grote groep van vaste klanten voor het jarenlange vertrouwen en het warme hart dat zij de win kel toedragen. Het kunstwerk dat door Berden Mode is aangeboden aan de Ven- rayse gemeenschap, is vervolgens door de kunstenares, Liesbeth Rutten, onthuld. In een korte uit eenzetting gaf zij aan dat zij met het kunstwerk, dat de naam 'en passant' draagt, twee vrouwenfigu ren heeft gecreëerd die zich extra mooi hebben gemaakt en vol zelf vertrouwen hun toekomst tege moet treden. Dames die als het ware direct de catwalk op kunnen lopen. Een pelgrimfiguur kan zich in vele gemoedstoestanden bevin den; in dit kunstwerk neergezet in haar meest vrouwelijke, elegante en uitgedoste stemming. Ten slotte werd door wethou der Van der Broeck de unieke samenwerking geroemd tussen de gemeente en deze ondernemers. Samenwerking die uiteindelijk altijd leidt tot een mooier en meer compleet eindresultaat. In het kader van het jubileum staat dit najaarseizoen bij Ber den Mode in het teken van 'Art of Fashion'. In de winkel is op verschillende manier invulling gegeven aan dit thema. Zo zijn er verschillende kunstwerken van galarie AbrahamArt in de winkel te bewonderen. Tevens is speciaal voor dit jubileum een exclusieve tas ontworpen die klanten bij besteding van minimaal 100 euro cadeau krijgen. Op 19 september, de eerste zaterdag na Prinsjesdag, gaat de PvdA in Venray de straat op om te laten zien hoe de partij de eco nomische crisis aanpakt. De PvdA' ers laten naar eigen zeggen zien dat ze niet alleen spaargeld red den, maar ook banen. "We laten zien dat wij de partij zijn van eer lijk delen. Door nu te investeren in werkgelegenheid en door straks de lasten eerlijk te verdelen."Vanaf 10.30 uur is de PvdA aanwezig op of in de omgeving van de Grote Markt in Venray. Speciale gast voor die dag is de voorzitter van de PvdA, Lilianne Ploumen. Rond de middag vertrekt de karavaan naar Venlo, waar vicepremier en poli tiek leider Wouter Bos zal spreken over de PvdA-agenda voor het Nederland van de toekomst. Over Nederland na de crisis. "Over hoe we eerlijk delen in de toekomst en over de moeilijke en soms pijnlijke keuzes die we daarvoor moeten nemen. En over de kansen Lilianne Ploumen die dat biedt om Nederland eerlij ker en beter te maken. Want dat is waar de PvdA voor staat: werk, meedoen en eerlijk delen!", aldus de PvdA in een persbericht. Op woensdagmorgen 23 september bezoeken 200 kinderen van basisschool de Meulenbeek uit Oostrum begraafplaats Boschhuizen. Coöperatie DELA geeft daar de gelegenheid de kinderen te laten nadenken over afscheid nemen, het levend houden van herinneringen bij het te bouwen crematorium. "De school ligt in de buurt van het crematorium, waardoor we de leerlingen gelegenheid willen geven om vragen te stellen", aldus Elly Swinkels, manager van crema torium Venray. De kinderen gaan met verf aan de slag om hun eigen ideeën en beleving een plaats te geven op een groot bouwdoek. Dit doek schermt het bouwter rein van het te bouwen crematori um af. Swinkels: "Op deze manier hopen we een stukje voorlich ting te geven en de kinderen bij te brengen dat je herinneringen levend kunt houden." Het schilde ren zorgt ervoor dat het bezoek niet als te zwaar wordt ervaren. De kinderen worden ingedeeld in twee groepen, van groep 3 t/m 5 en 6 t/m 8. De eerste groep komt van 9.00 tot 10.15 uur en de twee de van 10.30 - 12.00 uur. Swin- kels: "Het opdelen zorgt ervoor dat een ieder zijn/ haar gedachtes bij dit thema goed op het doek kunnen zetten. Bovendien wordt het dan niet te druk op de begraaf plaats voor overige bezoekers." De grotere kinderen fietsen naar de begraafplaats en de kleintjes wor den door ouders en leraren met de auto gebracht en gehaald en krijgen bij ontvangst limonade en wat lekkers. Afdeling productie het zwaarst getroffen door economische crisis Ook NLW Groep ontkomt niet aan de economische cri sis. Het bedrijf voor sociale werkvoorziening zal dit jaar een verlies lijden van ongeveer 500.000 euro. Terwijl gerekend was op een bescheiden winst van 137.000 euro. Dat maakte directeur Henk van der Pas vorige week woensdag bekend in de commissie Middelen. Bij de afdeling productie (logis tiek, assemblage) vallen de zwaarste klappen. De directie heeft eerder dit jaar een reorganisatie doorgevoerd die veel onrust bracht op de werkvloer. Zestig mensen raakten hun vertrouwde werkplek kwijt binnen de muren van NLW. De reorganisatie was niet alleen het gevolg van de economische terug gang. NLW wil steeds meer werk nemers buiten het bedrijf aan de Smakterweg te werk stellen. Dit gebeurt zowel individueel als in groepen. Van de zestig personen die van baan moesten veranderen, hebben er nu veertig een externe werkplek gevonden.Twintig werk nemers wachten nog op detache ring. NLW is een van de grootste werkgevers van Venray. Het bedrijf heeft hoofdvestigingen in Venray, Horst en Panningen. Er werken 1300 mensen. Dit zijn omgerekend 1050 fulltime banen, waarvan 900 fte worden bezet vanuit de sociale werkvoorziening. Dit zijn mensen met een arbeidsbeperking. De wachtlijst telt momenteel zestig personen. De wachttijd bedraagt ruim twee jaar. De beweging van 'binnen naar buiten' is jaren geleden ingezet. Volgens Van der Pas zal deze ten dens zich voortzetten. NLW is dringend op zoek naar nieuwe klanten waar werknemers, inclu sief hun begeleiders, kunnen worden gedetacheerd. Vooral in de bedrijfstak logistiek gaat het al vrij aardig. Zo werken er groepen NLW'ers bij Art.com en DHL. "Het doel is dat onze werknemers kun nen doorstromen naar een vaste baan binnen het bedrijf waar ze gedetacheerd zijn. In sommige gevallen lukt dat ook. Het kan ook een tussenstap zijn naar een andere werkgever", verklaart Van der Pas, die meldt dat de externe detachering nog weinig hinder ondervindt van de economische tegenwind. "Het blijft redelijk op peil. We hopen weer te groeien als de economie aantrekt." De SP trok zich afgelopen voor jaar het lot aan van de verontruste NLW-medewerkers aan die hun baan kwijtraakten. De afdeling productie werd afgeslankt van 180 naar 120 personen. Van der Pas vertelt dat niemand van werk plek hoeft te veranderen, als ie dat per se niet wil. "Wie niet kan, hoeft niet", zegt de NLW-directeur. "Wij respecteren de beperking die onze werknemers hebben. Verandering geeft nu eenmaal onzekerheid. Wij moeten begrip tonen voor de emoties bij de men sen, hen begeleiden en het goed uitleggen. Aanvankelijk is er altijd veel verzet tegen een verandering. Het gaat soms met pijn, maar iede re stap heeft een meerwaarde. Als de mensen weer gewend zijn aan hun nieuwe plek, dan geven ze achteraf ook vaak toe dat het een verbetering is. En dat ze niet meer terugwillen naar de oude situatie." Volgens de NLW-directeur is er goed gekeken naar welke mede werkers de stap naar extern werk kunnen maken. De 180 medewer kers vielen bij de selectie grofweg in drie groepen van zestig perso- nen uiteen. Eenderde deel kan de stap wél maken en eenderde deel zeker niet. Daartussenin zit nog een groep van zestig personen waarover twijfels zijn. "Wellicht dat ze op termijn toch gedeta cheerd kunnen worden", aldus Van der Pas. De detachering gaat niet van de ene op de andere dag. "We geven voorlichting, houden individuele gesprekken en leg gen werkbezoeken af. Het gebeurt altijd in overleg", zegt de NLW- directeur. "De rust is inmiddels weer teruggekeerd. Maar enkele mensen hebben het toch als heel onprettig ervaren. Per saldo is er winst geboekt. We hebben meer mensen van binnen naar buiten kunnen bewegen." NLW is op zoek nieuwe opdrachten om de omzet te ver hogen. Er is tevens een kostenre ductie doorgevoerd om het ver lies van dit jaar zoveel mogelijk te beperken. Er wordt bezuinigd op onderhoudskosten en inkoop, er is terughoudendheid bij het aan nemen van nieuw personeel en medewerkers worden gestimu leerd om juist in deze slappere tij den hun verlof op te nemen. Veel werknemers hebben een flink stuwmeer aan verlofuren. "Die drukken als een verplichting op de balans. We doen een beroep op de mensen om rekening te hou den met pieken en dalen in het werk." Wethouder Twan Jansen (PvdA) lichtte toe dat de gemeente vol gens de Wsw (wet sociale werk voorziening) geen directe invloed meer heeft. Jansen is voorzitter van het Werkvoorzieningschap Noord-Limburg West waarin alle acht betrokken gemeenten zitting hebben. "We kunnen niet meer direct sturen. Dat is aan de direc tie, de staf en de raad van com missarissen. NLW is sinds 2003 een zelfstandig bedrijf", aldus de wethouder. "Maar de gemeente heeft wel rechtstreekse belangen. Niet alleen bij de sociale doelstel ling, maar ook bij economische. Als NLW verlies lijdt, dan wordt het bedrijf minder waard." De gemeente is en blijft financieel verantwoordelijk voor de sociale werkvoorziening. Volgens Jansen is het eigen vermogen van NLW toereikend om het verwachte ver lies van vijf ton te kunnen opvan gen. Ook in 2006 draaide NLW met verlies (1,3 miljoen euro). Bel 0478-514468 centrum mondzorg venray www.centrum-mondzorg.nl Solar Village Vredepeel is een kansrijk project Drie initiatiefnemers gaan onderzoeken of zij, met het aanbrengen van zonnepane len op daken van varkensstal len, duurzamer kunnen gaan ondernemen en op termijn Vredepeel volledig kunnen voorzien van energie. Vrede- peel zou daarmee het eerste energieneutrale kerkdorp van Venray worden. De gemeente Venray ondersteunt het onder zoek met een subsidie van 2375 euro. De subsidie wordt toegekend op basis van de subsidieregeling haalbaarheidsstudie duurzame energie, die door de gemeente in mei is vastgesteld. Het project vol doet aan de criteria en wordt door de gemeente gezien als innovatief. Het kan bijdragen aan de bewust wording van energiebesparing. Volgens Theo Kooter, samen met Rob Lenkens en Toon van Hoof de initiatiefnemer van het pro ject, is de ligging van Vredepeel, en de stallen van 26 bedrijven in het buitengebied, dermate gunstig dat daar ongeveer 1 megawatt aan elektriciteit gerealiseerd zou kun nen worden. "Het idee is ontstaan nadat onze plannen voor windmo lens geen steun kregen. Op onze stallen zouden we ongeveer 2,5 hectare zonnepanelen kunnen realiseren. Voldoende om Vrede peel van stroom te voorzien." De initiatiefnemers waren van plan om het idee als een project weg te zetten. Zij hadden daar voor Arvalis opdracht gegeven een plan te schrijven.Voor de aanvraag van een SDE-subsidie (Stimulering Duurzame Energie, red.) was dat echter niet mogelijk, waardoor elke ondernemer een eigen subsi die moet aanvragen. "Er zijn inmid dels acht aanvragen ingediend en tot op heden is er daarvan slechts een gehonoreerd", aldus Kooter. Theo Kooter hoopt dat eind okto ber, als er extra subsidie vrijkomt, meer Vredepeelse aanvragen wor den gehonoreerd. Zelf heeft hij al 45 m2 zonnepanelen op zijn dak liggen voor privégebruik. "Dat levert zo'n 6000 kilowatt op." Kooten is blij met de steun van de gemeente Venray en de pro vincie, maar weet dat er nog een lange weg te gaan is. "Zo moet ook gekeken worden naar de indi viduele stroomaansluitingen en het totale elektriciteitsnet in Vre- depeel. Dat moet ook die totale capaciteit aankunnen. Toch zou het mooi zijn als dit project nog voor de Floriade gerealiseerd kan worden." Bij het project zijn onder ande re Newenergysystems uit Schim- mert en Scheuten Glas uit Venlo betrokken. Week van de geschiedenis: Het Britse Ereveld in Venray aan de Hoenderstraat. Dit ere- veld werd door de Nederland se Oorlogsgravendienst na de oorlog tussen 1945 en 1948 aangelegd. Op het ereveld staat het 'Cross of Sacrifice' waarop een bronzen zwaard is bevestigd. In de omgeving van Venray lagen de veldgraven verspreid, volgens Britse traditie waarbij de gesneu velde op of nabij het slagveld wordt begraven. Deze 'veldgraven' waren op het land van boeren of op hun erf, maar ook in groepjes in tuinen, zoals in de Hoofdstraat in Meerlo, waar 22 graven lagen. In Veulen lagen in een weiland 8 graven, in Oostrum op de rooms- katholieke begraafplaats en in Venray een twintigtal etc. De gra ven werden gemarkeerd met en wit kruis Deze tijdelijke graven werden geruimd en de laatste bijzetting op het Britse ereveld vond plaats op 9 juni 2004. Dit bracht het totaal op 693 graven, waarvan 30 onbekend. Onder hen 133 leden van de luchtmacht, hetgeen weer geeft hoe Venray lag tussen Groot- Brittanië en het Roergebied, zodat veel vliegtuigen hier overvlogen en ook neergeschoten werden. De Bond van Wapenbroeders zorgt voor de contacten met onder meer de nabestaanden. Op deze locatie zal Henny Meijer van de Bond van Wapenbroeders u graag verder informeren en de verhalen vertellen van het Britse ereveld. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Het Duitse oorlogskerkhof in Ysselsteyn. DUITSE MILITAIRE BEGRAAFPLAATS Minder bekend in de omgeving, is deze begraafplaats, De militaire begraafplaats in Ysselsteyn werd door de Nederlandse overheid aangelegd. Op 15 oktober 1946 begon het herbegraven. Het is het enige Duitse kerkhof in Nederland en er liggen 31.595 mensen begra ven, waaronder 85 soldaten uit de Eerste Wereldoorlog en 6.000 onbekenden. Opvallend is het aan tal zeer jeugdige soldaten van nog geen 18 jaar die hier begraven lig gen, Kindsoldaten die gedwongen werden in dienst te gaan. Op 8 mei 1995 werd, bij de ingang van de militaire begraaf plaats, een ginkoboom geplant, als teken van hoop. Deze boomsoort begon, na de atoombomaanval op Hiroshima en Nagasaki in 1945, als eerste weer te bloeien. Na ongeveer een jaar droeg hij weer groene bladeren. Daarom is hij een teken van hoop geworden. De hoop op vrede in een betere wereld. Kapitein Timmermans, zelf gewond geraakt in de Tweede Wereldoorlog, is de grote initi ator geweest en heeft lange tijd zorggedragen voor dit indrukwek kende monument. De 17e oktober kunt u ook nog de foto's bekijken die opgehangen worden op het kerkhof en deel uitmaken van de wedstrijd die momenteel georga niseerd wordt. WEEK VAN DE GESCHIEDENIS In het kader van de Week van de geschiedenis wordt er de komen de weken aandacht besteed aan de verschillende locaties, die een rol hebben gespeeld bij de bevrijding van Venray e.o, zoals Het Engels-Brits ereveld, het Duits kerkhof, St. Servatius en St. Anna, Expo '40-'45 in Blitterswijck, de molen Nooit Gedacht in Merselo en 't Freulekeshuus. De leden van Lucky Seventh brengen u in oude militaire voertuigen tegen een kleine vergoeding naar deze loca ties. Op de locaties Freulekeshuus en St. Servatius, kunt u tevens de expositie bezoeken: Oorlog aan den lijve. Ui milling I nu mi u voorlichting f 38_peelenmaas_pag 07.indd 1 16-09-2009 17:

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7