Weer maïs gevonden tussen wietpiantages i 'Gemeente berekent veel te hoge kosten bij bouwplannen' Bewoners Zwarte Klef willen betere verbinding met Venray Feestelijke opening... 45.000 hennepplanten ontdekt Minister moet locaties proefvelden bekendmaken MONDZORG Thuiszorg nodig? Printwerk? www.vandenmunckhof.nl Gezondheidscursus voor allochtone vrouwen Boek bestellen? thuiszorg noord-limburg CENTRUM Patersstraat 16 Venray Tel. 514468 www.centrum-mondzorg.nl Bel (088) 850 00 00 De gemeente Venray kent een subsidie van 3.900 euro toe aan GGZ Noord- en Midden Limburg voor de cursus 'Lie ver bewegen dan moe'. Deze preventieve cursus is vooral bedoeld voor allochtone vrou wen met depressie-, stress- en angstklachten, die al cliënt zijn bij GGZ NML. De vrouwen worden gestimuleerd meer te bewegen waardoor de cursus bijdraagt aan een gezondere levensstijl. In Venray is geconstateerd dat allochtone vrouwen een minder gezonde levensstijl hebben. Hier door nemen de depressie-, stress en angstklachten bij deze mensen toe en dit bemoeilijkt weer de hulpverlening. Op dit moment draait de cursus 'Liever bewe gen dan moe' met succes in de gemeente Venlo. De cursus bestaat uit negen bij eenkomsten en er kunnen maxi maal tien personen deelnemen. Venraynaar wint jackpot Een 35-jarige man uit Venray heeft de Toto-13 Jackpot van 12.000 euro gewonnen. De man voorspelde als enige alle dertien wedstrijden uit de Nederlandse, Engelse, Duitse, Italiaanse en Spaanse competitie goed. De winnaar is een echte voet balliefhebber en PSV-supporter. "Ik fluit wekelijks bij amateurwed strijden. Dat is een leuke hobby. Daarnaast is PSV mijn club en ik ga graag naar een wedstrijd kijken. Ik ben al een tijd niet meer geweest, dus het eerste wat ik met het prij zengeld ga doen, is kaartjes kopen voor een wedstrijd van PSV" aldus de gelukkige winnaar. De winnaar heeft zijn weddenschap ingezet bij Drogisterij Huberthie, Kiosk 20 in Venray. Op vrijdag 18 september om 14.00 uur zal in deze winkel taart worden uitgedeeld aan alle bezoekers om het winnen van de Toto Jackpot te vieren. Bij het spel Toto-13 voorspellen deelnemers de resultaten van 13 voetbalwed strijden, waarin ze aangeven of de thuisspelende club wint, verliest of gelijk speelt. Bij de juiste voor spelling van alle 13 wedstrijden wordt de Jackpot gewonnen. Het CDA vindt dat de gemeente veel te hoge kosten in rekening breng bij bouw plannen. Sinds 1 juli is de nieu we wet ruimtelijke ordening van kracht. Een onderdeel hiervan is de grondexploita- tiewet, waardoor de gemeente alle kosten voor bovenwijkse voorzieningen en ruimtelijke ontwikkelingen kan verhalen op de initiatiefnemer. Raadslid Toon Loonen (CDA)vindt dat te gretig kos ten worden afgewenteld op de bouwers. Vooral agrariërs die in het buitengebied vaak grotere bedrijfsgebouwen oprichten, wor den extra zwaar getroffen. Loonen noemde vorige week woensdag in de commissie Mid delen als concreet voorbeeld de bouw van een kas van 1,7 hec tare. De gemeente rekent - boven op de leges - een bedrag van 5 euro per vierkante meter. Voor de betreffende agrariër betekent dit een extra kostenpost van 85.000 euro. De grond voor kassenbouw is doorgaans 15 euro per vierkan te meter waard. In dit geval gaat het om een kostenstijging van 33 procent. "Dat is ontzettend veel", aldus het CDA-raadslid. Hij wijst erop dat de kosten direct moeten zijn toe te rekenen aan het bouw project. Loonen: "Wat wij hebben gezien, is dit niet het geval. De in rekening gebrachte kosten heb ben niet of nauwelijks een relatie met de bouw van de kas. Terwijl dit volgens de wet wel is vereist." Bij woonhuizen boven 170.000 euro rekent de gemeente een vast bedrag van 5.000 euro. Op bedrijventerreinen en in het bui tengebied gaat het om 5 euro per vierkante meter. Het CDA heeft op zich geen moeite met de nieuwe wet, waarin allerlei kosten via een exploitatieplan worden ver rekend met de initiatiefnemer. "Het probleem is dat de grondex- ploitatiewet niet is toegesneden op plannen in het buitengebied", aldus Loonen, die van wethouder Heldens (CDA) wilde weten hoe de toegerekende kosten worden onderbouwd. "De hoogte van de bedragen moeten in overeenstem ming zijn met de kosten die de gemeente daadwerkelijk maakt voor de realisatie van een bouw plan." Volgens de CDA'er zijn er vanwege de hoge lasten al bouw plannen die niet uitgevoerd drei gen te worden. Heldens reageerde dat hij geen signalen kent dat daardoor bou- winitiatieven zouden stagneren. De wethouder vertelde dat 5 euro is opgebouwd uit 2,50 euro voor bovenwijkse voorzieningen en 2,50 euro voor de ruimtelijke ont wikkeling. "Het wordt berekend bij particuliere initiatieven op hun eigen grond, die door de bebou wing in waarde stijgt. De gemeen te is verplicht het kostenverhaal op deze manier te regelen. Maar het is zeker geen melkkoe voor de gemeente. Het gaat om reële kos ten. Daarbij rekenen we de ambte- lijke uren maal het uurtarief." Theo Mulders (Samenwerking) heeft ook zijn twijfels. "Want de onrendabele top van de parkeer kelder in de Gouden Leeuw is er bijvoorbeeld in meegeteld. De toegerekende bedragen zijn niet in verhouding. Vooral in het bui tengebied vormt het een belem mering." Toon Loonen was niet helemaal tevreden met de beant woording van Heldens. Hij wil er graag een politiek debat aan wij den. "Want de ondernemers wor den voor het blok gezet. Ze heb ben de gemeente altijd nodig voor het krijgen van een vergunning. Maar de bedragen lopen buiten sporig hoog op. Ook 5.000 euro extra voor een woonhuis is in de huidige markt een fors bedrag." Waals over Floriade In het magazine Dichterbij Venray, het kwartaalblad van de Rabobank, geeft burgemeester Jos Waals in het najaarsnummer zijn visie op de Floriade. Enkele cita ten uit de vele prachtige, hoog dravende volzinnen willen we de lezers niet onthouden. Waals: 'Dat is de kracht van de netwerkeconomie.Kennis concen treert zich. Dat leidt tot spin-off in de regio. Concepten zullen vooral ook vermarkt worden in de peri ferie van Greenpark.Even later heeft Waals het over toerisme en recreatie. 'Het is zaak de pareltjes aan elkaar te rijgen in concrete arrangementen.' Vervolg voorpagina "Verkoop aan particulieren mag niet" "Het lijkt wel of de grote onder nemers het voor het zeggen heb ben. Mijn dochter wil als jonge onderneemster aan de slag met de verkoopwagen. Die heb ik voor haar kunnen kopen van een erfe nisje toen mijn vader overleed." Het bevreemdt hem ook dat de centrumondernemers tegen standplaatsen op WoonMax zijn. "Er heerst in Venray een ongezond ondernemersklimaat", vindt hij. Mocht ook de uitspraak van de commissie bezwaarschriften negatief uitvallen, dan wil de fami lie Spreen zich wenden tot de gemeenteraad. Van Roessel ziet kansen. "De tijd is nu gunstig.Want er komen verkiezingen aan." Vrijwilligersprijs 2009 De jury voor de prijs van de Vrijwilligersorganisatie van het jaar 2009 is onlangs met haar werkzaamheden begonnen. Uit eindelijk gaat deze jury bepalen welke vrijwilligersorganisatie op 21 november de waardecheque van 500 euro krijgt. Op de slui tingsdatum zijn 34 organisaties aangemeld door derden of heb ben zichzelf kandidaat gesteld. Dit zijn er meer dan in voorgaande jaren. Ook dit jaar laat de verschei denheid aan aanmeldingen weer zien hoe veelzijdig en belangrijk vrijwilligerswerk is voor de Ven- rayse samenleving. En hoe nood zakelijk het is dat het op de juiste wijze gewaardeerd wordt. Deze vrijwilligersorganisaties komen dan ook uit alle hoeken waar vrij willigers werken. Bijzonder is dit jaar dat ook vrijwilligersorgani saties uit de nieuwe kerkdorpen van Venray, te weten Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum, mee kon den dingen naar de prijs. De jury gaat mede aan de hand van een aantal objectieve criteria aan het werk. Het wordt een hele klus om eerst tot een selectie van zes kandidaten te komen, vervolgens drie organisaties te nomineren en daaruit de winnaar te selecte ren. De zes kandidaten die na de eerste selectie overblijven komen allen ook nog eens in aanmerking voor de publieksprijs van 250 euro, beschikbaar gesteld door Ronde Tafel 160 Venray-Horst. De jury bestaat uit vijf vrijwilligers uit de wereld van de sport, zorg/ dienstverlening, kunst en cultuur en dorps/wijkraden plus een vrij williger van Match, het steunpunt vrijwilligerswerk, dat de activitei ten rond deze prijs organiseert. De Dag van de Vrijwilliger 2009 wordt gehouden in de foyer van de schouwburg in Venray. www.vandenmunckhof.nl Treinen Veolia scoren op tijd Vervoerder Veolia Transport Limburg scoort op de aankomst- punctualiteit van de treinen aan zienlijk hoger dan het landelijk gemiddelde. Dit geldt voor zowel de treinen op de Maaslijn als voor de treinen op de Heuvellandlijn. Dit blijkt uit gegevens van ProRail. De overzichten van januari tot en met augustus 2009 laten een lan delijke aankomstpunctualiteit zien van 86,3% tegenover 94,0% bij Veolia. Dit betekent dat bij Veolia 94% van de treinen met een maxi male vertraging van drie minuten op het eindstation aankomt. Veolia scoort daarmee significant hoger dan het landelijk gemiddelde. Op de Maaslijn, traject Roermond - Venlo -Nijmegen, scoren de trei nen een aankomstpunctualiteit van 95,4%. PEEL EN MAAS Bezwaar tegen afsluiting bij Nieuwe Overloonseweg De bewoners van de Zwarte Klef zitten straks helemaal in een uithoek van Venray. De gemeente heeft besloten dat de onverharde weg in het noord westen van de wijk Brabander wordt afgesloten bij de Nieuwe Overloonseweg. Terwijl op dit punt in eerdere plannen nog een rotonde zou komen. De bewoners komen daardoor op nog verdere afstand van het centrum van Venray. Vier bewoners hebben advo caat Strijbosch in de arm geno men om alsnog een aansluiting te krijgen op de Nieuwe Overloonse- weg. Deze weg vervangt straks de huidige Overloonseweg als ont- sluiting van de nieuwbouwwijk. Volgens Strijbosch moeten de bewoners straks anderhalve kilo meter omrijden. Ambtenaar Peter Hanen meldde dinsdag voor de commissie bezwaarschriften dat gebruik kan worden gemaakt van een zandpad naar de Laagheidse- weg. "De bewoners van huisnum mer 41 rijden dan 580 meter om. Voor de anderen is het minder." Door de nieuwe verkeerssi tuatie zal de Zwarte Klef vaker als sluiproute gebruikt worden, vooral door het landbouwverkeer. Daar zitten de bewoners helemaal niet op te wachten. Ze klagen al jarenlang bij de gemeente over de gaten in de weg en de stofover- last bij droog weer. "Droevig, dat is toch niet meer van deze tijd?", zegt Henk Ermers, die al 35 jaar aan de Zwarte Klef woont. "Als ik de gemeente bel, dan wordt de weg weer een keer geschaafd en er wordt puin aangebracht. Maar bij droog weer en bij regen is het niet normaal. Het valt me op dat de wegeninspectie altijd komt kij ken als het goed weer is." Advocaat Strijbosch vindt dat de bewoners niet alleen recht hebben op een fatsoenlijk wegdek, maar dat de geplande rotonde er ook moet komen. In een informatiebij eenkomst zou er met geen woord gerept zijn over de gewijzigde plannen. "De bewoners komen er nu wel heel bekaaid vanaf", vindt Strijbosch, die meent dat het voor al een centenkwestie is. Omdat er in deze hoek veel minder nieuw bouw komt, is er van de rotonde afgezien denkt hij. Ambtenaar Hanen vertelde dat de Nieuwe Overloonseweg zo min mogelijk aansluitingen en obsta kels krijgt. Het verkeer mag er 50 kilometer rijden. Daarbij past zeker geen kruising met een zand weg. Hanen denkt dat het met het extra sluipverkeer wel zal meeval len. "Er staan slechts een paar hui zen. Het verkeer van en naar Over- loon zal daar niet gaan rijden. En mocht het toch het geval zijn, dan zal de gemeente hiertegen actie ondernemen." Strijbosch deed nog een beroep op de gemeente om de Zwarte Klef en de onverharde zijweg te asfalteren. "Want de mensen ondervinden veel overlast. Dat zal alleen maar toenemen. Verharding zou veel problemen oplossen." Volgens Hanen is de gemeente dat niet van plan. "Want vanwege het landschappelijke karakter moeten het zandwegen blijven. Maar de bewoners kunnen altijd komen praten en een verzoek indienen." Voorzitter Jan van Roessel wil, voordat de commissie een uit spraak doet, eerst weten wan neer de plannen voor de rondweg zijn gewijzigd en hoe dit met de betrokkenen is besproken. Donderdag 17 september 2009 - Pagina 5 Het nieuwe kinderdagver blijf Piccolo werd vrijdagmid dag officieel geopend. Ook werd de naastgelegen peu terspeelzaal de Hummeltjes- hoek tijdens deze feestelijke bijeenkomst officieel her opend. Beide hebben sinds juni de deuren al openstaan voor grote en kleine bezoe kers, maar het harde werken van het bestuur en de leidsters Wethouder Twan Jansen verrichtte vrijdagmiddag de (her)opening van kinderdagverblijf Piccolo en peuterspeelzaal de Hummeltjeshoek. en het prachtige resultaat kwamen dan ook met regelmaat daarvan - kon en mocht ook niet ongevierd blijven. Vanaf 15.00 uur stroomden de eerste genodigden en nieuwsgie rigen binnen om te kijken naar de totaal opgeknapte ruimtes. De bezoekers waren enorm enthousi ast over het resultaat en woorden als 'waanzinnig mooi' en 'super' voorbij. Voor de kleinste kinde ren was er van alles te doen op de buitenspeelplaats en ook kon den ze geschminkt worden. Rond 15.45 uur was het tijd voor de officiële opening door wethou der Twan Jansen. Hij sprak vol lof over de realisatie van het kinder dagverblijf en de heropening van de peuterspeelzaal. Daarna was het tijd om samen met de kleine bezoekers de ruimtes toe te jui chen door tientallen ballonnen de lucht in te laten, gevolgd door een groot applaus. Directrice van Stichting Peuterspeelzalen Venray en bestuurslid van KinderWereld Venray Ghislaine Driessen nam daarna nog even het woord. "Ik wil graag alle leidsters, medewer kers maar ook ouders en kinderen bedanken voor de enorme inzet, het harde werken en het mee denken. We mogen ook echt trots op wat we gerealiseerd hebben!" Leidsters van het kinderdagver blijf Piccolo en peuterspeelzaal de Hummeltjeshoek zijn zelf dan ook enorm trots op het resultaat en samen toostten ze op de groei en bloei van beide locaties. Bij controles in maïsakkers in Noord- en Midden-Limburg zijn deze week in totaal bijna 45.000 hennepplanten ont dekt. De planten vertegenwoordigen een geschatte verkoopwaarde van circa zeven miljoen euro. Alle planten zijn in beslag genomen en vernietigd. Op donderdagmorgen 10 september zijn twee personen aangehouden. De ontdekte plan ten werden op 94 locaties illegaal geteeld. De grootste hennepvel- den lagen in de gemeenten Venray (15.000 planten) en Echt-Susteren (12.000 planten). De controles vonden plaats in het kader van anti-wietteeltproject 'Het Groene Goud'. De twee verdachten, een 54-jarige inwoner uit de gemeente Horst aan de Maas en een 57-jarige man uit de gemeente Venray, zijn aangehouden op verdenking van het op grote schaal telen van hen nep. De twee mannen zijn in ver zekering gesteld. De politie sluit meerdere aanhoudingen niet uit. Volgens de Venrayse burgemees ter Jos Waals zijn zowel aantallen planten als de omvang van de velden verrassend. De illegale hen nep in maïsvelden nam juist fors af de laatste jaren. Vorig jaar werden slechts 1500 planten ontdekt. De projectpartners gaan de oorzaken onderzoeken en waar nodig hun acties aanpassen. De controle- en opruimacties werden gehouden in het kader van Het Groene Goud, een project dat illegale hennep teelt bestrijdt. Het project bestaat sinds 2006. In Het Groene Goud werken 21 gemeenten, politie, jus titie, de Limburgse boerenstands organisatie LLTB en de AID samen. Ook enkele woningcorporaties zijn bij Het Groene Goud betrok ken. De provincie Limburg onder steunt het project en financiert deels de kosten. Het Groene Goud richt zich op illegale hennepteelt in woningen, in loodsen en schu ren en in akkergebouwgewassen (met name maïs). Voor de acties in de vollegronds akkerbouw maakt het project gebruik van bakens. Boeren die aan Het Groene Goud deelnemen, zetten die tussen de maïs. Met helikopters wordt gecontroleerd op de aanwezig heid van illegale hennep. Minister Cramer van VROM moet de precieze ligging bekendmaken van de drie locaties waar veldproeven met genetisch gemodificeerde maïs worden gedaan. Dat heeft de Raad van State deze week bepaald. Greenpeace Neder land was eerder met milieuor ganisatie Biologica in beroep gekomen tegen de milieuver gunningen die de minister aan Pioneer Hi-Bred had verleend voor de veldproeven in Ven- ray, Werkendam en Haaksber gen. Greenpeace vindt genetische proeven gevaarlijk, omdat de gevolgen niet te overzien zijn als gewone maïs wordt 'besmet' door gemanipuleerde. Ook vindt Green peace dat de precieze ligging van de proefvelden wel bekend moet zijn. Akkerbouwers behoren te weten of er mogelijk schadelijke gewassen wordt geteeld in hun directe omgeving, aldus Green peace en Biologica. De minister vond dat de pre cieze locaties van de proefvelden vertrouwelijk mochten blijven, omdat het volgens haar niet uit maakt waar in Nederland de veld- proeven worden gehouden. Het risico voor het milieu is overal in Nederland even groot, aldus de minister. Ook mogelijke sabotage van actievoerders tegen gene tische manipulatie is volgen de minister een reden om de exacte locaties geheim te houden. De minister heeft ervoor gekozen een gebied dat twintigmaal groter is dan de proefvelden bekend te maken. Ergens daarbinnen wordt de omstreden maïs geteeld. De Raad van State besloot naar aanleiding van deze zaak vragen te stellen aan het Europese Hof van Justitie in Luxemburg over de uitleg van een richtlijn voor zulke proeven. Na die uitleg te hebben gekregen, oordeelt de Raad van State in Den Haag nu dat de minis ter volgens die Europese richtlijn wél verplicht is de precieze loca ties van de proefvelden in de ver gunningen bekend te maken. Het moet voor de minister en andere akkerbouwers helder zijn waar de proefvelden liggen, om te beoor delen of de veiligheidsmaatrege len wel voldoende werken. De angst voor sabotage is volgens de Raad van State geen reden om de velden geheim te houden. proteion hulp bij het huishouden thuisbegeleiding persoonlijke verzorging dagvoorzieningen zorgboerderijen verpleging zorgalarmering zorg tv uitleen hulpmiddelen consultatie voor 65-plussers tijd voor mensen' WWW.prOteionthuiSZOrg.nl tijd voor wensen Prothesen 16-09-2009 16:53:54

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5