Herdenking op Brits oorlogskerkhof Peter Nell en C De nieuwste keukens staan voor u opgesteld! Honderddertigste jaargang - week 38 - donderdag 17 september 2009 Verwacht december 2010: 'A Christmas Carol' van Charles Dickens een bijzon der, wereldwijd bekend boek dat al vanaf de eerste uitgave in 1843 een geliefd verhaal is en, zo blijkt later, voer voor diverse verfilmingen, toneel stukken en zelfs musicals. Ook de Venrayse schouwburg directeur Anne-Christine Liebrand en de vijfkoppige commissie Kla- tergold zagen mogelijkheden om dit alom bekende verhaal om te buigen naar een uniek eigentijdse, compleet op Venray en omgeving toegespitste Christmas Carol. Al ruim 10 jaar produceert de com missie Klatergold, bestaande uit Milton Cavis, Willy Voesten, Edgar van Kessel, Hans Spee en Lilian Vollenberg, in opdracht van Schouwburg Venray theaterpro ducties waarin regionaal talent een kans krijgt. Na vijf Klatergold-producties vonden beide partijen dat het tijd werd voor een nieuwe uitdaging, tijd voor een grootschalig project waarin de Venrayse gemeente en al haar inwoners herken ning vinden. Een voorstelling vol humor en herkenbaarheid. Elke samenleving heeft wel zijn eigen excentrieke figuren, gebouwen, gebeurtenissen én spreektaal. "In deze regio is genoeg materiaal te vinden om een prachtig script te schrijven!", aldus de voorzitter van de commissie, Milton Cavis. Als uitgangspunt werd gekozen voor het bekende 'A Christmas Carol'. Dit verhaal gaat over Ebenezer Scrooge, de oude, verbitterde gie rigaard die na drie bezoeken van geesten op kerstnacht, tot inkeer komt, zijn leven verandert en een royale, zachtaardige, gulle man wordt. Genoeg basismateriaal om mee te werken. Al vanaf april 2009 worden regelmatig de koppen bijeengestoken om een goede basis te leggen. Want hoe start je zo'n groot project? Een compleet nieuwe ervaring voor de commis sie. Nu het project enkele weken gaande is, begint het geheel aardig vorm te krijgen. Het wordt niet alleen een eigentijdse Venrayse Christmas Carol in de kersttijd 2010, waarin typische Venrayse elementen en figuren terug te vin den zijn, maar het wordt ook nog eens een musicalachtige revue waarin geacteerd, gezongen en gedanst gaat worden. Ruimte in overvloed voor regionaal talent om te laten zien wat ze in huis hebben. TALENT GEZOCHT Voor deze productie is Schouw burg Venray op zoek naar acteer-, zang- en danstalent. Jong én oud. Van hoofdrolspelers tot figuran ten, zangers, dansers, acteurs én personen die meerdere discipli nes beheersen. De audities voor dit spektakel worden aan het einde van dit jaar gehouden, in de aanloop naar kerst, in Schouw burg Venray. De inschrijvingen starten zondag 27 september 12.00 - 17.00 tijdens Festival Uit de Kunst. Ter plaatse kunt u ook meer informatie krijgen over dit unieke project. Zowel de com missieleden als Anne-Christine Liebrand staan u graag te woord om u net zo enthousiast te maken over dit project als dat zijzelf zijn. Voor vragen kunt u terecht bij Schouwburg Venray, 0478 - 530999 of via info@schouwburg- venray.nl De Venrayse Scrooge. Scouting Nederland bestaat 100 jaar. Natuurlijk horen bij een feestjaar feestelijke activiteiten. Een daarvan is het keurmerk 100. Tijdens de opening van het scoutingjaar van De Peel- speurders, zaterdag, behaalde de vereniging het 100-keurmerk. Op het grasveld naast de Grote Kerk werd samen met tal van genodigden een grote 100 gevormd en vanuit de kerk werd van het spektakel een foto gemaakt. Daarmee voldeed de Peelspeurders aan de eisen: positieve publiciteit, het getal 100, externe gasten en een positieve uitstraling aan scouting geven. De jubilerende Bond van Wapenbroeders afdeling Ven- ray en omgeving houdt op zondag 20 september vanaf 11.00 uur voor het 25e jaar op rij de traditionele herdenking op het Britse oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat in Ven- ray. Hierbij zijn meer dan zes tig Britse gasten aanwezig. In verband met werkzaamhe den aan de Westsingel wordt het verkeer omgeleid via het zieken huis aan de Merseloseweg en het Biezenvenneke naar de Hoender straat. Burgemeester drs J. Waals spreekt tijdens de herdenking het In Memoriam uit en pastoor em. G. Maesen gaat voor in het gebed. Muzikaal wordt de herden king opgeluisterd door Fanfare St. Catharina uit Leunen-Veulen- Heide onder leiding van dirigent Siem Lemmens. Dirigent Peter van der Velden leidt het seniorenkoor Crescendo uit Venray. De solisten zijn Pieter v/d Vorle op doedelzak en Jan van Don op trompet. Het kinderkoor De Eigen Wijsjes onder leiding van Jeanne Spreeuwenberg uit Yssel- steyn treedt op verzoek van de Britse bezoekers nogmaals op, op het moment dat de kinderen van Scouting Venray bloemen leggen op alle 700 graven. Er komen nog altijd veel Britste gasten naar de herdenking in Venray. Onder hen is de groep Anglo-Dutch Bond van Mr. John Sleep en de groep van het Royal Norfolk Veterans Association van Mr. John Lincoln. Beide personen hebben bij Venray gestreden. EREWACHT Een Britse familie heeft voor dit bezoek een huisje gehuurd op de Witte Vennen, terwijl Mr. Ken Crocford, MC, die zich een van de bevrijders van Bergen-Belssen mag noemen, ook weer bij deze bijzondere herdenking aanwezig is. De erewacht bestaat uit militai ren van luchtmachtbasis De Peel, van de Vereniging Het Voorma lig 2e Regiment Cavalerie en de Bond van Wapenbroeders uit het gewest Limburg. Het geheel wordt geleid door ceremoniemeester Henny Meijer van de Bond van Wapenbroeders, ondersteund door voorzitter Herman Janssen. De vereniging Santa Fé is met haar militaire voertuigen uit de Tweede Wereldoorlog aanwezig. Voor het eerst vindt een zogeheten fly over met een vliegtuig plaats, een speciale hulde voor de 700 geval len Britse militairen die in Venray hun laatste rustplaats vonden. Na afloop ontvangen alle aanwezige kinderen van de oud-bevrijders een reep chocolade, zoals zij die ook in de jaren 1944-1945 zo vaak hebben uitgedeeld aan Nederland se kinderen. Na afloop gaan alle gasten naar Hotel De Witte Hoeve, waar bur gemeester Jos Waals ze zal toe spreken en de Britse bevrijders zal bedanken voor hun inspannin gen en offers. Deze hulde besluit de burgemeester met het opspel den van de herinneringsmedaille 2009, waarop staat gegraveerd 'Thank you for our Freedom/Ven- ray 1944-2009'. Kasteel Blitterswijck werd in de 14e eeuw gesticht door de Heren van Blitterswijck, die er tot 1518 hebben gewoond. Het kasteel werd eind 1944 door oorlogshandelingen ver woest. Het terrein met de kas teelruïne is enkele jaren gele den geschikt en toegankelijk gemaakt voor bezoekers. Na de Heren van Blitterswijck hebben verschillende geslachten in het kasteel gewoond, tot 1903, toen voor het eerst een klooster orde eigenaar werd. De Franse slotzusters huisden er van 1903 tot 1920 en hebben er, bouwkun dig gezien, duidelijk hun sporen achtergelaten. Met name hebben zij het gehele kloostercomplex in 1903 van een ommuring voorzien. De zusterorde hanteerde strenge leefregels en met die ommuring werd beoogd alle contact met de buitenwereld te vermijden. Van de kloostermuur zijn delen ver loren gegaan, maar er is ook veel bewaard gebleven. Grote lengten van de ommuring zijn nog aan- wezig en staan op enige afstand rondom de kasteelruïne. Welis waar op veel plaatsen met schade door oorlogsgeweld, hoogwater en ouderdom. De kloostermuur is gemetseld in kruisverband, de penanten zijn gemetseld in half- steensverband, de muur is voor zien van een ezelsrug. Op de centrale foto staat het klooster in het midden. Rondom die foto een serie foto's van de kloostermuur op verschillende locaties. De ver bindingslijnen geven de locaties van die detailfoto's aan op de luchtfoto. Foto 1 de kloostermuur op de begraafplaats van de O.L.V Geboortekerk. Foto 2 de muur op de Veerweg. Achter die muur een van de boomgaarden van de fam. Creemers, de eigenaar van de grond van het kloostercomplex, met uitzondering van het perceel van de kasteelruïne dat eigendom is van de Gemeente. De segment- vormige sparingen in de muur dienen om bij hoogwater water door te laten om zo de druk op de muur te verminderen. Foto 3 het kloosterpoortje op de Veerweg, dat toegang bood tot het kloos ter via de achterzijde. De kloos termuur ontbreekt hier, in 1920 zijn delen weggespoeld door het hoge Maaswater. Foto 4 t/m 6 zijn van de oostelijke kloostermuur die, behoudens een korte onder breking bij de Wolterskampbeek (foto 5), loopt vanaf de Veerweg (foto 4) tot aan de Maasweg (foto 6). Vervolgens ontbreekt er een gedeelte muur. Foto 7 de muur op de Maasweg richting dorp vanaf de oprijlaan naar de kasteelruïne. Foto 8. de muur in de bocht van de Maasweg, ter hoogte van de Nieuwstraat. Een eerder artikel in deze rubriek over Kasteel Blitters- wijck verscheen in Peel en Maas van week 27, d.d. 2 juli 2009. Foto en tekst: Frans de Roos. Bron: Dorpsraad Blitterswijck, Werkgroep Kasteelruïne Blitters- wijck, Herman Loonen. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secre tariaat: Vliezenweg 1, 5801 JC Ven ray, e-mail: venraymonumentaal@ live.nl Vrijdag 25 september bij De Wetteling Een groep Venrayse jonge ren is druk bezig met de orga nisatie van een festival voor jongeren in Venray. Splash gaat het feest heten en alle jongeren vanaf 14 jaar zijn welkom. 'Voor jongeren is er bijna niets te doen in Venray. Massaal vertrek ken de jongeren uit Venray om ergens anders te feesten'. Dat is het beeld en dat moet veranderen, denken een stuk of 30 Venrayse jongeren. "Je moet gewoon uit kunnen gaan in je eigen woon plaats", vinden zij. Samen zijn ze al maanden bezig om alles te rege len. Ze willen niet alleen een mooi feest houden, ze hopen ook ande re jongeren wakker te schudden, zodat zij ook dingen gaan organi seren. De jongeren krijgen hulp van Synthese en de gemeente Ven- ray. Ze hebben Marjon Bovens van bureau Domino gevraagd om de jongeren te helpen bij het opzet ten van het feest. Met het festival willen ze alle jongeren bij elkaar te brengen, wat voor achtergrond ze ook hebben. Van skater tot geek of van alto tot gabber. Allemaal zijn ze vrijdag 25 september welkom op de parkeer plaats bij sporthal De Wetteling. Wat kunnen ze verwachten, tussen 19.00 en 01.00 uur? Nou, een bomvol programma, met voor iedereen wat. Bijvoorbeeld drie dj's komen; Lucky Jay, Neroz en TK Royal. De Amsterdamse rapper Appa en de Venrayse bands The Imagineers en All Seasons Remain zijn van de partij. De avond wordt gepre senteerd door VJ Saar van TMF. Er is niet alleen muziek, maar ook sport en kunst. Een BMX'er en een aantal jongeren uit Venray laten op sportgebied hun talenten zien. Daarnaast zijn er ook spor ten waar je zelf aan mee kan doen, zoals pannavoetbal en beachvol- leybal. Wethouder Twan Jansen is er om te luisteren naar de jonge ren wat zij in Venray willen en wat er anders zou kunnen. ?n zorgvuldfiWUM Moderne stijl L EN MAAS Een eigentijdse musicalversie van 'A Christmas Carol' 100 jaar scouting Nederland Koester uw monument Festival Splash! www.peternellenkeukens.nl De Hulst 9a Oostrum-Venray m Tel. 0478-569328 38_peelenmaas_pag 15 vp2.indd 1 16-09-2009 16:

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15