'Opperhoofd' Vliegverkeer? Gunhoek ook voor uw tuin ff PEEL EN MAAS Donderdag 17 september 2009 - Pagina 11 Aannemersbedrijf Van de Ven uit Veghel en glasatelier Flos uit Tegelen zijn volop bezig met het vervangen van de versleten glas-in-loodra men van de Joannes de Doper- kerk te Meerlo. Meteen na de bouwvakantie is gestart met het bouwen van de hoge steigers en sinds kort is men aan het werk om de oude ramen voorzichtig uit de mergelkozijnen te verwijderen. Dat is een hele klus die uitgevoerd wordt door vakmensen.Vervolgens worden de verroeste brugijzers, die het glas in lood dragen, vervangen door messingstaven. En daar komen de nieuwe glas-in-loodramen tegen aan. Deze ramen zijn gemaakt van lichtgetint antiek Goethe-glas dus niet gebrandschilderd. Er is even sprake geweest om de twee grote zogeheten transep- tramen te voorzien van gebrand schilderde glas. Daarvoor heeft het kerkbestuur kunstenaar Huub Kurvers gevraagd een eerste ont werp te maken. Op basis hiervan en de daaruit volgende offerte van de kunstenaar en atelier Flos heeft het kerkbestuur besloten om van wege de hoge kosten dit extra werk niet uit te voeren. De extra kosten zouden 70 mille bedragen. In deze grote ramen komt nu ook het lichtgetinte antiek Goethe-glas. De totale kosten van de restauratie van de in totaal tien grote ramen, één rozetraam en diverse kleinere ramen bedragen rond 185 mille. Dat geld wordt opgebracht door het kerkbestuur (70 mille), het bisdom (37 mille), subsidies van gemeente en provincie (32 mille), fondsen (14 mille) en vooral ook de verschillende acties door de De kerk in de steigers. werkgroep Kerkramen in het dorp 33 mille). Ook is in mei de Wil- hemina Sangers Prijs ontvangen als waardering van de succesvolle wijze waarop werkgroep, vrijwil ligers en parochie zich hebben ingezet. Het kerkbestuur ziet deze prijs zeker ook als waardering voor alle Meerlonaren en anderen die de actie hebben gesteund. Ver wacht wordt dat de hele operatie half december gereed is, zodat het kerstfeest extra feestelijk gevierd kan worden. Dorpsraad organiseert informatieavond over plannen dorpsverfraaiing Op woensdag 23 september vanaf 19.30 uur kunnen de bewoners van Blitterswijck in het gemeenschapshuis hun mening kenbaar maken over de plannen die gemaakt zijn door de werkgroep ten aanzien van bepaalde locaties in het dorp. De werkgroep heeft vier deelprojecten in het Maasdorp gemarkeerd en samen met een landschapsarchitect bekeken. Achtereenvolgens zullen gedu rende de informatieavond het dorpsplein, de dorpsentrees, het dorpsommetje en een lig- weide aan de Maas besproken worden. Door: Daniël de Swart In september 2008 trad een groep, bestaande uit zeven perso nen, aan om enkele speerpunten uit het DOP van Blitterswijck te concretiseren. De groep bestaat uit vrijwilligers en leden van de dorpsraad. De werkgroep startte met een onderzoek naar de moge lijkheden van de genoemde speer punten in het Maasdorp zoals deze werden neergelegd in het Dorps ontwikkelingsplan (DOP). Inmid dels zijn er in samenwerking met een landschapsarchitect schetsen geproduceerd. Tijdens de presen tatie zullen de schetsen en een toelichting op de plannen worden getoond. Bij het genereren van de ideeën en het uitdenken van de plannen is de werkgroep uit gegaan van meerdere criteria. Een woordvoerder van de dorpsraad vertelt: "De werkgroep heeft de huidige situaties op verschillende manieren bekeken. Ze hebben bekeken wat mooi voor het dorp is, maar ook naar de wensen van de inwoners. Een ander belangrijk aspect vormt het budget waarmee rekening gehouden moet wor den." Daarnaast heeft de organisatie gekeken naar de deelprojecten die direct behandeld kunnen worden en die nog even tijd nodig hebben. Voordat het dorp overgaat naar de gemeente Venray streeft de dorpsraad ernaar om, samen met de gemeente Meerlo-Wanssum, de veranderingen te hebben doorge voerd. Daarom is er gekozen om de dorpsentrees en het dorpsplein de status prioriteit te geven. De mening van de plaatselijke bevolking is belangrijk bij de pre sentatie van de plannen. Het oor deel van de werkgroep telt zwaar, maar er is ruimte voor verande ring en nuances in de plannen. DORPSENTREES Momenteel kent Blitterswijck vier dorpsentrees waarbij iedere vorm van samenhang ontbreekt. Door deze zichtbare dorpsgrenzen aan te pakken, probeert de werk groep eenheid te creëren. "De dorpsentrees zullen in een zicht bare stijl worden aangepast zodat ze samenhang uitstralen. Het dorp heeft verschillende boomkwekers en fruittelers. Door bomen in de entrees te verwerken, krijgt het dorp een eigen identiteit. Op het dorpsplein zal meer groen gecre- eerd worden." Naast de opgestelde plannen met prioriteit, ligt er een tweetal plannen dat later wordt gerealiseerd. Deze plannen betref fen een ligweide aan de Maas en een uitbreiden van het dorpsom metje waaronder een blote voe tenpad/beleef de beekpad. De lig- weide moet een recreatieruimte worden voor dorpelingen en toe risten waar zij ongestoord en vrij blijvend kunnen recreëren. Het blote voetenpad/beleef de beek pad zal de aantrekkingskracht van de dorpsommetjes vergroten. Wanneer deze plannen worden gerealiseerd hangt van vele facto ren af en is nu nog niet duidelijk. De werkgroep wil de inwoners van Blitterswijck wel hier alvast van op de hoogte brengen en staat open voor hun ideeën. Tiende editie projectkoor Muziekshoppen Het Meerlose projectkoor Muziekshoppen gaat zijn tiende editie een extra fees telijk tintje geven met een zestal nummer 1-hits uit de afgelopen 30 jaar. Te horen zijn onder andere nummers van Michael Jackson, Stevie Wonder en Whitney Houston. Inschrijven kan nog, de enige vereiste is: zin hebben om te zingen. Een aantal jaren ontstond het idee bij een aantal zangers van twee koren in Meerlo en Geijste- ren: muzikale uitstapjes naar ande re stijlen binnen de koormuziek met workshops met een open karakter. De naam Muziekshop- pen was geboren, en een klein groepje enthousiastelingen ging aan de slag om het geheel te orga- niseren. In 8 tot 12 weken werd telkens een klein repertoire van maximaal acht liedjes ingestu deerd, onder leiding van dirigent Marco Mariën. Alle projectzangers kunnen thuis oefenen met specia le oefenbanden, en er is wekelijks een repetitieavond. Noten kunnen lezen hoeft niet per se, aangezien de helft van al het oefenmateri aal vanuit het gehoor werkt. De bladmuziek werkt dan louter als ondersteuning. HARDE KERN De organisatie kon toen echter niet vermoeden dat er juist vanwe ge het tijdelijke karakter, en door de laagdrempelige werkwijze, een groot aantal amateurzangers en -zangeressen de weg wisten te vinden naar het Meerlose zan gersproject. Inmiddels is er een kern van ongeveer 25 fanatieke zangers en zangeressen ontstaan, die geen shop willen missen. Elke Muziekshop werd afgesloten met een muzikale uitvoering voor publiek, meestal voor een goed doel. Zo onderhoudt de organi satie van het Muziekshoppen nauwe banden met SOS Meerlo- Wanssum door regelmatig haar muziek ter ondersteuning van de activiteiten van deze Meerlo- Wanssumse stichting aan te bie den. De exponent van het project Muziekshoppen was het meer dan 300 zangers tellende koor Choir For Kalundu, dat op het SOS Wereldfestival in 2O08 het publiek trakteerde op een muzikale show van ruim een half uur. De meest recente muziekshop vond plaats voor en tijdens het Limburg Fes tival op 29 en 30 augustus, waar het koor in de Meerlose dorpskern enkele malen optrad, ondersteund door de jongste Meerlose zanger tjes. De repetities van Muziekshop 10 vinden plaats in café-zaal De Evenaar aan de Merseloseweg te Venray. Inschrijven kan nog; en wel door te e-mailen naar muziek- shop@live.nl. beSöek Wit sije: www^lui I10ek.nl Veum De Hoveniers Mttsnm Wie heeft het gouden idee voor feest Meerlo-Wanssum? De deur voor het houden van een afscheids- annex jubi leumfeest voor Meerlo-Wans- sum staat nog op een kier. Dat bleek maandagavond tijdens de commissie Leefbaarheid en Bestuur, waar de politiek haar ongenoegen uitte over het uit blijven van een gemeentelijk feest. Vooral de rol van de gemeente Meerlo-Wanssum in het hele ver haal werd door de fracties gehe keld. Volgens de politiek heeft de gemeente zich veel te weinig ingezet om het feest van de grond te krijgen. Fractieleider Frans Kerstjens (GP'94) sprak zijn diepe teleurstelling uit. "Er zou volgens burgemeester Hahn geen animo en draagvlak voor zijn, maar is dat wel zo? De dorpsraden hadden al een compleet plan klaar, een fiets tocht plus een programma." Kerstjens vroeg zich ook af of het voor het feest gereserveerde bedrag van 30.000 euro nog altijd beschikbaar is. Raadslid Ben Min- ken (PvdA) stelde dat de gemeen te het als een eer had moeten zien om een mooi slotfeest voor de burgers te organiseren. "Het is een gênante zaak dat de gemeente niet in staat is om haar eigen 40- jarig bestaan met een feest te vie ren. Hij stelde voor om tijdens het afscheid van burgemeester Hahn in december overdag 'een samen treffen voor intimi te houden en 's avonds een volksfeest'. Burgemeester Joep Hahn rea geerde fel. "Ik moet echt zeggen dat ik hier veel krokodillentranen hoor. Er is geen enkel initiatief geweest van verenigingen of van u om een feestactiviteit te orga niseren. Het is muis- en muisstil geweest. Het besluit om het feest af te gelasten is in gezamenlijk overleg met de dorpsraden geno men. Het was niet de bedoeling om elkaar het leven zuur te maken, maar het lukte gewoon niet." Als zich echter nog iemand meldt met het gouden idee voor een groot feest, dan is diegene van harte welkom, zei Hahn. "Maar het is waarschijnlijk toch te laat." Het feest moet namelijk nog dit jaar plaatsvinden, geschikt zijn voor alle doelgroepen en toeganke lijk zijn voor alle inwoners van de gemeente Meerlo-Wanssum. Na gesprekken met professionals en burgers heeft Hahn er echter een hard hoofd in dat het feest op korte termijn te realiseren is. Hij kan maar een conclusie trekken: het is te kort dag en te veel werk om in 2009 nog wat feestelijks voor de hele gemeente op touw te zetten. Alleen de carnavalsvereni ging in Geijsteren heeft voor de opening van het carnavalsseizoen op 11 november, op zaterdag 14 november om precies te zijn, een gemeentelijk carnavalstreffen op touw gezet, waaraan onder meer alle joekskapellen uit Meerlo- Wanssum deelnemen. De club wil het Meerlo-Wanssumse tijdperk die dag carnavalesk afsluiten. "Zij kan rekenen op een kleine bijdra ge. Dat is best een leuk initiatief. Maar meer is er niet. Maar het jaar is nog niet voorbij, initiatieven blijven welkom", aldus Hahn. Fractieleider Rob van der Heijden (CDA) wees de aanwezi gen nog op het feit dat er momen teel op initiatief van enkele raads leden wordt gewerkt aan een aandenken voor de inwoners, dat de verjaardag en tegelijkertijd het einde van de gemeente passend zal illustreren: een boek over veer tig jaar Meerlo-Wanssum. "Maar ook ik betreur de gang van zaken. Maar als je terugkijkt op het hele fusieproces, dan verrast het me ook niet. Er zijn heel veel diepe valkuilen geweest, waardoor het enthousiasme van mensen om feest te gaan vieren misschien weg is. Daar heb ik begrip voor, maar ik betreur het ook. Want er is in veertig jaar Meerlo-Wanssum heel wat meer gebeurd dan je zo op het eerste oog zou zeggen. Met dit boek kan iedereen straks toch terugkijken op 40 jaar Meerlo- Wanssum. En als er toch nog een goed initiatief komt, dan moeten we daar positief op ingaan." Wargaming immens populair Peter Lenders uit Meerlo heeft een bijzondere hobby. Samen met zijn vriend Jan Bruinen uit Reuver vormt hij de vereniging De Alde Garde. Hun hobby: Wargaming, ofte wel oorlogspelen. Niet echt, maar in miniatuurvorm met tinnen soldaten over prachtig zelfgemaakte landschappen. Ze bootsen samen grote histori sche veldslagen na. Al jaren is het duo geïnteresseerd in militaire geschiedenis. Ruim vijftien jaar geleden zijn ze gestart met het geven van presentaties op ver schillende nationale en internatio nale shows. In Engeland en België is deze hobby razend populair, in ons land hoor je er nauwelijks over. Wargaming is niet zo maar spelen met tinnen soldaatjes. Peter en Jan hebben schappen vol historische boeken waarin grote veldslagen beschreven zijn. Ze bestuderen de geschiedenis en gaan dan de slagvelden van wel eer zo natuurgetrouw nabouwen en de kleine tinnen soldaatjes beschilderen met hun historische kleuren. Een monnikenwerk. Het ling trokken toen wel door elkaar gebied. Het kasteel ter Horst heeft de Meerlonaar zelf nagebouwd zoals het er rond 1370 moet heb ben uitgezien. Peter Lenders en Jan Bruinen hebben aan deze 'veldslagtafel' honderden uren gewerkt. Alle tinnen soldaatjes zijn beschilderd volgens de officiële kleuren van de legers van eertijds. De soldaten te paard dragen vaan dels en vlaggen bij zich. Velen heb ben ook prachtige kleurrijke schil den. Verder staan op het slagveld diverse belegeringswerktuigen en wagens die getrokken wor den door paarden. Uren kunnen de twee leden van De Alde garde verhalen over hun hobby. En uren kunnen ze ook de veldslagen als spel opvoeren. Soms zijn die spel regels ingewikkeld, een andere keer eenvoudig. Zaterdag, tijdens de open dag, kwamen de twee tijd te kort om de vele geïnteresseer den te woord te staan. Medio oktober reist De Alde Garde met de veldslagtafel rond om kasteel Ter Horst naar een van de grootste shows en presentaties op het gebied van Wargaming in het Chriytal Palace in Londen. De Geijsterse keramiste Mieke van Uden heeft haar beeld 'opperhoofd' geschon ken aan een waterproject in het Afrikaanse land Burkina Faso. Dat project, het plaatsen van een waterpomp, wordt gesteund door Ladies at Work, waarvan Mieke van Uden ook lid is. Tijdens de bekende multicul turele markt Marcato Mundial op zondag 20 september in Blerick is het beeld te bezichtigen in de grote stand van de dames en kan er een bod op worden gedaan. Ladies at Work is een netwerk- groep bestaande uit vrouwelijke onderneemsters met pit met zeer uiteenlopende disciplines. Niet alleen kijken zij kritisch naar hun onderneming en halen gezamen lijk - waar nodig- deskundigen in huis, ook organiseren zij aller lei ludieke activiteiten, deels om naamsbekendheid voor Ladies at Work te verkrijgen, maar zeker ook hun maatschappelijke betrok kenheid te delen. Hun eerste optreden naar buiten is de alom bekende multiculturele markt Mercato Mondial 2009 in Blerick. Op Mercato Mondial staan zij voor winkelcentrum De Wieen met een vier meter lange stand met als opschrift 'LadiesatWork 4 Ladies atWorkAfrika'. Het gaat om een waterpomp voor het West-Afrikaanse land Burkina Faso. Vooral gezond water is een zeer schaars goed in dit land. De pomp die geplaatst wordt in een dorpje rondom de hoofdstad Ouagadougou, gaat tot 70 meter diep, en geeft een levenlang schoon en zeer gezond bronwater. Zo'n pomp kost 8000 euro. Een van de leden van Ladies at Work, Ria Vullings van Kookate- lier Koken en Zo, heeft reeds vier waterpompen op eigen initiatief met succes geplaatst. Het voor deel van dit particuliere initiatief is dat er niks aan de strijkstok blijft hangen. Al het geld dat inge zameld wordt, komt ten goede aan de waterpomp. De stand omvat een speciaal ontworpen en voor deze gelegenheid gemaakt Afri kaans beeld van keramiste Mieke van Uden. Zij stelt dit beeld ter beschikking om per inschrijving per opbod te verkopen. Kunstena res Anne Haeyen uit Venray stelt twee Afrikaanse schilderijen ter beschikking om de stand te deco reren. Uiteraard mogen ze ook ver kocht worden.Dan is er een moza- iekproject voor de kinderen die de markt komen bezoeken. Onder het motto 'Een steentje bijdragen' kunnen kinderen en ook volwas senen) een kalebas vol steentje kopen en op een door grafisch ontwerpster Milly Cuijpers (ook lid van Ladies at Work) ontworpen tekening met echte tegellijm op te plakken. Ladies at Work is nog op zoek naar (zaken) - mensen die dit schilderij voor een gepast bedrag willen adopteren en dan willen schenken aan bijvoorbeeld het Roadhoes. Nadere informatie: www.ladiesatwork.net Is het verwijsbord midden in het dorp, op de kruising van de Spoorstraat met de Swolgense- weg, bedoeld voor auto- of vlieg verkeer? Het is sinds enkele dagen een geijkte grap in Tienray, waar een verwijsbordje wel erg hoog aan een lantaarnpaal midden in het dorp is gehangen. Veel Tien- raynaren vragen zich af waar dat naartoe moet, zo vertelde raadslid Ger Verstraelen maandagavond tijdens de commissievergadering Ruimte en Economie. "Is het bord soms bestemd voor vliegverkeer?", zo vroeg het Tienrayse raadslid zich af. Volgens wethouder Jac Derikx (CDA) was ook hij verrast door de hoogte van het bord. "De ambtenaren hebben heel snel gereageerd op een vraag en dachten de oplossing te hebben, maar ik moet zeggen dat ik er ook drie keer voorbij ben gereden zonder het bord gezien te hebben. We moeten nog eens goed kijken naar dat punt, dat bijna niet te bewegwijzeren valt. Ik ga met de afdeling in Horst praten over aan andere oplossing." is kostbaar en tijdrovend. Afgelopen weekend toonden Peter en Jan vier grote veldslagen in de kazerne van Blerick bij gele genheid van de jaarlijkse monu mentendag. Het was een van de meest bijzondere bezienswaardig heden op de kazerne. De veldsla gen zijn opgebouwd in modules van 48 bij 48 centimeter. De sol daatjes hebben een hoogte van 15 tot 25 millimeter. Opvallend was de grote tafel met daarop kasteel Peter Lenders (l) en zijn vriend Jan Bruinen bij de tafel waarop de veldslagen der hertogen is uitgebeeld. Rechts het kasteel Ter Horst. Ter Horst en omgeving, waar De Alde Garde de veldslag der her togen (Brabant tegen Gelre 1368) op een prachtige wijze heeft uit gebeeld. De veldslag als zodanig heeft nooit echt plaatsgevonden, maar de legers in deze samenstel- Kerk in de steigers voor ramenoperatie Open avond over toekomst Blitterswijck Hobbykoor viert feest met 30 jaar popmuziek op nieuwe locatie Meerlo-Wanssum "Initiatieven blijven welkom De bijzondere hobby van Peter Lenders 38_peelenmaas_pag Meerlo2.indd 1 16-09-2009 16:30:15

Peel en Maas | 2009 | | pagina 11