De toekomst van een pelgrimsdorp "Brandweerpost in Wanssum" 'Help vluchtelingen de winter door' Nacht van Lourdes Él ip -V I School Swolgen m a' ji k Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 17 september 2009 - Pagina 10 DOP Tienray staat bomvol plannen, ideeën en wensen De inwoners van Tienray maken zich zorgen over de verkeersveiligheid, over de toekomst van het verenigings leven en over het gebrek aan betaalbare huur- en koop woningen. Bovendien laat Tienray veel mogelijkheden onbenut, onder meer als toe ristisch (pelgrims)oord en op het gebied van kunst en cul tuur. Dat zijn enkele van de opmerkelijkste conclusies uit het Dorpsontwikkelingsplan (DOP) Tienray. "Maar het is zeker niet slecht toeven in Tienray, zeker niet", zegt Erik van Maarschalkerwaard, die als bestuurslid van de dorps raad en als lid van de pro jectgroep DOP nauw betrok- ken was bij het opstellen van het toekomstplan voor het pelgrimsdorp. "De inwoners vinden Tienray over het alge meen een prettig dorp om in te wonen." Zijn woorden worden onder steund door de feiten. Want uit de enquêtes die zijn gehouden om het DOP vorm en inhoud te geven, blijkt dat het gros van de inwo ners (erg) tevreden is over Tienray als woon- en leefplaats. Het dorp telt anno 2009 ongeveer elfhon derd inwoners. "De meesten van hen wonen graag in Tienray", ver telt Huub Driessen, die net als Van Maarschalkerwaard deel uitmaakt van de dorpsraad en de project groep DOP. "Tienray biedt rust en ruimte, is goed bereikbaar, heeft prachtige natuur en beschikt over de meest noodzakelijke voorzie ningen voor het leven van alledag, zoals een supermarkt en speelter reinen. Maar het is natuurlijk niet alleen maar hosanna in het dorp, dat als Klein Lourdes een rijke pelgrims geschiedenis kent. De inwoners maken zich ook zorgen, weet Driessen maar al te goed. "Over de opvang van de asielzoekers in St. Joseph bijvoorbeeld. De tijdelijke noodvoorziening in het gebouw is voor twee jaar. Maar wat gaat er daarna met het pand gebeu ren? Komt er opnieuw horeca in, wordt het een Polenhotel of komt het leeg te staan en verpaupert het? Dat weten we nu nog niet. Maar het antwoord op die vraag is natuurlijk wel erg belangrijk voor de leefbaarheid van Tienray in de toekomst." In het DOP, dat woensdag avond (gisteren, red.) officieel aan de buitenwereld werd gepresen teerd, wordt niet apart ingegaan op de opvang van asielzoekers in het dorp. "Dat kon niet meer. Het plan was al klaar", zegt Erik van Maarschalkerwaard. "Maar ik denk dat bijna niemand in het dorp problemen heeft met de opvang van vluchtelingen. Alleen het aan tal en de manier waarop de hele procedure is gegaan, daar kun je zo je vraagtekens bij zetten. En het DOP is ook geen toekomstvi sie voor twee jaar, je moet verder en breder in de toekomst van het dorp durven te kijken." KANSEN EN BEDREIGINGEN Op basis van een enquête en verschillende dorpsgesprekken, waaraan een groot deel van de inwoners heeft meegewerkt, is het DOP in de afgelopen twee jaar door de dorpsraad opgesteld. Hierin worden vragen gesteld en antwoorden gegeven op belangrij ke zaken die het dorp in de nabije toekomst aangaan. Het toekomst plan voor Tienray, getiteld 'Tienray: Je kunt er niet omheen', bestaat uit een bijna 36 pagina's tellend boekwerk, waarin de kansen en bedreigingen voor het kerkdorp op een overzichtelijke manier in beeld zijn gebracht. Daarnaast is er in een grotere oplage een hand zaam, overzichtelijk vouwblad samengesteld waarin speerpunten staan die ervoor moeten zorgen dat het dorp ook in de toekomst sociaal, economisch en ruimtelijk leefbaar en vitaal blijft. VERKEERSVEILIGHEID Een van die speerpunten is de verkeersveiligheid in het dorp. Tienray is goed bereikbaar voor het verkeer, zowel per auto als met de fiets. Maar de verkeersveilig heid staat al jaren bovenaan op de prioriteitenlijst van de inwoners. Zowel uit een enquête in 2004, als uit een enquête in 2007, blijkt dat het gevoel van veiligheid niet erg groot is. De inwoners geven aan dat er veel te hard wordt gereden in de Spoorstraat, Kloosterstraat en op de Swolgenseweg, ondanks de maatregelen die de gemeente en provincie hebben genomen om de snelheid te verminderen. "Een grote bron van ergernis is ook het vrachtverkeer dat door de dorpskern rijdt", weet Huub Dries sen. "Doordat de kern hier niet op berekend is, ontstaan onveilige en hinderlijke situaties. Om de ver keersveiligheid te verbeteren zijn verstrekkende maatregelen nodig. Zoals het verkeersluwer maken van de Spoorstraat/ Klooster straat, snelheidvertragende maat regelen op de Swolgenseweg en het inrichten van de 30 km/uur wegen als echte 30 km/uur-zones, inclusief de Burgemeester van de Berghlaan. Deze laatste weg zou volgens veel mensen afgesloten moeten worden voor doorgaand zwaar verkeer." Ook een revitalisatie van het Parochiehuis is volgens veel Tienraynaren belangrijk voor de toekomst van het dorp. "Het Paro chiehuis speelt een belangrijke rol als ontmoetingscentrum", stelt Van Maarschalkerwaard. "Het ver vult nu al een belangrijke functie voor de gemeenschap door de verschillende verenigingen die er gebruik van maken. Die func tie kan versterkt en uitgebreid worden. Daarvoor is echter een grondige opknapbeurt en ver nieuwing nodig. Een van de pro blemen is dat het gebouw uit een grote ruimte bestaat die niet flexi bel ingedeeld kan worden. Voor kleine groepen is het al snel een ongezellige omgeving en de zaal is al direct volledig bezet." Een te bouwen serre tegen de achterwand en het aanbrengen van een flexibele wand zouden het gebouw veel meer sfeer en gebruiksmogelijkheden geven. Door het plaatsen van een der gelijke wand zou bij gelegenheid een gezellig internet- of kermis- café met een klein terras kunnen ontstaan, denkt Huub Driessen. "En op de zolderverdieping zijn wellicht wat kleinere vergader ruimten te realiseren. Na wat aanpassingen ook de door veel inwoners gewenste pinautomaat in of tegen dit gebouw geplaatst kunnen worden. Dat zijn enkele concrete vorstellen die in het DOP worden gedaan en waarover verder gesproken moet worden met bijvoorbeeld de gemeente en de inwoners van het dorp." KERMIS Verdere verbeteringen zijn vol gens de inwoners ook nodig op het aangrenzende grasveld. Dat wordt sinds een paar jaar als kermis- en evenemententerrein gebruikt. Pas sende voorzieningen daarvoor, zoals stroom en wateraansluitin gen, ontbreken echter. Wanneer de eerder genoemde omheiningen verdwijnen en er een nieuwe ter reinindeling gemaakt wordt, komt er ook genoeg ruimte voor alle kermisattracties, weet Van Maar- schalkerwaard. "Het betegelde terrein en de aangrenzende groen strook kunnen na enkele aanpas singen een veel mooier aanzicht en tal van gebruiksmogelijkhe den krijgen. De vier gebouwen, het Parochiehuis, de basisschool, de soos en het Zonnehof, en hun omgeving zouden tot een grote gezellige ontmoetingsplek kun nen uitgroeien." BEDEVAART Verder moet Tienray zich vol gens de inwoners veel meer op de kaart zetten als Klein Lourdes. Het dorp heeft een rijke geschiedenis als pelgrimsoord. Tienray heeft kruiswegstaties, een Mariagrot. Het predicaat Klein Lourdes, dat Tienray bij de inzegening in 1877 heeft verkregen, kan het dorp hel pen zich verder te ontwikkelen, denkt Van Maarschalkerwaard. Tienray moet zich volgens de inwoners veel meer op de kaart zetten als Klein Lourdes. Het dorp heeft een rijke geschiedenis als pelgrimsoord. "Een bezoek van een pelgrim kan en moet veel meer inhoud heb ben. Tienray heeft op dat gebied zoveel te bieden. De ruimte rond om de kerk zou bijvoorbeeld een klein park kunnen worden, met onder meer een sfeervol verlicht processiepad en zitbanken. En het gebouw achter de kerk, waar vroeger onder meer devotia en Lourdeswater werden verkocht, zou een aanverwante functie kun nen krijgen. Het kan bijvoorbeeld ruimte bieden aan een klein histo risch museum, waar tevens koffie met een 'Bernadette', een typisch 'Tienders' gebakje, gereserveerd wordt. Bezoekers zouden van hieruit aan de al bestaande wan delroute kunnen beginnen." Op een later moment is het vol gens Huub Driessen de bedoeling om een eigentijds vormgegeven dorpsbron, met Klein Lourdeswa- ter, te plaatsen. "Een toename van het aantal pelgrims maakt Tien- ray wellicht aantrekkelijker voor de commerciële horeca. Het is te hopen dat zich snel een uitbater in onze dorpskern aandient, die een levendige ontmoetingsplek voor bewoners en passanten wil en kan creëren. Uiteindelijk zijn het de mensen die een dorps kern maken. Er kan veel worden ingevuld, maar zonder bezoekers, bewoners, klanten, pelgrims en toeristen bestaat het dorp niet." Het toekomstplan is een dikke pil geworden, waarin tal van plan nen, ideeën en wensen staan beschreven. Maar wat nu, hoe nu verder? De plannen op papier zul len toch omgezet moeten worden naar concrete uitvoeringsplannen? Het DOP moet toch geen papieren tijger worden? "Nee, zeker niet", zegt Huub Driessen. "Wij moeten als bewoners nu zelf de mouwen opstropen om de voorstellen uit te werken. Het DOP is van en voor de Tienraynaren. Het biedt een goede basis voor toekom stige afspraken tussen bewoners, gemeente en andere partijen om de leefbaarheid van ons dorp te behouden en te verbeteren. Ook wanneer Tienray, net als Swolgen en Meerlo, in 2010 samengaat met de gemeente Horst aan de Maas." Huisvesting in Meerlo verdwijnt op termijn "Binnen nu en tien jaar heeft Wanssum een eigen brand weerpost. Tot die tijd zal de gezamenlijke brandweer van Venray en (nu nog) Meerlo- Wanssum gebruikmaken van de huidige post in Meerlo." Dat liet burgemeester Jos Waals dinsdag weten naar aanleiding van vragen over de onzekere toekomst van het brandweer korps Meerlo-Wanssum. De brandweer van Venray en Meerlo-Wanssum werkt al sinds 2001 samen. Als gevolg van de herindeling komen alle juridische rechten en plichten van de brand weer Meerlo-Wanssum bij Venray te liggen. Door de leden van de brandweer is aangegeven dat hun voorkeur uitgaat naar het aanslui ten bij het district Venray. Horst, waartoe Meerlo, de standplaats van de huidige post, gaat behoren, vormt samen met Helden en Seve- num een ander district. Door de herindeling ontstaat nu een situatie dat de brandweer post na 1 januari 2010 op Hor ster grondgebied staat en eigen dom is van de gemeente Horst. De gemeente Venray gaat daarom afspraken maken over de huur van het gebouw. Verder wil Venray dus in Wans- sum een nieuwe brandweerpost realiseren. De moet op het indu strieterrein van Wanssum komen. De colleges van B en W van Ven- ray en Meerlo-Wanssum laten dit ook in een brief aan de gemeente Horst weten: 'De achterliggende gedachte voor verplaatsing is tweeledig. Enerzijds komt ver plaatsing van de brandweerpost naar Wanssum ten goede aan de opkomsttijd (brandweerzorg) gezien vanuit het perspectief regi onale dekking. Anderzijds liggen, bezien vanuit rampenbestrijding en/of crisisbeheersing, de meeste risico's rondom het havengebied van Wanssum'. Deze locatie werd overigens in een eerdere studie uit 1996 als geschikte plek voor een brand weerpost aanbevolen. Veel belangstelling voor open dag Een achttal Somaliërs zit zaterdag op de trappen voor de hoofdingang van hotel St. Joseph in Tienray. Ze bekij ken op hun dooie gemak het komen en gaan van enkele honderden belangstellenden, die de kans aangrijpen eens een kijkje te nemen binnen de muren van de Tijdelijke Nood Voorziening (TNV). De Somali- ers knikken vriendelijk en zeg gen bescheiden 'hallo' tegen bezoekers die de trap opgaan. Binnen verzorgen medewer kers van het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers) rondleidingen. Het voormalige hotel ademt nog de sfeer van een klooster uit. Lange brede gangen, sobere kamers met hoge plafonds, oude vloerbedekking, stapelbedden en eenvoudige kledingkasten. Naast Somaliërs verblijven er ook men sen uit Georgië, Turkije, Syrië, Irak en Sri Lanka. Alle lagen van de bevolking zijn vertegenwoordigd. Rondleidster Nell Brugmans ver telt dat er zelfs een heuse prins uit Somalië in Tienray is neerge streken. "De meeste mensen zijn gevlucht voor het oorlogsgeweld. Maar er zitten ook economische vluchtelingen bij. Als de tijd weer gunstig is, keren ze terug naar hun land." De grootste zorg is de naderen de winter. De vluchtelingen heb ben nauwelijks kleding bij zich. "Ze lopen in T-shirts en teenslip pers", vertelt Brugmans. "Via de officiële kanalen is het lastig en duurt het ook lang om winterkle- ding en schoeisel te krijgen. Dus als jullie nog truien, vesten, swea ters of schoenen over hebben, dan zijn we daar heel blij mee. Nee, deel ze maar niet uit aan de mensen zelf. Maar geef de spullen af bij de receptie. Dan zorgen wij ervoor dat ze eerlijk worden ver deeld." Wim en Jeanne Tielen uit Meerlo hebben juist een dag eer der al zakken met winterkleren en schoenen bezorgd. "Ik las een oproep van de pastoor in het dorpsblad", vertelt Jeanne. "Ik ben naar de zolder gegaan en heb de kledingkasten eens uitgezocht. Ik had zo enkele zakken vol, ook met schoenen. De mensen hebben hier niets. Alles is welkom." Omdat ze vrijdag toch boodschappen moest doen bij Jan Linders, besloot ze eerst bij het voormalige klooster hotel langs te gaan. "Maar er zat niemand bij de receptie. Ik moest doorlopen naar de keuken, werd mij verteld. Ik liet ondertussen de zakken in de hal achter, maar toen ik terugkwam was de tas met schoenen al weg." Na het doen van de boodschap pen bij de supermarkt reed Jeanne Tielen een halfuur later terug naar Meerlo over de Kloosterstraat. Vanuit de auto zag ze al het resul taat. "Er zat een paar van die opval lende rode schoenen bij. Daar liep een jongeman al mee buiten." Een dag later besluit ze samen met haar man Wim naar de open dag te gaan. "Het bezorgt mij een heel goed gevoel. Dat mijn spullen hier zo goed terechtkomen. En die jon gen met die rode schoenen kwam ik net weer tegen. 'You have nice shoes', zei ik tegen hem. Hij lachte en gaf mij een hand. Mooi toch", glundert ze. Nell Brugmans vertelt dat omwonenden en buurtbewoners vaak een verkeerd beeld hebben van hoe het er in een asielzoekers centrum aan toegaat. Vandaar ook de open dag. Een dorpsbewoner wil weten of de mensen zakgeld krijgen. "Ik zie ze urenlang met hun mobieltje lopen bellen." Brug- mans reageert dat het COA geen zakgeld verstrekt. "Sommige men sen hebben zelf geld. Er is ook iemand die een laptop bij zich heeft." Buurtbewoners zien voort durend de vluchtelingen in het straatbeeld. Ze struinen de hele omgeving af. "De mensen zijn vrij om te gaan wandelen. Nee, we geven geen toestemming, maar ze gaan altijd op eigen verantwoor ding", zegt de COA-medewerkster. Het komt ook wel eens voor dat iemand verdwaalt. "Vorige week kregen we midden in de nacht bij de receptie een telefoontje van het Parkhotel in Horst. Daar was iemand binnengelopen die de weg kwijt was." In het restaurant kunnen de bezoekers zaterdag warme hap jes proeven van rijst, groenten en vlees. Er wordt gretig gebruik van gemaakt. Iedere middag tussen een en twee krijgen de bewoners hier hun warme maaltijd. "We hebben vaak vis, rundvlees, kip of kalkoen. Nee, nooit geen varkensvlees. De mensen moeten het in het restau rant opeten. En niet op hun eigen kamer vanwege de hygiëne. Ze vinden het eten wel lekker, alleen is het vaak niet kruidig genoeg. Dat vullen ze zelf wel aan." Iemand wil weten of het onder ling wel klikt tussen al die verschil lende nationaliteiten en geloofs overtuigingen. Bij de indeling van de kamers wordt er zoveel moge lijk rekening mee gehouden. "De mensen moeten zich schikken en aanpassen", vertelt Nell Brugmans. "Tussen Irakezen en Somaliërs botert het niet zo goed. Iedereen heeft zijn eigen cultuur. De vrou wen doen alles voor hun man. Maar ze moeten ook weten dat ze in Nederland zijn. Laatst knipte een man steeds met zijn vingers omdat hij eten wilde hebben. Dat tolereren we niet. Daar spreken we ze op aan, en dan binden ze ook wel in. We moeten soms heel streng zijn." Een Tienraynaar moet erom lachen. "Dat probeer ik thuis aan de keukentafel ook. Maar dat lukt me ook niet altijd." Een bezoekster vraagt of ze als vrijwilliger Engels moet kun nen spreken. "Nou, Engels is hier wel de voertaal", zegt Brugmans. "Maar je hoeft het niet per se zelf te spreken. We kunnen elkaar hel pen en er zijn ook tolken. Hier zit een man uit Georgië met wie we anders geen contact mee kunnen krijgen." De bezoekers zijn tevre den over de uitleg. "Schrijf er maar eens een positief verhaal over", zegt een oudere dame. "Want zoveel last veroorzaken deze men sen niet." Het was een prachtig gezicht, de lichtprojectie tijdens Open Ker- kennacht in Klein Lourdes Tienray. Ter gelegenheid van het 450-jarig jubileum van het bisdom werden de kerken uitgenodigd om deel te nemen aan deze Open Kerken- nacht. In het dekenaat Horst stond de bedevaartskerk van Tienray centraal in de nacht van Lourdes van zaterdag op zondag. Al sinds tijden komen mensen uit alle streken naar dit dorp op bedevaart. Sinds 1877 is het ook de officiële Lourdesplaats van Nederland. Tijdens deze avond kwamen verschillende elemen ten van Lourdes terug, zoals het samen bidden van de rozenkrans in verschillende talen en de licht processie. Heel bijzonder was ook de lichtprojectie op de kerk. Een gespecialiseerd bedrijf uit Eindho ven zorgde voor een grote diapro jectie met Maria-afbeeldingen en figuratieve vormen op de muur van de kerktoren l M/' ra kaal aan de Broekhuizerweg in Swolgen. Van links naar rechts, van boven naar beneden, eerste rijRoos Custers, Mia van de Voort, Hai Camps Hai Peeters. Tweede rij: Nel Custers, Ot Stevens, Hennie school, voor het houten noodlo- Jeuken, Ger Gooren, Grada van de Een schoolfoto uit 1946: kin deren en zusters van de bewaar- Voort, Cor Keursten, Ger van Don gen, Loes Wilbers, Leo de Swart. Derde rij: Theo Aerts, Karel van Vegchel, Peet Keursten, Toos Keur sten, Mariet Keursten,Jacqueline Jeuken, zuster Achten van het klooster in Tienray. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr EJ.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer- lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Groene Kruis, Postbus 694 5900 AR Venlo www.groenekruis.nl Klantenservice: 088-61 088 61 (24 uur per dag bereikbaar) Groene Kruis maakt deel uit van De Zorggroep, www.dezorggroep.nl Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Slachtofferhulp Nederland Regio Zuidoost tel: 0900-0101 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of de Vrijwilligerscentrale. Lourdes Meerlo-Wanssum y "Rh j, V l'-t 38_peelenmaas_pag Meerlol.indd 1 16-09-2009 16:16:52

Peel en Maas | 2009 | | pagina 10