Goed idee is geld waard Levensechte potvis in Vlakwater! 'Te overhaast gestart met inzamelen' Komende herfst geen bladkorven Weinig animo voor parkeerkelder "Begraafplaats botst niet met Loobeekdal" (2 LETSELSCHADE? Kunstwerken in Venray ...gehaat of geliefd L -1 <5 m Boek bestellen? PEEL EN MAAS VAN DER PUTT HU) Advocaten PEEL EN MAAS Donderdag 10 september 2009 - Pagina 5 Gemeente Venray heeft 25.000 euro voor ideeën die leefbaarheid verbeteren Een goed idee dat leven in uw dorp, straat of wijk er plezieriger op maakt? Dien het in bij de gemeente en wie weet wordt uw plan beloond. De gemeente Venray heeft in totaal 25.000 euro beschik baar. 'Leefbaarheid' is een hot item. Ook in Venray. Leefbaarheid is ook een breed begrip. Het gaat over dorpsscholen en buurtplant- soenen, over voetbaltoernooi- tjes, schoffelploegen, hangplek ken voor jongeren en geschikte woningen voor ouderen. Op bijna alles wat het samen leven pretti- ger maakt mag je het etiket 'leef baarheid' plakken. Het bevorderen van de leefbaar heid is een belangrijk speerpunt voor het gemeentebestuur van Venray. In april van dit jaar werd er een grote conferentie aan gewijd. Na afloop stelde wethou der Elly van Dijck 25.000 euro beschikbaar om goede ideeën op dit gebied te stimuleren. De afge lopen maanden is de aanmoedi gingsprijs uitgewerkt. Vanaf nu kan iedereen zijn of haar ideeën indienen. De gemeente heeft aan de aan moedigingsprijs een prijsvraag verbonden en enkele eenvoudige spelregels. U vindt ze hieronder. Verder is het totaalbedrag in moot jes gehakt om meer indieners de kans te geven op een geldbedrag. De winnaars van de aanmoedi gingsprijs krijgen de kosten van de uitvoering van hun idee ver goed, tot een maximum van 5.000 euro per idee. Wie kan meedoen? Alle burgers (hieronder vallen ook wijk- en dorpsraden en verenigingen), kun nen ideeën aanmelden. Wat voor ideeën komen voor de prijs in aanmerking? -de ideeën kunnen gaan over de eigen (woon-)omgeving; over saamhorigheid, natuur en milieu, sport, cultuur, recreëren, wonen, spelen, zorg en nog veel meer. Eigenlijk bijna overal over dus. -ze maken het leven in buurt, wijk of dorp prettiger. -de ideeën zijn vernieuwend en ontvangen nog geen subsidie van de gemeente. -de ideeën zijn inspirerend en brengen anderen ook op goede ideeën. -de ideeën leiden niet tot een eenmalige activiteit. Het jubileum feest van uw club valt er helaas niet onder. -ze kunnen rekenen op draag vlak in de omgeving. Omwonen- den vinden uw idee ook leuk en helopen u. -binnen één jaar kunnen de ideeën worden uitgevoerd. De winnaars mogen het geld niet op de spaarrekening zetten. Aanmelden kan tot 15 oktober bij de gemeente Venray. Vereni gingen, dorps- en wijkraden in de gemeente ontvangen een brief over de aanmoedigingsprijs. Bij de brief zit ook een aanmeldings formulier. Heeft u een idee, maar heeft u geen formulier ontvangen? Vraag er dan eentje aan bij Jolanda Wilmsen: jolanda.wilmsen@ven- ray.nl. Expositie Vlakwaterverhalen van start Het Belgische kunstenaarscol lectief Captain Boomer plaatste donderdag een vijftien meter lange potvis in het Vlakwaterge- bied. Het kunstwerk staat centraal in de manifestatie Vlakwaterverha- len van het Odapark, die vrijdag van start ging. Negen kunstenaars uit binnen- en buitenland vertel len ieder hun eigen 'verhaal' bij dit onontgonnen natuurgebied. Vlak- waterverhalen vindt plaats van 4 september tot en met 1 novem ber. De gemeente Venray heeft het Vlakwatergebied, beter bekend als het voormalige zwembadter rein, aan het Odapark in bruik leen gegeven. Daarmee wordt het prachtige parklandschap van het centrum voor hedendaagse kunst verdubbeld. Het Odapark wil het vlakwatergebied gaan inzetten als De levensechte potvis van Captain Boomer. verlengstuk van zijn beeldenpark, en richt zich daarbij met name op vernieuwing en experiment van de hedendaagse beeldhouwkunst. De eerste grote expositie in het nieuwe gebied is Vlakwaterverha- len. Er zijn weinig verhalen bekend over natuurgebied Vlakwater. Het werd ooit aangelegd om de grote zandverstuivingen in Ven- ray tegen te gaan, en in de vorige eeuw lag er een zwembad, maar veel verder gaan de overleverin gen niet. Omdat het gebied nog zo neutraal is - als een onbeschre ven blad -, leent het zich perfect voor het scheppen van nieuwe beelden, nieuwe verhalen. En dat is de centrale gedachte van Vlak- waterverhalen; de deelnemende kunstenaars worden uitgedaagd speciaal voor deze locatie een werk te maken. Dat kan op basis van bestaande verhalen uit oude overleveringen, gebruiken, sagen, sprookjes of vermeende histori sche gebeurtenissen, of juist aan de hand van niet bestaande verha len en futuristische visioenen. Het Odapark heeft de deelnemende kunstenaars geselecteerd op nar ratieve en theatrale, beeldende kwaliteiten. Captain Boomer (B), Powerplant (NL), Snode vormge vers (Nl), Shaun Doyle Mally Mallinson (GB), Tanja Ritterbex (NL), Marie-Clair Krell (D), Erik Habets (NL), Haïdée Henry (F), Jack Reubsaet (NL), Paul Devens (NL) - allemaal kunstenaars die op hun manier 'fantastische' beel den weten te scheppen. Wat te denken van het centrale werk in de expositie, een levens echte potvis van Captain Boomer? 18 meter lang, die droog ligt in het stuifzand, alsof het zeewater enkele uren eerder is teruggetrok ken. Voor de nietsvermoedende toeschouwer zal het vlakwater- gebied na deze ontmoeting nooit meer hetzelfde zijn. Parallel aan 'Vlakwaterverhalen' loopt een ander initiatief van het Odapark: de kunstmanifestatie Different Places - Different Sto ries, een Duits-Nederlands project, tussen Rijn en Maas, dat met twin tig internationale hedendaagse werken kunst in de openbare ruimte toont en ter discussie stelt. Kunstenaars uit Nederland, Duits land, Groot-Brittannië, Iran en Japan maken voor Different Pla ces - Different Stories werken die specifiek betrekking hebben op de plek waar ze worden getoond. Aan het grensoverschrijdende project doen de Limburgse steden Roermond, Venlo en Venray mee, in Duitsland onder meer Duisburg, Moers en Weeze. De kunstenaars Paul Devens en Mally Mallinson Shaun Doyle nemen aan beide projecten deel. Meer informatie: www.places-and-stories.eu Odapark, Merseloseweg 117 in Venray, website www.odapark. nl. Openingstijden: van dinsdag tot en met zondag van 11:00 uur - 17:00 uur. De gemeente is per 1 juli veel te overhaast begonnen met het inzamelen van plastic verpakkingsafval. Dat zei John Niessen (VVD) maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Het leverde direct grote pro blemen op doordat de inza- melterminals er helemaal niet geschikt voor bleken te zijn. Door het lichte afval raakten de terminals verstopt De bedoeling was dat het afval onder in de terminal geplet zou worden tot kleinere volumes. Dit zou flink besparen om de trans portkosten. Het mechanisme is inmiddels buiten werking gesteld. "De start was inderdaad niet geweldig", zegt Henk Bisschops (PvdA). "Het gevolg was veel boos heid bij de burgers. De noodmaat regel werkt nu wel, maar er moet toch een betere oplossing gevon den worden." Theo Olde Daalhuis (Lokaal Aktief) vindt dat er meer voorlich ting moet komen over welk afval er wel of niet in de containers bij de supermarkten thuishoort. "Ik heb mensen gezien die met tuin stoelen en landbouwplastic naar de inzamelpunten komen." Ook burgemeester Waals had met eigen ogen gezien dat iemand een plas tic tuinstoel aan het molesteren was om de stukken in de contai ner te stoppen. Volgens Henk Bis schops weten de mensen goed dat dit niet de bedoeling is. "Want een stoel past ook niet in de bakken. Maar ze proberen het gewoon. Als niemand het ziet, laten ze de spul len gewoon achter." Wethouder Van der Broeck ver telde dat de gemeente nogal wat problemen heeft gehad met de leverancier van de terminals. "We hebben behoorlijk wat tegenslag gekend. Er waren enkele misver standen die opgelost moesten worden. Daar zijn we nu uit. We hebben geprobeerd de gevolgen voor de burgers zoveel mogelijk te beperken." Van der Broeck is het met de PvdA eens dat de geko zen oplossing niet optimaal is. "Het grote nadeel dat we het afval niet meer kunnen samenper sen. De containers moeten daar door veel vaker geledigd worden", aldus de wethouder die verwacht in 2010 met een definitieve oplos sing te komen. Per 1 oktober gratis aanbieden tuin- en bladafval bij milieustation Er komen dit najaar geen bladkorven te staan in de gemeente Venray. Bij wijze van proef kan het blad- en tuinafval vanaf 1 oktober gra tis worden aangeboden bij het milieustation. De lokale partijen Lokaal Aktief, Samenwerking en inVENtief zijn faliekant tegen het afschaffen van de bladkorven. Omdat de andere partijen weinig of geen bezwaren hebben, wil wethouder Van der Broeck (CDA) de proef toch door zetten. Normaal verschijnen de blad- korven begin oktober in het straatbeeld. Vlak voor de feestda gen worden ze weer verwijderd om gestunt met vuurwerk te voorkomen. De gemeente vindt de bladkorven geen fraai gezicht in de straten. Bovendien worden ze vaak oneigenlijk gebruikt door burgers die er hun eigen groente-, fruit- en tuinafval in dumpen. De lokale partijen verzetten zich maandag in de commissie Stede lijk Beheer. Wil Mutsaers (inVEN tief) wijst erop dat veel inwoners niet over een aanhangwagen of een grote auto beschikken om het bladafval zelf weg te brengen. "Dit geeft praktische problemen. Want het gaat toch gauw om grote volumes. We kunnen beter de bladkorven blijven gebruiken." Dat vindt ook Bernie van Lierop (Samenwerking). Hij voorspelt dat de illegale dumpingen in het bui tengebied en de bossen nog meer zullen toenemen. Theo Olde Daalhuis (Lokaal Aktief) ziet de problemen al voor zich. Vooral in straten en wijken met veel grote, monumentale bomen zoals de Julianasingel en het Franciscanerpark. "Daar begint het blad nu al te vallen. Als het straks een keer hard waait, dan bezorgen de bladeren veel over last. Ze zijn lastig te verwijderen en de riolering raakt verstopt." Wethouder Van der Broeck beloof de dat de straten de komende maanden extra veegbeurten krij gen. "We gaan het als proef uitpro beren. Als blijkt dat het niet werkt, dan stoppen we er weer mee." De wethouder vertelde dat de komende tijd er extra aandacht komt voor het groenafval. Er wordt in Venray weinig gebruikgemaakt van de groene afvalcontainers. Wellicht omdat het aanbieden net zo duur is als de grijze containers voor het restafval. John Niessen (VVD) pleit voor een goedkoper tarief voor de groene containers. "Dat moet ook gemakkelijk kun nen omdat het verwerken van het restafval veel duurder is. Groenaf val kan vaak gerecycled worden." Elianne Sweelssen (SP) denkt dat er kleinere groene bakken moeten komen. "Als mensen het tuin- en bladafval zelf kunnen wegbrengen, dan is die groene bak veel te groot voor alleen het keu kenafval. Het duurt te lang voor dat je 'm vol aan de straat kunt zet ten met alle ongedierte van dien." Wethouder Van der Broeck zegde toe te kijken naar lagere tarieven en mogelijk kleinere groene afval bakken. Geslaagd Ellen Dircks is geslaagd aan de Universiteit Utrecht aan de facul teit bestuur en organisatie. Haar afstudeeronderwerp was: 'In Control?, een onderzoek naar het feitelijk handelen van burgemees ters in het veiligheidsdomein'. Hiermee heeft ze de titel master Publiek Management behaald. www.vandenmunckhof.nl ÜJ UJ UJ n l Wethouder: "Het valt me bar tegen" Op 10 juli werd de onder grondse parkeergarage in de Gouden Leeuw feestelijk geopend. Bijna twee maan den later hebben slechts 2500 auto's in de garage een plekje gevonden. Dit is een gemiddel de van veertig per dag, in een parkeerkelder die plaats biedt aan vijfhonderd auto's. Bernie van Lierop (Samenwer king) stelde maandag vragen in de commissie Stedelijk Beheer. Hij was benieuwd of automobilisten de weg naar de parkeerkelder al hebben gevonden. "Nee, het is er absoluut niet stampvol", reageert wethouder Van der Broeck (CDA). "Het valt me eerlijk gezegd nogal tegen." Van der Broeck gaf als ver klaring dat het nog vakantietijd was en dat de Gouden Leeuw nog een bouwput is. "Het is er niet comfortabel en de parkeerkelder ligt toch nog een stuk van het centrum af. Niet echt ideaal." De gemeente gaat de komende tijd extra reclame maken. Van der Broeck vindt het onbegrijpelijk dat mensen hun auto's nog steeds massaal in de straten en wijken parkeren. "Daar betalen ze 1,35 euro per uur, terwijl de parkeer kelder met 1,10 euro toch goed koper is. We denken eraan flyers onder de ruitenwissers te stop pen om de automobilisten hierop attent te maken." André Verheijen (CDA) merkte op dat het nieuwe, digitale par- keerverwijsborden nog niet goed werken. Overal zou met groene letters 'vrij' moeten staan bij de parkeerkelder. Maar dat is niet het geval. Van der Broeck is op de hoogte van het probleem. Het zal volgens hem binnenkort worden opgelost. Wil Mutsaers (inVENtief) heeft de parkeerkelder al getest. "De uitrit is slecht", vindt hij. "Je kunt er heel moeilijk uitrijden door de smalle, scherpe bocht. Terwijl er ruimte genoeg is. Dit moet toch beter kunnen." Van der Broeck kent de geluiden. "Het uitrijden zou inderdaad makkelijker kun nen. We gaan hier nog eens goed naar kijken." Striptekenen op Jerusalem Op het Kunstencentrum Jerusalem in Venray start dins dag 22 september een cursus striptekenen. De cursus bestaat uit twaalf lessen die worden verzorgd door Ted Lenssen. Hij is tevens de tekenaar van de weke lijkse cartoon in de Peel en Maas. De cursus is bedoeld voor jonge ren van 12 tot en met 18 jaar. In de cursus wordt de basis van het ontwerpen van stripfiguren, ach tergronden en strips aangeboden. Inschrijvingen zijn nog mogelijk via de internetsite van het Kun stencentrum: www.kunstencen- trumjerusalem.nl Man aangehouden Vrijdagavond omstreeks 21.30 is op de Twistweg in Vredepeel een 24-jarige man uit Nijmegen aangehouden voor rijden onder invloed en diverse verkeersover tredingen. Agenten kregen de man in de gaten door zijn opvallende rijgedrag. Hij reed 120 km/uur, waar 80 km/uur toegestaan is, deed aan bumperkleven en haalde gevaarlijk in. Tevens had hij te veel gedronken. De man kreeg diverse proces-verbalen. een abonnement waard De gemeente Venray ziet geen ruimtelijke belemme ringen voor de komst van een natuurbegraafplaats aan Janslust in Heide. Dinsdag in de commissie Stedelijke Ont wikkeling stelde Toon Loo- nen (CDA) vraagtekens bij de beoogde locatie in het bos, dat behoort tot het Loobeekdal. De Loobeek heeft een bijzon dere ecologische functie en is wettelijk beschermd. Volgens wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) tast de natuurbe- graafplaats de waarden van de Loobeek niet aan. "Er worden alleen urnen en andere natuur lijke materialen gebruikt. Er vindt geen verstrooiing van as plaats. Bovendien krijgt de begraafplaats een ecologisch beheer", aldus Teu- nissen, die tevens meldde dat de aanwezige dassenburcht evenmin een obstakel is. De begraafplaats vormt ook geen belemmering voor de agrarische ondernemers in de omgeving. "Volgens de wet geurhinder is het geen geurgevoe- lig object. Er komt geen gebouw te staan waarin mensen verblij ven", aldus Teunissen. Nadat initiatiefnemer Gé Pete rink zijn plan lanceerde, vond er in gemeenschapshuis de Gelder- koel in Heide een informatieavond plaats. Er leefden nogal wat vra gen bij de omwonenden. "Op veel vragen kon geen of onvoldoende duidelijkheid worden verschaft", zegt Loonen, die weet dat er in de buurt weinig draagvlak voor het plan is. Een groot knelpunt is de verkeersafwikkeling. De komst van de begraafplaats zal leiden tot een flinke toename van het ver keer. De ontsluiting vanaf de Deur- neseweg is onveilig. Teunissen meldde dat verkeer vanaf Venray gebruik moet maken van de paral lelweg langs de Deurneseweg. Het nadeel voor de begrafenisstoet is wel dat hier vijf drempels liggen. Het kruispunt met de Kiekweg mag sowieso niet gebruikt wor den, terwijl de kruising bij Wever- slo veel te gevaarlijk is. Het drukke verkeer op de Deurneseweg zal te veel hinder ondervinden van de stoet. Toon Loonen wijst erop dat de begraafplaats er minimaal 150 jaar ligt. "Daarom moeten we heel zorgvuldig kijken of dit wel de beste locatie is. Wellicht is er een andere plek die beter is." Peterink is bezig met het verder uitwerken van de ruimtelijke onderbouwing. Er is inmiddels ook een stichting opgericht. "Hierdoor is de conti nuïteit gewaarborgd", aldus Teu- nissen. Theo Mulders (Samenwerking) juicht het initiatief toe. "Want het is een verbreding van de activi teiten in het buitengebied. Maar we moeten wel goed kijken of het daar past." Elianne Sweelssen (SP) vindt het een prima idee. "We hebben wel moeite met de verkeersstromen. De Kiekweg en Janslust worden steeds drukker. Het verkeer kan echt niet vanaf de Deurneseweg naar de begraaf plaats toe. Dat is levensgevaarlijk." Omdat er nogal wat vragen leven wi Teunissen een informatieavond te organiseren voor de politiek. De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. P.C.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gra tis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5