Dubbeltentoonstelling 't Freulekeshuus en Museum van de Psychiatrie Lezing Gregoriaans koor 20 jaar Kunstroute PEEL EN MAAS Donderdag 10 september 2009 - Pagina 23 Start jubileumjaar Koninklijke Harmonie Euterpe Koninklijke Harmonie Euterpe viert in 2010 haar 150-jarig bestaan en is met haar anderhalve eeuw durend bestaan één van Nederlands oudste muziekverenigingen. Als openingsconcert van dit spetterende jubileumjaar start Euterpe met het Halloween- concert op zaterdag 31 okto ber 2009. Het orkest, onder leiding van dirigent Marc Koninkx, neemt u mee in een muzikale reis van 150 jaar spookverhalen. Een keur aan bekende composities komt voor bij. Voor dit muzikale optreden laten speciale solisten Fred Jansen (zang), Marlies Driessen (zang) en Andrea Pieper (viool) de muziek helemaal spoken. Bekende num mers uit films en musicals, van klassiek tot pop, worden ten geho re worden gebracht. De show wordt compleet gemaakt door figuranten en de dansgroep van het Kunstencentrum Jerusalem, inclusief special effects. Veel artiesten en componisten hebben zich al door dit thema laten inspireren zoals Grieg, Mi chael Jackson en Camille Saint- Saëns die de dodendans Danse Macabre componeerde. Het Halloweenconcert is ver pakt in een complete show waar in beeld, geluid en verhaal een perfecte mix zullen vormen. Een spektakel voor jong en oud om eens een avondje lekker te grieze len. De festiviteiten strekken zich uit over 14 maanden, tussen 30 oktober 2009 en 2 januari 2011. Behalve het Halloweenconcert zijn andere hoogtepunten in het jubileumjaar het carnavalsconcert (4 februari 2010), uitwisselings concert voor de jeugd met Gre- venmacher (Luxemburg) (24 april 2010), de receptie, presentatie boek en DVD en concert met de Luchtmachkapel en het eveneens jubilerende Venrays Mannenkoor (18 september 2010). Op 20 november 2010 vindt het galaconcert plaats, en op 2 januari 2011 wordt het jubileumjaar afge sloten met het nieuwjaarsconcert. Gitarist Edgar Janssen uit Venray is een van de artiesten die met de harmonie optreden. Hij speelde al eerder met een combo bij Harmo- nie Euterpe. John van Els, basgita- rist van onder meer BOB en the Basementband, is geen onbekende bij de harmonie. Hij speelde al in verschillende bezettingen tijdens de PROMS-concerten. Zangeres Marlies Driessen is een veelzijdig en getalenteerd fenomeen. Ook zanger Fred Jan sen is een bekende gastartiest bij Euterpe. Samen hebben ze verschillende PROMS-concerten gedaan, een kinderconcert en een nieuwjaarsconcert, waarbij Fred tijdens een aantal van deze con certen ook de presentatie verzorg de. Kaartverkoop bij Schouwburg Venray a 17,50 euro. Het concert begint om 20.00 uur. Kijk voor meer informatie op www.euterp- evenray.nl In oktober 2009 is het 65 jaar geleden dat Venray werd bevrijd. De Tweede Wereld oorlog heeft heel wat teweeg gebracht in Venray. De bom bardementen aan het eind van de oorlog hebben veel van het oude Venray verwoest. In de kelders van Sint Servatius heb ben in het heetst van de strijd meer dan 3.700 patiënten en inwoners van de regio Venray geschuild. Ter gelegenheid hiervan is een dubbeltentoonstelling geor ganiseerd op twee locaties. In Museum 't Freulekeshuus ligt de nadruk op hoe de oorlog beleefd werd in Venray. Op deze locatie zullen vele gebruiksvoorwerpen, documenten over de regelgeving van de bezetter, dagboeken, films en foto's te zien zijn uit de eigen collectie van het museum en van diverse museale en particuliere bruikleengevers. Op de locatie Museum van de Psychiatrie ligt de nadruk op de beleving van de oorlog in de beide psychiatrische instituten: Sint Anna en Sint Servatius. Een uitgebreide fototentoonstelling, aangevuld met brieven en docu menten, is ingericht in het hoofd gebouw van de GGZ-NML. Ook aan Venray ging de oorlog natuurlijk niet zonder kleerscheu ren voorbij. In de eerste jaren van de oorlog was het leven eigenlijk vrij normaal. Er was voldoende te eten, want Venray was nog een boerendorp. Toch waren er maatregelen genomen. Er kwa men voedselbureaus. Zij zorgden ervoor dat de productie en ver werking van grondstoffen goed verliep. Voor boeren werden bij voorbeeld voor het vee voedsel bonnen verstrekt. Hiermee con troleerde men het aantal dieren iiei dat de boer had, want men kon niet meer dieren hebben den er voedsel beschikbaar was. Zo kwa men er ook maalbewijzen. Zonder maalbewijs mocht er niet gema len worden. De inwoners van Venray kregen distributiebonnen waar boter, suiker melk etc. mee gehaald kon worden. Iedereen, Het oude postkantoor. groot en klein, kreeg een distri butiestamkaart. Niet elk gezin had daarom voldoende te eten. Gezin nen met kleine kinderen hadden vaak genoeg, maar gezinnen met grote kinderen niet. Maar er bleef genoeg te eten over omdat men stiekem ging werken aan voed selvoorziening. In Venray was vol doende, ook omdat men stiekem slachtte, eigen maalmolentjes voor het graan had, eigen molen tjes had om olie uit koolzaad te persen en zelf kon boterkarnen. Hierop stonden strenge straffen, maar het gebeurde toch heel veel. Een tekort kwam aan goederen die we hier niet konden verbou wen zoals koffie, thee, cacao, rijst en tabak. Deze waren heel schaars maar hiervoor werden surrogaat producten (namaak) op de markt gebracht. Het meest heeft Venray geleden tijdens de bevrijding. Er is lang gevochten, waarbij het hele centrum platgegooid werd door Engelsen die de Duitsers uit Venray wilden verdrijven. Tussen Overloon en Venray vond een ver schrikkelijke veldslag plaats waar bij veel slachtoffers vielen, zowel burgerslachtoffers als Engelse en Duitse militairen. De verschillende dagboeken die in het Freulekeshuus worden getoond, schrijven over deze laat ste dagen van de oorlog. Met de bevrijding was de ellende nog niet echt afgelopen want op dat moment vindt ook de evacuatie plaats van de Venrayse bevolking en de patiënten en verplegend personeel van de psychiatrische inrichtingen. In de kelder van het museum is een schuilkelder inge richt. Deze bootst zoveel mogelijk de situatie van de Tweede Wereld oorlog na. Voor de scholen is er een vel met opdrachten beschik baar, dat ingevuld kan worden om de tocht door het museum, op deze manier spannend te maken. Op 12 en 13 september 2009 zijn de jaarlijkse Open Monumen tendagen. Museum 't Freulekes- huus is op deze dagen geopend van 14.00 - 17.00 uur en gratis toegankelijk. Presentatie Kleur in Castenray Tal van culturele activiteiten Dit jaar wordt in de maan den september en oktober in 49 Europese landen en 350 Nederlandse gemeenten aan dacht besteed aan Open Monu mentendag. In Nederland is ervoor gekozen om deze mani festatie steeds in het tweede weekend van september te houden. In 2009 wordt dit weekend voor de 23ste keer georganiseerd met als thema 'Op de kaart'. Ook in Venray vinden activiteiten plaats met als doel speciale aandacht te vragen voor het cultureel erf goed in het algemeen en de Venrayse monumenten in het bijzonder. De officiële aftrap vindt plaats in het gemeentehuis van Venray op zaterdag 12 september van 11.00 tot 13.00 uur. Tijdens deze bijeen komst reikt wethouder Patrick van der Broeck de prijs uit aan de maker van de winnende foto van de fotowedstrijd. Een selectie van de ingezonden foto's is te zien in de bibliotheek in Venray. Paul van Meegeren, gemeentearchivaris, geeft vervolgens een toelichting op een serie oude postkaarten van het centrum van Venray. Een aantal van deze oude kaarten zijn terug te vinden in diverse etala ges in het centrum van Venray. Tot slot geeft Ludo Boeije van de werkgroep Peellimieten 1716 een boeiende lezing over de afbake ning van de grenzen van Venray vanaf circa 1716. 'Gekrakeel in de Peel' is een goede ondertitel van dit verhaal. In de publiekshal van het gemeentehuis is een ten toonstelling ingericht met oude kaarten en foto's. Deze expositie is ook in de week na open monu mentdag nog te bezichtigen. Op zaterdag is er van 14.00 - 17.00 uur open huis op het St. Annaterrein, Noordsingel 39, bij de Archeologische Werkgroep Venray in het portiersgebouw en bij Rooynet in het Erfgoedhuis. De route is met pijlen aangegeven. Bij de Archeologische Werkgroep wordt uitleg gegeven over het tot stand komen van onderzoekskaar- ten en cultuurhistorische waarde- Het bestuur van de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. nodigt belangstellenden van harte uit voor een lezing op maandag 21 september 2009 in zaal Het Tref punt, in verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan 1. Aanvang: 19.30 uur. De lezing wordt verzorgd door Johan Koster. Het onderwerp van deze avond is 'Van Schieëpers- kruus tot Trans Cedron', over de toe-eigening en het gebruik van de openbare ruimte door de katholieken van de gemeente Ven- ray tussen 1853 en 1970. Johan Koster werd in 1936 geboren in Kampen en groeide op in de pro testantse traditie. In 1971 vestigde hij zich in Venray met zijn gezin. Nadat hij gestopt was met werken, startte hij met een studie Algeme ne Cultuurwetenschappen aan de Open Universiteit in Heerlen. Daar studeerde hij in 2007 af met de doctoraalscriptie 'Van Schieë- perskruus tot Trans Cedron' dat gaat over de toe-eigening en het gebruik van de openbare ruimte door de katholieken van Venray. Het onderzoek levert een bijdrage aan het bestaande onderzoeks project van dr. Jos Pouls 'Sensus Catholicus, Katholieke cultuur in Limburg en Brabant 1918-1970'. Dit project onderzoekt de wis selwerking tussen katholicisme en cultuur in de brede zin des woords in de twintigste eeuw. Een van de speerpunten is het gebruik van de openbare ruimte door katholieken. De katholieke verzuiling van het landschap betreft diverse aspecten onder andere: kerken, kerkhoven en lijkwegen. Kloos ters en bijbehorende instituten. Objecten van devotie (kruisen, kapellen, kruiswegstaties, smarten- hoven, etc). Vrijstaande beelden (waaronder Heilig-Hartbeelden) en gevelbeelden. Naamgeving van profane objecten (boerderijen, molens, zuivelfabriekjes, scholen, straten, pleinen, parken etc). Devotionele activiteiten in de buitenlucht (processies en bedevaarten). In verband met de beschikbare tijd kan in de pre sentatie slechts een bescheiden gedeelte worden behandeld van de talloze objecten die deel uit maken van het bovengenoemd religieus erfgoed. Zo wordt aan de in feite voor het onderwerp belangrijkste doelgroep kruisen en kapellen relatief weinig aan dacht besteed, omdat hier door met name de Stichting Kruisen en Kapellen vaker middels lezingen en publicaties aandacht voor is. Ook over de katholieke gebrui ken van het kerkelijke jaar zal niet zoveel gezegd worden. Koster heeft zijn bevindingen vastgelegd in een boek dat nog steeds voor 12,50 euro te koop is bij de VVV in Venray en bij de auteur. Zoals gebruikelijk is de lezing ook voor belangstellende niet- leden gratis toegankelijk. Op 15 september is het twintig jaar geleden dat het Venrays Gre goriaans Koor werd opgericht. Op diezelfde dag in 1989 vierde de familie Lenssen in Maashees haar gouden bruiloft. Bij die gelegen heid werden, op verzoek van de familie, door een tiental vrijwil ligers Benedicta Sit en de eerste mis gezongen. Na afloop werden in Auberge de la Campagne enke le consumpties aangeboden en bij deze gelegenheid werd tevens besloten tot de oprichting van het Venrays Gregoriaans Koor. De grote animators waren Wim Snij ders en Wim Fleurkens, van wie eerstgenoemde de eerste dirigent werd. In de loop der jaren heeft het koor, dat niet gebonden is aan een kerk, veel mooie uitvoeringen verzorgd in diverse kerken en kapellen. Er werden ook radio opnames gemaakt voor Radio Limburg en verschillende cd's opgenomen. Wim Snijders kwam in 1997 helaas te overlijden en hij werd opgevolgd door Wim Reijn- ders uit Horst, die elf jaar lang op uitmuntende wijze het koor geleid heeft. Momenteel bestaat het koor uit zestien leden, plus dirigent en organist, en het staat nu onder leiding van Ad Voesten. Het koor is op zoek naar nieu we leden. Voor informatie: tele foonnummer 585458. Ook is het natuurlijk mogelijk om een repeti tie te bezoeken. Op 12 september wordt in de Paterskerk tijdens de eucharistieviering extra aandacht besteed aan het vierde lustrum, waarin het koor speciaal zijn over leden leden wil herdenken. Het oudste nog steeds actieve lid is de 90-jarige Charles Luyckx uit Yssel- steyn. De herenzangers komen ook uit Oostrum, Wanssum, Horst, Sevenum, Afferden en Venray en variëren in leeftijd. Zaterdag 12 en zondag 13 september is het weer het weekend van de Open Atelier route. In heel de gemeente Boxmeer openen de leden van Kunstkolk de deur van hun werkplek. Op vertien locaties hangen van 11.00 -17.00 uur de gele Kunstkolk-wimpels uitnodigend te wapperen. Men kan starten bij CC De Weijer in Boxmeer, waar in de kapel een overzichtsexpositie is te zien met werk van alle deelne mers. Op 11 september om 20.00 uur vindt daar de officiële opening plaats. Deelnemers zijn Liesbeth Buijssen in Oeffelt, Ans Verdijk in Beugen, Marian Sondermeijer- Nieuwenhuis, Guus Verzellenberg, Gerrie Franken, Joke Rozijn, Hans Vos, Else van der Sloot en Ger- rit Bartelink in Boxmeer, Anneke Toussaint in Sambeek, Kristianne Tummers, Frank Lindner en Wim Geurts in Vierlingsbeek en Gijs van Lanen in Overloon. Natuurlijk is er ook een kunstloterij. Er zijn lootjes te koop voor vier grotere kunstwerken, afgestaan door Wim Geurts (houtobject), Guus Verzel- lenberg (schilderij), Joke Rozijn (keramiek) en Else van der Sloot (aquarel). Ook deze werken zijn te zien in de Weijerkapel. De loot jes kosten slechts 1 euro en zijn zowel te koop in De Weijer als bij de ateliers. De trekking is na afloop van de atelierroute op zon dag 13 september om 18.00 uur. De routefolder is gratis af te halen in CC De Weijer in Boxmeer. De folder is ook verkrijgbaar bij de ateliers zelf of te downloaden via www.kunstkolk.nl. kaarten en wordt toegelicht hoe archeologische vondsten in kaart worden gebracht. In het Erfgoed huis wordt getoond hoe oude foto's, prenten en documenten worden bewerkt ten behoeve van plaatsing in het digitale geheu gen van Venray (www.rooynet. nl). Een demonstratiepaneel staat opgesteld staat opgesteld in de hal van het gemeentehuis. Ook het Venrayse museum 't Freulekes- huus aan de Eindstraat 8en speelt in op het thema met de tentoon stelling 'Oorlog aan den Lijve'. In dit museum kunnen de bezoekers zien hoe Venray 'van de kaart' was in september/ oktober 1944. Op zondagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur wordt tevens een video ver toond in de Kapel van de Servaas- hof, waarop Venraynaren vertellen over de laatste oorlogsdagen. In Oostrum is op zaterdag en zondag de kerk opengesteld van 10.00 - 17.00 uur, waar de Histori sche Kring Oostrum/ Spraland het het Oostrumse Kerkbestuur de kerkschatten speciaal 'op de kaart' zetten, waaronder de in december 2008 herplaatste retabels. In Merselo heeft de activitei tenwerkgroep van molen Nooit Gedacht, evenals vorig jaar, een monumentenmarkt georganiseerd op zaterdag en zondag van 13.00 - 17.00 uur. In diverse stalletjes geven een aantal cultuurhistori sche verenigingen informatie over hun activiteiten en de plaatselijke geschiedenis. Rondom de molen wordt een terras ingericht en Kerkennacht in Venray In het landelijke Open Monumentenweekend en in het jaar van het 450-jarig bestaan van het bisdom Roer mond openen verschillende kerken in Limburg hun deu ren tot middernacht. Ook de Petrus' Bandenkerk in Venray zet de deuren wijd open. Niet alleen tijdens de gebrui kelijke openingstijden 's middags (14.00 tot 16.00 uur) is de kerk open (ook voor torenbeklim ming), maar ook in de avonduren tot middernacht. 's Avonds wor den in de kerk tal van activitei ten gehouden. Op verschillende momenten tijdens de avond wordt het orgel bespeeld. Nog mooier: mensen - vooral kinderen en jeugdigen - worden uitgeno digd zelf op het orgel te spelen. Of iets bij het orgel te zingen. In de kerk vinden tevens inleidingen plaats over de architectuur (door kunsthistoricus Harrie Vriens, red.), de beelden en andere kunst voorwerpen en het India-project van de Stichting Helpende Han den. Tevens kunnen de bezoekers de diverse kunstobjecten - even tueel samen met een expert - zelf bekijken en met een gids de toren beklimmen. Begonnen wordt met de gebruikelijke zater dagavondmis, opgedragen door deken Smeets, waaraan derdewe reldkoor A Djambo met Afrikaan se vaste gezangen deelneemt. Na de mis wordt voor het eerst de inmiddels voltooide website van de Stichting Behoud en Restaura tie Beeldenschat Sint Petrus' Ban- denkerk Venray gepresenteerd door bestuurslid André van Goch. De rest van de avond worden deze videobeelden voor belang stellenden doorlopend afgedraaid. Afgewisseld met een presentatie van fotomateriaal, dat niet is opge nomen in het prachtige fotoboek over de kerk: De Kathedraal van de Peel. Tussen de presentaties zal onder meer door kinderen wor den gemusiceerd. Ook de Stichting Helpende Handen laat in een andere hoek van de kerk een doorlopende videopresentatie zien van het meerjarige India-project. Daarnaast licht zij het project in een presentatie nader toe. Rond 20.30 uur zal Harrie Vriens op zijn bekende humoristische wijze een toelichting geven op die architec tuur. De inleiders en gidsen zijn steeds aanwezig om direct vragen te beantwoorden en de bezoeker voorwerpen te tonen. Om 20.30 en 21.30 kan een groep van maxi maal 15 personen met een gids de toren beklimmen, duur onge veer 45 minuten. A Djambo zingt in de avondmis enkele Afrikaanse gezangen. Ter afsluiting worden samen met de aanwezigen enkele Taizé- liede ren gezongen. In de kerk wordt een 'spoorboekje' opgehangen, waarop te lezen valt wanneer het publiek wat kan verwachten. De tijdstippen zijn bij benadering. Er wordt flexibel mee omgegaan, mede afhankelijk van de wensen van de bezoekers. worden eenvoudige drankjes en hapjes geserveerd. De monumen ten van Merselo zijn 'op de kaart' gezet en kunnen vanuit de molen, fietsend, wandelend of per auto bezocht worden. Tot slot houdt het kerkbestuur van de St.Petrus' Bandenkerk (Grote Kerk) van Venray de gebruikelijke openstel ling van kerk en toren van 14.00 - 16.00 uur op zaterdag en van 13.00 - 16.00 uur op zondag. Daarnaast vinden een aantal speci ale activiteiten plaats op de zater dagavond, aansluitend aan de mis van 19.15 uur tot 24.00 uur - met informatieve rondleidingen en muzikale optredens. Tevens wordt de nieuwe website gelanceerd. De toren kan beklommen worden tot circa 22.00 uur. Poppodium Venray Het Poppodium gaat zijn deuren voortaan ook doorde weeks openen. Om te begin nen op woensdag 9 september. Belangstellenden zijn welkom vanaf 19.30 uur. Om 20.30 uur is op een groot scherm de interland Nederland - Schot land te zien. Na de wedstrijd is er nog tijd om na te kletsen en wat te drinken. Wat vind jij? Wat houd je bezig? Wat willen jullie? Op woensdag avond mogen jullie zelf invulling geven aan de avond. Dus heb je een leuk idee, weet je een gave film die we kunnen draaien, wil je zelf komen rappen of draaien? Kom op woensdagavond langs om je ideeën te laten horen en wij zorgen samen met jou dat je idee uitgevoerd wordt. Op de website kun je in gaten houden welke acti viteiten nog meer in het Poppo dium plaatsvinden. Nieuwsgierig geworden? Kijk dan op www.pop- podiumvenray.nl. Het Poppodium is altijd op zoek naar enthousiaste vrijwilligers. Dus heb je een goed idee of wil je gewoon je handen uit de mouwen steken? Dan is dit je kans. Stuur een mailtje met je gegevens, hobby's en interesses naar vrijwilligers@poppodiumven- ray.nl. Er wordt dan zo snel moge lijk contact met je opgenomen. Molen houdt monumentenroute- en markt In het weekend van 12 en 13 september van 13.00 uur tot 17.00 uur draait het bij molen Nooit Gedacht om monumenten. Het landelijke thema voor het monumentenweekend 2009 is 'Op de kaart'. Daarom zijn Mer- selose monumenten op de kaart gezet en is er een speciale wandel en fietsroute uitgezet, die start bij de molen. Evenals vorig jaar is er bij de molen ook weer een kleine markt, waar achtergrondinforma tie beschikbaar is over de Mer- selose monumenten. De uitgezette monumentenroute leidt de wan delaars en de fietsers langs de vele monumenten in en rondom het dorp Merselo. De route kan geheel of gedeeltelijk gevolgd worden en start bij de molen. Op een aantal locaties wordt in aanvulling op de markt ter plaatse meer informatie gegeven. De route leidt langs de Johannes de Doperkerk en langs de verschillende veldkapellen en muurniskapelletjes die Merselo kent: de St Janskapel, de St Anna- kapel, de Mariakapel en de kleine Oda- en Mariakapelletjes. De oudste boerderij van Merselo, de Martiene Plats in het buurtschap Weverslo in het Loobeekdal, is ook opengesteld voor bezoekers. De route leidt eveneens langs de Ballonzuil in de prachtige bossen ten noordwesten van Merselo. Ten slotte kan de in 2008 herplaatste replica van de historische grens paal 'Vredepaal' worden bezocht. Vanzelfsprekend draait molen Nooit Gedacht het hele weekend en zijn er gratis rondleidingen voor de bezoekers. Kermis Oostrum Van zaterdag 12 t/m dins dag 15 september is het weer ker mis op het Dorpsplein in Oostrum. De kermis bestaat uit diverse uit eenlopende attracties: De jeugd kan zich dit jaar bijvoorbeeld ver maken met een van Nederlands mooiste botsautobanen 'Crash Cars' of een ritje maken in de Polyp. Voor de kleintjes zijn de draaimolen en de Fantasy World aanwezig. De spelletjesfanaten kunnen terecht bij de schietsalon, het touwtje trekken, de grijpkra- nen en het eendjesvissen. Ook de Aqua Blasta, de Big One en de boksbal zijn van de partij. Aan ker- mislekkernijen zijn dit jaar aanwe zig nougat- en suikerwerken, sui kerspin, popcorn en een viskraam. Voor meer informatie: www.ker- misvenray.com Woensdag 16 september pre senteert KiC (Kleur in Casten ray) in het gemeenschapshuis zijn evaluatie van de reis naar Aberdeen en de nieuwe plan nen voor het komende jaar. Alle inwoners van het dorp zijn welkom op deze bijeen komst. Tevens zijn de collega dorpsraden uit de omgeving uitgenodigd. KiC is een onder deel van de dorpsraad in Cas- tenray. KiC is ontstaan uit het pro ject graffitispuiten dat eind 2008 is uitgevoerd in Castenray. Een fietstunnel werd door twintig jongeren met graffiti opgeknapt. De commissie Kleur in Castenray was toen een feit: Stan Vullings, Ilse Claessens, René Classens, Lon- neke Duijkers. Maxime Classens is sinds kort toegetreden tot de commissie. Christian van Bommel is adviseur vanuit de dorpsraad. Delene Steegs was eerst adviseur, maar is vanwege het aftreden als lid van de dorpsraad omgedoopt tot beschermvrouwe van KiC. Bovengenoemde personen zijn de bestuursleden van KiC. In juli namen de bestuurleden deel aan een conferentie voor jongeren van de Caretakers in Aberdeen, samen met jongeren uit Maastricht. Voor de reis hebben ze zelf het geld bij elkaar gebracht. Woensdag 16 september wordt uitgebreid op de reis ingegaan. Stan en René laten tijdens deze bijeenkomst live Schotse muziek klinken. Op de site van KiC kun nen belangstellenden een dag boek lezen dat de jongeren heb ben bijgehouden. KiC is zeker geen eendags vlieg. Zeker niet, want het nieuwe plan voor Castenray ligt al klaar: het opknappen van de Jongeren Ontmoetings Plek (JOP). Deze is destijds door de dorpsraad aan gelegd, maar is nodig toe aan een pimpbeurt. Vaak zie je dat volwas senen de plannen al klaar hebben en dan de inwoners informeren. De jongeren denken hier heel anders over. Natuurlijk hebben ze al wensen, zoals een pannakooi, kunst bij de JOP (gemaakt door henzelf, waaronder een bank van mozaïek) en verschillende soor ten beplanting. Tijdens de aftrap van het project 'jOp op de schop' mag iedereen meedenken. Tijdens de conferentie hebben Delene en Christian een opdracht uitgevoerd die zeer geschikt is voor de aftrap van de JOP. Hierbij wordt iedereen gestimuleerd om mee te denken hoe het anders zou kunnen met de JOP. Door samen te praten hoe je dingen ziet en wilt verbeteren gaan de leden van KiC ervan uit dat hier een plan uitrolt voor de nieuwe JOP Natuurlijk kost dat veel geld, met de pannakooi erbij circa 20.000 euro. De jongeren zetten hoog in maar hebben nu al gelden binnengekregen. Zo heeft de Rabobank Venray 1500 euro toegezegd, verdeeld over drie jaar. Maar ook andere instanties geven geld voor dit project. Op de avond van de aftrap worden deze bedra gen bekendgemaakt. Ook wordt het wensgeld bij de gemeente Venray weer aangevraagd, de pro- KiC wil de JOP in Castenray een opknapbeurt geven. vincie benaderd en een aanvraag ingediend bij het Oranjefonds. KiC heeft zich ook al opgegeven voor de 'Kern met Pit'-prijs. Voor de bij eenkomst is iedereen uitgenodigd: jongeren, ouders en speciaal ook de omwonenden van de JOP aan de Horsterweg. De bijeenkomst op 16 september start om 20.00 uur in gemeenschapshuis De Wis, Matthiasstraat 2 in Castenray. Voor informatie kunt u kijken op de site van KiC: http://castenray. dorpenvenray. nl/kleurincastenray of bellen met telefoonnummer 06-40401584. Halloween centraal 9 Kunst Cultuur Open monumentendag 'JOP op de schop'

Peel en Maas | 2009 | | pagina 23