Aangepast lezen Angels Rule in Koningskerkje Cabaret Gryphus Zoete mond Thomas Rosenboom Zoete mond PEEL EN MAAS Donderdag 10 september 2009 - Pagina 22 Met een bedrag van 500 euro verleent Wonen Ven ray financiële steun aan het project 'Herleving Historie Hengstenassociatie Voor uitgang'. Het project, dat de plaatsing van een beeld, de uitgave van een boek, een expositie, een toertocht voor trekpaarden en Haflingers, een hengstenmonstering en een basisschoolproject omvat, wordt georganiseerd door de Stichting Heemkundig Genoot schap Castenray. De uitvoering van het project vindt plaats op 3 en 4 oktober. Wonen Venray steunt met geld uit het Leefbaarheidsfonds pro jecten die de leefbaarheid en de veiligheid in de woonomgeving verbeteren en de sociale con tacten in een dorp, buurt of een wijk versterken. Voorbeelden van te steunen projecten zijn bijvoor beeld aanpassingen in de groen voorziening, een bijdrage in de renovatie van een gemeenschaps huis, het plaatsen van een zit bankje of kunstwerk in het dorp of de wijk, de aanleg van een jeu- de-boulesbaan of bijvoorbeeld de verlichting van achterpaden. Het gaat hierbij steeds om eenmalige projecten buiten reguliere budget ten om. Het doel van het Fonds Leefbaarheid van Wonen Venray is om bewoners te helpen bij het creëren van een prettige en vei lige woonomgeving. Door samen te werken in een project wordt de saamhorigheid en verbondenheid van bewoners verhoogd. Dat geldt ook voor het Castenrayse heem- kundeproject, waarbij Fanfare Dorpsklank, Toneelvereniging Von del en verschillende vrijwilligers samen met de leden van de heem- kundestichting het project tot een goed einde willen brengen. Het beeld levert daarbij een bijdrage aan de verfraaiing van het dorp Castenray en vormt na 3 oktober zeker een bijzondere trekpleister voor trekpaardliefhebbers uit het hele land en zelfs uit België. Eer der al ontving de Stichting Heem kundig Genootschap Castenray voor het project een bijdrage van: gemeente Venray 1000 euro, His torisch Platform Venray 1000 euro voor het kunstwerk, Rabobank Venray 500 euro, Teunesen Zand en Grint BV 500 euro, Vitelia Voe ders 500 euro, Nijsen/Granico 100 euro, donaties privépersonen 170 euro. Daarnaast verstrekte het His torisch Platform Venray een sub sidie van 750 euro voor het boek 'Trekpaardfokkerij in het land van Nico van Melo'. Van de Dorpsraad Castenray ont ving de heemkundestichting een algemene waarderingssubsidie van 500 euro en in het voorjaar van 2009 werd een bedrag van 1000 euro ontvangen in het kader van de Leefbaarheidswedstrijd Kern met Pit van de Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij voor het project Herdenking Indiëgan- gers. De beide laatste bedragen worden eveneens aangewend ter bekostiging van het trekpaarden project. De totaalkosten daarvan zijn begroot op 22.778 euro. Elke week een nieuw programma Het gebeurt zo vaak, dat je op zondag denkt: wat gaan we vandaag eens doen? Of je denkt: de kinderen zouden eens wat meer naar buiten moeten! (P)uur Natuur biedt in die geval len prima mogelijkheden voor ouder en kind. Lekker op de zon dag even naar buiten, een frisse neus halen en tegelijk nog iets leuks meemaken. Een uur natuur op de zondag in de pure natuur van Venray. Spelen in de natuur is zo oud als de mensheid. Maar, zonder te oor delen, zijn we er min of meer van vervreemd. Bij de nieuwe genera tie van ouders en kinderen leeft sterk de behoefte de natuur en het belang van het spelen in de natuur te herontdekken. We weten alleen niet meer hoe dat moet en waar we dat moeten doen. Ondanks de natuurlijke behoefte van het kind om buiten in de natuur te spelen moet het natuurspelen gestimu leerd worden. De Marke Venray, beheerder van de gemeentebos- sen en organisator van (P)uur Natuur, wil daarom meer speel- natuur en meer mogelijkheden om in de natuur te spelen. Het is opvallend dat de meeste succes sen van het huidige spelen in de natuur bij georganiseerde activitei ten plaats vinden. Het is ook niet vreemd. Hedendaagse kinderen zijn gewend om in een georga niseerde wereld en onder bege leiding hun dingen te doen. De school (30 uur per week) is geor- ganiseerd en begeleid en de meest voorkomende vrijetijdsbesteding van kinderen vindt plaats bij sport en cultuur (sportverenigingen, danslessen, muziek, scouting, IVN, Jong Nederland, etc.), onder bege leiding en georganiseerd. Maar ook het gezinsleven thuis is geor ganiseerd en uiteraard onder bege leiding, waarbij games en tv kijken door kinderen veel wordt uitgeoe fend. Het huidige kind is gewend aan een begeleide en georgani seerde wereld. Daarbij hebben ouders veel behoefte om de kinderen te bege leiden in hun weg en ontwikke ling. Het zelfstandig naar school gaan is daar een voorbeeld van. Ouders voelen zich prettiger en zichzelf een betere ouder als ze de kinderen met de auto of onder begeleiding naar school brengen. Maar ook het buiten spelen kan en mag alleen als de ouder het vertrouwen heeft dat het veilig en vertrouwd is. Kinderen weten vaak niet beter en zijn vertrouwd met de begeleide weg in hun ont wikkeling. (P)uur Natuur speelt op deze ontwikkeling in door elke week een programma te organi seren dat wordt begeleid door de ouder(s) zelf of door vakmensen. Het is hartstikke leuk om te zien hoe kinderen in de natuur zich prima kunnen vermaken. Ieder takje, blaadje, bergje zand of mier is al een speelaanleiding voor kinderen. Als ze maar weten dat het kan en mag. (P)uur Natuur besteedt daarom aandacht aan georganiseerd natuurspelen om het voor de kinderen duidelijk te maken dat het kan en mag en dat het veilig is. Een deel van de kinde ren gaat dan vanzelf weer op ont dekking in de natuur, bijvoorbeeld in het Stoerbos, 't Speelvlak of de natuurspeelplaats van Vlakwater in Venray. Een ander deel blijft vragen of er weer wat georgani seerd wordt. Die hebben blijkbaar behoefte aan organisatie en bege leiding. Het IVN Geijsteren-Ven- ray, Jong Nederland, Scouting de Peelspeurders, en andere natuur organisaties bieden daartoe gewel dige activiteiten. (P)uur Natuur richt zich daarbij vooral op spe len, ontdekken en beleven in de natuur mét het gezin op de zon dag. Spelen in de natuur leert je met al je zintuigen je eigen natuur en je eigen omgeving te ervaren en begrijpen. Voor veel mensen lijkt de natuur steeds meer alleen maar oppervlakkig te bewonderen op recreatieve momenten, zoals vakanties of op tv of de website. Maar echte natuur Google je niet. Het 'Ravillaraadsel' is een onder deel van (P)uur Natuur dat kinde ren in hun eigen belevingswereld brengt. Nergens in de wereld vind je een computerspel waarin je levels hoger komt door buiten in de bossen opdrachten uit te voe ren. Superdedective Bubblegum heeft hulp nodig die de speler van het spel kan bieden. Het spel wordt in de bossen van Venray en omgeving gespeeld waarbij er een tijdreis wordt gemaakt en de geschiedenis van Venray in beeld komt. Het hele gezin kan er aan Spelen in de natuur is beter voor de lichamelijke, geestelijke en mentale gezondheid en de ontwikkeling van sociale vaar digheden meedoen. Spelen in de natuur is beter voor de lichamelijke, gees telijke en mentale gezondheid en de ontwikkeling van sociale vaar- digheden.Talloos onderzoek heeft dit ondertussen bevestigd. Natuur beleving leidt regelmatig tot signi ficante verbetering van geestelijke en lichamelijke gezondheidsklach ten en -stoornissen. Op een speel se manier kunnen we daaraan wer ken. Om te beginnen bij ons zelf. En uiteraard in de echte natuur! De Oriënteringsloop, de 5sterren zintuigentoer, Braakballen pluizen, het Springfestijn, Met de neus in de wind, Poelen voelen en vele ande re activiteiten van (P)uur Natuur bieden daartoe talrijke kansen en het is nog leuk ook. (P)uur Natuur richt zich in beginsel niet op het kennis opdoen over de natuur. Het gaat om ont spanning en natuurbeleving met het gezin op de zondag. Het IVN Geijsteren-Venray, Stichting Mooi- land, de Jeugd Natuurwacht en andere organisaties bieden prima educatieve arrangementen en acti viteiten voor (school)kinderen. U kunt voor 22,50 euro per jaar met uw hele gezin lid worden van (P)uur Natuur. Op de website www.demarke-puurnatuur.nl leest u meer over het lidmaatschap, de activiteiten, het programma en vind u praktische informatie. Dubbeltentoonstelling in het hoofdgebouw van de GGZ NML door het Museum van de Psychia trie en in het Museum 't Freules- keshuus, van 11 september t/m 29 november 2009. Oktober 1944: Noord- Limburg en Oost-Brabant waren het strijdtoneel van een hevig gevecht. Bijna meter voor meter, huis voor huis moesten de geallieerden veroveren op een zich hevig verzettende Duitse troe penmacht. Weliswaar geen groot aantal Duitsers, maar niet minder fanatiek. De gevolgen waren desas treus: naast de talloze verwoestin gen werd ook de burgerbevolking in het nauw gedreven. Venray werd in die tijd zwaar belegerd en dat betekende voor zowel de bur gerbevolking als voor de patiënten van beide gestichten een bijna onmenselijke situatie. Het drama- tische oorlogsgebeuren in Venray- dorp wordt in 't Freuleskeshuus zeer uitgebreid aan de belangstel lende bezoekers getoond: geen detail blijft onbelicht zodat een bezoek aan dit gedeelte van de oorlogsherinneringen zeer aanbe volen is. In de kelders van St. Serva- tius verbleven, naast de gestichts bevolking van St. Servatius, zich ook nog eens een aantal patiënten van St. Bavo uit Noordwijkerhout. Zij waren al veel eerder verplicht vertrokken uit Noordwijkerhout. Voeg daarbij de vele burgers die hun toevlucht zochten tot de vei lige kelders. Maar ook de kelders van St. Anna boden onderdak aan mensen in nood: door de enorme verwoestingen aan de paviljoenen, St. Anna lag precies in de vuurlijn én de Duitsers hadden zich ver schanst op het Annaterrein, kon er bovengronds niet geleefd worden en de beschikbare kelders waren niet geschikt voor bewoning maar er was geen alternatief. Helaas zijn daar geen foto's van beschikbaar. Van het kelderleven op St. Serva- tius zijn wel foto's gemaakt: deze weerspiegelen de angst die er voortdurend heerste. Dichtopeen- gepakt onder moeilijke omstandig heden; nauwelijks sanitaire voor zieningen, weinig frisse lucht, geen stroom en water; wachtte men op het einde van de vijandelijkheden. De bevrijders, voornamelijk Tommy's, hadden snel in de gaten dat de levensomstandigheden niet draaglijk waren voor de verzwakte patiënten en dorpelingen. Zij ver ordonneerden dan al heel snel een algehele evacuatie naar veiligere gebieden. De inwoners van Venray werden naar de bevrijde gedeeltes van Brabant gebracht en onderge bracht bij families. Het merendeel van de mannelijke patiënten werd via de van Horne kazerne in Weert naar België geëvacueerd: Dave, St. Truiden en Bierbeek zijn bekende oorden waar de uitgeputte patiën ten hun veiligheid terug vonden. De vrouwelijke patiënten kregen een veilig onderkomen in de Karel 1 sigarenfabrieken in Eindhoven: via veel improvisatie werd er toch een bewoonbaar pand van gemaakt. Ten slotte was het daar veilig en waren de levensomstan digheden veel beter als in de don kere kelders op St. Anna. Bezoe kadres: hoofdgebouw van GGZ NML, Stationsweg 46, 5803 AC Venray. Openingstijden: woensdag zaterdag- en zondag van 14.00 uur tot 17.00 uur, van 9 september t/m 29 november 2009. Kunt u de kleine lettertjes niet meer lezen? Of lukt het lezen niet meer door een ande re beperking of leeshandicap? Kom dan naar de informatie bijeenkomst op 22 september die georganiseerd wordt door BiblioNu in samenwerking met Sensis en De Zorggroep. Tijdens deze bijeenkomst wordt duidelijk gemaakt wat de mogelijk heden zijn voor iedereen die geen 'gewone' boeken kan lezen. Ver der wordt er informatie gegeven over de 'Aangepast lezen-punten' in de verschillende vestigingen van BiblioNu. Daarna geeft Sensis uitleg over de vele mogelijkheden op het terrein van aangepast lezen. De Zorggroep vertelt ten slotte iets over de Startpunten (zorgwin- kels), waar mensen met visuele beperkingen voor hulpmiddelen terecht kunnen. Er is gelegenheid om de verschillende materialen te bekijken en uit te proberen. Ook is er tijd voor het uitwisselen van ervaringen en het stellen van vragen. Deze bijeenkomst vindt plaats in de bibliotheek Venray, Merseloseweg 59, op 22 septem ber om 14.00 uur. De toegang is gratis. Aanmelden kan telefonisch: 0478 581970 of via e-mail: aan- meldingen@biblionu.nl Angels Rule geeft op zon dag 20 september wederom een sfeervol concert in het Koningskerkje in Vierlings beek. Angels Rule bestaat uit de vier vocalisten Anneke Miggiels, Caro line Ermers, Marlies Driessen en Roel Verheggen. Na hun eerste succesvolle Dinnershow, in 2008, besloten ze als groep verder te gaan en inmiddels hebben ze al verschillende concerten gegeven. Angels Rule biedt het publiek elke keer een prachtig programma met zowel musical-, pop- als gospel liedjes. Vaste begeleider is pianist Robert Lemmens, daarnaast wordt gebruikgemaakt van professionele orkestbanden. Tijdens het con cert in het Koningskerkje kan het publiek genieten van prachtige luisterliedjes en mooie meerstem mige composities. Aanvang van het concert is 15.30 uur en de entree bedraagt 10 euro. Aangezien het concert vorig jaar snel uitverkocht was en er diverse bezoekers tevergeefs naar het kerkje kwamen, wordt geadviseerd kaarten te reserve ren. Stuur daarvoor een mail naar koningskerkje@home.nl of bel, telefoonnummer 0478-632172. Er zijn slechts 85 kaarten (zit- en staanplaatsen) beschikbaar. Voor meer informatie kijkt u op www.angelsrule.web-log.nl Op vrijdag 11 september vindt in Gryphus in Vierlings beek een cabaretvoorstelling plaats van Tom Sligting. In Gryphus speelt hij zijn eerste avondvullende voorstelling Sligting Verlichting. Tom Sligting wist op zijn zes tiende nog niet dat hij comedian wilde worden. Hij werkte mee in de groothandel van zijn vader. Dat wilde hij later ook maar dan anders en beter. In Sligting Verlich ting vertelt hij op onnavolgbare wijze zijn eigen levensverhaal. Sligting laat zien wat we allemaal zien, wat we allemaal meemaken. Waarom maken sommige mensen altijd plezier en genieten ze van elke dag terwijl de meeste ande ren gewoon doorkabbelen? Hij geeft antwoord op vragen waarvan u nog niet wist dat u ze had. Slig- ting Verlichting is het eerste solo programma van Tom Sligting. Slig ting Verlichting is in de Cabaret Comedy Gids uitgeroepen tot een van de meest veelbelovende voor stellingen van 2009. Een gedreven show vol vrolijke humor, scherpe inzichten en visuele verrassingen. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur. Het optreden van Tom Slig ting begint om 21.00 uur. Voor deze voorstelling zijn kaar ten a 10,00 euro telefonisch te reserveren via (0478) 631802 of 630508. Reserveren via internet is mogelijk op de Gryphus website www.gryphus.nl. Bezoekers die jonger zijn dan 20 jaar kunnen op vertoon van een geldig legitima tiebewijs een korting krijgen op de entreeprijs van 3,00 euro. Monumentale bomen Op maandag 21 september houden IVN Geijsteren-Venray en Natuur Historisch Genoot schap een lezing over monu mentale bomen. Monumentale bomen zijn speciaal door hun hoge leeftijd, schoonheid of zeldzaamheid. Ze staan vaak op bijzondere plek ken en zijn beeldbepalend in hun omgeving. Om deze bijzon dere bomen te behouden heeft de Bomenstichting alle monumentale bomen en boomgroepen gere gistreerd. Zij worden met extra zorg en bescherming omringd. Bijvoorbeeld door controles en adviezen van het Bomenfonds. De Bomenstichting doet ook inspan ningen om deze bomen te behou den bij dreigende kap. Particuliere eigenaren wor den ondersteund bij het instand houden van de monumentale bomen. Deze inleiding wordt verzorgd door John Loermans van de Bomenstichting. De inlei ding begint om 20.00 uur en vindt plaats in zaal de Kei in Geijsteren. Beurs in Oirlo Peuterspeelzaal Robbedoes in Oirlo houdt een tweede- handsbeurs voor kinderkle ding op zondag 20 september 2009 in gemeenschapshuis De Linde, Hoofdstraat 34 te Oirlo. Leuke, betaalbare tweedehands kinder(merk)kleding vanaf maat 74 t/m 164 wordt aangeboden. De beurs is geopend van 10.30 uur tot 12.00 uur. De entree is 1 euro per volwassene. Accordeon centraal Op zondag 13 september houdt het Trio Buddiger een accordeon /harmonicafestival met open podium in café/zaal 't Brugeind, Hoofdstraat 74 te Meerlo. Zaal open: 12.00 uur, aanvang: 13.00 uur. De toegang is gratis. Inlich- tingen/ opgave via Ger Buddiger, telefoonnummer 0485-342671 of 077-3982232. Gedichtendag In het kader van Gedichten dag 2010, donderdag 28 januari, worden dichters door BiblioPlus en BiblioNu uitgenodigd om hun mooiste gedicht op te sturen. Gedichtendag biedt hen de kans om hun gedicht gedrukt op een briefkaart te laten verschijnen. Het thema/ onderwerp van de gedich ten is vrij. De gekozen gedichten worden verspreid via de verswin keliers in het Land van Cuijk, de kop van Noord-Limburg en de gemeenten Horst en Venray onder het motto 'Vers bij vers'. BiblioPlus en BiblioNu organise ren deze actie rondom het gedicht in samenwerking met Meralit 'woord in beweging', Stichting Pen Stem, De Vrije Dichters Boxmeer en Schrijfclub Venray. De organisatie nodigt alle dichters, vanaf 14 jaar, uit om maximaal twee gedichten in te zenden voor Gedichtendag 2010. Een deskundige jury kiest maxi maal zestien gedichten die op briefkaarten worden gedrukt. De gedichten uiterlijk 17 oktober 2009 mailen naar d.stoevenbelt@ biblioplus.nl of per post naar: H. van Heijster, Oude Breestraat 43, 5845 AB Sint Anthonis. De inge zonden gedichten worden alleen gebruikt voor deze activiteit.Meer informatie over de spelregels van deze actie op www.biblioplus.nl en www.biblionu.nl. De passie van Edith Piaf Zondag 13 september geeft Cambrinus in Horst vrij baan voor de Canadese zangeres Nathalie Matteau en haar band Les Hom mes Perdus. Nathalie Matteau is uitdagend, wulps en ingetogen tegelijkertijd. Ze verleidt, zwiert, huilt en lacht. Haar voordracht is gepassioneerd als die van wei nig anderen. Gedragen door haar band, brengt Matteau de sfeer terug van de tijdgeest van Parijs en Berlijn ten tijde van Kurt Weil, Bau- haus, tango's, chanson en de grote zangeressen Edith Piaf en Marlene Dietrich. Dit concert begint om 16.00 uur en reserveren is aan te bevelen. Meer informatie: www. cambrinusconcerten.nl. Uitreiking 't Silveren Swaentje De ereprijs 't Silveren Swaentje wordt op 22 oktober om 20.00 uur uitgereikt in het Theehuis van het Odapark, de Venrayse kunst -en cultuurtempel. 't Silveren Swaentje is een onderscheiding die wordt verleend aan iemand die een belangrijke bijdrage heeft geleverd en nog steeds levert aan kunst en cultuur in Venray en omstreken. De prijs is ook bedoeld als een aanmoediging om daarmee door te gaan. De stich ting 't Siveren Swaentje, die deze prijs uitreikt, wil meer bekend heid en inhoud aan de ereprijs gaan geven. Vandaar dat dit jaar wordt uitgeweken van de kelder van hotel-restaurant De Zwaan naar het Odapark, dat over meer ruimte en faciliteiten beschikt. Daar kan op feestelijke wijze de genomineerde gehuldigd worden. Er zijn nogal wat prijzen in deze regio, maar specifiek voor kunst en cultuur is 't Silveren Swaentje uniek. De prijs bestaat uit een zilveren zwaantje dat opgespeld kan worden. De genomineerde van dit jaar wordt begin oktober bekendgemaakt. Kijk voor meer informatie op de website www. rooynet.nl. De Locht Zondagmiddag 13 september wordt in museum De Locht gede monstreerd op welke manier aan buxusplanten een speciale vorm wordt gegeven. Het is een arbeidsintensieve activiteit die veel geduld en vaardigheid vereist. Bezoekers kunnen rekenen op vakkundige toelichting. De sme derij van het museum is in bedrijf en de stoelenmatter is aan het werk. Op de binnenplaats is een optreden van Mart en Marion Ver voort met vrolijke en nostalgische liedjes. Bezoekers kunnen ook nog genieten van twee tijdelijke exposities: 'De Twaalf maanden van het Jaar' met middeleeuwse afbeeldingen over het leven op het platteland circa 1500 en 'Het Trekpaard springlevend' met schil derijen en aquarellen van paarden- schilder Ton van der Weerden. Het museum is alle dagen open van 11.00-17.00 uur. Groepen kunnen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. De speciale activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur (deelnemer museumjaarkaart www.delocht.nl). Nieuwe leeskringen Lezen kan zeer inspirerend zijn. Een goed verteld verhaal in mooie taal is heerlijk om te lezen. Boven dien zitten in een goed boek vaak verborgen aanwijzingen, meerdere lagen of symbolen die je er niet altijd zelf uit haalt en die het boek een meerwaarde geven. De bespre king van een boek in de leeskring is als het bekijken van een schilde rij. Iedereen ziet er iets anders, iets eigens in. Een boek lees je immers vanuit je eigen geschiedenis en denkbeelden. Datgene waar je op dat moment mee bezig bent, kleurt de leeservaring. Doordat je het boek in een groep bepreekt, ont staat er een wisselwerking tussen de deelnemers. Door de inzichten en leeswijze van anderen blijkt het boek meer te bevatten dan je voor het gesprek dacht. De bijeenkom sten worden gehouden in de bibli otheek van Horst en van Venray en worden opgestart door Marije Freriks van Balans Leeskringen. De informatieavonden worden gehou den op 14 september in de biblio theek te Venray en op 16 septem ber in de bibliotheek te Horst. Tijd: 19.30-20.30 uur. Meer informatie bij Marije Freriks, e-mail: Mfh.fre- riks@hccnet.nl. Gemeente Venray houdt fotowedstrijd De gemeente Venray houdt een fotowedstrijd met als thema 'De mooiste plekjes in Venray'. Een gezellig plein, een mooi kapelletje, een stil stukje natuurschoon; dit soort plek jes in Venray én zijn (nieuwe) kerkdorpen zijn het thema van deze fotowedstrijd. De grenswijziging, waardoor Wanssum, Geijsteren en Blitters- wijck vanaf 1 januari 2010 bij Ven- ray horen, is aanleiding voor deze fotowedstrijd. De drie beste foto's worden beloond met een waar debon en worden geplaatst in de nieuwe gemeentegids van 2010. Zo kunt u aan alle inwoners van Venray en de kerkdorpen inclusief Wanssum, Geijsteren en Blitters- wijck, uw Venrays lievelingsplekje laten zien. Wilt u deelnemen aan de foto wedstrijd, let dan even op de vol gende spelregels: 1 .Alleen inwoners van de gemeen te Venray, Wanssum, Geijsteren en Blitterswijck kunnen deelnemen. 2. Als u personen fotografeert, is het verstandig om hen vooraf toe stemming te vragen voor publica tie van de foto's. 3. U kunt maximaal twee foto's inleveren. 4. Medewerkers van de gemeente Venray en Meerlo-Wanssum zijn uitgesloten. 5. De foto's moeten genomen wor den in de gemeente Venray, Wans- sum, Geijsteren of Blitterswijck. 6. U levert de foto's digitaal aan, in JPEG/JPG formaat met een minimale resolutie van 300 dpi of minimaal 1,2 MB. 7. Bij deelname geeft u toestem ming aan de gemeente de foto's te gebruiken in de gemeentegids, op de gemeentelijke website, folders, flyers, brochures en nieuwsbrie ven. U kunt tot en met 14 septem ber 2009 uw foto's inleveren. Stuur ze naar gemeente@venray. nl ter attentie van 'fotowedstrijd gemeentegids' en vermeld uw naam en adres. Voor meer infor matie kunt u contact opnemen met de afdeling Publieksdiensten. Jonas Staal In het kader van de kunstmani festatie 'Different places-different stories' toont Jonas Staal (1981) zijn project 'Vandalizations II'. Op het plein voor het Limburgs Museum in Venlo zijn twee ambu lances te zien: gekanteld, vernield en beschadigd. Met dit confronte rende toonbeeld van vandalisme confronteert de Rotterdamse kun stenaar achteloze voorbijgangers met een actueel probleem: hulp verleners die in hun werkzaamhe den worden belemmerd door van dalen en ramptoeristen. Odapark Venray en Kulturraum Nieder- rhein presenteren dit najaar een grensoverschrijdend kunstproject waarbij negentien kunstenaars hun werk presenteren in de open bare ruimte tussen Rijn en Maas. Spelcursus toneel Toneelvereniging Crescendo biedt aan aspirant-leden een spelcursus aan. De cursus is ook bedoeld voor de huidige leden van de vereniging. Ook zin om toneel te komen spelen? Dan grijp nu je kans. De spelcursus wordt gege ven op 21 september, 5 oktober en 30 november om 20.00 uur in de Smelehof. Informatie en opgave bij Ans Philipsen, telefoon nummer 0478-541890, of e-mail naar ans.philipsen@crescendoys- selsteyn.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Wanneer dierenarts Rebert van Buyten in 1965 naar Ange- len verhuist, brengt hij onder de kinderen een golf van die renliefde teweeg. Door het stijgen van zijn roem stoot hij onbedoeld de andere beroemd heid van het dorp van zijn voetstuk: Jan de Loper, een dwangmatige grappenmaker. Naarmate de mooie Laura Banda het vaker over de laatste heeft, neemt bij Rebert de afkeer van de man toe tot een welhaast onbedwingbare obsessie. Hij zint op een zoete wraak. Weergaloos schetst Thomas Rosenboom de rivaliteit tussen twee buitenstaanders in een dorpje aan de Rijn in een afwisse lende feeërieke en beklemmende roman over verlangen en verlies. Thomas Rosenboom (1965) won zowel met zijn imposante roman Gewassen vlees (1994) als met het inmiddels meer dan een kwart miljoen keer verkochte Publieke werken (1999) de Libris Litera tuur Prijs - een unicum, want geen andere Nederlandse schrij ver heeft die prijs twee keer ont- vangen. In 2003 publiceerde hij De nieuwe man, die genomineerd werd voor de NS Publieksprijs. Na het Boekenweekgeschenk Spitzen, het pamflet Denkend aan Holland en de verhalenbun del Hoog aan de wind is Zoete mond zijn langverwachte nieuwe roman. Zoete mond is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 22,50 euro. Wonen Venray steunt trekpaardenproject Lekker een frisse neus halen met (P)uur Natuur Oorlog aan den lijve Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2009 | | pagina 22