Sigboldhemer viert 25-jarig jubileum met optreden en show i i Open dag De Lindehof Helihaven Nacht van Lourdes SOS zoekt project Ingezonden Groeten uit Tienray I R Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 10 september 2009 - Pagina 13 Blaaskapel Sigboldhemer bestaat 25 jaar en dat wordt gevierd. Op zaterdag 3 oktober komt het Tsjechische blaas kapel Gloria ter ere van het jubileum naar Swolgen. Een dag later vindt een vierkapel- lenshow plaats. Tien muzikanten en een zange res die samen prachtige Tsjechi sche muziek maken. Dat is Sig- boldhemer anno 2009. Zo is het echter niet altijd geweest. In de eerste jaren van het orkest wer den Tiroolse liederen en carna valsmuziek gespeeld. Zo'n twintig jaar geleden kwam de ommekeer. Er werd een Tsjechisch orkest uitgenodigd en dat maakte de muzikanten enthousiast voor de muziek uit dit land. De interesse groeide en de deuntjes uit Tirool en Zuid-Amerika alsmede de car navalsliederen moesten plaats maken voor Tsjechische muziek. Inmiddels is het orkest behoorlijk geprofessionaliseerd en speelt ze de moeilijkste stukken uit Tsje chië. De banden met dit land zijn ook flink aangehaald. De kapel heeft een Nederlandse zangeres die in Tsjechië is geboren. Hier door weten ze dat de uitspraken volledig zuiver zijn. Ook heeft het orkest inmiddels talrijke contac ten in Tsjechië. Het hoogtepunt in de afgelopen 25 jaar was toch wel het winnen van de tweede prijs van het con cours van Zuid-Nederland. "Op dat moment waren we met slechts negen muzikanten", vertelt Dré Tholen, één van de oprichters. "Dat is eigenlijk te weinig voor een kapel. Hierdoor had de jury moeite om ons te plaatsen, maar ze kende ons alsnog de tweede plaats toe. Dat is echt uniek voor zo'n klein kapel. Misschien had den we met een groter orkest zelfs de titel, kampioen van Zuid Nederland, gepakt." LEEFTIJDSBALANS Sigboldhemer kent vier muzi- kanten die al sinds de oprichting van de kapel lid zijn: Dré Tholen, Wim Woesten, Jan jacobs en Chris Jacobs. Naast deze routiniers kent het gezelschap ook een aantal der tigers, die voor een goede leeftijds balans zorgen. Toch zou het orkest er graag nog één of twee muzi kanten bij willen hebben. "We zijn altijd op zoek naar nieuwe leden. Op dit moment kunnen we bij voorbeeld twee mensen voor de begeleidingsmelodie gebruiken. Het is moeilijk om ze te vinden. Je ziet toch dat het technische gedeelte voor veel muzikanten te moeilijk is. We moeten dan ook echt bij fanfares of concoursen gaan kijken voor nieuwe instroom. Het is belangrijk dat we mensen vinden. Als die er niet komen, kan het in de toekomst lastig zijn om onze continuïteit te waarborgen. Want ook ons kapel vergrijst." VIERKAPELLENSOW In het weekeinde van 3 en 4 oktober viert Sigboldhemer zijn Blaaskapel Sigboldhemer bestaat 25 jaar. jubileum. Voor deze speciale gele genheid komt Gloria uit Tsjechië op bezoek. Deze beroepsmuzikan ten zullen zaterdag 3 oktober vanaf 21.00 uur optreden in de feesttent bij cafézaal Wilhelmina in Swol- gen. In het voorprogramma staat Sigboldhemer. Op zondag wordt het jubileum vervolgd met een vierkapellenshow. Naast Sigbold- hemer zullen de Edelweiskapel uit Kaulille (België), Hollandanka uit Nieuwstad en Die Reifholzkapelle uit Boven Leeuwen optreden. De vierkapellenshow is gratis en voor iedereen toegankelijk en begint om 13.00 uur. Voor het optreden van Gloria kunnen belangstellenden kaarten kopen bij Dré Tholen (0478-691814, tho- len.cuypers@home.nl) of Lambert Rooijendijk (0478-632194, lamber- trooijendijk@hetnet.nl) Meer informatie: www.sigbold- hemer.nl. Opening twee nieuwe appartementen Dagopvang De Lindehof in Wanssum is uit gebreid met logeeropvang voor mensen met een zorgvraag. De verbou wing van de bovenverdieping van de voormalige boerderij/ slijterij aan de Meerloseweg in Wanssum is klaar. Op zondag 13 september van 12.00 tot 17.00 uur stellen de eigena ren van De Lindehof iedereen in de gelegenheid om de twee spiksplinternieuwe apparte menten te komen bekijken. "Het zijn twee grote, luxe appar tementen met aparte slaapkamers, een grote woonkamer en een royale badkamer weet eigenaar Frans Geertshuis te vertellen. "Met de logiesfunctie willen we ons aanbod verbreden. Naast dagop vang kunnen cliënten nu ook bij ons terecht voor logeeropvang. Ja, daar is veel behoefte aan." En hij kan het weten. Want Frans Geertshuis heeft net als zijn partner Annemie Hermsen name lijk ruime ervaring in de zorg en begeleiding van mensen met en zonder een zogeheten ontwik kelingsstoornis. Geertshuis was vier dagen per week als werklei- der actief op Bronlaak-Heimdal in Oploo. Annemie Hermsen was werk zaam als leerkracht in het basis onderwijs en als zorgmedewerker bij Vizier. Zij besloten om het initi atief te nemen om een eigen dag activiteitencentrum op te starten. Na 1,5 jaar zoeken in de kop van Noord-Limburg openden ze ruim drie jaar geleden de deuren van De Lindehof in Wanssum, een dag activiteiten voor mensen met een zorgvraag."De kleinschalige dag opvang is bijvoorbeeld bedoeld voor mensen met een functiebe perking, senioren en mensen met een psychiatrische achtergrond. Zij krijgen in De Lindehof in klei ne groepen activiteiten aangebo den, die afgestemd zijn op ieders individuele mogelijkheden", zegt Annemie Hermsen. "Wij willen cli- enten persoonlijk en individueel ondersteunen in hun ontwikke ling en stimuleren een plek te vin den in de eigen omgeving en in de maatschappij. Ja, dat is een beetje een roeping van Frans en mij, met De Lindehof ging een lang gekoes terde wens van ons in vervulling." KAARTEN In het ruime atelier van De Lin dehof worden onder meer kaarten gemaakt, maar ook ordners, gebon den boeken, schriften en lampen. De zelfgemaakte artikelen worden in de eigen winkel verkocht, aan gevuld met producten van andere leveranciers. "Samen met onze cliënten onderhouden we tevens een grote moes- en siertuin", ver telt Frans Geertshuis. "De cliënten worden betrokken bij de dage lijkse activiteiten. Ze zetten koffie, maken de lunch, eten samen, wan delen, doen boodschappen en ver zorgen de planten en dieren. Maar ze kunnen bijvoorbeeld ook hout zagen of schilderen. De omvang en aard van de begeleiding sluiten nauw aan bij ieders vraag." Geerts- huis, die afkomstig is uit De Rips, werkte in het verleden als jonge renwerker en was eigenaar van een grafische onderneming. "De combinatie van zowel zorginhou- delijke als ambachtelijke kennis en ervaring komt me nu goed van pas bij de werkzaamheden op De Lindehof. En Annemie is als boe rendochter uit Ottersum gewend om in de tuin te werken en dieren te verzorgen. Ja, we vullen elkaar uitstekend aan." Tijdens de open dag kunnen de bezoekers ook de exposi tie bezoeken van surrealistisch schilder Jo Willems uit Langen- boom. De Lindehof Dagactivi teiten, Meerloseweg 5, 5861 AB Wanssum, telefoonnummer 0478 - 532 625 of 06- 204 290 56, website www.delindehof-wans- sum.nl, e-mail: info@delindehof- wanssum.nl. Op plek waar de vroegere Mavo Maasdorpen Meerlo heeft gestaan, aan de Mgr. Jenneskensstraat, is vorige week tijdelijk een heli haven ingericht. Het gras werd gemaaid en dranghekken moesten voorkomen dat het publiek op het veld liep waar heli's landden en opstegen. De heli's waren voorzien van een camera en werden ingezet om hennepplantages op te sporen op de akkers in de provincie. In het kantoor van de brandweerkazerne had de politie een tijdelijk cen- Vergaderdata De data van de komende com missievergaderingen in oktober zijn omgewisseld. De commissie Ruimte en Economie komt op 5 oktober bijeen en de commissie Leefbaarheid en Bestuur op 12 oktober. Beide vergaderingen vin den plaats in de raadzaal van het gemeentehuis in Meerlo en begin nen om 20.00 uur. Raadhuis dicht Op donderdag 17 en vrijdag 18 september 2009 is het gemeen tehuis van Meerlo-Wanssum gesloten. In plaats van donder dagavond is de afdeling Burgerza ken op woensdag 16 september geopend van 17.00 tot 19.00 uur. Uitsluitend voor het aangeven van een geboorte of overlijden is het bureau Burgerlijke stand op donderdag 17 september telefo nisch bereikbaar tussen 8.30 en 9.00 uur op nummer (0478) 699 231. Op vrijdag 18 september kan daarvoor gebeld worden met de gemeente Horst aan de Maas, tele foonnummer (077) 477 94 55. trum ingericht. Of de wietvluchten vorige week resultaten hebben opgeleverd, is nog niet bekend. De vluchten worden gemaakt in het kader van het project Het Groene Goud, een collectieve samenwer king van gemeenten, de politie, het Openbaar Ministerie, Essent, de LLTB, Wonen Limburg, de provin cie en UWV waarin zij de illegale hennepteelt wil ontmoedigen. Explosief gevonden Vorige week woensdagmiddag is de weg tussen Meerlo en Wans sum (N554) enige tijd afgesloten geweest door de vondst van een explosief uit de Tweede Wereld oorlog op landbouwgrond aan het Moleneind. Het verkeer werd ter plaatse omgeleid. De Explosie ven Opruimingsdienst heeft het explosief, een granaat, onschade lijk gemaakt. Ook het verkeer van en naar Blitterswijck over de Berg weg ondervond hinder. Aan het einde van de middag werd de weg weer vrijgemaakt. Rommelmarkt Onder het motto 'Wie het eerst komt heeft de beste keus' houdt carnavalsvereniging de Vöskes op zondag 5 oktober voor de vijftien de maal haar jaarlijkse rommel markt in sport- en zalencomplex 't Brugeind in Meerlo. Meer dan dui zend artikelen zijn op de markt te koop. Om 13.00 uur gaat de zaal open voor de verkoop van de klei nere artikelen. Om 14.00 uur start de verkoop bij opbod, waarbij de waardevolle goederen onder de hamer komen. Entree: een euro, kinderen gratis toegang Met speciale ziekenzegening en handoplegging Onmogelijk? Nee, het kan op zaterdagavond 12 september van 18.00 uur t/m 24.00 uur. In het kader van Open Kerken- nacht kunt u namelijk Lourdes gaan beleven in Tienray. Ter gelegenheid van het jubile um van het bisdom zijn de kerken uitgenodigd om deel te nemen aan deze Open Kerkennacht. En natuurlijk wil het dekenaat Horst hier ook graag aan meewerken. Om echter niet alles te versnip peren is voor een locatie gekozen, de bedevaartskerk van Tienray. Al sinds tijden komen mensen uit alle streken naar dit dorp op bedevaart. Sinds 1877 is het ook de officiële Lourdesplaats van Nederland. Wat is dan passender om hier op deze avond een groot Lourdesfeest te houden, waarbij verschillende elementen van Lour- des terugkomen? De bezoekers zullen Lourdes mogen beleven in het samen bidden van de rozen krans, maar dan niet alleen in het Nederlands, maar zoals in Lourdes in vele verschillende wereldtalen. Ze mogen Lourdes beleven in het samen vieren van de eucharistie, maar ook in het deelnemen aan een lichtprocessie. De kaarsen en kapjes zijn daarvoor in de kerk aanwezig. Veel mensen worden echter in Lourdes ook geraakt door de viering van handopleg ging en de ziekenzegening en ook dat kunnen belangstellenden op deze avond meemaken. Verschil lende priesters uit het dekenaat zullen hiervoor aanwezig zijn om de bezoekers in stilte de handen op te leggen en voor ze bidden. Daarnaast worden de zieken ook gezegend en is er op deze avond ruimte voor een huldegroet aan Maria en voor stilgebed. Het programma: 18.00 uur: orgelspel 19.00 uur: rozenkrans in verschil lende talen 20.00 uur: mis met aansluitend lichtprocessie en handoplegging met ziekenzegening 22.15 uur: Mariahulde 23.00 uur-24.00 uur: aanbidding Heel bijzonder wordt echter ook de lichtprojectie op de kerk. Een gespecialiseerd bedrijf uit Eindhoven zorgt voor een grote diaprojectie met Maria-afbeeldin- gen en figuratieve vormen op de muur van de kerktoren. De Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wans- sum sluit dit jaar de acties voor de scholenbouw in Zam bia af en gaat op zoek naar een nieuw project waarop de komende drie jaren de schijn werpers worden gezet. Ruim vijftien jaar geleden is de gemeentelijke mondiale groep Stichting Ontwikkelingsamenwer king (SOS) Meerlo-Wanssum opge richt. Doel daarvan is om in de zes kerkdorpen onder de bevolking voorlichting en bewustwordings activiteiten te ontplooien op het gebied van ontwikkelingsamen werking. Tegelijk koppelt de stich ting deze activiteiten aan een pro ject. Elke drie jaar kiezen bestuur en vrijwilligers van SOS Meerlo- Wanssum een nieuw project aan de hand van door (oud)inwoners ingediende voorstellen. SOS Meerlo-Wanssum steunde in het verleden: de straatkinde ren in Rio de Janeiro (Brazilië) bij de bouw van een meisjeshuis, de boeren van Sulawesi (Indonesie) bij de oprichting van boerenco- operaties, de sloppenkinderen in Addas Ababa (Ethiopië) met de bouw van een schoollokaal en aanschaf melkkoeien, de weeskin deren in Chillan (Chili) bij de aan schaf van een personenbus en de afgelopen drie jaren de bevolking van Kalundu View (Zambia) bij de bouw van een school en drie lera- renhuizen. Vanaf 1 januari 2010 tot en met 2012 wordt door SOS actie gevoerd voor een nieuw pro ject. SOS Meerlo-Wanssum roept (oud)inwoners en organisaties in Meerlo-Wanssum op om projecten in te dienen. De projecten moeten aan de volgende criteria voldoen: 1) Er moet een relatie zijn met inwoners (organisaties) uit Meer- lo-Wanssum; 2) Het project moet gedragen worden door de bevolking in het derdewereldland; 3) Het project moet voldoen aan minstens een van de acht millen niumdoelen; 4) De lokale organisatie moet in Nederland bekend zijn bij lande lijke/provinciale organisaties; 5) De communicatie tussen de lei- ding van het project en SOS moet gewaarborgd zijn; 6) Het te steunen project moet na de hulp van SOS op eigen benen kunnen staan en er moet goed documentatiemateriaal (tekst, foto's, films e.d.) beschikbaar zijn. De voorkeur gaat uit naar een kleinschalig project of een afge rond onderdeel van een groter project. Belanghebbenden kunnen vanaf heden de goed gedocumenteerde projecten indienen tot en met 1 november. Daarna kiezen bestuur en vrijwilligers van SOS de drie beste projecten uit. De vertegen woordigers van deze drie projec ten krijgen de gelegenheid om hun project in het openbaar te presenteren. Na deze presentatie stemmen de vrijwilligers van SOS welke project de komende jaren in de schijnwerpers wordt gezet vanuit de zes kerkdorpen van de gemeente Meerlo-Wanssum. Insturen naar: SOS Meerlo-Wans- sum, Van Myrlaerstraat 26, 5864 BN Meerlo. Nadere informatie bij; Gertie Mooren (0478692399) of René Poels (0478698241) In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of indien zij te lang zijn in te korten. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Asielzoekers Asielzoekers bezetten bushok jes en bankjes. Wat vreselijk toch. Dat mocht 30 jaar geleden in Ame rika ook niet. Daar mochten alleen maar blanke mensen op bankjes zitten. En nu, anno 2009, terwijl Amerika een gekleurde president heeft, moet ik dit lezen over mijn woonplaats, het bedevaartsoord Tienray. Ik hoop dat Maria niet door de kerkmuren naar buiten kan kijken, zij zou zich schamen, net zoals de heren Verstraelen en de Swart dat nu zouden moeten doen. De 47 handtekeningen die opgehaald zijn, navraag leerde mij dat niet Verstraelen die opgehaald heeft, maar een bewoner van het Zonnehof, zijn echt niet represen tatief voor de mening van de men sen in Tienray. Het doet de mensen in Tienray die wel sociaal voelend zijn in ernstige mate te kort. Voor zittend gemeenteraadslid Verstra len toch wel een vreemde manier van opiniepeiling. Verder vind ik het niet sportief dat de mensen die niet gevraagd en /of gewei- gerd hebben te tekenen, niet ver noemd zijn. Ikzelf ben geboren in Belfeld.Tij- dens de oorlog zijn mijn moeder, zussen en broertje geëvacueerd, mijn vader was ondergedoken. Allemaal zijn zij door andere men sen liefdevol opgevangen, terwijl ook die mensen niets hadden. Zijn wij niet het dorp van Hanna v/d Voort, die Joodse kin deren in de oorlog liet onderdui ken en hen zo het leven redde? Blijkbaar niet meer. De Meerlose kunstenaar Floor Hermans heeft in juni huis aan huis een folder verspreid. Destijds vond ik deze folder nogal sterk aangezet. Nu, na deze berichtgeving, ga ik pal ach ter de inhoud staan. Wereldwijd speelt zich een humanitair drama af. Als je de beelden op tv ziet van honderd duizenden vluchtelingen die niet te eten en drinken hebben, waar elke vorm van zorg ontbreekt, waar kinderen in de armen van hun moeder dood gaan van de honger, waar praten wij dan over? Over een voetbal over de weg, over een brandalarm dat afgaat, over een paar mensen die op een bankje zitten. Als de voornoemde heren de tijd die ze naar de asielzoekers kijken nu eens gebruiken om hun sociaal bewustzijn te verruimen en misschien iets progressiefs te bedenken, dan kan het met Tien- ray de komende jaren misschien nog goedkomen. De mening van de andere leden van het burgerplatform ken ik niet. Ik kan mij ook niet voorstel len dat dit geneuzel en gekonkel de mening van de andere leden is. Zelf ben ik naar het klooster gegaan om te informeren wat wij als bevolking kunnen bijdra gen aan de leefbaarheid van onze nieuwe dorpsgenoten. Wij gaan bijvoorbeeld als schaakclub de Meerloper de mogelijkheid bieden om een avond in de week met de mensen te schaken. Verder gaan wij, als de manager terugkomt van vakantie, bekijken of we nog meer kunnen doen, bijvoorbeeld film of muziek. Als je de energie die in je zit positief aanwendt, is er van alles mogelijk. Dan komt er mis schien weer een glimlachje op het gezicht van Maria. In elk geval ga ik een kaarsje opsteken voor alle betrokkenen, maar in het bijzonder voor Ver- straelen en de Swart. Jan Bolten, Tienray Groeten Tienray 'Groeten uit Tienray': een mooie foto van het voormalige stations gebouw in Tienray. Foto uit het archief van Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer- lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Groene Kruis, Postbus 694 5900 AR Venlo www.groenekruis.nl Klantenservice: 088-61 088 61 (24 uur per dag bereikbaar) Groene Kruis maakt deel uit van De Zorggroep, www.dezorggroep.nl Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Slachtofferhulp Nederland Regio Zuidoost tel: 0900-0101 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of de Vrijwilligerscentrale. r C-- s Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13