De grenswijziging is een feit Strategische visie vastgesteld Informatieavonden voor verenigingen, instellingen en ondernemers 1 Venray zorgt vanaf 1 juli voor de buitenruimte in Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum Kijk ook op www.van4naar2.nl In een comfortabele spagaat PEEL EN MAAS Donderdag 10 september 2009 - Pagina 10 Grenzen verleggen 10 september 2009 strategische visie in de De Eerste kamer heeft op 7 juli officieel ja gezegd tegen de herindelingsvoorstellen in Noord-Limburg. Dit betekent dat Arcen en Velden en Venlo worden samengevoegd en Meerlo-Wanssum wordt opgesplitst. Meerlo, Swolgen en Tienray worden onderdeel van de gemeente Horst aan de Maas en Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum worden toegevoegd aan Venray. En hiermee is de uitbreiding van de gemeente Venray per 1 januari 2010 een feit! Venray, focus op mensen mei juni juli augustus september oktober november december januari 2010 Plaatsing personeel Aanbieden voorlopige 22 september: 1 Oktober: bijeenkomst Informatiebijeenkomsten Start nieuwe gemeente Strategische visie 2020 bijeenkomst dorpsraden verschillende doelgroepen Venray Witte Hoeve 18 november verkiezingen Wat betekent dit voor u? Nu en in de toekomst? Op deze pagina's informeren wij u in de aanloop naar 1 januari over alles wat u moet weten over de grenswijziging. In deze editie vindt u achtergronden, nieuws en de laatste stand van zaken. De volgende editie gaat in op de concrete veranderingen. Er verandert nogal wat, dus houd deze pagina goed in de gaten. Maar niet alleen via deze informatiepagina's geven we antwoorden op uw vragen; ook op de website www.van4naar2.nl vindt u veel informatie. En kunt u het antwoord op uw vraag niet terugvinden, stuur dan een mail naar gemeente@venray.nl. De grenswijziging brengt niet alleen voor inwoners veranderingen met zich mee, maar ook voor verenigingen, instellingen en ondernemers. Met indivi duele inwoners communiceren we via de reguliere kanalen zoals bijvoorbeeld deze Grenzen Verleggen pagina's en de website www.van4naar2.nl. Maar natuurlijk ook via andere bekende communicatiekanalen van de gemeente, mocht dat nodig zijn. Een aantal doelgroepen, zoals verenigingen, ondernemers, scholen en organisaties op het gebied van welzijn en zorg, heeft vanwege de samenwerking met de gemeente behoefte aan informatie op maat. Denkt u alleen maar eens aan subsidies, de afval inzameling voor bedrijven, het reclamebeleid, evenementenbeleid, kinderopvang of het minimabeleid. Het gaat lang niet altijd om grote verschillen tussen de oude situatie in Meerlo-Wanssum en de nieuwe Venrayse situatie, maar verschillen in beleid zijn er wel degelijk. Voor de doelgroepen die hiermee te maken hebben, organiseren we daarom in november informatiebijeenkomsten. We streven ernaar om de informatie zó te bundelen, dat men maar één avond hoeft vrij te maken om volledig op de hoogte te zijn van alle veranderingen. U hoort van ons op het moment dat we meer informatie hebben over datum, tijdstip en locatie. Deze zomer heeft het college van B en W van Venray de concept strategische visie 2020 vastgesteld. De vorige visie was pas vijf jaar oud, maar hij moest aangepast worden. Dit door de uitbreiding van Venray met Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum én maatschappelijke en economische ontwikkelingen. De colleges van Venray en Meerlo- Wanssum hebben het document uitvoerig met elkaar besproken en zijn het eens over de inhoud. De visie geeft de komende jaren de richting aan voor het beleid. Samen met belanghebbenden De visie is samen met de dorpen, met belangenorganisaties en de (agrarische) ondernemers tot stand gekomen. Ook is er gebruik gemaakt van de economische visie en de woonvisie, die eind vorig jaar en begin dit jaar vastgesteld zijn. Het college van B en W van Venray presenteert de concept visie op 1 oktober 2009 aan iedereen die een bijdrage heeft geleverd. Dit vindt plaats van 19.30 uur tot 21.00 uur in de Witte Hoeve. Bent u óók geïnteresseerd in de toekomstvisie van Venray voor 2020, dan bent u van harte welkom. Na deze bijeenkomst wordt de visie definitief vastgesteld. Bent u nu al nieuwsgierig? De visie is te vinden op: www.venray.nl/visie2020. Belangrijke thema's De centrumrol van Venray, de versterking van de samenwerking in de regio en wonen en recreatie zijn belangrijke thema's in het document. Centrumrol Venray "Deze nieuwe visie brengt een aantal koerswijzigingen met zich mee ten opzichte van de voorgaande", aldus burgemeester Waals. "De centrumrol van Venray voor de omliggende dorpen gaat groter worden. We streven naar hoge kwaliteit in voorzieningen. Je ziet nu al dat in de dorpen bijvoorbeeld sportclubs en ook scholen samengaan om voldoende leden of leerlingen te houden. Als ook fusie geen oplossing biedt zal men terugvallen op de Venrayse voorzieningen die dan wel van goede kwaliteit moeten zijn". Versterking samenwerking met de regio Venray wil de bestuurlijke samenwerking in de regio versterken. "Noord-Limburg kan veel meer bereiken met samen werking; de Floriade is daar een goed voorbeeld van. Door samenwerking in de uitvoering, bijvoorbeeld op het gebied van sociale zaken, kunnen we efficiënter en goedkoper werken". Wonen en recreatie Ook staat de visie meer in het teken van prettig wonen. "Voor iedereen heeft Venray veel te bieden; stedelijk of landelijk wonen, woningen voor starters of voor senioren. Maar prettig wonen vraagt meer: grote werkgelegenheid, goede zorgvoorzieningen en onderwijs en gevarieerde mogelijkheden voor vrijetijdsbesteding zijn nodig om een aantrekkelijke woongemeente te zijn en te blijven". Burgemeester Hahn van Meerlo- Wanssum: "De nieuwe dorpen brengen Venray zeker iets extra's. Natuurlijk springt onze Wanssumse haven in het oog als belangrijke logistieke aanwinst voor de Venrayse en regionale economie, maar ook de toeristische kwaliteiten van de drie nieuwe dorpen zullen een impuls geven aan de Venrayse vrijetijdseconomie waar ook de andere Venrayse dorpen van kunnen profiteren! Venray heeft straks naast tien Peelparels ook drie Maasparels". Burgemeester Jos Waals geeft de pen door aan Monique Janssen..., beleidsmedewerker gemeente Venray Gezocht: een beleidsmedewerker openbare orde en veiligheid in Venray. Dat leek me een uitdagende job en ik heb niet afgewacht wat de splusie, zoals de splitsing en fusie van Meerlo-Wanssum in de Meerlose wandelgangen genoemd wordt, voor mij in petto had. Op 1 januari 2009 heb ik de overstap gemaakt van de gemeente Meerlo-Wanssum naar de gemeente Venray. Maar helemaal weg uit Meerlo-Wanssum ben ik niet: ik woon namelijk in Meerlo en op dit moment werk ik er ook nog gemiddeld anderhalve dag in de week, om de winkel open te houden. Het is bovendien hartstikke interessant om het proces, waarbij een gemeente opgedeeld wordt, te volgen. Maar soms zit ik in een spagaat... Aan de ene kant wil ik mijn taken in Meerlo-Wanssum netjes afwerken en zorgen dat zaken goed voorbereid zijn voor 1 januari 2010. Aan de andere kant sta ik te trappelen om nieuwe klussen op te pakken in Venray. Maar aangezien ik maar één hoofd, twee handen en 40 uur in de werkweek heb, moet ik daarbinnen keuzes maken. De 'beide heren' geven me echter alle ruimte om hier een goede invulling aan te geven, dus mijn lenigheid wordt gelukkig niet al te erg op de proef gesteld. Met nog maar een paar maanden te gaan, bekruipt me soms wel even het gevoel dat we het niet geregeld krijgen. Maar ik weet hoe hard er gewerkt wordt. En ik stel me gerust met de gedachte dat het gros van de inwoners van Blitterswijck, Geijs- teren en Wanssum zich zeker kan vinden in het Venrayse beleid en dienstverlening. Dat durf ik wel te stellen. Monique Janssen De afdeling Ruimte van de gemeente Venray heeft, vooruitlopend op de grenswijziging, per 1 juli de verantwoordelijkheid voor de openbare ruimte van Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum over genomen van Meerlo-Wanssum. Wanneer u nu met de Bel Herstellijn (0478) 699 290 van de gemeente Meerlo-Wanssum belt, komt u via een keuzemenu bij de gemeente Venray terecht. Ook buiten kantooruren kunt u hier terecht met meldingen over bijvoorbeeld losliggende stoeptegels, een kapotte lantaarnpaal, verstopte riolering, ongedierte, zwerfafval, overhangende takken of een gat in de weg. Ook kunt u de melding blijven doorgeven via de website www.meerlo-wanssum.nl. Uw bericht komt dan automatisch bij de gemeente Venray terecht. Venray neemt uw klacht of melding dan in behandeling. Het beheer en onderhoud van onder meer wegen, trottoirs, plantsoenen, hagen en bomen doet de gemeente niet zelf; zij heeft namelijk geen buitendienst. Dit doen verschillende aannemers. Wel heeft de gemeente een medewerker die toezicht houdt op de openbare ruimte van Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum, namelijk Peter Versteegen. En die voelen we bij dezen maar eens aan de tand Peter vertelt over de verschillen voor de inwoner in de nieuwe situatie: "Toen ik nog in de buitendienst van Meerlo- Wanssum werkte deden we alles zelf. Dat is nu niet meer het geval; het werk wordt nu door aannemers gedaan. Die krijgen speciaal de opdracht om het een of ander te repareren. En ik houd het toezicht op wat er gebeurt in die openbare ruimte. Dit betekent dat wanneer inwoners de medewerkers van de aannemer aanspreken op een soortgelijke melding, zij dit niet zomaar op kunnen pakken. Dat deden wij vroeger wel. Ook kan het betekenen dat het iets langer duurt voordat de melding is afgehandeld, omdat wij nog opdracht moeten geven. Maar in de praktijk valt dat heel erg mee. In ieder geval werkt het wel efficiënt zo en brengt het minder kosten met zich mee". Op de vraag hoe hij de meldingen doorkrijgt antwoordt hij als volgt: "In de eerste plaats rijd ik elke dag door de dorpen en geef ik mijn ogen goed de kost. Daarnaast spreken mensen me aan; vooral ook oud-collega's die me attenderen op zaken die stuk zijn of veranderd moeten worden. En dat vind ik ook fijn, want ik zie natuurlijk niet alles. Tot slot mailen of bellen mensen met de Bel en Herstellijn". En nee, die telefoontjes en mailtjes komen niet direct bij mij uit. Ik ben voornamelijk buiten aan de slag, daar is mijn werk en daar is het te doen. In eerste instantie komen die berichten bij mijn collega's van de afdeling Publieksdiensten uit, maar zij leiden ze wel door naar mij. Tenminste, wat de meldingen van Blitterswijck, Geijsteren en Meerlo-Wanssum betreft. En dan kan ik er meteen mee aan de slag! Ik denk dat de overgang prima is verlopen; we lopen af en toe nog wel eens tegen wat kleine zaken aan, maar dat komt door de andere manier van werken. Ik ben er wel al aan gewend. En de inwoners zullen er ook aan wennen, dat lijkt me helemaal geen probleem. En wanneer er vragen zijn, weten ze me te vinden!

Peel en Maas | 2009 | | pagina 10