«J seizoen II PEEL EN MAAS Donderdag 3 september 2009 - Pagina 21 Paul Kursten, voorstopper Swolgense Boys: Frank Frederix: "Met deze spelersgroep zit promotie erin" Tim van den Bekerom vindt voetbalplezier terug Jongste telg (19) voetbalfamilie Van Rijswick al drie jaar een vaste waarde We hopen een goede middenmotor te worden" 1 Hij is geen man van veel woor den. Paul Kursten, de stoere voor stopper van Swolgense Boys, is iemand die liever zijn voeten laat spreken. En dat doet de 24-jarige Swolgenaar al jaren met verve in het eerste team van vierdeklasser Swolgense Boys. Samen met Sjoe- rd Kerstjens vormt hij al enkele seizoenen een betrouwbaar duo in het hart van de verdediging. Wat is de doelstelling dit seizoen? "We hopen een goede middenmo tor te worden", klinkt het kort maar krachig uit de mond van de Swolgenaar. Paul Kursten houdt niet zo van poespas. 'Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg'. Dat moet zo onge veer zijn levensmotto zijn. En dat komt ook tot uiting in het veld, waar de fysiek sterke Swolgenaar sober maar betrouwbaar zijn werk doet. Gekke fratsen of leuke trucjes hoef je van hem niet te verwachten. "Nee, zeker niet", grijnst Kursten. "Als ik de spits uitschakel, is mijn dag goed. Eerst schoof ik bijvoorbeeld nooit in, maar tegenwoordig probeer ik toch wat meer mee te voetballen. Maar ik ben op mijn best als ik me kan vastbij ten in een tegenstander." De bouwvakker, die jaren geleden samen met onder meer Robin Tissen en Sander en John Thijssen vanuit de talentrijke A-jeugd van Swolgense Boys de overstap maakte naar de senioren, blikt met gemengde gevoelens terug op het afgelopen seizoen. De equipe van de Venlose trainer Henk de Bijl, die aan zijn derde seizoen in Swolgen begint, wist zich pas vlak voor het eind van de competitie met 27 pun ten veilig te spelen. "Ja, het was erg spannend", zegt Paul Kursten. "Als we compleet zijn, hebben we een goede ploeg. Maar door een paar blessures bij belangrijke spelers kregen we het toch nog moeilijk. We konden op het laatst amper een team bijeenkrijgen." Kursten is daarom ook blij dat van uit de jeugd enkele talenten zoals Tom en Mike Rutten en Tim Heldens door stromen. "Dat is echt nodig. Zeker nu Kevin Tissen voorlopig is gestopt. Hij is vader geworden en kiest voor zijn gezin. Hem zullen we zeker gaan mis sen." De Swolgenaar kijkt uit naar een nieuw avontuur in de vierde klasse G. Naast een aantal bekende ploegen zoals SVEB, Leunen, Hapse Boys, Olym- pia '18, Stormvogels en Montagnards, kruist Swolgense Boys dit voetbaljaar de degens ook met een aantal onbe kende clubs. De kracht van ploegen als Estria (Grave), HBV (Beers), Odi- liapeel en Juliana Mill is Paul Kursten onbekend. "Maar ik voetbal graag in Brabant. Die ploegen willen tenmin ste voetballen. Fysiek zijn ze vaak wat Paul Kursten: "In de vierde klasse wordt mooi gevoetbald." sterker, maar ze proberen technisch verzorgd te spelen. Dat willen wij ook, we proberen ook van achteruit op te bouwen en niet alle ballen blind naar voren te knallen." De Swolgenaar rekent erop dat Swolgense Boys zich ook dit jaar weer weet te handhaven in de vierde klasse G. "We hebben een echte vrienden- ploeg, kennen elkaar door en door en hebben genoeg kwaliteit in de ploeg om het te redden in de vierde klasse." Wie kampioen wordt, vindt hij moei lijk te voorspellen "Daarvoor ken ik teams als Grave en Beers niet goed genoeg. En het interesseert met eigen lijk ook niet zo. Het belangrijkste is dat wij ons eerder in veiligheid spelen dan vorig seizoen en zeker niet degra deren, want in de vierde klasse wordt mooi gevoetbald." Ambitieus Oostrum lonkt naar vierde klasse Aan de vooravond van de com petitie heerst er een gepast opti misme in het Oostrumse kamp. De rood-witten hebben de teleur stelling van afgelopen seizoen verwerkt. Bijna de hele competi tie vertoefde de ploeg van trainer Ruud Vermeer in de top drie van de vijfde klasse F. Uiteindelijk finishte Oostrum op de vierde plek en viel buiten alle prijzen. De vijfde klasse F lijkt op het eerste oog minder zwaar dan vorig jaar. Van de top vijf is alleen Oostrum nog over. De nummers een en twee Quick Boys en Belfeldia promoveerden, terwijl FCV en VCH zijn overgeplaatst naar de vijfde klasse E. Uitgerekend tegen dit kwartet ploegen verspeelden de rood-witten de meeste punten. Van de acht duels verloor Oostrum er vijf. Alleen thuis van VCH werd gewonnen. Toch schreeuwt op sportpark De Spar niemand van de daken dat Oostrum dit jaar een geheide titelkandidaat is. Ook linksachter Frank Frederix (26) houdt zich bewust wat in, alhoewel hij brandt van ambitie. Het eenjarig verblijf in de vierde klasse tijdens het seizoen 2007/08 smaakt naar meer. "Het probleem is dat wij te wisselval lig zijn", vindt Frederix. "In de vierde klasse hebben we in twee periodes veel te weinig punten gehaald. Dat heeft ons opgebroken. In één periode hebben we wel goed gepresteerd en die hebben we dan ook gewonnen. Maar daar hadden we niets aan omdat we toch degradeerden." De linkervleugelverdediger meent dat de wisselvalligheid zijn ploeg vorig jaar eveneens parten speelde. "Het was jammer dat we overal net naast grepen. We hebben te veel pun ten onnodig laten liggen. Maar in het bekertoernooi ging het juist wel heel goed. Vooral thuis tegen derdeklasser Wittenhorst speelden we een prima partij." Frank Frederix wil niet hardop zeg gen dat de vijfde klasse F zwakker is geworden. "Het klopt dat er enkele sterke clubs uit verdwenen zijn. Maar er zitten een paar nieuwe teams bij die we niet kennen. Het gedegradeer de Bavos en MVC zijn ploegen die zeker hoog gaan eindigen." De selectie van Oostrum bleef gro tendeels intact. Alleen spits Jelle van Tilburg keerde terug naar Holthees. "Het is een voordeel dat we een inge speeld elftal hebben.We gaan voor het hoogst haalbare. We hebben nog een jonge ploeg en uit de A-jeugd komen een paar talentvolle spelers over. Met deze groep zit het erin om naar de vierde klasse te promoveren." Frederix begint al aan zijn achtste seizoen in de hoofdmacht. Hij speelt al jarenlang linksback, maar van origine is hij een pure aanvaller. "Ik heb in de jeugd altijd linksbuiten gespeeld. We hadden best een talentvolle lichting met Arjan Kempen en Rik Schlepers. Alleen eindigden we meestal op de tweede plaats." Bij de senioren begon hij in het tweede elftal, maar na een half jaar haalde de toenmalige trainer Marcel Lenssen hem bij het eerste als linkerspits. Wim van Dongen, de opvolger van Lenssen, zette hem links op het middenveld neer. Waarna hij onder Twan Bloemen weer een linie zakte. "Door een knieoperatie ben ik er een poos uit geweest. Toen ik terug- Frank Frederix: "We gaan voor het hoogst haalbare keerde, kwam ik linksback te staan. Het was wel even wennen want ik had nooit in de verdediging gespeeld." Frank Frederix legde zich zonder morren neer bij zijn nieuwe rol in het elftal. "Ik ben er toen neergezet en er altijd blijven staan. Nee, ik heb er geen moeite mee. Het zou anders zijn als ik puur als verdediger moest fungeren. Ik ben nu eenmaal aanvallend inge steld. En gelukkig krijg ik alle ruimte en vrijheid om op te komen." Frederix is werkzaam als vrachtwa genchauffeur bij een drankenhandel. Hij hoeft geen onregelmatige dien sten te draaien en is ook ieder week end vrij. "Op zaterdagmiddag draai ik kantinedienst op het sportpark als de jeugd thuis voetbalt. En op maandag avond speel ik competitie in de zaal in het eerste team van ZVCO. We heb ben best een goed stel en zijn een jaar geleden naar de eerste klasse gepro moveerd. Maar het veldvoetbal staat voor mij voorop. De zaal is leuk om erbij te doen." RT Holthees snel op zoek naar veilige haven Pas op de slotdag van de com petitie wist nieuwkomer Holthees het verblijf in de vijfde klasse te ver lengen. Door de 0-1 overwin ning in Arcen maakten de blauw- witten de sprong van de fatale elfde naar de veilige achtste plek. De ploeg van Hans Winkelhag had op de eindstreep nog twee punten meer dan AC VVV, Melderslo en SV United die onderling degra datieduels moesten spelen. Deze jaargang willen de blauw-witten het niet meer op de laatste dag laten aankomen. Middenvelder Tim van den Beker- om (21) koestert hogere verwachtin gen. "We moeten ons dit seizoen eer der veilig kunnen spelen. De selectie is breder geworden. Afgelopen jaar was het gewoon te krap. We hadden nogal wat geblesseerden en op het einde speelden de gele kaarten ons ook parten." Toch moet Holthees het stellen zonder zijn boegbeeld Coen Wijenberg die na bijna een kwart eeuw afscheid nam. Vermoedelijk zal routinier Ludo Gommans de liberopo sitie overnemen. "Coen was belangrijk voor het team", vindt Van den Beker- om. "Hij was rustig, kon goed opbou wen en coachte veel van achteruit. Maar ik denk dat Ludo dat ook kan. Hij is een zelfde type speler en daar naast is hij kopsterk." Tim van den Bekerom is een van de vele Venraynaren die in Holthees zijn neergestreken. Halverwege het kam pioensjaar 2007/08 maakte hij zijn opwachting op sportpark De Halt. Zes jaar eerder was hij plotseling met veld- voetbal gestopt. Hij speelde toen in de B2 van Venray. "Vanaf de F'jes heb ik in de jeugd van Venray gevoetbald. Maar ineens had ik er geen zin meer in." Zijn vader Hans richtte in die tijd samen met zaalvoetbalcoach Jos van Gerven een jeugdteam op. Het begon met wekelijks een uurtje trainen in de gymzaal van Oostrum. Inmiddels telt de zaalvoetbalclub een volwaardige jeugdafdeling. "Ja, wij waren toen de pioniers. We trainden alleen en speel den af en toe een wedstrijd." Van den Bekerom speelde in districtsteams, maar de echte doorbraak in de zaal bleef uit. Twee jaar geleden kreeg hij nog wel eens speelminuten in het eerste en afgelopen seizoen was hij aanvoerder van het tweede team. Hij heeft nu de overstap gemaakt naar concurrent Lake Valley, dat twee niveaus lager speelt dan SV Venray. Terug naar het veldvoetbal. "Ik heb het in al die jaren helemaal niet gemist. Het zaalvoetbal bracht me veel plezier. Totdat ik een keer op het veld naar Venray 1 ging kijken. Toen begon het ineens te kriebelen. Ik kreeg er weer zin in om lekker buiten te voet ballen." Via zijn kameraad Denny Loenen hoorde hij dat Holthees op zoek was naar versterking. "Ik kende de club niet, maar er speelden meer jongens uit Venray. Bovendien had ik er geen zin in om bij Venray in een lager elftal te spelen. Bij Holthees is het prestatief en dat trok me wel." Op de allereer ste training ging het echter mis. "Ja, ik scheurde direct een spier in mijn bovenbeen." Maar na een paar weken kon hij toch zijn debuut maken bij Holthees, dat enkele maanden later het kampioenschap vierde in de zesde klasse. Van den Bekerom heeft zijn draai inmiddels wel gevonden bij de dorpsclub. "Ja, ik was al vrij snel Tim van den Bekerom: "We moe ten ons dit seizoen eerder veilig kun nen spelen gewend. Het is hier lekker voetballen en er heerst gezelligheid. De spelers zeggen wat ze denken, en dan weet je ook wat je aan ze hebt. In het kampi oensjaar kenden we een mooie serie en voor het eerst sinds 31 jaar pakte de club de titel." Hij is een linkermiddenvelder, maar speelt meestal op nummer tien, vlak achter de spitsen. "Dat vind ik een fijne positie. Daar kom ik ook het beste tot mijn recht." Met zijn sterke linkervoet scoorde Van den Bekerom afgelopen seizoen vijf keer. Hij kan ook van afstand een vrije trap in de kruising leggen. "Vorig jaar heb ik last gehad van blessures aan mijn enkel en bovenbeen. Dit seizoen hoop ik helemaal blessurevrij te blijven", zegt de hbo-student logistiek en economie die aan zijn laatste studiejaar begint. "Vanaf september ga ik een halfjaar stage lopen bij Xerox. En dan wordt het tijd om een baan te zoeken. Nee, ik weet nog niet wat ik wil gaan doen. Eerst maar eens afstuderen." Dave van Rijswick: te jong voor libero? De naam Van Rijswick is onlos makelijk verbonden aan TOP'27. Al enkele tientallen jaren zijn leden van de Tienrayse voetbal familie terug te vinden in het eerste elftal. Dave van Rijswick (19) is voorlopig de laatste telg. Samen met zijn broer Tim en de neven Rick en Ward - eveneens broers van elkaar - houdt hij de eer van de familie hoog. Opval lend genoeg is de talentvolle Dave nooit in beeld geweest bij scouts van VVV. Op zijn elfde won hij in Horst tij dens de voetbaldagen het individuele klassement. Bij de penaltybokaal en de voetbalspellen stak hij erbovenuit. Toch verdween zijn naam toen niet in de boekjes van de aanwezige scouts. Dave, de nuchterheid zelve, kan er niet zo mee zitten. De rasvoetballer debuteerde al op zijn vijftiende in de hoofdmacht. Als jonge B-junior draai de de linkspoot al moeiteloos mee. Hij is niet bang uitgevallen, fel in de duels en gezegend met een prachtige trap in het linkerbeen. In zijn laatste jaren als junior wer den de jeugdafdelingen van TOP'27 en Swolgense Boys samen gevoegd. Daardoor kon Dave gewoon in Tien- ray blijven voetballen. Zijn broer en neven zijn uitgeweken naar Witten- horst, omdat TOP'27 geen A-jeugdelf- tal op de been kon brengen. Hij begint inmiddels al aan zijn vier de seizoen in het eerste elftal. De lin kermiddenvelder speelde afgelopen jaar als libero. Is hij niet veel te jong voor die positie? "Dat was ook het eerste wat Gé Ummenthun (de nieu we trainer, red.) tegen me zei", vertelt Dave. "Ik weet nog niet wat de trainer nu met mij van plan is. Ik ben op die positie terechtgekomen omdat Rob Heldens wegviel door een langdu rige blessure. In de oefenduels pakte het goed uit en ik ben daar het hele seizoen blijven staan. Laatste man is een fijne positie want je krijgt er veel ballen." Ook wist hij vorig seizoen vijf keer te scoren, meestal uit een directe vrije trap. Toch gaat Dave met evenveel ple zier weer op het middenveld spelen. Alhoewel Rob Heldens wellicht pas in de winterstop weer inzetbaar is. "Het maakt me weinig uit, als ik maar lekker kan voetballen. Op het mid denveld moet ik meer lopen terwijl mijn conditie niet zo goed is als bij de anderen." Dat vraagt om enige uitleg. Hij blijkt te kampen met een vernauwde longslagader waardoor er minder bloed stroomt naar het hart en de longen. "Zo heb ik er geen last van, maar ik merk wel dat ik eerder moe ben bij een inspanning." In de afgelopen drie jaar heeft hij al heel wat ups en downs meegemaakt. In zijn eerste seizoen promoveerde TOP'27 via de nacompetitie naar de vierde klasse. Hij liep in het nacom- petitieduel met Montagnards een rode kaart op en miste daardoor de laatste wedstrijd tegen Kronenberg. Het korte verblijf in de vierde klasse is hem, ondanks de degradatie, goed bevallen. "Het was een mooie ervaring waarin we veel hebben geleerd. Als we vaker compleet waren geweest, dan hadden we wellicht meer kans gehad om erin te blijven." Bepalende spelers als Tom Knoops en Tim van Rijswick waren lange tijd uit de rou latie. "Zonder hen konden we het niet redden." Toch was de club niet echt rouwig over de degradatie. Alhoewel de wat kleurloze zevende plaats van afge lopen seizoen een tegenvaller was. TOP'27 hoopte wederom de nacom- petitie te halen. Toen ook de derde periodetitel al snel uit het zicht ver dween, ging het bergafwaarts. De laatste acht duels leverden slechts een schamel puntje op. "Toen we niks meer konden halen, was de fut er zo uit. We hebben de competitie plicht matig uitgevoetbald. De echte motiva tie ontbrak."Toch kan de vertrekkende trainer Peter Seuren terugkijken op drie mooie jaren in Tienrayse dienst. Over zijn opvolger Gé Ummenthun is Dave van Rijswick eveneens te spre ken. "Ik heb in de eerste weken wel een goede indruk van hem gekregen." De ervaren Hout-Blerickenaar gaat het spelsysteem omgooien. TOP'27 hanteerde de laatste jaren een 4-4-2 systeem. Ummenthun kiest voor drie in plaats van twee spitsen. "De trainer wil meer aanvallend gaan spelen. Het is zijn goed recht om dat eens te pro- Dave van Rijswick: "Met Swolgen kunnen we een goede vierdeklasser worden.' beren. Alhoewel het vorige systeem ons wel goed paste. Ook omdat we voorin geen echte flankspelers heb ben." De tijd zal leren hoe het uitpakt. Dave van Rijswick is onlangs begon nen aan de hbo-opleiding ict aan de Fontys hogeschool in Eindhoven. Afgelopen jaar brak hij de opleiding voor verpleegkunde in Nijmegen af. "Ik wilde graag met gehandicapten werken, maar de opleiding viel me tegen. Nu ga ik iets heel anders doen." Op voetbalgebied zou hij graag nog een aantal jaren in de vierde klasse uitkomen. Vermoedelijk moet hij dan wachten totdat de fusie met Swolgen- se Boys een feit is. "Daar kijk ik wel naar uit. TOP is een kleine vereniging en we zitten altijd krap in de spelers. Samen met Swolgen kunnen we een goede vierdeklasser worden. Een fusie is voor beide clubs het beste."

Peel en Maas | 2009 | | pagina 21