Inzegening kermis Castenray Op de kaart in kerk Oostrum Open repetitie koor Harmony Applaus voor SOS- vrijwilligers Classics Dance Night Vijf jubilarissen Freulekeshuus PEEL EN MAAS Donderdag 3 september 2009 - Pagina 14 De jubilerende Bond van Wapenbroeders afdeling Ven- ray en omgeving houdt op zondag 20 september voor het 25e jaar op rij de inmiddels traditionele herdenking op het Britse oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat in Venray. Aanvang: 11.00 uur. Medewerking aan de herden king wordt verleend door bur gemeester J. Waals en pastoor G. Maesen. Muzikaal wordt de herdenking opgeluisterd door Fanfare St. Catharina uit Leunen- Veulen-Heide en het seniorenkoor Crescendo uit Venray. Solisten zijn Pieter v/d Vorle op doedelzak en Jan van Don, van de Luchtmacht kapel, op trompet. Het kinderkoor De Eigen Wijsjes uit Ysselsteyn treedt op verzoek van de Britse bezoekers nogmaals op op het moment dat de kinderen van Scouting Venray bloemen leggen op alle 700 graven. Het is toepas selijk dat op deze herdenking van de bevrijding, 65 jaar gele den, exact 65 Britse gasten naar de herdenking komen. De groep Anglo-Dutch Bond van John Sleep en de groep van het Royal Norfolk Veterans Association van John Lin coln. Beide personen hebben bij Venray gestreden, waarbij John Sleep zwaargewond werd en John Lincoln als jonge luitenant zijn 'Military Cross' voor dapperheid verwierf. De erewacht bestaat uit militairen van de luchtmachtbasis De Peel, van de vereniging Het Voormalig 2e Regiment Cavalerie en de Bond van Wapenbroeders uit het Gewest Limburg. Het geheel wordt geleid door ceremoniemeester Henny Meijer, die dat voor het 25e jaar op rij doet. Het draaiboek wordt nauw lettend gecontroleerd door voor zitter Herman Janssen, van de Bond van Wapenbroeders afdeling Venray en omgeving. Na afloop drinken alle gasten in hotel De Witte Hoeve koffie en worden ze toegesproken door burgemeester Jos Waals. Deze hulde zal de burge meester besluiten met het opspel den van de herinneringsmedaille 2009, waarop staat gegraveerd 'Thank you for our Freedom/Ven- ray 1944-2009'. Hierna geven de kinderen van het koor De Eigen Wijsjes een zanghulde, gevolgd door een bloemhulde aan alle Britse gasten. De Vereniging Santa Fé is met militaire voertuigen uit de Tweede Wereldoorlog aanwe zig. Voor het eerst wordt er een fly-over gemaakt met een vlieg tuig, een speciale hulde voor de 700 gevallen Britse militairen die in Venray hun laatste rustplaats vonden. Doordat de Westsingel is opgebroken, is het kerkhof niet te bereiken via de Hoenderstraat. De omleiding leidt langs het zieken huis aan de Merseloseweg, waarna rechtsaf via Biezenvenneken naar de ingang kan worden gereden. Op zaterdag 26 september wordt het vijfde lustrum gevierd met een receptie en een groot concert in zalencomplex 't Brug- eind te Meerlo. Uitgenodigd is het Reunieorkenst van de Limburgse Jagers. Tijdens de onlangs gehou den algemene ledenverga dering van het Historisch Platform Venray (HPV) is het Museum Psychiatrie Venray toegetreden tot het HPV. Het is daarmee het tweeëndertigste lid van het in 1999 opgerichte platform. Het Museum Psychiatrie Ven- ray bestaat al veel langer. De oprichting daarvan geschiedde 33 jaar geleden. Het museum, dat gevestigd is aan de Stationsweg 46 te Venray, geeft een prachtig overzicht van de ontwikkeling van de behandelmethoden in de psychiatrie. Tal van foto's, histori sche documenten en bijzondere objecten worden in het museum geëxposeerd. Tezamen met de zeer deskundige uitleg van de vrijwilligers die een rondleiding verzorgen, krijgt de bezoeker een helder beeld van het leven in het psychiatrisch instituut. Verpleegkundigen Harrie Bloe men, Jan Roodbeen en Lod Dirkx verzamelden in het verleden onaf hankelijk van elkaar tal van voor werpen die in de Venrayse psychi atrische inrichtingen vervangen werden door nieuwere en meer moderne varianten. Ook Piet Ver stegen van de facilitaire dienst van St. Servatius sloeg afgeschreven spullen op in de varkensstallen van de oude boerderij van het 'Servaas'. Al deze objecten werden tezamen met onder meer foto's, documenten en kunstwerken van patiënten samengebracht in de breviergangen van de kapel en in 1977 opende het museum offi cieel zijn deuren. Een unieke col lecte van soms de meest bizarre spullen kon vanaf toen bezichtigd worden. Duizenden vergaapten zich sindsdien aan hersenen op sterk water, aan dwangbuizen, aan mondklemmen en tal van andere in het instituut gebruikte voor werpen. Het museum wordt vanaf de openstelling beheerd door vrij willigers. Op afspraak kan men de collectie bezichtigen en genieten van de met veel humor doorspek te verhalen van de gidsen. Enige tijd geleden strandden helaas serieuze pogingen om de collecties van het psychiatrisch HPV-bestuurslid Sjeng Smits wordt door Pierre Hebben, voor zitter van het Museum Psychia trie gekneveld in de dwangbuis om het door de museum gewens te HPV-lidmaatschap 'af te dwin gen'. museum en die van Museum 't Freulekeshuus onder te bren gen in één Venrays Museum. Een museum dat Venray ongetwijfeld zou doen meetellen in de museale kringen van ons land. Het schip is dan wel gestrand, maar achter de schermen worden er geluk kig toch nog gesprekken gevoerd om het weer vlot te trekken. Het wachten is op een juiste vloed stand. Positief is in elk geval dat de fusiepogingen geleid hebben tot een samenwerking van beide musea. Onder de naam 'De oor log aan den lijve' organiseren het Museum van de Psychiatrie en 't Freuleskeshuus een unieke dub beltentoonstelling bij de herden king van de uiteindelijke bevrij ding van Venray, 65 jaar geleden. Het Museum van de Psychiatrie beeldt de laatste oorlogsdagen, de bevrijding en de evacuatie van beide gestichten uit, terwijl 't Freuleskeshuus diezelfde aspec ten, betreffende het dorp Venray, weergeeft. De officiële opening van beide tentoonstellingen is op vrijdag 11 september 2009 in Kunstencentrum Jerusalem. Deze opening is uitsluitend voor geno digden. Om de tentoonstelling over beide gestichten, Servaas en St. Anna, extra luister bij te zetten, zal er op zondag 13 september 2009 vanaf 14.00 uur tot ongeveer 15.00 uur in de Kapel van de Ser- vaashof, Stationsweg 46, een video vertoond worden, waarop Venray- naren hun belevenissen tijdens de laatste oorlogsdagen vertellen. Na afloop van deze aansprekende bij eenkomst is er nog volop gelegen heid om de foto-expositie in het Hoofdgebouw te gaan bekijken. De tentoonstelling is in beide musea te bezichtigen van 11 sep tember t/m 29 november 2009. De openingsdagen en openings tijden van beide tentoonstellingen zijn volkomen gelijk: woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 uur tot 17.00 uur. Bart Veldpaus heeft vorig jaar, namens het Mondiaal Platform Venray, een aantal artikelen in nieuwsblad Peel en Maas geschreven over de millenniumdoelen. Tijdens de zevende Werelddag in Ven- ray, op zondag 27 september, schenken een aantal organisa ties die zich actief bezighouden met kansarme medemensen elders in de wereld weer ruim aandacht aan deze doelen. Millenniumdoelen zijn doelen waarover in 2000 regeringsleiders van 189 lidstaten van de Verenig de Naties met elkaar afgesproken hebben om vóór 2015 belangrijke vooruitgang te boeken op het gebied van armoede, onderwijs, gezondheid en milieu. Er zijn des tijds acht concrete doelstellingen vastgelegd: de zgn. 'acht millenni umdoelen'. 1) De armoede halveren en min der mensen honger t.o.v. 1990. 2) Iedereen naar school. Onder wijs is een basisrecht. Er werd vastgelegd dat in 2015 alle kinde ren in alle landen basisonderwijs moeten volgen. 3) Mannen en vrouwen gelijk waardig. In veel landen genieten meisjes minder onderwijs dan jongens. In 2015 moet dat verschil verdwenen zijn. 4) Minder kindersterfte. Het aantal kinderen in ontwikkelingslanden dat voor hun vijfde verjaardag overlijdt moet in 2015 met twee derde zijn teruggebracht t.o.v. 1990. 5) Verbeteren van de gezondheid van moeders. Er sterven jaarlijks veel vrouwen aan de gevolgen van hun zwangerschap. In 2015 moet dit aantal met tweederde zijn teruggebracht t.o.v. 1990. 6) Bestrijding van hiv/aids, mala ria en andere dodelijke ziektes. In 2015 moet de verspreiding van deze ziektes zijn gestopt en liever nog zijn teruggebracht. 7) Meer mensen in een duurzaam leefmilieu. De gezondheid van miljoenen mensen in ontwikke lingslanden wordt bedreigd door bijvoorbeeld ontbossing, onveilig drinkwater, luchtverontreiniging en geen sanitaire voorzieningen. In 2015 moeten veel meer men sen gebruik kunnen maken van bijvoorbeeld veilig drinkwa ter. Het achtste millenniumdoel gaat over de manier waarop de rijke landen ontwikkelingslanden kunnen helpen met het behalen van de andere millenniumdoelen. Bijvoorbeeld door meer ontwik kelingshulp te geven, schulden te verlichten en door het wegnemen van handelsbarrières. Het lijkt erop dat de meeste doelstellingen niet gehaald wor den. Dat betekent dat miljoenen mensen onder de armoedegrens vallen en geen menswaardig bestaan hebben. Een reden te meer er na 2015 mee door te gaan. Er wordt gelukkig wel voor uitgang geboekt. Naast talloze per soonlijke acties wordt momenteel ook door een vijftiental Venrayse groeperingen aan een aantal pro jecten in derdewereldlanden gewerkt. Over hun activiteiten volgt de komende weken meer informatie. Ook de gemeente Ven- ray ontwikkelt momenteel plan nen om zich als gemeente meer actief in te zetten voor genoemde millenniumdoelen. De meeste politieke partijen in Venray willen ook een actieve aanpak van deze millenniumdoe len. Tijdens de zevende Werelddag in Venray, koopzondag 27 septem ber, wordt ruim aandacht besteed aan deze thematiek vóór het gemeentehuis aan de Raadhuis straat. Naast de boekenmarkt van de Kiwanis zullen de Venrayse organisaties die zich voor ontwik kelingssamenwerking inzetten voor de nodige informatie, muziek en dans en ontspanning zorgen. In Venray wordt de kermis inge zegend, maar ook in Castenray. Pastoor Van Horne willigde afgelo pen weekend het verzoek van de plaatselijke dorpsraad graag in en zegende de kermis - na de heilige mis - in. De Castenrayse joekska- pel Op Tied Muuj zorgde voor de muzikale omlijsting. Voor maan dagmiddag had de dorpsraad voor de jeugd van Castenray vrijkaartjes voor de autoscooters of de draai molen. Daarbij werden ook lootjes Pastoor Van Horne zegende de attracties in. voor een tombola uitgedeeld. De prijzen hiervoor waren door de kermisexeploitanten, de gebroe ders Regter, geschonken. Ook maandagmiddag werd het kermisterrein druk bezocht: er waren bijna 100 kinderen die samen met hun ouders, opa's en oma's kermis kwamen vieren. Op zaterdag 12 en zondag 13 september 2009 worden weer de Open Monumentendagen gehouden met als thema: Op de kaart. Ook de bedevaarts kerk in Oostrum doet aan dit festijn mee. De kerk is beide dagen van 10 tot 17.00 uur geopend. In de kerk zijn vrijwilligers aan wezig die een rondleiding kunnen geven. Ook zijn er enkele curiosa uit de lange geschiedenis van deze bedevaartskerk te bezichtigen. De kerk vindt zijn oorsprong in een in het midden van de in de 14e eeuw gebouwde kapel. Omstreeks 1400 werd het noordelijke stuk van de huidige kerk gebouwd. Het daarbij gebouwde klooster Bethle hem is in 1806 gesloopt. In 1938 is de kerk aan de zuidzijde uitge breid met een nieuw stuk waarin het hoofdaltaar staat. Te bezich tigen zijn onder meer de beide door de edelsmid Brom gemaakte altaren, curiosa, enkele schilde rijen en vier door het atelier van de architect Kuipers vervaardig de altaarstukken die recent zijn gerestaureerd. Koor Harmony uit Oostrum is opgericht in oktober 1975. Vanaf augustus 2007 is John Wauben uit Beesel de dirigent. Met zijn grote passie voor muziek en een wijziging van het repertoire is het koor aan de weg gaan timmeren. Met Koor Harmony is een gezellig koor en bestaat momenteel uit 25 vrouwelijke leden, afkomstig uit Oostrum, Leunen, Venray, Holthees en Wanssum. De leden repeteren op donderdagavond van 19.45 tot 21.30 uur in De Wieneshof, Mgr. Hanssenstraat 51 te Oostrum. Het repertoire van het koor is heel divers en bestaat uit popu laire muziek, softpop en musical nummers. Jaarlijks geeft het koor enkele concerten. Op 28 novem ber treedt koor Harmony bijvoor beeld op in de schouwburg van Venray, samen met Voice Male uit België. Bij de kassa van de schouw burg zijn nog kaartjes voor dit concert te koop. Ook is de jubile umcommissie gestart met de orga- Bijen centraal Vera Sanders van imkerij De Hoef uit Leunen komt zondag 6 september tussen 11.00 en 13.00 uur in het praktijkcentrum voor bijenteelt 't Zoemhukske, vlak bij de kasteelruïne in het natuur gebied de Kasteelse bossen, een demonstratie geven van het maken van zalf, crème, tinctuur en lippenbalsem. Belangstellenden zijn welkom om deze demonstra tie bij te wonen. Een mooie gele genheid om ook het praktijkcen trum te bezoeken, waar imkers aanwezig zijn om de bezoekers meer te vertellen over het wel en wee in het leven van de honingbij en een kijkje te nemen in de fraai onderhouden drachtplantentuin. Kijk ook eens op: www.zoem- hukske.nl De volgende openstelling is op zondag 4 oktober tussen 11.00 en 13.00 uur. Afsluiting Klassiek op Locatie Zaterdagavond sloot Klassiek op Locatie zijn concertserie 2009 af met een Rhapsody in Blue. Zon dag 6 september tijdens de Ouver ture 2009 in het Limburgs Muse um in Venlo, van 12.00 tot 17.00 uur, zal er een terugblik worden gepresenteerd op zeven jaar Klas siek op Locatie. Al sinds het eerste concert in 2004 volgt de Venlose audiovisueel vormgever Sjaak Peters de jaarlijkse serie zomer- concerten op bijzondere plekken in heel Noord-Limburg. Op de binnenhof van een boerenhoeve, op een open plek in een bos, in de heilzame schaduw van een eeu wenoud kapelletje, in de beelden tuin van een kunstenaar, op een slaperig dorpsplein dat voor even weer ontwaakt. Inmiddels fotogra feerde Peters de afgelopen jaren een ware beeldsymfonie bij elkaar. Speciaal voor Ouverture 2009 componeerde hij op basis van dit materiaal zijn Fotografia Allegro Vivace: een panoramaprojectie met drie beamers. Kijken en luis teren naar Klassiek op Locatie tij dens een audiovisueel concert. Koor Harmony (Van Essen Fotografie). nisatie van het jubileumconcert in de schouwburg in oktober 2010. Ben jij ook toe aan een nieuwe uitdaging en ben je tussen de 18 en 55 jaar? Bezoek dan donder dagavond 10 september eens de inlooprepetitie van het koor. Je bent van harte welkom. Heb je nog vragen, bel dan met Carolien Wennekers (voorzitter), telefoon nummer 0478-511995 of met Petra Vermeulen (bestuurslid), telefoonnummer 0478-531963. Meer informatie: www.koorhar- mony.nl. Fotowedstrijd JOC Ysselsteyn In het kader van de interna tionale dag voor de vrede op 21 september 2009 houdt het JOC Ysselsteyn bij de Duitse militaire begraafplaats een fotowedstrijd met het thema Vrede. Iedereen mag deelnemen aan de wedstrijd. De leeftijdscategorieën voor deel name zijn tot 18 jaar en vanaf 18 jaar en ouder. Probeer jouw idee van vrede vast te leggen op de mooiste foto die je ooit hebt gemaakt. Er worden zes foto's genomineerd per leeftijdscate gorie. De genomineerde foto's krijgen een plaats op de fototen toonstelling bij de Duitse militaire begraafplaats. Deze tentoonstel ling staat bij de Duitse militaire begraafplaats van 21 september tot 18 december 2009. Op vrij dag 13 november wordt er een publieksprijs uitgereikt per leef tijdscategorie. De foto moet digi taal verstuurd worden vóór 18 september 2009 naar info@joc- ysselsteyn.com. Op de website www.joc-ysselsteyn.com vind je het inschrijfformulier en de voor waarden. Wandeling de Leunse Paes Op zondag 13 september ver zorgt de Werkgroep Wandelpaden Leunen een natuurwandelwande- ling in het natuurgebied de Leunse Paes. Tijdens de wandeling infor meren leden de deelnemers over de flora en fauna in het gebied. De natuurwandeling start om 10.00 uur vanaf het informatiebord bij de kerk te Leunen, is circa 10 kilo meter lang en duurt ongeveer 2,5 uur. Deelname is gratis en aanmel den is niet nodig. De folder van de natuurwandelroute de Leunse Paes is voor 1,50 euro te koop bij Texaco De Alde Smidse in Leunen en het VVV-kantoor in Venray. Kermis Veulen Van zaterdag 5 t/m dinsdag 8 september is het weer kermis in Veulen. De kermis op de Veulense- weg bestaat dit jaar uit botsauto's, touwtje trekken, grijpkranen, een schietsalon, een draaimolen en ook de boksbal is van de partij. Tevens kan de jeugd eendjes uit het water proberen te vissen. De nougat- en suikerwerken ontbre ken niet. Voor meer informatie: www.kermisvenray.com Al enkele jaren verzorgen vrijwilligers van SOS Meerlo- Wanssum een deel van de logis tiek van de succesvolle zomer- serie Klassiek op Locatie. Zo rijden in de zomermaanden juli en augustus twee perso- nenbusjes met grote aanhang wagens door Noord-Limburg om de vierhonderd stoelen en banken en twintig podiumon derdelen op de goede plaat sen te krijgen. Zaterdagavond werd de klassieke serie voor 2009 afgesloten met een con cert in een oude fabriekshal te Panningen. Na afloop dankte artistiek lei der Nard Reijnders alle medewer kers aan deze succesvolle serie. Hij stond nadrukkelijk stil bij de rol van de vrijwilligers van SOS Meerlo-Wanssum en hun inzet de Scheidend voorzitter Servaas Huys in gesprek met SOS-vrijwil- ligers Henk Broers en Tiny van Elst afgelopen negen weken. De vier honderd bezoekers onderstreepte dat met een warm applaus. De Meerlo-Wanssumse crew staat wekelijks onderleiding van Henk Broers en René Poels die samen met de vaste kern van Mart Hen driks, Tiny van de Elst en Guido Vriens de stoelen plaatsen en podia bouwen. Tijdens diverse concerten komen andere vrijwil ligers van SOS Meerlo-Wanssum regelmatig assisteren. SOS Meerlo- Wanssum krijgt in ruil voor deze vriendendienst een jaarlijkse bij drage voor haar ontwikkelingspro ject. De afgelopen drie jaren ging dat naar het scholenproject in het dorpje Kalundu View in Zambia. Classics Dance Night komt ook dit najaar weer in Ven ray. Op zaterdag 26 september komt Classics Dance Night in de grote zaal van partycen trum De Witte Hoeve. "De afge lopen jaren is dat een gewel dige locatie voor een feest als Classics Dance Night geble ken", zeggen initiatiefnemers Eddy Jansen en Jan Hendrix. "Dat hebben de eerste vijf vrij wel uitverkochte edities in De Witte Hoeve wel bewezen." Classics Dance Night was al vijf keer eerder in de Witte Hoeve in Venray. Eddy Jansen en Jan Hen- drix: "De Witte Hoeve leent zich echter ook geweldig voor Clas sics Dance Night. We gaan de oude tijden van discotheken als dn Alde Hoed en Palladium en weer terughalen. Alle stappers van toen hopen we in De Witte Hoeve weer tegen te komen! Leuk is dat we inmiddels in Venray 'vaste klan- ten' hebben. Mensen die elke keer weer terugkomen om nog eens lekker herkenbaar terug in de tijd te gaan!" Het concept van Classics Dance Night is heel simpel: een avond ouderwets stappen, lekker dansen op 'ouderwetse' discomuziek, en - heel belangrijk- op een ouderwets tijdstip. In De Witte Hoeve wordt de grote zaal wordt omgetoverd tot een heuse discotheek in de stijl van 'Saturday Night Fever' en 'Studio 54' met een grote verlichte dansvloer, een zee van licht en spiegelbollen en alle discomuziek. "Ons publiek zijn mensen die in de 70's en 80's actief uitgingen om lekker te swingen. Die sfeer willen wij weer helemaal terughalen", zeggen initiatiefnemers. De Clas sics Dance Night begint om acht uur. Entreeprijs 15 euro. Op de website www.classicsdancenight. nl meer informatie. Reserveren via de site kan ook. Op de jaarlijkse vrijwilli- gersdag van Museum 't Freu- lekeshuus zijn vijf jubilarissen in het zonnetje gezet. Twee van hen, F. Lemmerlijn en J. Zuidhof, zijn 12,5 jaar aan het museum verbonden. F. Lem- merlijn als bestuurslid en later penningmeester, J. Zuidhof als bestuurslid en later medewer ker educatie. Drie personen hebben zich al vijfentwintig jaar als vrijwilliger ingezet voor Museum 't Freulekes- huus. Dit zijn J. van den Heuvel van den Munckhof en B. Jansen en G. Urselmann. Deze drie zijn Van links naar rechts: J. Zuid hof, J. van den Heuvel, F. Lemmer- lijn, B. Jansen en G. Urselmann. allen afkomstig uit het onderwijs en hebben zich de afgelopen vijf entwintig jaar als suppoost trouw en met veel enthousiasme ingezet voor het museum. Tevens werkten zij regelmatig mee aan lesbrieven voor het basisonderwijs bij tijde lijke tentoonstellingen. De jaarlijkse vrijwilligersdag was bij uitstek de gelegenheid om deze vijf trouwe vrijwilligers met een grote bos bloemen hartelijk te bedanken voor hun jarenlange inzet voor het museum. Herdenking op Brits oorlogskerkhof Historisch Platform Venray begroet 32ste lid Millenniumdoelen centraal op Werelddag Kunst Cultuur r

Peel en Maas | 2009 | | pagina 14