Hengstenproject in de belangstelling Oorlog centraal Kinderen Maashees terug in de tijd Giel Krijnen nieuwe kampioen van de schutterij Limburg Festival een succes Opening concertseizoen Cambrinus Nard Reijnders geridderd voor zijn muzikale oeuvre De Locht Taxatie oude boeken en kaarten Alleen Eva pJiï PEEL EN MAAS Donderdag 3 september 2009 - Pagina 13 In oktober 2009 is het 65 jaar geleden dat Venray werd bevrijd. De Tweede Wereld oorlog heeft heel wat teweeg gebracht in Venray. De bom bardementen aan het einde van de oorlog hebben veel verwoestingen aangericht in het Venrayse. Om dat feit te herdenken organi seren het Museum van de Psychia trie en 't Freuleskeshuus vanaf 11 september t/m 29 november 2009 samen een dubbeltentoonstelling: het Museum van de Psychiatrie richt zich speciaal op de gebeur tenissen aangaande de beide psy chiatrische gestichten, zoals de instituten toentertijd genoemd werden. Het kelderleven, de aan gerichte verwoestingen van vele monumentale gebouwen en de noodgedwongen evacuatie van de gestichtsbevolking: op deze aspec- ten zal in het Hoofdgebouw van de GGZ NML, Stationsweg 46 te Venray de nadruk gelegd worden met indrukwekkende foto's en originele dagboeken. In 't Freules- keshuus worden de gebeurtenis sen in Venray belicht: daar worden foto's tentoongesteld maar even eens zelfgeproduceerde appara ten en authentieke bescheiden zoals dagboeken en distributie bonnen. Twee unieke tentoonstel lingen op twee locaties: een bij zondere gelegenheid om kennis te nemen van een indrukwekkende periode uit de Venrayse geschie denis. De tentoonstellingen zijn geopend op woensdag- zaterdag en zondagmiddag van 14.00 uur tot 17.00 uur. Groepen kunnen via onderstaande e-mailadressen een afspraak maken: museum@ ggznml.nl voor de locatie GGZ NML of info@museumvenray.nl voor de locatie 't Freuleskeshuus. L1TV maakte vorige week film opnamen voor een nieuwsitem over het project 'Herleving His torie Hengstenassociatie Vooruit gang Venray-Horst-Sevenum e.o.' Toon Rambags, zoon van voorma lig stalhouder van de hengstenas- sociatie Piet Rambags, werd voor de camera geïnterviewd door ver slaggever Peter Beeker van L1. De opnamen werden gemaakt in een weiland met trekpaarden te Castenray. Vervolgens toog het gezelschap naar de Kunstwerk plaats op het St. Annaterrein in Venray, waar beeldhouwer Martin Ooink in beeld kwam. Ook wer den opnamen gemaakt in Museum De Peelstreek te Ysselsteyn, waar het geprepareerde hoofd van de beroemde trekpaardhengst Nico Een heel weekend Lim burg Festival! Enkele honder den fietsers, scootmobielers, mensen te voet of met auto hebben afgelopen weekend genoten van het Limburg Festival in onze streek. Het Toeristisch Platform Meerlo- Wanssum had in samenwer king met de gemeenten en de toeristisch platforms van Venray, Horst en Sevenum een weekend Limburg Festi val georganiseerd, compleet met een fiets- en scootmobiel- tocht. De 57-jarige muzikant, com ponist, arrangeur en dirigent Nard Reijnders uit Broek- huizenvorst is zondagmid dag benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg deze hoge onder scheiding voor zijn hele oeu vre. De onderscheiding was aangevraagd en gemotiveerd door veel muzikale vrienden en organisaties waarmee Nard Reijnders al vele jaren werkt of gewerkt heeft. "De waarde ring van al deze mensen doet goed", aldus Reijnders. De bij deze onderscheiding behorende versierselen werden hem uitgereikt door burgemees ter Kees van Rooij van Horst aan de Maas. Dat gebeurde tijdens een zeer bijzondere bijeenkomst in het sfeervolle Parkhotel te Horst. Reijnders was met een list naar het hotel gelokt, waar een bijeen komst zou zijn in het teken van het afscheid van Servaas Huys als voorzitter van de succesvolle muzikale zomerserie Klassiek op Locatie. Toen Nard en Annemiek Reijnders de Wittenhorstzaal van het hotel binnenkwamen, ston den ze verbaasd van de honderd gasten die aanwezig waren. Onder hen waren onder meer Joost Nuisll, Gaëtane van Veen-Bouchez, de echtgenote van Herman van Veen (Herman liet zich veront schuldigen vanwege zijn optre dens in Duitsland), crewleden van Herman van Veen, de burge meestersechtparen van Meerlo- Wanssum en Helden en veel ver tegenwoordigers van organisaties van Melo hangt. Toon Rambags en Jan Strijbos, voorzitter van de Stichting Heemkundig Genoot schap Castenray, werden ook nog uitgebreid geïnterviewd voor een L1-radioverslag. In de vraagstel ling stond Nico van Melo duidelijk centraal. Van deze hengst wordt op zaterdag 3 oktober in Cas- tenray een beeld onthuld en zijn daden worden uitgebreid beschre ven in een boek over de historie van de roemrijke Hengstenassoci- atie 'Vooruitgang'. Uit tal van reac ties uit het hele land blijkt dat de legendarische trekpaardhengst, die in 1953 overleed, nog lang niet vergeten is. De Castenrayse heemkun- destichting heeft sowieso niet te klagen over belangstelling voor het door haar uit te voeren Aan de fietstocht, die in Venray startte, deden onder meer wet houder Lei Heldens, Jaap van Riesen (kwartiermaker van het Toeristisch Platform Venray) Hans Smulders (voorzitter van de Stich ting Promotie Noord- Limburg) en Trudy Steeghs (vicevoorzitter van het Toeristisch Platform Meerlo- Wanssum en leider van het pro ject Limburg Festival) mee. Het was prima fietsweer, de straffe wind die af en toe de kop op stak heeft de fietsers niet weerhouden om van de ene act naar de andere te fietsen. waarmee Nard Reijnders werkt of heeft gewerkt. Als verrassing voor iedereen presenteerde de Venlose fotograaf Sjaak Peters een bijzon dere audiovisuele presentatie Alle gro Vivace op muziek van Schu bert met honderden sfeer- en actie foto's van Klassiek op Locatie. Deze unieke klassiek serie in de maanden juli en augustus is een parel in Noord-Limburg en een van de jongste artistieke hoog standjes van Nard Reijnders. "Het is zijn droom die werkelijkheid is geworden en zeer succesvol is", aldus de scheidende voorzitter Servaas Huys. Na deze presenta tie kreeg burgemeester Van Rooij het woord en hij speelde het spelletje mooi mee door de schei dende voorzitter toe te spreken, aanvankelijk zonder ambtsket ting, en daarna te switchten naar hengstenproject. Er verschenen al artikelen in kranten in de pro vincie Zeeland, in België en in verschillende paardenmagazines. Daarnaast besteden diverse web sites in Nederland en België aan dacht aan het project, dat naast een beeld en een boek ook nog een grote expositie, een school project, een hengstenmonstering en een toertocht voor trekpaar den en Haflingers inhoudt. Op het boek kan nog steeds worden inge schreven en ook voor deelname aan de toertocht, aangespannen en onder het zadel, kan men zich nog aanmelden. Deze toertocht vindt plaats op zondag 4 oktober en start om 10.30 uur. Het beeld van Nico van Melo, dat tevens een herinnering vormt aan de Hengstenassociatie 'Voor- "Vanaf het moment dat de artiesten optraden was het overal gezellig druk", zegt Trudy Steeghs van het Toeristisch Platform Meer- lo-Wanssum. Gezien de belangstel ling en de geweldige sfeer is het volgens haar zeker te overwegen om het festival in deze vorm jaar lijks terug te laten komen. Doordat het festival regionaal is opgezet, krijgen meerdere plaatsen tege lijk de gelegenheid om zichzelf te laten zien. Het festival startte dit jaar op zaterdag 29 augustus in Venray. Via Geijsteren en Meerlo eindigde het programma zaterdag Nard Reijnders geniet van de muzikale hulde door Ad Haans terwijl Eric Peters toekijkt. de laureaat. Volgens de Horster burgemeester heeft de energieke en creatieve Reijnders een indruk wekkende staat van dienst op het gebied van muziek. De Broekhui- zenvorsternaar heeft ontelbare optredens en opdrachten, zowel lokaal, regionaal, nationaal en internationaal, op zijn naam staan. Nationale bekendheid verwierf hij al op jonge leeftijd in 1975, toen hij samen met zijn toenma lige dorpsgenoot en muzikale vriend Joost Nuisll, met blazers en gemengd koor uit het dorp, het lied 'Ik ben blij dat ik je niet vergeten ben' lanceerde. Het lied behaalde een hoge plek in de nati onale hitparade. Reijnders schreef verder muziek voor onder meer uitgang', is evenals de sokkel vrijwel klaar. Ruim een jaar heeft beeldhouwer Martin Ooink met hamer en beitel gewerkt om van een blok blauw hardsteen een bijzonder fraai beeld te maken. Hij kreeg daarbij alle medewer king van de Venrayse Kunstwerk plaats, die binnen het gebouw een ruimte beschikbaar stelde om na gedane arbeid het beeld een vei lige plek te geven. Volgende week gaat de Castenrayse heemkunde- stichting over tot plaatsing van de sokkel en in de week vóór 3 okto ber krijgt het beeld van Nico van Melo zijn definitieve plek aan de Horsterweg te Castenray. Voor meer informatie over het project kan men zich wenden tot Jan Strijbos, tel. 0478-571677 of e mail jan.strijbos@hetnet.nl. weer in Venray. Naast de straatthe- ateroptredens was er in alle plaat sen ook nog een extra programma samengesteld. Zondag waren er diverse succesvolle optredens in de regio Horst aan de Maas Het Limburg Festival is bedoeld om cultuur dichter bij de mensen te brengen. Door mensen op straat te laten genieten van gratis thea ter, kunnen ze kennismaken met de wereld van theater. Daarnaast was de fietstocht toegevoegd om de vele gasten die in de streek ver blijven kennis te laten maken met de mooie omgeving. toneelstukken, de film 'Nachtvlin der' en de tv-documentaire Ulum- ka'an die werd onderscheiden met een Gold Award op het film festival Charleston USA. De Broekhuizenvorstenaar werkte verder meer dan twintig jaar samen met Herman van Veen met wie hij in vrijwel alle beroem de zalen optrad zoals Carnegie Hall New York, Olympia Parijs en Queen Elisabeth Hall London. Reijnders is verder de bedenker achter Klassiek op Locatie, de reeks klassieke concerten die jaar lijks op bijzondere en historische plekken in Noord-Limburg wordt gehouden. Van Rooij noemde ook Reijnders inzet voor mensen in de samenleving die het niet zo getrof fen hebben. Zo is Nard Reijnders al meer dan tien jaar ambassadeur voor de organisatie Sint Martinus voor hulp aan straatkinderen van Rio de Janeiro en is hij actief in onder andere de jury van Funpop, het festival voor mensen met een beperking. De bijeenkomst werd met een accordeon muzikaal opgeluisterd door collegamusi cus Ad Haans uit Venray, die een muziekstuk had gemaakt van Bach tot Broekhuizenvorst, dat eindigde met de klanken van het hitje van destijds: 'Ik ben blij dat ik je niet vergeten ben'. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! In de laatste week van de schoolvakantie, van maandag 31 augustus tot en met vrijdag 4 sep tember, vindt voor de achtste keer de vakantiespeelweek plaats op het sportveld aan de Vennenweg in Maashees. Tijdens deze week gaan 71 kinderen terug naar de middeleeuwen. Dit was de tijd van kastelen, ridders en jonkvrouwen. De ridders Jocus en Docus komen naar Maashees, zij hebben een probleem en de kinderen moe ten hen helpen dit op te lossen. En misschien laten de jonkvrou wen van deze twee ridders zich ook nog wel zien. Na de opening op maandagochtend gaan de kin- Met twee concerten opent Cam- brinus Muziekpodium in Horst het nieuwe concertseizoen. Op woensdag 9 september is de pre mière van het eerste gezamenlijke concert door drie grootheden uit de Limburgse muziekwereld. Als een soort Limburgse Crosby, Stills Nash geven Arno Adams, BJ Baartmans en Bart Oostindie daar mee de aftrap voor hun eerste theatertour als band. De Canadese Nathalie Matteau en haar band Les Hommes Perdus laten op zondag 13 september de gepassioneerde tijden van Edith Piaf en Marlene Dietrich herleven. Na de Horster kermis staat de band Jesus Jansen voor de betere pop uit eigen pro vincie en presenteert er de laatste septemberzondag zijn nieuwe cd. Daarna toont het concertpro gramma van Cambrinus tot aan het einde van dit jaar maar liefst nog zo'n achttien concerten met veel nieuwe en enkele vertrouw de namen. Het buitenland is verte genwoordigd met americana door de Amerikaanse Jennie Stearns en het Vanessa Peters Trio, blues van de Ier Barry McCabe, pop van MW King uit Engeland, de Duitse gitaarvirtuoos Christina Lux, oos terse pop door Rei Satoshi Band uit Japan en de Belgische Derek Muzikale zondagmiddag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 6 september van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale middag plaats met een optreden van de zingende schilder Ramon. Hij zingt met orkestbanden en maakt er een mooi en gezellig feest van met nummers van onder meer De Dijk, Marco Borsato en Frans Bauer. Belangstellenden zijn van harte welkom in het restau rant Le Tambourin op de Servaas- hof aan de Stationsweg in Venray. De organisatie is in handen van het Intern Activiteiten Centrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. 't Raokeliezer Tijdens de Open Monumenten dagen in het weekend van zater dag 12 en zondag 13 september presenteert 't Raokeliezer zich op de monumentenmarkt bij molen Nooit Gedacht in Merselo. Op zondag 13 september zet de kerk ook haar deuren open voor het publiek. Naast de tentoonstelling van kerkschatten is er ook een presentatie te zien van de familie Flos over de restauratie van het glas in lood. deren knutselen en bouwen. Aan het einde van de ochtend lopen er stoere ridders en mooie jonk vrouwen rond en is er een echt kasteel verrezen. Op dinsdagoch tend gaan de kinderen spellen doen en woensdag staan er speur tochten op het programma. Op donderdag is de ochtend gevuld met verschillende activiteiten. Op vrijdagavond wordt eerst met z'n allen gegeten, gevolgd door de ontknoping van het verhaal, het hoogtepunt van de week. Zou het gelukt zijn om het probleem van Jocus en Docus op te lossen? Ten slotte wordt bij het kampvuur de week afgesloten. Yves Meesschaert uit de literaire kringen van het Gentse muziek- collectief Het Gespuis. Uit eigen land bands treden als Straf (als een mix tussen Rowwen Heze, De Kift en Jacques Brel), Crushers 2 (een bizar bluesverbond), Knijn (zsuc- cesvol met theatrale Ierse folk) en Cor Mutsers met een tweedelig half klassiek gitaar- en half liedjes programma op. Deze regio wordt vertegenwoordigd door folkfor- matie Hillock, dialectgrootmeester Ton Engels De Medeplichtigen, de latinsound van Luna uit Ven- ray en een klassiek pianoconcert door Horstenaar Loek Kleven. Tot slot worden op 8 november vele toegankelijke muziekstromingen voorgesteld tijdens de tweede edi tie van het muziekfestival Spirit of Jazz. Vreemde eend in de bijt is de toneelvoorstelling Winteravond van Hugo Claus. Dit verhaal dat Claus situeerde in een café wordt gespeeld door de TTT (Teater- groep Torenspelers Tilburg). Alle handelingen spelen zich af tussen het publiek en dat vormt daarmee op woensdag 16 december tevens het decor voor dit broeierige stuk. Meer informatie over het gehele concertprogramma is te vinden op www.cambrinusconcerten.nl. Muziekshoppen Zing je graag, en doe je dat graag met andere zangliefhebbers? Op 23 september start bij voldoende deelname de tiende muziekshop. Wat is een muziekshop? Met een groep ongeoefende en geoefende zangers meerstemmig zingen voor een bepaalde tijd met een optreden voor een goed doel als sluitstuk. In een tijdsbestek van drie maanden studeren de deel nemers wekelijks leuke en afwis selende muziek in onder bezie lende leiding van Marco Mariën. De muziekshop bestaat uit twaalf repetitieavonden. Iedereen kan meedoen. De repetities vinden plaats op woensdagavond van 20.00 uur tot 22.00 in 't Roeken bosch in Blitterswijck. De kosten om deel te nemen aan deze shop bedragen 50 euro. Voor informatie en/of opgave: Jan Joore, telefoon nummer 692437, e-mail: jjoore@ online.nl of Ellen Cornelissen, telefoonnummer 691941, e-mail: cornelissen@mybb4you.nl. PEEL EN MAAS een abonnement waard Giel Krijnen is de nieuwe kampioen van schutterij't Zan- dakker Gilde Sint Jan uit Ven- ray. Tijdens het persoonlijk kampioenschap, afgelopen zondag op de eigen schutters- weide, eiste hij de titel voor zich op. Met 29 personen werd 's morgens begonnen aan dit kampioenschap. Nadat in de eerste ronden enkele schutters waren afgevallen, barstte na de middag de strijd pas goed los. Er werd gekozen om te schieten op kleinere blokjes van 1 x 1 x 1 centimeter. Derde in het kampioenschap werd Geert Hendriks met 61 punten. Daarna begon de strijd tussen Pascal de Klein en Giel Krijnen, beiden schutters van het eerste zestal van de schutterij. Het 103e schot In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 6 september de jaarlijkse oogst dag gehouden. Vanouds wordt in deze periode van het jaar het graan geoogst. Zo zijn er deze dag diverse demonstraties oogstver- werking zoals malen, hakselen, dorsen en vlas braken. Tevens is er een demonstratie met koudbloed- paarden en worden er oogstpan- nenkoeken gebakken. Kinderen mogen een heksenbezem maken. Tot november kunnen bezoekers Dinsdag 22 september opent Hotel De Zwaan aan de Grote Markt 2a in Venray zijn deuren voor antiquaar/ taxateur en vei linghouder Arie Molendijk uit Rot terdam. Hij is deze dag bereid uw oude (antieke) boeken,handschrif- ten en of oude bijbels te taxeren of in te kopen. Oude ansichtkaar ten zijn ook welkom. Vanaf 13.00 uur tot circa 17.00 uur is ieder een welkom met oude boeken etc. De heer De Jong uit Oude- mirdum zal hem terzijde staan met het taxeren van kaarten, oude foto's albums, etc. Molendijk is vooral gespecialiseerd in oude geschiedenis, (staten)bijbels, theo logie en topografie. Er zullen ook een paar voorbeelden te zien zijn van antieke boeken. Voor eventu eel restauratie kan een afspraak gemaakt worden. Voor een taxatie wordt 3 euro gevraagd per per soon en het gebeurt zo mogelijk Alleen Eva vertelt het ver haal van Eva, een jonge vrouw van 32. Zij is getrouwd met psychiater Frank en is stief moeder van zijn twee pube rende kinderen. Naast haar parttime baan, verzorgt ze ook haar bejaarde overbuurvrouw. Ogenschijnlijk heeft Eva haar leven goed op orde en slaagt ze er zelfs in haar gruwelijke ver leden te vergeten. Wanneer de overbuurvrouw omkomt bij een brand, worden Eva's zekerheden aan het wankelen gebracht. Is de brand aangestoken? Is er opzet in het spel? En wat hebben de driegbriefjes in haar brievenbus te betekenen? Eva's leven komt totaal op z'n kop te staan als de schaduwen van vroeger haar snel dreigen in te halen. De schrijfster Svea Ersson (1965) won in 2008 de manus criptenwedstrijd van Uitgeverij Verbum. De jury was onder de Geert Hendriks, Pascal de Klein en Henk de Klein. bracht de beslissing, toen Pas cal de Klein het blokje miste en Giel Krijnen de kans kreeg om zijn misser op het Oud Limburgs Schuttersfeest een beetje goed te maken, door het persoonlijk kam pioenschap te winnen. Na het overlijden van Piel Lens- sen, erevoorzitter van de schutte rij, heeft de familie Lenssen een beker beschikbaar gesteld. De prijs is bestemd is voor die schut ter die gedurende een bepaald aantal wedstrijden de meeste tref fers heeft weten te realiseren. Pas cal de Klein, die Geert Hendriks en Henk de Klein en 23 andere schutters voorbleef in deze wed strijdenreeks, won de Piet Lenssen Memorialbeker 2009. nog genieten van de tijdelijke exposities De Twaalf maanden van het Jaar, met middeleeuwse afbeeldingen over het leven op het platteland circa 1500 en Het Trekpaard Springlevend, met schil derijen en aquarellen van paarden- schilder Ton van der Weerden. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kun nen, op afspraak, ook op andere tij den terecht. De speciale activitei ten op zondag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht.nl. aan de hand van bewijsmateriaal uit recent verschenen veilingca talogi. Een nauwkeurige vaststel ling van de waarde van boeken is afhankelijk van de druk en van de staat waarin het boek verkeert. Met enige regelmaat komen er op dit soort taxatiedagen uiterst zeld zame werken voor de dag en soms duiken zelfs geheel onbekende boeken op. Voor taxatie of ver koop van een bibliotheek of een partij moeilijk te vervoeren boe ken kan eventueel een afspraak worden gemaakt. Regelmatig taxeert Molendijk op uitnodiging in musea, bibliotheken, kerken en op monumentendagen. De belang stelling is overwegend groot op dergelijke dagen. Inmiddels heeft Arie Molendijk meer dan 400 taxatiedagen op zijn naam staan. Er is voldoende parkeergelegenheid in de omge ving. indruk van haar beeldende schrijf stijl en enorme fantasie. Ze werd unaniem tot winnares gekozen. Alleen Eva is te koop bij boekhan del Van den Munckhof. Prijs: 14,95 euro. Boekrecensie in Peel en Maas Kunst Cultuur vrijdag tussen 9.00-17.00 uur 'SlUKDi-DE lE Dli£ 1HR LLLtü

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13