Scheuren in het kleed Trekkertrek overtreft alle verwachtingen ff Kunst in het Vlakwater Lekker zwemmen in 't gchaartven Monumentendag Goud en brons voor John Weijers (I 42 h Gunhoek - Advocaten ook voor uw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 27 augustus 2009 - Pagina 5 Ziekenhuispastor schrijft boek Hans Evers, pastor van het VieCuri medisch centrum in Venray en Venlo, heeft samen met Peter Steffen, voorma lig directeur van het CAD in Zwolle, een historische stu die geschreven over het gezin Löb: Scheuren in het kleed. In opdracht van de trappisten deden ze onderzoek naar dit gezin dat heel nauw verbon den was met deze beschou wende kloosterorde. "Zes van de acht kinderen tra den in het klooster. Vader Lutz Löb, in 1881 geboren in Euskirchen en opgegroeid in Den Haag, kwam uit een Joodse ondernemersfami lie. Rond de eeuwwisseling was er een tiental meubel- en kledingza ken Loeb in de grotere steden in Nederland. Lutz studeerde mijn bouw in Delft. Hij bekeerde zich tot het katholicisme en trouwde in 1907 met Jenny van Gelder. Zij was ook een bekeerlinge", vertelt Hans Evers over de inhoud van het boek. Daarin wordt een gron dige analyse van het bekerings proces geboden. Na een welva rende periode op Sumatra keerde het inmiddels met acht kinderen gezegende gezin terug en vestigde zich later in Bergen op Zoom. Lutz werd daar in 1922 leraar aan de katholieke HBS. Jenny nam actief deel aan het culturele leven in het stadje. Evers: "Beiden kenden een sterke getuigenisdrang. De kinde ren groeiden op in de sfeer van het rijke Roomse leven en beschouw den zichzelf als katholiek. Met de Joodse familie was er nauwelijks meer contact. Zeer nauwe ban den groeiden met de trappisten in abdij Koningshoeven. Vooral moeder Jenny stimuleerde de kloosterintrede van al haar kinde ren, hoewel dit tegelijk een groot offer voor haar was. Lutz en Jenny stierven beiden voor de oorlog. Zes van de acht kinderen waren in het klooster. Omdat ze volgens de raciale wetten van de nazi's van joodse afkomst waren, werden vijf van de zes op 2 augustus 1942 samen met ongeveer 200 andere katholieken van Joodse afkomst opgepakt en gedeporteerd. Ze kwamen om in Auschwitz." De zesde kloosterlinge Löb moest zich herhaaldelijk melden en stierf uiteindelijk in 1944 aan tbc. De jongste zoon, Hans, was op de vlucht gepakt en gedepor teerd. Na jaren in een werkkamp overleed hij na een dodenmars in kamp Buchenwald. De jong ste, Paula, was voor de oorlog getrouwd en had een kind. Ze dook onder in Nijmegen, leefde jaren gescheiden van man en kind en overleefde de oorlog, waarna ze de gruwelijke ontdekking deed dat al haar broers en zussen waren omgekomen. "In katholieke kringen werden ze na de oorlog als geloofsmartelaren en bloedge tuigen voorgesteld", aldus Evers. "Men ging voorbij aan het feit dat deze mensen geen persoonlijke keuze hadden gemaakt, maar dat dit leed hen was aangedaan. Hier ligt een relatie met het verhaal van Edith Stein die ook op 2 augustus 1942 werd opgepakt en gede- porteerd. Het boek ontzenuwt de vrome verzinsels en verhalen die er na de oorlog over dit gezin werden verteld. Tevens wordt een breder historisch perspectief geboden waardoor het de trekken krijgt van een Joodse familiege schiedenis vergelijkbaar met het (geromantiseerde) verhaal over de Lotgevallen van de familie Meijer (Charles Lewinsky)." 'Een godsgruwelijk verhaal', noemde schrijfster Judith Herz- berg de geschiedenis van het gezin Löb in Vrij Nederland (augustus 2009). De kinderen Löb waren immers haar neven en nichten van moederszijde. Peter Steffen en Hans Evers, Scheuren in het kleed. ISBN 9789056252885, 39,50 euro). Ruim 2000 bezoekers tijdens eerste editie Hl Onder stralende weersom standigheden, een schitterend deelnemersveld en een mas saal toegestroomd publiek heeft de eerste editie van de Trekkertrek Noord-Limburg plaatsgevonden. Op de terrei nen van de familie Franken in Ysselsteyn kwamen afgelopen zondag ruim 2000 belangstel lenden een kijkje nemen. (door Henk Lammen) Gé Poels, een van de organisa toren en bestuurslid van het AJK, was zondag bijzonder tevreden over de eerste editie van dit eve nement: "Mede door het prach tige weer is het een enorm succes geworden. We hadden gehoopt op 500 tot 1000 bezoekers, maar deze publieke belangstelling over treft onze stoutste verwachtingen. In een woord prachtig." De bezoe kers genoten van ronkende tracto ren, regionale stuurmanskunst en jongeren die streden voor de Lim burgse titel Trekkerbehendigheid. Het Agrarisch Jongeren Kontakt (AJK) Noord-Limburg heeft voor de eerste maal de organisatie van een trekkertrekwedstrijd voor zijn rekening genomen. Onder de toe schouwers bevond zich ook CDA- Tweede Kamerlid Ger Koopmans. Hij vond het een leuk evenement. "De jongeren hebben hier mooi werk neergezet, dit is goede recla me voor de agrarische sector", aldus Koopmans. Promotie voor het AJK, daar was het de organisatie onder andere om te doen. "We heb ben in voorgaande jaren enkele keren een ploeg- en trekkerbe- hendigheidwedstrijd gehouden", zegt bestuurslid Martijn Derikx uit Ysselsteyn. "Maar omdat de animo te gering werd, hebben we besloten de wedstrijd een andere impuls te geven in de vorm van de trekkertrekwedstrijd." Een gou den greep zo blijkt zondag. "De trekkertrekwedstrijd biedt meer spektakel voor het publiek", vult Gé Poels aan. "Met deze formule hopen we dat het evenement een begrip gaat worden en we het AJK bij een breder publiek onder de aandacht kunnen brengen. In de agrarische sector gaat het minder, dus wordt het ook steeds moeilij ker om ons als club neer te zetten. Daar moeten we hard voor knok ken. Een evenement als dit moet hieraan bijdragen. En het levert wellicht ook nog enkele nieuwe leden op." Op het terrein aan de Midden- peelweg in Ysselsteyn pronkten zondag de tractoren in de prach tige zomerzon. John Deere, Mas- sey Ferguson, en Fendt, maar ook Ford en Mercedes. Voor leken niet allemaal namen die bekend in de oren klinken. De kenners op het terrein weten wel beter. "Hoeveel pk's? Dat varieert, van 75 tot 200 of 300", zegt een van die ken ners langs de lange zijde van het parcours. Op dat moment brult de tractor van Edwin Maas uit Veulen op het parcours. Een John Deere 7810, het meest voorko mende tractormerk op deze dag. De opgave is simpel: met de trac tor proberen de sleepwagen over een zo lang mogelijke afstand mee te trekken over de baan. Wie de sterkste motor heeft, wint dus. Zo simpel is het dus ook weer niet, legt deelnemer Gé Vousten uit Broekhuizenvorst uit. Hij is deelnemer in de standaardklasse tot tien ton. "Zaken als gewichts verdeling, de bandenspanning en de omvang van de banden speelt bijvoorbeeld ook een rol. Dus niet alleen het gewicht van de tractor en het aantal pk's bepalen hoe ver je komt." Als loonwerker werkt Vousten de hele dag op zijn John Deere 7920. Dit soort wedstrij den zijn voor hem hobby. "Maar je probeert natuurlijk wel iedereen de baas te zijn. Dat is de kick. Het gevoel, zeg maar fingerspitzen- gefühl, speelt ook een rol wie er uiteindelijk wint. Niet alleen de kracht van de tractor." Ruim veertien dagen voor aan vang van de wedstrijd was het maximum aantal van 75 inschrij vingen voor de trekkertrek al behaald. Onder de deelnemers waren veel jongeren, maar ook regionale loonwerkers die met eigen materieel aan de start verschenen. In verschillende gewichtsklassen werd in twee rondes bepaald wie in de snelste tijd de finish kon halen en daar mee een full pull neerzette. In de klasse met tractoren tot 8 ton ging de eerste plaats naar Geert In 't Hulst van het gelijknamige loonbe drijf uit Ysselsteyn. Hans Aarts uit Lottum werd winnaar in de klasse 10 ton gevolgd door Gé Vousten uit Broekhuizen en op plaats drie Michiel Jacobs uit Geijsteren. 's Middags werd er gestreden voor de Limburgse titel Trekkerbe hendigheid. Achttien deelnemers gingen met elkaar de strijd aan. In een viertal oefeningen werd aan de hand van tijd en strafpunten bepaald wie de winnaar werd. De winnaars van de trekkerbehendig heid zijn te vinden op de website www.trekkertrekysselsteyn.nl. Op deze site staan ook alle uitslagen van de trekkertrekwedstrijden. "We kijken terug op een gewel dige dag. De wedstrijden zijn heel goed verlopen en het publiek was massaal aanwezig, daar doe je het als organisatie voor. De zeer posi tieve geluiden van deelnemers en toeschouwers, maar ook van onze sponsoren hebben ons direct doen besluiten om het volgend jaar deze trekkertrek weer te orga niseren", zegt Martijn Derikx van de organisatie. Met deze trekker- trekwedstrijd is Noord-Limburg weer een mooi evenement rijker. Wie bezoekt uw site nu werkelijk? Flyers Internet Communicatie De gemeente Venray heeft het vlakwatergebied, beter bekend als het voormalige zwembadter rein, aan het Odapark in bruik leen gegeven. Daarmee wordt het prachtige parklandschap van het centrum voor hedendaagse kunst verdubbeld. Het Odapark wil het vlakwa- tergebied gaan inzetten als ver lengstuk van zijn beeldenpark, en richt zich daarbij met name op vernieuwing en experiment van de hedendaagse beeldhouwkunst. De eerste grote expositie in het nieuwe gebied is Vlakwaterver- halen: negen kunstenaars uit bin nen- en buitenland vertellen ieder hun eigen verhaal bij dit prachtige onontgonnen natuurgebied. Vlak- waterverhalen vindt plaats van 4 september tot en met 1 novem ber en is gratis toegankelijk. Er zijn weinig verhalen bekend over natuurgebied Vlakwater. Het werd ooit aangelegd om de grote zand verstuivingen in Venray tegen te gaan, en in de vorige eeuw lag er een zwembad, maar veel ver der gaan de overleveringen niet. Omdat het vlakwatergebied nog zo neutraal is - als een onbeschre ven blad - leent het zich perfect voor het scheppen van nieuwe beelden, nieuwe verhalen. En dat is de centrale gedachte van Vlak- waterverhalen; de deelnemende kunstenaars worden uitgedaagd speciaal voor deze locatie een werk te maken. Dat kan op basis van bestaande verhalen uit oude overleveringen, gebruiken, sagen, sprookjes of vermeende histori sche gebeurtenissen, of juist aan de hand van niet bestaande verha len en futuristische visioenen. Het vlakwatergebied als locatie voor de narratieve, de verhalende, hedendaagse beeldhouwkunst dus. Het Odapark heeft de deelne mende kunstenaars geselecteerd op die narratieve en theatrale, beeldende kwaliteiten. Captain Boomer (B), Powerplant (NL), Snode vormgevers (NL), Shaun Doyle Mally Mallinson (GB), Tanja Ritterbex (NL), Marie-Clair Krell (D), Erik Habets (NL), Haï- dée Henry (F), Jack Reubsaet (NL), Paul Devens (NL) - allemaal kun stenaars die op hun manier fantas tische beelden weten te scheppen. Wat te denken van het centrale werk in de expositie, een levens echte potvis van Captain Boomer, achttien meter lang, die droog ligt in het stuifzand, alsof het zeewater enkele uren eerder is teruggetrok ken. Voor de nietsvermoedende toeschouwer zal het vlakwater- gebied na deze ontmoeting nooit meer hetzelfde zijn. o m i ui ui ui Dit jaar wordt de Open Monumentendag gehouden op zondag 13 september. Uiter aard kan een monument als de Mariakapel in Holthees deze dag niet ongemerkt voor bij laten gaan. De deuren van de kapel staan deze dag van 11.00 tot 17.00 uur wijd open om bezoekers te ontvangen en hen kennis te laten nemen van dit monument en zijn rijke geschiedenis. Landelijk heeft Monumentendag dit jaar als thema meegekregen: Op de kaart. De Mariakapel geeft dit jaar inhoud aan dit thema door nadrukkelijk haar 'buurman' kas teel Makken op de kaart te zetten. Daar zijn ook een paar concrete aanleidingen voor: De eerste aan leiding ligt in de verbondenheid tussen het kasteel en de kapel zelf. De kasteelheren van Makken hebben in de 16e en 17e eeuw de kapel ondersteund als bede vaartsoord en als lokale kerk voor de boeren in de regio, die meestal pachtboeren waren van het kas teel. Toen ten tijde van de Tachtig jarige Oorlog er geen kerkdiensten meer in de kapel mochten worden gehouden, werd de kapel door het kasteel als tiendschuur gebruikt. De tweede aanleiding is de her nieuwde belangstelling voor de restanten van de Voorburcht van het kasteel bij de provincie en bij de gemeente Boxmeer. In 2009 heeft de provincie nog een wed strijd uitgeschreven, waarbij inwo ners van Noord-Brabant konden stemmen op een aantal projecten als zijnde de meest waardevolle projecten om te restaureren in de provincie. De provincie zou een bedrag van een miljoen euro ter beschikking stellen voor de restau ratie van het project, dat de mees te stemmen kreeg. Helaas greep de restauratie van de Voorburcht van het kasteel naast de hoofdprijs, en dus blijft de restauratie nog achter wege. De gemeente Boxmeer heeft onlangs in juli 2009 het voorne men gepubliceerd om een monu mentenvergunning te verlenen voor de restauratie van het rijks monument Voorburcht Kasteel Makken, en ook daarmee wordt het kasteel op de kaart gezet. Voor de Mariakapel is die hernieuwde belangstelling voor wat nu rustig de ruïne van het kasteel genoemd mag worden voldoende aanleiding om Kasteel Makken tijdens Open Monumentendag 2009 op de kaart te zetten. Dat gaat gebeuren door inzage te geven in een aantal histo rische werken, waarin de geschie denis van het kasteel te lezen is. De foto's zijn eigendom van het Brabants Historisch Informatie Centrum in Den Bosch, en zijn speciaal voor deze gelegenheid in de kapel te bekijken. Er is een pre sentatie gemaakt over de geschie- denis van het kasteel, en aan de hand van die presentatie zal de historicus Herman Jan van Cuijk een lezing houden over Kasteel Makken. De lezing begint op deze dag om 14.00 uur. De Mariakapel is ook de historicus Rien van den Brand uit Venray dank verschul digd voor zijn inhoudelijke bij drage om deze monumentendag over dit onderwerp tot een succes te kunnen maken. Verder brengt de heer Rovers uit Boxmeer van antiquariaat De vrije Heerlijkheid de nodige documentatie en kaar ten mee over kastelen in deze regio, die nagenoeg allen verloren zijn gegaan, maar waarmee wel een aardig tijdsbeeld kan worden opgeroepen uit die tijd. De Maria kapel, gelegen aan de Kapelstraat in Holthees. Meer informatie over de kapel en haar activiteiten staat op www. mariakapel.nl. Uvoc-k Oll^e ïllf: www.gi.inhoek.nl Veimty De Hoveniers wxsjim John Weijers uit Wanssum heeft op de eerste dag van de World Transplant Games in Goldcoast (Australië) een gou den en een bronzen medaille behaald. Tijdens deze spelen voor mensen met een getrans planteerd orgaan werd de Wanssumse nierpatiënt eerste op de 400 meter vrije slag in een tijd van 5.28.76 minuten. Dat was ruim een seconde boven zijn eigen wereldre cord. "Op de eerste 200 meter ging ik echt kapot. Daarna heb ik me goed weten te herstellen en ben op ruime afstand eerste geworden." Niet veel later moest Weijers opnieuw aan de bak op de 50 meter vlinderslag. De con currentie op deze afstand was te sterk en Weijers moest dan ook genoegen nemen met een vijfde plek. Ook op de derde afstand, de 100 meter vrije slag, gaat het in eerste instantie niet goed. Weijers komt na een slechte start als laatste in het water. Na een goede inhaalrace weet hij in de laatste meters net een derde plek en daarmee een bronzen medaille in de wacht te slepen. Ondanks de twee medailles is Weijers niet te spreken over de organisatie in Goldcoast: "De organisatie is een grote puinhoop. Wedstrijden wor den zomaar verschoven,niemand weet hoe laat de wedstrijden beginnen. Ze kennen me nu, want ik ben inmiddels ontploft van woede. Dat waren echt de minder leuke dingen op de openingsdag." Op de estafettenummers wisten de Nederlandse ploegen niet in de prijzen te vallen. De oogst tot nu toe met acht keer goud, drie keer zilver en twee keer brons en een nieuw wereldrecord is voor de Nederlandse equipe meer dan uit stekend. VieCuri in top tien Elsevier In de landelijke top tien van beste specialisten van Elsevier komt VieCuri Medisch Centrum vier keer voor. Dermatologie en revalidatiegeneeskunde staan op de vierde plaats, gastro-enterologie (MDL) op de zevende plaats. Het specialisme plastische chirurgie krijgt landelijk een negende plaats. Elsevier doet jaarlijks onderzoek naar de beste specialisten. Het blad zette voor heel Nederland op rij in welke ziekenhuizen de beste speci alisten werken. Elsevier vroeg des kundigen in de zorg, zoals medisch specialisten, hoofdverpleegkundi gen, hoofden van afdelingen, huis artsen, managers en bestuurders van ziekenhuizen, om zelf 28 spe cialismen in Nederlandse zieken huizen te beoordelen. Aan de hand daarvan is een landelijke top tien gemaakt. In nummer 33 van de Elsevier (15 augustus) worden de resultaten van de enquête 'de beste specialisten' gepubliceerd. Voor de uitgebreide onderzoeksresultaten kan men kijken op www.elsevier. nl/specialisten. De beoordeling van de specialismen is onderdeel van het onderzoek 'De beste zie kenhuizen'. Dit onderzoek komt later dit jaar uit. VAN DER PUTT Ons kantoor bestaat al meer dan 35 jaar! In deze lange periode hebben we ons ontwikkeld tot een advocatenkantoor met gespecialiseerde, juridische kennis. Ieder van de negen advocaten van ons kantoor houdt zich met één of slechts enkele rechtsgebieden bezig om u juridisch advies of processuele bijstand van hoge kwaliteit te bieden. U bent (agrarisch) ondernemer of particulier? U procedeert voor eigen rekening of hebt recht op kosteloze rechtsbijstand? Wij staan u graag bij in zaken over: arbeid en ontslag bouwrecht echtscheiding faillissement letselschade milieurecht overeenkomsten vergunningen telefoon 0478-556677 info@putt.nl www.putt.nl mr. Ten Brummelhuis mr. Van Hoef mr. Gerrits mr. Van Dok mr. Pelckmans mr. Van den Aker mr. Stad mr. Verrijdt mr. Teunissen Wij monitoren uw site en geven u praktische tips. Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5