Krijgt Venray tijdelijk een overdekte markt? Buurt niet blij met komst 'Magere Hein' 'Geen forse winst op verkoop bouwkavels' 'Geen concurrentie tussen bouwlocaties' Heropening op 't Nipperke Lage opbrengst oud papier SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN DREIGEND ONTSLAG? PEEL EN MAAS Donderdag 27 augustus 2009 - Pagina 3 Gemeente en marktkooplui bekijken locatie oude busstation Is het oude busstation van Hermes op de hoek van de Juli- anasingel en de Prins Bernard- straat in Venray een geschikte tijdelijke locatie voor de weekmarkt? Dat is de vraag waarover de gemeente Venray en de marktkooplui zich de komende dagen gaan buigen. "Het oude busstation ligt dicht bij het centrum, is voor een gedeelte overdekt en biedt genoeg plaats aan alle markt kramen. Het zou in mijn ogen een ideaal alternatief voor een compacte weekmarkt kunnen zijn", verklaarde burgemees ter Waals dinsdagavond tijdens een bijeenkomst met onderne mers en omwonenden over de recente verplaatsing van de weekmarkt van het Henseni- us- en Schouwburgplein naar de Julianasingel. Het was aanvankelijk de bedoe ling om de weekmarkt op maan dag voor de rest van het jaar te verhuizen naar de Julianasingel, naar het gedeelte tussen de Post- straat en de Wilhelminastraat. Sinds begin augustus vindt de weekmarkt al op die locatie plaats, maar niet tot tevreden heid van iedereen. Omwonen den klagen bijvoorbeeld over de moeilijke bereikbaarheid van hun woningen. Ook de rommel die achterblijft als de marktkoop lui aan het eind van de dag hun boeltje pakken zonder fatsoenlijk op te ruimen, is hen een doorn in het oog. Verder is door het afslui ten van de Julianasingel ook het winkelhart van Venray moeilijker bereikbaar geworden, wat weer leidt tot bezorgde blikken en gefronste wenkbrauwen bij de ondernemers in het winkelcen trum. "Maar misschien is het oude busstation een ideale oplossing voor iedereen? Wat vinden jullie van dit alternatief", zo vroeg Waals zich dinsdagavond hardop af. Het handjevol bewoners dat de bij eenkomst bijwoonde, kon zich wel vinden in het plan van Waals. En ook de marktkooplieden Rob Wagenaar en Jan Zwarthoed, die namens alle marktondernemers de bijeenkomst bijwoonden, zei den bij voorbaat geen 'nee' tegen het voorstel van Waals. "Voor ons is alles bespreekbaar, maar we willen de locatie wel eerst goed bekijken en bespreken met onze achterban. Maar het is in ieder geval een loca tie die aansluit op het centrum", verklaarde Jan Zwarthoed. Volgens Waals is de markt belangrijk voor de profilering van Venray als koopstad. "En dat geldt zowel voor de weekmarkt op maandag als de minimarkt op donderdag, vrijdag en zaterdag. Een markt trekt kopers naar het centrum en is een aanvulling op het productenpakket van Venray. We willen de markt graag in stand houden, ook tijdens het project Centrum op de schop." WERKZAAMHEDEN Vanwege deze werkzaamhe den kunnen de marktkramen de komende maanden echter niet terecht op het Schouwburg- en Henseniusplein. Ook de mini- markt op donderdag, vrijdag en zaterdag, die onder meer bestaat uit een loempia-, vis-, kaas-, kebab, bloemen- en groentekraam, heeft tijdelijk een andere locatie. Deze kramen staan vanwege de reno vatie van het Henseniusplein momenteel verspreid over ver schillende plekken in het cen trum, maar zouden wat Waals betreft wellicht ook naar het bus station kunnen verhuizen. "Op de Grote Markt komen ze zeker niet, want dat is het horecaplein. Op de Grote Markt staan de komende maanden nog veel evenementen gepland, daar past geen markt bij." LOCATIES Voor de weekmarkt zijn tal van locaties in en rond het centrum van Venray de revue gepasseerd, zoals bijvoorbeeld De Gouden Leeuw en het parkeerterrein bij supermarkt EmTé. Maar al deze plekken werden niet geschikt geacht voor het houden van een markt. De een vanwege werk zaamheden, de ander vanwege het feit dat het parkeerterrein open moet blijven voor het winkelend publiek. De gemeente kwam samen met de markkooplui uit eindelijk uit bij de Julianasingel. "Het is voor ons van levensbelang om de binding met het centrum te behouden", zei Jan Zwarthoed. "Een andere locatie zou de dood steek voor de markt in Venray betekenen, want we hebben nu al te maken met 30 tot 60 procent omzetverlies. De markt draait al niet op en top, de meeste onder nemers zijn al blij dat ze in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien. Maar het busstation ligt in hetzelfde gebied, het zou een goede locatie voor de markt kun nen zijn. We hebben 450 strekken de meter nodig voor de wagens. Maar ik ben het met de burge meester eens dat een compactere markt absoluut niet slecht is." Ook Jos Waals ziet het plan wel zitten. "Zeker nu we het najaar ingaan. Want op de Julianasingel valt een hoop blad in de herfst. De kans is groot dat je daar gebak ken vis in bladerdeeg krijgt. Het voordeel van het oude busstation is dat het deels overdekt is. Je kunt gebruikmaken van de grote remi se en de drie overdekte perrons, waarvan de deuren bij weer en wind ook nog eens dicht kunnen. En het voorterrein, het grasveld, zou afgedekt kunnen worden met staalplaten." Ook zou wat Waals betreft het eerste deel van de Prins Bernardstraat bij de markt betrokken kunnen worden. "Om zo de directe relatie met het cen trum te behouden. Je krijgt een ander type markt, compacter en met horeca in de buurt. Ik denk dat een compactere markt in dit jaargetijde markttechnisch gezien niet onaardig is. Het is een moge lijkheid die we onderzoeken, het lijkt in ieder geval niet onhaalbaar." Dat concludeert Waals ook uit de gesprekken die hij had met de vervoersbedrijven Veolia en Her mes, dat eigenaar is van het bussta tion. "Veolia is ermee akkoord, met Hermes zijn we nog in overleg of het mogelijk is om het busstation te gebruiken voor de weekmarkt. Vrijdag krijgen we te horen of het mag." Het college van B en W wil op dinsdag 8 september een defi nitief besluit over de verplaatsing van de weekmarkt nemen. De komende weken vindt de week markt dus gewoon' op de Juliana- singel plaats. Naar aanleiding van de klachten van de omwonenden gaat de gemeente wel het schoon- maakprotocol aanpassen - beter schoonmaken na afloop van de markt - en marktkooplui die niet goed opruimen aanspreken op hun gedrag. Tevens moeten taxi's tijdens de weekmarkt tot voor het huis van mensen die afhankelijk zijn van personenvervoer (met name gehandicapten) kunnen komen. "Desnoods onder bege leiding. Dat moet te regelen zijn", aldus Waals. Shoppend skelet Tesco zorgt nu al voor opschudding Dinsdagmiddag werd het kunstwerk Ecce Home Tesco van het kunstenaarsduo Doyle en Mallinson op de hoek Wil- helminastraat-Julianasingel geplaatst. Diezelfde avond is het beeld al onderwerp van discussie. Met name oudere buurtbewoners hebben er een minder prettig gevoel bij. Ecce Home Tesco is een geraam te van 3,5 meter hoog met aan beide armen een boodschappen tas. Het beeld maakt deel uit van het kunstproject Different Places - Different Stories. Dit euregionale project wordt mede door het Oda- park georganiseerd. Het skelet is door de Engelse kunstenaars Tesco genoemd, naar een reusachtige Britse hypermarktketen en staat volgens hem symbool voor de evo lutie. In hun visie kunnen archeo logen in de toekomst alleen maar tot de conclusie komen dat in het begin van de 21e eeuw de super markten de wereld regeerden. Komt 'Magere Hein' ons ophalen? Het is sinds dinsdag een geijkte grap in de buurt van de Wilhelmi- nastraat in Venray, maar wel met een serieuze ondertoon. Want aan aantal omwonenden, vooral senio ren, storen zich aan het shoppend skelet dat nu de entree van het centrum siert. Dat kreeg burge meester Waals dinsdagavond, tij dens een overleg over de verplaat sing van de weekmarkt naar de Julianasingel, te horen van een van de omwonenden, die namens een aantal senioren uit de buurt de boodschap aan Waals overbracht. Enkelen van hen zijn ouder dan negentig jaar. "Ze hebben bij dit kunstwerk niet zo'n prettig gevoel." Ook vragen de bewoners zich af waarom het geraamte bij hen voor de deur is gezet, terwijl het kunstwerk op de Grote Markt zou komen te staan. Verder vindt de buurt het niet netjes dat ze niet is geïnformeerd over het plan om het skelet bij de centrumentree van de Wilhelminastraat neer te zetten. Burgemeester Waals moest op de meeste vragen het antwoord schuldig blijven, maar wist één ding wél zeker. "Het skelet gaat ook weer weg." Hij beloofde met de verantwoordelijke afdeling con tact op te nemen en de buurt op korte termijn te informeren over de uitkomsten van dat gesprek. Marijke Cieraad laat namens het Odapark weten dat het absoluut niet de bedoeling is om de men sen met het kunstwerk voor het hoofd te stoten. "Bovendien is pas begin deze week besloten het beeld daar te plaatsen. Oorspron kelijk was inderdaad de Grote Markt als locatie uitgekozen. Op advies van de gemeente, het beeld zou tussen de terrassen staan en de plek vandalismegevoeliger zijn, is voor deze plek gekozen." Omdat de locatie van het beeld pas laat bekend was, heeft het Odapark de buurtbewoners niet kunnen infor meren. "We zijn wel bezig met een mailing waarin we de buurtbewo ners en ondernemers uitleggen waar het beeld over gaat. Maar het is en blijft natuurlijk wel zo dat iedereen in een kunstwerk iets anders kan zien." De suggestie dat de gemeente forse winst behaalt op de ver koop van bouwkavels, klopt niet volgens het college. De gemeente koopt bijvoorbeeld bouwgrond voor 35 euro per vierkante meter, en verkoopt het weer door voor de vaste grondprijs van 230 euro. De rekensom dat het gemeente lijk grondbedrijf dus een winst maakt van 195 euro is onjuist. De gemeente meldt dat vaak wordt vergeten dat er veel kosten gemaakt moeten worden voordat van ruwe grond bouwrijpe kavels zijn gemaakt. De aangekochte grond kan slechts voor 50 tot 60 procent worden verkocht als bouwgrond. De rest is bestemd voor openbare voorzieningen zoals wegen, groen, water en speel pleinen. Tevens moet de gemeente vaker bestaande woningen aanko pen en slopen of milieucirkels van agrarische bedrijven uitkopen. Er moeten eerst een stedenbouw kundig plan en een bestemmings plan worden gemaakt voordat de bouwkavels kunnen worden uitgegeven. Hierbij horen aller lei onderzoeken naar bodem en archeologie, milieu, explosieven, natuurwaarden en luchtkwaliteit. De onderzoekskosten komen in mindering op de opbrengst. Dat geldt ook voor de aanleg van wegen, rotondes, riolering, voetpa den, groen, speelvoorzieningen. Het maken van een plan duurt vaak lang waardoor de gemeente te maken heeft met hoge rentekos ten. De grond moet in een vroeg stadium worden aangekocht, ter wijl de bouwkavels vaak pas jaren later verkocht kunnen worden. De gemeente berekent voor winst, risico en onvoorzien gemid deld 10 procent van de verkoop prijs. Dit bedrag gaat deels naar de risicoreserve. Deze reserve is ervoor bestemd om onverwachte tegenvallers - zoals instorting van de woningmarkt en oplopende rente - op te vangen. Het grond bedrijf staat jaarlijks 600.000 euro winst af aan de gemeentekas. In 2008 werd een winst behaald van 1,4 miljoen euro en in 2007 bijna 1,3 miljoen euro. Vrijwel alle bouwexploitaties zijn winst gevend. Negatieve uitschieter is de Gouden Leeuw waarop al een verlies van 2,7 miljoen euro is genomen. Het verwachte exploi tatietekort bedraagt desondanks nog ruim 700.000 euro. College: grondprijs in dorpen niet lager dan in Venray Het college is niet van plan de grondprijs in de (kleine) dorpen te verlagen. De dorps raad van Vredepeel vindt het onredelijk dat een bouwkavel in dorpen met weinig voor zieningen net zo duur is als in Venray. Om de woningbouw vlot te trekken en de leef baarheid te bevorderen, zou de gemeente de grondprijs in dorpen als Vredepeel juist moeten verlagen, vindt de dorpsraad. Het college is het niet plan, ook om te voorko men dat er binnen de gemeen te concurrentie ontstaat tussen de diverse bouwlocaties. De dorpen zouden wellicht snel ler gaan groeien ten koste van Venray-centrum. De gemeen teraad neemt op 29 september een besluit. Volgens het college biedt een grondprijsverlaging van enkele euro's geen soelaas. Om de ver koop van bouwkavels daadwer kelijk te stimuleren, zouden de prijzen flink omlaag moeten. Verlaging van de grondprijs leidt echter onherroepelijk tot verlies gevende grondexploitaties in de kerkdorpen. Dit gaat ten koste van de reserve van het grondbe drijf. Daardoor komt de jaarlijkse afdracht van 600.000 euro aan de gemeentekas in gevaar. Met als gevolg dat de grondprijzen juist weer omhoog zouden moeten. De kopers in Venray betalen dan extra voor hun grond, zodat kopers in de dorpen een lagere grondprijs kunnen krijgen. De verwervingskosten van de grond en de kosten van het bouw en woonrijp maken, zijn in de dorpen niet lager dan in Venray. Bovendien wordt ook in de dor pen steeds vaker gebouwd op inbreidingslocaties, bijvoorbeeld in Castenray en Leunen (centrum plan). Deze bouwgrond is meestal duurder dan goedkopere land bouwgrond buiten de dorpskern. Het college vindt dat er voldoen de financiële argumenten zijn om de gewenste verlaging niet door te voeren. Tevens vinden B en W het onwenselijk dat er binnen de gemeentegrenzen een concurren tieslag ontstaat tussen de bouw locaties. "De conclusie luidt dat er vanuit het grondbeleid geen argumenten zijn om de grondprijs voor de kerkdorpen te verlagen ten opzichte van de grondprijzen in Venray", aldus het college. Ook voor goedkope koophui zen en starterswoningen wordt de grondprijs niet verlaagd. Voor sociale huurwoningen geldt al een lagere grondprijs, die blijft gewoon intact. Het doel van een lagere grond prijs voor sociale koopwonin gen is om deze woningen beter bereikbaar te maken voor mensen met lagere inkomens. Maar in Ven- ray is al een overschot aan appar tementen. Nieuwbouw is dan ook niet wenselijk. Tevens bestaat een groot deel van de woningvoorraad al uit goedkopere, grondgebonden rijtjeswoningen. De opzet is deze bestaande woningen toegankelijk te maken voor starters. Hiervoor is de starterslening een goed instru ment, vinden B en W Alhoewel het effect van een starterslening in de dorpen kleiner is. De koop prijs ligt er veelal hoger, omdat de woningvoorraad vooral uit twee kappers en vrijstaande huizen bestaat. Uit het woningmarkton derzoek blijkt dat er bij starters in de dorpen vooral behoefte is aan de woningen in het middendure segment. Dit is een heel ander woningtype dan een sociale koop woning. Een ander knelpunt is dat er iets gedaan moet worden tegen Ruim 25 jaar geleden werd vereniging Wijkgebouw op 't Nipperke opgericht. Dit wijkgebouw deed al die jaren dienst voor de bewoners van de wijk Smakterheide in Ven- ray. Het gebouw had dringend behoefte aan onderhoud, maar de middelen hiertoe ontbraken. Vorig jaar is het bestuur begon nen met het werven van fondsen. Een groot deel ven de benaderde fondsen reageerde positief. Met een mooi bedrag en een tomeloze inzet van vrijwilligers is de reno vatie een feit. Het gebouw werd van buiten helemaal geschilderd, er is een nieuwe geluidsinstallatie, nieuw meubilair en een nieuwe keuken. In het wijkgebouw vin den een breed scala van activi teiten plaats, zoals volksdansen, koersballen, country en western, dansen, kaarten en biljarten. Voor het komende winterseizoen is er een winterprogramma opgezet met onder andere een kinderdis co en verschillende workshops. Wie nieuwsgierig is geworden, kan zich op zondag 6 september tijdens de heropening alles laten vertellen over het winterprogram- ma. De middag staat in het teken van de heropening en begint om 13.00 uur. Er worden verschil lende demonstraties gegeven en om ongeveer 15.00 uur vindt de heropening plaats met een ballon nenwedstrijd. Voor de kinderen zijn er ook leuke activiteiten. Gemeente wil andere opzet per 1 januari Het inzamelen van oud papier is een belangrijke inkomstenbron voor veel ver enigingen in Venray. In het najaar van 2008 is echter de oud papiermarkt ingestort en verdienen de inzamelaars er nauwelijks nog iets aan. Om te voorkomen dat het inza melen van oud papier een kosten post wordt, biedt de gemeente Venray een garantieprijs van 27,20 euro per ton. Veel verenigin gen doen momenteel een beroep op deze garantieprijs, ondanks dat ze vinden dat het bedrag te laag is. De garantieprijs is al jaren lang niet meer verhoogd of geïn dexeerd. De gemeente is met de verenigingen in gesprek over een andere opzet waarbij de gemeen te meer de regie gaat voeren. Dit moet per 1 januari 2010 ingaan. De verenigingen sluiten nu nog zelf contracten af met inzamelaars en halen huis aan huis oud papier op. Daarnaast staan op verschil lende locaties papiercontainers waar burgers hun oud papier naar toe kunnen brengen. CLUBS De gemeente Venray wil namens alle verenigingen, door middel van een aanbesteding, een contract met een inzamelaar afsluiten. Hier door kan een hogere prijs worden verkregen. Alhoewel het momen teel lastig is een goede papierprijs bij een inzamelaar te bedingen. Met de verenigingen wordt een nieuw, vast bedrag per ton afge sproken. Daardoor zijn de inzame laars niet meer zo afhankelijk van de sterk fluctuerende papierprijs. De gemeente ontvangt voortaan de inkomsten van de inzamelaar en heeft dan ook de mee- en tegen vallers. De verenigingen hebben de zekerheid van een vast bedrag. De gemeente wil tevens de admi nistratie rondom de inzameling van oud papier gaan voeren. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching de doorverkoop van een soci ale koopwoning tegen een hogere prijs. Juridisch blijkt dit niet water dicht te regelen. Het college trekt dan ook de conclusie dat met het verlagen van de grondprijs voor sociale koopwoningen het beoogde doel niet wordt bereikt. Meer effectief is het beter op elkaar afstemmen van vraag en aanbod. Daarnaast zouden in de dorpen de kavels kleiner kunnen worden, waardoor ze ook beter passen bij het type woning. Het gemeente denkt aan kavels van maximaal 200 vier kante meter. De koopsom van de grond blijft dan in verhouding tot het woonhuis laag. Julicher Meijer Grondprijs in drie dorpen geleidelijk omhoog De grondprijs voor woning bouw ligt in de gemeente Venray veel hoger dan in Meerlo-Wans- sum. In Venray kost een vierkante meter bouwgrond 230 euro terwijl de gemeente Meerlo-Wanssum 180 euro rekent. Bij de verkoop van gemeentelijke groenstroken is het verschil nog groter: 115 euro in Venray en 60 euro in Meerlo- Wanssum Vanaf volgend jaar behoren Wanssum, Blitterswijck en Geijste- ren bij de gemeente Venray. "Het is niet redelijk de grond prijzen per 1 januari 2010 geheel gelijk te trekken", vindt het colle ge. "Want het gaat om een behoor lijk verschil." De grondprijzen in de drie dorpen van Meerlo-Wanssum zul len dan ook geleidelijk verhoogd worden. Eind dit jaar bij de vast stelling van de grondprijzen voor 2010 doet het college hiervoor een voorstel. Gemeente ruilt grond in Oirlo De gemeente heeft in Oirlo een overeenkomst voor grondruil afgesloten met Saweco. Het gaat om twee percelen aan de Deputé Petersstraat van ieder 630 vierkan te meter die met gesloten beurzen worden geruild. De gemeente heeft op deze locatie grond in bezit voor de uitbreidingslocatie Oirlo zuid-oost. Aangrenzend bezit Saweco een perceel. Een deel van deze grond wil de gemeente graag hebben waardoor een gro ter gebied voor woningbouw ontstaat. In ruil daarvoor krijgt Saweco een stuk gemeentegrond dat grenst aan het bedrijfsperceel, waardoor Saweco het eigen ter rein kan vergroten. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray ZONE uitgezonderd bevoorradend verkeer

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3