Laatste concert Klassiek op Locatie Limburg Festival in Venray Different Places- Different Stories Laatste week expositie Johan Jeuken Ladies Night bij Luxor Venray Voorpremière Final Destination in 3D Doe mee met het literair café Het lot van de jager PEEL EN MAAS Donderdag Tl augustus 2009 - Pagina 24 Het laatste concert in de reeks Klassiek op Locatie op zaterdag 29 augustus staat in het teken van diverse muzieksoorten afkomstig uit de lichtere muziek, die inmid dels veelvuldig worden gespeeld door Klassieke musici. Op het programma staan composities van onder meer Piazzolla, Duke Ellington, Quincy Jones en George Gershwin. Medewerking wordt onder meer verleend door de in Venlo geboren pianist Ivo Jans sen, het Leonardo Strijkkwartet, het Koperkwintet Thorn. De mar kante, leegstaande SIF-metaalfa- briek aan het Industrieterrein in Panningen vormt het opvallende decor bij dit slotconcert. De sfeer volle belichting en aankleding en de energieke uitvoeringen staan garant voor een grootse afsluiting. Aanvang 20.00 uur. Reserveren kan via www.klas- siekoplocatie.nl of bij de VVV-win- kels in Noord en Midden Limburg, Heerlen en Maastricht. Twee dagen straattheater in de regio Voor het eerst vindt het Limburg Festival ook in Ven ray met een aantal optredens plaats. Zaterdag 29 augustus zijn er allerlei activiteiten in het centrum van Venray, maar ook in Geijsteren en Meerlo. Zondag 30 augustus staan er diverse acts in Meerlo, Horst en Sevenum op het program ma. Om het festival nog aan trekkelijker te maken, zijn er speciale fiets- en zelfs scoot- mobieltochten uitgezet. Op beide dagen kunnen belang stellenden volop genieten van diverse straattheateracts. Het festival start zaterdag 29 augustus in Venray. Om 13.30 uur bijt Dirty Fred in De Bleek de spits af. Dirty Fred kruipt in de in de huid van een bloedfanatieke Amerikaanse soldaat die ons softe Europeanen wel eens even tot de orde zal roepen. De toeschouwers hebben vervolgens de keuze. Of in het centrum van Venray blijven voor demonstraties streetdance en Zumba en gaan ezelrijden bij een kinderboerderij of de fiets pakken en naar het centrum van Geijsteren fietsen. Hiervoor is een fietstocht uitgezet via de bekende knooppuntenroute. Rond 14.00 uur wordt het officiële startsein voor de tocht gegeven. Deelne mers zijn onder meer wethouder Heldens, voorzitter Smulders van de Stichting Promotie Noord-Lim burg en verder Jaap van Riesen, Jan Bartels en Trudy Steegs van het Toeristisch Platform Venray. In Geijsteren treedt om 15.30 uur Diego Stirman op. Diego Stirman is een van de grappigste komie ken in het internationale straat- theaterwereldje. Verleden jaar was hij al een van de toppers tijdens het Natuurlijk Theater. Vervolgens verplaatst het Lim burg Festival zich naar Meerlo, waar in het centrum om 18.00 uur Adrian Schvarzstein optreedt. Schvarzstein speelt The Green Man. Een groene man, gekleed in groen, rijdt door de straten met zijn al even groene autoped. Hij gebruikt al zijn mogelijkheden om contact te maken met andere mensen en veroorzaakt hiermee verrassende situaties. Een leuke mobiele act, boordevol energie en barstensvol geestige momenten. De festivalbezoekers kunnen vervolgens weer richting Venray, waar op de Grote Markt het offi ciële programma wordt afgesloten met La Guardia Flamenco. Dit is een humoristische fanfare van kortgerokte flamencomajorettes die met groot succes het publiek vermaakt met zang en dans, zapa- teados en satauels, palmas en jaleo. En natuurlijk twee torero's. Aanvang: 20.30 uur op de Grote Markt. Aansluitend is er om 21.30 uur een swingend optreden van de Basily Boys. Deze vier rasmu zikanten maken gipsy-jazzmuziek en zijn onder meer bekend van de tv-hit Holland's got talent, waar zij doordrongen tot de halve finale. Ook de Basily Boys treden op op de Grote Markt. Op zondag 30 augustus trekt de festivalcaravan vanuit Sevenum via Grubbenvorst, Meerlo en Horst weer richting Sevenum. Om 11.00 uur opent Superbuffo de dag, waarna om 13.00 uur The Agency in Grubben vorst verder gaat. In Meerlo staat Maynard Flip Flap om 15.30 uur op de planken. In Horst is het om 17.30 uur de beurt aan Die Ver- dammte Spielerei, waarna de festi valdag om 20.00 uur met La Com pagnie 220 Volt wordt afgesloten. In alle deelnemende plaatsen wor den tijdens de festivaldagen ook Different Places-Different Stories is een Duits-Nederlands project dat van eind augustus tot eind november tussen Rijn en Maas met twintig interna tionale hedendaagse werken kunst in de openbare ruimte toont en ter discussie stelt. Kunstenaars uit Nederland, Duitsland, Groot-Brittannië, Iran en Japan maken voor Different Places-Different Stories werken die specifiek betrekking heb ben op de plek waar ze worden getoond. Aan het grensoverschrij dende project doen de Limburg se steden Roermond, Venlo en Venray mee, in Duitsland onder meer Duisburg, Moers en Weeze. Het project gaat op zaterdag 5 september officieel van start met een opening in Venlo en Moers. De getoonde werken hebben alle maal betrekking op de plaats waar ze gepresenteerd worden, staan in relatie tot diens geschiedenis, diens architectuur, tot het land schap, de mensen of diens karak teristieke kenmerken. Zo laat de kunst, of ze nou vooral beeldend, sculpturaal, mediaal of juist als performance tot uiting komt, een nieuw licht schijnen op de alle daagse, ogenschijnlijk bekende omgeving; ze geeft de plek een scherper profiel, ze ondervraagt, ironiseert of verandert deze en prent zo de identiteit en de pluri formiteit van een vitale regio met een rijke historie opnieuw, anders en eindeloos in het bewustzijn van de toeschouwer. De curatoren Gerd Borkelmann, Marijke Cieraad en Theo Lenders hebben de volgende kunstenaars geselecteerd en gekoppeld aan de deelnemende steden: Harland Miller (GB) in Duisburg, Brigitte Dams (D) in Emmerich, Donatella Landi (Italië) in Goch, Keisuke Matsuura (Japan), Michaela Melian (D) en Kai Rheineck (D) in Moers, Karin Geiger (D) in Neuss, Jeroen van Bergen (NL) en Rob Voer man (NL) in Roermond, Wolfgang Ellenrieder (D), Shadi Ghadirian (Iran), Bea Otto (D) en Jonas Staal (NL) in Venlo, Paul Devens (NL) en Shaun Doyle Mally Mallinson (GB) in Venray, Alexander Braun (D), Stefanie Klingemann (D) en Helmut Smits (NL) in Viersen, Jeroen Bisscheroux (NL) in Weeze en het ArToll-Sommerlabor in Bed- burg-Hau. In de acht deelnemende steden en gemeenten vindt tevens een jongerenworkshop plaats. Kulturraum Niederrhein e.V. uit Moers en Odapark Venray zijn de initiatiefnemers van dit grensover schrijdende project dat wordt ondersteund door de deelnemen de steden, deelstaat Nordrhein- Westfalen, provincie Limburg, Cul tuurfonds der Bank Nederlandse Gemeenten, Landschaftsverband Rheinland, de Kulturstiftung van de Sparkasse Niederrhein en de Europese Unie. De Basily Boys. diverse randprogramma's georga niseerd. Voor het programma op zondag is ook een speciale (gra tis) scootmobiel- en theatertocht samengesteld. Bouwers gezocht voor nieuwe expositie Het Odapark in Venray start op vrijdag 4 september met de tentoonstelling Vlakwaterver- halen. De uitgenodigde kun stenaars hebben hulp nodig bij het opbouwen en instal leren van hun werken. Vanaf maandag 31 augustus start de klus op locatie, dus wie wil helpen met opbouwen kan zich aanmelden voor deze inspirerende ervaring. Het vlakwatergebied is ruw en onontgonnen vlakte die grenst aan het Odapark. De gemeente Venray gaf dit natuurgebied onlangs in bruikleen aan Odapark. Als 'een onbeschreven blad' leent dit gebied zich perfect voor een unieke tentoonstelling waarin tien kunstenaars uit binnen- en buitenland hun 'verhaal' kunnen vertellen. Het Vlakwater wordt dus een locatie voor de narratieve, de verhalende, hedendaagse beeld houwkunst. Odapark selecteerde de volgende kunstenaars: Captain Boomer uit België, Powerplant uit Nederland, Snodevormgevers uit Nederland, Shaun Doyle en Mally Mallinson uit Groot Brittan- nië, Tanja Ritterbex uit Nederland, Marie-Clair Krell uit Duitsland, Erik Habets uit Nederland, Haïdée Henry uit Frankrijk, Shadi Ghadi- rian uit Iran en Paul Devens uit Nederland. Dit zijn allemaal kun stenaars die op hun manier fan tastische beelden weten te schep pen. Voor aanmeldingen of meer informatie over de werkzaamhe den, kan men contact opnemen met Nell Hermans via telefoon +31(0)478)513690 of via e-mail info@odapark.nl. Het Odapark is te vinden aan de Merseloseweg in Venray. Zie ook www.odapark.nl. In museum 't Freulekeshuus is de laatste week ingegaan van de tentoonstelling Johan Jeuken, een Venrayse plezierschilder. Er zijn een kleine honderd schilderijen en tekeningen te zien van deze, honderd jaar geleden in Venray geboren kunstenaar. Jeuken begon pas op latere leeftijd met tekenen en schilderen en woonde toen in Amsterdam. Het favoriete onder werp was Venray, zoals hij het zich herinnerde uit zijn jeugd. Het is een vrolijke expositie die dan ook goed bezocht wordt. Op woens dag 26 augustus, zaterdag 29 augustus en zondag 30 augustus heeft men tussen 14.00 en 17.00 uur nog de gelegenheid deze ten toonstelling te bezichtigen. Muse um 't Freulekeshuus is te vinden aan de Eindstraat in Venray. In de bioscoop van Venray wordt op woensdag 2 september een Ladies Night gehouden. De film van deze avond is The Ugly Truth, een romantische, hilarische komedie. De film gaat over een producent van een ochtendpro gramma (Katherine Heigl). Ze gaat akkoord met een reeks stuitende tests door haar chauvinistische correspondent (Gerard Butler) om zijn theorieën over relaties te bewijzen en laat haar liefde vin- den. Maar zijn slimme trucs leiden tot een volkomen onverwacht resultaat, zij vindt liefde terwijl hij verliefd op haar wordt. Vanaf 19.00 uur worden de vrouwen verwacht bij Bubbels, het grand/café in de bioscoop. Bij binnenkomst krijgen ze een glas Prosecco aangeboden. Vervolgens begint om 20.00 uur de film. Na afloop van de film krijgt men bij Bubbels nog een glaasje wijn. Meer informatie staat op www.luxorvenray.nl. In Luxor Venray kan men op zaterdag 29 augustus, klokslag 00.00 uur, de exclusieve voorpre mière van Final Destination 3D bezoeken. Als een van de eerste theaters in Nederland waar 3D- voorstellingen werden gegeven, wordt nu deze spannende horror film vertoond. Final Destination gaat over Nick O'Bannon (Bobby Campo). Het had voor hem een leuke dag moeten worden bij de autoraces, maar hij krijgt een afschuwelijk visioen: hij ziet een bizarre reeks gebeurtenissen waar in meerdere auto's verongelukken. De brandende brokstukken vlie gen de tribune in, zijn vrienden komen gruwelijk om het leven en de tribune stort in, boven op hem. Wanneer Nick uit deze nachtmer rie ontwaakt, raakt hij in paniek en haalt hij zijn vriendin Lori en hun vrienden Janet en Hunt over om weg te gaan... slechts enkele seconden voordat Nick's visioen werkelijkheid wordt. Ze denken dat ze de dood te slim af zijn geweest en een nieuwe kans op het leven hebben gekregen. Helaas is dit slechts het begin voor Nick en Lori. Nick blijft visioenen krij gen en de overlevenden komen één voor één op steeds gruwelij kere manieren om het leven. Nick moet erachter komen hoe hij voor eens en altijd de dood kan vermij den voordat ook hij zijn ultieme eindbestemming bereikt. Om in de stemming te komen, krijgen de bezoekers voorafgaande aan de film bij Bubbels, het grand café van de bioscoop, een bloody Mary aangeboden. Meer informatie over deze avond is te vinden op www. luxorvenray.nl. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt door draaiorgel club Noord-Limburg op zondag 30 augustus een speelmiddag gehouden. Zoals elke laatste zon dag van de maand wordt er ook weer brood gebakken in de eigen bakoven van het museum. Kin deren mogen de bakker helpen en hun eigen broodje kneden en vormen. Tot november kunnen bezoekers nog genieten van de tijdelijke exposities De Twaalf maanden van het Jaar, met mid deleeuwse afbeeldingen over het leven op het platteland rond circa 1500 en Het Trekpaard Springle vend, met schilderijen en aquarel len van paardenschilder Ton van der Weerden. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. De speciale activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht.nl. Kruudwis maken 't Raokeliezer Merselo nodigt alle kinderen uit voor het maken van een kruudwis op zaterdag 12 september om 16.30 uur in De Schop in Merselo. Daarna gaat men naar de kerk in Merselo waar de kruudwissen door de pastoor worden gezegend. Een kruudwis maken is een traditie van vroeger en bestaat uit een bos kruiden die na zegening in huis opgehangen wordt en beschermt tegen allerlei ziektes en onheil. Opgeven kan bij Anny v.d. Heuvel aan het Klein- dorp 13 in Merselo of bij Wilma Zegers aan de Wethouder Pubben- straat 21 in Merselo. Teken- en schildercursus In Vierlingsbeek kunnen belang stellenden een avond in de week creatief en kunstzinnig bezig zijn met leren tekenen en schilderen. Ze leren tijdens de cursus waar ze op moet letten bij het opzetten van een schilderij. Zo maken ze bijvoorbeeld kennis met vlakver deling, lichtval, schaduw, perspec tief, de techniek en het ontdekken van materialen, kortom een goede basis is het halve werk. Voor meer informatie kan men contact opne men met mevrouw Hendriks via telefoon (0485)384414. Filmkring Venray begint aan 46e seizoen Filmkring Venray presenteert binnenkort het programma voor het 46e seizoen van de te vertonen films voor zowel jeugdige bezoe kers als de volwassenen middels de zogeheten A- en C-abonnemen- ten. De afgelopen jaren mocht de kring zich verheugen over een flinke belangstelling voor de betere film; 372 A-abonnementen en 826 C-abonnementen in sei zoen 2008-2009. Voor het nieuwe seizoen hebben de bestuursleden zich weer flink ingelezen en daar waar mogelijk films bekeken en het programma gaat binnenkort uitkomen: daar wordt de komen de weken de laatste hand aan gelegd. De formule blijft gehand haafd, echter er zijn prijstechni- sche aanpassingen en verande ringen in de voorstellingstijden. Wat betreft de tijden gold dat er voorstellingen waren op donder dag en zondag tot en met woens dag. De verandering zit hierin dat het aantal voorstellingen verdub beld wordt en gespreid over twee weken. Belangstellenden kunnen vanaf ongeveer midden septem ber folders verkrijgen bij VVV/ ANWB Venray, aan de kassa van de bioscoop of bij de leden van het bestuur. Bij de bioscoop en enkele leden van het bestuur zijn de kaar ten te koop. Kermis Castenray Er wordt een knusse dorps kermis gehouden op de Matias- straat in Castenray van zaterdag 29 augustus tot en met dinsdag 1 september. De jeugd kan zich vermaken met de botsauto's en voor de kleintjes staat er de draai molen. De spelletjesfanaten kun nen terecht bij de schietsalon, het touwtje trekken, de eendjesvissen, de grijpkranen en de boksbal. Voor meer informatie kan men kijken op www.kermisvenray.com. Accordeonfestival Het Trio Buddiger houdt op zondag 30 augustus een accor deon- en harmonicafestival met open podium in café Cox aan de Herstraat in Horst. De zaal gaat open om 12.00 uur. aeur Voor de poëzieliefhebbers in de regio is het volgende fragment de augustusopgave. Nooit heeft de maan een woning zo belicht, nooit was de mooglijkheid van avonturen zozeer nabij. Het duurt slechts enkele uren. dan gaat de waaier van het wonder dicht. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot vrijdag 18 september. Ook op www.literair- cafe-venray.nl- is deze opgave te vinden! Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te ver dienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herken nen, aan het einde van het jaar een prijs verloot. De stand: Mevrouw I. Ophey en de heren A. Ederveen, J. van Kempen, L. Lahay en P Weerts staan gelijk, allen hebben 70 punten. Mevrouw H. Craghs heeft 50 pun ten. Mevrouw M. van Looverbosch voegt zich bij de poëzieliefhebbers. Zij start met 10 punten. De titel van het gezochte gedicht van vorige maand was Afsluitdijk, en het is van de hand van M. Vasalis. Het gedicht spreekt voor zich. De bus met zijn passagiers die over de afsluitdijk rijdt wordt enerzijds weerspiegeld in het water en anderzijds wordt het landschap weerspiegeld in de ramen van de bus: zij vallen samen (de geest van deze bus). Het is een wonderlijk gespleten lang heden. Afsluitdijk De bus rijdt als een kamer door de nacht de weg is recht, de dijk is eindeloos, links ligt de zee, getemd maar rusteloos, wij kijken uit, een kleine maan schijn zacht. Vóór mij de jonge pas-geschoren nekken van twee matrozen, die bedwongen gapen en later, na een kort en lenig rekken, onschuldig op elkanders schouder slapen. Dan zie ik plots, als waar 't een droom, in 't glas ijl en doorzichtig aan de onze vastgeklonken, soms duidelijk als wij, dan weer in zee verdronken de geest van deze bus; het gras snijdt dwars door de matrozen heen. Daar zie ik ook mezelf. Alleen mijn hoofd deint boven het watervlak, beweegt de mond als sprak het, een verbaasde zeemeermin. Er is geen einde en geen begin aan deze tocht, geen toekomst, geen verleden, alleen dit wonderlijk gespleten lange heden. M.Vasalis Het nieuwe programma valt binnenkort op de deurmat van de dona teurs van het Literair Café. Op zondag 4 oktober om 11.30 uur is Kha- lid Boudou te gast in het Theehuis van het St. Odapark. Hij is de auteur van het bekroonde boek Het Schnitzelparadijs. Op 15 november komt Vonne van der Meer, nu in het nieuws met haar nieuwste boek Zon dagavond. Mallemoer zorgt op zondag 13 december in samenwerking met het Literaire Café weer voor het Kerstprogramma. Op 24 januari 2010 worden de Raadselige Rozen uitgereikt. Herman Koch is op 28 maart en Suzanna Jansen op 2 mei 2010 te gast. De schrijfkring vraagt op 18 april met Het rijk der Muzen de aandacht. Het Literair Café Ven ray-regio houdt zijn donateurs op de hoogte van alle activiteiten. Dona teurs en hun gezinsleden krijgen elke keer korting op de toegangsprijs van een schrijversbijeenkomst. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kan men verkrijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Op de vooravond van de Eerste Wereldoorlog leidt Leon Courtney, voormalig lui tenant, safari's in Masai-land voor invloedrijke mensen uit de Verenigde Staten en Euro pa. Dankzij zijn oom, Penrod Ballantyne, is er een dimensie aan zijn werk toegevoegd: spi oneren voor het Britse leger. Een van zijn klanten is de Duitse industrieel graaf Otto von Meerbach, die zijn maïtresse Eva heeft meegenomen. Leon wordt hopeloos verliefd op haar en brengt daardoor zijn opdracht in gevaar. Het lot van de jagers is een magistrale avonturenroman vol hartstocht en haar, waarmee Wil bur Smith weer aantoont dat hij de absolute meester in het genre is. Wilbur Smith werd in 1933 in Zimbabwe geboren en groeide op in Zuid-Afrika. In 1964 werd hij fulltime schrijver, nadat zijn boek When the Lion Feeds (Het goud van Natal) bijzonder succesvol was ontvangen. Sinds die tijd heeft hij bijna dertig boeken geschreven die gebaseerd zijn op zijn research die hij wereldwijd uitvoert. Samen bereikten zijn boeken wereldwijd een miljoenenoplage. Met zijn unieke landschapsbeschrijvin gen en zijn levensechte persona ges weet Wilbur Smith keer op keer lezers in alle uithoeken van de wereld te betoveren. Van alle romans die Wilbur Smith schreef, blijken de Afrikaanse en de Egypti sche avonturenromans het meest populair. Smiths boeken worden in 26 talen vertaald. Wilbur Smith woont op de zui delijke heuvelrug van Kaapstads wereldberoemde Tafelberg in zijn huis 'Sunbird Hill'. Hij bezit ook een kinderboerderij, een appartement in Londen en een eigen eiland in de Seychellen. Het lot van de jager is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 19.95 euro. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2009 | | pagina 24