Maurice Kusters weekwinnaar fotowedstrijd "Mijn man draagt de broek, maar ik beslis welke" Koester uw Monument Jan Litjens Fly-In Team Venray wint kelnerrace Honderddertigste jaargang - week 35 - donderdag 27 augustus 2009 Extra vijfde weekprijs Maurice Kusters uit Merselo is de vierde weekwinnaar van de vakantiefotowedstrijd van Combi Dom Melskens en nieuwsblad Peel en Maas. Uit handen van Theo Klab- bers van Combi Dom Melskens mocht Kusters afgelopen dinsdag de prijzen in ontvangst nemen: een boekenbon ter waarde van 12,50 euro, een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabel krant Venray ter waarde van 12,50 euro en 100 gratis afdrukken op het formaat 10x15 centimeter bij Dom Melskens. De winnende foto werd geno men tijdens de vakantie van de familie Kusters in Italië. Op het vulkaaneiland Stromboli werd de winnende foto gemaakt. Drie paar voeten op een wel heel eigenzin nige wijze in beeld gebracht. "Heel origineel", aldus Theo Klabbers van Combi Dom Melskens, "De vakantie in een heel ander per spectief op de foto gezet." Vanwege de late vakanties heb ben Peel en Maas en Combi Dom Melskens besloten volgende week nog een vijfde weekwin- naar bekend te maken. Dus nog een keertje drie prijzen voor de beste foto. Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas hou den samen voor het zevende jaar op een rij een fotowedstrijd in de vakantieperiode. Stuur een afdruk van uw leukste vakantiefoto in en u maakt volgende week dus nog kans op de laatste weekprijs of een van de drie schitterende hoofdprij- zen, een jaar lang gratis fotografe ren, een Epson fotoprinter of een Steiner safarikijker. Naast de prijs van de vakjury is er ook dit jaar weer een publieksprijs. Er kun nen alleen afdrukken van foto's worden ingeleverd bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat in Venray. Iedere inzender mag ten hoogste drie foto's inzenden. Bij de foto('s) wel naam, adres, woon plaats en telefoonnummer (even- tueel mobiel) vermelden, zodat we altijd met u contact op kunnen nemen. De afdrukken van de aan geleverde foto's moeten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn bij een reso- Theo Klabbers (links) van Combi Dom Melskens overhan digt de prijzen aan Maurice Kus- ters en dochter Loïs. lutie van minimaal 300 dpi. Gouden bruidspaar Alan en Anita Moss-Verstappen Op 27 augustus hebben Alan Moss (73) en Anita Moss-Ver stappen (68) iets te vieren. Het is dan maar liefst vijftig jaar geleden dat ze elkaar het jawoord gaven en begonnen aan een bijzondere reis door het leven. Nog steeds samen en gelukkig in Venray, is dit een mooi moment om even terug te blikken op hoe het allemaal begon en mooie her inneringen op te halen. Door Sanne Claessens Alan Moss wordt geboren in Sidcup in Engeland, waar hij zijn jongste jaren doorbrengt. Hij komt voor het eerst in aanraking met de militaire dienst wanneer hij oud genoeg is om zijn dienstplicht te voldoen. Begin 1958 wordt hij gestationeerd in Duitsland. Anita, op dat moment geboren en woon- achting in Blerick, ontmoet Alan aan het eind van datzelfde jaar in een danszaal in Duitsland. Liefde op het eerste gezicht was het mis schien niet, maar de twee 'vonden' elkaar wel. "Het ging gewoon van zelf en het klikte al snel", legt Anita uit. Een huwelijk laat niet lang op zich wachten en terwijl ze samen een tijd in Engeland doorbrengen en later weer terug naar Neder land komen, worden in de tussen tijd hun oudste zoon en dochter geboren. In 1967 gaat Alan uit dienst en werkt hij een tijd in de vliegtuigenindustrie in Düsseldorf en wonen ze in Blerick. Wanneer hij daarna aan de slag kan bij de Rank Xerox in Venray verhuist het gezin Moss naar een mooi huisje dicht bij het centrum. Anita werkt in die tijd met bejaarden in Venray en doet dit met veel plezier, maar al snel komt ze erachter dat ze in verwachting is en in 1970 maken ze hun gezin compleet met een tweede zoon. Via de Rank Xerox doet de familie Moss dan mee aan een uitwisselingsprogramma met Engeland en keren ze voor anderhalf jaar weer terug naar het geboorteland van Alan. "De oudste kinderen waren op dat moment net klaar met de lagere school en we hebben ze ook gevraagd of ze dat wel wilden. Het was een hele mooie tijd en alles was fantastisch geregeld", aldus Anita. In Engeland komt Alan ook voor het eerst in aanraking met golf, een passie die hij ook mee terugneemt naar Nederland. Wanneer in 1981 voor veel mensen niet langer plek blijkt te zijn bij Rank Xerox, vindt hij dan ook via het golfveld een nieu we baan bij een aluminiumfabriek in Blerick. "Ik weet nog dat ze aan me vroegen, 'kan je slijpen'? Ik wist niet wat het was, maar zei dat ik het kon en heb dan ook tot aan de vut daar gewerkt", vertelt Alan met zijn mooie Engelse accent. In die tijd was Alan ook oprichter van een modelvliegtuigenclub, waarvan hij samen met anderen een mooie club wist te maken en veel genoten heeft. Mensen kwam van ver om samen deze hobby te delen en na een tijdje liep Anita ook warm voor de sfeer op ver schillende vliegvelden, waar ze met zijn allen naartoe gingen. Tegenwoordig zijn alle kinderen uitgevlogen en kunnen Alan en Anita genieten van maar liefst vijf kleinkinderen tussen de veertien en negentien jaar. Alan heeft nog steeds een passie voor golf en houdt ook van een potje biljart op zijn tijd. Anita is vijf jaar vrijwillig ster bij de Zonnebloem geweest en geniet momenteel van haar huisje, waar ze zichzelf regelma tig zoet houdt met het maken van onder andere kaarten. De uitnodi gingen voor het gouden feest zijn dan ook allemaal handgemaakt. Zodra de vraag naar het geheim van een goed huwelijk aan de Het Venrayse gouden bruids paar Alan en Anita Moss-Verstap- pen. orde komt, beginnen beiden te lachen. "Ze zeggen wel eens dat de beste huwelijken die zijn, waar de man vaak van huis is", vertelt Anita, "maar ik bedoel eigenlijk dat elkaar vrijheid geven gewoon belangrijk is." Alan denkt terug aan een afspraak vroeger gemaakt. "Zij zou alle kleine beslissingen maken en ik de grote, maar volgens mij hebben we alleen nog maar kleine beslissingen gemaakt in al die jaren!" Het mag duidelijk zijn dat ze elkaar na al die jaren nog steeds scherp houden en genieten van de kleine en mooie dingen in het leven. Maar uiteindelijk komt de aap dan toch uit de mouw. Het geheim van dit goede huwelijk? "Mijn man draagt de broek, maar ik beslis welke", lacht Anita. De fotocollage laat opnamen zien van RK Kerk Onze Lieve Vrouw Geboorte (rijksmonument) in Blitterswijck. De geboorte van Maria wordt op 8 september gevierd. Het oudste bekende jaar tal met betrekking tot de kerk is 1406, toen een toren aan de kerk werd aangebouwd, getuige een gedenksteen in de oude toren. In de 18e eeuw werd een sacristie tegen het koor aangebouwd. En in de jaren 1876-1878 werden deze gedeelten gebouw door architect Karl Weber gerestaureerd. Op de foto linksboven een opname van voor de Tweede Wereldoorlog. Op 21 november 1944 werd de pro minente toren door de zich terug trekkende Duitsers opgeblazen, waarbij de kerk zwaar beschadigd werd. Ook deed een latere voltref fer op de kelder waar de roerende zaken waren ondergebracht die kostbaarheden verloren gaan. Desondanks hebben een aantal kunstschatten het oorlogsgeweld gelukkig overleefd; onder meer de kruiswegstaties, de cavalerie- groep, een tweetal fragmenten uit het vroegere hoogaltaar en de vier evangelisten afkomstig van de preekstoel. Zij hebben, na een grondige restauratie, weer een plaats in de huidige kerk gekregen. Direct na de Tweede Wereldoorlog werd besloten de kerk te restaure ren en tot kruiskerk te verbouwen. Het ontwerp daarvoor was van het Architectenbureau Ir. Swinkels en Ir. Salemans uit Maastricht. De uitvoering lag in handen van de plaatselijke aannemers Gebroe ders Linskens en G. Verstraelen. Die uitvoering duurde enige jaren, een periode waarin de St. Anna- kapel (Rijksmonument), aan de Beeteweg 1 in Blitterswijck die met lichte beschadigingen de oor log was doorgekomen, uitstekend als noodparochiekerk fungeerde. Maar uiteindelijk was de kerk in 1951 gereed. Het is een naar het oosten gekeerde bakstenen kruis basiliek die bestaat uit een front toren, een gotisch schip, die de basis is van het bestaan als rijks monument, uitgebreid met nieuw bouw. De oude steunberen tegen het schip zijn geleed en voorzien van een lezenaarsafdekking. Ook de nieuwe steunberen zijn onge leed en voorzien van een leze naarsafdekking. De kerk is gedekt onder zadeldaken met leien, die voorzien zijn van mastgoten, waar onder een muizentandfries. Aan de oostzijde van het noordtransept staat de sacristie aangebouwd, zie uiterst rechts op de foto rechtson der. Aan de westzijde, dat wil zeg gen, de voorzijde van de kerk, is een gelede toren aangebouwd. De toren is gedekt met een naaldspits en is bekroond met een bal en kruis. De aanvullende nieuwbouw is, wat vormgeving betreft, zo ont worpen dat men kan spreken van een harmonieuze, de historie van deze kerk recht doende aanpas sing. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Kerkgebouwen in Lim burg, RK Parochie O.L.V. Geboorte Blitterswijck; De Nedederlandse Monumenten van geschiedenis en kunst in Noord-Limburg. Stich ting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumen- taal@live.nl Veulen International opent in het weekeinde van 29 en 30 augustus het luchtruim voor de negende Jan Litjens Fly-In. Tijdens deze twee dagen gaan weer tien tallen vliegtuigen opstijgen in Nederland, Duitsland en België met als doel Veulen. Een deel van het doorgaans landelijke gebied wordt weer voor dit weekend kort gemaaid, vlak gemaakt en volledig omgedoopt tot Veulen International Airport. Alle typen microlights zijn welkom en pilo ten kunnen vanaf vrijdagavond kamperen onder de vleugels van hun eigen toestel, in een meege nomen tentje of in de feesttent. Op zaterdagavond is er een barbe cue rond het kampvuur. Dit is de gelegenheid om alle plekjes van het landschap tussen Peel en Maas van bovenaf te bewonderen. Voor zover het weer het toelaat, bestaat de mogelijkheid om een proefles te boeken. Na een briefing gaat men met een instructeur mee de lucht in en kan men zelf ervaren hoe het is om piloot te zijn. Wie dit krantenartikel meebrengt, krijgt korting. Meer informatie is te vinden op www.vmvl.nl, via e-mail jan.harm- sen@inter.nl.net of via telefoon (0478)636883. Tijdens de 141e kermis in het Groningse Eenrum won een team uit Venray de wisseltro fee tijdens de traditionele kelner race. Voor de tweede keer werd de kelnerrace gehouden door cafeta ria-bar Eendrum. De teams, veertien in totaal, moesten met een dienblad met acht met water gevulde bekers een parcours afleggen. Dit alles ging op tijd en natuurlijk hoe veelheid water. In de afvalrace, waarbij telkens twee teams tegen elkaar streden, kwam uiteindelijk het Venrayse team als winnaar uit de bus. EN MAAS L °rkleinbee)d.

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15