Herinneringen aan Amsterdams zusje of broertje Kerkcomité Meerlo verkoopt SOS verkoopt Afrikaanse kunst Limburg Festival in teken theater- en fietstocht Zingen op het terras Melkfiets Oude foto Service rubriek Subsidie voor gedenkteken razzia PEEL EN MAAS Donderdag 27 augustus 2009 - Pagina 12 Hommage aan families die een Joods kindje in WOII onderdak gaven In de jaren 1943 en 1944 zijn 123 Joodse kinderen, afkom stig uit Amsterdam, onderge bracht bij diverse gezinnen in Noord-Limburg. De lokale organisatie die voor de diverse onderduikouders zorgde stond destijds onder leiding van Hanna van de Voort uit Tien- ray en de in dat dorp onderge doken Utrechtse student Nico Dohmen. In Tienray is op het Hanna van de Voortplein een monument opgericht bestaande uit drie bron zen beelden van Joodse kinderen als herinnering aan de slachtoffers van WOII. Jaarlijks op 4 mei wordt op deze plek een herdenking gehouden. Tijdens een van deze herdenkingen is door een van de Joodse kinderen van toen, Fred Roodenburg, het idee gelanceerd om de herinneringen uit de jaren 1943-1944 van de kinderen van destijds betrokken onderduikou- ders -de meeste van deze kinderen zijn inmiddels rond de zeventig en tachtig jaar- professioneel in beeld en geluid vast te leggen. Dit als een hommage aan de fami lies die destijds onderdak gaven aan deze kinderen. Het materiaal zou dan gedistribueerd kunnen worden naar geïnteresseerden waaronder scholen, scholieren en musea. In die periode lanceerde het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport het sub sidieprogramma Erfgoed van de Oorlog om getuigenissen uit de oorlog vast te leggen. Een kleine werkgroep in de gemeente Meer- lo-Wanssum is vervolgens gefor meerd en daarmee aan de slag gegaan: Harry Raaymakers (Tien- ray), Max Schrijver (Blitterswijck) en Frans Koch (Meerlo) die het project stuurt. De werkgroep nam contact op met filmmaker Marijn Poels uit Swolgen en journalist René Poels uit Meerlo om het kar wei te klaren. Onder auspiciën van de provinciale Limburgs Geschied en Oudheidkundig Genootschap Kring Venray en ondersteuning van het hoofdbestuur in Maas tricht is dit project met succes aangekaart bij het ministerie van Volksgezondheid Welzijn en Sport. Het ministerie is zeer positief over het Noord-Limburgse initiatief en heeft via het programma 'Erfgoed van de Oorlog' subsidie voor dit project beschikbaar gesteld om deze zogeheten 'Getuigen Verha len' van Noord-Limburgse kinde ren van toen over hun Amsterdams broertje of zusje vast te leggen. René en Marijn Poels zijn inmid dels aan het werk gegaan en heb- ben al vier kinderen van toen voor de cam l bijz der indringende verhalen die deze mensen te vertellen hebben", ver telt cameraman Marijn Poels. "In de oorlog hebben deze families vaak onder grote spanning, risico's en doodsbedreigingen de Joodse kinderen liefdevol opgevangen." De komende maanden worden nog meerdere kinderen van toen geïnterviewd. Bovendien staat de werkgroep open voor mensen die het destijds ook van nabij hebben meegemaakt en hun verhaal graag willen vertellen om het voor het nageslacht vast te leggen. Deze kunnen contact opnemen met de werkgroep. Alle opnames worden onder auspiciën van het ministerie Annet Gommans-Verstappen uit Venray -ze woonde destijds in Oirlo- laat haar verhaal vast leggen. digitaal opgeslagen in de landelij ke Digitale Kerncollectie Getuigen Verhalen zodat het materiaal altijd gebruikt kan worden voor weten schappelijk onderzoek. Overigens worden niet alleen de digitale beelden opgeslagen, ook worden alle interviews uitgeschreven. Op het einde van dit project maakt filmmaker Marijn Poels nog een documentaire over de hulp aan de Joodse kinderen als een hommage aan alle families die destijds deze Amsterdamse kinderen liefdevol hebben opgevangen. Het comité van de Joannes de Doperparochie dat een geslaagde actie heeft gevoerd ter vervanging van de oude glas-in-loodramen van de Meerlose kerk, houdt dit week end nog een keer een wel heel bijzondere actie. Uit de kozijnen van de kerk komen waarschijnlijk zo'n 67 panelen (delen glas in lood) die voor een symbolisch bedrag van 10 euro per paneel worden ver kocht. Op die manier kan ieder een nog een mooie aandenken in huis halen van de Meerlose kerk, is de redenatie van het comité. De Tegelse firma Flos heeft al enkele panelen verwijderd en die blijken nog in redelijk goede staat te zijn. Vanaf september wordt door deze firma gestart met de vervanging van de glas-in-loodramen van de Meerlose parochiekerk. Inwoners en andere belang stellenden kunnen zich komend weekend laten inschrijven om ook in bezit te komen van een uniek paneel van de glas-in-lood ramen van de Meerlose kerk. Het actiecomité staat komend week end namelijk met een stand op de vakantiemarkt bij de kerk in het dorpscentrum van Meerlo. Zater dag van 16.30 uur tot 19.30 uur en zondag van 13.30 uur tot 18.00 uur. De panelen hebben een flin ke afmeting, zijn ruim aan gewicht en broos in het lood. Daarom zijn de panelen in een speciaal hou ten frame geplaatst. Deze zijn te bezichtigen tijdens de vakantie- De Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wans- sum verkoopt komend week tijdens het Limburgs Festival in Meerlo twintig originele Afrikaanse schilderijen. De kunstwerken zijn afkomstig uit het atelier van Crocodile Pool in Kachikallu te Gambia. Deze schilderijen heeft SOS gekregen uit een erfenis met de intentie ze te verkopen voor het scholenproject in Zambia. SOS Meerlo-Wanssum staat zaterdag en zondag tijdens het Limburg Festival op de vakantiemarkt in de dorpscentrum van Meerlo bij de kerk. Daar wordt de mobiele Afrikaanse hut weer opgebouwd en informatie aangeboden over het werk van SOS. Bovendien wor den SOS-T-shirts aangeboden en speciale shirts voor de jongeren groep. Ook delen de vrijwilligers van SOS speciale rode SOS-ballon- nen uit en worden Indonesische bamboefluiten aan de kinderen uitgedeeld. SOS vrijwilligster Trees Broers, zelf een zeer verdienstelijke kun stenares, staat bij de stand om potentiële kopers van de Afri kaanse kunst met raad bij te staan. Naast de Afrikaanse kunst worden ook schilderijen verkocht die gemaakt zijn door kinderen. Het Limburg Festival en de verkoop van kunst is zaterdag 29 augustus van 16.30 tot 19.30 uur en zondag 30 augustus van 13.30 tot 17.30 uur. Tijdens de vakan tiemark wordt ook The Amazing Meezingfestival gehouden onder leiding van de immer actieve Mar co Mariën van Muziekmakerij Meerlo-Wanssum. Speciaal voor SOS heeft de Muziek Makerij Afri kaanse liederen op het repertoire staan. Meubelmaker Jos Poels toont de door hem gemaakte houten panelen. markt en iedereen kan er eentje bestellen. Debuut '4-you' op podium Meerlo De Horst-Americaanse formatie 4-you maakt op zaterdag 29 en zondag 30 augustus haar debuut tijdens het Limburg Festival in Meerlo. Evy van de Loo, Renee Heagens, Eva en Lia Kleuskens vormen sinds mei dit jaar 4-you. Onder leiding van Kenny Jansen willen deze energieke zangeressen schit teren op elk podium. Voorheen waren de dames lid van een jonge renkoor. Maar dirigent Kenny Jan sen zag dat ze meer in hun mars hadden en zag een talentvolle en ambitieuze groep in hen. Nog voor de eerste repetitie met dit kwartet werd de naam 4-you bedacht en een hyvessite gemaakt (four-you. hyves.nl). Ook zijn er al enkele opnamen gemaakt bij Kenny Jan sen in zijn studio in Meerlo, die te beluisteren zijn op YouTube. Kenny Jansen, dirigent en pianole raar, heeft zich onlangs gevestigd in Meerlo met zijn onderneming Kenny Jansen Music. Vol trots zal hij zijn 4-you voor het eerst aan de buitenwereld presenteren. "Naast dat ze geweldig kunnen zingen en dansen, zijn ze razend energiek met een fantastische uitstraling. Alle ingrediënten zijn aanwezig om beroemd te worden", zegt Kenny Jansen. Het debuut van 4- you is zaterdag tussen 16.30 en 19.30 uur en zondag van 13.30 tot 17.30 uur. Jubileumfeest gaat niet door Het 40-jarig jubileumfeest van de gemeente Meerlo-Wanssum gaat niet door. Dat hebben de gemeente en de dorpsraden van Meerlo-Wanssum gezamenlijk besloten. Volgens hen is er te wei nig animo, draagvlak, behoefte en organisatiekracht voor een feest. Burgemeester Hahn polste in het voorjaar de dorpsraden of er belangstelling was voor een geza menlijke festiviteit in het kader van het 40-jarig bestaan van de gemeente. De dorpsraden zou den voor ideeën en een deel van de uitvoering moeten zorgen. De gemeente zou geld beschikbaar stellen en de vergunningen verle nen. Het concept bestond uit een fietspuzzeltocht en een feest voor de inwoners van de gemeente Meerlo-Wanssum. De dorpsraden zouden de fietstocht op touw zet ten en de gemeente zou het feest voor haar rekening nemen. Donderdag besloten Hahn en de dorpsraden echter door beide activiteiten een streep te zetten. Samen trokken zij de conclusie dat er onvoldoende draagvlak en organisatiekracht is voor de organisatie van het jubileumfeest. Bovendien was er bij horeca en clubs te weinig belangstelling om een jubileumactiviteit te organi seren. Het was al langer bekend dat de organisatie van de festivitei ten niet verliep zoals gepland. De datum van het feest, 29 augustus, stond al enige tijd op losse schroe ven. De dorpsraden hadden hun programma bekeken en voltooid, maar vooral de geplande datum stuitte vanwege de organisatie van het Limburg Festival - en de lage bezettingsgraad bij de gemeente - op weerstand vanuit de gemeente. Volgens de dorpsraden heeft het door het voortdurende gegoochel met data vooral aan de gemeente gelegen dat er niks van de grond komt. Achter de schermen wordt momenteel op initiatief van enkele raadsleden gewerkt aan een uniek aandenken voor de inwoners dat de verjaardag en tegelijkertijd het einde van de gemeente passend zal illustreren: een boek over veer tig jaar Meerlo-Wanssum. Dit boek wordt in het najaar gepubliceerd. Expositie Lindehof In de Lindehof Dagactiviteiten aan de Meerloseweg 5 in Wans- sum is van 31 augustus t/m 10 oktober een expositie te bewon deren van beeldend kunstenaar Jo Willems uit Langenboom. Op zondagmiddag 13 september, van half twee tot vijf uur, is de kunste naar aanwezig in de Lindehof om zijn werk toe te lichten. De expo sitie is te bezoeken tijdens de openingsuren van de winkel op maandag, woensdag en zaterdag van 13.30 uur tot 17.00 uur. De toegang is gratis In het kader van het Limburg Festival houdt het Toeristisch Platform Meerlo-Wanssum in samenwerking met de Toe ristische Platforms Sevenum, Horst aan de Maas en Venray een Limburg Festivalweekend op 29 en 30 augustus. In som mige plaatsen staat het week end bol van activiteiten en straattheater. Het Limburg Festival is onder anderen te zien in Meerlo-Wans- sum, Grubbenvorst, Sevenum en Horst aan de Maas. Ook in plaat sen buiten deze regio kunnen belangstellenden genieten van dit straattheater. Het programma heeft een gevarieerd en innovatief karakter waarbij de focus ligt op talentontwikkeling In samenwerking met de regio gemeenten zijn fietsroutes uit gezet die het voor de mensen mogelijk maakt om (gratis) van voorstelling naar voorstelling te fietsen. De organisatie heeft hier bij handig gebruikgemaakt van de fietsknooppunten. Elke deel nemende gemeente of kerkdorp heeft een voorstelling. Om de the aterfietstocht meer aan te kleden is het idee ontstaan om per plaats ook een culturele manifestatie te organiseren rondom de act en gaan plaatselijke toeristische ondernemers zich presenteren. De theaterfietstocht in Horst en omstreken begint zondag vanaf 11.00 uur. Er wordt vertrokken in Sevenum, waar een act gepland staat van Superbuffo. Daarna gaat de tocht naar Grubbenvorst, waar om de volgende act van The Agen cy om 13.00 uur op het program ma staat. Vervolgens is Meerlo aan de beurt, waar om 15.30 uur de voorstelling van Maynard Flip Flap begint. In Horst staat voor 17.30 uur Die Verdammte Spiele rei geprogrammeerd. Eindstation is Sevenum, waar om 20.00 uur de laatste voorstelling is met La Com pagnie 220 Volt. De totale fietsroute heeft een lengte van 42 kilometer fiets- en straattheaterplezier. In Horst zal op het Wilhelminaplein vanaf 12.00 uur een dj bezoekers in de juiste stemming brengen. Rond 13.30 uur is er livemuziek en om 15.00 uur verzorgt Ben Verdellen een optreden, waarna een dj het weer overneemt. Voor de jeugd is er een springkussen aanwezig, evenals een clown die goochelt en ballonnen vouwt. Om 17.30 uur begint de voorstelling van Die Verdammte Spielerei. Deze voor stelling duurt een uur, waarna de dj en clown het programma vol maken. De hele middag staat zo vol van activiteiten op en rond het Wilhelminaplein, waar tevens voor een natje en droogje wordt gezorgd. Een uitje bij uitstek voor het hele gezin. Toegang bij de acts en deelname aan de theater fietstocht is gratis. Fietskaarten met uitgebreide informatie zul len vooraf en tijdens het Limburg Festival gratis verstrekt worden. De optredens zijn zo gepland dat die per fiets bezocht kunnen wor den. Tussen Meerlo en Sevenum is zelfs een scootmobiel- en thea- tertocht uitgezet. Het Toeristisch Platform Meerlo-Wanssum is in 2008 gestart met een project 'Toe risme voor iedereen'. Dit is een project om toeristische en recre atieve bedrijven in Meerlo-Wans- sum nog toegankelijker te maken voor senioren en mensen met een beperking. De eerste stappen zijn gezet en dat willen de onderne mers graag laten zien. Zo is het idee ontstaan om ook tijdens het Limburg Festival scootmobiel- en theaterarrangement te ontwikke len 'voor iedereen'. De scootmo- biel- en theaterroute op zondag 30 augustus is gratis en ongeveer elf kilometer lang. Tijdens de route zullen er drie acts van het Limburg Festival te bezichtigen zijn. Dit is in Meerlo Maynard Flip Flap om 15.30 uur, in Horst Die Verdammte Spielerei om 17.30 uur en in Seve num La Compagnie 220 Volt om 20.00 uur. Er kan zowel in Meerlo als in Horst gestart worden. De laatste act is afgelopen om 21.00 uur in Sevenum. Meer informatie kunt u vinden op www.meerlo-wanssum.nl, www.horstaandemaas.nl, www. sevenum.nl en www.venray.nl. De scootmobielkaart kan binnen kort ook via deze sites gedown- load worden. Dit evenement is mede mogelijk gemaakt door de gemeenten Venray, Horst aan de Maas, Sevenum, Meerlo-Wanssum. Het regionale projectkoor Muziekshoppen presenteert komend weekend tijdens het Limburg Festival in Meerlo zijn nieuwe repertoire aan het publiek. Het zomerkoor zingt zowel Nederlandstalige als Engelstalige muziek in eigen bewerkingen. Bijzonder aan dit optreden is dat ook men sen uit het publiek een muzi kale bijdrage aan de optredens kunnen leveren. Het initiatief voor het zanger sproject Muziekshoppen is een zestal jaren geleden genomen door enkele leden van het Meer- lo's Gemengd Koor en het Geijs- terse Kemmerekoor. Deze ama teurzangers wilden proeven aan genres waarvoor bij hun eigen koor vaak geen tijd of gelegenheid was. Zo ontstond de projectvorm van een tien- tot twaalftal repeti ties, bestaande uit laagdrempe lige workshops, ondersteund met oefenmateriaal, die telkens wer den afgesloten met een optreden ten bate van een goed doel. Al gauw bleek dat er veel ama teurszangers en -zangeressen in de regio waren, die het tijdelijke karakter van de muziekshops ver kozen boven lidmaatschap van een vereniging. Ook veel 'debu tanten' vonden een nieuwe hobby. De bijeenkomsten worden altijd verzorgd door ervaren, professio nele dirigenten en stemvormers. De exponent van de Muziek- shops was het megakoor 'Choir For Kalundu', dat tijdens het SOS Wereldfestival in 2008 met bijna 350 zangers en zangeressen de show stal met een concert van ruim een half uur. De muziekshop onderhoudt nauwe contacten met SOS Meerlo-Wanssum. Een deel van het repertoire van 'Choir For Kalundu' is terugbewerkt naar een kleiner koor, en wordt dit jaar ten gehore gebracht door het zomer koor. Verder zingt het koor num mers van Acda De Munnik, Bou- dewijn de Groot, Michael Bublé en vele anderen. Zaterdag is het koor te horen op het dorpsplein in Meerlo van 16.30 tot 19.30 uur en zondag van13.30 tot 17.30 uur. Goederen gestolen Op sportpark Bergsbos in Meer- lo zijn in de nacht van woensdag op donderdag (20 augustus) een grasmaaier, een bosmaaier en 150 meter krachtstroomkabel gesto len. De gestolen goederen zijn meegenomen op een aanhanger die eerder werd weggehaald bij het bedrijf Vohamij in Meerlo. Voorzitter Arie Janssen van sport vereniging SV United hoopt dat mensen die in die bewuste nacht iets bijzonders gehoord of gezien hebben zich melden de vereniging of de politie Horst aan de Maas, die bezig is met een onderzoek. Arie Janssen. "Dit is erg teleurstel lend voor ons, maar zeker voor de groep vrijwilligers die met de ontvreemde spullen de terrei nen onderhouden. Gelukkig voor Vohamij is afgelopen maandag de aanhanger in de bossen van Hol- thees teruggevonden." De gemeente Meerlo-Wans- sum steunt de realisatie van een gedenkteken voor de slachtoffers van de razzia's in de Tweede Wereldoorlog met 500 euro. De bedoeling is om het monumentje bij het voor malig station aan de Station slaan in Tienray een plek te geven. Tijdens WOII werden de man nen uit de gemeente Meerlo-Wans- sum bij elkaar gedreven op dit sta tion en daarna per trein afgevoerd naar Duitsland om daar dwang arbeid te verrichten. Volgens het college van B en W verdient het initiatief zeker waardering. 'Door het gedenkteken wordt de herin nering levend gehouden aan een periode die toch wel erg ingrij pend is geweest voor veel inwo ners van deze streek', aldus B en W. Bijdrage voor pannakooi De gemeente Meerlo-Wanssum kent aan basisschool Sint Willi- brordus in Geijsteren een vergoe ding van 2111 euro toe vanwege het voorfinancieren van een pan- nakooi. In 2007 werd in alle dor pen een pannakooi geplaatst, maar in Geijsteren was dat al gebeurd door de school. Door het besluit om de speelvoorziening niet alleen voor de eigen leerlingen open te stellen, maar voor ieder een, komt de pannakooi bij de school toch in aanmerking voor een bijdrage. Volgens het college van B en W wordt daardoor vol daan aan de voorwaarden op basis waarvan ook in de overige dorpen de pannakooi werd vergoed. Deze week weer een fraai plaat- koeien in de wei. De foto is afkom- je uit Meerlo. Wilhelmien Vissers stig uit het archief van Heemkun- gaat met haar melkfiets naar de devereniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr EJ.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer- lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Groene Kruis, Postbus 694 5900 AR Venlo www.groenekruis.nl Klantenservice: 088-61 088 61 (24 uur per dag bereikbaar) Groene Kruis maakt deel uit van De Zorggroep, www.dezorggroep.nl Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of de Vrijwilligerscentrale. lltltl gVlldU. ramen kerk Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 12