"We genieten van iedere dag" Gouden speld voor Frans Timmermans Schola Open dag opvang Tienray Tienray voltooit Kennedymars Koeien Service rubriek Oude foto PEEL EN MAAS Gouden bruidspaar Bart en Nelly Vissers-Wismans in Meerlo Nee, Bart en Nelly Vissers- Wismans voelen zich nog helemaal niet oud en bruisen nog altijd van de energie. Fiet sen, volksdansen en vooral het familie- en verenigingsleven slokken behoorlijk wat van hun vrije tijd op, maar geluk kig weten de twee nog wel een gaatje in hun overvolle agenda vrij te maken voor een 'gouden' gesprek met Peel en Maas. Want, het is echt waar, op dinsdag 25 augustus 2009 vieren Bart (75) en Nelly (75), samen met familie, vrienden en bekenden, het feit dat ze vijftig jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. Nelly is geboren en getogen in Merselo en komt uit een gezin met zeven kinderen, van wie zij de jongste is. Ze ging in Merselo naar de basisschool en werkte in haar jeugd mee op het agra- rische gemengd bedrijf van de familie. Dat deed ook Bart, die het levenslicht zag in Meerlo, waar hij opgroeide in een boerengezin met vier kinderen. "Net als bij Nelly hadden ook wij een gemengd boerenbedrijf. Ja, ook ik leerde het vak al op jonge leeftijd." Het vak. Bart doelt met zijn woorden op het feit dat hij samen met Nelly, nadat ze elkaar op 25 augustus 1959 het jawoord hadden gegeven, een gemengd boerenbedrijf in Meerlo begon nen. Aan de Tienrayseweg om precies te zijn. Beiden denken nog graag terug aan die tijd. "Het is mooi. Bezig zijn met dieren en de natuur. Zonder boeren zou er geen natuur meer bestaan. We hebben het werk altijd erg graag samen gedaan", weet Bart. Het in de loop der jaren flink gegroeide bedrijf is jaren geleden overge nomen door hun zoon Frank en dat geeft beiden een fijn gevoel. "Het is in ieder geval in de familie gebleven", zegt Nelly. Het gouden bruidspaar heeft drie kinderen, twee zonen (Frank en Martin) en een dochter (Anne- miek), en negen kleinkinderen. "Onze zonen wonen allebei in Meerlo en Annemiek in Some ren", vertelt Nelly. "Ja, gelukkig komen zowel onze kinderen als kleinkinderen regelmatig bij ons op bezoek. Als ze er allemaal zijn, is het hier een gezellige, drukke boel." HOBBY Het Meerlose paar verhuisde vijftien jaar geleden naar een nieu we woning aan de Julianastraat in het hart van het dorp. Hobby's hebben ze beiden genoeg. Bart is bijvoorbeeld lid van twee koren en biljart, kaart en volksdanst graag. Dat laatste doet hij samen met Nelly, die ook veel uurtjes te vinden is in de prachtig gekleurde Het gouden bruidspaar Bart en Nelly Vissers-Wismans. bloementuin achter hun woning. "En we fietsen en wandelen veel samen", vertelt Bart. Wat hun geheim is? Wat is hun gouden tip voor een goed huwelijk? Nelly lacht, Bart reageert: "Het stan- daardantwoord: geven en nemen. Wij hebben altijd veel met elkaar overlegd en kunnen het nog steeds goed met elkaar vinden." Dat wordt beaamd door Nelly. "We genieten nog steeds van iedere dag en zijn blij dat we nog altijd de dingen kunnen doen die we wil len doen. Want een goede gezond heid is toch het voornaamste." Bart en Nelly Vissers-Wismans vieren hun gouden bruiloft op dinsdag 25 augustus. Uit dankbaarheid is er om 14.00 uur een heilige mis in de Johannes de Doperkerk in Meerlo. Na de dienst gaat het feest in besloten kring verder. Donderdag 20 augustus 2009 - Pagina 7 Monument voor Indiëgangers Meerlo Bij de trappen van de kerk komt een monument voor de Meerlose Indiëgangers. Dat heeft het col lege van B en W onlangs besloten. Het gedenkteken wordt een zuil van een meter hoog met daarop de buste van de enige gesneuvel de Indiëganger uit de gemeente Meerlo-Wanssum: Herman Lins- kens. Burgemeester en wethou ders komen met hun besluit tegemoet aan de wens van Mies Coenders, Bertus Janssen, Sjaak Cox, Harry Vullings en Lei Bartels, die zich hebben ingezet voor de oprichting van het monument voor de 'eigen jongens'. Ze wil len met het gedenkteken stilstaan bij de uitzending van de jonge militairen naar Nederlands-Indië tussen 1945 en 1950. Het comité 'Monument voor gevallenen Meer- lo-Wanssum in Indonesië 1945- 1950'bestaat uit oud-Indiëgangers en hun nabestaanden en krijgt voor zijn plan de volledige steun van de plaatselijke afdeling van de Bond van Wapenbroeders. Her man Linskens kwam op 21-jarige leeftijd, op 24 september 1947 om precies te zijn, tijdens een gevecht om het leven. Het monument wordt later dit jaar onthuld. De gemeente steunt het plan met een bijdrage van 1300 euro. Saxofonisten in Wanssum Het uit 25 saxofonisten bestaan de Engelse orkest SaxAppeal heeft solisten uit heel Engeland in de gelederen. Op zondag 23 augus tus geven ze een groot concert in de serie Klassiek op Locatie in het Wilhelminapark in Venlo, maar daarvoor maken ze nog een tocht door Noord-Limburg. Daar bij worden Venray en Wanssum aangedaan. Met een grote gele schoolbus toeren ze op vrijdag 21 en zaterdag 22 augustus door het Noord-Limburgse land om hier en daar een bliksemconcertje te geven. Op vrijdag om 16.00 uur zijn de Engelse gasten te horen bij de jachthaven in Wanssum en een uurtje later staan ze op de markt in Venray. Op zondag 23 augus tus staan er twee concerten op het programma. Om 12.00 uur is er een kinderconcert in het Bla- riacum Juniorcollege aan de Drie Decembersingel in Blerick. Om 16.00 uur vindt het hoofdconcert plaats in het Wilhelminapark in Venlo. Reserveren kan via www. klassiekoplocatie.nl, bij de VVV- winkels Noord- en Midden- Lim burg of vanaf een uur voor aan vang aan de kassa. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer- lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Groene Kruis, Postbus 694 5900 AR Venlo www.groenekruis.nl Klantenservice: 088-61 088 61 (24 uur per dag bereikbaar) Groene Kruis maakt deel uit van De Zorggroep, www.dezorggroep.nl Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of de Vrijwilligerscentrale. 40 jaar horlogemaker bij Camps Juwelier Op 15 augustus 1969 wan delde Frans Timmermans uit Wanssum als 15-jarige jon gen voor het eerste bij Camps Juwelier binnen. Als reactie op een advertentie waarin werd gevraagd om 'aankomend hor logemaker' en mede doordat zijn vader vond dat het vak 'wel iets voor hem was'. Frans bleek gouden handjes te heb benen repareert nu, veertig jaar later, nog steeds horloges bij dezelfde baas. "Technisch was ik goed onder legd. Ik was meer praktisch inge steld. Het leren lag me niet zo", vertelt Frans. "Zo ben ik hier terechtgekomen." Frans bleek ech ter meer in zijn mars te hebben. Naast het vak van horlogemaker leerde hij ook klokken repareren en edelmetalen graveren. "Ik heb zelfs de juweliersopleiding met succes voltooid." In de beginja ren werden er heel veel horloges gerepareerd. "Soms wel 300 in de week. Die moesten dan of gerepa reerd of schoongemaakt worden. We werkten er met drie man aan. Een haalde de horloges uit elkaar, de tweede maakte ze schoon of repareerde ze en de derde zette het uurwerk weer in elkaar. Een keer ging het goed fout. Ik kwam 's morgens op het werk en daar lagen vijftien bakjes met gede monteerde horloges op de grond. Door elkaar. Piërre, mijn baas, had met stoelen de plek des onheils afgebakend en wij konden aan de slag met sorteren en in elkaar zetten.Uiteindelijk hebben we slechts drie onderdelen moeten nabestellen. Die waren bescha digd of zoekgeraakt." Reparatie van horloges is tegenwoordig volledig veranderd. "Vaak zijn het com plete uurwerken die in een keer moeten worden veranderd. Verder krijgen we vaak oude uurwerken aangeboden voor reparatie. Dat De Schola van het Ward-Insti- tuut luistert op zondag 30 augus tus de eucharistieviering in Blit- terswijck op. De viering begint om 11.00 uur. De dertig scholale- den zijn vertrouwd met de semi ologie, vandaar dat het koor de gregoriaanse gezangen volgens de nieuwste melodische en ritmische opvatting laat klinken. De Schola werd in 1964 opgericht door Jos Lennards, directeur van het voor malige Ward-Instituut. Van 1979 tot 2008 was Louis Krekelberg is vaak moeilijk omdat lagertjes etc. veelal versleten zijn en het uurwerk daardoor eigenlijk niet te repareren is. Dat geldt minder voor de kwalitatief betere uurwer ken. Maar ter illustratie. Een tiret- teveertje, dat verbonden zit aan het horlogeknopje waarmee je de tijd verzet, kostte 35 jaar geleden 30 cent. Nu is dat 46 euro." Dat Frans Timmermans veertig jaar bij Camps werkt, is ook de Federatie Goud en Zilver niet ontgaan. Zijn huidige baas, Henri Camps (foto rechts), mocht hem voor zijn ver diensten de gouden speld van deze federatie opspelden. de muzikale leider van het koor. Cyriel Tonnaer heeft inmiddels het dirigentschap van Louis Kre- kelberg overgenomen. Naast het verzorgen van liturgische vierin gen verzorgt het koor optredens in de vorm van concerten soms gecombineerd met gemengde koren, waarbij de verwantschap tussen bepaalde meerstemmige muziek en het gregoriaans tot uiting wordt gebracht. Kijk voor meer informatie op www.schola- wardinstituut.nl. Inwonersoverleg wil meer activiteiten voor asielzoekers Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) houdt op zaterdag 12 september van 12.00 uur tot 17.00 uur een open dag in de asielzoekers- opvang in het voormalige klooster St.-Joseph in Tienray. Dat hebben het inwonersover- leg en het COA met elkaar afgesproken. Om aandacht te geven aan de open dag worden in de regio affiches verspreid. "Van Horst tot Wanssum. Ze komen bijvoorbeeld te hangen in cafés en cafetaria's, op plek ken waar veel mensen komen. De bedoeling is om de open dag via allerlei kanalen breed te communiceren", vertelt woordvoerder Hayke Hendrix van de gemeente Horst aan de Maas. Het inwonersoverleg, waarin inwoners van Tienray en afgevaar digden van de dorpsraad, politie en de gemeente zitten, overlegt tweewekelijks met het COA over de stand van zaken rondom de tijdelijke noodvoorziening (TNV) voor asielzoekers in het dorp. Het overlegorgaan eist dat het COA de asielzoekers die in Tienray worden opgevangen meer gaat bieden, zo blijkt uit het verslag van de bijeen komst op 29 juli. Zeker nu blijkt dat veel asielzoekers langer dan twee weken in het gebouw wor den opgevangen, is het volgens het inwonersoverleg belangrijk om voor de vluchtelingen meer activiteiten op touw te zetten. De asielzoekers blijven in Tienray totdat ze duidelijkheid hebben of hun asielaanvraag behandeld gaat worden. Dan mogen ze naar een officieel asielzoekerscentrum of op het vliegtuig terug naar hun thuisland. Veel van de 191 asiel zoekers, van wie het merendeel afkomstig is uit Somalië, verblijven al een heel poos in Tienray. Vol gens het COA komt dat door een groot tekort aan opvangplekken. 'Vanuit Ter Apel moeten op dit moment nog 500 mensen overge plaatst worden. De verblijfsduur in Tienray is op dit moment inder daad 1 tot 10 weken. De verblijfs duur blijft voortdurend schomme len. Bij een langer verblijf moet er aandacht voor een zinvolle vrije tijdsbesteding zijn', geeft het COA als reactie op de eis van het inwo- nersoverleg. Volgens de rijksdienst helpen de bewoners momenteel al mee met het bereiden van de maaltijden, het schoonmaken en werken ze ook in de tuin. Ook verrichten drie mensen vrijwil ligerswerk voor de parochie in Meerlo. Er verblijven momenteel 22 gezinnen met in totaal 61 kin deren in de opvang. Tot nu toe zijn er 35 personen uitgestroomd en de gemiddelde verblijfsduur is 11 dagen. Eén persoon heeft 31 dagen in het centrum gewoond. Volgens het inwonersoverleg is het verder belangrijk dat het COA stopt met de 'overvaltechniek' en voortaan heldere en juiste infor matie verstrekt. De door velen verwachte overlast door de komst van de tijdelijke opvang voor asielzoekers, blijkt mee te vallen. Tot nu toe heeft de politie nog niet hoeven ingrijpen, meldt het verslag. Wel zijn er bij het klooster in Tienray klachten binnengeko men over geluidsoverlast (hard praten, bellen, muziek luisteren via mobiel) gedurende de nach telijke uren en over het drinken van bier in de openbare ruimte door sommige asielzoekers. Ook is een twintigtal bewoners van het voetbalveld weggestuurd. Het inwonersoverleg en het COA stel len tevreden vast dat steeds meer inwoners in overleg gaan met de asielzoekers. Er is en wordt door de bevolking bijvoorbeeld speel goed en kleding ingeleverd.Tevens hebben zich enkele vrijwilligers aangemeld die hand- en span diensten in de opvang verrichten. Bovendien hebben zich vrijwil ligers gemeld voor het geven van schilderslessen en het onderhoud van de fietsen. Bijgaand een foto van het team uit Tienray dat afgelopen zaterdag en zondag de Kennedymars in Melderslo in estafettetocht heeft gelopen. Na maandenlange trai ning en zware selectieprocedu res wisten elf Tienraynaren zich te kwalificeren om in het kader van de vorming van de nieuwe gemeente Horst aan de Maas van uit de (nieuwe) dorpen samen de Kennedymars te lopen. In vijf teams (met een gastloper uit Sevenum) werd de 80 kilometer lange wandeltocht vanuit Mel- derslo via Hegelsom, America, Sevenum, Lottum, Broekhuizen, Swolgen, Blitterswijck, Meerlo en Tienray terug naar Melder- slo gelopen. Een groot deel van het team sloot zich in Tienray weer aan bij de laatste lopers om de laatste kilometers naar de finish te maken. Een oud plaatje van Sjaak en Nella Poels uit Meerlo die met hun koeien op pad zijn. Met de dieren aan de ketting wandelen ze van de stal naar de wei. Foto uit het archief van Heem- kundevereniging Meerlo-Wans- sum. Meerlo-Wanssum "•'bobanH;

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7