5600 euro voor Bike 4 All Het venijn zat in de staart Jongeren krijgen werkleerrecht in plaats van bijstand Gemeente leert te weinig van Rijhal voor paarden Oirlo Kunstenaar mag atelier bouwen ff ff 7 SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN L. Bo< PEEL EN MAAS Donderdag 20 augustus 2009 - Pagina 3 Peter Winnen Classic: 678 deelnemers De Peter Winnen Classic in Ysselsteyn was afgelopen zaterdag een groot succes. Voor de tweede editie meld den zich maar liefst 678 wiel renners aan de start voor een tocht over 75 of 130 kilome ter. Vorig jaar, bij de start van dit nieuwe initiatief, waren er nog 400 deelnemers. Met de tocht willen de organisatoren aandacht vragen voor de wie lersport in Ethiopië en daar voor geld inzamelen. Al vroeg in de morgen verza melden zich afgelopen zaterdag de fietsers bij café-restaurant Her berg De Peel en Ysselsteyn. Bij de inschrijving liep het even na achten al storm met liefhebbers die de tweede editie van de Peter Winnen Classic wilden meema ken. De naamgever van het wie- lerevenement, tourlegende Peter Winnen, loopt rustig rond, schudt links en rechts handjes en maakt een praatje. Als altijd is hij de rust zelve, maar je ziet hem wel genie ten als blijkt dat er geen einde komt aan de fietsenthousiastelin- gen die willen deelnemen aan de tweede editie van dit wielereve- nement voor het goede doel: de stichting Bike 4 All. Op het terras wordt er na de inschrijving door de meeste deel nemers nog een kopje koffie genuttigd. Volgens Limburgse tra ditie meestal met een stukje vlaai. De sfeer is ontspannen, de wiel renners bereiden zich rustig voor op een rit van 75, of voor de mees ten 130 kilometer. De Peter Win nen Classic is een wielerevene- ment van herkennen en herkend worden. Veel deelnemers ver trekken in groepen, van twee tot zelfs twintig en meer. Als de klok bijna half negen aangeeft, wordt de sfeer iets meer gespannen. De laatste voorbereidingen, de fiets nog een keer nakijken, een bandje oppompen, de tocht gaat bijna van start. Als dan even na half het startsein wordt gegeven, gaan de wielrenners op weg voor een fraaie route door het Noord-Lim burgse land en het aangrenzende Duitse landschap. In De Herberg wordt het bij de inschrijvingen stilaan rustiger. Pas na goed een half uur stijgt de spanning weer als tien fietsenthousiastelingen uit Ysselsteyn zich melden voor hun mammoettocht van 745 kilometer naar Bonbruck. Ze gebruiken de start van de Peter Winnen Classic als vertrekpunt voor hun fiets tocht in het kader van de uitwis seling tussen beide dorpjes. Het blijken uiteindelijk maar negen fietsers te zijn, want Eric Michels heeft met een vervelende blessure op het laatste moment moeten afhaken en staat in gewone kle ding teleurgesteld te kijken naar zijn maten die de laatste voorbe reidingen treffen. Na de zegening door kapelaan Crasborn en het afscheid van familie, vrienden en bekenden gaan de negen op pad. Het zijn ook nagenoeg de laatste fietsers die vertrekken. De rook in Herberg De Peel trekt langzaam maar zeker op, de balans wordt opgemaakt. Aan de inschrijfta fel glunderende gezichten: 678 deelnemers! Bijna 300 meer dan tijdens de eerste editie. De orga nisatie, met 36 vrijwilligers van de Tourclub Ysselsteyn die zorgen voor een vlekkeloos verloop van het wielerevenement, is dan ook dik tevreden. Hetzelfde geldt voor voorzitter Frans van Slagmaat van de Stichting Bike 4 All. "Het was geweldig mooi evenement. Met heel veel dank aan de vrijwilli gers van de Tourclub Ysselsteyn, die voor een vlekkeloos verloop hebben gezorgd. Mede dankzij hun steun heeft de fietstocht een bedrag van 5600 euro voor Bike 4 All opgeleverd. Aan inschrijfgel den 4100 euro en de loterij heeft nog eens 1500 euro opgebracht. Een netto-opbrengst die volledig naar het goede doel gaat, ons wie- lerproject in Ethiopië." Op het terras worden door Tar- cicia Voigt van het Jeugd Ontmoe- tings Centrum (JOC) in Ysselsteyn inmiddels de winnende loten getrokken van de loterij. Voor de winnaars liggen bij terugkomst prachtige prijzen klaar. Er zijn ver schillende gesigneerde leiderstrui en te winnen van onder andere Marianne Vos en de roze trui van Dennis Menchov uit de Giro en een prachtige racefiets van Guer- ciotti. In De Herberg gaan de vrij willigers door met het verzorgen van pakketjes voor de deelne mers, want die worden in de wat ten gelegd. Na terugkomst krijgen ze een roos van AQ Roses en een bierpakket van brouwerij Hertog Jan mee naar huis. Dat zal nog wel enkele uurtjes duren... eerst maar eens hard doorfietsen op een stra lende zaterdag. Mooie toertocht door grensgebied IV Bij elke Venrayse fietslief- hebber mag de Peter Winnen Classic niet ontbreken op de persoonlijke wielerkalender. Ook bij mij niet. De tocht was vorig jaar goed bevallen en ook dit jaar begaf ik me onder de steeds groter wordende groep wielrenners. Het werd een mooie, warme en winde rige tocht met het venijn in de staart. Door Christ van den Munckhof Met z'n tweeën zouden we, Frans Coumans en ondergete kende, de tocht afleggen Vorig jaar nog 130 kilometer, maar nu iets verlegd en meteen twaalf kilo meter langer. Maar kiezen voor de korte versie van 75 kilometer is geen optie. Vanaf de eerste hon derd meter meteen het grote plus punt van de tocht. De route blijkt perfect uitgepijld te zijn. Vorig jaar was dat een manco waardoor wel eens een afslag werd gemist. Een compliment voor de organisatie. Al snel belandden we in een groepje waar we aardig mee op gang komen. Via Blitterswijck en Well gaan we Duitsland in richting Uedem aan de rand van het Reichs- wald. Waar we het in Venray moe ten hebben vlakke wegen wordt daar het parcours geaccidenteer- der. Heuvelachtig is een groot woord en over bergachtig, want daar denk je bij Peter Winnen aan, praten we al helemaal niet. Het gaat goed en de eerste zeventig kilometer rijden we dik boven de dertig gemiddeld. De 'Kaffee mit Kuchen' smaakt goed en aan sportdrank is er geen gebrek. Zelf heb ik wat sportrepen meegeno men om gedurende de rit te blij ven eten. Na de koffie is het even lastig op gang komen met al die kleine korte maar soms oh zo venijnige klimmetjes. Dat gaat ten koste van menige concentratie en dat kan, wanneer je in een groep meefietst, flinke gevolgen heb ben. Wanneer voor ons in het pelotonnetje iemand zijn bidon verliest, is er meteen paniek en wanneer er eentje in de remmen knijpt moet de rest wel volgen. Zo ook ik alleen heb ik de pech dat mijn voorwiel over de bidon rijdt en een valpartij onvermijdelijk is. Gelukkig fiets ik aan de rand van de berm en is de landing niet hard. Met een aardige koprol beland ik in een greppel. Helaas vol met prikstruiken. Het aantal schram men valt echter mee, het materi aal heeft weinig geleden, dus de tocht kan worden voortgezet. Snel vinden we nieuwe aansluiting bij een aantal plaatsgenoten die we eerder al gepasseerd waren. Geza menlijk gaan we richting Arcen, maar onderweg laten we de groep achter ons. Niet voor lang. In Arcen vinden we Martien en Hans Teunissen op ons pad. Samen willen we de laatste 25 kilometers afleggen. Beiden zijn ervaren fietsers en trekken flink van leer. Het gaat goed totdat Frans net voor Meerlo lek rijdt. "En het ging net zo lekker", vloekt hij balend als een stekker. Vervol gens blijkt het moeilijk om weer op gang te komen. De wind lijkt aan te trekken en hebben we de resterende twintig kilometers recht op kop. Het eerder genoem de pelotonnetje met plaatsgeno ten had ons inmiddels gepasseerd, maar opnieuw halen we ze bij en opnieuw laten we ze achter ons. Maar de laatste tien kilometer krijgen we niet voor niets. Vanuit Castenray wordt de Lollebeekweg door de strakke wind bijna een lange rechte lijdensweg. Maar we constateren dat we niet de eni gen zijn die na bijna 140 kilome ter fietsen moeite hebben op dit stuk. Moe maar voldaan rijden we uiteindelijk de straten van Yssel- steyn binnen op het terras bij Her berg De Peel bij te komen. Dat we Frans Coumans (l) en Christ van den Munckhof samen op weg. met de loterij geen prijs hadden (wat had ik die mooie fiets graag gewonnen....) was de enige dom per van de dag. Vooraf lobbyen bij Yvonne Winnen, de vrouw van, heeft uiteindelijk niet geholpen. En volgend jaar? Dan zijn we gewoon weer van de partij. Niet alleen om opnieuw een poging te wagen die fiets te winnen, maar gewoon omdat het een mooie tocht is en de opbrengst bovendien voor een goed doel is. De Peter Winnen Classic wordt namelijk georganiseerd door de Ysselsteynse Wielerclub, samen met Bike 4 All, een organisatie die zich bezighoudt met de promotie en ondersteuning van het wielren nen in ontwikkelingslanden. Peter Winnen is voor deze stichting actief in Ethiopië. De opbrengst van de toertocht komt dan ook ten goede aan Bike 4 All. Afschaffing recht op bijstand tot 27 jaar De regering wil niet dat jon geren zonder diploma of zon der werkervaring thuis zitten. Daarom geldt er per 1 okto ber 2009 een nieuwe wet: Wet investeren in jongeren (WIJ). Met deze wet probeert de over heid zoveel mogelijk jongeren aan een goede opleiding en een geschikte baan te helpen. Het doel is ook te voorkomen dat jongeren afhankelijk wor den van bijstand. De algemene bijstand voor jongeren tot 27 jaar wordt afgeschaft. In plaats daarvan krijgen jongeren een werkleerrecht. De wet is niet onomstreden. Sociale diensten, de VNG en de vakbonden hebben zich hevig verzet. Maar de wet WIJ gaat defi- nitief door nadat de Eerste Kamer op 30 juni het wetsvoorstel heeft aangenomen. De gemeente Venray wil ook dat alle jongeren tot 27 jaar een opleiding volgen of wer ken. Jongeren die niet naar school gaan of geen werk hebben, komen vanaf 1 oktober in aanmerking voor een zogenaamd 'werkleer- aanbod'. Pas als jonge mensen een opleiding, een baan of allebei heb ben, kunnen ze een aanvullende uitkering krijgen als ze niet in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien. Dit komt in de plaats van het recht op een bijstands uitkering. Momenteel ontvangen in de gemeente Venray 61 jonge ren een WWB-uitkering terwijl er 147 werkzoekende jongeren zijn. Voor 1 juli 2010 moet iedereen zijn ondergebracht in de nieuwe regeling. Wethouder Twan Jansen: "De huidige regeling houdt in dat jongeren zonder werk en met een uitkering op vrijwillige basis een leerwerkovereenkomst kunnen aangaan of een re-integratietraject mogen volgen. Straks worden de zaken omgekeerd. In de nieuwe regeling is het werkleeraanbod verplicht. Maken zij daar geen gebruik van dan vervalt ook de uitkering." Het werkleeraanbod kan worden aangevraagd bij het jongerenloket van het UWV Werk- bedrijf in Venray. Daar kijken ze naar opleiding, eventuele werker varing en naar beschikbare banen. Als er een geschikte baan is, kan de jongere meteen solliciteren. Is er geen betaald werk dan volgt een werkleeraanbod. De inhoud hangt af van de voorkeur en de wensen van de aanvrager, maar ook van wat de gemeente nodig vindt en kan aanbieden. Jongeren kunnen leren voor een gewoon vak en daarin stage lopen of wer ken. Ze kunnen bijvoorbeeld leren voor loodgieter of timmerman of een opleiding volgen in de horeca en tegelijk meewerken in een kan tine. De gemeente probeert zoveel mogelijk rekening te houden met de wensen van de jongere, maar bepaalt uiteindelijk het aanbod. Het kan dus ook iets anders zijn dan wat de jongere zelf wil. Voor een WIJ-uitkering komen jongeren alleen in aanmerking als ze minimaal achttien jaar zijn en met hun werk of opleiding niet genoeg verdienen om van te leven. De uitkering is altijd een aanvulling op de eigen inkomsten. De gemeenteraad stelt hiervoor in september regels vast. De gemeen te beseft dat het in de huidige tijd geen eenvoudige opdracht is. De verwachting is dat de jeugdwerk loosheid de komende periode verder oploopt. Jongeren zijn een kwetsbare groep in deze econo misch mindere tijden en worden hard getroffen. Wethouder Jansen benadrukt daarom juist het belang van een opleiding en werkerva ring: "Investeren in een goede opleiding en werkervaring is niet alleen goed voor de Venrayse jongeren zelf maar ook voor de samenleving. We hebben over niet al te lange tijd een enorm tekort aan goede arbeidskrachten in onze regio. Door nu te investeren in jongeren, investeren we in de toekomst van ons allemaal." Meeste klachten informeel opgelost De gemeente Venray ontving vorig jaar honderd klachten van ontevreden burgers. Hier van zijn er 83 op informele wijze opgelost. In de overige zeventien gevallen heeft het geleid tot een formele klacht. Dat staat in het jaarverslag Klachtbehandeling 2008. Komend najaar wordt de pro cedure van klachtenafhandeling kritisch tegen het licht gehouden. Het blijkt dat er nog veel voor verbetering vatbaar is. Zo worden de resultaten niet of nauwelijks teruggekoppeld naar medewer kers en managers. De stelling dat iedere klacht een gratis advies is, komt daardoor niet tot z'n recht. De ambtelijke organisatie trekt te weinig lering uit de ingediende klachten. Terwijl het juist zou moeten leiden tot een verbetering van de bedrijfsvoering. De nieuwe, verbeterde regeling gaat in op 1 januari 2010. Mensen dienen een klacht in omdat ze vinden dat ze door een medewerker van de gemeente Venray niet netjes of zelfs onfat- soenlijk zijn behandeld. Het blijkt dat de houding of het gedrag van medewerkers vaak als erg irritant wordt ervaren. De gemeente pro beert de klachten in een vroeg sta dium op te lossen of te verminde ren. Dit heeft ertoe geleid dat van de in totaal honderd ontvangen klachten er 83 op een praktische manier konden worden opgelost. Zonder dat de officiële procedure in werking werd gesteld. Het ging in hoofdzaak om drie soorten klachten. Het niet of niet op tijd antwoord krijgen op een vraag. Er werd niet voldaan aan een her haald verzoek aan de gemeente om actie te ondernemen of te bemiddelen. En het onvolledig, onjuist of niet tijdig verstrekken van informatie. Van de zeventien formele klachten zijn er uiteindelijk elf in behandeling genomen. Hiervan konden en twee alsnog worden opgelost. Van de overige negen klachten waren er drie terecht, een was gedeeltelijk terecht en vijf werden niet terecht bevonden. Het draaide om het niet nakomen van afspraken en toezeggingen, De familie Peeters uit Oirlo krijgt toestemming van de gemeente voor de bouw van een paardenrijhal van 1875 vierkante meter. De hal wordt gebouwd achter de woning op het perceel aan de Meerlo- seweg. Peeters wil zich meer gaan toeleggen op het africh ten en fokken van springpaar den. In 2008 was al een bouwver gunning verleend voor een hal van 1550 vierkante meter. In het nieuwe plan wordt het gebouw 10,5 meter langer waardoor de totale oppervlakte op 1875 vier kante meter uitkomt. Volgens het bestemmingsplan buitengebied is het gebouw niet toegestaan in een agrarisch gebied met landschappe lijke waarden. Naast de gemeente hebben ook provincie en VROM- inspectie er geen bezwaar tegen af te wijken van het bestemmings plan. In de omgeving liggen al veel intensieve veehouderijen. De beoogde locatie voor de rijhal is in een weiland, zo'n vijftig meter achter de woning. De paarden van Peeters worden nu nog gestald in voormalige zeecontainers. Ze voldoen niet aan de eisen van een paardenfokkerij en ze bieden geen fraai aanzicht. Na de bouw van de rijhal zullen de containers verwijderd worden en worden de paarden voortaan binnen gestald. De familie Peeters houdt en fokt al langer hobbymatig spring paarden. De wens is de hobby uit te breiden tot een bedrijfsmatige activiteit. De professionalisering vereist een van alle gemakken voorziene rijhal met hoogwaar dige stallen. In Nederland is de paardenhouderij een zeer snel groeiende bedrijfstak en hobby. Internationaal is er veel vraag naar Nederlandse spring- en dressuur- paarden. Een paardenhouderij kan ook een bijdrage leveren aan het landschap en de economie op het platteland. Op het perceel van ongeveer drie hectare staat ook het woon huis met tuin. Circa tweeënhalve hectare is weiland dat dienst doet als uitloop van de paarden. Pee- ters wil het bedrijf uitbreiden tot 25 paarden. Daarom zal wellicht het naastgelegen perceel van vijf hectare worden aangekocht. De buitenmaten van de rijhal zijn 31 bij 60,5 meter. De goothoogte bedraagt 4 meter en de maximale hoogte is 7,5 meter. De binnenbak heeft een omvang van 40 bij 20 meter. In het gebouw komen ver der twintig paardenboxen, twee wasruimten, ruimtes voor hooiop- slag en enkele voorraadruimtes en toiletvoorzieningen. Kunstenaar Piet Siebers mag zijn bedrijfsruimte aan de Castenrayseweg in Oirlo uit breiden met een atelier. Het bezwaar van het nabijgelegen agrarisch bedrijf van de maat schap Classens-Croijmans, tegen de door de gemeente verleende bouwvergunning, is afgewezen. Siebers mag volgens het gelden de bestemmingsplan buitengebied er geen atelier bouwen. Het pand heeft agrarisch toeleveringsbedrijf als bestemming. De gemeente wilde toch meewerken aan een wijziging van het bestemmings plan waardoor op 24 april 2009 de bouwvergunning aan Siebers kon worden verleend. De maatschap Classens-Croijmans, gevestigd op Castenrayseweg 21, meent te wor den belemmerd in zijn bedrijfsacti viteiten en de mogelijke toekomst en uitbreidingsplannen. Indien er een niet-agrarische activiteit op het adres Castenrayseweg 19 wordt toegestaan. Het bedrijfs pand van Siebers valt binnen de geurcontour van het bedrijf van Classens. Maar aan de overzijde van de weg (Castenrayseweg 28A) bevindt zich een planten- en machineloods met een bedrijfs woning. Dit bedrijf is eveneens gelegen binnen dezelfde geurcon- tour, maar op nog kortere afstand dan het beoogde atelier van Sie- bers. Zowel de plantenloods, de werkplaats als het atelier zijn geurgevoelige objecten omdat ze regelmatig door mensen worden bezocht. De commissie bezwaar schriften heeft het bezwaar van Classens ongegrond verklaard. Het college van B en W heeft het advies van de commissie overge nomen. De maatschap kan nog in beroep gaan bij de rechtbank in Roermond. De reden is de aanwe zigheid op nog kortere afstand van de plantenloods en werkplaats op Castenrayseweg 28A. Daardoor was er al sprake van geurgevoelige situatie. Daar verandert de komst van het atelier - op iets ruimere afstand - niets aan. De verleende bouwvergunning aan Siebers blijft dus gewoon intact. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg machtsmisbruik, het niet behoor lijk te woord staan of behandelen van burgers of onvrede over de informatieverstrekking. Als de klager niet tevreden is over de behandeling van zijn klacht, dan kan aan de Nationale Ombudsman gevraagd worden een onderzoek in te stellen. In 2008 hebben drie mensen hier van gebruik gemaakt. Maar geen van deze verzoeken hebben ook daadwerkelijk tot een onderzoek geleid. Daarnaast heeft de Natio nale Ombudsman twee verzoeken naar de gemeente doorgestuurd, omdat deze klachten niet eerst bij de gemeente waren ingediend. www.boomwereld.nl kVoor het snoeien en vellen van al uw bomen Geijsteren, 0478-692861 Boomwereld Afvalweetjes De gemeente Venray is tevre den over haar afvalbeleid. Maar waar praten we eigenlijk over? Hieronder een aantal aardige wetenswaardigheden met cijfers uit 2008. - Elke Venraynaar produceert 118 kilo restafval. In totaal goed voor 4598 ton afval. In 2005 was dat nog 111 kilo per inwoner en 4325 ton totaal. - Niet iedereen heeft kinderen, maar in 2008 werd 27 kilo luiers per inwoner opgehaald. In 2005 was het scheiden nog niet actueel en bedroeg dit 4 kilo per inwoner. - In 2008 werd per inwoner 92 kilo groente-, fruit- en tuinafval ingezameld. De landelijke norm in het LAP (Landelijk Afval Plan) ligt op 125 kilo per inwoner. - Elke inwoner deponeert jaarlijks 25 kilo glas in de desbetreffende bak. Daar staat slechts 5 kilo tex tiel en 1 kilo klein gevaarlijk afval tegenover. - In Venray op jaarbasis 362 ton metaal wordt ingeleverd bij zowel de blikcontainers als op het milieustation. - De Venrayse verenigingen heb ben in 2008 in totaal 3.232.000 kilo aan oud papier opgehaald, 83 kilo per inwoner. - De afvalstoffenheffing in 2005 ruim 228 euro bedroeg, in 2008, nog maar ruim 197 euro. De tarie ven in Limburg bedragen gemid deld bijna 265 euro. Huurgeschil? Uithuiszetting? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) klagende burgers Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching P kwp-kfi rij ft boomverzorging INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3