Minipaardenshow wordt tweejaarlijks evenement Koester uw Monument Ik was meteen verkocht Juiste foto kerk Wanssum Venray Kunststad van het jaar 2010? Honderddertigste jaargang - week 33 - donderdag 13 augustus 2009 American Miniature Horse Show in Heide een succes De TF America Miniature Horse Show 2009 in Heide is afgelopen weekend een groot succes geworden. Tina Fis- seler had voor de eerste keer een showconcours voor Ame rikaanse miniatuurpaarden georganiseerd in haar ruiter- centrum aan de Nachtegaal- weg. Tot grote tevredenheid van deelnemers en publiek. De show was een uitje voor jong en oud, voor de hele familie. Centraal stonden de Amerikaanse miniatuurpaarden die ook in Euro pa steeds populairder worden. Naast de beoordeling van maar liefst 55 paarden in de diverse klas sen, waren er tal van omlijstende activiteiten tijdens het tweedaag se evenement in Heide van onder andere Anne Krüger-Degener en Wilsmann Entertainment. Karin Hessling uit het Duitse Bocholt was afgelopen weekend in Heide een van de grote winnaars tijdens het showconcours van Amerikaan se miniatuurpaarden. Ruim een jaar geleden kocht ze haar eerste paardje, nu werd ze uitgeroepen tot Grand Champion in de open klasse. Hessling is, net als Fisseler, bijzonder enthousiast over het paardenras. Regelmatig bezoeken ze samen shows in heel Europa. Wat maakt een paard tot winnaar? Hessling: "Vooral de houding, de anatomie en de beweging zijn enorm belangrijk bij de beoorde ling door de jury." Ze heeft inmid dels zeven miniatuurpaarden. De verzorging en training kosten enorm veel tijd. "Gemiddeld ben ik ruim drie uur per dag met de paarden bezig. Het is ontzettend fijn en dankbaar werken met de Amerikaanse miniatuurpaarden. Ze zijn lief, trouw, intelligent en bereid om te leren." Hessling heeft veel waardering voor het eerste showconcours van Tina Fisseler in Heide: "Alles is tot in de puntjes verzorgd, zowel in de ring als daarbuiten. Met een heel goed oog voor ieder detail, een prachtig evenement dat voor het hele gezin de moeite waard is om te bezoeken, want ook voor de kinderen waren er volop acti viteiten." Tina Fisseler was zelf ook tevre den over de eerste show: "De reac ties waren zonder uitzondering goed. Dat is een stimulans om er een terugkerend evenement van te maken. De bedoeling is om iedere twee jaar een show te orga niseren, zodat het evenement ook een exclusief karakter behoudt." Meer informatie over de Ame rikaanse miniatuurpaarden en Tina Fisseler leest u in het verhaal elders op deze pagina. Tina Fisseler idolaat van Amerikaanse miniatuurpaarden De boerderij aan de Zandhoek nummer 12 in Oirlo is nieuw op de lijst van gemeentelijke monu menten in Venray welke in juli is uitgegeven. In dat opzicht is deze boerderij Venrays 'jongste' beschermde monument. De fotocollage laat opnamen van de bestaande toestand zien. Ter verduidelijking en wellicht ter geruststelling: in de reden gevende omschrijving van het monumentenregister staat ver meld dat zowel boerderij als omgeving weer in de oude staat dienen te worden teruggebracht. Zandhoek 12 is gesticht in 1860 1861 en is een mooi voorbeeld van oude landelijke bouwkunst. De boerderij staat bekend als 'boerderij Bomm', naar de familie Bomm die decennialang op de boerderij heeft gewoond. De lage aanbouwen zijn later toegevoegd, vermoedelijk pas aan het eind van de negentiende eeuw. Van deze boerderij bestaan geen bouwteke ningen, op de foto staan schetsen uit 1988 van architect Joop Col- sen uit Venray. Het stalgedeelte is uniek in Limburg mede vanwege de verdieping. De boerderij past minder goed in de bestaande rij van typen boerderijen. De inde ling is dwars op de lengte, waar door deze boerderij tot de groep dwarshuizen behoort. Het type heeft veel van de elementen van een langgevelboerderij. Het woon gedeelte heeft een vierdeling en is gezien de ouderdom bijzonder ruim van opzet. Verdere bijzon derheden zijn: de bereikbaarheid van de zolder met een spiltrap vanuit de keuken, de aftimme ring met een schijnkast van de trap naar de kelder en de grootte van die kelder die onder de twee kamers doorloopt. De raam- en deuropeningen in het woonhuis zijn waarschijnlijk nog oorspron kelijk, dit in afwijking met het stalgedeelte. De kapconstructie is ook waarschijnlijk nog oorspron kelijk met uitzondering van de plaatselijk wegens ouderdom en oorlogsschade vervangen delen. Het gebouw had meer functies dan alleen die van boerderij: links van de gang was een café, rechts een winkel. In het stalgedeelte lag de streekgebruikelijke potstal. Dat was een diepe koeienstal, die pas in het voorjaar uitgemest werd. De grote hoeveelheid mest had de boer hard nodig om zijn akkers vruchtbaar te krijgen. Schuur en bakoven zijn afgebroken. Het erf wordt conform de historisch aanwezige beplanting ingericht. De linden worden teruggeplaatst evenals de meidoornhagen, de vlier en het oude wegkruis. De Zandhoek is heel oude buurt schap van Oirlo, op de grens van het oude cultuurland van Oirlo en de woeste gronden. Mogelijk de plek van de middeleeuwse hoven, die wellicht het begin van Oirlo hebben gevormd. Fotocollage en redactie Frans de Roos. Bronnen: Lijst van monu menten in de gemeente Venray, Boekje OMD Venray 1988: Twee monumentale boerderijen door J. Colsen. Stichting Venray Monu mentaal (SVM): secretariaat Vlie- zenweg 1 5801 JC Venray, e-mail venraymonumentaal@live.nl. "Ik wil het Amerikaanse miniatuurpaard in heel Euro pa populair maken." De bood schap van Tina Fisseler uit Heide is duidelijk. Afgelopen weekend hield zij voor de eerste keer de TF American Miniature Horse Show op haar ruitercomplex aan de Nach- tegaalweg. Twee dagen lang stond de show in het teken van een van 's werelds snelst groeiende paardenrassen. Tina Fisseler werd geboren en groeide op in een klein dorpje in het Duitse Nord Hessen, bij Kas- sel. Als kleine meid kreeg ze al snel paardrijlessen en tijdens haar schooltijd verbracht ze iedere vrije minuut in de paardenstallen van de plaatselijke ruitervereniging door. "Ik heb vijftien jaar aan wed strijdsport gedaan", aldus Fisseler, een gepassioneerde amazone, die een burgerlijk leven als bankme dewerker niet zag zitten. "Nee, ik had de opleiding tot bankmede werker gevolgd, maar het was me al snel duidelijk dat een leven ach ter een bureau niet voor me was weggelegd." Met haar toenmalige vriend begon ze in Nord Hessen een kleine paardenfokkerij. Hoe is ze dan in Heide terechtgekomen? "We gingen ze op zoek naar een nieuw huis voor ons en de paar den. Na lang zoeken vonden we uiteindelijk in 1996 deze prach tige ruiteraccommodatie in Heide. De sfeer en de locatie overtuig den ons meteen. Je zit hier in de directe nabijheid van vliegvelden in Weeze, Eindhoven, Düsseldorf en Amsterdam. Het is een perfecte uitvalsbasis naar alle plaatsen waar de ruitersport bedreven wordt. Vandaar de keuze voor Heide, maar vooral ook omdat het zo'n fantastische accommodatie is." De ruiterstal mag er dan ook wezen met zo'n twintig paarden stallen, een rijhal, een dressuur- en een springterrein en een enkele hectaren grote weide. Het is nu dan ook het domein van TF Ame rican Miniature Horse Stables. In 2005 maakte Tina Fisseler voor het eerst kennis met de Ameri kaanse miniatuurpaarden. "Ik las er iets over en was nieuwsgierig. Ik bezocht vervolgens een show in Nederland en was meteen ver kocht. Mijn eerste reactie was 'das gibt's ja nicht'. Het is een ras met een enorme prestatiedrang, de dieren zijn intelligent, charmant, vriendelijk en vooral heel mooi." Maar wat is nu precies een Ame rikaans miniatuurpaard? Fisseler: "Het is eigenlijk een verkleinde versie van een gewoon paard. Ze hebben dezelfde bouw en pro- porties, een grote diversiteit aan kleuren en er zijn diverse types. Volgens het stamboek hebben ze een maximale stokmaat van 86,5 centimeter. Het is echt een paard voor iedereen. Het zijn hele mens lievende paarden. Ze worden zelfs ingezet als therapiepaard." Haar enthousiasme voor het Amerikaanse miniatuurpaard nam vervolgens grote vormen aan. Ze ging meteen op zoek naar de beste paarden die te koop waren. Kwaliteit stond daarbij voorop. Ze belandde uiteindelijk bij de Amerikaan Tim Pearson, een van de bekendste trainers in zijn land. Pearson had enkele van zijn paar den overgebracht naar Europa en Tina Fisseler vond meteen haar droompaard: Ravenwood Grand Prix Raisin Cain. Als nieuwelinge behaalde Fisseler meteen aanspre kende titels tijdens shows in heel Europa."De resultaten overtroffen mijn stoutste verwachtingen. Maar waren daarnaast een enorme sti mulans om verder te gaan met de Amerikaanse miniatuurpaarden." In 2007 doopte ze haar ruiter- stal om tot TF American Miniature Horse Stables en hield zich alleen nog met dit paardenras bezig. In dat jaar kwam ook een andere droom uit: deelname aan het jaarlijkse wereldkampioenschap in Dallas van de overkoepelende organisatie American Miniature Horse Assosiation (AMHA). Daar worden ieder jaar de beste paar den ter wereld gepresenteerd en geshowd. Met verschillende mini- atuurpaarden won Tina Fisseler ereplaatsen, een prestatie waar ze nooit van had durven dromen. World Champion met Double Diamonds Thiefs Dancer, reserve kampioen met Glenn Jamaica Me Proud en toptien noteringen voor Fallen Ash Farms Portrait of Eagle. "In mijn stoutste dromen had ik er inderdaad nooit gedacht zo goed te kunnen presteren tijdens de World Championship Show. Met dank aan de paarden van Tim Pear son heb ik zo'n prachtige resulta ten neer kunnen zetten." Vorige week lieten we in de kerk in Wanssum, die toegewijd is week rechtzetten. rubriek Koester uw Monument aan de heilige Michaël. Helaas was Redactie Peel en Maas een fotocollage zien met opna- de collage niet in zijn geheel goed men van de Rooms Katholieke afgedrukt, vandaar dat we dit deze Haar liefde voor het ras is inmid dels onbegrensd. Ze houdt van de paarden en heeft nu ook een mis sie: het ras populair maken in heel Europa. Ze reist stad en land af om de Amerikaanse miniatuurpaardjes de erkenning te geven, die ze in haar ogen verdienen. Tina Fisseler neemt deel aan shows in Frank rijk, Duitsland, Engeland, België, Denemarken, Spanje en andere Europese landen, verzorgt lezin gen en seminars. En trainingen in haar stallen. "Ik wil meer mensen enthousiasmeren voor dit unieke paard. Iedere training geniet ik met volle teugen. En ook de shows geven zoveel vreugde. Iedere dag opnieuw word ik door de paarden aangetrokken. Als je eenmaal met ze kennis heb gemaakt, ben je ver kocht." Wie meer wil weten over de Amerikaanse miniatuurpaarden kan kijken op de websites www. tf-miniature-horses.com of www. amha.org. Voor meer informatie kunt u ook contact opnemen met Tina Fisseler: telefoon 0478-514137. Twintig gemeenten dingen naar de eretitel Kunststad van het jaar 2010. Venray is als enige Limburgse gemeente in de race voor deze eretitel. Circa vijftig gemeenten toonden belangstelling voor deelname aan de verkiezing. Uiteindelijk hebben twintig gemeenten zich aange meld. Van die twintig gemeenten zijn Utrecht met 295.000 inwo ners en Groningen met 183.000 inwoners de grootste aan de ver- kiezing deelnemende gemeenten. Woudrichem en Graft-De Rijp zijn met respectievelijk 14.400 inwoners en 6.500 inwoners de kleinste. De verkiezing kent twee verkiezingsrondes. In de eerste ronde vindt toetsing plaats aan harde criteria. De tien gemeenten die in deze ronde het hoogst scoren, kwalificeren zich voor de tweede en laatste ronde. In die ronde beoordeelt een jury de genomineerde gemeenten. In Haarlem, Kunststad van het jaar 2008/2009,wordt op 10 november de nieuwe Kunststad, de Kunst stad van het jaar 2010, bekend gemaakt. De andere gemeenten die zich hebben ingeschreven zijn Amersfoort, Amstelveen, Bergen NH, Delft, Den Helder, Dinkel- land, Gilze en Rijen, Gorinchem, Graft-De Rijp, Groningen, Haarlem, Hendrik-Ido-Ambacht, Katwijk, Maarssen, Utrecht, Vlaardingen, Vlissingen, Wijk bij Duurstede en Woudrichem. EN MAAS L tfmfnfjiure'lH

Peel en Maas | 2009 | | pagina 9