We zijn zo uieer bij u terug V -m elke dag vrijblijvend implantaten, klikgebit VERKEERSONGEVAL? Ingezonden Ingezonden Advocaten 0NDZ0RG VAN DER PUTT PEEL EN MAAS Donderdag 13 augustus 2009 - Pagina 5 Pleegouders vestigen laatste hoop op staatssecretaris Albayrak Het afscheid lijkt onver mijdelijk. De 16-jarige Mauro Manual moet nog deze maand terugkeren naar zijn geboor teland Angola. Na zes jaar te hebben gewoond bij zijn pleegouders Hans Mandi- gers en Anita Marijanovic in Oostrum. Woensdag onderte kenden Mauro en zijn pleeg moeder Anita een contract bij de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) in Venlo dat ze vrijwillig meewerken aan een terugkeer van Mauro. "Met het mes op de keel, want als we het niet hadden gedaan dan zou Mauro door justitie worden opgepakt en in de gevangenis gezet. Het voelt of we een doodsvonnis hebben ondertekend", aldus pleeg moeder Anita. Als jongetje van negen jaar werd Mauro door zijn moeder op het vliegtuig gezet naar Nederland. In Rotterdam duikt hij illegaal onder bij kennissen van de familie die hem na verloop van tijd afleveren bij het politiebureau. Nadat hij drie maanden bij een pleeggezin in Budel heeft gewoond, belandt hij via de Stichting Nidos bij Hans Mandigers en Anita Marijanovic in Oostrum. Mauro worstelt zeven jaar later nog steeds met de vraag waarom hij weg moest. "Ik heb nooit begrepen waarom ik naar Nederland moest. Mijn moeder heeft het misschien gedaan zonder goed na te denken", zegt Mauro in perfect Nederlands. Hij is inmid dels ingeburgerd in Oostrum, speelt bij de A1 van de plaatse lijke voetbalclub, heeft vrienden in Venray en afgelopen schooljaar deed hij met succes examen op VMBO B aan het Raayland College in Venray. Zijn pleegmoeder kan ook alleen maar gissen naar de reden. "Misschien in de hoop op een betere toekomst voor Mauro. Dat hier het geld aan de bomen groeit. Maar wie zet nu zijn 9-jarig zoontje op het vliegtuig naar een wildvreemd land?", vraagt ze zich hardop af. Mauro Manual gaat nog twee jaar naar de basisschool in Oostrum en studeert daarna ver der aan het Raayland College. Zijn status en stempel bij de autoritei ten blijven echter in al die jaren onveranderd: illegaal in Neder land. In 2003 is de asielaanvraag ingediend, pas vier jaar later komt de uitspraak. Negatief, de aanvraag wordt afgewezen. Anita: "Sinds zijn komst naar Oostrum hebben we bijna alleen maar geprocedeerd. We hebben zes jaar geleden al een brief van de iNd (Immigratie en Naturalisatiedienst, red.) gekregen dat Mauro binnen 28 dagen terug moest naar Angola. Vervolgens gebeurt er echter niks. Kijk, als hij destijds terug had gemoeten, dan kun je er nog vrede mee hebben. Hij was nog niet echt ingeburgerd hier, maar nuNu liggen de zaken heel anders. Hij heeft hier zijn vrienden, voetbalt hier, gaat naar school. Hij spreekt zelfs geen Portugees meer." Ook een procedure om Mauro te adopteren wordt uiteindelijk door de rechtbank in Roermond afgewezen. "De rechters waren van mening dat Mauro bij zijn moeder hoorde. Misschien zijn we al die tijd ook veel te eerlijk geweest, te braaf. Zo vertelde Mauro dat hij nog contact had met zijn moeder. Wist waar ze woonde. Maar had hij dan moeten liegen?" Voor de rechtbank was dat wel reden genoeg om ook dit verzoek af te wijzen. De onzekerheid blijft al die jaren knagen. De 16-jarige Mauro komt rustig en nuchter over, maar de twijfel vreet van binnen aan hem. "Het is allemaal niet leuk. Iedere keer is er de vraag 'wat gaat er dit keer gebeuren?'. 'Kan ik wel of niet blijven'." Onlangs vier de hij met zijn vrienden kermis in Venray. De vraag is of dit de laatste keer is. Woont hij volgend jaar nog in Oostrum. "Ik denk er de hele tijd aan. Mijn vrienden zitten er ook mee." Anita vult aan: "Ik vraag me af of de mensen die beslissen dat hij terug moet, wel stil staan bij de gevolgen. Rekening houden met de psychische schade die de jongen wordt toegebracht. Hij is in Angola geboren, maar in Neder land gevormd. En bovendien op een kwetsbare leeftijd." Ook de pleegmoeder oogt rus tig, formuleert alles helder en dui delijk. Maar ook dat is schijn, zeker toen vorige week de brief op de mat viel met de onheilstijding van minister Ernst Hirsch Ballin van justitie dat Mauro definitief terug moet naar zijn geboorteland. "Ik heb niet kunnen slapen, heb hys terische huilbuien gehad. We zijn van Mauro gaan houden en hij van ons. Hij heeft de geboorte van ons zoontje (Tjeerd, red) meegemaakt. Mauro is gek met Tjeerd, het zoontje van Anita en Hans Dat zijn hele mooie momenten die je samen deelt." Mauro knikt bevestigend: "Ik voel me hier thuis." Geregeld rinkelt de telefoon. Wachtend op nieuwe ontwik kelingen, hebben Mauro en zijn pleegouders hun laatste hoop gevestigd op de landelijke politiek. Zo is er nog een brief gestuurd aan staatssecretaris Albayrak om de zaak nog een keer te bekijken. "We hopen dat de discussie nog een keer loskomt. Dat zoiets kan gebeuren in Nederland. Maar als ik eerlijk ben, verwacht ik er niet veel van." Als dan het onvermijdelijke gebeurt, en Mauro moet inder daad terug, dan stort de wereld in voor het hele gezin. "Het zou een drama zijn voor iedereen. Ik moet nu al bijna overgeven als ik denk aan die ellende. De laatste week, de laatste uurtjes, het afscheid op Schiphol. Iemand naar de andere kant van de wereld laten gaan, waarvan we houden. Het enige houvast is dat hij terugkeert bij zijn familie." Maar ook dat is nog maar de vraag. Mauro: "Als ik dan toch terug moet, dan het liefste naar mijn moeder. Maar zoals het er nu naar uitziet, kom ik eerst in een tehuis." Hoop doet leven, maar Anita is bang dat het ijdele hoop is. "We houden ons nu groot, maar ik weet zeker dat als Mauro weg moet, ons leven in elkaar stort. We zijn moe van jaren vechten, in de wetenschap dat we misschien wel geen kans hebben." W De politie heeft woensdag morgen een 29-jarige man uit Venray en een 23-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats aangehouden op ver denking van een ruzie met een 46-jarige man uit Venray. De ruzie vond plaats op de Hen- seniusstraat. Voor zover nu bekend werd het slachtoffer daarbij met een mes geraakt. Hij liep lichte verwondingen op aan zijn hoofd en heeft zich onder doktersbe- handeling laten stellen. Toen de politie arriveerde liepen de twee verdachten weg, waarna ze zijn aangehouden. Beide mannen zijn ingesloten. De politie onderzoekt de aanleiding en wat er precies is gebeurd. Mogelijk zijn er nog getuigen die iets hebben gezien van de ruzie. Zij kunnen contact opne men met de recherche in Venray via telefoonnummer 0900-8844 of Meld Misdaad Anoniem via 0800-7000. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuws- zaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weige ren of indien zij te lang zijn in te korten. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Vertrouwen Mijn vertrouwen in de gemeen te heeft wederom een flinke deuk opgelopen. Sterker nog mijn vertrouwen is helemaal weg! De druppel hiervoor is de gang van zaken rond de vernieuwing van de Westsingel. Zo is men bij voorbeeld bij de eerste informa tieavond vergeten om een hele groep omwonenden uit te nodi gen, waaronder de wijk de Molen- klef. Nadat meerdere inwoners gereageerd hadden is er alsnog een informatieavond voor deze groep gehouden. Tijdens deze avond is uitgelegd wat de plannen waren, waarop veel vragen uit het publiek kwamen. Op verschillende lastige (maar voor de aanwonende van zeer groot belang zijnde) vragen kon men geen antwoord geven. Er volgde nog een tweede avond. In de hoop en volgens de toezeggingen van eerste avond, antwoorden op de openstaande vragen te krijgen (ze waren toch opgenomen in de notulen mag ik hopen?) ben ik wederom gegaan. Daar is hetzelfde riedeltje van de eerste avond nog eens herhaald en verder is er alleen ingegaan op de voortgang van de bouw en lagen de complete tekeningen ter inzage klaar. Van de vragen die ook toen weer gesteld werden, zijn er verschillende wederom niet beantwoord. Ik voelde me gewoon met een kluitje het riet in worden gestuurd. Ook een tele foontje met vragen naar de pro jectleider, bleek uit zijn geërgerde reactie niet gewenst. Het was een gewone bezorgde vraag (dezelfde die ik ook op de andere avonden heb geuit), echter kreeg ik een snibbige reactie en mocht ik niet uitpraten. Als je ervaring hebt met het voeren van gesprekken en dat mag je toch wel verwachten van de projectleider, dan zou je moe ten weten dat, bij een dergelijke reactie, je van de andere kant een tegenreactie krijgt. Verder werd er nog een feit aangehaald dat totaal niets met de zaak te maken had, toen ik meneer daarop wees, was zijn reactie 'ja, dat was vóór mijn tijd!' Feit: het woongenot in Ven- ray is voor mij een heel stuk min der geworden. Naast de incompe tente, minachtende gemeente, is de groenstrook achter mijn huis gehalveerd. Dat wil zeggen; veel meer geluidsoverlast en veel min der privacy. Want bomen houden volgens de gemeente geen geluid tegen. Maar op de infoavond ver kondigde de gemeente vol trots: De Westsingel krijgt een nieuw soort asfalt waarbij het geluid in vergelijking met de oude laag met twee decibel omlaag gaat. Ter vergelijking: tien decibel is nor male ademhaling of een vallend blad. Een zware vrachtwagen op vijftien meter is negentig decibel. Worden de inwoners van Venray dan serieus genomen of niet? Simone Vink-Ariaens, Venray Opbrengst vastenactie voor waterput in Ghana Dankzij de vastenactie in Leunen, Veulen en Heide zal binnenkort in Bolgatanga in Noord-Ghana een nieuwe waterput worden gerealiseerd. De vastenactie stond dit jaar in het teken van Ghana en het ontwikkelingswerk dat Wiljo Fleurkens uit Veulen daar heeft verricht. Wiljo was actief als ontwik kelingswerker toen hij in maart 2008 plotseling overleed. Het ini tiatief voor deze vastenactie komt van het kerkbestuur van Veulen. De vastenactie van dit jaar in deze drie dorpen is gekoppeld aan een project waar Wiljo aan gewerkt heeft. De actie leverde uiteindelijk een bedrag op van 2860,75 euro. Naast een aantal particuliere gif ten werd in Leunen 705,25 euro opgehaald, in Veulen 937,55 en in Heide 302,95 euro. In 2008 en 2009 is de opbrengst van de paas- stukjes die gemaakt en verkocht werden door kinderen van de lage re school in Veulen, naar dezelfde doelen gegaan. Een bedrag van 300 euro kon bijgeschreven wor den. De stichting Calebas, in 2007 in het leven geroepen om het ontwikkelingswerk van Wiljo te ondersteunen, heeft zich na het overlijden van Wiljo beraden op haar doelstellingen. Besloten is om het werk dat Wiljo deed, met name voor de Ghanese stichting Kalebasch, verder te ondersteu nen. Realisatie van waterputten is daar een onderdeel van. Ook wordt de Ghanese stichting facili tair ondersteund door Calebas in Venray. De realisatie van een waterput in Ghana kost ongeveer 5000 euro. Het ontbrekende bedrag is door de stichting Calebas aange vuld. De put zal later dit jaar wor den aangelegd. www Bel 0478-514468 centrum mondzorg venray www.centrum-mondzorg.nl r» 9Vln L. Claessens uit Leunen is de tweede weekwinnaar van de vakantie fotowedstrijd van Combi Dom Melskens en nieuwsblad Peel en Maas. Helaas vertrok de winnaar afgelopen maandag in alle vroegte voor een welverdien de vakantie en konden de prij zen nog niet persoonlijk aan hem worden overhandigd. Uiteraard houdt hij de prijzen wel tegoed: een boekenbon ter waarde van 12,50 euro, een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro en 100 gratis afdrukken op het formaat 10x15 centi meter bij Dom Melskens. Uiteraard kunnen we wel de winnende foto van Claessens afdrukken in Peel en Maas (zie foto). "Uit het leven gegrepen", omschrijft Theo Clabbers de win nende foto waarop een man hout bij elkaar sprokkelt boven op een pas in Zuid-Afrika. "Geen foto die in scène is gezet, maar hoe het leven in werkelijkheid is." Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas houden samen voor het zevende jaar op een rij een fotowedstrijd in de vakantieperio de. Stuur een afdruk van uw leuk ste vakantiefoto in en u maakt nog kans op een van de twee weekprij- zen of een van de drie hoofdprij zen, een jaar lang gratis fotografe ren, een Epson fotoprinter of een Steiner safarikijker. Naast de prijs van de vakjury is er ook dit jaar weer een publieksprijs. Er kunnen alleen afdrukken van foto's wor den ingeleverd bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat in Venray. Iedere inzender mag ten hoogste drie foto's inzenden. Bij de foto('s) wel naam, adres, woon plaats en telefoonnummer (even- tueel mobiel) vermelden, zodat we altijd met u contact op kunnen nemen. De afdrukken van de aan geleverde foto's moeten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn bij een resolutie van minimaal 300 dpi. Afsluiting kermis Een afsluitend vuurwerk bij de kermis in Venray heeft alleen maar zin, als het inderdaad afsluit. In het geval van 2009 was er op het St. Annaterrein tien minuten vuur werk, dat niet eens iets afsloot. De herrie van de kermis ging gewoon door. Ik woon toevallig in de 'her- riezone' van de kermis. Ik vond eigenlijk, dat ik me al heel loyaal had opgesteld: van vrijdag tot en met woensdag niet voor 01.00 uur naar bed kunnen, vanwege de overweldigende herrie van muziek en gillende mensen, die ervoor gekozen hadden in het reuzenrad te gaan zitten. Ik had de hoop, dat het afsluitende vuurwerk inder daad een afsluiting was. Het enige, dat gebeurt is, dat mijn hond doodsbang was van het geluid van vuurwerk en het nog niet ophield ook. Is het misschien een idee om het vuurwerk om 11.00 uur te laten plaatsvinden, maar dat het dan ook meteen het einde van de kermis betekent? Dan heeft het vuurwerk ook meer zin en weten wij, bewoners van de omgeving van de kermis, waar we aan toe zijn. Vijf dagen is al heel lang om uit je ritme gehouden te worden! Linda Bozelie, Venray De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. PC.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl Mauro moet terug naar Angola Venraynaar gewond 2ÖW r voorlichting Weekwinnaar

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5