Provincie maakt werk van betere ontsluiting Venray Genieten van modelvliegtuigjes Fietsen voor een duofiets 'Afslag Leunseweg gevaar voor fietsers' Jan van de Pas verlaat dorpsraad Ysselsteyn Hospice heeft voldoende vrijwilligers Ysselsteyn wil vooruit met woningbouw Julicher Meijer SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN n.hi Gunhoek - ook voor uw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 13 augustus 2009 - Pagina 3 Investeringen in haven Wanssum, spoorlijn en bereikbaarheid vliegveld Weeze Een goede verbinding zowel over weg, spoor, water of door de lucht is cruciaal voor de ontwikkeling van een gebied. In en rondom de gemeente Venray lopen er momenteel een aantal projecten die door de provincie gestimuleerd en deels betaald worden. "De infrastructuur in een gebied bepaalt voor een groot deel de kansen. Het is nodig om aan te sluiten bij regionale en lande lijke ontwikkelingen", zegt Jan Loonen (CDA). De Venraynaar heeft sinds 2003 zitting in Pro vinciale Staten. De aanleg van de A73 tussen Nijmegen en Venlo is er een mooi voorbeeld van. De komst van de snelweg heeft Venray op econo misch geen windeieren gelegd. De industrieterreinen, die ook nog vlakbij de A73 gesitueerd zijn, heb ben in de afgelopen jaren enorm veel bedrijven kunnen aantrekken. Niet alleen een goede aansluiting op een (internationaal) wegennet is van belang. De luchthaven van Weeze, de haven van Wanssum en de spoorlijn Nijmegen-Roermond mogen daarbij zeker niet achter blijven."Verdere ontwikkeling is van groot belang om letterlijk en figuurlijk verbindingen te kunnen leggen en aan te haken bij allerlei initiatieven", zegt Loonen. De provincie wil niet meer, zoals in het verleden, bijdragen aan tientallen kleine projecten die verspreid zijn over heel Lim burg. De provincie heeft de keuze gemaakt voor zes grote, integrale gebiedsontwikkelingen. Het pro ject Ooijen-Wanssum is er één van. De hoogwaterbeveiliging van de Maas biedt kansen om veel zaken te combineren. Zoals leefbaarheid, economische ontwikkeling, vei ligheid, natuur en wonen. In een gebiedsontwikkeling worden al deze aspecten meegenomen. Door werk met werk te maken kan op een efficiënte manier, met relatief weinig middelen, het doel bereikt worden. Zo kan bij de uitdieping van de Maas en het graven van de hoogwatergeulen, geld terug verdiend worden met de verkoop van zand en grind. Loonen: "Bij de aanpak van zo'n gebied speelt de infrastructuur een belangrijke rol. Alle vervoersmogelijkheden die in onze regio voorhanden zijn, worden door de provincie zoveel mogelijk ondersteund". In 2008 is door Provinciale Sta ten de Agenda Treinverkeer Lim burg vastgesteld.Een van de onder delen daarvan is de opwaardering van de Maaslijn Roermond-Nijme- gen. Deze spoorlijn was jarenlang een ondergeschoven kindje. Door de provincie wordt 12,65 miljoen euro vrijgemaakt om bij te dragen aan een totale investering van 35 miljoen euro. Daarbij worden ook bijdragen van het Rijk en de aanliggende gemeenten gevraagd. Voor Venray zijn er zo kansen om het station in Oostrum een forse opwaardering te geven. Zoals een nieuw stationsplein en meer en betere parkeergelegenheid voor fiets en auto. Tevens kan het dienstrooster uitgebreid worden. "Op deze manier gaan er meer treinen rijden en kunnen meer passagiers vervoerd en verwerkt worden", aldus Loonen. De luchthaven van Weeze in Duitsland zit sterk in de lift. Er lopen gesprekken met de gemeen- ten Bergen en Kevelaer en het vliegveld om de ontsluiting te ver beteren. De provincie heeft mede hiervoor het bijna vierhonderd hectare grote landbouwgebied 'Wellsmeer' voor ruim 18 miljoen euro aangekocht. De opzet is vanaf de Koninginnebrug in Well een directe verbinding naar de luchthaven te maken. De ontwikkeling van de haven in Wanssum als containeroverslag haven en als plezierjachthaven loopt gelijktijdig met het Maas project Ooijen-Wanssum. Deze gebiedsontwikkeling gaat tiental len miljoenen euro's kosten. De verwachting is dat rond de jaar wisseling de definitieve plannen bekend zijn. Hierin zal een nieu we rondweg voor Wanssum (met nieuwe brug over de haven) en een vergroting van de haven wor den meegenomen. De provincie heeft in 2007 al een bedrag van 3,5 miljoen euro vrijgemaakt voor de rondweg. In juni is er een extra bedrag van 10 miljoen euro voor de gehele gebiedsontwikkeling bovenop gekomen. Om tot uitvoering van projecten te komen is het noodzakelijk te beschikken over een visie hoe de regio te ontwikkelen. Aan de hand hiervan kan een projectenagenda worden opgesteld. Loonen: "In de regio Venray-Wanssum kan aan de hand van de visie uit de gebieds- ontwikkeling Ooijen-Wanssum al voortvarend aan deze agenda wor den gewerkt." Er wordt momenteel ook een visie voor de 'Kop van Limburg' (waaronder de gemeen te Bergen met de kernen Well en Wellerlooi) opgesteld en een visie voor de vijf regiogemeenten in Noord-Limburg (Regio Venlo). "De Provincie faciliteert het opstel len van deze visies en ziet er op toe dat de afgeleide investerings agenda's in samenspraak met de regio tot stand komen.", aldus het Venrayse Statenlid. "Het is aan de gemeenten zelf om actief te wer ken aan de ontwikkeling van de regio en te komen met concrete plannen. De provincie stelt zich pro-actief op, werkt mee aan deze agenda's en stelt waar nodig extra middelen beschikbaar. De infra structuur heeft daarbij een hoge prioriteit om deze ontwikkelingen aan te jagen en te stimuleren." Motormodelvliegclub De Pio niers uit Venray hield afgelopen zondag de jaarlijkse fly-in op haar terrein aan de Sinnesstraat in Oirlo. Belangstellenden kon den tijdens deze open dag kennis maken met deze prachtige hobby. Iedereen was van harte welkom voor een gratis vliegles met een modelvliegtuig. MotorModelVliegClub De Pio niers werd op 12 september 1974 opgericht door een klein aantal luchtvaartenthousiastelingen die zelf ook wel eens wilden vliegen. De vliegactiviteiten vinden sinds dien plaats op hun veld aan de Sinnesstraat in Oirlo. "Er kan en wordt het gehele jaar gevlogen op de dinsdag-, woensdag- en vrijdagavond en zaterdag- en zon dagmiddag", aldus secretaris Hans Heldens van De Pioniers. "Momen teel bestaat de vereniging uit 40 leden variërend in leeftijd van tien tot boven de 70 jaar. Alle facetten van de modelvliegsport worden in Venray beoefend. Van zwevers, motorvliegtuigen tot en met heli kopters aangedreven door brand- stof- en steeds meer elektromoto- ren."Volgens Heldens is er nog veel meer te vertellen over zijn hobby. "Als iemand nog meer informatie wil hebben, kan hij het beste een keer een kijkje komen nemen. Er kan op ons terrein ook een proef vlucht worden gemaakt met een echt modelvliegtuig. Als het weer het toelaat zijn er altijd vliegers aanwezig op zaterdagmiddag en zondagmiddag en op de meeste avonden. In de winterperiode is dat natuurlijk beduidend minder maar er zijn altijd vliegers die elke mogelijkheid aangrijpen om hun hobby uit te oefenen." Nadere informatie over De Pioniers is te vinden op website www.pioniers- venray.nl. Wim de Schryver deelnemer aan fietstocht Bergen-Bergen Zes Venraynaren nemen op zaterdag 22 augustus deel aan de 250 kilometer lange fiets tocht Bergen-Bergen voor het goede doel. De tocht is een initiatief van TWC Noord-Lim burg. Met de tocht hoopt de toerwielerclub genoeg geld bij elkaar te brengen voor de aan schaf van een duofiets voor de bewoners van het Maasdui- nenstaete in Nieuw-Bergen. Wim de Schryver is een van de zes enthousiaste Venraynaren. "Voor alle duidelijkheid, dit is een initiatief van TWC Noord-Lim burg", probeert Wim de Schryver een eventueel misverstand uit de weg te ruimen dat het groepje Venrayse fietsliefhebbers verant woordelijk is voor de rit vanuit het Noord-Hollandse Bergen naar de Noord-Limburgse naamgenoot. "Vorig jaar is de tocht voor de eer ste keer gehouden. Het was met een een groot succes. Er deden toen zestien enthousiaste fiets- liefhebbers mee, volgende week staan er 25 aan de start." Samen met Marian Oosterveld, Harrie Kellenaers, Karel van Soest en Mariëtte en Jack Lenssen uit Venray gaat De Schryver de uitda ging als gastrijder, hij is geen lid van TWC Noord-Limburg, aan. Zij maken deel uit van een groepje fietsenthousiastelingen die onder de naam Solidaridad wekelijks samen fietstochten ondernemen. "Nee, we zijn geen officiële vereni ging, gewoon een groepje mensen dat het gezellig vindt om samen te fietsen. We zijn inmiddels met in totaal zo'n dertig dames en heren van 35 tot 50 jaar oud. In groep jes wordt er iedere week wel op zaterdag en zondag gefietst. Geheel vrijblijvend." Het Rijk van Nijmegen, Duitsland en de Elzas zijn gewilde fietsgebieden voor de wielergroep. "We bevinden ons als fietsliefhebbers hier in het walhal la voor wielrenners. Overal hier in de buurt zijn prachtige streken om te fietsen. Daar profiteren we dan ook optimaal van. Als groep maken we grotere tochten, maar ook in kleinere groepen worden er initiatieven genomen om te gaan fietsen." Samen uit, samen thuis is het credo van de liefheb bers. "De tochten moeten voor iedereen een uitdaging zijn, maar wel haalbaar. Het is een sportief gebeuren, maar beslist met een sociaal aspect. Degene die een keer is mee geweest, is meteen verkocht." De rit Bergen-Bergen is van een andere orde. De fietsers ver- trekken op zaterdag 22 augustus in alle vroegte met de bus naar Noord-Holland. De leden van de lokale fietsclub zullen de renners de eerste vijftig kilometer begelei den. Via onder andere Enkhuizen, Lelystad, Putten en het Gelderse Voorst hoopt de groep diezelfde avond rond de klok van acht uur 's avonds weer in Noord-Limburg te arriveren. "Het is inderdaad een flinke afstand", lacht Wim de Schryver. "Ach, het ligt vooral aan de omstandigheden. Hebben we de wind mee en is het weer prima, dan wordt het een stuk makkelijker. Maar ja, als dat niet zo is, dan wordt het een zware opga ve." Normaal gesproken fietsen de liefhebbers zo'n tachtig kilome ter, nu krijgen ze drie keer zoveel voor de kiezen. "Het is sowieso een uitdaging, voor iedereen. Van de andere kant, we nemen van tijd tot tijd een pauze en zorgen dat we goed eten. Onze conditie is goed, dus heb ik er alle vertrou wen in dat we het gaan redden. We rijden geen vijftig kilometer per uur. Er bestaat natuurlijk wel de kans dat je zadelpijn krijgt, of dat de gewrichten niet meer wil len." Om goed voorbereid aan de start te komen, neemt De Schry ver komende zaterdag deel aan de Peter Winnen Classic in Yssel- steyn. "Een prima tocht van 135 kilometer om te kijken hoe ik er voor sta. Een mooie training." Hoe het avontuur ook afloopt, er zijn altijd winnaars. "Alle deel nemers hebben gezorgd voor sponsors die per afgelegde kilo meter 50 eurocent betalen. Per deelnemer komt het neer op 122,50 euro. Met z'n allen halen we dus een mooi bedrag bij elkaar. Die duofiets voor de bewoners van Maasduinenstaete komt er in ieder geval. Buiten dat het een fantastische uitdaging is, gaat het daar toch om." Fietsers die over de Leunse weg van Leunen naar Venray gaan, worden bij de rotonde bij Wieënhof nogal eens over het hoofd gezien. Auto's die van uit de richting van Wanssum de afslag van de Deurneseweg nemen, hebben een slecht uit zicht op het fietspad. Dit levert vaak gevaarlijke situaties op. Leunenaar Leo Willem s noemt zich ervaringsdeskundige. Volgens hem zijn er wekelijks aanrijdin gen en vrijwel dagelijks doen zich bijna-ongelukken voor. In een e mail met foto's aan de dorpsraad en Veilig Verkeer Nederland vraagt Willems om maatregelen te treffen. "We kunnen natuurlijk wachten tot erger, maar ik niet. Elk ongeluk is er een teveel", aldus de Leune- naar. Het hoge struikgewas en onkruid ontnemen de automobi listen het zicht. Vooral fietsende kleine kinderen ontsnappen daar door aan de aandacht. Bovendien is het voorrangsbord voor fietsers en bromfietsers wel erg klein en staat het te dicht op de kruising. Willems heeft al meerdere keren gebeld naar de gemeente met het verzoek vaker te snoeien. Omdat de Deurneseweg een provinciale weg is, gaat de gemeente daar niet over. "Ze zeggen het door te geven aan de provincie maar de volgen de maaibeurt is pas weer over vier weken." Volgens Willems is snoeien echter dweilen met de kraan open. Hij stelt voor alle onkruid en strui ken te verwijderen en deze hele hoek te verharden. Andere maat regelen zou kunnen zijn een snel- heidsremmer op de afrit, een gro ter en duidelijker bord met 'fietsers voorrang' en het meer vierkant maken van het fietspad waardoor de snelheid wordt geremd. Overeenkomsten Incasso's Aansprakelijkheid De dorpsraad van Yssel- steyn heeft onlangs afscheid genomen van drie leden: Thijs Derikx, Rob Janssen en Jan van de Pas. Secretaris Van de Pas heeft met negentien jaar de langste staat van dienst. Hij kwam op 14 mei 1990 in de dorpsraad en nam vier jaar later het secretariaat over. Jan van de Pas (67) wil graag plaatsmaken voor verjonging. Daarnaast vervult hij nog diverse bestuursfuncties bij Ysselsteynse verenigingen. Zo is hij bestuurslid van de KBO en het Zorghuus. Hij is voorzitter van de jeu de boules vereniging De Piëlboulers en hij is sinds 1993 secretaris en penning meester van de stichting Jeugd centrum. "Ik ben echt niet van plan achter de geraniums te gaan zitten" zegt Van de Pas die zich in 1990 zelf kandidaat stelde. In het Ysselsteyns nieuwsblad stond destijds een oproep. Er waren twee vacatures in de dorpsraad. Er meldden zich vier personen. Na een stemming onder de zittende dorpsraadleden werden Lei Hel- dens en Jan van de Pas gekozen. Heldens, de huidige wethouder, werd secretaris. Toen die in 1994 zijn intrede deed in de gemeente politiek, nam Van de Pas het secre tariaat over. Samen met voorzitter Sieb Nijssen - beiden zijn toevallig op dezelfde dag geboren - vormde hij een hecht duo. Nijssen: "We waren welhaast een twee-eenheid en vulden elkaar goed aan." De werkzaamheden beperkten zich niet alleen tot de avonduren. Nijs sen en Van de Pas hebben overdag flink wat uren besteed aan bespre kingen in het gemeentehuis. "We hadden allebei het voordeel dat we ons overdag makkelijker vrij konden maken", zegt Nijssen. Of het nu ging over woning bouw, verkeersmaatregelen of de inmiddels weer afgeblazen komst van Poolse werknemers naar het MOB-complex. Oud-onderwijzer Hospice Zenit nam vorig jaar 59 ernstig zieke mensen op. De jongste was 48 en de oudste 92 jaar. Uit het jaarver slag van 2008 blijkt dat drie kwart van de gasten er korter dan een maand verblijft. Hospice Zenit, gevestigd aan de Hoenderstraat in Venray, is een centrum voor palliatieve ter minale zorg. De mensen die wor den opgenomen zitten in de laat ste levensfase en ze hebben een levensverwachting van maximaal drie maanden. De helft is direct afkomstig uit het ziekenhuis. Ze kunnen niet meer beter worden en hebben behoefte aan onder steuning in allerlei opzichten. Van de 59 gasten (33 mannen, 26 vrou wen) konden er 38 direct worden opgenomen. De 21 anderen heb ben eerst op de wachtlijst gestaan. In 90 procent van de gevallen was kanker de ziekte. Naast de 22 professionele medewerkers (verpleegkundigen, verzorgenden, huishoudelijke hulp) kan Hos pice Zenit een beroep doen op liefst honderd vrijwilligers. Bijna de helft werkt mee in de directe zorg. De anderen helpen bij de nieuwsbrief, in de tuin, bij de was, koken, zetten zich in voor de sfeer en nazorg of doen technische klussen. Het is niet nodig om wer vingscampagnes op touw te zet ten. Er zijn voldoende vrijwilligers die zich spontaan melden. Vervolg voorpagina Toch blijkt er in Ysselsteyn meer interesse te zijn voor bouwkavels dan voor projectbouw. "We zijn er als dorpsraad blij mee dat er nu voldoende aanbod is", aldus Sieb Nijssen. "Dan hebben de mensen ook wat te kiezen. Beide plannen sluiten goed op elkaar aan. Behal ve eigen dorpsbewoners tonen ook steeds meer Brabanders uit de omgeving van Deurne inte resse om in Ysselsteyn te komen wonen. De huizenprijzen blijken hier wat lager te liggen." De helft van de gegadigden voor een kavel op de locatie Timmermannsweg- Ringweg wil binnen een jaar de woning bouwen. Iedereen kiest ervoor om zelf de grond te kopen en de woning in eigen beheer te (laten) bouwen. Meer dan de helft wil een kavelgrootte van tussen 300 en 530 vierkante meter. Ande ren hebben liever een nog ruimere kavel, oplopend tot 900 vierkante meter. De meeste belangstellen den (80 procent) willen een vrij staande woning. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching Van de Pas heeft als secretaris heel wat brieven de deur uitge daan. "De laatste jaren is de com municatie met de gemeente dui delijk verbeterd", vindt hij. "Ik heb als dorpsraadslid wel geleerd dat je vooral geduld moet hebben. In de beginjaren kreeg ik lang niet altijd antwoord op een brief. Dat was wel eens frustrerend." Sinds enkele jaren bezoekt ambtenaar Henk Versteegen iedere dorps raadvergadering. "Sindsdien loopt het veel beter. Versteegen speelt de zaken rechtstreeks door naar de betreffende afdeling. We krij gen dan ook sneller antwoord." Dat ambtelijke molens soms traag werken, bleek onlangs weer. Al drie jaar pleit de dorpsraad bij de provincie voor een verbete ring van de afslag Puttenweg-Pio- niersstraat. "De bocht is daar veel de krap. De wegen staan haaks op elkaar. Na drie jaar zijn we nu eindelijk zover dat de provincie dit knelpunt gaat aanpakken", ver zucht Van de Pas die toch met vol doening terugkijkt op de afgelo pen negentien jaar. "Het heeft veel energie en geduld gekost maar ik heb dit werk altijd met veel plezier gedaan." Een opvolger is echter nog niet gevonden. "Het is tegenwoordig lastiger om mensen te vinden. Dat leden zich spon taan aanmelden voor de dorps raad, komt niet vaak meer voor." Wel zijn de vacatures van Thijs Derikx en Rob Janssen inmiddels ingevuld door Marcel Baltissen en Hay Rubie. Derikx is bijna dertien jaar lid van de dorpsraad geweest. Hij was vooral het aanspreekpunt voor de agrarische ondernemers. Rob Janssen had vanaf februari 2004 zitting in de dorpsraad. Vt'iinty De Hoveniers wwim PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray UviJf-k Óii^e dte: www41unl1eEk.nl

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3