1*1 ■B - Psychische problemen De Locht De Kantfabriek Zeventiende Raadselige Roos Bangkok Boy D BEZORGEN? PEEL EN MAAS Donderdag 13 augustus 2009 - Pagina 10 In het kader van Klassiek op Locatie kan men op zondag 16 augustus genieten van een optre den door het Amsterdam Sinfo- nietta en Liza Ferschtman. Dit optreden vindt plaats op boeren hoeve Enderhof aan de Schandelo in Velden. Naast het Adagietto van Mahler en het strijkkwartet nummer 11 opus 95 van Ludwig van Beethoven worden het viool concert in d van Mendelssohn en het concert voor twee violen in d van Bach, waarbij Liza Fer- schtman de solist is, uitgevoerd. De 29-jarige violiste Ferschtman wordt beschouwd als een van de meest interessante muzikale persoonlijkheden van deze tijd. De afgelopen seizoenen trad zij op in binnen- en buitenland met orkesten als het Koninklijk Con certgebouworkest, Rotterdams Philharmonisch Orkest, Prague Philharmonia, Liszt Kamerorkest en het Israel Symphony Orches tra. Andere hoogtepunten waren onder meer het op televisie uitge zonden concert ter gelegenheid van het tienjarige bestaan van de zondagochtendconcerten in het Concertgebouw, en een live op televisie uitgezonden solo-optre den tijdens de Uitmarkt. Elk con cert slaagt Ferschtman er in haar publiek te raken met haar uitge sproken gepassioneerde spel en grote podiumuitstraling. Geboren als dochter van bekende Rus sische musici kreeg Ferschtman haar eerste vioollessen op haar vijfde. Ze volgde masterclasses en studeerde tot 1998 bij Herman Krebbers. Daarna werkte ze met Ida Kavafian aan het Curtis Insti tute of Music in Philadelphia en met David Takeno in Londen. In de komende seizoenen gaat Fer- schtman veelvuldig optreden in binnen- en buitenland. Amsterdam Sinfonietta bestaat uit kamermu- ziekspecialisten, allen strijkers. Het repertoire van het ensemble omvat uiteenlopende muzikale stijlen, van barok tot hedendaagse muziekstukken. Amsterdam Sinfo- nietta onderscheidt zich van 'regu liere' kamerorkesten door het grote belang dat wordt gehecht aan 'kamermuziekmentaliteit'. Ieder musicus draagt de verant woordelijkheid van een solospe ler. De eerste tien jaar stonden onder leiding van dirigent Lev Markiz. Hij werd in 1998 opge volgd door Peter Oundjian die in 2003 de artistieke leiding over gaf aan Candida Thompson, die reeds sinds 1995 concertmeester is. Doorgaans speelt men zonder dirigent. Ieder seizoen wordt er samengewerkt met gastdirigenten en solisten voor bijzondere pro jecten, waaronder Valery Gergiev en Jaap van Zweden. Op 16 augustus gaan de strij kersklanken op de binnenplaats van Boerenhoeve Enderhof samen smelten met de natuurgeluiden in het buitengebied Schandelo. Aan vang 16.00 uur. Reserveren kan via www.klassiekoplocatie.nl. en bij de VVV-winkels. Spectaculaire afsluiter jubileumjaar St. Petrus'Banden Muziek-, mars- en show korps St. Petrus'Banden uit Venray sluit het 50-jarig jubile um op zondag 6 september af met een taptoe in Venray. Het is alweer dertien jaar geleden dat de laatste Taptoe Venray heeft plaatsgevonden. Het is de organisatie gelukt om zeer bekende en hoog aangeschre ven korpsen uit Nederland naar Venray te halen. De Venrayse muziekvereniging bestaat in 2009 50 jaar. Het korps dat bij de oprichting een drum band was, werd later een jacht hoorn- en trompetterkorps. Nog later in zijn geschiedenis werd het een muziek- en majorettenshow- korps. In 2009 is het een muziek-, mars- en showkorps, bestaande uit een groep tamboers en blazers. Het korps bestaat uit 55 spelende leden en heeft een gemiddelde leeftijd van ruim twintig jaar. Het korps staat onder leiding van de jeugdige dirigent Joop Derks en de tamboers staan onder leiding van instructeur Henk Martens. Speciaal voor het 50 jarig-jubi leum zijn er nieuwe uniformen aangeschaft. Eind juni werd het jubileumjaar geopend met een feestelijke heilige mis in de Grote Kerk in Venray. Aansluitend was er voor de leden en vrijwilligers een feestavond. In het eerste weekend van juli werd er in het Odapark in Venray een jubileumfeest met receptie en concert gehouden. Daarbij werden drie leden die vanaf de oprichting van de ver eniging lid zijn gehuldigd. Frans Rommen, Willem van Lieshout en Jan van Kempen ontvingen uit de handen van wethouder Patrick van den Broeck een gouden speld met oorkonde. Op 6 september wordt het jubileumjaar afgesloten met een grote taptoe. Het is alweer dertien jaar geleden dat de laatste Taptoe Venray heeft plaatsgevonden. Op verzoek van velen wordt er ter gelegenheid van het jubileumjaar weer een taptoe georganiseerd. Het is de organisatie van de tap toe gelukt om zeer bekende en hoog aangeschreven korpsen uit Nederland naar Venray te halen: Concord Pipe Band uit Hengelo, Drumfanfare van de Koninklijke Luchtmacht uit Breda, Jachthoorn en Trompetterkorps uit Gemert, Jubal Drum and Bugle Corps uit Dordrecht en Show en Marching- band Amigo uit Leiden. Naast het optreden van deze korpsen zal MMSK St. Petrus'Banden haar nieuwe veldshow presenteren met als thema Marco Borsato. In deze show neemt MMSK haar publiek mee in een medley van Nederlands bekendste zanger en zullen diverse van zijn num mer één hits ten gehore worden gebracht. MMSK is een korps dat niet streeft naar een toppositie in de muziekwereld, maar naar veel muziekplezier voor haar leden en daarmee de toeschouwer en de toehoorder veel muzikaal genoe gen kan bieden. Gedurende de taptoe zullen er diverse andere thema's aan bod komen. Jubal Drum en Bugle Corps verplaatst zich met de show Goochelaars en Geesten in de wereld van een illusionist, terwijl Show en Marchingband Amigo de aanwezigen mee terugneemt naar de jaren 70 en 80 met hun show Tribute to Tom Jones. Drumfanfare Koninklijke Luchtmacht Breda borduurt verder op de vele talen tenjachten en sleept de bezoekers mee in de show Dancing with the Airforce. Jachthoorn en Trom petterkorps Gemert brengt haar show Grata Novitas en presen teert hier haar eigen nieuw ont wikkelde jachthoorn sound. De Concord Pipe Band uit Hengelo tenslotte treedt uiteraard op met hun welbekende doedelzakken en specifiek gestemd slagwerk. Hun show wordt gecompleteerd door de Schotse Highland Dancers met de bekende Schotse Sword Dance. De jubileumtaptoe vindt plaats vanaf 14.00 uur op het terrein van Atletiek en Triatlon Vereniging Venray aan de Sportlaan 1 in Ven- ray. De toegang is geheel gratis. Op het twee dagen durende muziekspektakel Live On Stage Tour in Horst, dat gehouden wordt op vrijdag 28 en zaterdag 29 augustus, kan men genieten van optredens door verschillende coverbands. Het Wilhelminaplein in Horst staat deze twee dagen in het teken van live muziek. De coverband Catch! uit Den Haag is een Britpop coverband Lock Nine uit Lierop en winnaar van de The Clash of the Cover Bands 2008/2009. Rockcoverband Waste uit Amsterdam is een grote naam die deze editie van de Live On Stage Tour tot een hoogtepunt gaat maken. Daarnaast speelt op dit festival nog Rock coverband Idiot Proof uit Eindhoven. Deze line-up gaat twee dagen lang zorgen voor een muzikale ervaring waar de dynamiek vanaf zal spatten. Op vrijdag vanaf 20.00 uur gaat Lock Nine optreden. De vijf mannen van Lock Nine weten elke aanwezige vezel te raken met hun performance. De band impo neert het publiek met nummers als Bittersweet Symphony van The Verve, laat de zaal dansen en springen op Human van The Kil lers en krijgt iedereen stil met The Scientist van Coldplay. Als je in een half uur in een volgepakt Paradiso en 013 alle mogelijke emoties bij het publiek naar boven kunt halen, dan ben je absoluut top W^SÊ m 7 en een regelrechte sensatie. Lock Nine speelt ook het eigen werk. Catch! Bestaat uit vier mannelijke podiumbeesten die zorgen voor muzikale hoogtepunten. Catch! is een rockcoverband met uit stapjes naar rock and roll, funk en dance classics met een scherp randje. Het constant zoeken naar de grenzen van het muzikale en het hoge entertainmentgehalte maken van Catch! een eigentijdse coverband. Op zaterdag 29 augus tus vanaf 20.00 uur is het de beurt aan de Amsterdamse rockcover- band Waste. Waste bestaat uit vier muzikanten die zich uitleven in de rocknummers vanaf begin jaren '90 tot nu. Al vele jaren weet Waste op elk podium het publiek in beweging te krijgen met num mers van onder andere Muse, Red Hot Chili Peppers, Radiohead en Metallica. Daarna is het de beurt aan Idioot Proof. De band impo neerde op alle bezochte locaties met hun klasse en professionali teit. De covers worden met over tuiging op het aanwezige publiek uitgestort. Meer informatie is te vinden op www. theclashofthecoverbands. com. Een op de vier volwassenen kampt met psychische proble men, zoals (manische) depressie, schizofrenie, borderline of demen tie. Psychische problemen raken dan ook veel mensen in hun omgeving, zoals partners, kinde ren, ouders, broers en zussen. Zij ervaren vaak een grote belasting en lopen extra risico zelf klach ten te krijgen van overbelasting, somberheid of eenzaamheid. De afdeling Preventie van GGZ Land van Cuijk en Noord-Limburg start daarom trainingen die speciaal zijn bedoeld voor naastbetrok kenen. Het accent ligt op ken nis over de betreffende ziekte (oorzaken, gevolgen, kenmerken, behandeling) en hoe men daar als naaste zo mee om kan gaan, dat men ook zelf gezond blijft. De thema's communiceren, grenzen stellen, hulp vragen en goed voor jezelf (blijven) zorgen komen uit- gebreid aan bod. Daarnaast is er ruimte voor het uitwisselen van ervaringen. Bij voldoende aanmel dingen starten de volgende trai ningen: Omgaan met borderline op een vrijdag in september van 15.00 tot 17.00 uur in Boxmeer. Omgaan met dementie start op op maandag 28 september van 13.00 tot 15.00 uur in Boxmeer. De trai ningen Omgaan met schizofrenie, Omgaan met manisch depressieve stoornis en Omgaan met depres sie starten rond oktober 2009 in Boxmeer of Gennep. Belangstel lenden krijgen een vrijblijvend kennismakingsgesprek met een van de trainers. Voor aanmelden of meer informatie kan men contact opnemen met het secretariaat van de afdeling Preventie, GGZ Land van Cuijk en Noord-Limburg via telefoon (0485)847 366 of via e mail preventie-boxmeer@ggzoost- brabant.nl. In streekmuseum De Locht in Melderslo kunnen bezoekers op zondagmiddag 16 augustus een kroetwis maken. Ook voor kinde ren is dit een leuk karweitje. Een kroetwis is een bundel van krui den en andere natuurlijke produc ten. Het gaat om een eeuwenoud gebruik rond het feest van Maria Hemelvaart. Paul Cuypers zorgt voor vakkundige toelichting. Hij heeft zich verdiept in de achter gronden van dit gebruik en weet er dan ook allerlei interessante details over te vertellen. Muziek en spel worden verzorgd door de liedjeszanger Math Craenmehr. Verder kunnen de bezoekers genieten van de tijdelijke exposi ties De Twaalf maanden van het Jaar, met middeleeuwse afbeel dingen over het leven op het plat teland van rond het jaar 1500 en Het Trekpaard Springlevend, met schilderijen en aquarellen van paardenschilder Ton van der Weer den. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur en groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. De speciale activiteiten op zon dag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht.nl. In Museum de Kantfabriek is tot eind november een presentatie te zien van het eindexamenproject van de Rietveld Academie van Carin Baeten (1961) met de titel Volk. Volk is een groep figuren en attributen die in een eigen wereld leven. Elk figuur heeft zijn eigen verhaal, zijn eigen geschiedenis, zijn eigen ziel. Ze zijn opgebouwd en samengesteld met bestaand textiel. De zwarte zwaan speelt een dominante rol in de groep. Een zwarte zwaan draagt veel symboliek vanuit het verleden, zowel in de westerse cultuur als in andere culturen zoals het hin doeïsme en de islam. Maar ook in het heden: de kredietcrisis wordt bijvoorbeeld een economische 'zwarte zwaan' genoemd. De zwarte zwaan die ineens opduikt, onverwachts. Terwijl niemand het ooit gezien heeft. Kan de groep de dans van de zwarte zwaan ont springen? Ook de tentoonstelling 3xMarKant is nog tot 13 septem ber te zien. De Kantfabriek, gele gen aan de Americaanseweg in Horst en is geopend op vrijdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Voor groepen kan men een afspraak maken via telefoon (077)398 1650. Zie ook www. museumdekantfabriek.nl. Peelmuseum Het Peelmuseum in America is ook op zondag 16 augustus van 13.30 tot 16.30 uur weer open. Normaal is het museum van begin april tot eind oktober alleen op woensdagmiddag, en op afspraak, geopend. Maar nu kunnen de bezoekers deze zondag terecht om de uitgebreide collectie in de beide museumgebouwen en op het buitenterrein te bewon deren. Deskundige medewerkers zijn aanwezig om nadere uitleg te geven. Het Peelmuseum is geves tigd aan de Griendtsveenseweg in America. Zie ook www.stichtingpeelmu- seum.nl. Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Schrijvers uit het zuiden van het land hebben tot eind september tijd om inspiratie op te doen voor deelname aan de Raadselige Roos. Deze jaarlijkse schrijfwedstrijd van Literair Café Venray-regio vindt voor de zeventiende keer plaats. Men kan tot 1 oktober een gedicht en/of verhaal insturen. Het thema daarvan is vrij. Voor de winnaars onder de deelne mende schrijvers en dichters uit Zuid-Nederland en ook Belgisch Limburg staat weer de Venrayse roos klaar, een bronzen trofee voor proza en een voor poëzie. Bij poëzie is tevens de publieksprijs de Bij-prijs te winnen. Om jonge ren te porren mee te doen kan de poëziejury ook aan deelnemers tot dertig jaar een of meer aanmoedi gingsprijzen toekennen. Winnaars daarvan krijgen op basis van een selectie van hun werk deskundig advies. Alle deelnemers ontvangen een bundel met het bekroonde werk van de prijswinnaars en een verdere selectie uit de inzendin gen. Publicatie vindt ook plaats op de website van de Venrayse organisatie. De verzamelbundel Raadselige Roos vijftien Jaar ligt dankzij het Prins Bernhard Cul tuurfonds in alle openbare bibli otheken in Limburg en Brabant. Voor de zeventiende Raadselige Roos dienen gedichten in dertig- voud en verhalen in zesvoud voor 1 oktober ingezonden te worden naar: Noordsingel 29, 5801 GJ in Venray. De verhalen en gedichten moeten origineel zijn en niet eer der gepubliceerd. De jury's krijgen de inzendingen naamloos onder ogen. Daarom dienen de persona lia (naam, (email)adres en telefoon, geboortedatum en -plaats) op een bijlage te worden bijgevoegd. Op verzoek worden overigens inzen dingen onder pseudoniem gepu bliceerd. De winnaars worden bekend gemaakt op zondag 24 januari 2010. Dan wordt ook de bundel Raadselige Roos 17 gepre senteerd. Voor reglement, verdere infor matie en uitverkoren inzendingen van eerdere wedstrijden kan men op www.literair-cafe-venray.nl. terecht. Rommelmarkt in Overloon Buurtvereniging Rond de Heide in Overloon houdt op vrijdag 21 augustus vanaf 18.00 uur een grote rommelmarkt in de tent bij café hotel Bos en Berg in Over- loon. De opbrengst van de rom melmarkt komt deels ten goede komen aan de plaatselijke afdeling van De Zonnebloem. Vanaf 19.30 uur worden de topstukken bij opbod verkocht. Accordeon- en harmonicafestival Het Trio Buddiger houdt op zondag 16 augustus voor de eer ste keer een accordeon/harmo nica festival met open podium in café/zaal De Kisten Trui aan de Dorpsstraat in Middelaar. De zaal gaat open om 12.00 uur. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Ger via telefoon (0485)342671 of bij Joke via telefoon (077)3982232. Carry Slee schrijft voor alle leef tijden, maar ze is vooral bekend door haar kinder- en jeugdboeken, waarvoor ze veel prijzen in de wacht sleepte. Negen keer won ze de Nederlandse Kinderjury en vijf keer de Jonge Jury. Slee schreef vier romans voor volwassenen. Moederkruid, dat genomineerd werd door de NS Publieksprijs, Dochter van Eva, Doe Toegift en Ooggetuigen. Bangkok Boy is haar eerste roman voor zestien jaar en ouder. Joep Ik voel haar ogen in mijn rug priemen. Niet omkijken! zeg ik tegen mezelf. Als ik omkijk, ben ik verloren. Ik ga naasts Pierre in de bus zitten. 'karren!' snauw ik. 'Relax.' Pierre steekt de sleutel in het contact. Tempo man, denk ik. Zo meteen trekt ze de deur van de bus open en dan...? Bo Ik ruk de foto's van Joep van de muur en stop ze in de papier versnipperaar. Een van de laatste aankopen van Joep. Hij was altijd bang dat iemand de aantekenin gen van zijn ontwerpen zou vin den. Een beetje paranoia, maar dat is Joep ook. Ik kijk naar de snip pers die uit het apparaat rollen. Het is heerlijk om Joeps face in stukken te zien snijden. De negentienjarige Bo begrijpt er helemaal niets van als haar vriend Joep ineens een punt ach- ter hun relatie zet. Als haar ergste woede is gezakt, vraagt ze zich af waarom hij haar heeft gedumpt. Aangespoord door haar vriendin Anouk gaat ze hem zoeken. Tot haar verbazing blijkt hij spoorloos verdwenen. Het enige teken van leven is een kaart aan zijn adoptie ouders, waarop staat dat hij naar Bangkok gaat. Vastberaden dit tot op de bodem uit te zoeken, rei zen Bo en Anoek Joep achterna. Ze raken verzeild in een avontuur met verstrekkende gevolgen Het boek is te koop bij Boek handel Van den Munckhof aan de Hofstraat in Venray en kost 15,95 euro. Klassiek op Locatie K Taptoe Venray van een hoog niveau Kunst Cultuur Live On Stage Tour Verspreidingsburo

Peel en Maas | 2009 | | pagina 10