Het geheim van de Oda-ekster - Lunapark bij Klassiek op Locatie tieve ieder een 1 r Tentoonstelling De oorlog aan den Lijve Puzzel en win! Klein Zwitserland "Concertfotografie is mijn passie!" Voorgoed verdw ve niers P@$fflüE Voorgoed verdwenen? PEEL EN MAAS Donderdag 6 augustus 2009 - Pagina 14 -- - rjt Kinderen in de leeftijd van vijf tot tien jaar kunnen deze zomer in het Odapark in Ven- ray terecht voor een speur tocht. Met een speurboekje gaan ze op zoek naar het geheim van de Oda-ekster. Tijdens de zoektocht maken ze aan de hand van vragen en opdrachten op speelse wijze kennis met het natuurrijke landschap en de bijzondere kunstwerken in Odapark. De ouders kunnen in het Thee huis de expositie The New Jud gement Of Paris van de Franse kunstenaar Olivier Blanckart bezoeken. Het Odapark is in de zomervakantie geopend van dins dag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De speurtocht De schat van de ekster, duurt onge veer anderhalf uur. Op de route zijn talrijke plekken waar de kin- deren kunnen spelen of picknic ken. Tijdens de speurtocht komen ze in aanraking met kunst, en ook na afloop als ze met de gevon den schat op adem komen in het Theehuis kunnen ze de lopende expositie bekijken. De routeboek jes voor de speurtocht zijn ver krijgbaar bij het Odapark en bij het VVV-kantoor in Venray. Indien gewenst, zorgt het Odapark voor een picknickmand met lekker nijen voor onderweg. Leuk voor kinderfeestjes. Ook voor speciale arrangementen, bijvoorbeeld in combinatie met een rondleiding, kan worden gezorgd. Picknick manden of rondleidingen dienen minimaal twee weken van tevoren bij het Odapark te worden gere serveerd. In de solotentoonstel ling The New Judgement Of Paris toont Odapark tot 15 augustus recente sculpturen en foto's van antikunstenaar Blanckart (Brus- sel, 1959). Vanuit zijn woonplaats Parijs creëert hij maatschappijkri tische mensfiguren vervaardigd uit ogenschijnlijk waardeloos verpakkingsmateriaal. Op dadaïs tische wijze, door van afgedankte spullen kunst te maken, verleidt hij de toeschouwer om ze ver volgens met scherpe kritiek te lijf te gaan. Met zijn op het eerste gezicht ietwat sullige en grappig uitziende mensbeelden, weet de kunstenaar het publiek meteen te verleiden. Bij nadere beschouwing wordt duidelijk dat achter de qua- sionschuldige blikken van de the atrale poppen een verontrustend, politiek commentaar schuilgaat. Blanckart lokt de kijker in de val om hem vervolgens met scherpe kritiek te lijf te gaan. Het Odapark is gelegen aan de Merseloseweg in Venray, e-mail info@odapark.nl. Zie ook www. odapark.nl. In het World Art House in Well vindt op zaterdag 8 augustus een optreden plaats van ensemble Lunapark. De concertserie Klassiek op Loca tie legde contact met Arnold Marinissen, kenner van mini mal music die momenteel samen met Anthony Fiumara de oprichting van een nieuw ensemble aan het voorberei den is. De artistieke ideeën en het enthousiasme van zowel de musici als van Klassiek op Locatie leidden tot de première van het ensemble Lunapark in de beel dentuin van het World Art House, waar een toonaangevende col lectie beeldhouwkunst uit Zim babwe wordt geëxposeerd. Luna park bestaat uit een aantal musici die hun muzikale sporen ruim schoots hebben verdiend. Wer kend in diverse samenstellingen, worden hedendaagse composities van uiteenlopende stromingen uitgevoerd. De naam staat voor het machinale in de stukken, maar ook voor spanning, het avontuur, de pret, de onverwachtse boch ten en de snelle loopings. In 1960 trok de Amerikaanse componist Philip Glass naar Parijs, waar hij in aanraking kwam met Indiase raga's. Hij raakte dermate geboeid door de melodische bewegingen en ritmes van de diverse volkeren dat hij gedurende vele jaren inten sieve bezoeken bracht aan India, de Himalaya en Afrika. Vooral de ontmoeting met de befaamde sitarspeler Ravi Shankar veran derde zijn muzikale denken en motiveerde hem te experimente ren met zijn beroemd geworden repetatieve stijl, die aan de basis stond van de minimal music. Deze muziek wordt gekenmerkt door vaak korte frases met subtiele vari- Ensemble Lunapark (foto Jarko Aikens TH) aties, meestal uitgevoerd in een constant tempo. Door de langza me verschuiving van samenklan ken heeft de muziek een hypno tiserende werking zoals men die ook aantreft in de Afrikaanse en Indiase muziekcultuur. Ook Steve Reich haalde zijn inspiratie uit Afrikaanse en Indiase muziek. In de zomer van 1970 reisde hij af naar Ghana, waar hij les kreeg van de master drummer Gideon Aler- woyie. Deze korte ontmoeting met de Ghanese muziek bleek van groot belang. Reich richtte een ensemble op dat zich exclusief hO keuten van loon op zijn eigen muziek zou richten; Steve Reich and Musicians. Voor die groep zou hij de sleutelwer ken in de daaropvolgende decen nia schrijven. Buiten de beeldende kunst werden Reich en Glass in de beginjaren niet of nauwelijks seri eus genomen, doch al gauw wer den complete opera's in deze stijl geschreven en steeg de populari teit enorm. Op 8 augustus staan er composities van beide Amerika nen op het programma, daarnaast klinken er stukken van Peter Gar land, John Luther Adams, Anthony Fiumara en Arnold Marinissen. Zowel elektronica als marimba, vleugel, bas en fluit komen aan bod in de composities, waarbij soms de nadruk ligt op het ritme en soms de basis wordt gevormd door de verschuivende klanken. De musici leiden het publiek door de ruime Afrikaanse beeldentuin, waarbij de vier podia dienen als rustpunt. Het optreden begint om 20.00 uur in het World Art House aan de Elsteren 11 in Well. Kaarten reserveren kan via www.klassie- koplocatie.nl. of zijn te koop bij de VVV-winkels Noord en Midden Limburg, Heerlen en Maastricht. Wandelen in de Boshuizerbergen IVN Geijsteren/Venray houdt op zondag 16 augustus een gezins wandeling in de Boshuizerbergen. Deze tocht is bedoeld voor ieder een die graag wandelt en wat meer te weten wil komen over het gebied, het ontstaan, het beleid en de plannen met de Boshuizerber- gen. Speciale aandacht is er tijdens deze wandeling voor de kinderen, die door het zelf ontdekken, zien, voelen en ruiken, de natuur gaan beleven. De start van deze tocht is om 10.00 uur vanaf het voormalig waterpompstation aan de Zuider bergweg. Deze vind men als men door Oostrum richting Geijsteren gaat, tot de rand van het bos. De Boshuizerbergen liggen ten noord oosten van Venray aan weerszijden van de spoorlijn Venlo-Nijmegen. Toen de mens zijn intrede deed in dit gebied stonden er oerbossen op wat nu Boshuizerbergen heet. Dat waren natuurlijke bossen met beuken, berken en eiken. Mensen hebben ze in de loop der eeuwen omgevormd tot eikenhakhoutbos- sen, heidevelden en akkertjes. De hakhoutbossen voorzagen in de houtbehoefte en de akkertjes in de voedselbehoefte van de mens. Wat nu weidevelden zijn voor de koeien waren vroeger heidevel den voor de schapen. Doordat er teveel schapen graasden en er op sommige plaatsen een te dikke heidelaag werd weggehaald, ont stonden kale zanderige plekken in de heidebegroeiing, de wind kreeg vat op het zand en zo ontston den de zanderverstuivingen. Op de duur was het gebied Boshui- zerbergen een grote open zand vlakte. Op sommige dagen in de zomer zijn de temperatuurschom melingen extreem. Overdag is de temperatuur vlak boven het zand schroeiend heet terwijl het bij hel dere nachten kan dalen tot onder het vriespunt. Speciale mossen en korstmossen en ook de jenever bessen zijn hier dan ook volop te vinden. Ook is er begrazing door schapen en wie weet komt men de herder tegen. De tocht duurt tot ongeveer 12.00 uur. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo kan men op zondag 9 augustus genieten van een optre den door mandolineorkest Rosa Musica. Verder is in de smederij de smid aan het werk. Bezoekers van het museum kunnen ook genie ten van de tijdelijke exposities De Twaalf maanden van het Jaar, met middeleeuwse afbeeldingen over het leven op het platteland van rond het jaar 1500 en Het Trek paard Springlevend, met schilde rijen en aquarellen van paarden- schilder Ton van der Weerden. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kun nen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. De speciale activi teiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht. nl. Zoo Parc Het klimmen in bomen in Zoo Parc Overloon is normaal gespro ken alleen voorbestemd voor de apen en andere boombewoners als kleine panda's en beermarters, maar nu kunnen ook bezoekers van het park de boom in. Tot en met 19 augustus staat er namelijk een klimpalmboom in het park. Elke dag kunnen bezoekers tussen 11.00 en 16.00 uur hun klimkun- sten tonen en proberen bovenin een van de drie zeven meter hoge palmbomen te klauteren. Behen digheid, lef en een gebrek aan hoogtevrees zijn nodig om deze unieke ervaring aan te gaan. Jong en oud mogen deelnemen aan het palmboom klimmen; enige vereis te is een minimum lichaamslengte van 1.10 meter. Veiligheid is gega randeerd. Deelnemers die halver wege het niet meer zien zitten of last krijgen van hoogtevrees kun nen zich via het veiligheidstouw zonder problemen naar beneden laten zakken. Zoo Parc Overloon aan de Stevensbeekseweg in Over- loon is dagelijks geopend van 9.30 tot 18.00 uur. Zie ook www.over- loonzoo.nl. Kermis bij Hannes in Overloon Tijdens de kermis in Overloon, van zaterdag 15 augustus tot en met woensdag 19 augustus, heeft café Hannes een gevarieerd en gezellig programma gemaakt. Zaterdags trapt het muziekduo Double af. Vanaf 21.00 uur zullen zij optreden in de tent. Op zondag zal vanaf 15.00 uur het podium worden vrijgemaakt voor de arties ten uit Overloon tijdens het Lons artiesten podium. Aansluitend zal coverband Loszand het muzikale gedeelte overnemen en de avond spetterend afsluiten. Op maandag staat er opnieuw een Overloonse band op het podi um. Om 21.00 uur is het de beurt aan Random, een band die ook al verschillende jaren tijdens de kermis bij café Hannes te horen is. Dinsdag om 21.00 uur zal een rockband voor het eerst haar opwachting maken in de feest tent. Heavy Fuel speelt top 40- muziek met een stevig randje. Tij dens de laatste dag van de kermis, woensdag, is er vanaf 15.00 uur een matinee waar Double voor de muzikale gezelligheid gaat zorgen. Om 17.00 uur die dag zal de kin- derpopact Djumbo een optreden verzorgen. Ze hebben al enkele singles uitgebracht zoals onder andere Boya, boya bay en Djumbo jump. U dient voor dit optreden een kaartje te kopen. Een kaartje kost 7,50 euro in de voorverkoop en tien euro aan de kassa. Onder de titel De oorlog aan den Lijve wordt door het Museum van de Psychiatrie en 't Freuleskeshuus in Venray van 11 september tot en met 23 november een dubbelten toonstelling gehouden. Het Museum van de Psychiatrie beeldt de laatste oorlogsdagen, de bevrijding en de evacuatie van beide gestichten uit, terwijl 't Freuleskeshuus diezelfde aspec ten, betreffende Venray, weergeeft. De officiële opening van de beide tentoonstellingen is op vrijdag 11 september in Kunstencentrum Jerusalem in Venray. Deze ope ning is uitsluitend voor genodig den. Om de tentoonstelling over beide gestichten extra luister bij te zetten, wordt er op zondag 13 september vanaf 14.00 uur een speciale middag gehouden in de kapel van de Servaashof. Er wordt een video vertoond met gesprek ken met enkele mensen, die de oorlogstijd hebben beleefd. De oorlogstentoonstelling wordt gehouden in de hal en in een van de gangen op de begane grond van het hoofdgebouw en is tijdens kantooruren te bezoeken. Naast authentieke foto's worden er ori ginele brieven en documenten getoond. De organisatoren zijn nog steeds op zoek naar foto's, docu menten, dagboeken en gebruiks voorwerpen, die specifiek betrek king hebben op een der beide gestichten. (Oud)medewerkers die beschikken over een originele foto, een aangrijpende dagboek of een handig gebruiksvoorwerp, die herinneren aan de oorlog, kunne dat melden aan het Museum van de Psychiatrie. Iedere woensdag van 9.00 tot 12.00 uur komen vrij willigers van het museum bijeen in de voormalige drukkerij onder het hoofdgebouw om bijdrages in ontvangst nemen. Ook kan men via e-mail museum@ggznml. nl. via telefoon (0478)527527 of (0478)527221 een afspraak maken, wanneer en hoe een bij drage opgehaald kan worden. Doe mee en win 4 vrijkaartjes voor Speelpark Klein Zwitserland in Tegelen! 9 3 4 7 3 5 8 6 2 6 5 4 5 6 1 1 3 4 2 3 7 8 1 3 5 9 2 6 8 8 4 2 3 9 7 SPEELPARK Vibes: Monique Pouwels uit Venray (2) Welke fotograaf droomt er niet van om de ultieme foto te maken. Zidane die tijdens het WK voetbal een kopstoot uitdeelt en na een rode kaart het veld moet verlaten. Of in een veel verder verleden de aanslag op John F. Kennedy in Dallas. Momenten die in ieders geheugen gegrift zijn, maar slechts door een enkeling op de gevoelige plaats zijn vast gelegd. In samenwerking met Combi Dom Melskens in Venray presenteert Peel en Maas de komende maanden in de rubriek Vibes een aantal (amateur)fotografen van wie de hobby is uitgegroeid tot een fotobeleving. In deel 2 Monique Pouwels uit Venray die con certfotografie als haar grote passie heeft Waar fotografeer je mee? Ongeveer anderhalf jaar geleden heb ik een camera gekocht die specifiek geschikt is voor mijn passie: concertfotografie. Omdat ik lid ben van de fanclub van Nickelback en Bon Jovi heb ik de mogelijkheid om bij diverse concerten vooraan bij het podium te staan, hierdoor was al snel het idee geboren om foto's te maken van het optre den. Fotograferen met een spiegelreflex mag niet, dus heb ik destijds de oplossing gevonden in een camera die een groot zoombereik heeft en goed presteert in moeilijke lichtsituaties. Sinds kort fotografeer ik met een spiegelreflex van Canon, een aantal maanden geleden kreeg ik deze camera in handen, en ik was al snel over tuigd van de voordelen. Sindsdien heb ik een aan tal cursussen en workshops gevolgd en raak ik steeds meer gefascineerd van de bijna onbeperkte mogelijkheden. Hoe ga je te werk, en wat is je geheim? Doordat ik mijn onderwerp natuurlijk erg goed ken, weet ik wat ik kan verwachten. Door de lichaamstaal en emoties die bij bepaalde num mers horen, en omdat ik naar meerdere concer ten ga, worden bepaalde effecten voorspelbaar zodat ik op het juiste moment mijn vinger op de ontspanknop heb liggen. Dat is dan ook meteen mijn geheim: verdiep je in je onderwerp. Op deze manier maak ik opnames die een ander alleen met geluk kan maken. Wat zijn je mooiste foto's? Het concert van Nickelback in Dublin was voor mij een hele bijzondere ervaring. Ik kreeg toe stemming om helemaal vooraan te fotograferen. Ik heb die avond opnames gemaakt die anders niet mogelijk waren geweest. Ik had de mogelijkheid om te fotograferen zonder dat er allerlei obstakels voor mijn beeld stonden. Een andere opname is gemaakt tijdens het nummer Keep the Faith van Bon Jovi. Ik wist dat ik op een gegeven moment een prachtig silhouet kon maken van de zanger en dat is dan ook prachtig gelukt. Wat hoop je nog te fotograferen? Het zou wel erg gaaf zijn om bij Bon Jovi of Nic kelback met een perskaart te mogen fotograferen. Op die manier zou ik nog meer vrijheid hebben voor het podium. En Daniël Adair (de drummer van Nickback) zou ik graag een keer in actie wil len fotograferen. Hij heeft zo'n bijzondere drum techniek, en die zou ik graag eens vast willen leggen. Dat is nu bijna onmogelijk omdat er altijd apparatuur tussen mijzelf en hem in staat. >.U. i* 'w- - Boekrecensie in Peel en Maas Tije haalde diep adem en liet zich in het donkere water zakken tot op de bodem. Bodem? Onder zijn voeten voelde hij iets zachts. Iets wat meegaf, maar toch veerkrachtig was. Tije en zijn vrienden zijn goed in het bouwen van dammetjes. Zo goed, dat ze het water kunnen laten stromen waarheen zij willen. In een bouwput bijvoorbeeld. De volgende dag vinden ze een lichaam op de bodem van hun zelf aangelegde zwembad. Is hij verdronken? Dan is het hun schuld! Tije en zijn vrienden willen het lijk het liefst vergeten. Maar en ver schijnen brieven, in geheimtaal. Dreigementen worden waarheid. Een vreselijk geheim komt uitof ze willen of niet. De jeugdthriller Voorgoed verdwenen? van Lydia en Niels Rood is te koop bij boekhandel Van den Munckhof aan de Hofstraat in Venray en kost 13,95 euro. I - r.J /A Begin met een goed en gratis gesprek! T (0478) 54 63 39 E info@keutenvanloon.nl W www.keutenvanloon.nl Kunst Cultuur Er wordt elke week een puzzel gepubliceerd waarvan u de oplossing kunt doorbellen om kans te maken op de prijs. Zo doet u mee: Om kans te maken op een prijs, belt u de oplossing door naar 0909-5010215 (max. 0,44 a. p.g.v. Daar wordt u gevraagd om één bepaalde rij cijfers van de door u gevonden oplossing in te toetsen.Uit alle juiste inzendingen wordt de winnaar getrokken. Veel succes! *(max. 0,44 ct. p.g. de kosten voor het gebruik van uw mobiele telefoon) Op deze puzzel zijn de algemene voorwaarden van de uitgever van toepassing. Deze actie is een samenwerking met www.puzzelland.com. Oplossing vorige week: 12 Is |4 Is 19 1617 13 De winnaar van week 31 is: de familie Seijkens uit Castenray Schrijf decijfers 1 tot: en met: 9 elk één keer in alle horizontale rijen en vertikale kolom- men,en in elkvan denegen vierkantjesvan 3x3vakjes. Klein Zwitserland is een speelpark in het groen met uiteenlopende attracties. Bij ons staat spelen en avontuur in het groen centaal. Kinderen kunnen zich uitleven op touwbruggen hoog tussen de bomen. In de langste glijbaan van Europa of op de hoogste schommel van Nederland! Los de puzzel op en win vier entreekaartjefvoor Klein Zwitserland. Kijk voor alle informatie oAww.kleiin-zwitserland.nl eld. Over de uitslag wordt niet Haar voor -g,'" ft& tfumit liw ft PturtA I wild Rood NipK Rood

Peel en Maas | 2009 | | pagina 14