HEMA vrijstaat voor fietsen Centrum blijft 's ochtends toegankelijk Hoogste punt 't Loonder Ton voor bouw sporthal Venray Jubileum oldtimertoertocht: meer dan 400 klassiekers k Maashees krijgt dorpsconciërge Onthulling Henschenius Venray krijgt kunstwerken cadeau SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN Donderdag 30 juli 2009 - Pagina 3 PEEL EN MAAS Fiets aan de hand meenemen mag, maar stallen is straks verboden in centrum Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg In augustus 2010 afsluiting kernwinkelgebied Na afronding van het project 'Centrum op de schop' is het afgelopen met het neerzetten van fietsen in winkelstraten en op pleinen. Het winkelhart wordt met paaltjes afgeslo ten en rondom het centrum komen op meerdere plekken uitgebreide fietsenstallingen. De enige uitzondering vormt nog de HEMA. De fietsenstal ling aan de achterzijde van het warenhuis aan de Schoolstraat wordt de enige 'vrijstaat' in het vernieuwde centrum. Afgelopen donderdag tijdens de informatieavond in De Witte Hoeve vreesden enkele cen trumbewoners dat het straks een fietsenpuinhoop zal wor den bij HEMA. Projectleider Rein Blaauw vertelde dat de gemeente er weinig aan kan doen. "Tot op het hoogste niveau is er overleg geweest. HEMA wil per se de fiet senstalling behouden. Omdat dit Als een van de manieren om de leefbaarheid in het kleine Maashees te vergroten heeft de plaatselijke dorpsvereniging het plan opgevat om een dorpscon ciërge aan te stellen. Vanaf 1 sep tember wordt er concreet invul ling gegeven aan dit idee. Deze conciërge, Jos Bouten, gaat met name werkzaamheden uitvoeren, waarvoor normaliter geen vergoe dingen of budgetten bestaan, vrij willigerswerk dus. De twintig uren die de dorps conciërge in dienst van de dorps vereniging gaat vervullen, worden zodanig verdeeld, dat de dorpsge meenschap hier als geheel opti maal van profiteert. Zo is hij niet alleen dienstbaar aan de dorpsver eniging, maar ook aan de school, de kerk, de seniorenbond KBO en het jeugdwerk. De persoon die deze rol gaat vervullen is Jos Bouten, 57 jaar en woonachtig in Maashees. Bouten kwam na de zoveelste bezuinigingsronde bij Rank Xerox, naderhand Flextro nics, na een dienstverband van bijna veertig jaar, op straat te staan. Als mantelzorger heeft hij vanaf die tijd gezorgd voor zijn zieke moeder. Sinds zijn moeder echter rond de jaarwisseling kwam te overlijden, moest hij weer gaan solliciteren van het UWV, tenzij hij voor tenminste twintig uur vrij willigerswerk zou gaan verrich ten. Hier hebben de dorpsvereni ging en Bouten elkaar gevonden. Een heldere inval, ontsproten aan het brein van voorzitter, Ben van Dierendonck, werd door enkele leden uitgewerkt tot een plan. Een plan dat nog niet helemaal af is. Gaande de rit wordt er reuelma- hun eigen grond is, is dit ook hun goed recht." De projectleider voeg de eraan toe dat de fietsen binnen de aangegeven vakken neergezet moeten worden. "Het is niet de bedoeling dat het er een puinzooi wordt. Daar zullen we ook tegen optreden." Komend najaar start de gemeen te een publieksvriendelijke cam pagne. Wethouder Patrick van der Broeck beseft dat het een hele klus is om alle fietsen uit het winkel hart te weren. Volgens een bewo ner staan er soms wel drie- tot vierhonderd fietsen geparkeerd op de Grote Markt. "Ook ik erger me groen en geel aan alle fietsen die op het plein staan", zei Van der Broeck. "Het is ingeslepen gedrag dat moeilijk te veranderen is. Het zal een hele tijd duren en daarom beginnen we in september al met ludieke acties. Maar vanaf midden volgend jaar gaan we strenger optreden. De fietsen worden weg- tig geëvalueerd om de invulling van de taak van Jos zo concreet en effectief mogelijk te maken. Zo bezoekt hij de maandelijkse verga deringen van de dorpsvereniging om verslag te doen van zijn bevin dingen. De dorpsconciërge wordt de 'oren en ogen' van de dorps vereniging zoals een lid van het bestuur het uitdrukte. Zowel Bou ten als de dorpsvereniging zijn het erover eens: de baan van dorps conciërge biedt een uitstekende gesleept en de eigenaar kan ze pas tegen betaling terugkrijgen." Het stallingsverbod betekent evenwel niet dat er helemaal geen fietsen het winkelcentrum binnen mogen. "Want met de fiets aan de hand bent u wettelijk een voet ganger", legde verkeerskundige Siemen Halbersma uit. Daarmee is het probleem voor met name de senioren nog niet opgelost. Ieder een is het nu gewend om met de fiets tot aan de winkelingang te komen. "Het is makkelijk als ik boodschappen doe", vertelde een oudere dame. "Ik kan de spullen dan meteen in de fietstassen stop pen. Maar hoe moet het straks als ik mijn fiets niet meer bij de winkel mag neerzetten. Mensen die slecht ter been zijn kunnen niet zover lopen met al hun bood schappen." Projectleider Rein Blaauw onderkent dat het verbod op nogal wat weerstand stuit. "Toch willen we alle fietsen weg hebben uit het mogelijkheid tot het creëren van een interessante, gevarieerde job die een hoge mate aan initiatief en zelfwerkzaamheid vooronderstelt en waarvan het dorp ongetwijfeld de vruchten gaat plukken.Wellicht een initiatief dat de komende tijd in de omliggende dorpen navol ging gaat vinden. Dorpsconciërge Jos Bouten op het plein midden in Maashees, een plek waar de dorpelingen hem nog vaak zullen aantreffen. centrum. Dat geldt ook voor ande re obstakels zoals lichtmasten en reclameborden. Het geeft ergernis en het levert gevaarlijke situaties op straat op." Mede op verzoek van oude renbonden en gehandicapten platforms is het besluit genomen. Keerzijde van de medaille is dat deze groepen nu ook worden getroffen. "Het is een compromis", aldus Rein Blaauw. Het enige dat de gemeente kan doen, is zo dicht mogelijk bij het centrum zorgen voor voldoende fietsenstallingen. En dat gaat ook gebeuren, zo ver zekerde de projectleider. Zo komt er een grote stalling bij het post kantoor op de hoek Patersstraat- Poststraat. Alle parkeervakken voor auto's verdwijnen hier om plaats te maken voor de fietsen. Het fietsenverbod geldt niet alleen overdag maar ook in de avonduren en in de weekeinden. Het uitgaanspubliek zal de fiets Het nieuwe beeld van Hen- schenius wordt begin novem ber onthuld aan de kop van het Henseniusplein. Niet zoals eerst de bedoeling was aan de oostkant bij Leo Nooijen en reisbureau Vice Versa. Het nieuwe, staande beeld komt straks aan de overzijde van het plein, vlakbij de ingang van Albert Heijn. Het is dichtbij de plek waar de zittende Henschenius nu zijn zetel heeft. Het beeld is dan ook vanuit de Schoolstraat goed te zien. Het nieuwe beeld van Franse witsteen is een initiatief van vrien denclub VAAT'69. Het huidige betonnen beeld van de nors kij kende Henschenius is nooit echt geliefd geweest bij de Venrayna- ren. Velen verlangden terug naar het oude, staande beeld dat vroe- De contouren van appartemen tencomplex 't Loonder, bestaande uit twaalf appartementen en een commerciële ruimte, gelegen op de hoek van de Bergkampweg en de Venrayseweg in Overloon zijn inmiddels zichtbaar en de ruw bouw is zo ver gevorderd dat het hoogste punt is bereikt. Deze heu gelijke gebeurtenis wil men niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Op donderdag 30 juli (vandaag) verricht wethouder Jos de Graaf van de gemeente Boxmeer de offi ciële handeling op de bouwlocatie aan de Venrayseweg in Overloon. In het centrum van Overloon wordt eind dit jaar de bouw van een uniek appartementencomplex niet meer mogen meenemen tot bij de kroeg. Een bezoeker vroeg waarom het plan voor een bewaakte fietsen stalling is geschrapt. Rein Blaauw vertelde dat er waarschijnlijk toch één fietsenparkeerplaats komt die permanent wordt bewaakt door een camera. De stalling in de Hofstraat is al klaar. In de Wilhelminastraat komt de fietsenparkeerplaats bij de win kel van Van Schaijik. De andere stallingen komen bij het bussta tion, postkantoor, op het nieuwe plein in de Gouden Leeuw, Leeuw straat, aan de Kempweg bij Action, Merseloseweg, Eindstraat (tegen over snackbar D'n Hoender) en in De Bleek. Het zijn veelal bestaan de stallingen die flink worden uitgebreid. Bij grote evenementen zoals kermis en carnaval worden er extra fietsenrekken bijgeplaatst. Zoals op de parkeerplaats bij het gemeentehuis dat dan toch is afge sloten voor auto's. ger midden op het plein stond. Het werd in oktober 1944 tijdens de bevrijding van Venray vernield. Het nieuwe beeld is gemaakt door de Belgische kunstenaar Sten Lins- sen. Het kost 40.000 euro waarvan de gemeente de helft voor haar rekening neemt. VAAT'69 is druk doende de overige 20.000 euro via sponsoring en giften bij elkaar te krijgen. "Ik ben blij als straks de 'historische' Henschenius weer is teruggekeerd. We gaan er dan ook een feestje van maken", zegt Van der Broeck die meldt dat het hui dige beeld niet voor Venray verlo ren gaat. Het prijkt al sinds 1957 op diverse plekken op het Hense- niusplein. "We geven het beeld in bruikleen aan het St. Odapark. We denken dat het daar het beste tot zijn recht komt." bestaande uit twaalf luxe en com fortabele appartementen opge leverd. Een modern nieuwbouw- plan waar iedereen kan genieten van al het moois dat Overloon te bieden heeft. De appartementen in 't Loonder zijn voorzien van een ruime woonkamer met log gia, een toilet, bergruimte, twee slaapkamer en een badkamer met ligbad. In het complex is een lift aanwezig en zijn in kelder extra bergruimten voorzien. Het achterterrein met eigen parkeerplaatsen en een fietsen stalling is middels de elektrische toegangspoort af te sluiten, wat de veiligheid vergroot. De afsluiting van het win kelcentrum blijkt toch niet zo hermetisch te zijn. Liefst zeven uur per dag gaan de palen omlaag en dan kan iedereen met zijn auto het Venrayse winkelhart binnen rijden. Dit kan 's ochtends van zes tot twaalf uur en een half uur voor én na de winkelslui ting. Deze venstertijden zijn vooral bedoeld om de winkels te bevoorraden. De gemeente kan evenwel niet voorkomen dat ook anderen van de gele genheid gebruik maken het centrum binnen te 'sluipen'. Een pasjessysteem is overwo gen maar vanwege alle romp slomp is hiervan afgezien. Met uitzondering van zondag is het winkelcentrum iedere och tend gewoon bereikbaar voor auto's van zes tot twaalf uur. Zoals het nu ook al het geval is. Klokslag twaalf uur gaan de palen omhoog en vanaf dan is de binnenstad het domein van het winkelend publiek. Rond de winkelsluiting is er nog een uur vrije toegang. Op maandag tot en met donderdag gaan om half zes de palen omlaag. Een uur later wordt het centrum weer afgesloten tot 's ochtends zes uur. Op vrijdag en zaterdag gel den andere venstertijden omdat de winkels dan respectievelijk om negen en vijf uur sluiten. Het extra uur is bedoeld voor de klan ten en de ondernemers. "Iemand die een televisie heeft gekocht, kan dan net voor sluitingstijd het toestel met zijn auto ophalen", vertelde verkeerskundige Siemen Halbersma afgelopen donderdag tijdens een informatieavond in De Witte Hoeve. "Ondernemers die De gemeente Venray wordt binnenkort twee kunstwerken rijker. De Helmondse onder nemer Jan Verspaget schenkt een beeld van een springend paard. Dit kunstwerk krijgt, na de opknapbeurt van win kelcentrum De Bleek, een plek voor de winkel van Van Dam. Berden Mode viert binnenkort het veertigjarig bestaan van de zaak. Eigenaar Ronald Bloemen wil de gemeenschap een kunst werk schenken. "Berden Mode wil bij haar jubileum graag iets terugdoen voor Venray", zegt cul tuurwethouder Patrick van der Broeck. Het is nog een verrassing wat het precies wordt. Het beeld wordt vervaardigd door kunstena res Liesbeth Rutten uit Leunen. In oktober 2009 vindt de feestelijke onthulling plaats voor de winkel van Berden in de Grotestraat. Tege lijkertijd worden de twee grote rotsblokken voor de modezaak weggehaald. "Niet iedereen is er even gelukkig mee", weet Van der Broeck. "Die stenen zijn er neerge- hun administratie of andere spul len mee naar huis willen nemen, krijgen daarvoor ook nog een half uur de gelegenheid." De afsluiting van het winkel centrum kan pas gebeuren nadat medio volgend jaar het project 'Centrum op de schop' is voltooid. Naar verwachting zal het in augus tus 2010 ingaan. Op tien plekken dichtbij het winkelhart van Ven- ray worden palen als afsluiting midden op de weg geplaatst. De palen komen in de Hofstraat, Wil- helminastraat, Paterstraat (dub bel), Henseniusstraat, Leeuwstraat, Kempweg, Merseloseweg (tussen Rabobank en Schouwburg), Hoen derstraat en Eindstraat. Alle plek ken worden voorzien van beveili gingscamera's. Volgens Halbersma staan de camera's geen 24 uur per dag aan. "Nee, ze registeren alleen als er een auto doorrijdt of dat er iets anders gebeurt. Het is vooral vanwege de aansprakelijkheid. Het komt wel eens voor dat een twee de auto probeert snel mee te rij den met zijn voorganger. De auto kan dan beschadigd raken door de paal die terugkomt. De camera's worden zeker niet gebruikt voor algemeen toezicht of de openbare orde." Naast de paaltjes is er nog ruim te genoeg voor kinderwagens, scootmobiels of fietsen die ten allen tijde het centrum binnen kunnen. Tijdens de venstertijden rijdt het verkeer tegen de wijzers van de klok door het centrum. Dit betekent inrijden bij de Gro testraat en eruit via de School straat. De bewoners van het centrum en de ondernemers die over par keerplaatsen beschikken, komen legd om de luifels van de winkel te beschermen. Anders worden ze bijvoorbeeld beschadigd door het bevoorradingsverkeer. Als straks het kunstwerk er komt te staan, kunnen de stenen weer weg." Alle kunstwerken in het centrum krij gen dezelfde natuurstenen sok kels. Voor het project Centrum op de schop heeft Venray veel contact gehad met Helmond waar ook het winkelcentrum een groot scheepse opknapbeurt onderging. De klus is daar uitgevoerd door ondernemer Jan Verspaget. Hij was op 29 februari 2008 ook aan wezig bij de start van de Venrayse renovatie. "Hij heeft zijn verbazing uitgesproken over de manier hoe wij het hebben aangepakt. In Hel mond heeft hij de klus ook in een snel tempo uitgevoerd. Als waar dering wil hij ons een kunstwerk schenken." Volgens Van der Broeck wordt het een modern beeld van een springend paard. Het kunst werk moet nog gemaakt worden en zal in 2010 in De Bleek worden geplaatst. Meisje gewond Een 10-jarig meisje is vorige week dinsdag in Venray gewond geraakt nadat ze was aangereden door twee jongeren op een brom mer. De daders reden na het onge val door. Het meisje uit Leiden speelde dinsdagavond met andere kinderen in de Griegstraat toen een scooter in volle vaart de straat kwam ingereden. De bestuurder kon de kinderen niet meer ont wijken en reed over de benen van het meisje. Het kind raakte daarbij lichtgewond in aanmerking voor een toegangs pas. Deze pas moeten ze zelf aan vragen. Hiermee kunnen ze altijd bij hun woning of zaak komen. De gemeente verwacht ruim drie honderd passen uit te geven. Een elektronisch oog checkt de pas waarna de paal vanzelf naar bene den gaat. De pas blijft vijf jaar geldig en kost bij aanschaf 15 euro, 5 euro als statiegeld en 10 euro voor de legeskosten. In nood of in andere bijzondere gevallen kan altijd een 06-nummer gebeld worden. Als het verzoek wordt ingewil ligd, dan gaat de paal (zonder pas te gebruiken) automatisch naar beneden. Het kan voorkomen dat een vrachtwagen door een file of ander oponthoud buiten de ven stertijden bij het winkelcentrum arriveert. Halbersma vertelde dat de chauffeur bij uitzondering toe gang krijgt om alsnog naar zijn klant te rijden. "Maar we houden dit wel goed in de gaten. Het kan niet zo zijn dat een chauffeur iedere dag om kwart over twaalf nog wil bevoorraden." De verkeerskundige vertelde dat de venstertijden ruim zijn genomen om de uitzonderingen te minimaliseren. Dat geldt zowel voor winkeliers als voor bewo ners. Voor verzorging of verple ging aan huis wordt geen uitzon dering gemaakt. Dit geldt wel voor de huisarts of de regiotaxi. De maaltijdservice zal ook rekening moeten houden met de venster tijden. Bij het uitrijden geldt geen con trole. Bij het naderen van de auto gaat de paal vanzelf naar beneden. Hiervoor is geen pas nodig. De passen staan op naam maar ze mogen worden uitgeleend. Al is de gemeente daar geen voorstan der van. In het centrum wonen veelal ouderen. Halbersma: "Als een bewoner bijvoorbeeld iedere maandagavond wordt opgehaald om te gaan bridgen, dan kan ie de pas aan de chauffeur geven die dan zonder problemen naar de woning kan rijden." Afkoopregeling? Functiewijziging? Concurrentiebeding? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) De provincie Limburg geeft een subsidie van 100.000 euro voor de bouw van een nieuwe multifunctionele sport- en evenementenhal naast, en als onderdeel van de bestaande sporthal De Wetteling aan de Zuidsingel in Venray. De nieuwe accommodatie biedt plaats aan activiteiten op het gebied van sport, recreatie, cultuur en evenementen. Het complex wordt in gebruik genomen door het Raayland College, sportver enigingen en door bezoekers van kleinschalige en grootschalige eve nementen, vooral op het gebied van sport, muziek en cultuur. In 2010 - wanneer de bouw is vol tooid - is De Wetteling een van de locaties waar de Special Olym- pics worden gehouden. Dit zijn de nationale Olympische Spelen voor verstandelijk gehandicapten. De multifunctionele sporthal wordt verder gebruikt voor naschoolse activiteiten. In het nieuwe com plex komt een judoschool die nauw verbonden is met gehan dicaptensport en waar kinderen met een (geestelijke/lichamelijke) beperking les kunnen krijgen. De nieuwe horecaruimte wordt een ontmoetingsruimte voor de ver schillende gebruikersgroepen. De brede maatschappelijke functies die dit nieuwe complex mogelijk maakt, sluiten volgens Gedepu teerde Staten van Limburg goed aan op het provinciale beleidspro gramma 'Investeren in steden en dorpen' en het provinciale sport beleid. De jubileumeditie van de Venrayse Oldtimer Toertocht is afgelopen zondag een groot succes geworden. De toertocht trok in het vijf- tiende jaar van het bestaan meer dan 400 deelnemers die vanaf het Schouwburgplein vertrokken voor een tocht van 50 of 85 kilometer door de regio. "Dit is echt een topjaar. Mede dankzij het prach tige weer", aldus voorzitter Henk Willems. Het aantal deelnemers in 2009 is zo ongeveer het maxi mum. "Absoluut, zeker met het oog op de veiligheid van de deel nemers", aldus Willems. Een Opel Kapitein uit 1939 van de familie Spierings uit Rijkevoort werd door een deskundige jury uitge- roepen tot mooiste auto van old timertoertocht. Op Peel en Maas TV was een sfeerimpressie te zien. Die reportage kunt u terugzien op www.peelenmaastv.nl Berden Mode schenkt beeld bij jubileum Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray F-ssfi

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3