Puzzel en win! Toertocht voor trekpaarden en Haflingers Lucky Jay wint dancetour Zeventiende Raadselige Roos De Vervalser Doe mee met het literair café Leerlingen exposeren Klein Zwitserland Boek bestellen? Kantoorartikelen? Drukwerk offerte? PEEL EN MAAS Donderdag 30 juli 2009 - Pagina 16 puzzeMM!! Doe mee en win 4 vrijkaartjes voor Speelpark Klein Zwitserland in Tegelen! 2 3 7 8 4 9 7 1 5 2 8 4 9 4 6 1 5 8 5 7 2 6 1 4 1 7 3 6 3 5 6 4 2 7 1 SPEELPARK www.vandenmunckhof.nl www.vandenmunckhof.nl 't Zoemhukske Wie in deze tijd van het jaar wat langer bij een groepje lavendel struiken blijft kijken ziet een grote hoeveelheid honingbijen en hom mels in de weer om nectar op te halen om hun honingvoorraad te vergroten en om hun jonge bijen en hommels te kunnen voeren. Lavendel is maar een voorbeeld, er staan in dit seizoen veel meer planten in de zomerborder die voedsel geven aan allerlei soorten insecten. Tijdens de openstelling van zondag 2 augustus kan men niet alleen informatie over dracht- planten krijgen in praktijkcentrum voor bijenteelt 't Zoemhukske in Horst maar men kan ze ook zelf bewonderen tijdens een wande ling in de goed onderhouden tuin. Imkers van imkervereniging Horst en omstreken staan tussen 11.00 en 13.00 uur klaar om de bezoe kers van alles te vertellen over het leven van de honingbij. Dus kom deze zondag naar 't Zoemhukske, vlakbij de Kasteelruïne in Horst. De volgende openstelling is op zondag 6 september en dan is het thema Andere producten van de honingbij. www.vandenmunckhof.nl Harmony zoekt leden Koor Harmony uit Oostrum is opgericht in oktober 1975. Sinds 2007 is John Wauben uit Beesel de dirigent. Met zijn grote passie voor muziek en een wijziging van het repertoire is het koor aan de weg gaan timmeren. Harmony is een gezellig koor en bestaat uit 29 vrouwelijke leden, afkomstig uit Oostrum, Leunen, Venray, Hol- thees en Wanssum. De repetities vinden plaats op donderdagavond van 19.45 tot 21.30 uur in De Wie- neshof aan de Mgr. Hanssenstraat 51 in Oostrum. Het repertoire is heel divers en bestaat uit popu laire muziek, softpop en musi calnummers en er worden jaar lijks enkele concerten gegeven. Op 28 november gaat het koor samen met Voice Male uit België optreden in Schouwburg Venray. Bij de kassa van de schouwburg zijn nog kaartjes te koop. Wie toe is aan een nieuwe uitdaging en tussen de 18 en 55 jaar oud is, is van harte welkom op de inloop repetitie van donderdagavond 10 september. Voor vragen kan men zich in verbinding stellen met voorzitter Carolien Wennekers via telefoon (0478)511995 of met bestuurslid Petra Vermeulen via telefoon (0478)531963. Zie ook www.koorharmony.nl. Expositie Ans Jubbega In theeschenkerij Hof van Schoor kan men in augustus een deel van de textiele werken van Ans Jubbega-Joost uit Venray komen bekijken. Jubbega maakt al jaren quilts, maar heeft pas de laatste jaren een eigen stijl ont wikkeld. Ze houdt ervan om af te wijken. Niet altijd hetzelfde voor schrift en met een nieuw resultaat. Ze werkt met overlopende kleu ren in verschillende kwaliteiten en rafels benadrukken soms het effect. Bij de productie handhaaft Jubbega het quiltprincipe, dat wil zeggen drie lagen stof die zowel machinaal als met de hand gequilt worden. Theeschenkerij Hof van Schoor is gelegen aan Schoor 50 in Nederweert. Onthulling beeld en presentatie boek in Castenray In het kader van het project 'Herleving Historie Hengstenas- sociatie 'Vooruitgang' Venray- Horst-Sevenum e.o.' organiseert de Stichting Heemkundig Genoot schap Castenray op zondag 4 oktober 2009 een toertocht voor trekpaarden en Haflingers. Beide paardenrassen zijn aangesloten bij de Koninklijke Vereniging 'Het Trekpaard en De Haflinger'. Aan de toertocht kan deelgenomen worden met aangespannen paar den of onder het zadel. De tocht van ongeveer 20 km lang gaat voor een deel over onverharde wegen en voert de deelnemers door het mooie landschap rond Castenray. Ook passeert men de boerderij, waar de hengstenasso- ciatie haar hengsten gestald had en gaat de tocht langs het een dag eerder onthulde beeld van de beroemde hengst Nico van Melo. De tocht bestaat uit twee delen met halverwege een pauzeplaats bij gemeenschapshuis De Wis aan de Matthiasstraat te Castenray. Daar kunnen de paarden 'gestald' worden en kan men getuige zijn van een hengstenmonstering. In het Castenrayse gemeenschaps huis vindt van 11.00-17.00 uur een grote expositie plaats over de Hengstenassociatie 'Vooruitgang' De toertocht begint op 4 okto ber om 10.30 uur in een weiland bij Lollebeekweg 25 te Castenray. Men kan zich aanmelden bij Jac queline Rijk van de KVTH afdeling Limburg, tel. 06-17752635 of per e-mail kvthlimburg@gmail.com Op zaterdag 3 oktober 2009 wordt in Castenray een hardste nen beeld onthuld ter herinnering aan de Hengstenassociatie 'Voor uitgang' Venray-Horst-Sevenum e.o. en haar beroemdste hengst Nico van Melo. Ook wordt dan een 240 pagina's dik boek over de historie van 'Vooruitgang' en Nico van Melo gepresenteerd. Dit boek kan besteld worden door over making van 35 euro op rekening 12.81.37.517 t.n.v. Heemkunde Castenray o.v.v. naam en adres van de intekenaar. Moet het boek opgestuurd worden, dan dient het bedrag vermeerderd te worden met 6 euro verzendkosten. Voor meer informatie kan men zich wenden tot Jan Strijbos, tel. 0478 571677 of jan.strijbos@hetnet.nl De Locht Wie belangstelling heeft voor het zelf maken van bier kan op zondagmiddag 2 augustus terecht in streekmuseum De Locht in Melderslo. Daar maken brouwers van gilde Dionysos de bezoekers wegwijs tijdens een demonstra tie. Ook kan men verschillende zelfgemaakte biertjes proeven. Wie er belangstelling in heeft zelf bier te maken kan bij gilde Diony- sos terecht voor de brouwcursus, die op 18 en 21 november wordt gehouden. De cursus bestaat uit een avond theorie en een praktijk dag. Kijk voor meer informatie op www.gildedionysos.nl. Naast het zelf brouwen van een bier is het ook mogelijk likeur, kaas en wijn te leren maken. In De Locht in Melderslo wor den op zaterdag 1 en zondag 2 augustus demonstraties quilten gegeven. Quilten is een interes sante, kunstzinnige handwerk techniek waarbij hoge eisen wor den gesteld aan gevoel voor kleur en compositie. Voor kinderen is er op zondagmiddag de mogelijk heid een eigen button te maken. Tevens deze middag is er een demonstratie korven vlechten. In het museum zijn tevens twee tij delijke exposities te bezichtigen: De Twaalf maanden van het Jaar met middeleeuwse afbeeldingen over het leven op het platteland ca 1500 en Het Trekpaard Spring levend met schilderijen en aqua rellen van paardenschilder Ton van der Weerden. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. De speciale activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht.nl. De vijftienjarige Jeroen Boom alias Lucky Jay uit Maashees heeft de eerste plaats veroverd tijdens de Dj Knock Out in popcentrum Dynamo in Eindhoven. Hierdoor staat hij op 16 augus tus in de line up tussen bekende dj's van het drukbezochte Dance tour festival aldaar. Dancetour is een organisatie die in steden in Nederland gratis dance fees ten organiseert om een zo groot mogelijk publiek van optredens door bekende dj's als Marco V Sid ney Samson en Erick E te kunnen laten genieten. Via het opsturen van een demo cd maken opko mende dj's kans om tijdens een finale door middel van een live optreden de strijd met elkaar aan te gaan. Deze zogenaamde Dj Knock Out heeft als inzet een plaats in de line up van het Dance- tour festival. Boom moest hij het opnemen tegen vier dj's tussen de 20 en 25 jaar oud. De concur rentie was sterk, maar de jury was het snel eens en gaf de eerste prijs aan Boom alias Lucky Jay. Mixtech niek, het contact met publiek en vooral de platenkeuze, werd door de jury gewaardeerd. Naast het optreden tijdens Dancetour krijgt hij ook een uur zendtijd op Radio Hitec dat live uitzendt via internet. Eerder won Boom al prijzen bij diverse dj contesten van de Kunst bende. Vorig jaar werd hij derde in de landelijke finale wat hem een aantal leerzame masterclasses en optredens door heel het land opleverde. Ook bij het Podium en de Zenith n Venray is hij inmiddels geen onbekende meer. Schrijvers uit het zuiden van het land hebben tot eind sep tember de tijd om inspiratie op te doen voor deelname aan de Raadselige Roos. Deze jaarlijkse schrijfwedstrijd van Literair Café Venray-regio vindt voor de zeventiende keer plaats. Men kan tot 1 oktober een gedicht en/of verhaal insturen. Het thema is vrij. Voor de winnaars onder de deelnemende schrijvers en dichters uit Zuid-Nederland en ook Belgisch Limburg staat weer de Venrayse Roos klaar, een bronzen trofee voor proza en een voor poëzie. Bij poëzie is tevens een publieksprijs, de Bij-prijs te winnen. Om jongeren te porren mee te doen kan de poëziejury ook aan deelnemers tot dertig jaar een of meer aanmoedigingsprij zen toekennen. Winnaars daarvan krijgen op basis van een selectie van hun werk deskundig advies. Van deelnemers wordt tien euro inschrijfgeld verlangd. Alle deelne mers ontvangen een bundel met het bekroonde werk van de prijs winnaars en een verdere selectie uit de inzendingen. Publicatie vindt ook plaats op de website van de Venrayse organisatie. De verzamelbundel Raadselige Roos vijftien Jaar ligt dankzij het Prins Bernhard Cultuurfonds in alle openbare bibliotheken in Limburg en Brabant. Voor de zeventiende Raadselige Roos dienen gedichten in dertigvoud en verhalen in zes- voud voor 1 oktober ingezonden te worden naar: Noordsingel 29, 5801 GJ in Venray. De verhalen en gedichten dienen origineel te zijn en niet eerder gepubliceerd. De jury's krijgen de inzendingen naamloos onder ogen. Daarom dienen de personalia (naam, (email)adres en telefoon, geboor tedatum en -plaats) op een bijlage te worden bijgevoegd. Op verzoek worden overigens inzendingen onder pseudoniem gepubliceerd. De winnaars worden bekend gemaakt op zondag 24 januari 2010. Dan wordt ook de bundel Raadselige Roos 17 gepresenteerd. Voor reglement, verdere informa tie en uitverkoren inzendingen van eerdere wedstrijden kan men op www.literair-cafe-venray.nl. terecht. Muzikale zondag Op de Servaashof vindt op zon dag 2 augustus van 14.30 tot 16.30 uur een muziekmiddag plaats in restaurant Le Tambourin. Om iets van de kermissfeer binnen te halen komt Gerry van Houtert optreden. Van Houtert was jaren lang toetsenist bij De Heikrekels en hij heeft zich in de loop van de tijd ontwikkeld tot een veelge vraagde one-man-band. Hij brengt een zeer uiteenlopend repertoire van oude hits tot de hits van nu. Deze middag wordt gehouden op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De organisatie is in han den van het Intern Activiteiten Centrum en restaurant Le Tam- bourin van de GGZ Noord en Mid den Limburg. Onderwijs en bibliotheek Op het einde van het school jaar is binnen BiblioNu een overzicht gemaakt van alle activiteiten en producten die in het schooljaar 2008-2009 afgenomen zijn door het basis onderwijs. BiblioNu biedt bezoeken voor de verschillende groepen, projec ten bestaande uit een collectie boeken, lessuggesties en attribu ten, themacollecties, vertelkisten, boekenpretkisten, leskisten en kamishibaivertelplaten aan. In het afgelopen schooljaar zijn maar liefst 480 producten geleend door de basisscholen. Vanuit de scholen zijn de groepsbezoeken het meest afgenomen. Tijdens een groeps bezoek krijgen de basisschool leerlingen, in de bibliotheek, een leesbevorderingactiviteit. Er wordt voorgelezen, verteld en een verhaal uitgespeeld. Met name het groepsbezoek De Gedichte- ling, in het kader van de Kinder boekenweek, is door veel scho len afgenomen. Uit de positieve evaluaties blijkt dat de scholen vooral enthousiast waren over de vele variaties, wat je allemaal met gedichten kunt doen en de nieuwe impulsen die het bezoek oplevert voor in de klas. Veel scho len maakten ook gebruik van de mogelijkheid om een themacol lectie te lenen. Dit zijn collecties van boeken die op aanvraag van de basisschool samengesteld wor den. Bij de projecten werd met name Kraak de code en Het Lade kastje veel uitgeleend. Een project is een totaalpakket met lessugges ties, boeken etc. Aan de hand van de bevindingen van het afgelopen jaar is voor de scholen weer een nieuw aanbod met nieuwe, uitda gende activiteiten samengesteld. Uitgebreide informatie is te vin den op www.biblionu.nl. Boekrecensie in Peel en Maas A/W De maand juli brengt voor de poëzieliefhebbers de volgende opga- Er is geen einde en geen begin aan deze tocht, geen toekomst, geen verleden, alleen dit wonderlijk gespleten lange heden. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, tot vrijdag 21 augustus. Ook op www.literair-cafe-venray. nl- is deze opgave te vinden. Elke laatste donderdag van de maand ver schijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zen den. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot. De stand: Mevrouw I. Ophey en de heren A. Ederveen, J. van Kempen, L. Lahay en P Weerts, 60 punten. Mevrouw H. Craghs 50 punten. Het gedicht van de vorige maand heette Adieu en Geerten Gossaert schreef het. Als de zomernacht over is en de zon opkomt, dan niet langer gedraald, op het paard gesprongen en vertrek ken. In de tweede strofe blijkt het een definitief afscheid te zijn. De boodschap die de dichter meegeeft is: Ieder moet eens verlaten wat hij het meest lief heeft Adieu De zomernacht is over, Het oosten morgent schier: "'t Gedoogt niet langer marren, Te paard, en voort van hier!" Het ruizelt door de bomen Het suizelt over 't meer: "Een afscheid zonder afscheid En zonder wederkeer!" In 't lover klaagt een gaal die Zijn gaai niet wedervindt: "Verlaten moet, verlaten, Elk wat hij 't meest bemint!" Geerten Gossaert Het programma voor volgend seizoen ziet er als volgt uit. Zondag 4 oktober 11.30 uur in het Theehuis van het St. Odapark: Khalid Boudou, auteur van het bekroonde boek Het Schnitzelparadijs. Op 15 oktober komt Yvonne van der Meer, nu in het nieuws met haar nieuwste boek Zondagavond. Mallemoer verschijnt dit keer op 13 december in het Literaire Café met een kerstprogramma. Op 24 januari 2010 worden de Raadselige Rozen uitgereikt. Herman Koch is op 28 maart te gast en Suzanna Jansen op 2 mei. De schrijfkring vraagt op 18 april met het thema muziek in proza en poëzie de aandacht vragen. Donateurs krijgen voor aanvang van het seizoen het volledige programma thuisge stuurd. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is te verkrijgen bij het secretari aat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. De kinderen van basisschool De Bongerd in Venray hebben op hun laatst lootjesdag de opdracht gekregen om een schilderij te maken met als thema Hoe zie jij de zomervakantie. Dit heeft een zeer kleurrijk gezicht opgeleverd. Alle schilderijen zijn tot maandag 10 augustus te zien in de etalage van Paterstraat 21c in Venray. Tijdens de Duitse bezetting van Nederland heeft Han van Meegeren fortuin gemaakt met het vervalsen van 'verloren' Vermeers. Kunstverzamelaars, musea en critici waren blind voor de fouten die de werken bevatten en betaalden miljoe nen guldens om een échte' Vermeer aan te kopen. Met engelengeduld en zwier van Van Meegeren wraak op de critici die zijn eigen werk niet wilden waarderen: zelfs de verf en canvasdoeken bewerkte hij om de Vermeers zo echt mogelijk te laten lijken. Ook de nazitop met zijn ongehoorde kunstverzamel woede liet de ontdekking van nieuwe Vermeers niet ongemoeid: Herman Göring zelf was klant bij Van Meegeren. Helaas was Göring ook diegene die de vervalser ontmaskerde, maar in eigen land kreeg Van Meegeren de reputatie van een held die zelfs de nazi's om de tuin wist te leiden. In meesle pende taal duikt schrijver Edward Dolnick in het bijzondere verhaal van Van Meegeren met oog voor fascinerende details en boeiende psychologische analyses van deze manipulerende meestervervalser. Edward Dolnick was weten- schapsjournalist voor de Boston Globe en schreef voor The New York Times Magazine. Hij publi ceerde verschillende boeken over kunstvervalsing, waaronder The Rescue Artist. A True Story of Art,Thieves, and the Hunt for a Missing Masterpie ce. De Vervalser is te koop bij boek handel Van den Munckhof. Prijs: 24,95 euro. voor niet inwisselbaar voori OndeardjC^ e prijs !corre< HAAL [ALSEfl Er wordt elke week een puzzel gepubliceerd woorvon u de oplossing kunt doorbellen om kans te maken op de prijs. Zo doet u mee: Om kans te maken op een prijs, belt u de oplossing door naar 0909-5010215 (max. o,44 ct. p.g.% Daar wordt u gevraagd om één bepaalde rij cijfers van de door u gevonden oplossing in te toetsen.Uit alle juiste inzendingen wordt de winnaar getrokken. Veel succes! *(max. 0,44 ct. p.g. de kosten voor het gebruik van uw mobiele telefoon) Op deze puzzel zijn de algemene voorwaarden van de uitgever van toepassing. Deze actie is een samenwerking met www.puzzelland.com. S^c^hirijfc^ec:ijf^rs 1 tot en met 9 elk één keer inalle horizontale rijen en vertikale kolom men, en inelkvandenegenvierkantjesvan 3x3vakjes. Klein Zwitserland is een speelpark in het groen met uiteenlopende attracties. Bij ons staat spelen en avontuur in het groen centaal. Kinderen kunnen zich uitleven op touwbruggen hoog tussen de bomen. In de langste glijbaan van Europa of op de hoogste schommel van Nederland! Los de puzzel op en win vier entreekaartjes voor Klein Zwitserland. Kijk voor alle informatie op^ww.kle/in-zwitserland.nl eld. Over de uitslag wordt niet Oplossing vorige week: De winnaar van vorige week is: Mevr. Linders uit Ysselste Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2009 | | pagina 16