De voldoening is ieder jaar weer enorm Koester uw Monument Medaille van verdienste voor pastoor Maesen Vakantiefotowedstrijd met prachtige prijzen ff ff Honderddertigste jaargang - week 30 - donderdag 23 juli 2009 Henk Achten geniet van organisatie Venrayse Oldtimer Toertocht Voor de vijftiende keer staat hartje Venray komende zon dag, 26 juli, in het teken van de Venrayse Oldtimer Toertocht. De toertocht is een inmiddels landelijk bekend evenement waar in 2008 ruim 370 oldti mers aan deelnamen. Henk Achten is een van mannen van het eerste uur. Voor hem wordt de toertocht zondag eentje met een feestelijk randje. Vanaf het begin is hij nauw betrokken geweest bij het initiatief en de verdere uitbouw van deze tra ditie in Venray. Een jaar voordat de eerste Ven rayse Oldtimer Toertocht van start ging, had Venray al een meeting voor liefhebbers van bijzondere auto's. Ben Roelofs en Jan de Brinke organiseerden een tref fen voor de trotse bezitters van MG's, het Britse automerk dat vooral bekend is geworden door sportieve tweezitters. Vanaf Hotel Asteria in Venray vertrokken onge veer veertig MG's voor een mer- kenrit. "Het bleek een gat in de markt te zijn", zegt Henk Achten. Samen met Roelofs en De Brinke nam Achten het initiatief om een toertocht te organiseren voor old timers van alle merken. "Een jaar daarna stond dan ook al meteen de eerste Venrayse Oldtimer Toer tocht op het programma. Omdat er in Venray kermis was, zijn we als organisatie uitgeweken naar Ottersum. Ongeveer honderd lief hebbers namen aan die eerste edi tie deel. Het werd een prachtige, gezellige rit van 90 kilometer die de deelnemers onder andere naar Berg en Dal en Groesbeek leidde." Een traditie was geboren. De Ven- rayse Oldtimer Toertocht zou in de loop der jaren een begrip wor den, een evenement dat Venray duidelijk op de kaart heeft gezet. "De eerste tocht was nog sober van opzet, een puzzelrit met prijs jes voor de nummers een, twee en drie. Via enkele advertenties in tijdschriften en mond-op-mondre- clame kregen we een mooi deel nemersveld bij elkaar. Vooral men sen uit de regio, met een Engelse klassieker." Als Henk Achten praat over zijn passie is hij nauwelijks af te rem men. Zelf is hij trotse bezitter van een Wolseley type 1456 uit de jaren dertig. Helemaal zelf geres taureerd is het een plaatje, waar mee Achten bewondering oogstte op menig concours d'élegance. De Venrayse Oldtimer Toertocht kan op minstens zoveel passie rekenen. "In het tweede jaar zijn we naar Venray verhuisd en vond het evenement voortaan plaats in het laatste weekend van juli. Een traditie die we nog steeds in stand houden." De organisatie kreeg steun van twee horeca-eigenaren aan het Schouwburgplein, Wilbert van Waaijenburg van de Heeren van Amstel en Paul Hulsman van het gelijknamige café. Richard Hol voegde zich al snel bij het trio organisatoren. De organisatie stond nog in de kinderschoenen. "In die beginjaren hadden we nog geen boekje, de routes werden uit gedeeld op een A4-tje. We deden alles zelf. De vrouwen deden de snoepzakken maken voor de kin deren, stonden bij de inschrijving. Het was een klein, gemoedelijk evenement met een groot ons kent ons gehalte." Die formule sloeg evenwel aan bij de liefhebbers van klassieke auto's. Venray werd steeds meer een trefpunt van autobezitters die hun passie met elkaar wilden delen. In het vijfde jubileumjaar was het aantal deelnemers al gestegen naar meer dan 300. Met de komst van Henk Willems als voorzitter van de Venrayse Oldti mer Toertocht kreeg het evene ment opnieuw een boost. "Zonder anderen tekort te doen, hebben we veel te danken aan Henk. Met zijn hele gezin heeft hij zich vanaf zijn komst ingezet om het evenement nog aantrekkelijker te maken. Het werd allemaal ook iets professioneler. Er kwamen meer sponsors, er werden routeboekjes uitgegeven, de deelnemers kregen Henk Achten voor zijn trots, de Wolseley een autoschildje als aandenken." Professioneler betekende ech ter niet dat de kosten werden doorberekend aan de deelnemers. Achten: "Nee, het uitgangspunt is altijd geweest dat het een betaal baar uitje moest zijn voor het hele gezin. Het inschrijfgeld bedraagt overal elders 25 tot 30 euro. Wij vragen vijf euro inschrijfgeld. Zon der dat het ten koste gaat van de kwaliteit. Integendeel, de deelne mers worden verwelkomd met een kopje koffie en een plakje cake, krijgen een plastic zak met onder andere autoboekjes, een routeboekje en een rallyschild. Met dank aan al die goede en trouw sponsors in de afgelopen jaren. Door hun bijdragen kunnen we de rit betaalbaar houden." Henk Achten is een van die vrijwilligers waar organisaties op kunnen bouwen. Hij zet zich in om sponsors binnen te halen, hangt posters op, zelfs op soort gelijke evenementen in Lelystad, Vianen en België. Alleen om zijn toertocht onder de aandacht te brengen. De magie van het Venray- se evenement kent volgens hem ook zijn grenzen. "Enkele jaren geleden hebben we met 425 deel nemers een absolute piek gehad. Dat is ook echt het maximum aan auto's die we op het Schouwburg- en Henseniusplein kwijt kunnen. Het evenement moet beheersbaar blijven. En vooral gezellig. De men sen komen om een leuke tocht te rijden, maar vooral ook om elkaar weer te ontmoeten. En met elkaar te praten over hun hobby. Het grootste compliment is dan ook als deelnemers zeggen dat het evenement in Venray op zo'n hoog peil staat. Met gezelligheid, een mooie rit en goed geregeld. Op die momenten weten wij waar we het voor doen." Wij zijn in dit geval de vijf bestuursleden en een kleine groep van vijftien vrijwilligers die het evenement ieder jaar tot een succes maken. "We hebben een geweldig team met allemaal mensen die keihard werken en staan voor de Venrayse Oldtimer Toertocht. Als de dag voorbij is, zitten we ook helemaal kapot. De voldoening is echter ook enorm, zeker als je altijd weer mooie reacties krijgt van mensen die een prachtige dag hebben gehad." JUBILEUMEDITIE De jubileumeditie van de Ven- rayse Oldtimer Toertocht ziet er in grote lijnen hetzelfde uit als in voorgaande jaren. De deelnemers kunnen kiezen uit twee routes, 50 en 85 kilometer lang. Ze kunnen vertrekken tussen 11.00 en 15.00 uur. De inschrijving vindt plaats in de foyer van de schouwburg. Alle rijders dingen mee naar de publieks- en juryprijs. De beoor deling van alle oldtimers voor de traditionele publieksprijs gebeurt door Hans Kloos van Kloos Clas sic Car Consultancy. De deelne mers kunnen daarnaast een gratis autokeuring door Steijn Sports- car Taxaties winnen. De winnaar hiervan wordt bepaald door het lot, dat iedere deelnemer krijgt. Net als anders, zijn er verschil lende omlijstende activiteiten. Zo staat Jan Linders uit Venray er weer met een stoomtractor, is er een orgel en kunnen de kinderen meedoen aan een ballonwedstrijd. Het orkest In Between zorgt vanaf 12.30 uur voor de muzikale omlijs ting. De toertocht is dan ook uit gegroeid tot een meer dan lokaal evenement. Met deelnemers uit heel Nederland en zelfs België en Duitsland. Toch verliest de organi satie de betrokkenheid van Venray niet uit het oog. Henk Achten: "We zijn en blijven een Venrays evene ment. Vandaar dat we ook ieder jaar een bedrag schenken aan een goed doel. Dit jaar hebben we gekozen voor het schooltje van Oma Linders in Gambia. Op die manier willen we onderstrepen dat we een evenement zijn van en voor Venray." Op de foto staat de kapel op het St. Annaterrein aan de Noordsin gel in Venray. De kapel is onder deel van het Hoofdgebouw (Rijks monument). Daarnaast op een samengestelde foto een van de twee grote muurschilderingen in die kapel van de Brabantse pries ter en kunstenaar Egbert Dekkers. Het is de muurschildering op de kopwand van de oostelijke zij beuk, die toegang geeft vanaf het terrein. De schildering is gemaakt in 1956 en stelt de Apocalyps voor, die verwijst naar het einde der tijden volgens het Boek Open baringen door Johannes. Dekkers werd in 1908 geboren in Zeeland (N-B) en werd in 1935 tot priester gewijd. Vanwege zijn artistieke talenten mocht hij van het bis dom een kunstopleiding volgen. Van 1936-1941 studeerde hij aan de Rijksacademie van Beelden de Kunsten in Amsterdam vrije schilderkunst bij Johannes Jurres en monumentale kunst bij Hein- rich Campendonk. Na zijn studie bewoonde hij met Jan Dijker een herenhuis in Moergestel, waarin beiden een atelier hadden. Dijker heeft overigens in de Paterskerk in Venray een aantal glas-in-loodra men gemaakt. Dekkers legde zich toe op religieuze kunst: vrije schil derkunst en glaskunst. Sinds circa 1950 ontwikkelde hij een meer persoonlijke stijl met complexe veelkleurige voorstellingen en geaccentueerde lijnvoeringen. De muurschildering Apocalyps illu streert de gedachte dat het doel van de schepping door Christus is hersteld. Rechts van de toegangs deur wordt de satan op de aarde gegooid en links van de deur wil de draak de Vrouw vervolgen, die het Kind had gebaard. De zware lij nen met blauwe tekens links daar boven staan voor niet verwezen lijkte plannen van de duivel. De Vrouw, centraal in de voorstelling, krijgt echter twee vleugels van de adelaar om naar de woestijn te vliegen. Engelen begeleiden haar op haar zegetocht naar het Lam met open borst dat staat voor alles geven en met zeven horens dat de zeven geesten Gods. De hemel is gevuld door de 24 oudsten, hul- debrengende vertegenwoordigers van de gelukzalige mensheid. Zij spelen citer, werpen hun kronen neer en dragen schalen reukwerk en boven hen is Maria als eerste in de hemel opgenomen. De Apoca lyps is een prachtige veelkleurige muurschildering vol symboliek. In 1950 en 1959 maakte Dekkers in de kapel een aantal glas-in-loodra men. In 1957 ontving hij voor zijn gehele oeuvre de provinciale prijs van Noord-Brabant voor beelden de kunst. Na 1969 was hij door ziekte niet meer in staat tot artis tiek werk. Hij is in 1983 in Boxtel overleden. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen; Heikruit maart 2007, LHPV Venrays Verleden deel 1 2003. Stichting Venray Monumen taal (SVM): secretariaat Vliezen- weg 1 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumentaal@live.nl. Op de afsluitingsavond van het eerste halfjaar van 2009 in restaurant Tin Sun in Horst waren negentig perso nen getuige van de uitreiking van de medaille van verdien ste van de afdeling Venray en omgeving van de Bond van Wapenbroeders aan aalmoeze nier pastoor G. Maesen. Twee hoofdprijzen van vakjury en lezers Peel en Maas Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas houden samen voor het zevende jaar op een rij een fotowedstrijd in de vakantieperiode. Stuur een afdruk van uw leukste vakantiefoto in en u maakt kans op een van de vier weekprijzen of een van de drie hoofdprijzen, een jaar lang gratis fotograferen, een Epson fotoprin ter of een Steiner safarikijker. Naast de prijs van de vakjury is er ook dit jaar weer een publieks prijs. Vakantiefoto's zijn er te kust en te keur. De smaak verschilt, maar over een ding is iedereen het eens: het blijven tastbare herinneringen aan een weekje strand, shoppen in London of Parijs, of genieten van de natuur in Bretagne, de Rocky Mountains of de safari in Afrika. Welnu, stuur uw allermooi ste vakantiefoto in en ding mee naar de vier weekprijzen en de drie hoofdprijzen die door Combi Dom Melskens en Peel en Maas beschikbaar zijn gesteld. Wat kun je nu eigenlijk winnen? Bij deze wedstrijd horen natuurlijk leuke prijzen, beschikbaar gesteld door Combi Dom Melskens en uitge verij/boekhandel Van den Munck- hof, beide in Venray. Er worden vier weekprijzen vergeven: name lijk op de donderdagen 6, 13, 20 en 27 augustus. De inzender van de mooiste foto krijgt een boeken- bon ter waarde van 12,50 euro, een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro en 100 gratis afdrukken op het formaat 10x15 centimeter bij Dom Mels- kens. Drie leuke prijzen dus voor de inzender van de beste foto. De vier week prijswinnaars din gen overigens, net als alle andere inzendingen, gewoon mee naar de hoofdprijs die op donderdag 3 september bekend wordt gemaakt in Peel en Maas. De hoofdprijs is een jaar lang gratis fotograferen tot maximaal 420 afdrukken van 10x15 centimeter. Deze hoofdprijs wordt door de vakjury, Theo Clab bers van Combi Dom Melskens en Henk Lammen, journalist/fotograaf van Peel en Maas, bekendgemaakt. Daarnaast is er dit jaar voor de tweede keer een publieksprijs. De lezers van Peel en Maas kunnen aan het einde van de fotowedstrijd uit een aantal vooraf geselecteerde foto's, die worden gepubliceerd in Peel en Maas en op de website van Van den Munckhof, kiezen wie de publieksprijs wint. Voor de publieksprijs heeft Combi Dom Melskens dit jaar twee prij zen beschikbaar gesteld: de win naar krijgt een prachtige Epson fotoprinter en de nummer twee een Steiner safaripark. De win naars van de publieksprijs wordt op donderdag 10 september in Peel en Maas bekendgemaakt. Er kunnen alleen afdrukken van foto's worden ingeleverd bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat in Venray. Iedere inzender mag ten hoogste drie foto's inzenden. Bij de foto('s) wel naam, adres, woonplaats en tele foonnummer (eventueel mobiel) vermelden, zodat we altijd met u contact op kunnen nemen. De afdrukken van de aangeleverde foto's moeten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn bij een resolutie van minimaal 300 dpi. 1) De wedstrijd staat voor ieder een open, behalve voor medewer kers van Combi Dom Melskens en de firma Van den Munckhof BV uit Venray. 2) De aangeleverde foto's moe ten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter bij een resolutie van minimaal 300 dpi zijn. 3) Je mag maximaal drie foto's inzenden. De inzendingen dienen eigen werk te zijn, de wedstrijdor ganisatie kan naderhand het origi neel opvragen ter controle. 4) Bij alle foto's dienen naam, adres, woonplaats en telefoon nummer te zijn ingevuld. 5) De uitslagen van de week- prijzen staan op de donderdagen 6, 13, 20 en 27 augustus in Peel en Maas. De hoofdprijzen worden op de donderdagen 3 en 10 septem ber bekendgemaakt. 6) Weekwinnaars dingen ook mee naar de hoofdprijs. 7) De prijzen zijn niet inwissel baar voor geld. 8) Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd. 9) De inzendtermijn loopt vanaf nu tot maandag 24 augustus. 10) Inleveren van foto's kan alleen bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat. 11) Inzenders geven toestem ming tot het plaatsen van hun vakantiefoto in Peel en Maas. 12) Ingezonden foto's worden niet teruggestuurd. 13) De organisatie betracht de grootste voorzichtigheid met het ingezonden materiaal, en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor verlies of beschadiging, ongeacht de oorzaak. Vicevoorzitter Herman Jans sen speldde het versiersel op en las de samenvatting voor van het hoofdbestuur. Maesen kreeg deze verdienste specifiek voor zijn deelname aan de traditionele herdenking op het Britse Oor logskerkhof in september en zijn inmiddels vermaarde soldatenmis gedurende de jaarlijkse Kerst-in in Meerlo, waarvoor hij speciaal overkwam vanuit zijn parochie in Spanje. De in Venray geboren pas toor reageerde op zijn eigen wijze op een humoristische manier op het ontvangen van de verdienste. Verder werd er deze avond geno ten van een Chinees-Indisch buf fet en kregen drie leden nog de zogeheten speld voor langdurig lidmaatschap uitgereikt: mevrouw Giebels-Vaartjes uit Gennep en de heren Hoeijmakers en Braak uit Venray. De Bond van Wapenbroe ders afdeling Venray en omgeving viert op zaterdag 26 september het 25-jarige jubileum in Meerlo met onder meer een concert door het Reünieorkest van de Limburg se Jagers. Ook houdt de afdeling op zondagmorgen 20 september de traditionele herdenking op het Britse oorlogskerkhof in Venray. Hierbij worden zo'n zestig Britse gasten verwacht. Zij komen dan het feit herdenken dat het dit jaar 65 jaar geleden is dat Venray door hen werd bevrijd. Uitleen hulpmiddelen Rollators, bedden, krukken, toiletverhogers en rolstoelen: allerhan de hulpmiddelen zijn vanaf nu te leen bij het servicepunt van Pro- teion Thuiszorg Noord-Limburg in de Zorgboulevard VieCuri in Venlo. Afhankelijk van het succes van het uitleenpunt in VieCuri, volgen er nog meer uitleenpunten in verschillende kernen. Proteion Thuiszorg Noord-Limburg (onderdeel van Proteion Thuis) heeft in samenwerking met Medicura een uitleen- en servicepunt voor hulpmiddelen opgezet in de Zorgboulevard VieCuri in Venlo. Iedereen die ziek is of een opera tie heeft ondergaan, kan bij dit uitleenpunt gratis medische hulpmidde len lenen. Dit kunnen hulpmiddelen zijn voor mensen die zelfstandig wonen, maar ook hulpmiddelen voor mensen die woonachtig zijn in zorgcentra. Het lenen van de hulpmiddelen is gratis. De hulpmidde len kunnen tevens op aanvraag geheel kosteloos worden thuisbezorgd. Mensen die hulpmiddelen willen lenen, hoeven geen lid te zijn van een kruisvereniging (Groene Kruis) of van Proteion Thuis. Servicepunt Proteion Thuiszorg Noord-Limburg in Zorgboulevard VieCuri aan de Tegelseweg in Venlo van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 18.00 uur. Voor vragen over het uitlenen van hulpmiddelen kan men contact opnemen met de Klantenservice van Proteion Thuiszorg Noord-Lim burg via telefoon (0478)526262. L EN MAAS x

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13