Routes fietsvierdaagse Zenith nieuwe start en finishlocatie Venray: parel uit de Peel Fietsvierdaagse in cijfers: 7 ^Daagse Venray NTFU Inschrijven voor fietsvierdaagse www.bike4all.nu II AA ff ff www.fietsvierdaagse-venray.nl fL '4 PEEL EN MAAS Donderdag 16 juli 2009- Pagina 24 De routecommissie heeft ook dit jaar weer haar uiterste best gedaan en prachtige rou tes voor u uitgezet met diverse nieuwe trajecten. De met twee NTFU sterren gewaardeerde Fietsvierdaagse Venray voert u via uitgepijlde routes door het vlakke Noord-Limburgse land en het Brabantse Peel- gebied en laat u genieten van diverse toeristische attracties en prachtige vergezichten. De eerste dag gaat u vanuit Venray naar het noord-westen, met als bestemming De Rips. De Rips is een ontginningsdorp in de gemeente Gemert-Bakel. De Rips is een fietsgebied bij uitstek waar u in alle rust kunt genieten van het schitterende Brabantse land schap en gastvrijheid. De tweede dag wordt iets speci aals. De 60 km brengt vandaag een bezoek aan het Nationaal park De Maasduinen in de omgeving van Arcen. Het park is 45 km2 groot en ligt in Noord-Limburg, tussen de Maas en de Duitse grens. Het bevindt zich grotendeels op het grondgebied van de gemeente Bergen. Deze dag staat verder in het teken van de kinderen. Extra voor de jeugd is er een speciale 30 km-route uitgezet door de rou tecommissie waaraan de kinderen met hun ouders en/of grootouders aan kunnen deelnemen. Men kan tot 14.00 uur starten en de slui tingstijd is om 18.00 uur. Tijdens deze dag zullen er diverse extra activiteiten voor de jeugd georga niseerd worden. De derde dag vet- rekken de deelnemers in zuidelij ke richting naar de centrale plaats Melderslo. Melderslo (dialect: de Melderse) is een kerkdorp van de Nederlandse gemeente Horst aan de Maas. Het dorp telt ongeveer 1970 inwoners. Streekmuseum De Locht, in Melderslo, waar een stempelplaats voor de 45 en 60 km is ingericht, staat bekend om zijn fraaie collectie over leven en werken op het platteland in Noord-Limburg tussen 1900 en 1950. Bijna traditiegetrouw brengt de fietsvierdaagse op de vierde dag een bezoek aan de plaatsen Griendtsveen en Helenaveen. Helenaveen, net als Venray, mid den in de Peel gelegen, is omge ven door unieke natuurgebieden. Naast de natuur vindt u hier ook het peeldorp Griendtsveen met ophaalbruggetjes, peelkanalen en historische panden. U fietst dan ook dwars door de Peel, een fietsgebied bij uitstek. Helenaveen biedt u, met z'n uitzonderlijke Brabantse gastvrijheid, een keur aan mooie monumenten. Vergeet vooral niet het Romeinse monu ment te bezoeken. Een replica van de gouden helm die in 1910 werd gevonden en nu in het Rijks museum van Oudheden in Leiden ligt, is gratis te bezichtigen in het DorpsServiceCentrum. Door werkzaamheden aan en rondom de Wetteling is dit jaar de start- en finishlocatie verplaatst naar het grootste discothekencomplex van de Benelux: de Zenith aan de Voorde 30 te Oostrum (Afslag 9, A73). In en rondom de Zenith is elke dag volop amusement en tijdens de slotmiddag op vrijdag 24 juli sluit de fietsvierdaagse feestelijk af met onder andere de verloting van een fiets onder de voorinschrijvers (ingeschreven en betaald voor 21 juli). Venray, de 'parel uit de Peel', gelegen tussen Peel en Maas, in een gebied dat rijk is aan bos en heide. De gemeente behoort met haar oppervlakte van bijna 15.000 hectare tot de 30 grootste gemeenten van Nederland. De geschiedenis van Venray gaat terug tot lang voor het begin van onze jaartelling. Dit blijkt uit opgravingen waarbij onder meer de restanten van een Romeins landhuis en een Romeins graf zijn gevonden. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Venray nu een prominente plaats inneemt op de archeologische kaart van Nederland. Sporen van dit verre Venrayse verleden kunt u bewon deren in het streekmuseum 't Freulekeshuus in het centrum van Venray. Tot 1940 ontwikkelde Venray zich tot een typisch agra rische gemeente. De Tweede Wereldoorlog vormde een belang rijk keerpunt in deze ontwikke ling. Na de oorlog heeft Venray geleidelijk de omslag gemaakt van een agrarische gemeenschap naar de gemeente die het nu is: een bloeiende samenleving met een gevarieerde werkgelegenheid in landbouw, industrie, transport, handel, zorginstellingen en dienst verlening. In de gemeente Venray krijgen fietsers en wandelaars alle ruimte. Talloze routes geven u een goed inzicht in het karakter van de 'parel van de Peel', maar dat wist u natuurlijk al lang. En wist u dat nog niet, dan is het hoog tijd om Venray snel te ontdekken, bijvoorbeeld tijdens de Fietsvier daagse Venray. Jaar Aantal deelnemers 2000 3854 2001 41 00 2002 3700 2003 31 77 2004 2647 2005 3456 2006 2298 2007 3360 2008 3682 Waar komen de deelnemers v Top 10 2008: Venray: 1451 Horst: 112 Venlo: 90 Overloon: 70 Deurne: 72 Velden: 67 Sevenum 59 Melderslo 36 America 35 Panningen 33 Afstanden gereden in 2008: 30 km 925 45 km 884 60 km 810 Overig 60 Bron: Fietsvierdaagse Venray. Piet Hendrix, nestor van Fietsvierdaagse Venray Hij is de nestor van Fiets vierdaagse Venray. Piet Hen- drix, met zijn 85 jaar de oudste vrijwilliger, is al 25 jaar lang betrokken bij het populaire evenement. Hij kijkt uit naar het begin van de jubileumedi tie van Fietsvierdaagse Venray, die start op dinsdag 21 juli en duurt tot vrijdag 24 juli. "Ik ben er klaar voor en heb er erg veel zin in. Weet je wat zo leuk is? Dat je vier dagen onder de mensen bent. De fietsvier daagse is een grote familie en een ontmoetingsplek voor vrijwilligers en deelnemers. Je ziet vaak dezelfde gezichten terug, maar ook steeds weer nieuwe." Ben jij er ook nog altijd bij? Het is een vraag die Piet tijdens de fietsvierdaagse vaak hoort. En dat is niet zo vreemd, want samen met Harrie Holtackers en Jan Kreutz is de in Merselo geboren en getogen Piet al 25 jaar actief voor het fiets- festijn. De zilveren jubilaris doet zijn 'werk' nog altijd met erg veel plezier en schudt de ene na de andere anekdote over de beginja ren van de fietsvierdaagse uit zijn mouw. Hij weet bijvoorbeeld nog erg goed hoe hij vrijwilliger werd van de fietsvierdaagse. "Voorzitter Jan Kreutz heeft me gevraagd. Ik was met pensioen en Jan dacht dat ik wel tijd over zou hebben. En ja, dan weet je wel hoe dat gaat. Ik moest natuurlijk even overleggen met mijn vrouw Bets, maar zij had er geen moeite mee en heeft ook jarenlang meegeholpen als vrijwil liger. De broodjes en soep van Bets kende iedereen in die beginjaren wel. Waarmee ik ben begonnen? Als controleur op een stempel post in Broekhuizen aan de Maas, samen met Piet Swinkels." Piet Hendrix, die samen met zijn vrouw heel veel fietste in het verleden, raakte na die eerste keer, toen nog onder de vlag van Fiets vierdaagse De Peel,meteen besmet met het virus van de fietsvier daagse. Na het eerste jaar, waarin de Grote Markt het centrale punt in Venray was, werd Piet leiding gevende in de nieuwe uitvalsbasis van de fietsvierdaagse, de schouw burg in Venray. "Inschrijven, het regelen van de horeca, vanaf dat jaar was ik eigenlijk jarenlang het manusje van alles. Toen Fietsvier daagse Venray in 1997 vanwege het succes zelfstandig verderging, heb ik ook nog veel materiaal gemaakt, zoals kramen, borden en pijlen, samen met Frans Gielen en een groot aantal andere vrijwilli gers. Want we hadden als organi satie niks toen we op eigen benen kwamen te staan." REGELNEEF Ook na de verhuizing naar De Wetteling als centrale start- en finishplaats bleef Piet actief als regelneef van de Venrayse fiets vierdaagse. Maar na een jaar of acht kreeg hij een andere taak: het beheer van de nachtfietsenstal ling, met Martien Domeck en Sraar Philipsen. "Later kwam daar Henk Vermeulen bij. Ja, wij vormen een aparte club, zorgen er zelf wel voor dat het in orde komt met die fietsenstalling. Ook nu we bij de Zenith in een tent de fietsen van Zilveren jubilaris: Piet Hen drix: "Het liefst zou ik doorgaan tot mijn honderdste de deelnemers moeten stallen." Piet pakt er een blaadje bij, waar op hij de situatie bij Zenith tot in detail heeft uitgetekend. "Ja, ik ben een precies mannetje, wil van tevoren alles goed geregeld heb ben en hou ook al jarenlang een logboek bij. Ik weet bijvoorbeeld precies hoeveel deelnemers er in 2000 deelnamen: 3854", klinkt het lachend uit de mond van Piet. Hoe lang wil je nog doorgaan? Piet begint te lachen. "Het liefst zou ik doorgaan tot mijn honderd ste, maar ik denk toch dat dit mijn laatste jaar wordt. Ik ben 85 jaar, moet ook aan mijn gezondheid denken. Maar ik heb het altijd heel graag gedaan en doe het nog altijd met veel plezier. Want in de loop der jaren heb je toch een heel spe ciale band met de fietsvierdaagse, het team en de deelnemers opge bouwd. Ja, ik zal de fietsvierdaagse zeker gaan missen als ik stop. Met de nadruk op als..." Voorzitter Jan Kreutz, smeerolie van Fietsvierdaagse Venray Hij was in 1984 de medeop richter van de stichting Fiets vierdaagse Venray, is al die jaren voorzitter en wordt door iedereen geroemd om zijn bin dende kwaliteiten. Bescheiden, met respect voor iedereen, maar toch duidelijk, zorgt Jan Kreutz (62) er samen met tallo ze vrijwilligers al 25 jaar voor dat Fietsvierdaagse Venray staat als een huis. Over de organisa tie zegt Kreutz: "Vergelijk het met een ketting van een fiets. Iedere schakel is even belang rijk." Maar als we dan toch in die beeld spraak blijven, dan is Jan Kreutz, die op Koninginnedag 2009 voor zijn vele verdiensten werd onder scheiden met een lintje, toch wel de smeerolie van de organisatie. Hij delegeert, sust, regelt, fungeert als vertrouwenspersoon en is ook vaak het aanspreekpunt voor de pers. En dat doet hij op zijn eigen manier: rustig, bedachtzaam en met respect voor de ander. "Tja, er moest 25 jaar geleden toch iemand voorzitter worden", zegt Jan Kreutz aan de vooravond van de jubileumeditie van Fietsvierdaagse Venray bescheiden. "Ik ben iemand die graag tussen de mensen staat en niet erboven. Daarom was ik vorig jaar ook zo trots, trots op het feit dat we de tweede ster van de Nederlandse Toer Fiets Unie kre gen. Dat was leuk voor al die vrij willigers die zich al jaren inzetten voor een succesvol verloop van de fietsvierdaagse. Zo'n 130 vrij willigers zorgen ervoor dat alles gesmeerd verloopt, bijvoorbeeld dat iedereen zijn lunchpakket mee krijgt. En de routecommissie stelt jaarlijks vier nieuwe routes samen. Zo heeft iedereen zijn taak binnen de organisatie. Ik ben er trots op dat ik voorzitter mag zijn van deze club. We hebben het altijd samen gedaan." GROOT EVENEMENT Fietsvierdaagse Venray is in 25 jaar tijd uitgegroeid tot een groot evenement waarvoor zich in 2008 ruim 3600 deelnemers inschre ven. "In 1985 zijn wij begonnen als tweede startplaats van Fiets vierdaagse De Peel en waren er 250 deelnemers. Het begin was gemaakt en de belangstelling voor ons evenement werd elk jaar groter. Fietsers uit binnen- en bui tenland ontdekten Venray als een heel aantrekkelijk fietsgebied. Het eerste jaar was de Grote Markt één dag, op vrijdag, ingericht als startplaats voor de 40 kilometer route, maar een jaar later al ver huisden we naar de schouwburg en kwamen daar al de 30 en 60 kilometerroutes bij." Het evene ment groeide echter zo sterk dat er al snel een logistiek probleem ontstond, weet Kreutz nog goed. "Het hele centrum van Venray stond bijna vol met fietsen. De schouwburg moesten wij daarom verruilen voor sporthal De Wette- ling." Met het aantal deelnemers groeide ook de organisatie erg snel en er ontstonden steeds meer eigen ideeën om op eigen benen te gaan staan. In 1997 werd onder de slogan 'Venray op eigen benen' de eerste Fietsvierdaagse Venray in eigen regie gehouden. Dat bleek volgens de voorzitter al heel snel een juiste keuze. "Er veranderde niet veel aan de organisatie, maar de eigen ideeën kregen vrij spel en liepen als een rode draad door het evenement. Het evenement bestond niet langer meer uit alléén fietsen: gezelligheid, livemuziek, het goede doel, het Rad van Avon tuur en de prachtig verzorgde rou tes zijn inmiddels begrippen die niet meer bij de fietsvierdaagse weg zijn te denken." BLIJ MET ZENITH De afgelopen jaren kwamen er gemiddeld zo'n 3.000 deelnemers Voorzitter Jan Kreutz: "Ik ben er trots op dat ik voorzitter mag zijn van deze club. We hebben het altijd samen gedaan." naar Venray om te fietsen. "Wij streven het niet na om het groot ste fietsvierdaagse-evenement van Nederland te worden, maar vinden het belangrijker dat gezelligheid en veiligheid hand in hand gaan", zegt Kreutz. "Vanwege de verbou wing van De Wetteling wijken we dit jaar uit naar de Zenith als start en finishlocatie. Ja, met de Zenith zijn we erg tevreden. Het is een zegen achteraf dat we met ons fietsevenement van zo'n prachtige locatie op zo'n goed bereikbare en ruime plek terechtkonden. We krijgen gelukkig alle medewerking van de directie. Discotheek Zenith zal ook haar positieve uitstraling hebben op het evenement, daar ben ik zeker van." Fiets Om Daagse Venray KINOtR DAA6SÊ nederlandse toer fiets unie De Venrayse fietsvierdaagse vindt dit jaar plaats van dinsdag 21 tot en met vrijdag 24 juli. Dis cotheek Zenith is tijdens deze jubileumeditie de centrale start en finishlocatie. Mensen die zich nog niet hebben aangemeld voor deelname, kunnen zich tot 20 juli inschrijven bij het VVV-kantoor in Venray en via de website fiets- vierdaagse-venray.nl, maar ook op de weekmarkt op maandag 20 juli op het Henseniusplein in Venray. PETER WINNEN CLASSIC Dinsdag 21 juli 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur (herhaling om het uur) Items: Start Fietsvierdaagse Venray Uitzending gemist? Kijk op www.peelenmaastv.nl "Genieten van grote familie "Iedere schakel is even belangrijk KlNDtfïtN J£U6D (I€ OUDERS, OPAOA4A, OPPAS A4D6EN UITERAARD OOK FIETSEN) FIETSTOCHT VAN 30 KA4 D1VER5E RU5TPLAATSEN EN KINDERSPELEN tA-f 7 NA AFLOOP DISCO INDE Z£NITH W MT f van ig:oo t/aa ïeao www.thezenith.nl 22-7-2009 INSCHRIJVEN VAN 10:00 TOT 14:00 TOT 18:00 BINNEN KOA4EN bike4 All

Peel en Maas | 2009 | | pagina 24