Bewoners Isabellahof in actie tegen handelwijze gemeente Gebundelde krachten Montessorischool in schoolwoningen Landweert Europese subsidie voor school St. Oda Emonts en Minken lijstduwers PvdA Duurzame energie voor bedrijventerreinen Facelift flats Brukske voorlichting^ elke dag vrijblijvend implantaten, klikgebit EindeiijK een waterpomp geplant in Venray Wh G uithoek ook voor uw tuin ÖNDZORG PEEL EN MAAS Donderdag 9 juli 2009 - Pagina 5 "Het is eigenlijk van de zotte", stelt Guus Knoops, bewoner van de Isabellahof. Eind 2007 werden hij en acht straatgenoten gesommeerd om een stuk grond, eigendom van de gemeente, te ontruimen. De grond, tussen de achter zijde van de woningen en de Deurneseweg, was in de loop der jaren door de bewoners in bruikleen genomen. De grond had de gemeente nodig voor de aanleg van een geluidswal. Acht bewoners voldeden zon der morren aan dit verzoek. Eén niet en via een zogeheten mediati- ontraject mocht die ene bewoner het stuk grond kopen voor slechts één euro. "Wij hebben vooraf kenbaar gemaakt de grond te wil- len kopen, maar krijgen daar nu geen kans meer voor." In novem ber 2007 werden de bewoners ingelicht over de plannen van de gemeente Venray om een geluids wal langs de Deurneseweg aan te leggen. Langs die wal zou een onderhoudsstrook van drie meter moeten komen. Een aantal van de bewoners had die grond in de loop der jaren in gebruik genomen. De bewoners moesten die grond, vrij van eigendommen, weer terugge ven aan de gemeente. "Ik heb toen vervolgens bij de gemeente aangekaart dat ik bereid zou zijn om die grond te kopen. Ook andere buurtbewoners hebben die wens geuit. In een brief van 22 januari 2008 laat de gemeente weten dat deze grond niet in aanmerking komt voor ver- huur of verkoop. Het zou gaan om een stuk waardevol groen dat voor de gemeenschap behouden dien de te blijven", aldus Guus Knoops. Eind mei 2008 werden alle bewo ners van het Isabellahof middels een aangetekend schrijven gesom meerd de grond beschikbaar te stellen voor 7 juli. "Daar hebben wij netjes gehoor aan gegeven." Een ander gezin in de straat deed dat niet. Er werd een juridi sche procedure gestart en tussen tijds werd er besloten dat het beter was een mediator in te schakelen. Dat leidde er uiteindelijk toe dat met de desbetreffende familie een regeling werd getroffen. De familie mocht een strook van circa 25m2 meter grond kopen voor het sym bolische bedrag van een euro, kos ten koper. Zelfs de ligging van de geluidswal zal daarvoor aangepast worden. "Het is de omgekeerde wereld", spreekt Guus Knoops. "Burgerlijke ongehoorzaamheid wordt zo beloond. In onze ogen een vorm van onbehoorlijk en onrechtvaardig bestuur." Knoops maakte dit in een schrijven aan de gemeente ook duidelijk kenbaar. Tevens gaf hij aan voor een gelijk soortige regeling in aanmerking te willen komen. De gemeente reageerde bin nen twee weken. 'Helaas kan aan dit verzoek niet worden voldaan', aldus de gemeente in de brief. Knoops en de andere buurtbe woners hadden het, net als die ene familie, op een juridische pro cedure moeten laten aankomen. Het ingezette mediationtraject zou maatwerk zijn geweest voor dat gezin. De overige buurtbewo ners kunnen volgens de gemeente geen rechten aan het resultaat ontlenen omdat zij niet bij de juri dische procedure betrokken zijn geweest. 'Verkoop van grond aan u of de overige buurtbewoners is helaas géén optie', besluit de gemeente in haar brief. "We gaan nu kijken wat onze mogelijkheden zijn", vertelt Guus Knoops, die inmiddels officieel protest heeft aangetekend. "Ik heb begrepen dat een aantal bewoners de grond weer in gebruik gaat nemen. "Wij houden ons wat dat betreft ook aanbevolen voor een dergelijk mediationtraject", aldus Knoops, die stelt dat de gemeente in deze zaak haar verantwoorde lijkheid moet nemen. Roel Creemers (31) en Ramon van de Laar (37) uit Venray waren al langere tijd actief als zelfstandige freelan cers in de grafische branche, en ontwikkelden onder andere internetsites, webapplicaties, grafische huisstijlen en mar ketingcampagnes. Ongeveer een jaar geleden kwamen zij 'via via' in contact met elkaar en hun samenwerking blijkt zijn vruchten af te werpen. Door Sanne Claessens Bij Ramon van de Laar begint het met zijn studie Informatica in Eindhoven en hij gaat daarna als internetprogrammeur aan de slag. Twee jaar geleden besluit hij voor zichzelf te beginnen onder de naam Serious Media en sinds een jaar neemt zijn eigen bedrijfje alle tijd in beslag. Roel Creemers volgt verschillende studies. Hij begint op het Grafisch Lyceum in Eindhoven en volgt later aan de Hogeschool voor Kunsten Utrecht de masteropleiding Interaction Design. Zo ontwikkelt hij zich als grafisch en multimedia ontwerper en werkt hij een tijd voor JVH Gaming in Tilburg, maar ook hij begint in 2004 voor zichzelf onder de naam MediaCare. Waarvoor we precies bij hen terecht kunnen? Bedrijven, instan ties maar ook bijvoorbeeld ver enigingen die bijvoorbeeld op zoek zijn naar een nieuw logo, een beter werkende website of gewoon een compleet nieuwe huisstijl kunnen bij de heren aan kloppen. Ze hebben de afgelopen jaren al voor een aantal bekende namen gewerkt, bijvoorbeeld Hei- neken en DAF. Maar ook de NOS, AVRO, educatieve uitgeverij Malm- berg en zelfs de Zuid-Afrikaanse overheid hebben hun weg al gevonden naar Venray. "Het risico om de stap te zetten naar fulltime voor jezelf te beginnen is groot, er komt zeker veel bij kijken en het is echt een wereldje van ons kent ons", aldus Ramon. Toch blijf het niet bij het ont werpen van webapplicaties en marketingcampagnes. Roel besluit zich te verdiepen in het ontwik kelen van interactieve spelinstal- laties, zogenaamde exhibits. In Brussel opent dan al snel in begin 2007 Living Tomorrow zijn deu ren, een huis van de toekomst. Met spelen, leren en ontdekken als uitgangspunt ontwikkelt Roel hiervoor verschillende interac tieve installaties. Later ontwikkelt hij ook een aantal spellen in eigen beheer, zoals de Apartgame en de Weeble. Het gaat dus goed met de zaken bij MediaCare, maar het ontbreekt enigszins aan kennis en vaardighe den op het gebied van program meren en dat is het moment dat de samenwerking tussen Roel en Ramon tot stand komt. Nog maar een jaar geleden besluiten ze samen in zee te gaan. Ze werken voor het Cologne Science Centre in Keulen en momenteel zijn hun gebundelde krachten te bewonde ren in het Continium Discovery Centre in Kerkrade. "We hebben hiervoor acht spellen ontwik keld, interactieve toepassingen. De doelgroep bestaat voorname lijk uit kinderen tussen de zes en twaalf jaar die hier kunnen bele ven en ontdekken en zich bewust kunnen worden van zaken op het gebied van verschillende thema's zoals mileu, leven, eten en drin ken, lichaam en werken", legt Roel uit. Dit resulteert in enorm grote installaties in het centrum, dat eerder deze maand zijn deuren opende voor publiek. "De concepten waren er al", vertelt Ramon, "aan ons was het vervolgens de taak om voor het design te zorgen, de uitwerking en de vormgeving. Het concept dus tot iets werkelijks uitvoer baars brengen, zodat de bezoekers er werkelijk mee aan de slag kun nen." In het Continium kunnen kin deren nu dus dankzij Ramon en Roel tekst in de vorm van morse en binaire tekens maken, een kijk je nemen in de winkel van de toe komst, compleet voorzien van pro ducten uit de toekomst en andere spellen spelen. Het centrum in Kerkrade verwacht maar liefst 120.000 bezoekers het komende jaar en zal voor de komende vijf jaar draaien met de spellen van de twee Venraynaren. Je zou bijna denken dat de heren nu dus rus tig achterover kunnen gaan zitten om te genieten van dit succes, maar niets is minder waar. Beide bedrijven hebben als doel door te groeien, contacten op te bouwen en hopelijk in de toekomst meer te kunnen doen in het ontwikke len van dergelijke exhibits. "Het aanbod is niet groot, musea zijn geen onuitputtelijke bron, maar er valt gelukkig nog genoeg te doen", aldus Ramon. Roel voegt daaraan toe: "Ondernemen is niet makkelijk maar we zitten in een prettige positie. Ondanks alle cri sis overal gaat hij bij ons eigen lijk alleen meer heel goed." Het zijn overigens niet alleen maar (inter)nationale klanten. Ook regi onaal werken de heren hard aan naamsbekendheid, zo hebben ze klanten in Venray, Overloon en Helmond. Voor meer informatie over Ramon en zijn werk kunt u terecht op www.seriousmedia.nl. Wilt u weten wat Roel allemaal doet, neem dan een kijkje op www. media-care.nl. Bent u nieuwsgie rig naar het werk van beide heren samen, surf dan naar www.conti- nium.nl of ga zelf eens in het echt kijken in Kerkrade. De montessorischool in Ven- ray zal zich vestigen in de twee schoolwoningen aan de Sleutel bloem in Landweert. De gemeente Venray, verantwoordelijk voor de huisvesting van scholen, heeft dit aan de stichting Mozon laten weten. In juni vorig jaar maakte de gemeenteraad de weg vrij voor montessorionderwijs in Venray. Het ministerie keurde eind vorig jaar dit plan goed. Dit betekent dat Mozon vanaf 1 augustus van dit jaar financiële middelen krijgt voor de school en de gemeente zorg moet dragen voor adequate huisvesting. De schoolwoningen in Landweert werden een aantal jaren geleden in gebruik geno men door De Landweert. Deze school kon destijds het aanbod van leerlingen niet in de reguliere huisvesting onderbrengen. De schoolwoningen komen nu weer vrij en worden gebruikt voor het montessorionderwijs, zodat deze school op 7 september kan starten. Voor aanpassing van het gebouw is ongeveer 50.000 euro nodig. Tegen het besluit van het ministerie is door de Stichting Primair Onderwijs Venray (SPOV) bezwaar aangetekend. In de ogen van de SPOV vormt deze extra vorm van basisonderwijs een bedreiging voor met name de klei nere scholen in de gemeente. Dat zou weer ten koste gaan van de werkgelegenheid binnen de SPOV. Ook heeft de SPOV grote twijfels bij de haalbaarheid van een mon tessorischool. De school moet bin nen vijf jaar voldoen aan de norm van minimaal 200 kinderen. Dit bezwaar dient 14 juli bij de Raad van State. Ongeacht de uitslag zal het de Montessorischool komend schooljaar toch van start gaan. Mocht de SPOV in het gelijk wor den gesteld, dan start de school in Venray als een nevenvestiging. Basisschool St. Oda in Yssel- steyn heeft een subsidietoe kenning van 18.760 euro ont vangen voor de aanleg van een nieuwe speelplaats. Deze subsidiebijdrage is afkom stig uit het Europese Leader+ programma Zuid-Nederland. De basisschool heeft toekenning ont vangen omdat het schoolplein in Ysselsteyn een openbare speel- voorziening wordt, waar de kin deren ook buiten de schooltijden welkom zijn. Met de Leaderbij- drage kunnen een aantal nieuwe speeltoestellen worden betaald. Ook heeft de Rabobank, de dorps raad, de gemeente Venray en de school zelf een bijdrage voor de speeltoestellen ter beschikking gesteld. Voor de totale bekosti ging van de aanleg van de open bare speelplaats en herbestrating van het totale plein wordt nog gezocht naar voldoende financi- ele middelen. Daarom is de school nog in gesprek met enkele fond sen en wordt ook een beroep gedaan op de inzet van de ouders en de medewerking van de onder nemers in Ysselsteyn. Ook middels een stoeptegelac tie met als titel: 'Draag uw steentje bij en maak de kinderen blij' zijn alle kinderen actief betrokken geweest bij de sponsoring voor het herbestraten van het speel plein. ZO., EN NU WEER TERU6 NAAR TIENRAY WANPELENJ UJ UJ UJ In de ledenvergadering heeft de Partij van de Arbeid (PvdA) Ven- ray haar kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen op 18 november 2009 vastgesteld. Vol gens de partij is de lijst een goede mix van politieke en bestuurlijke ervaring. De PvdA introduceert ook een aantal nieuwkomers. Bert Linskens werd al eerder gekozen tot lijsttrekker. Vanuit de huidige fractie staan Henk Bisschops en Marius Emons op de tweede res pectievelijk vierde plaats. Nieuw komer op drie is Esther van Wame- len uit Venray. Zij is momenteel al actief in de commissie Maatschap pelijke Diensten. De twee PvdA- wethouders, Elly van Dijck en Twan Jansen, nemen plaats vijf en zes in. De plaatsen 7 tot en met 10 worden ingenomen door nieuw komers: Hayrettin Unuvar uit Venray (7), Ineke Grootemaat uit Venray (8), Michiel Hermans uit Venray (9) en Ed Stevens uit Leu nen (10). Mathieu Emonts, huidig wethouder in Meerlo-Wanssum en oud-wethouder van Venray, en oud-wethouder Dickie Minken uit Wanssum, nemen de rol van lijst duwers op zich. Opvallend is dat er geen enkele kandidaat uit Meer- lo-Wanssum op een verkiesbare plaats staat. Henny Jenner uit Blit- terswijck staat op 18, Dickie Min ken op 21. Voor de zomervakantie wordt gewerkt aan de afronding van het verkiezingsprogramma. De vijf themabijeenkomsten in dit voorjaar over Wonen, Werken, Leefbaarheid, Lokaal Sociaal Beleid en Welzijn leveren hiervoor input. De Partij van de Arbeid legt het conceptprogramma voor aan haar leden op 3 september 2009. Kandidatenlijst PvdA De kandidatenlijst van de PvdA voor de gemeenteraadsverkiezin gen op 18 november ziet er als volgt uit: 1Bert Linskens 2. Henk Bisschops 3. Esther van Wamelen 4. Marius Emons 5. Elly van Dijck-Kersten 6.Twan Jansen 7. Hayrettin Unuvar 8. Ineke Grootemaat 9. Michiel Hermans 10. Ed Stevens 11.Ahmet Kocyigit 12. Ed Partridge 13. Annemie Kersten-de Rooy 14.Aartje Woltjer-Vaessen 15. Jan-Jaap Kroft. Bedrijven op de bedrijven terreinen De Blakt, De Hulst 2 en het BAM-terrein op De Hulst kunnen mogelijk op termijn gebruikmaken van duurzame energie. De firma Thissen installatietechniek/Unica uit Venlo onderzoekt in samen werking met de gemeente Venray momenteel de moge lijkheden voor het aanbieden van alternatieve vormen van energie. In Venray is steeds meer belang stelling voor duurzame energie. Dat is energie die niet wordt gewonnen uit fossiele brandstof fen, maar die op alternatieve wijze wordt verkregen. Een voor beeld is warmte-/koudeopslag, waarbij diep grondwater wordt opgepompt en 's winters wordt gebruikt voor verwarming van gebouwen, waarna het weer de bodem wordt ingepompt. In de zomer dient het als koeling. Een ander voorbeeld is vergassing of vergisting van biomassapro ducten gewonnen uit natuurlijk (rest)materiaal. Ook kan soms gebruik worden gemaakt van geo- thermie (aardwarmte), waarbij energie kan ontstaan door het tem peratuurverschil tussen de aard oppervlakte en diep in de aarde gelegen warmtereservoirs. Maar bedrijven kunnen ook gebruikma ken van elkaars restwarmte. De gemeente Venray draagt deze ont wikkelingen een warm hart toe, zoals is verwoord in het gemeen- Wonen Venray start met de uitwerking van de plannen voor de facelift van de 168 flatwoningen aan de Bach- en Mozartstraat in Venray. De facelift van deze flats is één van de deelplannen uit het Masterplan Brukske. Met de plannen willen partijen onder andere de leefbaarheid en veiligheid in en rondom de flats verbeteren, een eigentijdse uitstra ling geven aan de flats en de hoge stookkosten terugdringen. De kos- ten voor de verbouwwerkzaam- heden worden geraamd op zeven miljoen euro. Voor het overleg met de bewo ners is een speciale complexcom missie samengesteld. Een aantal maatregelen zoals de dubbele beglazing en de isolatie van de kopgevels, leveren de bewoners meer woongenot en een flinke besparing op. Een deel van de besparing wordt omgezet in een huurverhoging. Voorwaarde is dat de flatbewoners akkoord gaan met de huurverhoging. telijk economisch beleid en ener gie- en klimaatbeleid. "Initiatieven binnen de gemeente op dit gebied stimuleren en faciliteren wij dan ook graag", zegt wethouder Lei Heldens van economische ontwik keling. "De gemeente staat achter bedrijven die door het gebruiken of aanbieden van duurzame ener gie hun eigen bijdrage leveren aan milieu en klimaat en speelt daarin graag een verbindende rol. ONDERZOEK De firma Thissen/Unica start op korte termijn een haalbaarheids onderzoek naar het aanbieden van alternatieve energie aan onderne mers op de genoemde bedrijven terreinen. In samenwerking met de betreffende bedrijven wordt dan gezorgd voor optimale inpas sing van de eventuele energiedis tributie of -opwekking. Voorwaar den voor het realiseren van deze plannen zijn een aantoonbaar kos tenvoordeel van deze energie ten opzichte van de energie zoals die nu via het net verkregen wordt en interesse van ondernemers in een dergelijk aanbod. Onze <sHe- www.gi.inhoek.nl Venniy De Hoveniers o4?mm Bel 0478-514468 centrum mondzorg venray www.centrum-mondzorg.nl

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5