"Ik probeer alles uit mijn leven te halen" Vliegoefening De Peel Laatste optreden Lisanne met 2-Late Koester uw Monument Kinderen helpen Carpush tijdens kermis in Veulen m ■t V T Honderddertigste jaargang - week 28 - donderdag 9 juli 2009 Singer songwriter Loes Swinkels presenteert cd Passionately Lonely Passionately Lonely. Zo heet de eerste cd van singer songwriter Loes Swinkels uit Leunen. Het is voor haar de opstap naar meer. "Ik heb de nummers voor een tweede cd al bijna klaar. En die zijn nog beter." De 25-jarige, die nu woont en werkt in Nij megen, weet precies wat ze wil. "Genieten van muziek maken." Maar dat is ook wel eens anders geweest. "Ik schrijf al heel lang gedich ten. Schrijven heeft altijd in me gezeten, ben er ook altijd goed in geweest", verklaart Loes Swinkels haar passie om eigen nummers te schrijven. Voor het ontdekken van de muziek had ze langer tijd nodig. Haar vriendinnen hadden geen zin om muziekles te volgen, en het spelen op de blokfluit om de eerste muziekbeginselen onder de knie te krijgen, was aan de 25- jarige zangeres, die werkzaam is bij Inzicht, een centrum voor orthopsychiatrie in Nijmegen, niet besteed. Pas op 15-jarige leeftijd werd ze door een klasgenootje op de HAVO gestimuleerd om gitaar te gaan spelen. "Maar eerlijk gezegd schoot ook dat niet op. Ik pakte heel vaak de gitaar om te spelen. Het klonk in mijn oren echter nergens naar. Met name mijn oom heeft me gestimuleerd om door te zetten. De gitaar naast mijn bed te zetten en iedere dag te spelen. Daar ben ik hem dank baar voor. Ik ben blij dat ik toen niet heb opgegeven." Ze maakte kennis met James, een professionele muzikant met een klein bedrijfje, Tigeroxx. "Van hem heb ik enorm veel geleerd. Op het gebied van schrijven, maar ook met zingen en gitaar spelen. Ik zag het contract bij Tigeroxx als een opstap naar een platenmaat schappij." Het bleef bij dromen. Ze twijfelde ook. Aan zichzelf en de wereld om haar heen. Het contract met Tigeroxx liep uit op een weg vol teleurstellingen en loze beloften. Haar muziekcarriè- re leek te eindigen op een dood spoor. Zo'n twee jaar geleden was ze zelfs de passie voor de muziek kwijt. "Ik was veel te gedreven, ging er 300 procent voor. Maar er kwam niks van de grond, beloften werden niet nagekomen en waar gemaakt. Ik was zo teleurgesteld dat ik stopte met muziek maken." Anderhalf jaar geleden maakte ze met haar vriendin een reis van 2,5 maand naar Azië. Al backpac kend ging ze naar Laos, Cambodja, Thailand. Gek genoeg kwam in die periode de liefde voor de muziek weer in alle hevigheid opzetten. "Het eerste nummer schreef ik op het strand, het tweede op het vliegveld in Bangkok." Ze had de smaak weer te pakken, niet wetende dat zich donkere wolken boven haar zouden samenpak ken. "Ik had in Azië een tropische infectie opgelopen. Ik ben ander half jaar echt ziek geweest. Hevige buikpijnen, onderzoek na onder zoek. Het was heel beangstigend. Lichamelijk kreeg ik enorme klap pen. En ook emotioneel kwam ik mezelf tegen." Die ervaring heeft haar waar schijnlijk ook gevormd, want ze leeft nu heel intens. "Ik probeer nu alles uit mijn leven te halen. Wat er in zit. Ik grijp alles aan wat op mijn pad komt. Ik leef heel intens, en daarbij horen de ups en downs. Ik heb ervaren wat het is om heel eenzaam, heel ziek te zijn. Op zo'n momenten is er niemand die je 24 uur per dag kan steunen. Nee, ook je vrienden niet. Ze hebben me echt niet laten vallen, zeker niet. Maar op het moment dat zij bijvoorbeeld gingen stappen, zat ik thuis. In Nijmegen." De mensen bij Tigeroxx zagen in Loes Swinkels een rockchick, begeleid door scheurende gitaren. Ze zou uiteindelijk een hele ande re weg inslaan, als singer songwri ter. In de Engelse taal, dat spreekt bij haar voor zich. "Toen ik op de HAVO zat droomde en dacht ik zelfs in het Engels. En ben eerlijk, I love you klinkt toch heel wat mooier dan ik hou van jou. Ik kan me ook veel beter uitdrukken in de Engelse taal." Nu ze weer zover is opgeknapt, lacht het leven haar weer toe. En geniet ze met volle teugen van de alledaagse dingen, maar vooral de muziek. Het resul taat is de eerste cd Passionately Lonely, met tien nummers, uit haar hart gegrepen. Toegankelijke nummers, afwis selend, met als veelvuldig terug komend thema de liefde. Zoals Without You. "Dat nummer heb ik voor een vriendin geschreven die na zeven jaar haar relatie op de klippen zag lopen. Ik heb het wel vanuit de ik-vorm geschreven, maar haar verhaal verteld. Ze heeft bij het horen van het nummer tra nen weggepinkt. Zo ontroerend vond ze Without You." Een heel ander verhaal vertelt ze in Let Go, waarin ze afscheid neemt van Tigeroxx, het contract ver breekt en afscheid neemt van de muziek. "Met pijn in het hart, dat wel. Afscheid nemen, terug naar huis, een goede, maar heel moei lijke beslissing." Het thema liefde is voor Loes oneindig. "Liefde kan confronterend zijn, verwarrend, pijnlijk, maar ook heel fijn. Mooi. Ik ben een gevoelsmens en vindt het fantastisch als muzikanten gevoel in hun muziek leggen. Recht uit het hart. Dat raakt me." Jason Mraz, Jack Savoretti en Missy Higgins. Ze lepelt de drie muzikanten dan ook in willekeu rige volgorde op. "Ja, mijn favo rieten waar ik veel naar luister. Ik geniet van hun woordspelingen, heel gaaf. Ze maken muziek die me raakt." Zoals ze ook ontzet tend veel waardering heeft gekre gen voor muzikant BJ Baartmans. In zijn studio nam ze haar eerste cd op. Een eenvoudig project dat uitmondde in een volwaardig pro duct. "Eigenlijk was het de bedoe ling om een demo te maken. BJ Baartmans was zo enthousiast, dat van het een het ander kwam. Met als resultaat een cd met tien num mers. Met alle toeters en bellen. Hij heeft bijna alle muziekstukken voor zijn rekening genomen. Het is een echte rasmuzikant. En een gevoelsmens. Een fijne, warme man. Ik voelde me tijdens de opnamedagen een met zijn fami lie." Het project deed haar passie voor de muziek weer helemaal ontwaken. De tijd van twijfels is voorbij. Ze weet nu precies wat ze wil. "Ik wil eruit halen wat erin zit. Alles investeren in de muziek. Beroemd worden? Nee, dat hoeft niet." Sinds enige tijd neemt ze zangles bij Gè Titulaer (de vader van Boris) om zich zangtechnisch verder te ontwikkelen. "Hij geeft me het gevoel dat ik echt goed kan zingen. Dat sterkt me, ik begin nu ook pas echt in mezelf te gelo ven. Het enige waar het nog aan ontbreekt is podiumervaring." Op 20 juli kan ze die verster ken met een optreden tijdens de Zomerfeesten in Nijmegen. Vervol gens heeft ze plannen om na de zomer een band te vormen, een toer te gaan doen met een Austra lische vriend en een tweede cd op te nemen. "Ik ben blij met Passionately Lonely, maar kijk nu al uit naar de opnamen van een tweede cd. Met nog betere num mers, met meer pit. Hij is al bijna klaar", lacht ze. In verband met de oefening Advanced Windmill vinden van dinsdag 14 tot en met vrijdag 17 juli vliegactiviteiten plaats boven luchtmachtbasis De Peel. De vlieg bewegingen vinden plaats van dinsdag 14 tot en met donder dag 16 juli tussen 9.00 en 23.00 uur en op vrijdag 17 juli wordt er gevlogen tussen 9.00 en 13.00 uur. De oefening Advanced Wind mill heeft als doel het opleiden van militairen die vanaf de grond per radio aanwijzingen geven aan vliegers van jachtvliegtuigen over de precieze locatie van de aan te vallen doelen. In het kader van hun opleiding moeten cursisten in praktijksituaties leren samen werken met vliegtuigen van ver- schillende NAVO-bondgenoten. Er wordt niet gevlogen beneden de toegestane hoogte en de vlieg tuigen starten en landen niet op luchtmachtbasis De Peel. Naast deze oefening blijven de dagelijk se vliegoperaties van de Konink lijke Luchtmacht en haar NAVO- partners gewoon plaatsvinden. Voor informatie over vliegbewe gingen zie www.defensie.nl/actu- eel/vliegbewegingen. Voor nadere vragen en eventuele klachten kan men contact opnemen met de staf voorlichting luchtmachtbasis De Peel via telefoon (0493)598045. Voor klachten kan eveneens wor den gebeld met het gratis nummer (0800)0226033. Het optreden van 2-Late op Venray Muzikaal Totaal op vrijdag 17 juli krijgt een bijzonder tintje. Het is het laatste optreden van de groep in de huidige samenstelling. Zangeres Lisanne Jacobs (16) stopt met de band. Ze wil andere muzi kale wegen gaan bewandelen. Of het besluit van Jacobs het einde van 2-Late is, is nog niet duidelijk. Jacobs, die bij 2-Late ook tekent voor de teksten van de nummers, wil zich concentreren op haar zang en op het schrijven van eigen nummers. Ze wil werken aan de verfijning van haar zangstem en dat is moeilijk te combineren met een rockband. Ook zonder het ver trek van de zangeres is de zomer van 2009 cruciaal voor 2-Late. Gitarist Lennart Lenssen, toetse nist Freek van Vegchel en bassist Ivo Koenen gaan uit Venray weg voor hun studie. Drummer Jesper Albers heeft het steeds drukker met andere muzikale projecten. Maar het viertal speelt nog graag samen en is ook buiten 2-Late goede vrienden. "We gaan zeker door met samen muziek maken", zegt Lennart. "Of we dat als 2-Late blijven doen, weten we nog niet. Na de vakantie komen we allemaal nieuwe mensen tegen, ook muzi kanten, dan zien we wel verder." 2-Late bestaat sinds 2002 en sinds 2006 in de huidige samenstelling. De groep begon als coverbandje, maar begon in 2006 met het schrij ven van eigen nummers. Vooral de laatste drie jaar heeft de band zich enorm ontwikkeld en deden de leden veel (podium)ervaring op. 2-Late heeft sinds 2007 ongeveer vijftig kleine en grote optredens gedaan. Hoogtepunten waren het optreden in de finale van Popsport in 013 en het voorprogramma van Leaf in De Nieuwe Nor in Heer len. Begin 2009 bracht de band in eigen beheer de cd On the quiet uit. 2-Late speelt tijdens Venray Muzikaal Totaal van 23.15 tot 24.00 uur op het podium op het Schouwburgplein. 1 ^-AL1 S ï-jï De hoofdentree van de Paters kerk (rijksmonument), op de hoek Julianasingel-Leunseweg, vroeger een gesloten hof met kruis, nu een open pleintje met kruis. De foto's linksboven en rechtsonder geven de huidige situatie weer. De foto linksonder dateert van onge veer 1912. De foto rechtsboven is genomen rond 1938. De minder broeders franciscanen bouwden op deze plek in 1647 een klooster, dat stand hield tot 1967, en een kerk. De kloosterorde bestond uit volgelingen van heilige Franciscus van Assisi (1182-1226), van oor sprong uit Umbrië, in Italië. Fran- ciscus vormde een broederschap zonder zakelijk inslag, maar meer een menselijke personengemeen- schap, tegenwoordig zouden we commune zeggen. Samen met zijn metgezellen schonk hij al zijn bezittingen aan de armen om zelf in pure armoede verder te leven. De Franciscanen behoren tot de bedelorden. In principe hebben deze broeders geen eigendommen ze leggen de gelofte van armoede af met de bedoeling al hun tijd en energie te besteden aan hun religieuze werk. Om te voorzien in hun levensonderhoud leefde men van liefdadigheid en werd er gebedeld, men ging jaarlijks 'op termijn'. Aanvankelijk vroeg men goederen in natura, later om geld. De termijn werd in 1967 door de provinciale overste afge schaft. Toen Venray in 1635 zwaar getroffen werd door de pestepide mie kwamen op verzoek van het gemeentebestuur een aantal broe ders vanuit het klooster in Weert te hulp voor geestelijke en licha melijke verzorging van de zieken. In 1647 werd toestemming verleend om in Venray een kloos ter te vestigen. Overeenkomstig het armoede-ideaal van de min derbroeders zijn de gebouwen zeer sober gehouden. De goti sche kloosterkerk werd in 1661 ingezegend en toewijd aan Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten. De kerk was ook toegankelijk voor de inwoners van Venray en de wijde omgeving. Sinds de West- faalse Vrede (1648) mochten de katholieken in de protestantse Republiek der Zeven Provinciën waartoe Noord Brabant behoorde, hun geloof niet meer uitoefenen. De katholieken uit Deurne kwa men daarom ook in Venray naar de kerk. Er hebben in de loop der jaren verschillende kruisen op de hoek bij de hoofdentree gestaan. Het oorspronkelijke kruis was zeer eenvoudig en stond op de hoek van de inmiddels verdwe nen kloosterommuring. In 1925 wordt het gehele complex door brand totaal verwoest. Na de her bouw door architect J. Kayser in 1929 komt er een kruis ongeveer op de huidige plaats terug, in de Smartenhof. Toen in de jaren na de oorlog de schade werd hersteld en een parkeerplaats bij de kerk nodig was, werd de Smartenhof ver plaatst naar de zijkant van de kerk (zie foto linksboven). Foto Frans de Roos, Gemeentearchief Venray. Tekst Leonie Cals. Bronnen Monu mentjes van Devotie (St. Kruisen en Kapellen), Twaalf stenen uit de stroom (St. Gedenkteken Kloos ters). Stichting Venray Monumen taal (SVM), secretariaat Vliezen- weg 1 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumentaal@live.nl. 43 Leerlingen van het Raay- land College in Venray doen deze zomervakantie hun maatschap pelijke stage als vrijwilliger bij het kindervakantiewerk in Venray, Well, Wanssum en Maashees. Een hele week gaan ze als begeleider meedoen bij het kindervakan tiewerk. De leerlingen doen die week op een leuke manier erva ring op in het begeleiden van kinderen tussen de zes en twaalf jaar oud. Ze leren verantwoorde lijkheid te nemen, voor zichzelf en voor anderen. Een maatschappelijke stage is een stage voor scholieren uit het voortgezet onderwijs, waar bij ze door het doen van vrijwil ligerswerk kennismaken met het dragen van verantwoordelijkheid bij maatschappelijke organisaties. Vanaf het schooljaar 2011-2012 is het verplicht gesteld voor alle scholieren. Het kindervakantie werk is een van de organisaties waar leerlingen hun stage kunnen doen. Het is voor het tweede jaar dat het Kindervakantiewerk Ven- ray maatschappelijke stagiaires als begeleiding inzet. En dat zo'n stage best leuk kan zijn, bewijst een scholier die zich dit jaar op vrijwillige basis heeft opgegeven. "Dat is nu precies wat de maatschappelijke stage beoogt. Hopen dat leerlingen het zo leuk gaan vinden dat ze blijvend vrij willigerswerk gaan doen. Ik ben positief verrast over het aantal aanmeldingen voor deze vorm van stage. Jongeren die zich vrij willig inzetten om kinderen een leuke vakantie week te bezorgen. Mooier kan het niet", aldus stage coördinator Cor Sonnemans van het Raayland College." Daarnaast gaan er ook nog eens vier leerlingen van de school mee met de Limburgse Bedevaarten naar Lourdes. Deze maatschappe lijke stage vindt plaats van 15 tot en met 22 september. Voor het tweede jaar zullen leerlingen als brancardier gaan meehelpen in Lourdes. De jongeren zullen voor namelijk worden ingezet om de pelgrims in rolstoelen rond te rij den in het bedevaartsoord. Daar naast zullen ze ook meehelpen met het verzorgen van liturgische vieringen." Om het publiek massaal naar de dorpskermissen te trekken zijn de bekende attracties niet meer voldoende. Als er naast de kermis geen activiteiten op touw gezet worden, dreigen de kleine kermissen te verdwij nen. In Veulen hebben ze dat goed begrepen. Duizenden mensen wisten de afgelopen tien jaar de weg naar het Ven- rayse kerkdorp te vinden om getuige te kunnen zijn van een spektakelstuk dat bekend werd als Carjump Veulen. Na tien jaar is het mooi geweest en is het tijd voor een nieuw eve nement. Op kermiszondag 6 sep tember zal voor de eerste keer een zogeheten Carpush worden georganiseerd op het terrein tegenover café - zaal 't Veule. Aanmelden kan vanaf nu in café - zaal 't Veule, Veulenseweg 49 te Veulen, telefoon 0478 - 58 19 28. Op de site www.cafehetveule.nl staat een filmpje én het reglement. Het aantal deelnemers is beperkt. L EN MAAS 1

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15