Brede school met kindcentrum op huidige locatie Nieuwbouwplan Blitterswijck definitief van de baan Politiek: geen commercie in De Speulplats Eerste asielzoekers in Tienray Gouden paar Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 9 juli 2009 - Pagina 12 Verbouwing Megelsheim Meerlo De kogel is door de kerk. De gemeenteraad stemde maan dagavond in met de verhui zing van de Meerlose afdeling St. Goar van de KBO naar de Speulplats. De eigenaar van het pand, Fanfare Eendracht, ontvangt 100.000 euro sub sidie voor de uitbreiding. Na vijftien jaar vertrekt de KBO uit basisschool Megelsheim om de verdere ontwikkeling van de school aan de Mgr. Jen- neskenstraat in Meerlo moge lijk te maken. "De bedoeling is om het huidige schoolgebouw aan te passen, op te knappen en uit te breiden met een bibliotheek, kinderopvang en een peuterspeelzaal", vertelt Jan Jenneskens, lid van het College van Bestuur van Scho- lengroep Dynamiek. "Door het vertrek van de KBO uit twee klaslokalen zijn we momen teel in ieder geval van een acuut probleem verlost." De basisschool heeft op dit moment de beschikking over zeven leslokalen, twee te weinig om de ruim tweehonderd leerlin gen met ingang van het nieuwe school jaar te kunnen huisves ten. "Je kunt merken dat er in Meerlo de afgelopen jaren veel is gebouwd", zegt Jan Jenneskens. "Er zijn veel jonge gezinnen in het dorp komen wonen en dat heeft geleid tot een groeiend aantal aanmeldingen van kinderen. We hebben die twee extra lokalen per 1 september hard nodig. Als het licht niet op groen was gezet, dan hadden we naar een andere noodoplossing moeten zoeken en ergens ruimtes moeten gaan huren. Nee, dat was zeker niet ide aal geweest." Scholengroep Dynamiek betreurt het nog steeds dat het miljoenenproject Leefplein Meer- lo, dat de clustering op een locatie betrof van een brede school met negen lokalen voor de basisschool, ruimtes voor de peuterspeelzaal en kinderopvang (Spring), een bibliotheek, een medisch cluster met huisartsen, een apotheek, fysiotherapie en mogelijk jeugdge zondheidszorg, zorgwoningen en reguliere woningen, van de baan is. "Want dat had een geweldige impuls gegeven aan de leefbaar heid van het dorp Meerlo. We heb ben als Dynamiek ook heel veel tijd, geld en energie in het project gestoken, maar moeten nu naar de toekomst kijken", verklaart Jenneskens. En over die toekomst wordt momenteel intensief over legd, zo blijkt. "De bedoeling is om in Meerlo op korte termijn een brede school, met kinderopvang erbij, op de huidige locatie aan de Mgr. Jenneskensstraat te rea liseren. Alle voorzieningen voor kinderen onder één dak, net als bij de brede school in Wanssum. Dat is de toekomst." ONDERHOUD De constructie van het school gebouw in Meerlo is goed, aldus Jenneskens. "Maar er is wel een grootschalig gerenovatie nodig om het geschikt te maken voor het multifunctionele gebruik. Tevens moeten er aan de achterkant van het huidige gebouw twee extra klaslokalen worden gebouwd. In de nieuwe brede school zijn de twee lokalen die momenteel Basisschool Megelsheim heeft op dit moment de beschikking over zeven leslokalen, twee te weinig om de ruim tweehonderd leerlingen met ingang van het nieuwe school jaar te kunnen huisvesten. nog even door de KBO worden gebruikt, aan de voorzijde van het gebouw, namelijk nodig voor de peuterspeelzaal. Een eerste schets van de 'vernieuwbouw' is al klaar." Daarover, en over de financie ring van het plan, is Dynamiek momenteel in gesprek met onder meer Spring en de gemeente Meer- lo-Wanssum. "Binnenkort gaan we tevens met de architect aan tafel zitten om te bekijken of de wen sen van alle partijen te vertalen en te betalen zijn. De kosten van het totale project zijn nu nog niet bekend. In september hopen we helder te hebben wat er allemaal moet gebeuren om in Meerlo een Leefplein in afgeslankte vorm te kunnen realiseren. De bedoeling is om na de zomer van 2010 de deuren van het nieuwe gebouw te openen", besluit Jenneskens. Het nieuwbouwplan Op den Dries in Blitterswijck is van de baan. Dat heeft een woordvoerder van de familie Hermans bekend gemaakt. Volgens de familie is de bouw stopgezet vanwege de huidige ontwikkelingen op de woningmarkt."De woningverkoop loopt niet. Om die reden wilde de projectontwikkelaar het plan wij zigen, maar dat zagen wij niet zo zitten." Het project achter de boerderij van de familie Hermans aan de Jan Franssenstraat 10 betrof de bouw van zeven vrijstaand geschakelde woningen. Tevens zou aan de Jan Franssenstraat - naast de boerde rij van de familie Hermans - een kavel vrijkomen voor de bouw van een vrijstaande woning. De zeven woningen zouden in een L-vorm komen te liggen en bereikbaar zijn via de weg Op den Dries. Een van de huizen was gereserveerd voor Jan Hermans, die momen teel alleen in de karakteristieke, in 1947 gebouwde boerderij aan de Jan Franssenstraat woont, maar steeds meer moeite heeft om het gebouw en de vroegere tuin ach ter de boerderij te onderhouden. Om die reden wilde hij ook ver huizen naar een nieuwe woning en maakte de familie een afspraak met de projectontwikkelaar om een van de zeven woningen voor Jan Hermans te reserveren. De woning van de familie Hermans aan de Jan Franssenstraat wordt na het besluit om het bouwplan stop te zetten voorlopig niet verkocht De bouw van zeven woningen aan Op den Dries in Blitterswijck gaat niet door. en ook de deal met buurman Bos, die het achterterrein beschikbaar stelde waardoor het mogelijk werd om zeven in plaats van drie woningen in het plangebied te ont wikkelen, gaat niet door. "Iedereen neemt zijn verlies, er komen geen schadeclaims en alles blijft bij het oude", aldus de woordvoerder van de familie Hermans. Exploitanten 't Brugeind tevreden Ja, ze zijn tevreden. De exploitanten Twan en Ger tie Kleeven van sport- en zalencentrum 't Brugeind in Meerlo kunnen zich vinden in het besluit van de gemeen teraad om in te stemmen met de verhuizing van de Meer- lose afdeling St. Goar van de KBO in september naar De Speulplats. Natuurlijk hadden ze liever gezien dat de senio ren voor 't Brugeind als club honk hadden gekozen, maar belangrijker vinden ze het dat de gemeente schriftelijk gaat vastleggen dat in De Speulplats geen paracommerciële activi teiten mogen plaatsvinden. "Want dan zou er oneerlijke concurrentie zijn ontstaan. Met dit besluit kunnen wij prima leven", vertelde Twan Kleeven maandag avond na afloop van de raadsver gadering. Zoals bekend waren de exploi tanten bang dat in de opgeknapte en uitgebreide De Speulplats nog meer commerciële feestjes zou den worden gehouden dan nu al het geval is. De fracties willen voorkomen dat de bedrijfsvoe ring van 't Brugeind in gevaar komt door duidelijke afspraken te maken met de gebruikers van het pand, zo bleek maandagavond tijdens de gemeenteraadsver gadering. De eigenaar van het pand, Fanfare Eendracht, ontvangt 100.000 euro subsidie voor de uit breiding. Na vijftien jaar vertrekt de KBO uit basisschool de Megels- heim om de verdere ontwikkeling van de school mogelijk te maken. Het KBO gebruikt nu twee van de negen klaslokalen in de school. Uit leerlingenprognoses blijkt dat de school met ingang van het komende schooljaar alle beschik bare lokalen in het gebouw nodig heeft voor tenminste tien jaar. Ook in het nieuwe pand krijgt St. Goar een eigen soosruimte. Voor groot schaliger activiteiten gebruikt het de zaal van de fanfare. Voor de verhuis- en verplaat singskosten van de senioren naar De Speulplats kent het college een subsidie van 11.000 euro toe. Het betreft hier de kosten van tij delijke opslag, het verplaatsen van het biljart en een keukenblok en het nieuw aanleggen van vier jeu- de-boulesbanen. De eerste twintig asielzoe kers zijn in Tienray aangeko men. Sinds donderdag is er een groep Somaliërs gehuis vest in het voormalige kloos ter. De eerstkomende maanden worden maximaal 190 vluchte lingen in het gebouw opgevan gen. Dat hebben de gemeente Meerlo-Wanssum en het Cen traal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) maandag afgespro ken. "We hebben tijdens de rechtszitting in Roermond die opening geboden, dus moeten we die ook nakomen", zegt woordvoerder Martijn van de Koolwijk van het COA. Op termijn wil het COA het aantal alsnog verhogen naar 250. "Over een tijdje gaan we evalue ren", zegt Van de Koolwijk. "Valt die evaluatie positief uit, dan wil len we meer dan 190 asielzoekers in het gebouw onderbrengen. We hebben een contract met de eigenaar en een vergunning waarin staat dat we maximaal 250 asielzoekers in Tienray kun nen onderbrengen. Dat willen we ook, want de opvang is hard nodig. Er is momenteel weer een grote toestroom van vluchtelingen uit vooral Irak en Somalië. We hebben onvoldoende capaciteit om nog te wachten met de opvang. Die men sen moeten toch ergens heen." De verklaring van Van den Koolwijk staat haaks op de verklaring van burgemeester Joep Hahn. Die ver telde maandagavond tijdens de raadsvergadering dat er maximaal 190 asielzoekers tegelijkertijd in St. Joseph mogen verblijven. "Daar blijft het voorlopig bij wat het COA betreft, en wat de gemeente betreft zeer zeker. De instroom zal gaan plaatsvinden met 50 a 70 vluchtelingen per week." Volgens beide partijen is er ondanks dit verschil van mening constructief met elkaar overleg gevoerd. Daar- bij is onder meer afgesproken dat er deze week geen nieuwe asiel zoekers overgebracht worden naar Tienray. Het COA zegt tevens actief te gaan samenwerken met de dorpsraad van Tienray. Ook is het COA van plan om alle afspra ken en voornemens toe te lichten in een informatiebrief, die donder dag (vandaag) bij de inwoners op de deurmat ploft. De asielzoekers krijgen in het voormalige kloostergebouw een kamer toegewezen voor twee, vier, zes of acht personen en blij ven gemiddeld zo'n twee weken. Ze blijven in Tienray totdat ze duidelijkheid hebben of hun asiel aanvraag behandeld gaat worden. Dan mogen ze naar een officieel asielzoekerscentrum of op het vliegtuig terug naar hun thuis land. De asielzoekers kunnen in het gebouw overnachten, hebben een douchegelegenheid en krij gen dagelijks te eten. Naast deze basisvoorzieningen is er plaats voor een beetje recreatie. Er komt in de kapelruimte onder meer een tafelvoetbalspel. Ook beschikken de kamers over een tv. Dit is om de verveling enigszins tegen te gaan, want het verblijf in Tienray is voor asielzoekers die net in Nederland zijn vooral wachten. Volgens woonbegeleider Wil Roef- fen is er veel aandacht voor hygi ene. De asielzoekers ontvangen bij aankomst bijvoorbeeld een tandenborstel, tandpasta, zeep en shampoo. "En er is natuurlijk ook maandverband voor de vrouwen en scheerschuim voor de mannen. Ja, dat kennen ze echt wel, vergis je niet. En anders leggen we ze uit waarvoor de spullen bedoeld zijn. Ook worden de kamers dage lijks gecontroleerd op hygiëne en reinheid", aldus Roeffen, die de weerstand vanuit het dorp tegen de komst van asielzoekers her kent. "Dat is overal zo waar ik heb gewerkt. In Venlo, Well en Heijen was dat niet anders. Maar er heeft zich al een buurvrouw gemeld die mee wil helpen als vrijwilligster. Dat is positief. Ja, ik weet zeker dat ook hier veel initiatieven vanuit de bevolking zullen komen om deze mensen te helpen. Maar het is voor iedereen even wennen." Het COA wil snel komen tot een omwonen- denoverleg, een platform van bur gers die periodiek overleggen met het COA over de stand van zaken rondom de opvang van de asiel zoekers. Dat platform gaat bestaan uit vijftien personen, onder wie de verantwoordelijk wethouder, leden van de dorpsraad, de pas toor, de wijkagent, de locatiema nager van het COA en een zestal inwoners van Tienray. "We moeten in dialoog blijven gaan om zo de vrees weg te nemen. Een omwo- nendenoverleg helpt daarbij, maar we staan ook open voor mensen die activiteiten in het klooster willen houden. Er is bijvoorbeeld al een gesprek geweest met de dartsclub. Die vereniging blijft hier van harte welkom. Maar er is geen cafévergunning, dus er mag geen alcohol geschonken worden. Maar ook zijn we altijd bereid om voor kleinere groepen rondleidingen te verzorgen en tekst en uitleg over de opvang te geven", besluit Van de Koolwijk. De voorzienin- genrechter in Roermond besloot vorige week dat de tijdelijke opvang van vreemdelingen door het COA in het voormalige kloos tergebouw niet in strijd is met het bestemmingsplan. In een gesprek met het COA heeft de gemeente aangegeven de uitspraak van de rechter te volgen. "De bodem procedure loopt echter door. Het door de gemeente te nemen nieu we besluit zal gebaseerd zijn op het advies van de bezwarencom- missie", verklaarde burgemeester Hahn maandagavond tijdens de raadsvergadering. Het Meerlose gouden paar A. Bovee-Burgers in 1954. De koetsier is H. van Dijck, palfrenier is J. Heijligers. Foto uit het archief van Heemkun- devereniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer- lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of de Vrijwilligerscentrale. iffiV Meerlo-Wanssum I 6 Li. I ipESpp 7 levensluupbestendige woningen ■Cy lAHSSEmJQHGl R.ibotort www.hauzer.coni 0A7B hl 37 00 j peelrenil

Peel en Maas | 2009 | | pagina 12