Ingezonden Ingezonden Truujke Arts 100 jaar! Koester uw Monument PEEL EN MAAS Donderdag 2 juli 2009 - Pagina 9 In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Plastic inzameling groot succes Trots stuurt de gemeente Ven- ray afgelopen week een folder huis aan huis waarin de inwoners van Venray worden opgeroepen om voortaan al het plastic afval te scheiden en aan te bieden bij de milieuparkjes bij de diverse winkelcentra. Venray loopt bij het scheiden van afval voorop en wil dat graag blijven doen. Dat het gescheiden aanbieden van plastic na een week al een groot succes zou blijken heeft waarschijnlijk, niemand kunnen bevroeden. Waaruit blijkt dit? Zondagavond een uur of acht, het is mooi weer en ik besluit een stukje te gaan fietsen. Als ik mijn fiets uit de schuur haal, valt mijn oog op mijn eerste pakketje gescheiden plastic afval. Ik besluit dit in mijn fietstas te stoppen en in te leveren bij het containerpark van Plus in Land- weert. Wat schetst mijn verbazing? Twee volle containers met plastic afval en een hele berg plastic en andere troep naast de containers. Ik kan mijn zakje met plastic hier niet kwijt en besluit verder te fiet sen. Aangezien ik toch geen route had uitgestippeld zet ik koers richting Emté, ik moet immers van mijn plastic zakjes af. Hier het zelfde beeld, volle containers en een hoop troep langs de bakken. Dan maar richting Brukske. En jawel hoor hier zitten de bakken nog niet vol en ik kan mijn plas tic afval kwijt. Zou er in Brukske minder plastic ingezameld wor den zodat de bakken nog niet vol zijn of worden de bakken hier zaterdag nog geleegd? In de laat ste optie geloof ik niet, ik denk dat de bakken in Brukske niet vol zijn omdat hier structureel de meeste rommel langs de bakken gegooid wordt i.p.v. erin. Wie had nu gedacht dat inzame ling van plastic zo'n succes zou worden. Jammer alleen dat niet alle burgers in de gaten hebben dat het (afval) in de bakken hoort. Sterker nog, sommige onder ons zijn heel creatief in het aanbieden van plastic zakken. Je stopt ze sim pelweg vol met rotzooi en gooit ze vervolgens gevuld neer bij een van de containerparken, zo ben je in een keer van al je troep af. Zolang het goed weer is blijf ik fietsen. Ik hoop ooit nog eens al fietsend langs een van de contai nerparken te worden gefilmd, ik zal naar de camera zwaaien en lachen om diegene die geregi streerd staan terwijl ze troep dum pen. Jos Cloudt, Venray Vuilniszak Na telefonisch melding gemaakt te hebben van zwerfafval (een grote blauwe vuilniszak), werd er keurig een schriftelijke beves tiging hiervan verstuurd door de gemeente Venray, afdeling Open bare Ruimte. 'Op uw melding wordt zo spoedig mogelijk actie ondernomen', zo stond in de brief. Gezien de recente berichtgeving over de overlast van ratten een prettige gedachte. 'Vaak wil dit zeggen dat er opdracht wordt verstrekt aan een aannemer om de melding af te handelen. In het algemeen zal met deze behande ling de melding binnen vier weken zijn opgelost', zo stond er nog ver der in de bewuste brief. Na acht dagen was de blauwe vuilniszak echter nog steeds niet opgeruimd. Zou er een Europese aanbesteding worden uitgeschreven voor deze opdracht? Een tweede telefoontje, waarin de inhoud van desbetref fende brief overigens werd bestre den, had gelukkig meer effect. Nog diezelfde middag werd de blauwe vuilniszak opgeruimd, waarvoor alsnog hartelijk dank. Paul ter Woerds, Venray Wat Venray gaf, krijgt Venray terug Het was een hele positieve erva ring om de Lentebode (reliëf van Schouwburg St. Anna) geplaatst te zien op de rotonde van de Raadhuisstraat. Als je nu vanuit de Julianasingel naar de rotonde Raadhuisstraat gaat, heb je een prachtig kunstwerk als uitzicht. Toen in 1961 St. Anna vijftig jaar bestond schonken de bevolking en het gemeentebestuur van Ven- ray dit prachtig kunstwerk aan de Zusters van Liefde J.M. van St. Anna. De bevolking en het gemeentebestuur krijgen nu dit kunstwerk weer terug. Ze hebben er recht op. Een mooiere plaats is er in Venray niet te vinden. Wij, en alle andere zusters, kijken uit naar de dat dit initiatief gestalte krijgt. Bedankt namens alle zusters, de herinnering komt tot leven. Zuster Laetitiae en Anne-José, Venray PEEL EN MAAS In de rubriek Koester uw Monument doet Stichting Venray Monumentaal de suggestie om het keramisch gevelreliëf van de schouwburg van Sint Anna op een rotonde te plaatsen zodra de schouwburg wordt gesloopt. Hoewel een sympathiek idee, is dat naar mijn mening geen juiste keuze. Sint Anna telt niet minder dan twaalf rijksmonumenten en twee gebouwen die de status heb ben van gemeentelijk monument. Zoveel erkende monumenten op een betrekkelijk klein grondge bied is zeer bijzonder. Daarnaast zijn er nog diverse andere relicten en landschapselementen die van monumentale en cultuurhistori sche betekenis zijn. Onder andere de berceau, de stuifduinen, het H. Hartbeeld, de vele solitaire bomen, de eeuwenoude omwalling van Denderskamp. En wat te denken van De Knienswrang, het jachtge bied van de adellijke heren van Venray. Zo kunnen we nog even doorgaan. Ze vertellen de historie van dit gebied en van de voorma lige vrouweninrichting en zijn daar onlosmakelijk mee verbon den. Dat geldt ook voor het kera misch gevelreliëf van de schouw burg. Het was een geschenk van de Venrayse bevolking aan Sint Anna en behoort daar te blijven. Reeds meerdere zaken van cul tuurhistorische betekenis zijn intussen verdwenen waaronder de gedenksteen voor de 44 bewo ners van Sint Anna die om het leven kwamen tijdens de zware beschietingen en bombardemen ten van de inrichting in oktober 1944. Niemand spreekt over hen, we zijn deze mensen vergeten of hebben er nooit van gehoord. Bij de namen van de Venrayse geval lenen 1940-1945 op het oorlogs monument bij de Grote Kerk komen hu namen niet voor. De gedenksteen is ergens opgeslagen, maar zou naar mijn mening terug geplaatst dienen te worden op de plek waar deze thuishoort en aan vankelijk ook gestaan heeft, naast de kapel op Sint Anna Misschien een idee voor Stichting Venray Monumentaal indachtig het motto Koester uw Monument. Twan van Els Droom van Venray Met afschuw heb ik gelezen hoe de ouders van die geweldige slimme kinderen denken over kin deren met een beperking of ver standelijk gehandicapten. Beste ouders, haal heel snel jullie kin deren van die school als jullie dat willen en laat jullie kinderen maar elke dag reizen met het busje of openbaar vervoer naar Nijmegen, Helmond of Tegelen. Maak plaats voor kinderen die het echt nodig hebben, maar ga niet zo dom dwin gen op een bijeenkomst van als ik dat had geweten. Realiseren jullie je niet hoe het is om een kind te hebben dat is overgeleverd aan het bijzonder onderwijs? Dit geeft ook elke dag weer extra zorgen voor de ouders. En let wel: deze kinderen zijn niet dom maar kun nen gewoon niet goed leren. Besef eens hoe moeilijk het is voor die kinderen zelf om je vriendjes en vriendinnetjes van school niet in je eigen omgeving te hebben. In de weekenden en vakanties zijn ze aan hun lot overgelaten, omdat jullie kinderen er niet mee om willen (of mogen) gaan. In Venray worden zoveel gemeentelijke wer ken uitgevoerd door mensen met een beperking. Die krijgen bege leiding en het lukt prima. Blijkbaar zien jullie zoiets niet eens en sta je er al helemaal niet bij stil, erg kort zichtig. En praat vooral niet over agressief gedrag van deze kinde ren, de meeste agressie op straat en op scholen is toch van het 'nor male' onderwijs. Het zou beter zijn dat je ondersteuning geeft aan de mensen die verantwoordelijk zijn voor deze organisatie. Laat ze hun tijd met nuttigere zaken vullen in plaats van drie bijeenkomsten. Mijn complimenten krijgen ze bij deze. Nee, ik heb geen kind met beperkingen in welke zin dan ook, maar moest dit toch even kwijt. H.Verheijen, Venray. Nepverkopers weer actief In de omgeving van Venlo en Venray zijn zondagmiddag weer nepgoudverkopers actief geweest in De politie kreeg meerdere mel dingen binnen dat de verkopers op verschillende plekken op de A73 actief waren. In alle gevallen gaat het om een zwarte BMW met een buitenlands kenteken. Net als eerder worden automobilisten aangesproken en gevraagd om geld te geven in ruil voor goud. Ondanks diverse mel dingen heeft de politie nog geen aanhoudingen kunnen verrichten. De politie is bereikbaar via tele foonnummer 0900-8844. Fietsvierdaagse maakt promotie op scholen voor jeugdmiddag Groep 7 van basisschool De Landweert neemt op woens dag 22 juli deel aan de jubi leumeditie van de Venrayse fietsvierdaagse. De hele klas stapt die dag, waarop die oh zo goede en gezellige meester Xander Hendriks zijn 35-jarige verjaardag viert, om 9.00 uur op de fiets om dertig kilome ter te gaan fietsen. De 25-jarige Fietsvierdaagse Ven- ray heeft woensdag 22 juli omge doopt tot jeugddag, om zoveel mogelijk kinderen de mogelijk heid te bieden om deel te nemen aan het populaire fietsevenement. De basisschoolleerlingen heb ben in de week dat de Venrayse fietsvierdaagse plaatsvindt name lijk nog geen vakantie. Daarom besloot de organisatie om de start- tijd met een uur te verruimen van 13.00 tot 14.00 uur en de eindtijd van 17.00 tot 18.00 uur. Tevens zijn er extra activiteiten onderweg op touw gezet voor de jeugd en is er van 16.00 uur tot 18.00 uur een heuse jeugddisco - alleen toegan kelijk voor jongens en meisjes die in het bezit zijn van een startkaart - in discotheek Zenith. Groep 7 van De Landweert kreeg donderdagmiddag bezoek van voorzitter Jan Kreutz en de bestuursleden Leo Willems en Michel Thomassen van Fietsvier daagse Venray. Die kwamen de leerlingen vertellen over onder meer de historie van het evene ment, de routes, het aantal deelne mers, het programma en, natuur lijk, de extra jeugddag die op woensdag 22 juli wordt gehouden voor leerlingen van de basisscho len. "Maar eigenlijk hebben we die dag dubbel feest", zei voorzit ter Jan Kreutz. "Want wij vieren ons 25-jarig jubileum en jullie meester is die dag ook nog jarig." Meester Xander zei het erg leuk te vinden dat hij samen met de klas gaat deelnemen aan de fietsvier daagse. "Want fietsen is niet alleen gezellig, fietsen heeft zeker ook raakvlakken met het onderwijs. Je moet de verkeersregels kennen, in een groep kunnen fietsen, een kaart kunnen lezen en met elkaar kunnen fietsen bijvoorbeeld. Fiet sen is erg goed voor de sociale vorming van kinderen en zorgt natuurlijk ook voor extra lichaams beweging. En als natuurliefhebber, ik ben bestuurslid van de Jeugdna- tuurwacht in Venray, wil ik tijdens de fietstocht met de klas natuur- lijk ook graag wat vertellen over de natuur om ons heen. Want ik hou heel erg van de natuur." Ja, dat wisten de leerlingen, van wie een groot deel lid is van de Jeugdna- tuurwacht, natuurlijk al. Maar over de jeugddag tijdens de fietsvierdaagse - de kinder- eendaagse - wilden ze toch nog wel wat meer weten. Moeten we voor de deelname betalen bijvoor beeld? Wat gebeurt er als mijn fiets kapot is? Mag ik een vriendje of vriendinnetje meenemen naar de jeugddisco? Moeten we zelf drinken meenemen? Op al deze vragen kregen ze een keurig ant woord van de drie bestuursleden van Fietsvierdaagse Venray, die hopen dat ze op woensdag 22 juli erg veel basisschooljeugd bij start en finishplaats Zenith mogen begroeten. "Want één zaal is door de directie van de Zenith speciaal gereserveerd voor de jeugddisco", weet pr-man Michel Thomassen te vertellen "Tevens zijn er tal van leuke activiteiten onderweg op touw gezet voor de basisschool- jeugd met als klapstuk natuurlijk de jeugddisco met twee dj's die er een gezellige middag van gaan maken." Om promotie te maken voor de De bestuursleden van Fietsvier daagse Venray en groep 7 van De Landweert op de foto. jeugdmiddag is het bestuur van Fietsvierdaagse Venray begonnen met een pr- offensief. De komen de weken worden basisscholen bezocht die interesse hebben om aan de jeugdmiddag deel te nemen. "We hopen op steun van de basisscholen voor ons plan. Misschien dat ze de fietsvier daagse wel in hun lesprogramma kunnen inpassen. We willen op de scholen in ieder geval vertellen over ons evenement en versprei den onder de basisschoolleerlin gen ook een aparte poster om de jeugdmiddag onder de aandacht te brengen. Het zou mooi zijn als we tijdens onze 25ste editie op woensdagmiddag een hausse aan basisschoolleerlingen mogen begroeten. Zowel op de fiets als in Zenith, waar deze doelgroep normaal gesproken niet naar bin nen mag." Fietsvierdaagse Venray vindt dit jaar plaats van dinsdag 21 tot en met vrijdag 24 juli. Voor inlichtingen, Fietsvierdaagse Ven- ray, telefoonnummer 06-10934806 of 0478-588355, website: www. fietsvierdaagse-venray.nl. Open huis in Piccolo Alles ruikt nog nieuw. Kin derdagverblijf Piccolo, geves tigd aan de Bachstraat in het Brukske, opende zijn deuren voor het eerst op maandag 8 juni. De locatie is een onder deel van organisatie Kinder Wereld Venray. Op dit moment biedt KinderWe reld Venray op één locatie opvang aan kinderen tussen de 0 en 4 jaar. Het kinderdagverblijf in Brukske sluit prima aan op de twee reeds bestaande peuterspeelzalen in de buurt. Nu is er dus ook de moge lijkheid tot kinderopvang buiten de uren van de peuterspeelzaal. De vraag vanuit ouders was er al en het idee is destijds dan ook positief ontvangen door zowel de gemeente als door Wonen Venray. De gemeente zag graag een kinderdagverblijf verschijnen in Brukske om een aanbod te heb ben voor mensen die moeten inburgeren en Wonen Venray zag enthousiast meer bedrijvigheid tegemoet in de buurt. Toch is Pic colo zeker niet alleen voor de kin deren van inburgeraars, maar zijn alle kinderen welkom! Ghislaine Driessen, directeur van de orga nisatie, is nauw betrokken bij het nieuwe kinderdagverblijf. "Het is gemoedelijk, kleinschalig en ver bonden met de buurt. Daarnaast werken we samen met andere partijen zoals de basisscholen en peuterspeelzalen", aldus Ghis laine. Kinderdagverblijf Piccolo is zelfs gevestigd naast peuterspeel zaal de Hummeltjeshoek. Dit zorgt voor een unieke samenwerking, niet alleen tussen de opvang en de speelzaal, maar ook tussen de leidsters en kinderen. Overal wordt namelijk gewerkt met de Piramide-methode, een methode die kinderen veel ruimte biedt om zelf dingen te ontdekken en waar gewerkt wordt met ontwik kelingsgerichte activiteiten. De structuur van de methode wordt ook gebruikt in alle peuterspeel zalen die vallen onder Stichting Peuterspeelzalen Venray. Piccolo is van maandag tot en met vrijdag geopend van 8.00 tot 18.00. Er is een baby-/dreumesgroep ingericht voor kinderen tussen de 0 en 2 jaar en een peutergroep voor kinderen tussen de 2 en 4 jaar. Door met deze horizontale groepen te wer- ken kunnen doel(groep)gerichte activiteiten aangeboden worden. De leidsters van kinderdagverblijf Piccolo hebben de afgelopen tijd hard gewerkt om de deuren te kunnen openen en een mooie en warme plek te creëren voor alle kinderen. "Ik ben enorm blij met het resultaat", vertelt Gertie de Groot, "het is erg mooi geworden. Het is spannend, maar heel leuk de eerste kinderen te mogen ontvan gen en ook hun plezier te zien!" Gertie was eerder jarenlange het vaste gezicht op peuterspeelzaal SamSam in Brukske. Nu vormt zij samen met Sanne Claessens, die zij zelf nog begeleid heeft in de tijd dat Sanne stage liep, het vaste en sterke team van Piccolo. Beide juffen hebben niet alleen ervaring, maar ook nog bijscholing gevolgd. Op vrijdag 10 juli is het open huis op het kinderdagverblijf tus sen 15.00 en 17.30. Iedereen is dan welkom, om, samen met de kinderen natuurlijk, binnen te lopen en eens lekker rond te kij ken. Gertie, Sanne, Ghislaine en de leidsters van de aangrenzende peuterspeelzaal zullen aanwezig zijn om u rond te leiden en vragen De leidsters van Piccolo heten u van harte welkom in het nieu we kinderdagverblijf in Brukske. te beantwoorden. Het speelgoed staat natuurlijk speelklaar voor de kinderen! Dit jaar, in verband met de recente opening, zal Pic colo in augustus gesloten zijn. Des te meer reden om daarna, en wel op 11 september 2009, een officiële opening te vieren! Het is mooi om te zien dat Piccolo nu al steeds meer vorm en kleur krijgt doordat steeds meer kinderen zichzelf hier laten zien. Vanaf sep tember verwachten ze, afgaande op het groeiende aantal aanmel dingen, het wel een stuk drukker te krijgen. Toch is er nog wel altijd ruimte en speelplek voor nieuwe kinderen. Bent u dus op zoek naar pas sende opvang voor uw kind(eren), neem dan gerust contact op met het kantoor van KinderWereld via telefoonnummer 0478-586498 of loop gerust eens binnen om een kijkje te nemen. U kunt Piccolo bereiken via telefoonnummer 0478-583077. Wie bezoekt uw site nu werkelijk? Flyers Internet Communicatie Toverbal Net als iedere donderdag viel vorige week Peel en Maas bij ons op de deurmat. Vol enthousiasme begon ik met het lezen van het arti kel over het verzet van ouders van de Toverbal tegen de Droom van Venray. Als moeder van een autisti sche zoon was ik geschokt. Op de eerste plaats door de zin 'Vooral op het Poortje zitten kinderen met ernstige gedragsproblemen.' Ik dacht dat ik niet goed werd toen ik deze regel las. Met lood in mijn schoenen ging ik verder met het lezen van het artikel. Ik kan u verzekeren dat ik gekwetst ben. Hebben de tegenstanders zich wel eens verdiept in de kinderen en het lessysteem van het Poortje? Is er wel eens de moeite genomen een open dag te bezoeken of een afspraak te maken om een kijkje te nemen, een gesprek aan te gaan met het team en daar uw vragen neer te leggen? Of misschien eens een ouder te vragen wiens kind het Poortje bezoekt, misschien uit uw kennissenkring of omgeving? Onze zoon, die nu naar het Poortje gaat, heeft de eerste zes jaar doorgebracht op een regu liere basisschool. Hij had het er zwaar, heel zwaar. De kinderen van de betreffende school heb ben hem geplaagd en getreiterd, zowel lichamelijk als geestelijk pijn gedaan. Alleen omdat hij net iets anders reageerde op bepaalde situaties, een gemakkelijke prooi dus. We hebben zelfs een brief van de school gehad of we hem niet beter thuis konden laten, omdat zijn veiligheid niet gegarandeerd werd op school. Hij is net iets anders dan anderen, ik zou bijna zeggen 'gewone kinderen', maar ik doe dit niet. Omdat ik vind dat onze zoon ook een gewoon, nor maal en heel speciaal kind is. Nu zijn er ouders van de Toverbal die zich afvragen of de veiligheid van hun kind wel gegarandeerd kan worden. En terecht, iedere ouder wil toch dat zijn kind veilig is waar dan ook. Dat was voor ons als ouders de belangrijkste reden om onze zoon naar het Poortje over te laten plaatsen. Dat kostte ons veel moeite. Ook wij hadden het beeld voor ogen van kinderen die niet deugen, om het maar even kort door de bocht te zeggen. Wat hadden we het mis. We hebben informatie opgevraagd zijn eerst zelf naar de school geweest voor een gesprek en een rondleiding. Daarna met onze zoon en hij kon niet wachten om naar zijn nieuwe school te gaan. Ik kan u verzeke ren, we hadden het veel eerder moeten doen. De ouders van de Toverbal zouden daadwerkelijk eens moeten weten hoeveel pijn hun uitspraken doen. Ik noem het maar onwetendheid. Of moe ten we de kinderen van speciaal onderwijs maar weer gaan opslui ten, zoals ze dat ook deden in de vorige eeuw? Ik ben ervan overtuigd dat iedere ouder alles doet wat in zijn macht ligt, om zijn kind een zo'n normaal mogelijk leven te bezorgen. Het artikel in Peel en Maas heeft veel gevoelens bij mij als moeder losgemaakt. Waarom, waarom zijn mensen zo ontzet tend negatief? Hoe zou u zich voe len als uw kind het Poortje zou bezoeken. En als u de beslissing moest nemen uw kind uit zijn vertrouwde omgeving te halen, weg van zijn vriendjes? Toch is het overplaatsen van onze zoon naar het Poortje, het beste dat we ooit voor hem hebben gedaan. Als ik het nog een keer moest doen, dan zou ik het zo weer doen. Want onze zoon is weer onze zoon, die net als ieder kind graag naar school gaat en gelukkig is. Ook zou hij graag buiten willen spelen, zonder dat kinderen hem nawij zen juist omdat hij op het Poortje zit. Hij gaat volgend jaar naar het voorgezet onderwijs. Helaas krijgt hij daardoor niet meer de kans deze fantastische, nieuwe school in Venray te bezoeken. Hopelijk dat er andere kinderen zijn die deze kans niet wordt ontnomen. Ze verdienen het. Veel mensen vergeten dat het juist voor deze kinderen heel moeilijk is om als volwaardig persoon in onze maat schappij te worden gezien. Ik hoop dat ik met mijn reactie men sen heb wakker gemaakt. En dat sommigen eerst eens nadenken voordat ze dingen roepen, al dan niet uit vooroordelen of onwe tendheid. Daarmee doen ze de kinderen en hun ouders ontzet tend tekort en verdriet. M. Manders, Venray. "Het geheim? Hard werken en gezond leven. En met regelmaat." Truujke Arts-Jenniskens (Pascher Truujke) uit Ysselsteyn vierde don derdag haar honderdste verjaardag, samen met ruim zeventig kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinde ren. Eerst werd er een familiefoto gemaakt, waarna het gezelschap Wethouder Twan Jansen feli citeerde Truujke Arts donderdag met haar honderdste verjaardag. naar zaal Roelanzia ging om de eeu- weling te feliciteren. Ook kreeg de jarige Truujke bezoek van wethou der Twan Jansen, die haar namens de gemeente kwam feliciteren. een abonnement waard Fietsen met jarige meester Xander Nieuw kinderdagverblijf Wij monitoren uw site en geven u praktische tips. Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 L-dV]oiVVOOY^"

Peel en Maas | 2009 | | pagina 9