Geen sterke toename schuldhulpverlening Verhalen schrijven om te ontsnappen aan realiteit Gemeente zoekt geen andere woningcorporatie Dag van de Vrijwilliger TOTALE OPRUIMING!!! HeliXperience VakantieXperts Castenrayse jeugd naar conferentie voorlichting elke dag vrijblijvend implantaten, klikgebit ÖNDZORG PEEL EN MAAS Donderdag 2 juli 2009 - Pagina 7 College heeft hoge verwachtingen van Werkplein Lokaal Aktief en PvdA maken zich zorgen of de gemeente de toenemende vraag naar schuldhulpverlening wel goed aankan. Door de economische crisis komen meer mensen zonder werk te zitten en daar door zal er meer gebruik wor den gemaakt van schuldensa nering. De gemeente zegt dat er momenteel nog geen spra ke is van een sterke toename van het aantal aanvragen voor schuldhulpverlening. Het aantal medewerkers is toe reikend om de aanvragen af te handelen. "Indien het aantal aan vragen sterk toeneemt, dan zal er actie worden ondernomen", zo laat het college weten als reactie op vragen van de fracties naar aanleiding van de Voorjaarsnota. Er wordt ook gewerkt aan een voorstel om te komen tot meer preventieve schuldhulpverlening Lokaal Aktief en PvdA pleiten voor een betere voorlichting voor minima. Van veel regelingen en financiële tegemoetkomingen wordt uit onwetendheid geen gebruikgemaakt. Het college heeft juist als speerpunt een beter gebruik van de voorzieningen uit het minimabeleid. Er worden allerlei acties ondernomen op het gebied van voorlichting en infor matieverstrekking. Binnenkort wordt het vragenboek WWB (bij stand) op de gemeentelijke websi te gepubliceerd. Evenals 'Bereken uw recht', waarin alle landelijke voorzieningen en het gemeente lijk minimabeleid zijn vermeld. Er worden folders gemaakt die in augustus huis aan huis worden verspreid. In oktober organiseert het Platform Lage Inkomens Ven- ray (PLIV) in samenwerking met de gemeente een info-ochtend over het minimabeleid. Daarnaast worden (ouderen)consulenten actief benaderd zodat het niet- gebruik van voorzieningen ver der wordt teruggedrongen. Het Werkplein Venray begint steeds meer vorm te krijgen en moet zijn vruchten gaan afwerpen. De gemeenteraad wordt binnenkort gevraagd akkoord te gaan met de visie op het Werkplein. Hierin werken alle partijen op het terrein van arbeidsmarkt en werkgelegen heid samen. Betere samenwerking is juist nu nodig om de oplopende werkloosheid het hoofd te kun nen bieden. Het college meldt dat de gemeente en UWV Werkbedrijf steeds meer naar elkaar toegroei en. Het doel is één dienstverlening voor de klanten, de werkzoeken den en de werkgevers. Op veel fronten wordt al nauw samengewerkt zoals bij het voor komen van werkloosheid en instroom in de bijstand, het ver zorgen van eenduidige informa tie, het bevorderen van uitstroom naar werk en het aanbieden van werktrajecten en scholing. Tevens worden er acties genomen tegen voortijdige schoolverlating. Het college toont zich tevreden over hoe de samenwerking in de keten van werk en inkomen zich momenteel ontwikkelt. De SP vraagt naar de gevolgen van de verwachte bevolkings- krimp. Uit het ETIL-onderzoek blijkt dat er in Venray tot 2020 niet zozeer sprake zal zijn van een krimp van de bevolking. Wel ont staat er in deze periode een sterk veranderende samenstelling. Een daling van het aantal jongeren en van de beroepsbevolking, daarte genover een verdubbeling van het aantal 65-plussers. Na 2020 zal de bevolking wel gaan krimpen, eerst langzaam en na 2030 sneller. Venrayse auteur Mathias Kraak brengt eerste boek uit: Schizodelic Onlangs is het eerste boek van Mathias Kraak uit Venray verschenen. Schizodelic, deels autobiografisch, geeft een kijk in het heftige leven van een jongen die zijn moeder ver liest, die aan schizofrenie leidt en aan de drugs raakt. Voor Mathias Kraak, autodidact, is schrijven een manier om zijn eigen realiteit te creëren. Een realiteit die hij wél kan beheer sen. Het schrijven ging hem gemakkelijk af: "De woorden vloeiden uit mijn pen." Het script voor zijn tweede boek ligt al klaar. Schizodelic vertelt het verhaal van een gewone jongen: Job. Af en toe rookt hij een blowtje en drinkt hij een biertje. Dan komt hij door een ongeluk in coma terecht. Als hij na tien jaar ontwaakt, staat zijn wereld op z'n kop. Er wordt schi zofrenie bij hem geconstateerd. Dan krijgt hij weer een ongeluk. Dit verergert zijn schizofrenie. Als uitweg grijpt Job naar de hard drugs: coke en alcohol. Hij veran dert in een junkie en alcoholist. Zal hij ooit weer grip op zijn leven krijgen? STEMMEN Het echte verhaal van Mathias Kraak is niet minder heftig dan het boek. "In 1991 werd bij mijn moeder leukemie geconstateerd. Enkele jaren later, in 1994, hoorde ik een wespennest op mijn kamer, dat er niet was. Een jaar later begonnen de stemmen. Ik raakte aan de harddrugs en aan de alco hol. De ziekte van mijn moeder en de diagnose van schizofrenie toonden mij dat ik geen controle heb op de realiteit. Daarom ben ik begonnen met het schrijven van verhalen: zo kan ik mijn eigen rea liteit creëren waarover ik de con trole heb." Schrijven is voor Mathias Kraak ook een manier om dingen te verwerken, zoals de ziekte en de dood van zijn moeder en schizo frenie. "Het verhaal is grotendeels gebaseerd op mijn leven. Toen ik had geschreven over de dood van de moeder van de hoofdpersoon, moest ik wel een traantje weg pinken. Het verhaal is niet geheel autobiografisch, ik denk ongeveer 50%. Ik wil mezelf niet direct ver gelijken met de hoofdpersoon. Het zijn voornamelijk bepaalde gebeurtenissen uit het boek die rechtstreeks uit mijn leven komen." Mathias Kraak moet af en toe zijn gedachten ordenen: "Door de medicatie die ik gebruik, kan ik me soms moeilijk concentreren. Ik moet gedoseerd schrijven. Als ik tot 's nachts 4 uur doorschrijf, dan kan ik de volgende dag niks meer. Ik heb er 4 tot 5 maanden over gedaan om het boek te schrij ven. Dat had sneller gekund als ik geen last zou hebben van psycho ses. Nu houd ik even pauze tot ik aan een nieuw verhaal begin. En ik slaap veel. Dat is wel nodig. Ik sta 's ochtends meestal fris op. Maar in de loop van de dag voel ik me minder goed en 's avonds beginnen de stemmen. Als ik dan een kalmeringsmiddel neem en ga slapen, voel ik me de dag erna weer goed." Mathias Kraak heeft in de afgelopen 14 jaar veel verhalen geschreven. "Schrijven is voor Mathias Kraak: "Schrijven is voor mij een uitweg." mij een uitweg. Ik heb al een vol gend verhaal klaarliggen over een jongen die aan schizofrenie leidt. Het hoeft alleen nog maar gere digeerd te worden. Het liefst zou ik een verhalenbundel uitbrengen van alle verhalen die ik nog heb liggen. Mijn vervolgstap is dat ik wil leren scenarioschrijven. Ik zou graag mijn verhalen willen vertalen naar scenario's. Als de appartementjes op het terrein van zorginstelling GGZ NML klaar zijn, wil ik via internet een specifieke opleiding voor scenarioschrijven gaan volgen." Schizodelic is te bestellen bij elke Nederlandse, erkende boekhandel en via www. boekscout.nl. ISBN: 978-90-8834 787-0, verkoopprijs: 15,95 euro. De gemeente Venray is niet van plan met een andere woningcorporatie in zee te gaan dan met Wonen Venray. De SP doet het voorstel om zo Wonen Venray onder druk te zetten. De SP meent dat ande re corporaties wellicht meer oog hebben voor de bouw van sociale huurwoningen. Wonen Venray heeft het de afgelopen jaren behoorlijk laten afwe ten. In 2007 en 2008 is er geen enkele goedkope huurwoning gebouwd, terwijl er in Veltum wel twee flats met in totaal 96 gewilde appartementen zijn gesloopt. Het college ziet echter nog geen aanleiding om Wonen Venray te passeren. De woningcorporatie verhuurt 5414 woningen in de gemeente Venray. Dit is 35 procent van de totale woningvoorraad. "Hierdoor is deze corporatie altijd een belangrijke partner van de gemeente geweest", zegt het col lege. Daarnaast is Wonen Venray een belangrijke ontwikkelaar van bouwlocaties als het circusterrein en Veltum. Het college meldt dat er vanaf nu weer jaarlijks sociale huurwoningen worden gebouwd. Er zijn dit jaar negen woningen in Merselo en zes in de wijk Bra bander opgeleverd. In Brabander komen er dit jaar nog 22 huurwo ningen bij. "Daardoor zien wij op dit moment geen aanleiding met andere corporaties in gesprek te gaan met als doel Wonen Venray onder druk te zetten", laat het col lege weten. "Andere coöperaties zijn ook niet of nauwelijks bereid om kleinere hoeveelheden wonin gen te bouwen. Ook omdat ze in Venray geen of weinig grondposi- ties hebben." Huiselijk geweld Een 44-jarige man uit Venray heeft van de politie een huisver bod gekregen nadat hij maandag avond zijn vrouw had mishandeld. Bij een ruzie met zijn 52-jarige vrouw kneep hij haar keel dicht en bedreigde haar met de dood. De man werd kort daarop aange houden, voorgeleid en in verze kering gesteld. Tegen hem is een huisverbod opgemaakt. Tijdens de Dag van de Vrij williger op 21 november in Venray wordt de Vrijwilli gersorganisatie van het Jaar bekendgemaakt. Ook dit jaar belooft het weer een feeste lijke middag te worden met muziek, dans, een hapje en een drankje, in de foyer van Schouwburg Venray. De prijs is een cheque ter waarde van 500 euro. Daarnaast is er een publieks prijs van 250 euro. Alle vrijwilli gersorganisaties uit Venray en de kerkdorpen kunnen meedingen naar de prijs. En als welkom aan de vrijwilligersorganisaties uit de dorpen Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum kunnen zij vanaf dit jaar ook al meedingen naar deze prijs. Kandidaten voor de prijs die nen in ieder geval aan de volgende criteria te voldoen: 1. Dit vrijwil ligerswerk is structureel dus niet eenmalig. 2. Het vrijwilligerswerk gebeurt in georganiseerd verband. 3. Uit het werk blijkt de waarde ring voor vrijwilligers(werk). Match, Steunpunt Vrijwilligers werk Venray is met een werkgroep bezig met de voorbereidingen van de Dag van de Vrijwilliger 2009. Vrijwilligersorganisaties kunnen aangemeld worden door zichzelf, door een andere organisatie of door individuele personen. Dus wie een vrijwilligersorganisatie kent kan deze aanmelden tot 5 september. Het aanmeldformulier is op te vragen of af te halen bij Match, Marktstraat 8 in Venray, telefoon (0478)516995, e-mial info@vrij- willigerswerkvenray.nl. Zie ook www. vrijwilliger swerkvenray. nl. Een onafhankelijke jury gaat, aan de hand van een aantal aandachts punten, in drie fasen komen tot de genomineerden en uiteindelijk tot de aanwijzing van de winnaar 2009. m m m vim&t stijl/ en/karakter In vervolg op het succes van HeliXperience in 2008 gaat Vakan tieXperts op 12 juli 2009 haar klanten in de gelegenheid stel len om een helikoptervlucht te maken boven hun eigen woonge bied. Een helikoptervlucht is voor de meeste mensen een bijzondere ervaring. Zelden krijgt men de kans om zó laag boven het eigen woongebied te vliegen dat er naar de buren gezwaaid kan worden. Nefeli Janssen, filiaalmanager van VakantieXperts Venray: "In 2007 en 2008 was HeliXperience van VakantieXperts een groot succes. In totaal maakten ruim 6000 reisbureauklanten, meer passagiers dan in twaalf Boeing 747 Jumbo Jets vervoerd kunnen worden, een rondvlucht boven hun eigen woongebied. Per vlucht kunnen drie passagiers mee, zodat circa 75 mensen een rondvlucht kunnen maken boven hun eigen woongebied. Tickets voor een rondvlucht zijn te reserveren bij VakantieXperts Venray, telefoon 0478-585252, voor 59 euro. Nor Aantal overvallen regio stijgt niet Enkele media berichtten vorige week dat landelijk gezien het aan tal overvallen enorm is toegeno men in de eerste maanden van dit jaar. In Noord- en Midden-Limburg is dat beeld volgens de politie positiever. Behoudens de piek in de maanden november 2008 tot en met januari 2009 is het aantal overvallen in het eerste half jaar 2009 hetzelfde als de afgelopen jaren. Er is volgens de politie spra ke van een nagenoeg stabiel beeld. In januari besloot de politie dat de aanpak van overvallen en straat roven in Limburg-Noord topprio riteit werd voor het korps. Vanaf januari werden er 33 arrestaties verricht door het korps en verder werd een pakket aan preventieve maatregelen afgekondigd. Zo wer den onder meer flyers en posters gemaakt met een speciale bood schap voor de overvallers. Ook kwam er een tiplijn roof voor het publiek. Volgens de politie hebben deze maatregelen effect gehad. Subsidie voor jubileumconcert De Basement Band krijgt eenmalig 1000 euro subsidie van de gemeente Venray voor de realisatie van haar jubile umconcert op zaterdagavond 18 juli op het Schouwburg plein. De bigband houdt ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan een avond die in het teken staat van jazz- en salsamuziek. De Basement Band brengt op 18 juli samen met lokale artiesten als Ron Barents en Annelie Reijnders en regionale artiesten als Anya Straatman en Stefan Nijssen een mix van ver schillende muziekstijlen. Als natio nale artiest verzorgt de 16- jarige 'rising star' Kim Hoorweg een optreden. Belle Perez sluit met haar elfkoppige band het concert af. Volgens het college van B en W gaat het om een concert met een uniek karakter. Tevens biedt het een belang rijke toegevoegde waarde aan het Venrayse culturele leven. Zowel de deelnemers als het grootste deel van de naar verwachting 1200 bezoekers komen uit Venray en omgeving. Daarnaast zet het concert Venray op de kaart, aldus het college van B en W. maal kost een rondvlucht per heli kopter al gauw 89 euro. De rond vluchten worden uitgevoerd door Sky Service Netherlands in Teuge, een bedrijf met 30 jaar ervaring in commercieel luchtvervoer die helikoptervluchten uitvoert onder de voorwaarden van AOC (Air Operator Certification), een Euro pese erkenning die de veiligheid van de uitvoering waarborgt. Medio juni heeft de Consu mentenbond in haar uitgave Reisgids de einduitslag bekend gemaakt van het jaarlijkse onder zoek Reisbureaumonitor 2009. Met overtuigende voorsprong is de onafhankelijke reisbureauke ten VakantieXperts voor de derde achtereenvolgende keer tot beste reisbureauketen van Nederland uitgeroepen. Dinsdag 30 juni 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur (herhaling om het uur) Items: Aftrap SV Venray Gemeentepraat Uitzending gemist? Kijk op www.peelenmaastv.nl Twaalf Limburgse jongeren nemen begin juli deel aan de 23e Caretakers of the Environment International conference in Aber deen in Schotland. Deze jaarlijkse conferentie is een platform voor middelbare scholen die actief zijn op het gebied van natuur- en milieu educatie of duurzame ont wikkeling. De delegatie bestaat uit leer lingen van het Maastrichtse Sint- Maartenscollege en jongeren uit Castenray (Kleur in Castenray). De leerlingen hebben gedurende het jaar samen met hun docen ten verscheidene projecten met betrekking tot cradle to cradle en leefbaarheid bedacht en ten uit- voer gebracht. Kleur in Castenray heeft met twee adviseurs vanuit de dorpsraad een graffitiproject uitgevoerd met als thema gemeen schap en milieu. Tijdens de confe rentie krijgen beide groepen de gelegenheid om hun projecten aan jongeren uit vele verschillende landen te presenteren. Het is voor de jongeren dan ook een buiten gewone ervaring om Nederland te mogen vertegenwoordigen en hun projecten in het buitenland te presenteren. Daarnaast is het een unieke kans om met leeftijd genoten uit andere landen van gedachten te wisselen en nieuwe ideeën op te doen over zaken als het milieu en duurzaamheid. Toeristenbelasting hotel vliegbasis? De Groep Geleide Wapens exploiteert op de vliegbasis in Vredepeel een hotel. Het verbaast Samenwerking Ven- ray dat geen toeristenbelas ting wordt afgedragen aan de gemeente. Het zou dagelijks gaan om circa vierhonderd overnachtingen. Samenwerking wijst erop dat de gemeenteraad heeft besloten dat bedrijven, die hun werkne mers van buiten Venray op eigen terrein huisvesten, verplicht zijn toeristenbelasting af te dragen. "Dat geldt voor iedere werkgever in Venray, dus ook voor Defensie", aldus fractieleider Ike Busser. Het college antwoordt dat onderzocht wordt of het hotel op vliegbasis De Peel inderdaad belastingplichtig is. De regel is dat toeristenbelasting wordt geheven voor verblijf met overnachting tegen een vergoeding door per sonen die woonachtig zijn buiten de gemeente Venray. De vraag is of de militairen een vergoeding voor het verblijf in het hotel moeten betalen. "Het is hoogst onzeker of het genoemde hotel in de belas tingheffing kan worden betrok ken", aldus het college. Jongeren houden zelf beachfestival Op het Schouwburgplein in Venray wordt op zaterdag 12 september een beachfestival gehouden, met muziek en sport voor alle culturen. Het beach- festival wordt door Venrayse jongeren zelf georganiseerd. Het evenement is begin dit jaar door de jongeren zelf uitgeko zen. Dat gebeurde tijdens de manifestatie BigBang, die door de gemeente en de politie Lim burg-Noord was opgezet. Tijdens dat evenement gaven jongeren aan dat er in Venray wei nig te beleven valt voor de leef tijdsgroep tussen 14 en 16 jaar. De jongeren konden zelf ideeën voor een activiteit aandragen. De gemeente beloofde dat het beste idee zou worden uitgevoerd. "Dat gaan we nu ook doen", zegt wethouder Twan Jansen. "Belofte maakt schuld. Ik ben blij met de eigen inbreng van de jongeren. Ze krijgen alle ruimte om hun eigen ideeën ook zelf uit te voeren. Ik ben erg benieuwd." Voor de uit voering hebben zich inmiddels 21 jongeren aangemeld. De politie Limburg-Noord en de gemeente delen met elk 15.000 euro de kos ten voor het evenement. Bel 0478-514468 centrum mondzorg venray www.centrum-mondzorg.nl lil IVI Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. C Venray, Tel. 0478-586387

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7