Gemeente: regie Mgr. Goumansplein Onthulling nieuwe pomp op Grote Markt Gemeente venray wil allochtone jongeren belonen voor goed gedrag Advocaten ^ÊêÊÈËm. PEEL EN MAAS Donderdag 2 juli 2009 - Pagina 5 Duidelijke grenzen en belonen van goed gedrag De gemeente Venray gaat in samenwerking met politie, justitie en welzij nsinstelling Synthese allochtone jonge ren - met name Marokkaanse probleemjongeren- die een risico vormen voor zichzelf en de samenleving op een andere manier aanpakken. De nieuwe aanpak stoelt op dui delijke grenzen en het belonen van goed gedrag. Het beleid is ontwikkeld door Synthese. De komende drie jaar wordt 360.000 euro geïnvesteerd in een pilot die tot doel heeft de overlast te beperken. Veel van de probleemjongeren zijn Marokkaan. Het blijkt steeds moei lijker om die jongeren te benade ren. De gemeente hoopt dat een positieve aanpak helpt, waarbij de jongeren hulp krijgen om hun gedrag te veranderen.In Venray gaat het met 80 procent van de jongeren goed, vertelt wethou der Twan Jansen (PvdA, Welzijn). "Ongeveer 150 tot 200 jongeren, tien procent van de jeugd, gedra gen zich niet zoals het hoort en veroorzaken problemen en over last. Veel van de risicojeugd is van allochtone afkomst, met name Marokkanen. Een groep van zo'n 30 jongeren is crimineel." Deze groep bestaat volgens Jansen voor de helft uit jongeren uit het voor malige Joegoslavië en ook hier zijn Marokkaanse jongeren pro minent aanwezig. "Medewerkers van politie en straathoekwerkers hebben ondervonden dat de con tacten met deze jongeren verhar den. Gelijktijdig zien ze dat door de jongeren positief te benaderen en hen alternatieven te bieden hun gedrag verbetert. Op die posi tieve benadering heeft Synthese de nieuwe aanpak gebaseerd. De handelwijze biedt kansen en hulp om het gedrag te veranderen." Een van de meest opvallende maatre gelen die de gemeente Venray wil nemen, is opvoedingsondersteu ning voor Marokkaanse gezinnen. De gedachte daarachter is dat jon geren minder snel ontsporen als hun ouders ze vaker belonen voor goed gedrag. Ook zou er volgens Jansen veel meer aandacht moeten zijn voor gedragsstoornissen als ADHD bij allochtonen, "omdat het in die cultuur niet gebruikelijk is daar externe hulp voor te zoeken", en nazorg voor criminelen. "Als ze zonder werk uit de cel komen, zijn ze zo weer aan het inbreken. Ze hangen rond, komen weer in dezelfde groep terecht. Dat is dweilen met de kraan open. Tot nu toe is er vooral ingezet op repres sie, lik op stuk, op hard straffen. Daarbij wordt echter voorbijge gaan aan de achterliggende oorza ken die aan de basis liggen van hun gedrag. Maar dat laat onverlet dat de problemen ook niet langer ver bloemd mogen worden. Met alleen praten kom je er niet, dat geldt zeker voor die harde kern van circa 30 probleemjongeren. Jonge ren die niet willen luisteren en die niet meer te corrigeren zijn door hulpverleners en ouders, moeten worden aangepakt. Er wordt niets verdoezeld. Je moet duidelijk zijn in wat je wel en niet accepteert. Kansen geven, maar ook duidelijke grenzen stellen. Want we mogen de ogen ook niet sluiten voor de problemen die er zijn. Dat is de winst van Pim Fortuyn." Jansen constateert dat hulp verleners vaak langs elkaar heen werken. Hij pleit voor een geza menlijke aanpak, waarbij gebruik wordt gemaakt van soortgelijke projecten in de grote steden. "Maar dan wel aangepast aan de aard en omvang van de problemen in Venray, en ook op onze schaal. Want het probleem is in de grote steden natuurlijk veel groter. Maar we moeten het ook niet bagatel liseren, ook in Venray hebben we problemen. Vandaar ook dit geza menlijk offensief." Het beleid richt zich op vijf aandachtsgebieden: grenzen stel len, risicoreductie, gewetensvor ming, sociale binding en respect. Het ontwikkelen van de nieuwe aanpak kost 20.000 euro. Daarvan betalen de gemeente en Synthese ieder de helft. Synthese krijgt nu de opdracht om samen met justitie, politie en andere ketenpartners de aanpak voor Venray uit te werken als een pilot voor de duur van drie jaar. Op peelenmaastv.nl een uit gebreid interview met wethouder Twan Jansen over de nieuwe aan pak voor allochtone jongeren. Monument bij eerste lustrum samenwerking Op 30 juni 2004 werd het startsein gegeven van de samenwerking tussen GGZ Noord- en Midden-Limburg (GGZ NML), Staatsbosbeheer en Stichting de Marke. Sinds dien zijn cliënten van GGZ NML wekelijks op de terrei nen van Staatsbosbeheer en de gemeente Venray aan het werk, in het kader van dag besteding. Voor sommigen is het ook een vorm van arbeids rehabilitatie. De cliënten, die zich vrijwillig kunnen aan melden, verwijderen bomen, snoeien bosranden en maken wandelpaden vrij. Na vijf jaar hard werken, in wisselende samenstellingen, is het werk van de bosploeg op 30 juni 2009 bekroond met een feeste lijke dag en de onthulling van een bijzonder monument. Vijf jaar geleden besloten GGZ NML, Staatsbosbeheer en Stichting de Marke bij wijze van een experi ment te starten met een bosploeg, op initiatief van Jan van de Ligt van Staatsbosbeheer en Ted Gie- ling van GGZ NML. Deze ploeg bestond uit zo'n acht mensen, die langdurige zorg krijgen bij GGZ NML. Wekelijks trekt de bosploeg, die nu tien tot veertien mensen telt, er op uit om de natuur een handje te helpen en de kwaliteit te verbeteren. Dit gebeurt onder begeleiding van onder anderen Ted Gieling en Marion de Bresser van Stichting de Marke. Dankzij het scherpe oog van de begelei ders en de inzet van de ploeg kan er kleinschalig werk worden gedaan, waar een aannemer nor maal gesproken niet aan zou toe komen. Het monument voor de unieke samenwerking bestaat uit drie bomen en staat aan de Baggerweg in Venray. De Amerikaanse eiken zijn op hun kop in een poel gegra ven, met de wortels omhoog. De wortels zijn verstrengeld. Andy Liebrand legt uit waarom. "De wortels symboliseren de verstren geling van de drie betrokken orga nisaties. Ook staat dit monument voor de ware schoonheid van de deelnemers, die naar boven komt door het werken in de natuur. De naam van het monument is de Drie Kronen, omdat dit de kroon op onze samenwerking is." SCEPTICI Opzichter Jan van de Ligt ver telt dat in het begin niet iedereen overtuigd was van de bosploeg. "Veel mensen zagen beren op de weg. Hoe ga je dat doen met vervoer en met begeleiding? Wat kunnen ze wel of niet? Wij zijn gewoon van start gegaan. Met suc- ces, dat zagen de sceptici later ook. Na de experimentele periode is het project dan ook voortgezet. Nog steeds komen de mensen van de bosploeg gemotiveerd naar hun werk en gaan enthousiast weg." Ted Gieling geeft aan dat bij de start van het project nog ner gens in Nederland psychiatrische patiënten op deze manier wer den ingezet. "Dat was toen nog onbekend terrein. Het werk in de bossen is een zinvolle dagbe steding. De mannen en vrouwen in de ploeg krijgen veel begelei ding. Hun ziektebeelden zijn zeer verschillend: Korsakov, autisme, schizofrenie, etc. Het werk in de bosploeg verandert het zelfbeeld in positieve zin en de mensen krij gen veel meer inzicht in de natuur. Sommigen stromen zelfs door naar een echte baan." Gerard de Baaij van Stichting de Marke benadrukt het belang van de natuur voor de gezondheid van mensen. "Vanaf de Middeleeuwen tot op vandaag wordt er onder zoek gedaan naar de effecten van de natuur. Enerzijds brengt de natuur ontspanning en innerlijke rust. Anderzijds kan de natuur ook beangstigend zijn, bijvoorbeeld tijdens onweer of natuurgeweld. Ook deze ervaring van de natuur blijkt zeer helend te werken en is goed voor de persoonlijke ont wikkeling." Donné, deelnemer van het eerste uur, licht toe waarom hij zo graag in de bosploeg werkt. "Ik leef en werk al 21 jaar op de Het monument voor de unieke samenwerking bestaat uit drie bomen en staat aan de Bagger- weg in Venray. instelling. Nu mag ik de natuur in. Ik kijk meer naar wat er in de natuur gebeurt en geniet van de kleine dingen. Na een dag wer ken ben ik moe, maar ik weet wel waar ik moe van ben." Ook Marc, die al drie jaar mee werkt, is nog steeds enthousiast. "Het is soms zwaar werk en ik heb problemen met astma, maar het is gewoon leuk. Als we na een jaar ergens terugkomen, zie je echt de verbetering. En mijn conditie gaat er op vooruit. Ik hoop het nog lang te kunnen doen." De gemeente heeft de touw tjes strakker in handen genomen voor de ontwikkeling van het Mgr. Goumansplein. Het plein doet al jaren dienst als een hobbelige, onverharde parkeerplaats voor de ingang van de Grote Kerk aan de Eindstraat. Plannen voor de bouw van een appartementencomplex zijn nooit doorgezet. In de visie voor de noordwesthoek van het centrum neemt het Mgr. Goumans- plein een prominente plaats in. "Hier liggen grote kansen om op deze karakteristieke en historische plek een kwaliteitsslag te maken", vindt het college. Er zijn meerdere partijen en grondeigenaren bij betrokken. De gemeente hoopt dat onderlinge samenwerking tot een meerwaarde zal leiden. Enkele fracties maken zich zorgen over dit historisch stukje Venray. Voor komen moet worden dat de Grote Kerk uit het zicht wordt onttrok ken door hoogbouw. "We hebben daarom besloten de regie sterker naar ons toe te trekken", reageert het college. "Door gesprekken met de afzonderlijke grondeigenaren te voeren en hen met elkaar in con tact te brengen." De gemeente meldt dat bij de ontwikkeling van deze locatie het respect voor de kerk en het zicht op de kerktoren belangrijke uitgangspunten zijn. Dit wordt ook vooraf als rand voorwaarde aan de ontwikkelaars meegegeven. "Wij hebben alle ver trouwen in een passende en hoog waardige invulling van dit karakte ristieke stukje Venray." De nieuwe pomp wordt zater dagmiddag om 15.00 uur officieel geplaatst op de Grote Markt. De pomp is een replica van het hard stenen vooroorlogs model. De in België woonachtige kunstenaar Sten Linssen realiseerde de pomp aan de hand van foto's. In 1850 werd de toenmalige pomp vervan gen door een monumentale arduin stenen pomp in neoclassistische stijl. De pomp moest passen tussen de oude lindebomen die toen op de Grote Markt stonden. De pomp bleef bijna 100 jaar intact, maar sneuvelde in 1944 door het oor logsgeweld. Na de oorlog hebben er nog twee gemetselde pompen op het plein gestaan. Beide pom pen bevatten het mechanisme van de vooroorlogse pomp. Datzelfde mechanisme wordt nu opnieuw gebruikt. Ook de originele slingers en de uitstroomopeningen met leeuwenkop zijn aan de pomp bevestigd. Leden van stamtafel Vaat '69, die zich momenteel ook inzetten om het Henscheniusbeeld op het gelijknamige plein terug te krijgen, zorgden er samen met medewerkers van Custers Hydrau lica voor dat het pompmechanis- me goed functioneert. De pomp wordt, in tegenstelling tot vroeger, op de waterleiding aangesloten. De kosten van die aansluiting, het hardstenen blok en de plaatsing worden door de gemeente Ven- ray betaald. Het beeld van Hen- schenius wordt begin november geplaatst op het dan ook gereno veerde Schouwburgplein. WAAROM &EEE je mij IOIIV? IX VlNP HET 20 KNAP PAT JE P\E OUPE VROUW NIET LA$TI<5 VIEL.' U) U) U) Medio juli tot begin november kunnen vrouwen uit Venray, in de leeftijd van 50 tot en met 75 jaar (geboortejaren 1934 tot en met 1959), deelnemen aan het bevol kingsonderzoek borstkanker. Alle vrouwen die voor het onderzoek in aanmerking komen, krijgen persoonlijk een uitnodiging. Vrou wen die de vorige twee keer zijn uitgenodigd, maar niet hebben deelgenomen aan het onderzoek, kunnen een afspraak maken via het Informatiepunt bevolkings onderzoek Borstkanker, telefoon (077)3969027. Het onderzoek vindt plaats in de speciaal hiervoor ontwikkelde verplaatsbare onder zoekseenheid die staat op parkeer plaats De Wieën bij de atletiekbaan op de Sportlaan in Venray. Het bevolkingsonderzoek borstkanker is bedoeld voor vrouwen van 50 tot en met 75 jaar. Afhankelijk van de route van het onderzoekscen trum ontvangen zij de eerste uit nodiging in het jaar dat ze 50, 51 of 52 jaar oud worden. In het jaar dat een vrouw 76 jaar oud wordt, ontvangt zij geen uitnodiging meer. Tijdens de vorige ronde, twee jaar geleden, was de opkomst in de gemeente 86,39 procent. Dit bete kent dat 4.842 vrouwen van 50 tot en met 75 jaar hebben deelgeno men aan het onderzoek. Hiervan zijn er tachtig doorverwezen voor nader onderzoek. Het onderzoek heeft als doel borstkanker in een zo vroeg mogelijk stadium op te sporen. Borstkanker is in Neder land de meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen. Jaarlijks wordt bij ruim 11.000 vrouwen borstkanker vastgesteld. Daar van geneest zo'n 60 procent. Als borstkanker in een vroeg stadium wordt ontdekt, is de kans op gene zing groter. Bovendien is dan vaker een borstbesparende behandeling mogelijk. Daarom vindt het onder zoek een keer per twee jaar plaats. Zo kunnen de meest afwijkingen tijdig worden ontdekt. Het onder- zoek blijft echter een momentop name en kan geen absolute garan tie bieden. Tijdens het onderzoek maken vrouwelijk laboranten röntgenfoto's van de borsten. Bij een vrouw die voor het eerst deel neemt worden vier foto's gemaakt; bij de meeste andere vrouwen zijn twee foto's voldoende. Het maken van de foto's duurt een paar minu ten. Het totale onderzoek, inclusief aan- en uitkleden, neemt ongeveer twintig minuten in beslag. Binnen veertien dagen na het onderzoek krijgt elke deelneemster de uitslag thuisgestuurd. Voor vragen over het bevolkingsonderzoek borst kanker of voor het verzetten van de afspraak kan men terecht bij het Informatiepunt bevolkingson derzoek Zuid. Het telefoonnum mer is (077)3969027 is van maan dag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur bereikbaar. Kijk voor meer informatie op www.bevol- kingsonderzoekborstkanker.nl. en www.borstfoto.nl. Aqua Mentha, de opvolger van Samba Oil, heeft van de gemeente Venray toestem ming gekregen om een nieu we onbemand tankstation te realiseren op het voorterrein van Motor Venray op de hoek van de Henri Dunantstraat met industrieterrein De Hulst in Venray. Het station zal ook worden uitgerust met een autowasserette. Het verlenen van de toestem ming is bij Jos Lucassen in het verkeerde keelgat geschoten, zo bleek donderdagmorgen voor de commissie bezwaarschriften van de gemeente Venray. De eigenaar van het Texaco-tankstation De Alde Smidse in Leunen probeerde naar eigen zeggen een paar jaar gele den zijn tankstation te verplaatsen naar industrieterrein De Hulst. Hieraan werden volgens hem echter strenge voorwaarden ver bonden, waardoor het voor Lucas- sen niet meer interessant was. Zo moest Lucassen zijn tankstation in Leunen sluiten en het terrein sane ren, viel er niet te onderhandelen over de locatie en moest hij op De Hulst een bemand, modern tank station realiseren. "absurde eisen", aldus Lucassen. De verplaatsing ging uiteindelijk niet door. Aqua Mentha, de opvolger van Samba Oil, wordt volgens Lucassen geen strobreed in de weg gelegd. Het stoort Lucassen ook dat de gemeente, in tegenstelling tot toen, instemt met uitbreiding van het totaal aantal tankstations in Venray. Ook Vollenhoven Olie BV, dat aan de Langstraat in Venray het tankstation Strijbosch exploiteert, heeft tegen het besluit van B en W protest aangetekend. "Er wordt door de gemeente Venray met twee maten gemeten", verklaarde een woordvoerder van het bedrijf. "Ook zijn er in de procedure en in de informatievoorzieningen fouten gemaakt. Daarnaast is er ruim vol- doende aanbod van tankstations in Venray. De komst van een prijs vechter als TinQ zal ongetwijfeld leiden tot een harde concurren tiestrijd. Dat zal een aantal tank stations in Venray in een moeilijke positie brengen en mogelijk de kop gaan kosten." Maar volgens de woordvoerders van de gemeente Venray en van Aqua Mentha is de normale gang van zaken gevolgd. Na het sluiten en saneren van tank station GHV aan de Stationsweg in Venray heeft GHV de rechten aan Samba Oil verkocht. Ook komt er door het sluiten van GHV geen extra tankstation bij, maar gaat het in dit geval om een verplaat singslocatie. "Het is gewoon een commercieel verhaal. Wij hebben ons werk gewoon goed gedaan", verklaarde een woordvoerder van Aqua Mentha. De commissie bezwaarschriften buigt zich nu over de kwestie en zal binnenkort haar advies aan het college van B en W geven. Actiedag DNA Tijdens een actiedag heeft de politie 47 adressen bezocht van mensen die door de rechter zijn veroordeeld tot het afstaan van DNA. Veertien verdachten werden zaterdag thuis aangetroffen en zijn overgebracht naar het bureau, waar het DNA werd afgenomen. Twee personen meldden zichzelf bij het regiobureau in Venlo. Vanaf 1 februari 2005 geldt de wet DNA onderzoek bij veroordeelden. Deze wet maakt het mogelijk om bij bepaalde groepen veroordeel den DNA celmateriaal af te nemen. Dit gebeurt na een besluit van de rechter. In Noord-Limburg gaven 150 mensen geen gehoor aan de oproep van het openbaar ministe rie om op een eerder tijdstip DNA te komen afstaan. Van de twee mannen die zichzelf kwamen mel den, had er een nog twee boetes openstaan met een totaalbedrag van 443,63 euro. Die boete werd direct door hem betaald. De ande re man die zelf naar het politiebu reau kwam, moest nog 37 dagen straf uitzitten. Die man is direct na het afnemen van het DNA ingeslo ten. Een derde verdachte betaalde twee boetes van in totaal 75 euro contant. In totaal werd van zestien personen DNA afgenomen. VAN DER PUTT Ons kantoor bestaat al meer dan 35 jaar! In deze lange periode hebben we ons ontwikkeld tot een advocatenkantoor met gespecialiseerde, juridische kennis. Ieder van de negen advocaten van ons kantoor houdt zich met één of slechts enkele rechtsgebieden bezig om u juridisch advies of processuele bijstand van hoge kwaliteit te bieden. U bent (agrarisch) ondernemer of particulier? U procedeert voor eigen rekening of hebt recht op kosteloze rechtsbijstand? Wij staan u graag bij in zaken over: arbeid en ontslag bouwrecht echtscheiding faillissement letselschade milieurecht overeenkomsten vergunningen telefoon 0478-556677 info@putt.nl www.putt.nl mr. Ten Brummelhuis mr. Van Hoef mr. Gerrits mr. Van Dok mr. Pelckmans mr. Van den Aker mr. Stad mr. Verrijdt mr. Teunissen Nieuwe aanpak allochtone jongeren in Venray Werk van Venrayse bosploeg na vijf jaar bekroond Onderzoek borstkanker Commotie over tankstation

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5