Toekomst kleine scholen verdeelt politiek Kwaliteit leven bewaken Vernieuwing centrum Brukske Jac Derikx vierde op CDA-lijst SP verwerpt Voorjaarsnota Drie nieuwe dorpen in begroting Minder rijksinkomsten gemeente Hifh Gunhoek - ff ff SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN ><u ook voor iiw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 2 juli 2009 - Pagina 3 De meningen lopen uiteen over de toekomst van de basis scholen in de kleinste dorpen. CDA, Samenwerking en Lokaal Aktief willen in Vredepeel, Heide en Veulen de scholen zolang mogelijk overeind hou den, terwijl PvdA, SP en VVD eerder geneigd zijn de scholen te sluiten. Alles draait om de kwaliteit van het onderwijs. Maar ook daarover zijn de meningen verdeeld. Gerda van Stelten (CDA) merk te dinsdag in de raadsvergadering op dat de school in Heide er het beste uitsprong bij de Cito-toets. Volgens Bert Linskens (PvdA) zegt dit lang niet alles. "Het gaat ook om de sociaal, emotionele ontwik keling van de kinderen." Duidelijk is dat politiek gezien de race nog lang niet gelopen is. Toch zullen er de komende jaren beslissingen moeten vallen. De Regina Pacis- school van Vredepeel nadert als eerste de wettelijke ondergrens van 23 kinderen. De uiteindelijke beslissing over opheffing ligt bij het schoolbestuur SPOV. Lins- kens wijst erop dat de kinderen uit Vredepeel in Merselo bij de sportclubs en de harmonie zijn. Volgens de PvdA'er is het niet meer dan een logische stap dat ze straks ook in Merselo naar school gaan. Bert Linskens vraagt zich af wie er eigenlijk belang bij heeft de school per se open te houden. "Het kind staat toch centraal? Er zijn zelfs klassen met slechts twee of drie leerlingen. Kun je die kin deren wel voldoende bieden?" Gerda van Stelten reageerde dat de school een belangrijke sociale functie heeft. "Het hangt er ook van af of de ouders bereid zijn hun kind in het eigen dorp naar school te laten gaan. Als de ouders ervoor gaan en de kwaliteit van het onderwijs is gewaarborgd, dan moeten wij ons inspannen de school te behouden." Frans van der Kruijf (VVD) sluit zich aan bij de PvdA. "We moeten niet krampachtig proberen om tegen beter weten in de scholen open te houden. Een school met dertig kinderen en twee leerkrachten is ongewenst. We zullen wel goed het vervoer moeten regelen", aldus de VVD'er, die meldde dat er ook geen HEMA is in Heide of Castenray. Elianne Sweelssen (SP) meent dat de kwaliteit van het onderwijs teveel onder druk staat bij de kleine scholen. "Het gaat niet alleen om rekenen, taal en lezen maar om een heel brede ontwikkeling. Ook is de belasting voor het team vaak te groot. De onderwijsinspectie zal snel tot de conclusie komen dat het onder wijs onder de maat is." Van Stelten: "Wij hebben juist niet de indruk dat de kwaliteit minder zou zijn op de kleine scholen." Ike Busser (Samenwerking) vindt dat alles in het werk gesteld moet worden om de huidige basis scholen te behouden. "Als de kwa liteit terugloopt dan moeten we ervoor zorgen dat het weer een impuls krijgt. De school houdt de sociale cohesie in stand. Het is een van de belangrijkste pijlers in het dorp. Als de school wegvalt, dan valt ook de toekomst weg." Verkiezingsprogramma CDA: respectvol samenleven Het CDA Venray blijft zich in de volgende raadsperiode inzetten om de scholen in de kleine kerkdorpen open te houden. Dat schrijven de christendemocraten in het verkiezingsprogramma dat deze week is gepresenteerd. "We zullen alle nodige inspan ningen doen om dit te realise ren", aldus Gerda van Stelten, die voor de gemeenteraadsver kiezingen van 18 november opnieuw lijsttrekker van het CDA is. "Scholen zijn vaak het middel punt in kleine dorpen waar de leefbaarheid al onder druk staat", zegt van Stelten over de noodzaak om de scholen te behouden. Koste wat kost. "Een van de mogelijk heden is om de waarde van een school op te hogen, zoals op basis school Regina Pacis in Vredepeel, waar kinderopvang van GGW De Peel plaatsvindt. Door dit soort toevoegingen kunnen scholen hun bestaansrecht houden en een centrale plek in de samenle ving blijven houden. En kiezen de ouders er eerder voor om hun kind in het eigen dorp naar school te laten gaan." Het CDA presenteerde afgelo pen maandag het verkiezingspro gramma met als titel Respectvol samenleven. Normen en waarden staan dan bij de Venrayse christen democraten hoog in het vaandel. Het CDA pleit voor vijf perma nente toezichthouders in het cen trum. Van Stelten: "We willen een respectvolle samenleving waarin de kwaliteit van leven wordt bewaakt. De overlast moet verder worden aangepakt en er moet een bepaalde mentaliteit gaan heersen met normen en waarden. De toe zichthouders dienen die kwaliteit van leven in het centrum te bewa ken. Die kunnen preventief en recessief optreden om de open bare orde te handhaven en zich bezighouden met kleinere over tredingen, waardoor de politie meer tijd gaat krijgen voor zaken als woning- en auto-inbraken, diefstallen en vernielingen. Verder willen we dat de boete voor het illegaal dumpen van afval wordt verdubbeld naar 500 euro" De zorg voor ouderen is ook een speerpunt voor het CDA. De partij wil door middel van een aangepaste huisvesting dat oude ren langer zelfstandig kunnen blij ven wonen op de plek waar zij dat willen. "De nabijheid van familie en bekenden maakt mantelzorg beter mogelijk en kan de als van ouds bekende burenhulp weer terugbrengen. Als dat betekent dat de mogelijkheden voor tijdelijke huisvesting worden verruimd, dan moet dat gebeuren. De vergrijzing blijft steeds meer toenemen en wij moeten de zorg voor de oude ren op ons nemen", aldus de CDA- lijsttrekker. De christendemocraten hebben een uitgesproken mening over de verbouwing van het gemeente huis in Venray. Het kostenplaatje van dertig miljoen euro is echt de grens. Van Stelten: "We hebben ingestemd met een sobere, duur zame en doelmatige verbouwing van het gemeentehuis. We zijn al onaangenaam verrast door de vertraging van twee jaar. Na de verkiezingen zal opnieuw kritisch naar de verbouwing moeten wor den gekeken. Maar een uitgave van meer dan 30 miljoen euro is voor ons onacceptabel." Venray moet pas op de plaats maken als het gaat om de uitbrei ding van bedrijventerreinen. "Hoe Gerda van Stelten: "Scholen zijn vaak het middelpunt in klei ne dorpen waar de leefbaarheid al onder druk staat." ver wil je gaan om een voorstad van Venlo te worden?", vraagt Van Stelten zich af. Volgens haar voldoen de huidige bedrijventer reinen in Venray aan de behoefte. Onze eerste zorg is om de bestaande industrieterreinen te revitaliseren en goed te ontwik kelen. Op De Blakt en de Hulst 2 ligt nogal wat leeg. Laat ons er daarom eerst voor zorgen dat die leegstand wordt aangepakt en we de infrastructuur goed onderhou den. Nieuwe bedrijventerreinen zijn niet wenselijk meer, zeker niet als je bekijkt wat het oplevert aan nieuwe arbeidsplaatsen. Er is in Venray genoeg ruimte voor nieuwe bedrijven, zonder dat de natuur wordt weggegeven." Het projectplan voor de eerste fase van de ontwikkeling van het centrumgebied in de Venrayse wijk Brukske is goedgekeurd. Dat maakte het college van B en W dinsdagmiddag bekend. Medio 2010 moet de eerste schop al de grond in gaan. Deze ontwikkeling is een uitvloeisel van het Master- plan Brukske. Het Masterplan Brukske is een veelomvattend plan. Een belang rijk onderdeel is de volledige ver nieuwing van het centrumgebied, met nieuwbouw van een brede school en een winkelcentrum. Ook woningen worden aange past, zodat die beter voldoen aan de eisen van deze tijd. Verder omvat het plan ook het aanpassen van de openbare ruimte, inclu sief een nieuwe ontsluitingweg. Tegelijk met die fysieke ingrepen wordt een intensief sociaal acti veringsprogramma uitgevoerd. De gemeente werkt hierin overigens samen met diverse partners. De ontwikkeling van het cen trumgebied is voor de gemeente Venray het meest ingrijpende deelproject. In een periode van circa tien jaar worden bijna alle bestaande functies vernieuwd. De beide basisscholen, het winkelcen- trum, de bestaande gymzalen en de tafeltennishal worden gesloopt. Er komt nieuwbouw voor een brede school met twee nieuwe gymzalen, een winkelcentrum met woningen en parkeren onder maaiveldniveau en woningbouw in de zuidwesthoek. Er komt ook nog een ontsluiting voor de wijk vanaf de Henri Dunantstraat. Het nieuwe winkelcentrum krijgt een gunstige ligging direct aan deze nieuwe ontsluiting. Tijdens de eer ste fase die nu van start gaat werkt de gemeente een stedenbouw kundig ontwerp uit. Verder wordt een bestemmingsplan opgesteld dat alle geplande nieuwbouw mogelijk moet maken. De planex ploitatie wordt uitgewerkt en de bouw van de brede school wordt voorbereid. De resultaten hiervan worden medio 2010 aan de raad voorgelegd. Wethouder Elly van Dijck is blij met het plan van aan pak. "Met het Masterplan Brukske is een stevige basis gelegd. Nu kunnen wij ook concreet aan de slag. Het hele centrumgebied wordt vernieuwd. Dat is een fan tastische kwaliteitsimpuls voor de wijk, die hiermee tevens een meer open karakter krijgt." Een gefaseerde aanpak is volgens de gemeente echter noodzakelijk, omdat alle activiteiten in het cen trumgebied van elkaar afhankelijk zijn. Daarvoor moeten een groot aantal logistieke problemen wor den opgelost. De bestaande voor zieningen moeten namelijk tijdens sloop- en bouwwerkzaamheden zo goed mogelijk blijven functio neren. "Je kunt dit besluit zien als het startschot", zegt wethouder Lei Heldens (CDA). "Maar het zal duidelijk zijn dat het plan alleen in overleg en samenwerking met andere partijen, zoals Wonen Ven- ray en de eigenaar van het huidige winkelcentrum, Schuitema, gere aliseerd kan worden. Het is toch een redelijk ingewikkeld verhaal, zowel bouwkundig als financieel, waarover nog heel wat onder handelingen plaats zullen vinden. Gaandeweg de rit zal blijken of we het plan wel of niet moeten bijstel len." Begin 2010 wordt begonnen met de aanleg van aan parkeerter rein aan de zuidzijde van de wijk, begin 2011 start de bouw van de brede school. De bedoeling is om de brede school in augustus 2012 in gebruik te nemen. De afronding van het totale miljoenenproject vindt volgens planning medio 2017 plaats. Wethouder Jac Derikx van de gemeente Meerlo-Wanssum staat op de verkiezingslijst van het CDA Venray op een vierde plaats. De gemeenteraads verkiezingen voor de nieuwe gemeente Venray vinden op 18 november plaats. Het CDA Venray heeft de lijst afgelopen donderdag tijdens de algemene ledenvergadering vast gesteld. Eerder al werd bekend dat Gerda van Stelten de lijsttrek ker is van de christendemocraten in Venray. Wethouder Patrick van der Broeck uit Oirlo staat op een tweede plaats, gevolgd door John Michels uit Ysselsteyn. De oudge dienden Ton Teeuwen (Oostrum) en Toon Loonen (Heide) comple teren de eerste zes op de CDA- lijst. Verrassende nieuwkomer op zeven is Petra van Duinhoven (Venray). Zij stapte onlangs over van Samenwerking naar het CDA. Lijsttrekker Van Stelten is tevre den over de lijst: "Goede kandida ten met veel kennis die midden in de samenleving staan." Het CDA hoopt tijdens de komende gemeenteraadsverkiezingen meer dan de huidige zeven zetels te halen. Van Stelten: "We gaan voor de dubbele cijfers. Met deze kan didatenlijst behoort dit tot zeker tot de mogelijkheden. Het is een goede mix van mensen uit Venray en de kerkdorpen die weten wat besturen inhoudt." Bij de komen de verkiezingen in Venray zijn 27 zetels te vergeven, twee meer dan het huidige aantal. De eerste vijftien op de CDA- lijst zijn: 1) Gerda van Stelten-Houterman, Venray 2) Patrick van der Broek, Oirlo 3) John Michels, Ysselsteyn 4) Jac Derikx, Geijsteren 5) Ton Teeuwen-Peeters, Oostrum 6) Toon Loonen, Heide 7) Petra van Duijnhoven, Venray 8) Arie Vullings,Wanssum 9) Lucien Peeters, Leunen 10) Wiske Koster-Maris, Venray 11) Theo Janssen,Venray 12) Leo Philipsen, Ysselsteyn 13) Wies Hamstra-Janssen 14) André Verheijen, Venray 15) Erdogan Cadirci, Venray. Overschot reserve naar Wanssum en gemeentehuis? De gemeente Venray heeft de afgelopen jaren flink kunnen sparen. De algemene reserve telt zelfs 5 miljoen euro meer dan noodzakelijk is. De poli tieke partijen wijzen erop dat deze buffer wel eens goed van pas kan komen als de econo mische recessie aanhoudt. Toch heeft het college er al gro tendeels een bestemming voor gevonden. Zoals bekend is er een belofte gedaan aan de gemeente Meerlo-Wanssum om 2 miljoen euro bij te dragen aan het project 'het Nieuwe Wanssum'. Venray dacht het herindelingsgeld van de provincie, dat eveneens 2 miljoen euro bedraagt, hiervoor te bestem men. Uiteindelijk is hier van hoger hand een stokje voor gestoken. De gemeenten in de regio Venlo zijn verplicht dit geld af te dragen aan de Floriade. Het college van Ven- ray moet desondanks de toezeg ging aan Wanssum gestand doen. Dan is er nog de verbouwing van het gemeentehuis. Om de financiering rond te krijgen, wil het college 2 miljoen euro halen uit de algemene reserve. Omdat de renovatie is uitgesteld, is het geld nu nog niet direct nodig. De gemeenteraad zal uiteindelijk het besluit nemen. Het is de vraag of de politiek ermee instemt om 4 miljoen euro uit de algemene reserve op deze manier te besteden.Vooral met het oog op tegenvallers die het gevolg zijn van de economische crisis en dalende rijksinkomsten. De SP is er faliekant op tegen dat er 2 mil joen euro naar de gebouwen van de Floriade gaat. Dat was voor de partij zelfs aanleiding om tegen de Voorjaarsnota te stemmen. "Gemeenten die vrijwillig mee doen aan de herindeling, krijgen dit geld van de provincie", zegt Elianne Sweelssen. "Het is bescha mend dat de provincie later de spelregels heeft veranderd. Zon der enige discussie moet het geld naar de Floriade gaan." De SP vindt ook dat het college niet meer zo'n grote investeringen in de Floriade mag doen, zonder de gemeenteraad te raadplegen. De motie van de SP hierover kreeg alleen steun van de VVD. Ook de VVD diende een motie in. De partij twijfelt sterk aan de meerwaarde voor Venray. De VVD wil dat er alleen nog geld in de Floriade wordt gestopt als er aantoonbaar een toegevoegde waarde is. Ook deze motie haalde geen meerderheid. Alleen de SP ging met de VVD mee. Frans van der Kruijf (VVD) stelde de macht van de Regio Venlo aan de kaak. "Er dreigt een vierde bestuurslaag te ontstaan, waar we heel weinig over te zeggen hebben." Elianne Sweelssen (SP) sprak van een 'oncontroleerbare bestuurslaag'. Bert Linskens (PvdA) meldde dat zijn partij toch op 13 juli deel neemt aan de rondleiding over het Floriade-terrein. "Maar we gaan er alleen naar toe om ons te laten informeren. We doen niet mee aan de barbecue. Die franje is ongepast." De budgetten voor de dor pen Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum worden opgeno men in de begroting voor het jaar 2010 van de gemeente Venray. Dat meldt het college. Veel politieke partijen hebben hun ongenoegen erover geuit dat de drie dorpen niet zijn meegenomen in de Voorjaars nota en de meerjarenbegro ting, De gemeente Meerlo-Wans- sum wordt per 1 januari 2010 opgeheven en stelt daarom ook geen nieuwe begroting meer op. De begroting voor 2009 is uitge splitst in een deel voor Wanssum (Blitterswijck, Geijsteren en Wans- sum) en een deel voor Meerlo dat samen met Tienray en Swolgen naar de gemeente Horst aan de Maas verhuist. Voor de meeste pos ten, zoals het personeelsbudget, geldt de vastgestelde verdeelsleu tel van 46 procent voor Venray en 54 procent voor Horst. De 'Wanssumse' budgetten vormen de basis voor de bedra gen die in de Venrayse begroting worden opgenomen. Maar op veel terreinen moet het Wanssumse en Venrayse beleid op elkaar worden afgestemd. Deze harmonisatie kan betekenen dat het Venrayse beleid moet worden gewijzigd. De afschaffing van de hondenbelas ting is er een voorbeeld van. Voor alle aanpassingen als gevolg van de harmonisatie komt een afzon derlijke raadsvoorstel. Hierin wor den ook de financiële gevolgen meegenomen. Deze raadsvoorstel len worden behandeld in de raads vergadering van 29 september. De speerpunten van Meerlo- Wanssum kunnen evenwel nog niet worden meegenomen in de meerjarenbegroting. Omdat de speerpunten nog steeds onder werp van gesprek zijn. De finan ciële consequenties zijn nog niet duidelijk. Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) moest dinsdag vlak voor het debat over de Voorjaarsnota een financiële tegenvaller melden. De inkom sten van het Rijk zijn voor de komende jaren flink naar beneden bijgesteld. Daardoor zijn er grote gaten geschoten in de Venrayse meerjarenbe groting die bijna sluitend was. Voor komend jaar vallen de gevolgen nog mee. De begroting van 2010 is van een kleine plus van 60.000 euro omgeslagen in een tekort van 174.000 euro. De jaren erna zijn veel zorgelijker. In 2011 en 2012 lopen de verliezen op naar respectievelijk 669.000 en 741.000 euro, terwijl 2013 zelfs Botsing Donderdagavond, rond 19:45 uur, vond op het kruispunt Bon gerdstraat-Tuinstraat in Venray een verkeersongeval plaats, waar bij een 70-jarige man uit Venray met zijn snorfiets tegen een per sonenauto reed. Een 71-jarige man, eveneens uit Venray, wilde die avond met zijn personenauto het kruispunt oversteken, maar zag hierbij de van rechts komende snorfietser over het hoofd. Deze kon niet meer op tijd remmen en botste vervolgens tegen de zijkant van de auto. Het 70-jarige slachtoffer is met een hoofdwond, verwondingen aan zijn handen en met pijn in zijn rug overgebracht naar het ziekenhuis. voor 1,3 miljoen euro in het rood staat. Desondanks blijft Van der Broeck optimistisch over de finan ciële positie van Venray. Alhoewel ook hij onaangenaam verrast was door de recente cijfers over het gemeentefonds. "We moeten de Voorjaarsnota fors naar beneden bijstellen. Het tekort loopt op naar ruim een miljoen. Dit is voor iedereen vervelend. Ook omdat de informatie zo laat bekend is", aldus Van der Broeck. De politieke partijen konden het negatieve scenario niet meer meenemen in hun beschouwingen. Volgens de wethouder beschikte hij vorige week donderdag voor het eerst over de informatie. Dinsdagoch tend besprak het college de laat ste stand van zaken. De komende maanden worden benut om de meerjarenbegroting toch weer sluitend te krijgen. Van der Broeck verwacht dat hij in september bij de presentatie van de begroting van 2010 de zaak rond heeft. Auto in brand De politie onderzoekt een auto- brand die in de nacht van zondag op maandag, even voor half drie, heeft gewoed op de Kiosk in de wijk Brukske. Vermoedelijk is er sprake van brandstichting. Een getuige hoorde een knal en zag vervolgens iemand wegrennen in de richting van de Handelstraat. Uit politieonderzoek bleek dat de auto eerder die nacht was gesto len in Steyl. De brandweer heeft de brand geblust. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching t be&sek orizSsile: wwvv4mnl1uek.nl Ve/miy De Hoveniers Venrayse architectuurprijs De gemeente Venray stelt een architectuurprijs in. Nog dit jaar zal de prijs worden gereikt aan één van de meest fraaie staaltjes van Venrayse architectuur. In de weken voor de bekendmaking worden alle genomineerde pro jecten in het zonnetje gezet. Dit gebeurt door een artikel met foto dat gepubliceerd wordt in Peel en Maas en op de gemeentelijke web site. Het Adviesbureau Ruimtelijke Kwaliteit (ARK) zal uiteindelijk bepalen welk project het meest bijzonder is. De architectuurprijs zal eind dit jaar in een feestelijke sfeer toegekend worden aan het winnende project. Tevens zal als extraatje een architectuurroute gepresenteerd worden. In dit boek je staat vermeld welke projecten in de afgelopen jaren gerealiseerd zijn en waarom een bezoek de moeite waard is. Het zal overigens geen echte vastgestelde route zijn, maar meer een verzameling van 'points of interest' waarlangs men kan wandelen, fietsen of gewoon weg dwalen. De bedoeling is dat de prijs ieder jaar uitgereikt wordt en dat de kaart om de paar jaar wordt uitgegeven. Overeenkomsten Incasso's Aansprakelijkheid Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3