Jazz 'n Salsa swingt Zuutjes An en André Rieu Jubileumfeest St. Petrus Banden "Natuurfotografie is mijn passie!" m PEEL EN MAAS Donderdag 2 juli 2009 - Pagina 20 Verering St.-Goar in Meerlo Door René Poels Meerlo is de enige plaats in ons land waar de heilige Sint- Goar wordt vereerd. Het is niet duidelijk op welke wijze de verering naar Meerlo is geko men. Wellicht is dit gebeurd via de heren van Meerlo, aan gezien dit ridderlijk geslacht familiebetrekkingen had met het Rijnland. In 1662 werd de Goarkapel gebouwd op het ter rein van de adellijke bezitters van de boerderij De Beijen- brugge. Waarschijnlijk waren zij de initiatiefnemers van dit bouwwerk. In het glooiende landschap tus sen Meerlo en Wanssum staat het gebouwtje al bijna driehonderd vijftig jaar op een heuvel verscho len in een bosschage. De kapel is een klein rechthoekig gebouw tje met driezijdige sluiting, een gezwenkte faqade, ronde vensters en een dakruitertje. Voor tegen de kapel is een kleine stenen kan sel. Vroeger lag naast de kapel een diepe waterput. Gedurende de eerste jaren van de twintigste eeuw kwamen nog pelgrims naar Goar ter genezing van [bibber- ]koortsen. Tot ongeveer 1860 kon den ze daartoe ook tegen allerlei kwalen Goarwater opdiepen uit de put naast de kapel. De put is uit veiligheidsmaatregel -spe lende kinderen- eind vorige eeuw gedempt. Achter de heuvel waarop de kapel staat, meandert de Groote Molenbeek in de richting van de Maas en loopt het Pieterpad, Nederlands langste wandelroute van het Groningse Pieterburen naar de Sint Pieterberg in Maas tricht. Wandelaars komen op deze plek tot rust. De serene stilte bij de kapel, het gekabbel van het beekje iets ver derop en het fluitconcert van de talrijke vogels in bomen en strui ken bepalen de bijzondere sfeer bij deze idyllische plek. Deze stil te wordt zondag 5 juli vanaf 16.00 uur voor één keer kortstondig overstemd door een indrukwek kend optreden van elf koperbla zers en één slagwerker van enkele Duitse symfonieorkesten. LEGENDE Goar was volgens een legende aan het begin van de zesde eeuw geboren als de zoon van ouders met aanzien uit Aquitanië (F). Vanwege deugdzaamheid was hij geliefd bij het volk. Om te voor- komen dat hij verwaand zou wor den, vertrok hij naar Duitsland, waar hij zich vestigde op de lin keroever van de Rijn, ten zuiden van Koblenz, nabij de huidige stad Sankt-Goar. De bevolking was daar deels nog niet gekerstend. Hij bouwde er een kapel en leidde een vroom leven, waarbij hij velen tot het ware geloof bracht. Door afgunst gedreven, verspreidden sommigen echter het gerucht dat hij onzedig zou leven. Dat kwam bisschop Rusticus van Trier ter ore, en hij riep hem ter verant woording. Rusticus was zeer ont- Het beeld van Sint-Goar. stemd en wilde Goar alleen gelo ven indien hij in staat zou zijn de vader en de moeder te noemen van een kind dat onlangs te von deling was gelegd. Na een intens gebed van Goar sprak de drie dagen oude baby, voor iedereen duidelijk verstaanbaar: "Flaris is mijn moeder en Rusticus, de bis schop, is mijn vader". Dat kostte Rusticus zijn functie en Goar werd gevraagd bisschop te wor den. Uit bescheidenheid weigerde Goar deze eer. Daarop werd hij ziek en leed gedurende zeven jaar aan 'bibberkoorts'. Omstreeks 575 overleed Goar. In Duitsland wordt hij vereerd als patroon van de wijngaardeniers en herbergiers. Tevens werd hij aangeroepen als patroon tegen koude koortsen of bibberkoortsen en voor het bewa ren van een eerlijke naam. Hij zou vermaard zijn geweest vanwege zijn onovertrefbare gast vrijheid, vooral voor de schippers op de Rijn. Sint-Goar zou vele wonderen hebben verricht, zoals het stroomopwaarts varen zon der te roeien. Nadat Sint-Goar de duivel onder zijn kont geschopt had, kon hij bereiken dat de wijn niet langer uit een poreus wijn vat vloeide. Sint-Goar verloste Fastrada, de derde echtgenote van Karel de Grote, van enorme kies pijn. Uit dankbaarheid liet Karel de grote op het graf van Goar, dat al snel een bedevaartoord werd, een kerk bouwen waaromheen het huidige toeristenstadje aan de Rijn ontstond. Zijn feestdag is op 6 juli. Sinds mensenheugenis wordt in Meerlo de Sint-Goarkermis, of zoals de Meerlonaren zeggen Sint -Gewier- kermis gevierd. Deze vindt plaats de zondag op of na de 6de juli. Nog jaarlijks trekt dan een proces sie vanuit de parochiekerk van Meerlo naar de kapel van Sint- Goar met Fanfare Eendracht voor op. Vroeger trok de processie over het erf van de boerderij De Beijenbrugge, waar een rustaltaar was geplaatst. Tegenwoordig is de route via de Holstraat en de Post- baan naar de kapel. Bij de kapel wordt een openluchtmis opgedra gen. Er is ook een eigen Meerlo's Sint-Goarlied geschreven door een onbekende scribent. De Sint- Goarkermis stelt op de dag van vandaag niets meer voor, maar de traditionele processie wordt nog altijd in ere gehouden door de parochie. Aan de vooravond van de feestdag van Sint Goar, zondag 5 juli, wordt bij de Sint-Goarkapel het eerste concert van Klassiek op Locatie 2009 gehouden. Een bijzonder concert op een even eens bijzondere plek. Dit concert is mogelijk geworden dankzij de medewerking van het gemeente bestuur van Meerlo-Wanssum en het kerkbestuur van de Joannes de Doperparochie Meerlo. Klassiek op Locatie: HR-ensemble, zondag 5 juli aanvang 16.00 uur, locatie: Sint Goarkapel te Meerlo, website www.klassiekoplocatie.nl. Het jubileumconcert van de Basement Band vindt zater dagavond 18 juli plaats op het Schouwburgplein, dat de hele avond in het teken staat van jazz- en salsamuziek. De Basement Band brengt samen met lokale artiesten als Ron Barents en Annelie Reijnders en regionale artiesten als Anya Straatman en Stefan Nijssen een mix van verschillende muziekstijlen, variërend van pop, funk en jazz tot latinjazz en salsa. Als nationale artiest verzorgt de 16- jarige 'rising star' Kim Hoorweg een optre den. Belle Perez sluit met haar elfkoppige band het concert af. Annelie Reijnders uit Venray (24 jaar) is een aanstormend talent. Annelie kan met haar stem de meest uiteenlopende muzikale stijlen in de lichte muziek aan. Van ballads tot stevige rock tot musical. Maar, het best komt haar stem tot zijn recht als ze jazz zingt. Wat Annelie betreft is een dag niet gezongen een dag niet geleefd. "Muziek is alles voor me en jazz is mijn grote liefde." Annelie zingt vanaf haar vroegste jeugd, kreeg als twaalfjarige in de musical Annie - twee jaar toeren door het hele land - definitief de smaak te pakken. Gedurende haar middel bare schooltijd volgde ze zang- en theaterlessen bij Lynn Steverink en ze deed het voorbereidend jaar aan het Utrechtse Conservato rium. Ze treedt regelmatig op met Theater op Bezoek. Sinds enkele jaren begeleidt ze ook regelmatig de Basement Band bij optredens. Begin 2006 werd haar gevraagd het programma van Funpop, een groot jaarlijks tweedaags regionaal muzikaal spektakel voor verstan delijk gehandicapten, te openen met een aantal songs van Stevie Wonder. Samen met Lee Towers zong ze daar het Funpoplied. Ze heeft ook het voorprogramma van theaterdiva Karin Bloemen mogen verzorgen en zal dat dit jaar ook bij Annelie Reijnders. Belle Perez doen. Annelie studeert op dit moment in Amsterdam aan de Lucas Borkel Acteursschool. Tenor Ron Barents uit Venray heeft al een veelzijdige carrière achter de rug. Hij volgde cursus sen en workshops op het gebied van zang, dans en spel bij onder meer Willem Nijholt. en zangles sen bij Rob Stallinga en James Hutchenson. Ron is leadzanger van coverband Marble. Hij speelde de rol van Frederick Fleet en John Rayer in Titanic de musical. Ook was hij understudy Rudolph in Eli sabeth en Chris in Miss Saigon. Hij ontwikkelde en speelde in diverse theater/ en entertainmentproduc- ties. Verder werkte Ron mee aan de Musicalawards 2001 en was hij te zien in NachtSuite van Christi ne van der Horst. Ron is te horen op twee solo-cds Verbonden en Respect. Hij heeft 17 jaar in een klassiek koor gezongen waarbij hij ook diverse solostukken voor zijn rekening nam. Tevens werkte hij mee aan de Night of the Proms, Aids Memorial Day en Dag tegen Zinloos Geweld. Hij zong de titel song voor SixFlags België en ver zorgde talloze gastoptredens. Nu is Ron regelmatig te horen en te zien in de Musical Friends in Concert. Van 10 tot en met 14 juli staat Maastricht weer in het teken van André Rieu. André staat met zijn Johan Strauss Orkest natuurlijk garant voor een avond genieten van een waar muzikaal spekta kel en een ongeëvenaarde show. Andre wil tijdens zijn Vrijthofcon certen speciale aandacht besteden aan de Limburgse blaasmuziek. Op het Vrijthof brengen koperblazers, samen met het orkest, enkele wer ken ten gehore. André Rieu wil hiermee over de hele wereld laten zien dat de (amateur)blaasmuziek in Limburg leeft. Na een voorselec tie zijn Gemma Arts (trompet) en Juan van Helden (trombone), bei- den lid van Zuutjes An uit Venray, samen met nog zo'n kleine 400 muzikanten uit de hele provincie geselecteerd om samen met Andre en zijn orkest zeven nummers ten gehore te brengen. Gemma en Juan krijgen het druk de komende tijd. Nadat ze hun partijen thuis hebben ingestudeerd, worden ze voor de eerste repetities verwacht in de Witte Hoeve, waarna nog een drietal repetities volgen in Genk. De generale repetitie vindt plaats op donderdag 9 juli. Gemma en Juan zullen tijdens hun optre den met André Rieu gekleed gaan in het uniform van Zuutjes An. De feestelijkheden rondom het jubileum van MMSK St. Petrus Ban den zijn onlangs van gestart gegaan met een dienst in de Grote Kerk en een feestavond. Op zondag 5 juli wordt er een jubileummuziek feest gehouden in het Odapark in Venray. Dit feest, waarbij iedereen welkom is, bevat een mix van muziek, muziek met kunst, een reünie voor alle oud-leden en de mogelijkheid om bestuur en leden van het korps te feliciteren. Verder worden er drie leden die vanaf het begin van de vereniging lid zijn, in het zonnetje gezet. Het feest begint om 11.00 uur en duurt tot 14.00 uur. Tevens worden ook de nieuwe uni formen voor het eerst aan het publiek getoond. Jaarafsluiting De Landweert Openbare Basisschool De Land- weert in Venray houdt op donder dag 23 juli de jaarafsluiting in de schouwburg in Venray. De kinde ren kijken er ieder jaar weer naar uit welke leerkrachten en ouders er dit keer weer iets leuks, grap pigs, muzikaals of spectaculairs op het podium van de schouw burg laten zien. Ook de leerlingen van groep 8 dragen hun steentje bij, om de groepen 1 tot en met 7 te voorzien van een middag vol leuke optredens. Het begint om 12.30 uur en duurt tot 15.30 uur. Iedereen is van harte welkom om te komen kijken en luisteren. Kaartjes zijn verkrijgbaar via info@ obs-delandweert. of op de dag zelf bij de ingang van de schouwburg. Muzikale zondag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 5 juli van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale mid dag plaats met een optreden van het koor Meriko uit de Meterik. Meriko is een jong bruisend, energiek koor dat in 2007 veertig jaar bestond. Het koor bestaat uit vrouwen en mannen variërend in de leeftijd van 30 tot 75 jaar. In de pauze brengt jeugdkoor La Campanella, de jeugdafdeling van zangvereniging Meriko, verschil lende liedjes ten gehore. Belang stellenden zijn van harte welkom in het restaurant Le Tambourin op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De organisatie is in han den van het Activiteiten Centrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden- Limburg. Kermis Ysselsteyn In Ysselsteyn wordt van zater dag 4 tot en met dinsdag 7 juli een dorpskermis gehouden op het Lovinckplein. De kermis bestaat dit jaar uit vijftien uiteenlopen de attracties. De jeugd kan zich dit jaar vermaken met de Cyber Cars, de polyp of Ysselsteyn of de Bomber-booster. Voor de kleintjes staat er de draaimolen. De spel letjesfanaten kunnen terecht bij de schietsalon, touwtje trekken, bussengooien, grijpkranen, eend- jesvissen, aqua blasta, big one en de boksbal. Ook zijn er kermislek- kernijen als nougat-/suikerwerken, suikerspin/popcorn en snacks te koop en is er een viskraam aan wezig. Voor meer informatie kan men kijken op www.kermisven- ray.com. HONL in symfonie met De Sparks Het Harmonie Orkest Noord Limburg gaat op zaterdag 18 juli een 'tijdelijke verbintenis' aan met De Sparks. Dit is een gedurfde combinatie. Want het komt niet zo vaak voor in deze regio dat een harmonieorkest samen met een groep als De Sparks musiceert. Het repertoire dat De Sparks speelt, is niet altijd gearrangeerd voor een harmonieorkest. Dus moesten eerst arrangeurs gevraagd wor den of ze deze muziek konden schrijven voor harmonieorkest. De leden van het orkest zijn reeds enkele maanden bezig met het instuderen van partituren, die voor hen niet zo gebruikelijk zijn. Het optreden vindt plaats in de benedenzaal van het Parkhotel in Horst. Kaarten reserveren kan via www.desparks.nl. of zijn te koop bij Herraets Slapen Horst, Postkan toor PLUS Horst, Parkhotel Horst en Versleijen Oirlo. De Locht Op de binnenplaats van streek museum De Locht in Melderslo kan men op zondagmiddag 5 juli genieten van een accordeonoptre den van het trio Buddiger. De pre sentatie daarvan is in handen van Joke Noyen. In het museum zijn de tijdelijke exposities De Twaalf maanden van het Jaar, met mid deleeuwse afbeeldingen over het leven op het platteland van rond het jaar 1500 en Het Trekpaard springlevend met schilderijen en aquarellen van paardenschilder Ton van der Weerden bezichtigen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00. Groepen kun nen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. De speciale activi teiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht. nl. Sidney Samson Sidney Samson is dit jaar de grote naam op de Ysselsteyn ker mis 2009 die wordt gehouden van vrijdag 3 tot en met dinsdag 7 juli. Samson is de maker van de houseknaller Riverside. Hiermee haalde hij voor het eerst de top 40. Hij heeft nu met recht zijn naam definitief gevestigd in de Nederlandse housewereld. Hij is op dit moment een van de meest geboekte dj's van Nederland. Sam son gaat samen met dj Shagspeare, bekend van Sneakerz, op zondag 5 juli in de feesttent in Ysselsteyn een vier uur durende show geven. Zie voor het verdere programma www.Roelanzia.nl. Vibes: Petra van Dijk uit Venray (1) Welke fotograaf droomt er niet van om de ultieme foto te maken. Zidane die tijdens het WK voetbal een kopstoot uitdeelt en na een rode kaart het veld moet verlaten. Of in een veel verder verleden de aanslag op John F. Kennedy in Dallas. Momenten die in ieders geheugen gegrift zijn, maar slechts door een enkeling op de gevoelige plaats zijn vast gelegd. In samenwerking met Combi Dom Melskens in Venray presenteert Peel en Maas de komende maanden in de rubriek Vibes een aantal (amateur)fotografen van wie de hobby is uitgegroeid tot een fotobe leving. In deel 1 Petra van Dijck uit Venray die natuurfotografie als haar grote passie heeft. "De achterliggende gedachte van de rubriek is om mensen te inspireren om meer te doen met fotografie als hobby", legt Theo Klabbers van Combi Dom Melskens in Venray het initiatief voor de nieuwe rubriek in Peel en Maas uit. "Een keer per maand zetten we een fotograaf in de schijn werper die uit zijn passie meer probeert te halen, dan een huis-, tuin- en keukenfotootje. Er zijn veel fotografen die fotografie ervaren als een beleving, een vorm van kunst. Of het nou de natuur-, sport-, concert- of portretfotograaf is. Ieder van hen pro beert net dat stukje meer in een foto te leggen, waardoor die zich onderscheidt van het doorsnee plaatje. Beleving is daarin essentieel. De beelden zijn ontroerend, fantastisch mooi, of afschrikwek kend. Maar ze beroeren allemaal. Dat is de kracht. Doe meer met je foto's, ben creatief. Denk er over na en probeer meer uit fotografie te halen." De foto's van de fotografen verdwijnen niet in een stoffige bureaulade. Klabbers: "Nee, absoluut niet. De foto's van de deelnemende fotografen komen in een strook te hangen hier in de zaak aan de Schoolstraat in Venray. Aan het einde van de serie wordt er een boekwerk uitgegeven waarin alle fotografen verzameld worden. Je krijgt dan een bonte en hopelijk fantastische verzameling van foto's in verschillende disciplines. In deel 1 van Vibes staat Petra van Dijck centraal. Petra, wanneer ben je begonnen met foto graferen? Drie jaar nadat ik met voetballen was gestopt, heb ik mij volledig gestort op de fotografie. Daarvoor had ik simpelweg te weinig tijd, werk en andere hobby's. Het was niet moge lijk om volledig voor de fotografie te gaan. Nu lukt dat wel, en ga ik naast het fotograferen ook voor de duursport, hardlopen vind ik heel leuk. Passie voor de natuur was er altijd al. Door omstandigheden ben ik mij hier steeds meer in gaan verdiepen, waardoor het voor mij steeds boeiender is geworden. De rust, de stilte, even weg van de tijd vind ik fantastisch. Waar fotografeer je mee? Mijn eerste camera met fotorolletjes bood niet genoeg mogelijkheden, maar sinds de komst van de digitale reflexcamera, zijn voor mij de moge lijkheden onbeperkt. Na verloop van tijd heb ik mijn camera en accessoires aangepast aan mijn wensen, zodat ik mijn foto's kan maken zoals ik wil. Hoe ga je te werk? Wat veel mensen denken, dat ik uren achter een boom lig te wachten op dat ene plaatje. Dat is bij mij dus niet het geval. Dat kan en wil ik niet. Juist door veel door de natuur te lopen kom ik van alles tegen. Vossen, reeën, zwijnen en allerlei vogels zijn zo al mijn lens gepasseerd, alleen wan neer ik weet dat er bijvoorbeeld een vossenhol bewoond is, heb ik er geen probleem mee om een tijdje stil te moeten wachten voor een mooie foto van een jonge vos. Wat is je geheim? Geheimen heb ik niet, door jezelf in de natuur te verdiepen ken je op een gegeven moment het gedrag van verschillende dieren. Op deze manier is het mogelijk om onder zo natuurlijk moge lijke omstandigheden te fotograferen. Kennis is ook handig, het geluid van vogels zijn voor mij herkenbaar zodat ik weet welke vogels in mijn omgeving zijn. Wat zijn je mooiste foto's? Een vos op zijn burcht, en een opname van een jong welpje zijn voor mij hele bijzondere foto's omdat de vos voor mij het meest aansprekende dier is. Ook aan de serie van de zwarte specht heb ik hele bijzondere herinneringen. Als ik het opgewekte geluid van deze vogel hoor, word ik helemaal vrolijk. De ijsvogel was voor mij ook heel bijzonder. Een paar minuten nadat ik een stok in de oever had gestoken, kwam de vogel mooi op dat stokje zitten, zodat ik prachtige foto's kon maken. Daarvoor was dat niet moge lijk omdat hij steeds rechtstreeks zijn holletje in vloog. Op deze manier kon ik de voor mij mooi ste Nederlandse vogel fotograferen. Wat hoop je nog te fotograferen? De Pestvogel, een vogel die in onze regio niet of weinig voorkomt. Ik heb ze nog nooit in het wild gezien. Wat zou er mooier zijn om juist dan wanneer ik deze tegenkom, gelijk vast te kunnen leggen. Boom- en steenmarters zijn ook van die beestjes die lastig te fotograferen zijn. Een keer had ik besloten om te gaan hardlopen, en wat denk je, kom ik een marter tegen, maar had ik natuurlijk geen camera bij me. Foto's gemaakt door Petra van Dijk. Kapel middelpunt van klassiek concert en processie Kunst Cultuur m. sf.c

Peel en Maas | 2009 | | pagina 20