Koester uw Monument Jij die mij ik maakt Stimulatie, motivatie en verrijking Op avontuur voor Braille Without Borders Honderddertigste jaargang - week 27 - donderdag 2 juli 2009 Begin 2010 beginnen ze aan een wereldreis die een jaar zal duren. Sietske Zwiebel (26) uit Venray en Gijs Jeuken (25) uit Leunen lopen al twee jaar met het idee rond, maar hebben er inmiddels ook een bijzonder aspect aan toegevoegd. Totdat zij vertrekken, zamelen zij namelijk geld in voor het pro ject 'Braille Without Borders'. Door Sanne Claessens 'Geef de blinde jongeren in Tibet een kans op een gelijkwaar dig bestaan net zoals elk ander kind.' Dat is het uitgangspunt voor het project waar Sietske en Gijs zich momenteel voor inzetten en dat ze tijdens hun reis natuurlijk ook zelf gaan bezoeken. Ze zijn beiden bijna klaar met school en dan moet er nog even flink gewerkt worden om vervolgens een jaar lang weg te kunnen gaan. Het is niet hun bedoeling om te Afgelopen weekend werden er in Schouwburg Venray vier dans voorstellingen met als titel Jij die mij ik maakt van Kunstencentrum Jerusalem gehouden. Kinderen in de leeftijd van 3 jaar tot en met de volwassenen dansten mee. De voorstellingen werden gedanst door twee verschillende casts.Zo'n 400 leerlingen,vier docenten en 50 hulpouders werkten mee aan de gaan werken in de verschillende werelddelen die ze bezoeken, maar hun steentje bijdragen doen ze zeker. "We willen echt alleen gaan reizen en veel gaan zien", vertelt Gijs, "maar een tijd geleden kwam ik via een vriend en de film Blindsight in aanraking met het project Braille Without Borders. Een project dat al langer bestaat en bekend is geworden door Sabriye Tenberken uit Duitsland, die zelf blind is, maar ook door Paul Kronenberg, geboren in Ven ray. Beiden wonen ze nu in Tibet." Het project helpt blinde kin deren in Tibet die eigenlijk nog steeds niet door hun omgeving geaccepteerd worden. Het per centage blinden in Tibet ligt zo hoog dat Sietske en Gijs het belang van het trainingscentrum van Braille Without Borders wel inzien en ook kunnen verwoor den. "Het is gewoon nog steeds zo dat blinde kinderen daar op straat voorstelling. In de voorstellingen stonden vier thema' s centraal: de kinderjaren waarin, feestjes, spelen maar ook spoken en zakgeld cen traal staan. De tijd van het uitgaan, naar je zelf op zoek gaan maar ook afscheid nemen, en ziek zijn, werd duidelijk gemaakt door dans en muziek in het tweede blok. Tijdens de pauze kon men kijken naar een expositie Jij die mij ik maakt waar worden gezet en dus nauwelijks een toekomst hebben. Door dit project kunnen ze naar school en zelfs een vak leren. Het geld is hard nodig, denk maar aan de onkosten, de docenten, hardware en de boeken die gedrukt moeten worden! Het project is nog altijd totaal afhankelijk van donaties", aldus Sietske. In een jaar tijd willen Sietske en Gijs samen Azië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Amerika aandoen. Aan het begin van het volgende jaar ver trekt het stel naar China, waarna ze richting Tibet reizen om met hun eigen ogen te zien waar het inge zamelde geld terecht is gekomen. Beiden hebben ze via hun studie een connectie met het goede doel waarvoor ze geld in willen zame len. Sietske als aankomend lerares in het voortgezet onderwijs en Gijs als gymdocent voor kinderen met een beperking. Sietske heeft al eerder verre en langere reizen twintig fotografen van het kun stencentrum hun mooiste foto op groot formaat exposeerden. Je zelf een spiegel voorhouden, laten zien wie je bent. Na de pauze werden de dansverhalen versterkt door verschillende filmbeelden op het achterdoek. Zo stond in blok vier, de passie, verliefdheid en het ver laten centraal. Vol overgave werd er gedanst op gevoelige maar ook gemaakt maar voor beiden is het voor het eerst dat ze zo lang weg blijven uit Venray. "Het is ook niet niks", vertelt Gijs, "maar Venray echt missen, dat zal wel meevallen. Avonturieren zit ons beiden wel in het bloed en we kijken er juist naar uit." Maar voor het zover is, wachten er nog enkele maanden waarin ze zoveel mogelijk dona ties proberen binnen te halen voor hun uitgekozen project. Een kerstmarkt bij basisschool de Meent in Leunen leverde eerder al een mooi en aanzienlijk bedrag op, maar dat was geen reden voor Sietske en Gijs om stil te gaan zit ten. Sterker nog, samen gaan ze de uitdaging aan om de Nijmeegse Vierdaagse dit jaar te lopen voor Braille Without Borders. Vier dagen lopen we 50 kilometer. We hebben allebei wel al eens eerder gewandeld, maar nog nooit zoveel dagen deze afstanden. Het idee is dat mensen ons kunnen sponso- op dynamische muziek. KCJ biedt jazz, modern en klassieke lessen voor kinderen vanaf 4, deze dans stijlen kwamen ook de gehele voorstelling aan bod. Het laatste blok was een inspiratieblok. Een manier van communiceren zonder geluid is de gebarentaal, dit werd gedaan op muziek van Mathilde Santing met het nummer inspira tie. Een rustig blok van bezinning Sietske Zwiebel en Gijs Jeuken hopen veel geld in te zamelen voor het project Braille Without Borders in Tibet. ren, net hoe zij dat willen. Per dag, per kilometer of bijvoorbeeld een eenmalige donatie." De wandel vierdaagse start op dinsdag 21 juli en ze hopen samen te finishen op vrijdag 24 juli. Vrienden en familie zijn enorm enthousiast en vol sup port, nu is het hopelijk de beurt aan de rest van Venray. Sietske en Gijs hebben samen een website opgezet waar veel informatie te vinden is over hun eigen reis, het project en eerder georganiseerde acties. Neem een kijkje op http:// sietsengijs.reismee.nl of leer meer over het project via www.braille- withoutborders.org. Elk bedrag is meer dan welkom op rekening nummer 10 16 32 92 96 t.n.v. Gijs Jeuken inzake Braille Without Borders. en overgave. Myrna van den Bosch, hoofd van de dansafdeling van Jerusalem, kijkt met trots terug op de voorstellingen: "Het was gewel dig deze vier voorstellingen te mogen doen, je bouwt met elkaar iets op en kunt het verdiepen en uitwerken. Het was een geweldige ervaring waar jong en oud samen dansten. Wij hebben met z'n allen echt genoten." Kasteel Blitterswijck, zie de luchtfoto, neemt in de historie van Blitterswijck een belangrijke plaats in. Van de Heerlijkheid Blit- terswijck is voor het eerst sprake omstreeks 1229, van het kasteel omstreeks 1400. Het kasteel stamt uit de 14e eeuw en heeft in de loop der eeuwen voornamelijk gediend als burcht, werd later ook gebruikt als klooster, mobilisa tie-basis en seminarie, totdat het eind 1944 door de bezetters werd opgeblazen. Het is achtereenvol gens bewoond geweest door de stichters de Heren van Blitters- wijck tot 1518, de Heren van Lyn- den tot 1788, het geslacht Cocq van Haeften tot 1881, het geslacht Von Hamelberg tot 1885, de niet adellijke familie Mr. O. Tissen, Franse slotzusters van 1903 tot 1920, paters van Cadier en Keer (S.M.A.) tot 1936, Nederlandse militairen vanaf 1939, paters van de Hamert (orde Marianhill) vanaf 1941. Straatnamen in Blitterswijck herinneren aan kasteelheren. Van het kasteel rest nog slechts een Het weer zat enorm mee en de opkomst was goed! Afge lopen zaterdag werden in en rondom de moskee in Bruks- ke spellen georganiseerd voor de kinderen die het hele jaar iedere zaterdag Arabische les sen hebben gevolgd. Een leuke afsluiting voor een jaar hard werken! Door Sanne Claessens De spellenochtend, die zaterdag 27 juni plaatsvond tussen 11.00 en 13.00, is op touw gezet door de vrouwencommissie van Stich ting Islamitisch Centrum Venray. De commissie bestaat uit vier vrouwen die zich inzetten voor de vrouwen binnen de gemeenschap, maar dus ook voor de kinderen. Karima Dimouni en Siham Drissi hebben samen met Alia Aachour en Zora Zaidi een leuk programma bedacht voor de kinderen tussen de vier en acht jaar, om het school jaar af te sluiten. Het gaat om zo'n veertig kinderen, verdeeld in drie groepen, die normaal gesproken iedere zaterdag bij elkaar komen in de moskee, waar Siham Drissi hen een uur lang les geeft in Ara bisch lezen en schrijven. Daaraan gekoppeld volgt dan een uur lang godsdienstles, gegeven door de imam in de gebedsruimte. Het doel lijkt duidelijk. Het bevorderen van het begrip van de Koran en het doen voortleven van de cultuur en godsdienst. Karima Dimouni, ook medewerkster van project Ikra, dat onderwijsondersteuning en ouderparticipatie ondersteunt voor allochtone kinderen en jon geren in Venray, legt het verder uit. "De kinderen die de lessen komen volgen, worden thuis al vaak twee talig opgevoed. Ze komen in de moskee samen om de Arabische taal nog beter onder de knie te krijgen, wat belangrijk is voor het lezen en begrijpen van de Koran. Het is een belangrijk gedeelte van hun afkomst die op deze manier gestimuleerd blijft. De moskee, die midden in de wijk staat, is dan ook de prima locatie om de kinderen les te geven. Een belangrijke gegeven is dat de moskee er is voor iedereen ruïne, het grootste deel daarvan zit onzichtbaar onder de grond. Grote gedeelten van de ommuring uit 1903 van het kloostercomplex zijn echter nog aanwezig en staan, binnen en buiten het dorp, op enige afstand van de ruïne. Het ter rein van de ruïne is vrij toeganke lijk, het werd enkele jaren geleden op initiatief van de Dorpsraad en de Werkgroep Kasteelruïne inge richt om aandacht te geven aan de historische plek, informatie over het kasteel bereikbaar te maken en zichtbare elementen van het kasteel te laten zien. Op de foto rechtsboven muurgedeelten van het oorspronkelijke kasteel, welke deel uitmaken van de zichtbare indeling van de benedenverdie ping. Op de achtergrond de RK Kerk OLV Geboorte (Rijksmonu ment). Op de situatietekening, zie de foto linksonder, is bovenaan de toegangsweg (a) vanaf de Maas- weg aangegeven. En vetgedrukt de benedenverdieping van het oorspronkelijke kasteel uit de 14e eeuw met toren, bordes, keuken, die interesse heeft. "Veel men sen denken toch nog steeds dat het een Marokkaanse moskee is, maar alle islamitische mensen zijn hier welkom", vertelt Karima. De kinderen hebben dus, naast hun gewone schoolgang, een school jaar lang les gehad op de zaterdag. Toch is het belangrijk te weten dat de kinderen naast hun school werk ook veel leuke en interes sante activiteiten aangeboden krijgen die naast de lessen hun wereld verrijken. Daarbij zijn deze nevenactiviteiten natuurlijk een belangrijke motivatie voor de kin deren. Uit de opkomst van afgelo pen zaterdag blijkt dan ook dat de kinderen enthousiast zijn over het samenzijn. Bijna alle kinderen zijn namelijk aanwezig en een groep vrijwilligers heeft zich verzameld om de kinderen te vermaken en te helpen bij het spelen van leuke spelletjes. Veel leidsters van de peuterspeelzalen en het nieuwe kinderdagverblijf (Piccolo) spelen samen met de kinderen spelletjes zoals eierlopen, geluiden raden, skippyballen en het alom beken de 'moordenaartje'. Niet alleen de kinderen zijn enthousiast, maar ook de vrijwilligers. "Ik zou het zelf ook wel willen, Arabische les. Het is enorm interessant en niet te vergeten een van de wereldtalen. Ik hoorde al dat er ook lessen zijn voor volwassen vrouwen. Ik kan binnenplaats en een woongedeel te. Rechts daarvan de uitbreiding uit 1806, waardoor de toren in het midden van de voorgevel kwam te staan. Verder een bijgebouw (3), de resten van de voormalige druk kerij gebouwd door de paters van Cadier en Keer voor het drukken van missieblaadjes (4), een mest vaalt met gierkelder (5), de resten van een ophaalbrug over de Wol- terskampbeek (6), de slotbrug (7), blootgelegd in het terrein, zie de middenste foto onder, en de boer derij (8). De slotgracht (w) werd in de periode 1903-1920 gedempt. De kasteelruïne wordt gemar keerd door drie prachtige lanen met linden welke behouden zijn van de vier lanen die omstreeks 1903 door de Franse slotzusters zijn aangelegd. Foto en tekst Frans de Roos. Bron Dorpsraad Blit- terswijck, Werkgroep Kasteelru- ine Blitterswijck, Herman Loonen. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC in Venray, e-mail venray- monumentaal@live.nl. In en rondom de moskee in Brukske werden zaterdag spellen gehouden voor kinderen die het hele jaar Arabische lessen heb ben gevolgd me ook voorstellen dat het belang rijk is om bijvoorbeeld de Koran in eigen taal te kunnen lezen", aldus Gertie de Groot, een bekend gezicht voor veel van de kinderen die dag, aangezien zij jarenlang het vaste gezicht was op peuterspeel zaal SamSam en nu leidster is op het nieuwe kinderdagverblijf aan de Bachstraat. Siham Drissi, die zowel lid is van de vrouwencom missie als van de onderwijscom missie, is ook blij met de opkomst. "De kinderen zijn enthousiast en het is een geslaagde middag, zeker dankzij alle mensen die zijn komen helpen!" De leden van de vrouwencommissie zijn ook ver antwoordelijk voor verschillende informatieve avonden en bijeen komsten die worden gehouden speciaal voor de vrouwen in de moskee met onderwerpen zoals 'Borst- en Baarmoederhalskanker'. Wanneer u meer wil weten hier over of wanneer u interesse heeft in Arabische lessen voor uw kind, neem dan een kijkje op www. moskeevenray.nl. Via de site kunt u contact met hen opnemen voor meer informatie of bijvoorbeeld een rondleiding door de moskee. Afsluiting schooljaar in de moskee Sietske Zwiebel en Gijs Jeuken een jaar lang de wereld rond EN MAAS L ut«mST HAT» w*n jrij POHG jYZYGV ENGJNEEftf t

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15