'Schoon water voor elk kind' 'Megastallen slecht voor volksgezondheid en buitengebied' Voorlopig geen woningbouw op Op de Beete Rechter: opvang vreemdelingen hotel Tienray mag "'t Brugeind gemeenschapshuis in Meerlo" PEEL EN MAAS Donderdag 2 juli 2009 - Pagina 13 De kinderen van basisschool Megelsheim in Meerlo hielden maandag een sponsorloop voor Unicef. Een week voor deze hap pening vertelden de voorlichters van de afdeling Venray van Unicef in alle klassen over het belang van waterprojecten in ontwikkelings landen. Het motto was 'Schoon water voor elk kind'. De kinde- ren lieten zich sponsoren door familie en kennissen en moesten maandag zoveel mogelijk rondjes lopen. Het geld dat ze bij elkaar hebben gerend, wordt op het eind De kinderen van basisschool Megelsheim staan klaar voor de start. van het schooljaar aan Unicef overgedragen. Belangengroepen willen meepraten over toekomst veehouderij Behoud de Parel uit Grub- benvorst heeft samen met de belangengroepen Megastallen- Nee (Brabant), MOOIJ Land (Gelderland) en VROM? (Over ijssel) een brief gestuurd aan minister Jacqueline Cramer van Milieu. Ze willen een plek aan de onderhandelingstafel om zo mee te kunnen praten over de toekomst van de inten sieve veehouderij en de inrich ting van het buitengebied. De megastallen, die steeds meer als paddestoelen uit de grond schieten, leggen een zware claim op de volksgezondheid en de leefkwaliteit in het buitengebied, vinden de belangengroepen die worden gesteund door tientallen bewonersgroepen verspreid door heel Nederland. De intensieve veehouderij vormt een bedrei ging voor milieu en volksgezond heid, luidt de stelling. In de jaren negentig zijn miljoenen dieren gedood, onder andere vanwege de gevreesde varkenspest en gekke koeienziekte. De intensieve vee houderij is aangewezen als voor naamste bron van de gevreesde MRSA-bacterieverspreiding. De hiervoor in het leven geroepen quarantaineregeling in ziekenhui zen vormt een enorme kosten post voor de gezondheidszorg. De veehouderijsector is ook één van de voornaamste bronnen van de uitstoot van fijnstof. Fijnstof is de oorzaak van veel luchtwegaan doeningen en hart- en vaatziekten. Ook het ontstaan van de varkens- griep (Mexicaanse griep) wordt in verband gebracht met de inten sieve veehouderij. De minister van Volksgezondheid, Ab Klink, heeft aangekondigd onderzoek te laten doen naar de negatieve effecten van de veehouderij op de volksge zondheid. Ondanks de problemen die de veehouderijen veroorzaken, pleit de sector keer op keer voor uit stel van regels. Er worden steeds grotere bedrijven (megastallen, varkensflats) toegestaan. Onder tussen zijn de wettelijke normen voor stank tussen 2002 en 2007 in meerdere stappen fors versoe peld. De milieunormen in ver band met mest zijn tussen 2003 en 2007 eveneens keer op keer uitgesteld en versoepeld. Ook de welzijnsnormen voor dieren zijn nu minder streng. Recent heeft de sector opnieuw om uitstel van de milieunormen gevraagd. Daarover wil zij spoedoverleg met de minister van milieu. De verza melde belangengroepen eisen nu ook een plaats aan de onderhan delingstafel. De belangengroepen zijn zeer bezorgd, omdat de normen inmid dels zo ver zijn teruggedraaid, dat het leefmilieu en de volksgezond heid in het buitengebied ernstig te lijden hebben. Ze vragen zich af wat de minister wil doen om de leefbaarheid in het buitengebied voor iedereen te kunnen blijven garanderen. De minister houdt de sector keer op keer de hand boven het hoofd, terwijl anderen wel strikt aan de normen worden gehouden. De veehouderijsector propageert al jaren megastallen als oplossing. Volgens de belan gengroepen maken megastallen de problemen alleen maar groter. De veehouderijwoordvoerders nemen de problemen niet seri eus. Met de bouw van megastal len schiet het milieu vaak niets op. De milieuwinst wordt vaak volle dig tenietgedaan door het houden van exorbitant grote aantallen dieren. Er bestaan al plannen voor bedrijven met tienduizenden var kens. De belangengroepen eisen dat een einde komt aan het beleid van enerzijds uitstel van normen en anderzijds de bouw van mega- stallen. Tot op de dag van vandaag zijn de bewoners in het buitengebeid nauwelijks of niet gehoord over de invulling van hun leefomge ving. De belangengroepen trekken daarom aan de bel. De Nederlandse Vakbond Var kenshouders (NVV) laat een heel ander geluid horen. Varkenshou ders moeten binnenkort juist vol doen aan strengere eisen op het gebied van emissie en dierenwel zijn. Het blijkt dat de varkenshou derij niet zo snel kan voldoen aan alle nieuwe eisen, zegt NVV-voor- zitter Wyno Zwanenburg. Tachtig procent van de Neder landse varkensbedrijven voldoet momenteel nog niet aan de nieu we wetgeving. Een kwart van de varkenshouders geeft aan moge lijk te stoppen met hun bedrijf. Zwanenburg vreest dat vooral de kleinere familiebedrijven de dupe worden. Vorige week heeft een aan tal partijen een convenant met minister Verburg van Landbouw ondertekend, over de uitvoerings agenda Duurzame Veehouderij. Hierin staat dat de veehouderij, met behoud van de concurren tiekracht, respectvol moet produ ceren voor mens, dier, milieu en omgeving. Volgens de NVV-voor- zitter staat dit convenant in schril contrast met de werkelijke finan ciële situatie van de Nederlandse varkenshouderij. De NVV stelt dat de kostprijs positie van Nederland daardoor nog ongunstiger wordt. Alhoewel ook varkenshouders uit andere EU-landen te maken hebben met toenemende kosten door over heidsmaatregelen. Het tegelijkertijd moeten inves teren in welzijn, emissiebeper- kende en energiebesparende maatregelen, mestverwerking en varkensrechten, dreigt vooral de gezinsbedrijven op te breken. Naar aanleiding van de uitkom sten van de HAS-studie is er een spoedoverleg met minister Cra mer aangevraagd. "De resultaten bevestigen wat we al vreesden. In de afgelopen jaren is er gewoon te weinig verdiend om de inves teringen op te kunnen brengen", verklaart Zwanenburg. De NVV heeft daarom het overleg over het actieplan voor de periode van 2010 tot 2013 opgeschort. "Het heeft geen zin hierover te praten als we van tevoren weten dat de meerderheid niet aan de eisen kan voldoen. Het ambitieniveau is gewoon onrealistisch". De Nederlandse Vakbond Var kenshouders behartigt de belan gen van veelal jonge, ondernemen de leden in de varkenshouderij. Deze leden houden op hun bedrij ven meer dan de helft van de in Nederland gehouden varkens. Voorlopig komen er geen woningen op het voormalige Beerkensterrein in Blitters- wijck. De bouwplannen staan bekend onder de naam Op de Beete. Wethouder Jac Derikx (CDA, Ruimte) informeerde de politiek maandagavond tijdens de commissieverga dering Ruimte en Economie over het voorgenomen besluit van het college van B en W. De woningbouwplannen en de uitoefening van een naastge legen loonwerkbedrijf bijten elkaar. Aanvankelijk hadden projectont wikkelaar Maesen Bedrijven BV en het loonbedrijf Gebr. Hendrickx Zn overeenstemming bereikt over de verplaatsing van het bedrijf. De projectontwikkelaar zou deze ver plaatsing mede bekostigen uit de uitbreiding van de bouwplannen, die hierdoor mogelijk werd. Het loonbedrijf kon zich echter niet vinden in de aangepaste plannen van de ontwikkelaar en de gebo den vergoeding. Het college wil nu deze impasse doorbreken en de bouwplannen op het Beerken- sterrein in de ijskast zetten. Wet houder Derikx heeft dit in een persoonlijk gesprek aan de pro jectontwikkelaar verteld. Wel mag de ontwikkelaar in de toekomst nog bouwen op het plan Op de Beete. Gemeente en projectont wikkelaar zullen dit schriftelijk vastleggen. Het terrein is al jaren de beoogde uitbreidingslocatie van Blitterswijck. De circa 30 hui zen zijn gepland op het terrein van de voormalige verffabriek Beerkens Paint. De gemeente Meerlo-Wanssum kocht het terrein ruim elf jaar geleden om het weer door te verkopen aan projectont wikkelaar Maessen, die de grond goedkoop kreeg, maar die wel moest saneren. Door problemen met het ernstig vervuilde grond en grondwater, kwam het woning bouwplan echter maar niet van de grond. Na de grenscorrectie op 1 januari 2010 maakt het dorp Blit- terswijck deel uit van de gemeen te Venray. Dit houdt in dat Venray de plannen vanaf dat moment zal beoordelen. De huidige economische situ atie en de diverse andere bouw mogelijkheden in Blitterswijck maken volgens het college van B en W dat er geen haast is om het plan Op de Beete te realiseren. Zo heeft Wonen Venray plannen om aan de Pastoor Verheggen- straat zeven patiowoningen en vijf seniorappartementen met daarbo venop vijf startersappartementen te bouwen. De bouwvergunning hiervoor zal binnenkort worden aangevraagd. Preventieve dwangsom gemeente Meerlo-Wanssum geschorst De voorzieningenrechter in Roermond heeft woens dag besloten dat de tijdelijke opvang van vreemdelingen door het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) in een hotel in het voormalige kloostergebouw in Tienray niet in strijd is met het bestem mingsplan. Burgemeester en wethouders van de gemeente Meerlo-Wanssum achtten dit wel in strijd met het bestem mingsplan. Zij legden daarom op 11 juni een preventieve dwangsom op aan het COA en de (voormalige) eigenaar van het kloostergebouw, die hen verbiedt het hotel voor de opvang van vreemdelingen te gebruiken. COA en de eigenaar tekenden daarop bezwaar aan bij B en W en vroegen een verzoek om voor lopige voorziening bij de voorzie- ningenrechter van de rechtbank Roermond. De voorzieningenrech- ter heeft woensdag de besluiten van het college van 11 juni 2009 geschorst, omdat uit het wettelijk kader en uit de feiten en omstan digheden zoals die op de zitting zijn gebleken, niet is komen vast te staan dat in strijd met het bestem mingsplan is gehandeld door COA en de eigenaar. Het COA is van plan 250 vreem delingen, die formeel nog asiel moeten aanvragen, te vestigen in het voormalige klooster. Dit zul- len met name jonge gezinnen en asielzoekers onder de 18 jaar zijn. De gemiddelde verblijfsduur ligt tussen de drie en zes weken, maar kan in sommige gevallen oplopen tot enkele maanden. Het COA vroeg de gemeente een tij delijke noodvoorziening (TNV) voor asielzoekers op te zetten in het voormalige klooster en hotel St. Joseph in Tienray. Tijdens de bewonersavond bleek dat de plan nen veel weerstand oproepen onder de inwoners van Tienray. De gemeente Meerlo-Wanssum stemde in eerste instantie in met het TNV nog voordat ze onderzoek had gedaan of zo'n noodvoorzie ning past in het bestemmingsplan. Na onderzoek concludeerde de gemeente echter dat een TNV niet in het nieuwe bestemmingsplan past, noch in het oude bestem mingsplan. Daarop legde de gemeente het COA een preven tieve last onder dwangsom op: dat betekent dat het COA 750.000 euro moet betalen indien het de vestigingsplannen van een TNV doorzet. Door middel van een kort geding trachtte de asielzoekersor ganisatie van deze dwangsom af te komen. De rechter heeft haar daarin gelijk gegeven. Tijdens het kort geding in de rechtbank van Roermond bleek dat het COA en de gemeente sterk van mening verschillen over hoe de bestemmingsplannen moeten worden geïnterpreteerd en welk bestemmingsplan van kracht is. Volgens het COA is het oude bestemmingsplan nog van kracht, terwijl de gemeente zegt dat ondertussen een nieuw bestem mingsplan het uitgangspunt is. In het oude bestemmingsplan staat centraal dat de bestemming moet worden gebruikt voor maatschap pelijke doeleinden. In het nieuwe bestemmingsplan staan met name horeca-activiteiten centraal. Het COA stelt dat het TNV past in beide bestemmingen. Het vindt dat het vestigen van vreemdelin gen behoort tot maatschappelijke doeleinden en welzijnsdoelein- den in het bijzonder. Daarom past het TNV volgens het COA in het oude bestemmingsplan. Daarnaast ziet het COA het vestigen van de vreemdelingen als een vorm van horeca bedrijven, omdat het de locatie laat exploiteren door hotelgroep Best Western Hotel BV (BWH BV) en door de hotel lier van St. Joseph. De tijdelijke bewoners worden, zoals gebruike lijk in een hotel, logies, maaltijden, beveiliging enzovoorts geboden. Daarom past het TNV volgens de asielzoekersorganisatie ook in het nieuwe bestemmingsplan. De gemeente is het er niet mee eens en beweert dat het vestigen van vreemdelingen in het voor malige klooster in strijd is met beide bestemmingsplannen. Vol gens de gemeente is de primaire doelstelling van het COA niet het welzijn van de vreemdelingen, maar het beheersbaar houden van de vreemdelingenproblematiek. Bovendien heeft welzijnszorg vol gens de gemeente een zuiver vrij willig karakter, terwijl er bij vreem delingen de mogelijkheid bestaat om vrijheidsbeperkende maatre gelen op te leggen. Daarom kan volgens de gemeente het TNV niet onder het oude bestemmingsplan worden geschaard. Wat betreft het nieuwe bestemmingsplan ziet de gemeente geen hotelfunctie in een TNV omdat het geen bedrijfs matige activiteiten betreft. Het woordvoerder van de COA zegt blij te zijn met de uitspraak, maar niet met de wijze waarop het gelopen is. Wanneer de eerste asielzoekers naar Tienray komen is nog onduidelijk. "Maar dat zal op korte termijn zijn. Er is momenteel een enorme krapte in opvangloca- ties. Het COA heeft het hotel in Tienray gewoon hard nodig." Burgemeester Joep Hahn vindt het belangrijk dat er nu eindelijk duidelijkheid is. "Er is een eind gekomen aan het juridisch steg gelen tussen twee overheidsorga nen. De rechter heeft geoordeeld dat het mag, hij heeft het alge meen belang van het COA om asielzoekers in het hotel op te vangen zwaarder laten wegen. Het is nu zaak om snel met het COA in gesprek te gaan over onder meer het aantal asielzoekers, de com municatie en hoe de opvang het best geregeld kan worden." Venray zorgt voor buitenruimte nieuwe dorpen Vanaf 1 juli 2009 zorgt de gemeente Venray voor de openbare ruimte in de dor pen Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck. Inwoners kun nen tot 1 januari 2010 hun klachten en meldingen blijven doorgeven via de Bel Her stellijn van de gemeente Meer- lo-Wanssum. Praktisch verandert er volgens de gemeente Meerlo-Wanssum niet veel. Wie de Bel Herstellijn van de gemeente Meerlo-Wanssum belt, kan door middel van een tele fonisch keuzemenu worden door geschakeld. Inwoners van Geijs- teren, Wanssum en Blitterswijck krijgen dan een medewerker van de gemeente Venray aan de lijn en inwoners van Meerlo, Tienray en Swolgen iemand van de fusiege meente Horst aan de Maas. Deze zal de klacht of melding in behan deling nemen. Ook kan men de melding blijven doorgeven via de gemeentelijke website. Bij de Bel Herstellijn kunnen inwoners terecht met meldingen over bijvoorbeeld een losliggende stoeptegel, een defecte straatlan taarn, verstopte riolering, onge dierte, zwerfafval, overhangende takken of een gat in de weg. De gemeente Venray laat het beheer en onderhoud van onder andere wegen, troittoirs, plantsoenen, hagen en bomen uitvoeren door NLW Buitenbeheer en andere aan nemers. Venray heeft geen eigen buitendienst. De gemeente Horst aan de Maas blijft zorgdragen voor het beheer en onderhoud van de openbare ruimte in Tienray, Swol- gen en Meerlo. Processie en concert bij kapel Meerlo De feestdag van Sint Goar is 6 juli. De traditie wil dat op zondag 6 juli of de zondag na de 6e juli vanuit de parochiekerk van Joan nes de Doper Meerlo een proces sie trekt naar de Sint Goarkapel tussen Meerlo-Wanssum. Vanwege het concert van Klassiek op Loca tie zijn er dit jaar twee activiteiten rondom de feestdag van Sint Goar. Op zondag 5 juli om 16.00 uur vindt bij de kapel een bijzonder concert plaats uit de serie Klas siek op Locatie door het koperen semble HR-Brass. Op zondag 12 juli om 10.00 uur start de proces sie onder begeleiding van Fanfare Eendracht Meerlo naar de Sint Goarkapel, waar om 10.30 uur een openluchtmis wordt opgedra gen. Parkeren: de parochie heeft aan de zuidzijde van het Sint Goar- bosje (langs de Postbaan) een toe gangsweg aangelegd en parkeer plaatsen gecreëerd. Exploitanten ageren tegen uitbreiding De Speulplats De exploitanten Twan en Gertie Kleeven van sport- en zalencentrum 't Brugeind in Meerlo hebben in een brief op poten hun beklag gedaan bij het college van B en W van de gemeente Meerlo-Wanssum over de geplande verhuizing van de Meerlose afdeling St. Goar van de Katholieke Bond voor Ouderen (KBO) naar De Speulplats. De eigenaar van het pand, Fanfare Eendracht, ontvangt 100.000 euro subsi die voor de uitbreiding. Twan en Gertie Kleeven vrezen dat in de opgeknapte en uitge bouwde De Speulplats nog meer paracommerciële feest jes gaan plaatsvinden dan nu al het geval is. "Het liefst zou den wij zien dat het plan hele maal niet doorgaat. Er is in onze ogen sprake van oneer lijke concurrentie", legt Twan Kleeven uit. Want in De Speulplats vinden nu ook al geregeld paracommer- ciële feestjes en partijen plaats, weet Kleeven. "Het blijft moet te controleren, ook in de nieuwe situatie. Het college heeft eerder aangegeven dat het gebouw multi functioneel gebruikt kan worden, maar volgens ons is het gebouw alleen bedoeld als muziekzaal en moet het een muziekzaal blijven." Het echtpaar vraagt zich af hoe het toch mogelijk is dat B en W kan instemmen met het plan, dat 100.000 euro kost. 'Dit wordt para- commercie eerste klas. Dit kan toch niet waar zijn?', zo schrijven ze. 'Wij moeten hier hard werken om onze euro's te verdienen, de sporthal draaiende te houden. De gemeente doet een voorstel om een tweede gemeenschaps huis neer te zetten, waar blijven wij dan nog?'. Toen er nog werd gesproken over het onlangs afge ketste miljoenenproject Leefplein deden Twan en Gertie Kleeven naar eigen zeggen een voorstel aan de senioren om de KBO in 't Brugeind te huisvesten. "Maar ze dachten dat ze dan de consump ties te duur moesten betalen", zegt Twan Kleeven. "Wij hebben daar meteen op gereageerd. Ze mogen alles zelf doen. Koffie, thee, frisdrank, etc. Bij ons liggen de zalen overdag toch leeg. En als ze een koffietafel willen orga niseren voor zichzelf, dan mogen ze zelfs onze keuken gebruiken. Mooier zou bijna niet kunnen, zou je denken. Wij hebben een biljart, ze kunnen bij ons koersballen. Ze zouden zelfs kasten bij ons neer kunnen zetten voor hun spullen. Kortom, alles in eigen beheer. 't Brugeind is een rolstoelvriendelijk gebouw, helemaal op minderva- lide mensen ingesteld. Het enige wat er tegenover zou staan, is de huur. Maar ook daar zouden we wel uitkomen." Het echtpaar snapt niet dat het college ervoor kiest om 100.000 euro voor het plan te betalen. "Dat is toch gewoon het geld over de balk gooien, om voor de ouderen een onderkomen te zoeken ter wijl 't Brugeind voor hen uitste kend geschikt is? Wij begrijpen hier niets van en zijn hier heel verdrietig over. Ook de brede school naar 't Brugeind halen, zou fantastisch zijn. Je creëert dan een win-winsituatie. Wij zouden zeg gen: duw daar die 100.000 euro in. Wij zouden alle drie veel voor elkaar kunnen betekenen. Zo krijg je toch een beetje een Leefplein- idee. Onze zalen liggen overdag toch leeg, wij zijn het gemeen schapshuis in Meerlo." De poli tiek spreekt zich maandag tijdens de raadsvergadering uit over het voorstel van het college van B en W. Tijdens de commissievergade ring Leefbaarheid en Bestuur, vori ge week, leek een meerderheid van de partijen het licht op groen te willen zetten voor het plan, maar wel met de kanttekening dat de bedrijfsvoering van 't Brugeind niet in gevaar mag komen en dat er in De Speulplats geen para- commerciële activiteiten mogen plaatsvinden. Dat zou van tevoren goed vastgelegd moeten worden. Als de politiek maandagavond instemt met het plan, dan ver huist St. Goar in september naar De Speulplats. De eigenaar van het pand, Fanfare Eendracht, ont vangt eenmalig 100.000 euro subsidie voor de uitbreiding. Na vijftien jaar vertrekt de KBO uit basisschool de Megelsheim om de verdere ontwikkeling van de school mogelijk te maken. De KBO gebruikt nu twee van de negen klaslokalen in de school. Uit leerlingenprognoses blijkt dat de school met ingang van het komende schooljaar alle beschik bare lokalen in het gebouw nodig heeft voor tenminste tien jaar. Ook in het nieuwe pand krijgt St. Goar een eigen soosruimte. Voor grootschaliger activiteiten, zoals het Meer Bewegen Voor Ouderen, gebruikt het de zaal van de fanfa re. Tussen de ruimten van de KBO en de fanfare komt een flexibele wand. Hierdoor kan het gebouw multifunctioneel gebruikt worden, ook door andere gebruikers. Op dit moment is nog niet bekend wanneer de verbouwing van De Speulplats begint. Omdat door de verbouwing gaat afgeweken worden van het bestemmingplan (bebouwingsvlak), zal het college een zogenaamde buitenplanse ontheffing verlenen. De procedu re hiertoe start binnenkort. Voor de verhuis- en verplaatsingskos ten van St. Goar van Megelsheim naar De Speulplats wil het college tevens een subsidie van 11.000 euro toekennen. Het betreft hier de kosten van tijdelijke opslag, verplaatsen van het biljart en een keukenblok en het nieuw aanleg gen van vier jeu-de- boulesbanen. Banken visclub De gemeente Meerlo-Wanssum komt met het beschikbaar stellen van vier banken, een picknickset en vier afvalbakken haar belofte uit 2000 aan hengelsportvereni ging De Vriendenkring Tienray na. De aanschaf van de attributen kost de gemeente 3000 euro. In het kader van een subsidierege ling voor kleine toeristische pro jecten van het Gewest Noord-Lim burg draaide in het jaar 2000-2001 een project waarbij per visvijver vier banken, een pincknickset en vier afvalbakken ter beschikking werden gesteld. Alle hengelsport verenigingen van de gemeente Meerlo-Wanssum met een visvijver maakten negen jaar terug gebruik van de mogelijkheid, met uitzon dering van Tienray. De Vrienden kring was toen al bezig met de aanleg van een nieuwe visvijver. Daarom kreeg de Tienrayse visclub de mogelijkheid om de attributen beschikbaar te krijgen op het moment dat de vijver gebruiks klaar was. Dat is nu eindelijk het geval. De banken, de picknickset en de afvalbanken zijn niet uitslui tend voor vissers bedoeld, maar voor algemeen recreatief gebruik. Daarom is door de gemeente met de vijsvereniging afgesproken dat de picknickset en tenminste een bank bij de toegang van de visvij ver komen te staan. x Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13