'Nieuwe overstromingen veel heftiger dan die in 1993 en 1995' Muziektoernooi Meerlo-Wanssum 'Kades te dicht bij Blitterswijck' OJC Gaellus viert kermis Waterrad Meerlo Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 2 juli 2009 - Pagina 12 Oude Maasarm wordt in oude glorie hersteld Bij de grote overstromingen van 1993 en 1995 stroomde er op het hoogtepunt 3000 tot 3300 kubieke meter water per seconde door de Maas. Als er over een jaar of twintig opnieuw hoog water komt, dan zal de Maas 4600 kuub water moeten verwerken. Met alle gevolgen van dien. "De mens kan niet ongestraft ruimte van de rivier afpakken. Die oude Maasarm ligt er niet voor niets", zei projectleider Keesjan van den Herik vorige week woensdag tijdens een informatiebijeenkomst in het gemeenschapshuis van Blit terswijck. Op verzoek van de dorpsraad gaf het projectbureau Ooijen- Wanssum uitleg over de plannen. Zo'n vijftig aanwezigen waren vooral geïnteresseerd in de oude Maasarm die straks zijn natuurlijke instroom bij Ooijen terugkrijgt. Bij Blitterswijck, ter hoogte van Wel- lerlooi, stroomt de aftakking weer de Maas in. Alleen bij extreem hoog water zal de Maasarm vollo pen en meestromen met de moe derrivier. Van den Herik liet oude kaarten van het grondgebied van Meerlo- Wanssum zien. De oude Maasarm heeft een breedte van tweehon- derd meter waarin van oudsher nooit is gebouwd. Tussen 1926 en 1993 heeft de Maas zich heel rus tig gehouden. In die periode zijn er steeds meer bouwsels in het stroomgebied verschenen: hui zen, bedrijven en kassen. "Vroe ger woonden de mensen op de hogere delen en de Maasarm was grasland en een ruig, half verwil derd gebied. Na de grote overstro ming van 1926 is er steeds meer gebouwd op allerlei plekken die tot het rivierbed behoren. Daar hebben we nu last van. We zitten met de gebakken peren", schetste Van den Herik, die de flessenhals bij Wanssum wel het grootste knelpunt noemde. De oude Maas- arm begint bij Ooijen en vertakt zich in twee richtingen: Blitters wijck en Wanssum. Tussen Meerlo en Wanssum stroomt de Maasarm mee met de Groote Molenbeek. De brug van de Brugstraat, het tankstation, supermarkt C1000 en het oude raadhuis (restaurant Schellaert) zijn ongewenste obsta kels. "De gevolgen waren in 1993 en 1995 in Wanssum dan ook duidelijk te zien. Het water kon er niet meer doorheen. De schrik zat er goed in en de schade was groot." In de jaren erna zijn er kades aangelegd. Maar dit blijkt achteraf niet de juiste oplossing. De kades beperken juist de doorvoer van de Maas. Door de klimaatverandering zijn de prognoses naar boven bij gesteld. Nieuwe overstromingen zullen veel heftiger zijn dan die van eind vorige eeuw. Naast de activering van de Oude Maasarm worden er twee hoogwatergeulen gegraven: bij Ooijen en Wanssum. Met de winning van zand en grind kan het Maasproject deels bekos tigd worden. Daarnaast moeten allerlei obstakels uit het land schap verdwijnen, zoals bruggen en wegen die verlaagd moeten worden. Ook liggen er een vijftal woningen en bedrijven in de weg. Met de eigenaren wordt gespro ken over een oplossing. Het doel van al deze maatregelen is dat het waterpeil in de Maas dertig tot veertig centimeter gaat dalen. In de geul komt permanent water te staan. Alleen bij hoog water stroomt het mee met de Maas. De geul wordt gegraven aan weerszijden van de Koninginne- brug naar Well. Tussen Blitterswij ck en de haven van Wanssum, met de bocht van de rivier mee. Van den Herik vertelde dat het nogal wat gevolgen heeft. Bijvoorbeeld de burgpeilers blijken er niet tegen bestand te zijn om met hun voeten in het water te staan. Een bezoeker vroeg of er niet aan de overzijde van de Maas Bij de grote overstromingen van 1993 en 1995 stroomde er op het hoogtepunt 3000 tot 3300 kubieke meter water per seconde door de Maas. meer gedaan kan worden om de rivier te verruimen. Hij noemde als voorbeeld afgravingen tussen oud en nieuw Well. Volgens Van den Herik wordt hier al naar geke ken en is er al veel afgegraven. Vandaag, donderdag 2 juli, neemt de stuurgroep een besluit over het vervolg. In de stuurgroep zitten alle betrokken partijen zoals de provincie, gemeenten, water schap Peel en Maasvallei, Dienst Landelijk Gebied en Rijkswater staat. Herman Loonen merkte op dat Blitterswijck er maar bekaaid vanaf komt, terwijl er juist veel voor Wanssum wordt gedaan met een rondweg en woningbouw. Wethouder Jac Derikx (CDA) rea geerde dat de veiligheid voor alle bewoners vooropstaat. "We kun nen de Maas dertig tot veertig cen timeter verlagen. Dat water krijgen we in ieder geval niet meer binnen in onze huizen", aldus Derikx, die in zijn woonplaats Geijsteren de vorige grote overstromingen aan den lijve ondervond. "Ik heb toen ook letterlijk met de voeten in het water gestaan. Die toestanden gun ik niemand." Op zaterdag 4 juli vindt het jaarlijkse muzikale tref fen plaats tussen de fanfa res van de gemeente Meer- lo-Wanssum. Onder een deskundige jury strijden de fanfares van Meerlo-Wans- sum om de MEWA-bokaal. Dit gemeentelijk muziektreffen is een goede graadmeter van het muzikale niveau van de gemeente. Door de gemeentelijke herinde ling is dit het laatste MEWA-toer- nooi. Burgemeester Joep Hahn zal aanwezig zijn om de wisselbokaal voor de laatste keer uit te reiken. De beoordeling is in vertrouwde handen van Rob Goorhuis, bekend als componist van veel mooie fan faremuziekstukken. Het muziek- toernooi vindt plaats op zaterdag 4 juli in het Gasthoês in Horst. De aanvang is om 19.00 uur. Het Jeugdorkest van Meerlo-Wanssum onder leiding van dirigent Maar ten Rijs bijt traditiegetrouw de spits af. De organisatie is in handen van fanfare Eendracht uit Meerlo. Fan fare Eendracht gaat in juli naar het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. Zij zal op deze avond de twee muziekstukken uitvoeren die op 26 juli in Kerkrade in het Park- Fanfare Eendracht neemt deel aan het Wereld Muziek Concours op 26 juli. stad Limburg Theater beoordeeld gaan worden. Hymnus, een prach tig gedragen werk van Andrew R. Mackereth en the Saga of Haakon the Good van Philip Sparke. Twee muziekstukken waarin het prach tige geluid van een fanfare ten volle tot uiting komt. Buurtbewoner Herman Loonen presenteert alternatief plan Een aftakking van de oude Maasarm loopt straks langs de oostkant van Blitterswijck richting de Maas. Om de dorps kern te beschermen tegen hoogwater, komt er een kade van vier, vijf meter hoog dicht bij het dorp. Bewoners van de Ooijenseweg en de oneven nummers van de Kerkstraat raken daardoor hun vrije uit zicht op de Maas kwijt. Daar naast komen de kasteelruïne en de kloostermuren in het stroomgebied te liggen. Buurt bewoner Herman Loonen pre senteerde woensdag tijdens een informatieavond in het gemeenschapshuis in Blitters- wijck een alternatief plan. Volgens Loonen benadert zijn plan de meest optimale situ atie voor Blitterswijck. De kades komen een stuk verder van de huizen af en de kasteelruïne, rioolgemaal en de kloostermu ren vallen dan tevens binnen het beschermde gebied. Na de grote overstromingen van 1993 en 1995 zijn er langs de Maas noodkades gekomen. "Vroeger zagen wij nog de boten op de Maas", zei Loonen. "Nu kijken we tegen de verhoog de Veerweg aan, maar het uitzicht is nog steeds wijds en mooi. We zien toeristen wandelen en fiet sen. Maar als die nieuwe dijken er komen, dan krijgen we alleen nog de boomtoppen te zien. Daar wor den we niet vrolijk van." De dij ken komen zeventig tot honderd meter van de woningen af te lig gen. Loonen vreest tevens dat Blit- terswijck zijn cultureel erfgoed gaat verliezen. Bij de volgende grote overstroming zullen onher roepelijk de oude kloostermu ren het begeven. Zoals in 1920 al een deel van de muren verdween door het wassende water. Ook de kasteellaan en ruïne liggen in de gevarenzone. "Het zou heel jam mer zijn als we ons historisch erf goed zouden kwijtraken. We moe ten dit gebied ontzien en de kades eromheen aanleggen." Het kasteel van Blitterswijck werd in het najaar van 1944, vlak voor de bevrijding, opgeblazen. De meeste bouwmaterialen zijn na de oorlog gebruikt om de kerk te herbouwen. Van de ruïne is niet zoveel meer over, mede door de komst van het rioolgemaal. De oude kloostermuren zijn veel prominenter zichtbaar in het land schap. Ze omzomen nu een peren boomgaard. Keesjan van den Herik, van het projectbureau Ooijen-Wanssum, erkende dat de oude Maasarm hier geen optimale doorstroming heeft. Niet alleen de kasteelruïne, maar ook het huis aan de Ooijen- seweg 1, van de familie Meulen- beld, vormt een obstakel. Van den Herik legde uit dat de kades nu op een vrij hoog gedeelte zijn inge tekend. Verder van de dorpskern af ligt het landschap lager waar door de kades dus hoger moeten worden. Tussen de Boltweg en het dorp wordt in het dal van de Maasarm een meter van het maai veld afgegraven. "Ik begrijp dat het voor de bewoners ingrijpend is als hun uitzicht verdwijnt. Maar we snoepen anders weer een stuk van de ruimte voor de Maas af. Dit heeft ook gevolgen.", aldus de projectleider, die erop wees dat bij het plan van Loonen het water uit de oude Maasarm bijna haaks op de rivier uitkomt. "Dit is niet wenselijk want daardoor ontstaat opstuwing. Ik zal het voorleg gen aan de rivierdeskundigen. Zij moeten bekijken of dit technisch haalbaar is." In het oorspronke lijke plan stroomt de zijtak meer zijdelings de Maas in. Voor clusters en individuele woningen en bedrijven, zoals het 'eiland' tussen de Ooijenseweg, Boltweg en Veerweg wordt met ringdijken maatwerk geleverd. Een bezoeker vroeg of de dijken straks recreatief gebruikt kunnen worden door fietsers en wande laars. "Dit is een lastig punt", rea geerde Van den Herik. "Dit blijkt vaak een knelpunt te zijn. Want de bewoners zijn dan twee keer de pineut. Eerst krijgen ze een dijk langs hun huis en dan komen er ook nog mensen overheen." Ook dit jaar houdt OJC Gaellus weer een vijfdaags feest tijdens de kermis in Tienray. In samen werking met diverse verenigingen treden in de grote feesttent aan de Bernadettelaan onder meer tal van muziekbands op. Vrijdagavond 10 juli wordt geopend door de TMF Radio on Tour. Anders dan vorige jaren staat deze avond geheel in het teken van de nieuwste hits. De TMF Radio On Tour is de nieuwe roadshow van het muziekstation. Tijdens deze show worden niet alleen de nieuwste hits, maar ook de nieuwste clips gedraaid. Deze tour wordt gehost door twee professionele dj's die ervoor zor gen dat het publiek een te gekke avond heeft. Na dit spektakel gaat de traditionele afterparty van start. Dj Basz zorgt tijdens dit feestje voor de swingende plaatjes. De tent is om 20.30 uur geopend en de TMF Radio on Tour start rond 21.30 uur. De entree bedraagt 6 euro. Zaterdagavond 11 juli speelt Poundhead. Deze vijfkop pige band is de rocksensatie van het moment. De muzikanten spe len onder meer nummers van U2, Aerosmith, Kane, K's Choice en Pearl Jam. Dj Chiel draait deze avond met fijne plaatjes aan elkaar. De tent is geopend om 20.30 uur. De band begint rond 21.30 uur. De entree bedraagt 6 euro. Ook deze avond wordt afgesloten met de afterparty in de soos met dj Basz. Zondag 12 juli staat in het teken van de tributebands. Nobody's Wife zorgt rond 16.30 uur voor de aftrap. Deze band brengt alle hits van Anouk ten gehore. Rond 18.30 uur staat de Kaltspiel - een cover band van Coldplay - op de plan ken. Landlords and Powerwhores, een band van eigen bodem, brengt even later op geheel eigen wijze de nummers van Rage Against the Machine ten gehore. Gunz 'n Roses sluit deze Tribute Day af. De tent is om 13.00 uur open en de entree bedraagt 6 euro. Maandagochtend 13 juli staat in het teken van het traditionele vis sen. Aansluitend wordt er hand boog geschoten in de tent. Deze activiteiten worden opgezet in samenwerking met de visclub en de handboogvereniging. Net na de middag brengt de matineeband The Rambo's traditionele mati- neemuziek ten gehore. s Avonds rond 20.00 uur wordt het tijd voor The Hype. The Hype is een jonge band uit de omgeving van Haarlem. De bandleden maken rock- 'n-roll naar Brits voorbeeld en hebben in hun korte bestaan naam gemaakt in de muziekwe reld. De afsluiter van deze avond is System Pilot. Deze band speelt diverse covers uit de jaren '70 en '80, zoals Whitesnake, Deep Pur ple, Led Zeppelin, Ozzy Osbourne en meer. De tent is deze dag om 11.00 uur open en de entree is de hele dag vrij. Op dinsdag 14 juli staat geheel in het teken van Duit se thema 's. Middags vinden er diverse Duitse activiteiten plaats, zoals bierpulschuiven. 's Avond speelt de schlagerband Immer klem. Van Duitse tophits tot zwij- melschlagers, van klassiekers tot polka's. De tent is om 14.30 uur open en de entree is gratis. Van Baal in top kandidatenlijst SP Horst Dorpsraadvoorzitter Antho ny van Baal uit Tienray staat in de top van de door de SP Horst aan de Maas opgestelde verkie zingslijst voor de aankomende gemeenteraadsverkiezingen in november. Hij is op plaats nummer vier een opvallende nieuwkomer. Michael van Rengs uit America is gekozen als lijsttrekker. Van Rengs is sinds 2008 fractievoor zitter voor de SP in de gemeen teraad van Horst aan de Maas. De rest van de top vijf van de SP kandidatenlijst bestaat uit Frank Spreeuwenberg (Melderslo), Linda Hogema (Horst), Anthony van Baal (Tienray) en Hendrik Hazeu (Horst). De zittende raadsleden Piet Schattevoet en Thijs Coppus keren niet terug in de gemeente raad. Coppus was tot oktober van het afgelopen jaar voorzitter van de SP-fractie in Horst aan de Maas. Dit was echter niet te combineren met zijn werkzaamheden als lid van Provinciale Staten, waarna hij besloot zijn fractievoorzitterschap over te doen aan Michael van Rengs. Coppus, die inmiddels frac tievoorzitter is in Provinciale Sta ten, stopt als raadslid vanwege zijn drukke bezigheden voor Provinci ale Staten. De twee andere raads leden Frank Spreeuwenberg uit Melderslo (2) en Hendrik Hazeu (5) uit Horst staan wel weer in de top van de lijst voor de SP een abonnement waard Het waterrad van de watermo len aan het Moleneind, die door de normalisatie van de Molenbeek in 1935 uit de vaart is genomen. De laatste eigenaar en molenaar was Grad Tax. Foto uit het archief van Heemkundevereniging Meer- lo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer- lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of de Vrijwilligerscentrale. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 12