Arie Jacobs onderscheiden Toeristische informatiezuilen Blauwe bes centraal Open dag De Bongerd, Circustent en Paddestoel "Het is prachtig om kinderen te helpen Echopraktijk in Venray Altijd met plezier naar het werk! mooier door maatwerk ff PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 2 juli 2009 - Pagina 11 Tijdens het jaarlijkse feestweek- einde van schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan uit Venray mocht de Venrayse gemeenschap kennis maken met het schutters- en gil- dewezen. Onder goede weersom standigheden schoten de diverse teams voor het kampioenschap van Venray. Na een lange strijd ging de titel uiteindelijk naar Jac queline, Rick en Marco. De zondag stond de dag in het teken van het Sint Jansfeest, de jaarlijkse teerdag van de schutte rij. De dag begon met een hoog mis in de Grote Kerk. 's Middags werd Arie Jacobs onderscheiden op basis van zijn 25-jarig lidmaat schap. Jacobs is in 1984 bij de schutterij gekomen en is meteen lid geworden van de drumband, tot op de dag van heden slaat hij hierbij de dikke trom. Naast zijn tamboerschap had hij in 1991 het voorrecht om als koning van de schutterij te mogen voort gaan. Naast zijn actieve lidmaat schap van de schutterij is Jacobs in Venray bekend vanwege zijn verdiensten voor de jeugdcarna val, de Avondvierdaagse, de Fiets vierdaagse, kindervakantiewerk en als bewaker van de kerststal van Venray. Na het onderscheiden van Jacobs en de receptie, volgde een besloten feestmiddag van de schutterij. Op zondag 5 juli wordt het Oud Limburgs Schuttersfeest gehouden bij schutterij Sint Sebas- tianus uit Neer. 160 Schutterijen komen naar Neer toe om te strij den om de eindzege van het Oud Limburgs Schuttersfeest. St. Jan heeft nummer 38 in de optocht en begint dus rond de klok van 14.08 uur aan de optocht door de straten van Neer. Nadat de beoordelingswedstrijden en de marswedstrijden hebben plaats gevonden gaat de schutterij haar aandacht verleggen naar de schiet wedstrijden. De schietcommissie gaat een zestal samenstellen uit de personen Henk de Klein, Pascal de Klein, Giel Krijnen, Hans van Rhee, Ron Linders, Peter Hens- sen, Bernie van Lierop, Stefan van Lierop, Patrick de Klein, Paul de Klein, Alex Lamers en Pierre Lenssen. Dit zestal gaat trachten zich te kwalificeren voor de fina lezaterdag op zaterdag 11 juli. Er zijn nog mogelijkheden om met de bus van de schutters mee te reizen. Voor meer informatie kan men contact opnemen met voor zitter Bernie van Lierop via tele foon (0478)510400. Venray bouwt aan een fraai centrum. De Maas, Blitters- wijck, Wanssum en Geijste- ren geven binnenkort een prachtige verbreding van de toeristische mogelijkheden in Venray. De stad profileert zich volop als toeristische trek ker. Een aantal ondernemers hebben de koppen bij elkaar gestoken en willen proberen Venray beter te presenteren aan de eigen inwoners en aan toeristen. Op tien locaties in de nieuwe gemeente worden begin 2010 een opvallende Tourist I-point geplaatst. Een hypermoderne touchscreen wijst de toerist straks de weg om te slapen, te eten en drin ken, te fietsen en te wandelen etc. En om lekker te shoppen. 'Eindelijk', zegt Hans van der Sterren. 'gasten moeten hun weg naar hotel Asteria kunnen vinden. In het digitale tijdperk is het niet gemakkelijk om effectief reclame te kunnen maken. Maar ik wil mijn gasten ook graag nog eens terug zien. En dat kan alleen als ze een goed gevoel overhouden van Venray. En dat gebeurt nu ook. Het nieuwe marktplein is zo sfeer vol en gezellig geworden, dat we gasten nu allemaal adviseren eens naar Venray te gaan. Het plan om tien digitale informatiezuilen in Venray te plaatsen, vind ik een fan tastisch plan. Ik denk dat onder nemers heel veel mogelijkheden gaan zien in dit moderne systeem. "Waar kan ik slapen, zijn hier ook fietsroutes, ik wil met mijn kinderen naar een attractie, als ik for the fun wil shoppen, waar kan dat het beste naar toe?" Op al dit soort vragen krijgen toeristen en recreanten razendsnel antwoord. 'Look and feel'. Met eenvoudige knoppen op een touchscreen wordt informatie gegeven die de gast wil hebben. En ondernemers kunnen nu zelf bepalen hoe ze gevonden willen worden. Op een wandel- of fietsroute komen auto matisch de deelnemende hore cabedrijven in beeld die op deze route liggen. De I-points worden verder gekoppeld met I-points in heel Noord-Limburg. Als een gast in Centerparcs op dat park intoetst dat hij wil shoppen in de buurt, dan komen de Venrayse ondernemers die meedoen, volop in beeld. Een Tourist I-Point is meer dan een touchscreen zuil. Jan Bartels van Tante Jet aan de Maas: Elk I-Point krijgt een uitgebreid fol- derrek, er wordt een toeristische website gebouwd om Venray in de etalage te zetten, en er is een toeristische kaart in ontwikke ling waarop ook de deelnemen de bedrijven zijn te vinden. 'Het nieuwe Venray wordt een prach tige gemeente. En dit wordt het systeem waarin ik op een heel eigentijdse manier mijn bedrijf op de kaart kan zetten. Op woensdag 8 juli krijgen de ondernemers in (het nieuwe) Venray een presen tatie te zien van dit project. En er kan al geëxperimenteerd worden met een proefopstelling van een echt werkende touchscreen. De inwoners van Venray en de toeris ten mogen nog even wachten. Ver wacht wordt dat de tien Tourist I-Points begin 2010 in Venray en omgeving worden geplaatst. Twee Venrayse ondernemers zijn een bijzondere samen werking aangegaan. IJssalon De Verleiding en blauwebess- senteler Drabbels uit Heide introduceren samen een nieuw ijsje, de 'Blauwe bessen polka'. Het seizoen van de blauwe bes is weer van start gegaan. Ook in Venray wordt daar veel naar uit gekeken. Geen wonder, want dit voornamelijk in deze regio geteel de knapperige besje is behalve erg lekker ook erg gezond. De blauwe bes bevat in hoge mate anti-oxi- danten, de stof die de bosbes zijn blauwe kleur geeft, dat werkt vervolgens ontstekingsremmend, antiverouderend, cholesterolverla gend en beschermend tegen ver schillende ziekten. Er zijn maar weinig voedings middelen die meer anti-oxidanten bevatten dan blauwe bessen. Ver der bevorderen blauwe bessen ook nog de collageenproductie. Collageen is de natuurlijke stof die de huid elastisch en dus jong houdt. Blauwe bessen zijn lekker om zo uit de hand te eten, maar zijn ook heerlijk in de vla, vruch tensalade of om vlaaien, taarten en pannenkoeken. Blauwe bessen zijn een dag of vijf te bewaren in de koelkast, invriezen gaat ook goed, de bessen worden dan wel ietwat zacht. Ook zijn de bessen geschikt om jam, bessensap, of wijn van te maken De Verleiding en Drabbels komen nu met een nieuw product. "Een ware trakta tie zijn blauwe bessen over vers ambachtelijk yoghurtijs met huis- gemaakte bessensaus en natuurlijk een toefje slagroom", vertelt John Jansen van De Verleiding. Deze lek kernij is onder de naam 'Blauwe bessen polka' het hele bessensei- zoen te verkrijgen bij zijn ijssalon aan de Grote Markt 17 te Venray. Daarnaast zijn de blauwe bessen natuurlijk rechtstreeks te koop bij de teler, Drabbels aan het Volen 2 te Heide. De samenwerking tussen basisschool De Bongerd, kind centrum Circustent en peuter speelzaal De Paddestoel begint steeds meer vorm te krijgen. Een samenwerking die de afgelopen twee jaar al in gang is gezet door het gezamen lijk werken aan een bepaald thema met als afsluiting een open dag. Inmiddels beginnen de geza menlijke themaweken en de open dag in juni voor alle partijen al een vanzelfsprekende activiteit te worden. Dit jaar staan de geza menlijke themaweken in het teken van Groei en Bloei. Op de verschillende locaties wordt er al enkele weken hard gewerkt aan dit thema. Hierbij worden de acti- viteiten op elkaar afgestemd. Zo kan het zo maar voorkomen dat men kinderen van de basisschool op het kindercentrum aantreft om te komen voorlezen, te schilderen of samen met de kleintjes plantjes te komen zaaien. Andersom gaan de kleintjes van het dagverblijf en peuterspeelzaal samen spelen met de buurtjes van de basisschool. Het thema van dit jaar gaf weer volop inspiratie om met de kin deren aan de slag te gaan en op verschillende manieren vorm te geven en te kijken naar hoe nieuw en jong leven in alle hoedanighe den zich ontwikkelt. Hoe groeit een baby, hoe groeien wij zelf, hoe gaat dat bij dieren, hoe groeien planten. De kinderen zijn dit in de afgelopen weken allemaal tegen gekomen. Ze hebben tomaten en komkommerplantjes geplant en zien groeien, ze hebben water kers en bloemetjes gezaaid. Met de zelfgemaakte groeimeters heb ben ze gezien hoe ze zelf groeien. Ze hebben kennis gemaakt met groot en klein in de dierenwereld en hebben de lokalen versierd met de mooiste, zelf geknutselde bloemen. De kinderen van De Bongerd, de Paddestoel en Circus tent willen de resultaten van deze themaweken graag aan iedereen laten zien op de open dag. Deze ochtend vind plaats op donderdag 9 juli tussen 9.30 en 11.00 uur. Op alle drie de locaties vinden dan allerlei activiteiten plaats waar kinderen actief aan mee kunnen doen. Zo is er bijvoorbeeld een bloemenkraam waar zelfgemaak te boeketten te koop zijn. De opbrengst hiervan zijn voor het goede doel. Tijdens de open dag is er bij de circustent een kleine kin derboerderij ingericht. Verder kan er worden geschminkt, geknut seld en er worden foto's en dvd's getoond die een impressie geven van de activiteiten van de afgelo pen weken. In de school laten de leerlingen zien hoe zij met het thema bezig geweest zijn. De bui tenterreinen van basisschool de Bongerd, kindcentrum Circustent en peuterspeelzaal de Paddestoel liggen aan elkaar aangesloten op de hoek Wilgenstraat, Eikenlaan. De kinderen en alle medewerkers heten ouders, opa's, oma's, familie, de bewoners in de wijk en alle andere belangstellenden van harte welkom om op de open dag een kijkje te komen nemen. Siree en Michelle een maand naar Flores (Indonesië) Siree van Vliet (15 jaar) en Michelle Peeters (14) uit Ven- ray vertrekken op zondag 5 juli naar het plaatsje Flores in Indonesië. De twee VMBO 2- leerlingen van het Citaverde College in Horst maken deel uit van een groep van elf leer lingen en vier begeleiders van school, en twee medewerkers van Nativitas, die een kleine maand kennis gaan maken met het project van Mama Bel gië in Flores. Het Citaverde College ondersteunt al tien jaar dit project van mevrouw Colson die vijf kindertehuizen en een internaat onderhoudt op dit eiland. Het Citaverde College startte tien jaar geleden met een specu laasactie op school om het project van Colson (Mama België) financi eel te ondersteunen. In het kader van maatschappelijke bewustwor ding vindt deze actie steeds in november plaats. De actie, waarbij leerlingen op pad gaan om spe culaas te verkopen, is inmiddels uitgegroeid tot een bekend feno meen in de regio. "Omdat we dit nu voor de tiende keer als school doen, zijn we door Mama België uitgenodigd om bij haar te komen kijken wat het project nu echt inhoudt. Wat zij doet met het geld dat we ieder jaar inzamelen", legt Siree van Vliet het doel van de reis uit. De meiden moesten er wel wat voor doen om uiteindelijk mee te mogen naar Indonesië. "We hebben een motivatiebrief moe ten schrijven, waarin we moesten aangeven waarom we zo graag mee wilden gaan. En wat er met het geld dat we opgehaald heb ben, zou moeten worden gedaan", aldus Michelle Peeters. "Verder moesten we nieuwe ideeën aan dragen op welke andere manieren we nog geld kunnen inzamelen voor het project." Het initiatief voor het opzet ten van de speculaasactie is ont staan nadat de Stichting Nativitas het Citaverde College vroeg om medewerking te verlenen bij hun actie. Dit sloot aan bij de school- doelstelling om meer te doen aan maatschappelijke bewustwording. Inmiddels is het project uitge groeid tot een groot en succesvol terugkerend item in het jaarpro gramma van de school. Ieder jaar is de opbrengst fantastisch, waar door er in de afgelopen jaren al veel is verwezenlijkt op Flores: de bouw van kippenstallen en var kensstallen, de aanschaf van een nieuwe vrachtauto, het realise ren van een speciale ruimte voor hydrotherapie, renovatie van ver blijven, aanschaf van medicamen ten, enzovoort. Rondom de spe culaasactie worden projectdagen georganiseerd, waarbij leerlingen informatie krijgen over de proble matiek in derde wereldlanden. De projecten rondom de speculaasac tie zijn wat inhoud betreft leerge- biedoverstijgend. Om de leerlin- gen te informeren en met hen te communiceren is er een website in het leven geroepen die speciaal is gericht op de speculaasactie. Siree en Michelle gaan nu aan den lijve ervaren hoe het geld wordt ingezet. Een spannende onderne ming voor de twee jonge meiden. Half maart kregen ze de brief thuis dat ze waren uitgekozen. De ontla ding was groot. Ik kon het eigen lijk niet geloven", geniet Siree nog steeds na. "Staat daar mijn naam", vroeg Michelle zich af, toen ze de brief kreeg. "Ik was enorm blij en heb meteen mijn moeder gebeld." Zondag gaat het grote avontuur voor beide meiden beginnen. Via Schiphol en Singapore, waar ze twee tot drie dagen verblijven, gaan ze naar het eiland Flores. Het wordt geen snoepreisje voor het tweetal. "Nee, dat zeker niet", bevestigt Siree, We gaan bijvoor beeld in de kindertehuizen com puterles aan de kinderen geven. En spelletjes met ze doen." Maar er is ook tijd voor plezier en ont spanning. "We gaan snorkelen", weet Michelle al te vertellen, "En bezienswaardigheden bekijken." Ze zullen echter ook kennis maken met een hele andere cul tuur dan ze in Nederland gewend zijn. Siree: "Het grootste gedeelte van de stage zullen we zien hoe de kinderen daar leven. Met een beetje eten, wat rijst. Dat zal niet makkelijk zijn. Het wordt af en toe zeker schrikken." Michelle knikt: "We zullen zeker moeten wennen Siree van Vliet en Michelle Pee ters uit Venray. aan hoe de mensen daar leven. We zijn natuurlijk op school al voor bereid op de reis. We komen ook iedere week bij elkaar met het groepje leerlingen dat naar Flores gaat. Dan bespreken we wat we gaan doen, wat er van ons wordt verwacht. Dan zie je ook op foto's van Flores hele dunne kindjes. Of kinderen met een waterhoofd, of de darmpjes uit het lijf. Wel eng, ja." Iedere leerling die meegaat naar Flores betaalt een eigen bijdrage van 300 euro, waarvan 75 euro door middel van acties binnen gehaald moeten worden. Beide meiden hebben hun aandeel al binnen met het wassen van auto's, een krantenwijk, de hond van oma uitlaten en een oppasadres. Enke le dagen voor de reis neemt de spanning toe. Siree: "Het komt nu steeds dichterbij, het wordt echt spannend, ja." Michelle heeft nog een bijkomend probleem: "Ik heb nog nooit gevlogen. En ik zal mijn ouders drie weken moeten mis sen." De voordelen wegen echter ruimschoots op tegen de nadelen. "We helpen zieke en gehandicap te kinderen. Daarnaast nemen we voor 30 kilogram aan speelgoed, knuffels, kleding en voetballen mee. Allemaal spullen die gespon sord zijn of we zelf afgeven. Dat is toch fantastisch om te mogen doen", klinkt het bijna in koor. Angelique Vandamme is aan de Leunseweg 20 (Wieënhof) gestart met een echopraktijk. In deze praktijk kunnen echo's voor particuliere wensen wor den gemaakt. Angelique Vandamme is werk zaam als verloskundige en echos- copiste in 't Bernhovenzieken- huis in Vegchel. Daar maakt zij medische echo's. In haar praktijk in Venray kan Angelique Vandam- me echo's bij zwangerschappen maken. Hiervan worden foto's gemaakt die op verzoek op dvd of usb-stick meegegeven kunnen worden. Echo's kunnen bij zwan gerschappen vanaf drie maanden worden gemaakt. Tijdens de zwangerschap zijn meerdere echo's, naar wens van de klant, mogelijk. Het voordeel van de echopraktijk is dat de echo's worden gemaakt in een niet-medische omgeving.Voor meer informatie: Echopraktijk Venray, Leunseweg 20, 5802 CE Venray, tel. 06-50211195 of kijk op www.echopraktijkvenray.nl Citaverde College helpt Het grote benefietdiner bij het Citaverde College in Horst is erg geslaagd. Het diner trok 235 gasten. Zij werden door het duo Citra en Alberto ontvangen met stemmige Indonesische muziek. Tonprater Pierre van Helden 5 keer Limburgs kampioen) wist in zijn openingstoespraak op een ludieke manier het verband te leg gen tussen deze maaltijd en het doel ervan, namelijk het bij elkaar brengen van het schoolgeld voor 250 kinderen in Flores. Elf enthou siaste leerlingen praatten de gas ten bij en gaven informatie over hun aanstaande stagereis naar het verre Flores in Indonesië. De netto-opbrengst van de avond was meer dan 2500 euro, een bedrag waarmee de 250 kinderen van mama België een jaar lang naar school kunnen. Dit bedrag over handigen de leerlingen in juli zelf aan mama België. Nellie van Ass neemt afscheid Op 2 juli 2009 neemt Nellie van Ass-van de Ven afscheid van de Rabobank. Ze is dan 39 jaar in dienst geweest van deze organisatie. We keken met haar terug op die 39 jaren. Op 1 juni 1970 begon Nellie bij de Rabobank in Venray. Ze had toen al zeven jaren gewerkt bij de veiling in Grubbenvorst. Bij de veiling zat ze op de administratie en viel ze op door het foutloos verwerken van de cijfers in de veilingsystemen. Maar Grubben- vorst was best een eindje weg. "In de zomer ging dat wel, dan stapte ik op de brommer", vertelt Nellie. "Maar in de winter, dan moest ik met de bus. En als de bus vol was, dan had je pech, dan stopte hij niet. Dan moest je maar proberen of er iemand met de auto wilde stoppen, zodat je mee kon rijden." Haar handigheid met cijfers was ook al opgevallen door de voorzit ter van het bestuur van de Rabo bank in Venray, de heer Wismans. In de avonduren typte Nellie regel matig documenten uit voor hem. Hij attendeerde haar dan ook op een vacature bij de Rabobank. Ze begon aan de balie. "Aan de Julia- nasingel, het toenmalige hoofdkan toor", kijkt Nellie terug. "Ik heb 25 jaar aan de balie gestaan. En dus veel contact met klanten gehad. Ik deed ook de administratie rondom het werknemerssparen. Dat ging toen niet zo gemakkelijk als nu. Alles ging nog handmatig, com puters waren er nog niet. Verder deed ik ook een tijd de zitting in het Schuttersveld. Een halve dag per week ging ik daar naartoe om ter plaatse de geldzaken voor de bewoners te regelen. Aan de balie heb ik het altijd heel leuk gevon den. We hadden een leuk team." Nellie kan zich nog wel herinne ren hoe dat ging. "In die tijd waren er nog geen computers. Geld werd nog via buizen van boven naar de balie gestuurd.Als het rustig was in de bankhal, dan werden daar wel eens grapjes mee uitgehaald. Je mocht toen nog roken op kantoor en collega Siem Lemmens deed wel eens rook in de buizen en die stuurde hij dan naar beneden. Ook trakteerden we elkaar via die manier op dropjes", lacht Nellie. Na die 25 jaar aan de balie vond Nellie het tijd voor wat nieuws. Ze ging als ondersteuner bij de hypotheekafdeling werken. Maar halverwege de jaren '90 viel Nel lie op het kantoor Venray aan het Schouwburgplein van de trap. Dat bleef helaas niet zonder gevolgen. Nellie: "Ik heb lang last gehad van nekklachten. En mijn kortetermijn- geheugen functioneerde niet meer als voorheen. Het werk op de hypotheekafdeling werd daarom lastig uit te voeren. Ik kwam toen als ondersteuner bij het secreta riaat terecht. Daar hoorde ook de ondersteuning van personeelsza ken bij. En dat laatste heb ik tot nu toe gedaan." Nellie werd in 1947 in Venray geboren. Op een boerde rij. Haar vader overleed al vroeg. En in de jaren daarna verhuisde het gezin, een broer nam de boerde rij over, naar een huis in het dorp. In dat huis in het dorp, aan de Langeweg, bijna om de hoek van de Rabobank, woont Nellie nog steeds. Met haar man Jan, dochter Linda en haar 95-jarige moeder. "Dat ik dicht bij het werk woon, is natuurlijk altijd heel fijn geweest. Ik denk dat ik de dagelijkse gang naar de bank wel ga missen. Want ik ben altijd met plezier naar mijn werk gegaan", overpeinst Nellie. Maar nu kan Nellie gaan genie ten van haar vervroegd pensioen. Op 2 juli is het zover. Dan neemt ze afscheid van haar collega's. Wat gaat ze met haar vrije tijd doen? "Dat weet ik eigenlijk nog niet zo goed. Maar ik ga in ieder geval meer sporten. Ik doe aan nordic walking en aqua joggen, dat kan ik dan wat vaker gaan doen. Ver der hebben we een grote tuin, dus daar kan ik mijn energie ook wel in kwijt. Het is fijn om nu gezond met pensioen te kunnen gaan en ik ga me vast niet vervelen, maar ik ga het werk en de collega's zeker missen!" Medicijnen zorgverzekeraars Vanaf 1 juni en 1 juli verande ren veel zorgverzekeraars hun voorkeurs- of preferentiebeleid. Van veel medicijnen wordt nog maar één merk vergoed. Dit merk kan nu weer veranderen, afhanke lijk van de prijs op dit moment. Het kan dus zijn dat u straks bij de apotheek een ander doosje krijgt dan u de afgelopen tijd gewend was. Dit voorkeursmerk kan ook verschillen per zorgverzekeraar. Het gaat onder andere om veel gebruikte geneesmiddelen bij hart- en vaatziekten, depressie, sui kerziekte en pijn. Voor vragen over het preferen- tiebeleid en de vergoeding van uw geneesmiddelen kunt u contact opnemen met uw zorgverzekeraar. Voor vragen over uw medicijnen staan de Venrayse Escura apothe ken St. Oda, De Monnikskap, Anto- niusveld en Veltum u uiteraard graag te woord. Neemt u gerust contact op met uw apotheek als u twijfelt over het gebruik van uw geneesmiddelen. Ondernemen in zwaar weer Door de economische crisis wordt het voor alle ondernemers alsmaar belangrijker op adequate en efficiënte wijze naar de eigen bedrijfsvoering te kijken. Steeds meer ondernemers zien door de bomen het bos niet meer en heb ben steeds meer moeite deze aan houdende economische crisis het hoofd te bieden. Degenen die de voorkeur geven aan een gesprek biedt de Kamer van Koophandel Limburg de mogelijkheid zich in te schrijven voor een van de spreekuren Ondernemen in zwaar weer op donderdag 2, 9 en 16 juli. Experts van Syntens, Stichting Ondernemersklankbord en het Limburgs Centrum voor Personeel staan u deze dagen graag te woord. Voor meer informatie over de bij eenkomsten kan men kijken op www.kvk.nl/zwaarweerlimburg. een abonnement waard KEUKEN INTERIEUR MAATWERK 0478-690333 WWW.STRAKK.NL A KEUKENS BADKAMERS MEUBELS VERBOUWINGEN

Peel en Maas | 2009 | | pagina 11