Jerusalem brengt Karma Interieur van de stoomcarrousel Kermis in Merselo Prix Dominique Ysselsteynse Kermis Hoeve Blues in Venray Doe mee met het literair café Inschrijven voor kinderpodium De souffleur de Souffleur PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 25 juni 2009 - Pagina 21 In de schouwburg van Venray kan men op zaterdag 4 juli en zondag 5 juli vanaf 15.00 uur de voorstelling Karma van Kunsten centrum Jerusalem bezoeken. In totaal 220 deelnemers en docen ten van de afdelingen Muziek, Dans en Theater hebben zich de afgelopen periode ingezet om voor familie en bekenden en ande re belangstellenden een voorstel- ling neer te zetten. De beeldende afdeling zorgt voor het decor. Bij zonder is dat door de opzet van het programma alle kunstdiscipli nes verweven zijn. In het verhaal waarbij duidelijk wordt dat men zijn lot niet kan ontlopen, wordt een God naar de aarde gestuurd om daar als baby geboren te wor den. Hij groeit op aan het hof als zoon van een koning en koningin. De koning en koningin zijn echter niet blij ondanks het feit dat zij al heel lang op een baby hadden gehoopt. Er is namelijk een voor spelling gedaan over de toekomst van deze baby, waaruit blijkt dat deze zijn vader om zal brengen en gaat trouwen met zijn moeder. Men besluit om de jonge prins ver weg van het hof te brengen en voor dood achter te laten. Hij wordt echter gevonden door een groep herders en groeit op. Hoe het verhaal verder gaat kan men zelf komen bekijken. Kaartjes zijn te koop aan de balie van de administratie van Kunstencentrum Jerusalem. Op 4 en 5 juli zijn er een half uur voor de voorstelling kaartjes te koop bij de ingang van de Schouwburg. Expositie Johan Jeuken in 't Freulekeshuus Ter gelegenheid van zijn honderdste geboortejaar organiseert museum 't Freu lekeshuus een grote over zichtstentoonstelling van de schilderijen en tekeningen van de naïeve schilder Johan Jeuken (1909-1982). In een serie artikelen de kijk van Jeu ken op zijn eigen werken. Interieur van de stoomcarrou sel. Johan Jeuken, de schilder van dit werk, aan het woord: Deze luxe draaimolen was in onze tijd een van de grootste attracties op de kermis. Nog ruik ik de confetti en hoor ik het prachtige orgel en de stoomfluit. De stoommachine was iets indrukwekkends en de hele sfeer had iets dat je alleen maar bij een stoomcarrousel kunt beleven. Het is een nogal illustratief schil derijtje geworden met ontzaglijk veel werk Maar toch wel curieus in zijn geheel. Ter gelegenheid van zijn honderdste geboortejaar orga niseert museum 't Freulekeshuus een grote overzichtstentoonstel ling van de schilderijen en teke ningen van de naïeve schilder Johan Jeuken (1909-1982). Hij was van oorsprong kleermaker en begon pas op latere leeftijd het Venray uit zijn jeugd te schilderen. Venray zoals hij het zich herinner- de in zijn atelier aan de rand van het Vondelpark in Amsterdam. Vele gebeurtenissen uit Venray en de kerkdorpen passeren in kleurige optocht de revue.Het jaarlijkse car naval, de kermis, de komst van de koningin, de wekelijkse veemarkt, spelende kinderen en de paarden tram naar het station in Oostrum. Johan Jeuken (1909-1982), Een Venrayse plezierschilder, t/m 30 augustus 2009, museum 't Freu lekeshuus, Eindstraat 8, 5801 CR Venray, 0478 - 583880, Openings tijden: woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. info@museumvenray.nl www.museumvenray.nl In Merselo wordt van zater dag 27 tot en met dinsdag 30 juni kermis gehouden. Op een gedeelte van het Grootdorp staat deze dagen een knusse dorpskermis opgesteld. De kermis bestaat uit botsau to's voor de jeugd en voor de kleintjes is er de draaimolen. De spelletjesfanaten kunnen terecht bij de schietsalon, touwtje trekken, eendjesvis- sen, grijpkranen en boksbal. Voor de inwendige mens staan er de nougat-/suikerwerken en de viskraam. Voor meer informatie kan men kijken op www.kermisvenray.com. Traditioneel wordt de kermis geopend met een doeact. Dit jaar zijn er weer de open Merselose kampioenschappen autowiel ver wisselen, de deelname staat open voor iedereen die twaalf jaar en ouder is. Een team bestaat uit drie personen, twee personen die het werk doen, en eentje is de coach. Er mogen zowel dames als heren teams meedoen, met als hoofd prijs een rit in een buggy door de Merselose bossen. Er zijn twee categorieën, van 12 tot en met 15 jaar, en van 16 jaar en ouder. Na deze happening verzorgt feest band Los Zand uit Overloon de avond verder met feestmuziek. Op zondagmorgen zal de MMSK band uit Venray een muzikale rondgang verzorgen door het dorp vanaf 10.00 uur; en zullen ze in hartje Merselo een show verzorgen vanaf 10.45 uur. Om 11.00 uur gaat fan fare Sr. Oda uit Merselo/Vrede- peel een luchtig kermisconcert presenteren, en dit alles met een smakelijke verrassing. Op zondag middag zal De Kleurdoos aanwe zig zijn, vanuit haar felgekleurde caravan zal ze weer de kinderen schminken. Dit jaar zal Lambert Michels laten zien aan de kinde ren wat je allemaal wel niet met een ballon kunt. Het orkest Part time gaat de middag/avond verder muzikaal verzorgen. Op maandag is de kinderspellenmiddag. Al jaren verzorgt de dorpsraad een spel waar de gehele jeugd van het dorp aan mee kan doen. Dit jaar is dat een groot voetbal flipperspel. Nieuw dit jaar is dat er niet een dorpsbarbecue is, maar er een var ken aan het spit vanaf 18.00 uur wordt geserveerd. Onder het eten wordt het publiek vermaakt door drie troubadours en dj Job gaat het programma verder muzikaal afsluiten. De dinsdag is al jaren een succesformule gebleken. Om 20.30 uur gaat de band 7 Below Zero optreden, een jeugdige band met een Merselose inbreng van Koen Jacobs. Rond 21.30 uur zullen er weer vijf Merselose artiesten optreden die in de huid kruipen van een bekende artiest. Dit alles wordt weer aan elkaar gepraat door William Arts. Het muzikaal gedeelte wordt verzorgd door Marcel Kessels. Als feestelijke afsluiter treedt vanaf 23.00 uur Big Benny op. De Merselose ker mis 2009 zit weer vol muziek en entertainment op een gedeeltelijk overdekt terras bij café Den Tom mes. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Bevrijdingsrit Op zondag 28 juni gaat in Over loon de Rabobank Bevrijdings- rit/Heuvelentocht van start. Deze fietstocht is vanaf dit jaar gewaar deerd met de hoogste kwaliteits norm van de NTFU, namelijk twee sterren. Zondag kunnen de fietsers dit zelf ervaren door deze tocht in de omgeving van Overloon te rij den. De langste route is 120 km lang en zal extra inspanningen vragen omdat er een aantal klim- metjes in zitten -ruim 800 hoog temeters moeten overwonnen worden. Omdat deze tocht gedeel telijk door Duitsland gaat is het noodzakelijk om je identiteitsbe wijs bij je te hebben. De recreatie ve fietsers blijven in de buurt van Overloon - de lengte is 40 km en gaat door de mooie omgeving van Brabant en Limburg. Beide toch ten hebben onderweg een pauze waar peperkoek en bananen voor de fietsers klaar staan. De start van de 120 km is tussen 7.00 en 9.30, 40 km rijders kunnen starten tus sen 8.00 en 11.00 bij eetcafé en pannenkoekenhuis Museumzicht, Museumpark 5a in Overloon. Het inschrijfgeld bedraagt vier euro voor 40 km en vijf euro voor de 120 km. NTFU-leden ontvangen een euro korting. Kinderen tot en met 12 jaar fietsen voor slechts een euro mee. De tocht wordt verreden onder voorwaarden van de NTFU, dus als deelnemer ben je WA verzekerd. Meer informatie kan je opvragen bij Ton Toonen, Toerklub Overloon, 0478-642160. La Traviata live in Venrayse bioscoop Luxor Venray gaat op dinsdag 30 juni via een satellietverbinding Verdi's meest geliefde opera La Tra viata vertonen. La Traviata, met de Amerikaanse sopraan stem Renée Fleming als Violetta Valéry onder leiding van dirigent Antonio Pap- pano, is dus in Venray te bewon deren. "Er moeten nog veel aanpas singen gemaakt worden in het theater, maar vanuit Londen heb ben ze ons verzekerd dat alles op tijd gereed zal zijn", aldus Jeroen Cattoir van Luxor Theater Venray. "We zijn zo meteen de eerste in de regio die live events via satel liet op het grote scherm kunnen vertonen. Nog bijzonderder is dat de kwaliteit van het beeld beter is dan de huidige high definition televisies. We starten met opera's, maar ook voetbalwedstrijden, For mule 1 en liveconcerten zijn straks op het witte doek te zien. De voor stelling start om 20.00 uur. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 28 juni brood gebakken in de bak oven van het museum. Kinderen mogen hun eigen broodje bakken of een doekje weven. Math Crae- nmehr zorgt voor leuke muzikale omlijsting. In het museum zijn tevens twee tijdelijke exposities te bezichtigen: De Twaalf maan den van het Jaar met middeleeuw se afbeeldingen over het leven op het platteland van rond het jaar 1500 en Het Trekpaard springle vend met schilderijen en aquarel len van paardenschilder ton van der Weerden. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. De speciale activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht.nl. De inschrijving voor de Prix Dominique, die dit jaar gehouden wordt op zondag 8 november in Venlo, is weer geopend. Er wordt gespeeld om het plezier, de eer, de geldprijzen, het wisselpaeterke en een volgend optreden. De Prix is een concours voor amateurbe oefenaars van klassieke muziek. Naast de Prix Dominique is er een aparte categorie voor jongeren tot en met veertien jaar, de Jeune Dominique. Het wordt gehouden in Domani in Venlo. Het concours wordt georganiseerd door Stich ting Vrienden van ut Paeterke. Behalve de wisselprijs, een replica van de tot stilte manende pater op het pleintje voor Domani, zijn er ook dit jaar geldprijzen beschik baar gesteld door het Limburgse bedrijfsleven. De deelnemers wor den beoordeeld door een deskun dige jury. Deze jury kent de geld prijzen toe, terwijl het publiek stemt over de wisselprijs. Er zijn bij de Prix twee categorieën: vocalisten en instrumentalisten. Ensembles worden door de orga nisatie bij een van deze categorie- en ingedeeld; afhankelijk van hun samenstelling. Deelnemers staat open voor amateurmusici uit het hele land. Het concours bestaat uit twee delen. Overdag worden in Domani en in Kunstencentrum Venlo voorrondes gehouden in de twee categorieën en de Jeune Dominique. De beste drie van elke voorronde nemen 's avonds deel aan de Grande Finale in Domani. Belangrijk onderdeel van de prijs is dat de laureaten in mei volgend jaar deelnemen aan het Laureaten- concert in Domani. Verder komt het geregeld voor dat deelnemers aan het concours worden gevraagd ergens op te treden. Kandidaten kunnen zich opgeven met het inschrijfformu lier dat te downloaden in van www.utpaeterke.nl. Daar is ook overige informatie te vinden over de Prix Dominique en Stichting Vrienden van ut Paeterke. Sidney Samson is dit jaar de grote naam op de Ysselsteyn ker mis die gehouden wordt van vrij dag 3 tot en met dinsdag 7 juli. Samson is de maker van de house- knaller Riverside. Hiermee haalde hij voor het eerst de top-40. Hij heeft nu met recht zijn naam defi- nitief gevestigd in de Nederlandse housescene. Samson gaat samen met dj Shagspeare, bekend van Sneakerz, op zondag 5 juli in de feesttent in Ysselsteyn een vier uur durende show verzorgen. Zie voor het verdere programma www.Roelanzia.nl. Zalencentrum De Witte Hoeve in Venray staat op zaterdag 31 oktober weer bol van de blues- en rootsrockmuziek. Ook dit jaar wordt er weer een programma geboden met een paar grote namen, een internationaal pro gramma met een Amerikaanse, een Engelse en een Nederlandse band. Uit de USA komt Gene Tay lor. Taylor was al vanaf de vroege jaren zestig actief in Canned Heat, The Blasters en vanaf de negentiger jaren bij The Fabu lous Thunderbirds. Taylor is een getalenteerde pianospeler en hij gaat met zijn eigen band de boogie woogie klanken door De Witte Hoeve laten knallen. Met een repertoire van boogie woo gie, blues, roots en rock en roll is Taylor interessant voor een breed publiek. De liefhebbers van wat pittiger bluesrock, kunnen genie ten van de uit Engeland afkom stige Scott Mckeon. Mckeon stond de laatste jaren op grote festivals in Europa. Als laatste is het de beurt aan de uit Nederland afkom stige band Bradleys Circus. Deze band stond het afgelopen jaar al op diverse grote festivals en telt een vrouwelijke leadzangeres en een vrouwelijke mondharpspeel ster. Ze brengen een repertoire van blues, bluesrock, roots en rockabilly. Medio september kan men voor kaarten terecht bij de Witte Hoeve aan de Gasstraat in Venray. Men kan nu al reserveren via telefoon (0478)581626 of via (0478)580624. Tevens zijn er ook bluesarrangementen (kaarten, overnachting en ontbijt). Meer informatie is verkrijgbaar via telefoon (0478)581626. aeur va* Voor juni is de opgave voor de poëzieliefhebbers de volgende. In 't lover klaagt een gaal die Zijn gaai niet wedervindt: "Verlaten moet, verlaten, Elk wat hij 't meest bemint!" Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot vrijdag 24 juli. Ook op www.literair-cafe-venray.nl- is deze opgave te vinden. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Ieder een die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot. Het peloton van poëziekenners uit de regio blijft deze maand een gesloten front. Allen scoorden deze maand! De dames H. Craghs en I. Ophey en de heren A. Ederveen, J. van Kempen, L. Lahay en P Weerts staan gelijk, nu met 50 punten. Het gedicht van de vorige maand was van de hand van Willem Wilmink en het draagt als titel Die mooie kindertijd. Die mooie kindertijd Ze schrijven in de boeken: "De kindertijd is fijn." Maar voor jou zijn er wel dagen dat je liever dood zou zijn. Want jij wordt uitgescholden door kinderen van je klas, en je wordt door hen behandeld alsof je waardeloos was. "'t Is zo erg niet," zegt de meester. Hij heeft het ditmaal mis, want op school kan het zo rot zijn als het later nooit meer is. Al dat gescheld is later heel ver van je vandaan. Je leert ook nog wel verdragen dat er rotzakken bestaan. Willem Wilmink Het programma voor volgend seizoen is rond. Noteert u alvast in uw agenda: zondag 4 oktober 11.30 uur in het Theehuis van het St. Odapark: Khalid Boudou, auteur van het bekroonde boek Het Schnit zelparadijs. Op 15 oktober komt Vonne van der Meer, nu in het nieuws met haar laatste uitgave Zondagavond. Mallemoer verschijnt dit keer op 13 december in het Literaire Café met een kerstprogramma. Op 24 januari 2010 worden de Raadselige Rozen uitgereikt. Herman Koch is op 28 maart en Suzanna Jansen op 2 mei 2010 de gast. De schrijfkring zal op 18 april met het thema muziek in proza en poëzie de aandacht vragen. Donateurs krijgen voor aanvang van het seizoen het volledige programma thuisgestuurd. Wie ook donateur wil worden van het Lite rair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daar mee steunt hij de activiteiten van het Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is te ver krijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Venray Muzikaal Totaal is een muziekfeest voor jong en oud. Het is daarom niet alleen een feest voor je ouders, want ook jij bent uitgenodigd. Van 18.00 tot 20.30 uur is er altijd het gezellige kinderpodium op de Grote Markt. Voor dit kinderpodium zijn zij op zoek naar jonge talenten die graag willen optreden. Dus als jij kunt zingen, een instrument bespelen, dansen, goochelen en noem maar op, dan zijn zij op zoek naar jou. Verzin dus vast een leuke act, begin vast met oefenen. Aanmelden kan via de gebrui kelijke wegen, zoals brieven op scholen, posters en artikelen in de kranten, maar ook via het aan meldformulier op de internetsite Schrijf je snel in want er zijn maar een beperkt aantal plaatsen. Het kinderpodium is voor jonge talen ten die niet ouder zijn dan twaalf jaar en in groep 8 zitten en heel graag willen zingen, live of play back, springen, dansen, goochelen, een instrument kunnen bespelen of een ander idee hebben waar ze het publiek mee kunnen ver maken. Alleen of met vriendjes en vriendinnen. Het evenement is op vrijdag 17 juli van 18.00 tot 20.30 uur op het podium van Ven ray Muzikaal Totaal op de Grote Markt. Naast een hele leuke peri ode van oefenen, een optreden voor publiek en de eeuwigduren de roem, is er voor iedereen iets lekkers, een prachtige medaille en een oorkonde. De jury heeft ver der vier bekers te verdelen. Er is een wisselbeker voor de winnaars van de beste liveact, de beste play- backact en de beste dans en voor het meest originele optreden. Boekrecensie in Peel en Maas Een gruwelijke ontdekking zet een onderzoek in gang, dat alle ervaring en inzet vereist van een speciaal recherche team. De tijd dringt, want een van de slachtoffers is mogelijk nog in leven. De rechercheurs staan tegen over een ongrijpbare tegenstander die hen voortdurend op de proef stelt. Meer en meer krijgen ze het gevoel dat ze achter de feiten aan lopen: het is de moordenaar die bepaalt welke kant het onderzoek op gaat. Dankzij Mila Vasques, een agente die gespecialiseerd is in het opsporen van vermiste personen, begint de tegenstander een gezicht te krijgen. Zij zet alles op alles om zijn duistere geest te begrijpen. Langzaamaan dringt het besef tot haar door dat het kwaad geen een duidige zaak is, maar dat iedereen, ook wie een onopvallend en braaf leven leidt, erdoor is aangetast. Zelfs de leden van het recherche team. Wie aan De souffleur begint, belandt in een achtbaan van span ning en verbijstering die ook na de D. C AR R I S I laatste bladzijde nog niet voorbij is. D. Carrisi (1973), jurist en crimi noloog, is een veelgevraagd scena rioschrijver voor de Italiaanse film en televisie. De souffleur is zijn eerste roman. Het boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19,50 euro. Kunst Cultuur r Hif fj tiltifd een $lap voor 4% LITERAIRE THRILLER

Peel en Maas | 2009 | | pagina 21